Weerbericht KEIJSEB'3 ZAANDAM vaart dagelijks: Rechtszaken Kerk en School Letteren en Kunst Gemengd Niesuvs i etegr asiiïwi Lasts te Berichten Bsrgeriüle Stand Koloniën MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 14 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Valencia (Zuidkust van Ierland) laagste 739.7 m.M. te Hernosand (Oostkust van Zweden). Verwachting tot den avond van 15 Augustus Windzwakke tot matigen meest Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, droog weer, met kans op onweer in het noorden. Temperatuurwarmer.' BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 768 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M.- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cts. per regeL, M LM(« Vttrtlrari d. Boot T. HAARLEM: 10^ f,u en 6,» r. ZAANDAM 8,u, 18,-., 4,* en 8,»» Ligplaats NilUWK QRACHT, b.d Jansbrug, Tberaiorüctïfitand te Haarlem. Zaterdag 14 Augustus Hoogste gisteren 8 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 50 Boogsto heden tot 19 uur F. 65 GEMEENTERAAD VAN '»-GRA- VENHAGE. De Haagsche Gemeenteraad kwam gisteren bijeen met tien leden, behal ve de voorzitter (weth. Jansen) en drie andere wethouders. Van 19 leden was bericht van verhindering inge komen. Driemaal is scheepsrcht! ONGELUKKEN. In de Spanjaardslaan te Leeuwar den is een paard voor een boerenwa gen op hol gegaan. De berijder, P. J. Zwart, viel uit den wagen, bekwam een hoofdwonde en is spoedig daairna overleden, SCHIPBREUKELINGEN, Met de Grimsbyboot werden te Rot terdam aangebracht zeven schepelin gen van de viachbom „Katwijk 28," die op de Noordzee door een Engel- schen stoomtrawler was overvaren en gezonken. De schipbreukelingen, die 'te Boston, in Engeland, wajren ge land, werden voortgeholpen naar Katwijk. DE DUITSCHE KEIZER TE MIDDACHTEN. De Duitsche Keizer heeft, nadat hij op Middachten zijnde, herhaalde ma len zijn bewondering geuit had over de mooie streek, te kennen gegeven zijn bezoek te zullen herhalen. (Arnh. Ct.) JACHT IN NOORD-HOLLAND. De jacht op grof wiid zal worden geopend op Maandag 1 November, met zonsopgang; de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden opend op Zaterdag, 28 Augustus, met zonsopgang; de jacht op hazen en fa zanten zal worden geopend op Zater dag 2 October met zonsopgang; de korte jacht zal dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, en de lange lacht alleen op Woensdag en Zater dag mogen worden uitgeoefend, NED. VEGETARIëRSBOND. Blijkens het jaarverslag 19081909 :Van cLen Nedorlandschen Vegetariërs- bond steeg het ledental van 502 ge wone en 173 buitengewone leden, in het vorige jaarverslag gemeld, tot respectievelijk 578 en 219. 18 personen bedankten als leden. De bond telt 3 afdeelingen, namelijk 'Amsterdam. Den Haag en Haarlem, de beide eerste ieder met ongeveer 140 leden. Door den bond is ingesteld een keuringsdienst voor vegetarische .Voedingsmiddelen van oen 5-tal fir ma's staan de fabrieken thans onder Voortdurende controle van dien keu- ringsdiepbt. WEES TOCH VOORZICHTIG! Te Zutplien zette de vrouw van den arbeider P. van O. haar kind in den locaaltrein naar Deventer. Toen zij hec-n wilde gaan, was de trein reeds ln beweging. Zij sprong er uit, doch geraakte daarbij tusschen de tree plank en het perron. Ernstig aan de borst gekwetst, werd zij er tusschen jult gehaaid en in het ziekenhuis op genomen. SAMENSMELTING VAN VRIJZ.- DEM. PARTIJ EN LIBERALE UNIE. De Kralingsche Werk lied en-Veree- niging Vrijheid door Broederschap, afdeeling van het Alg. Ned. Werklie den Verbond had een vergadering be- .tegdj waar door den heer J. L. van der Voorden werd Ingeleid het volgen-T den betrokken minister allerlei per- de onderwerp ls een samensmelting der Vrijzin nig Democratische Partij en Liberale Unie, wenschelijk en mogelijk? Hoe kan men daartoe komen In welken vorm kan het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond daaraan medewerken In hoeverre kan ook voornoemd verbond tot een politieke combinatie aan de z. g. n. nieuwe partij worden verbonden De Vrijzinnig Democratische Partij is niet zonder invloed gebleven op hot Alg. Nederl. Werklieden Verbond Is het wenschelijk, dat een samen smelting der Vrijzinnig Democrati sche Partij en het Alg. Nederl, Werklieden Verbond plaats vindt? Deze vraag is door het bestuur van de Kralingsche afdeeling van het Ver bond met ii een beantwoord. De Vrij zinnig Democratische Partij toonde tot dusverre weinig belangstelling en eympath'e voor de economische bewe ging van het Verbond. Zij is uitslui tend als politieke partij opgericht. Het staan van de partij en het verbond onder een hoofdbestuur, zou zijn in het nadeel van den Nederlandschen werkman en in het bijzonder voor het Werklieden Verbond. Doch, betoogde spreker, een nauwe re aansluiting voor de politieke bewe ging is gewenscht voor de actie bij verkiezingen en het stellen van can didates Met het oog hierop, achtte hij een samengaan der Vrijzinnig De mocratische Partij en de Liberaje Unie, zeer wel mogelijk. In de meeste gevallen mare hoeren zij naast elkan der op. Spr. meende, dat deze samen smelting van beide politieke partijen broodnoodig is in het belang van den Nederlandschon werkman. Waarom hiertoe geen stappen gedaan worden? Spreker denkt, dat de beide hoofdbe sturen dezer partijen zich te hoog ge voelen om tot elkander te komen. Maar wanneer de werkliedenverbon den de wenschelijkheid van die sa mensmelting inzien, dan, meent spre ker, moeten van hen. de eerste stappen uitgaan om tot die samensmelting" te komen in het belang van de vrijzin nig-democratische beginselen beli chaamd in Liberale Unie en Vrijzin nig Democratische Partij. Mocht een dergelijke fusie tot stand komen, dan kan het Alg. Ned. Werk lieden Verbond, uitsluitend voor de politieke actie, zich daarbij, volgens sprekers meening, aansluiten. Zoo doende zou men in tijden van verkie zingen een gezonde samenwerking hebben. Voor de Verkiezingsactie moet het Werklieden Verbond gecombi neerd staan met de gedachte nieuwe partij, voor de economische beweging zou het zelfstandig blijven. Wat vrij zinnige groepen, die naast het Werk lieden Verbond staan, denken over het werkprogram yan het Verbond, daaraan hebben de leden van dit Ver bond zich niet te storen.- Na eenige wisseling van gedachten machtigde de vergadering het bestuur om, naar aanleiding van het gespro kene, in de eerstvolgende afdc-eiings- vergadering met oen afgerond voor stel te komen over welk voorstel op het aanstaande congres van het Alg. Ned. Werklieden Verbond een uit spraak zal uitgelokt worden. Dit om een einde te maken aan de verschil lende stroomingen, d>e onder de le den van het Verbond bestaan. üpori mi Wedstt^aso ZWEMMEN OVER '1' KANAAL. Montaga Holbein, de Engelsche zwemmer, mag met recht een sport held genoemd worden. Hij werd ge boren den lien Aug. 1861, en is dus 48 jaar oud. Ofschoon het hem nog niet geluk te, kapitein Webb's tocht over het Ka naal na te volgen, heeft hij toch op zeer bijzondere wijze de aandacht op zich gevestigd, door zijn tot 7 maal herhaalde'pogingen om het Kanaal over te zwemmen. De eerste poging werd gedaan op 24 Augustus 1901. Hij vertrok van Kaap Griz Nez, doch moest na 123/4 uur gezwommen te hebben, 5 mijlen van Dover den strijd opgeven. Bij zijn tweede poging, op 31 Juli 1902, dreef een tegenstroom hem na 12 1/2 uur zwemmen uit den koers. De derde maal scheen het, of de tocht gelukken zou. Het was den 27en Aug. 1902. Van Kaap Griz Nez ver trokken, was hij na 22 uur en 21 mi nuten zwemmen de Engelsche kust tot op 1 mijl afstand genaderd, toen hij, wegens uitputting, opnieuw moest staken. Ook de vierde poging in 1903 mislukte, na 17 1/2 uur zwom men in verband met een ongunstige strooming, die hem weder terugdreef. Den 20en Augustus 1904 deed liij een vijfde poging, doch ofschoon allee aanvankelijk goed ging, dwong een aanval van vermoeienis hem na 10 uur tot staken. Ten zesden male on dernam hij den tocht op 24 Augustus 1905, doch ook ditmaal wierp een te genstroom hem na 7 uur 25 minuten terug. Zijn laatste poging dateert van 1 September 1907. Na 7 3/4 uur misluk te ook toen de tocht, wegens zee ziekte. ln 1908 probeerde hij het wegens aanhoudend ongunstig weer niet. In elk geval heeft Holbein, die ook nu weer ernstige pogingen doet, Webb's groeten tocht te herhalen een zeld zame, volharding getoond en, lukt het liem dit jaar, dan kan hij van een luiden bijval bij voorbaat verze kerd zijn.: VERBOD VAN MOTORGANG- MAKING. „De Fiets" meldt: Het Pruisische ministerie is na het uitvaardigen van het verbod van mo- torgangmaking niet werkeloos, doch heeft met prijzenswaardigen ijver de ze zaak, waarbij zoo velerlei belangen op het spel stonden, ter hand geno men. Zeer waarschijn lijk zal daartoe bijgedragen hebben de aandrang van baundirecteuren om opheffing van hot verbod te verkrijgen. Ten einde deze quaestie aan eene grondige bespreking en beoordeeling te kunnen onderwerpen, waren door sonen uitgenoodigd, die geacht kon den worden hierover een juist oordeel to kunnen uitspreken, tot bijwoning eener samenkomst in het ministerie. De renners waren o.a. vertegen woordigd door onzen landgenoot John Stol. Geheimrat Von Gersdorf deelde den heeren mede, dat het ongeluk op de wielerbaan in den Botanischen Gar ten voor het ministerie aanleiding was geweest om de gangmakicg door motoren tot nader order te verbieden en dat het doel der bijeenkomst was, te overleggen op welke wijze derge lijke ongelukken voor het vervolg zouden kunnen worden voorkomen. Ten einde hierover met kans op een goeden uitslag besprekingen te kun nen voeren, waren een 7-tal vragen gesteld, die aan het oordeel der bij eengekomen deskundigen zouden worden onderworpen. „Do Fiets" acht het waarschijnlijk, dat het verbod zal worden opgeheven, WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Naar „De Fiets" meldt is door de politie te Kopenhagen toestemming verleend tot het doen verrijden der wereldkampioenschappen achter mo- torgangmaking, evenwel eerst nadat verschillende maatregelen getroffen waren tot beveiliging van het publiek. Toch mogen nog slechts hoogstens vier renners gelijktijdig starten, zoo dat voor de kampioenschappen over den langen afstand eerst drie voor wedstrijden zullen plaats vinden. LUCHTVAART. Uit New-York wordt geméld, tiat Orvilie Wright den lOen vertrokken is naar Berlijn, via Londen, waar hij eene uitvinding, toegepast op vlieg machines, komt vertoonen. Hij zal trachten er de records te verbeteren. Orvilie beweert, dat het vliegtoestel waaraan hij met zijn broeder Wilbur werkte, alles zal overtreffen, wat men tot hiertoe te zien kreeg. Niet alleen zal men met dit toestel nog een heelen tijd in de hoogte kun nen blijven, zelfs wanneer de motor tot stilstand komt, maar men zal er in een dag 1000 K.M. mede kunnen af leggen. Binnenkort, zegt Orvilie, zal men er regelmatige diensten mede kunnen inrichten. Met spanning wordt de komst te Berlijn van Orvilie Wright verwacht. De Revue Scientifique meldt, dat ln September a. s. de Clément-Bayaid 11 zich van Parijs naar Londen zal begeven waar ten N.-W. van de stad een luchtschip-loods gebouwd wordt. De dirigeable heeft een gasinhoud van 6500 kub. M. en twee motoren van 220 P.K. Br zouden 25 passagiers me de kunnen gaan. Het Belgische ministerie van oor log heefi besloten vliegmachines naar een eigen systeem te bouwen. De te Doornik wonende ingenieur Walter Buiot wil vóór September een vlieg- rnachine samenstellen, waarmede dan proefnemingen zullen worden ge daan. De regeering heeft den lucht schipper geldelijken sieun verleend. Verder bouwt in het Belgische plaats je Vertaiue in de provincie Luik te genwoordig Ridder van Laminae, een toe3teI, dat veel op de machine der jebroeders Wright zou lijken. Ook deze iuchtschipper wil in September zijne proefnemingen beginnen. zoo versch van de plant Ik. bon ge-de aangeboden hulp gretig aanvaard, neigd mijn aardbeien-velden ter be- j Zij volgden te goeder trouw deze meu- schikking te stellen van een of ander schelijke roofvogels en in de alge instituut of vereeniging voor arme I meene verwarring was het een be- kiuderen, onder de eenige voorwaar- trekkelijk gemakkelijke zaak deze de, dat voldoende volwassenen de'meisjes tijdelijk in veilige bewaring kleinen begeleiden oiu de orde te be-"e houden, totdat zij naar Amerika waren. konden worden ingescheept, om daar Voor een kinder-aardbeïenfeest -is d°pr hun handlangers te worden ver- DE ZAAK -MiiLLER—HIRSCHMAN. Voor het gerechtshof te 's-Graven- haga zal Donderdag 16 September in hooger beroep behandeld worden de bekende zaak van jhr. J. F. van Ben- them van den Bergh, door de recht bank veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen wegens mishandeling smaad. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Dordrecht (vac. A, Loeff) ds. J. C. H. Schollen te Dieren; te Hoevelaken ds. J. P. Paauwe to Bennekom. Aangenomen het beroep te Dussen (toez.) door den heer P. van Stein Callenfels, cand. te Heerde. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard". Cosma, door Mareille, IX. Ne derland voor honderd jaren, door Ge neraal Wüpperman, II. Urk en zijn bewoners, door P. Fransen Jz. Het eerste Nederlandsche Vacantie- kaïnp. Feuilleton De terugkomst an May Harris, II. BijvoegselKeizerlijk bezoek aan Middachten. Brand in de Oliefa- briek „Oranje" te Watergraafsmeer. De Middenstands-tentoonstelling, VIII. Alles met afbeeldingen. VENEZUELA. het voor dit jaar te laat, maar voor een aalbessen- of kruisbessenfeest nog niet. Wij weten het bij ondervinding, dat er op sommige buitenplaatsen heel wat bessen te 1 oor gaanzij ver rotten aan de struiken of worden door vogels, vooral door lijsters, wegge pikt. Wat zou men zoo geheel in „En- gelschen stijl" een aantal arme kinde- ren gelukkig kunnen maken. Men verzoekt de kinderen van de arme scholen, die onder toezicht van de onderwijzers bessen mogen eten, ter wijl zij er het een en ander van ver tellen. DE DAMES AAN 'T OOGSTEN. Op het land in Nebraska (Amerika) stond een heerlijke oogst, maar het ontbrak aan handen om hem binnen te lialen Toen boden de boeren drie dollar dagloon en vrije kost. Bij heele scharen kwamen studenten aangezet, om zich op die wijze eeuig inkomen tijdens de vacantie te verschaffen. Maar er kwam nog niet genoeg. Daar op richtten de landbouwers een op roep aan de vrouwen van Amerika. Dit hielp. Onderwijzeressen, telefoon juffrouwen, vrouwelijke stenografis- ten verschenen bij hoopen/ om heur verloftijd productief te maken. Alsnu werd de oogst snel en prachtig in de schuren geborgen. De proefneming volde.ed aan beide partijen zoo uitstekend, dat al massa's contracten voor den volgenden oogst tijd zijn afgesloten. De landbouwers van Nebraska verzekeren, dat de da mes tegen den beste garven bonden en aren lazen. EEN DURE TENOR. Nu Caruso in October'drie keer tn de Kon. Opera te Berlijn zingen zal, doen ook andere opera-directies in Duitschland moeite om zich de mede werking van den zanger te verzeke ren, maar Caruso is zóó hoog in zijn eischen, dat de meeste directies daar voor terugschrikken. Te Nürnberg zal de beroemde tenor echter één keer optreden en wol voor een honorarium van tien duizend en twee honderd Mark. EEN GALANT RUSSISCH DIPLOMAAT. Te Petersburg vormt tegenwoordig in de hoogere kringen de volgende onaangename geschiedenis het onder werp van gesprek. De ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche za ken, prins Golinisjtsjef, was voor di plomatieke zaken naar Parijs ge weest. Op verzoek van prinses Belo- selskl nam de diplomaat t'en zijden japonnen, tien taUor-roade-costumes en vier reuzen-hoeden mede. Hij pak te deze in een grooten koffer, dien hij met het staatszogel verzegelde, ten einde het te doen voorkomen alsof de koffer staatsstukken bevatte, opdat hij niet aan douane-onderzoek zou worden onderworpen. Te Wirballen, bet grensstation, echter wekte die rcuzenkoffer met geheime staatspa pieren wantrouwen bij de douaniers, vooral omdat hij van betrekkelijk zoo gering gewicht was. Men eischte daarom van den prins een verklaring van het Russ-ischo gezantschap te Pa rijs, omtrent den inhoud van den kof fer. Da prins, die natuurlijk zulk een Verklaring niet bezat, weigerde onder voorwendsel, dat deze eisch beleedi- geud voor hem was. Maar die hooge toon baatte hem niet, hij kreeg zijn koffer nu niet terug en hem bleef niets anders over dan den koffer naar Petersburg ie doen kamen, waar hij nu tot het ministerie van buitenland sche .zaken het verzoek richtte hem den koffer zonder nader onderzoek te doen uitleveren, maar ook dit hielp niet en toen begaf zich een bediende van prinses Beloselski naar de doua ne om door omkooping de afgifte van den koffer te bewerken. Deze anders in Rusland zoo beproefde methode faalde eveneens, de betrokken doua nebeambte bleek onomkoopbaar. De chef van de douane ontbood nu prins Golinisjtsjef en vroeg hem nog eon- inaal op eerewoord of zich staatspa pieren in den koffer bevonden. Daar op liet hij in zijn tegenwoordigheid don koffer ppenen. Het moet den ga lanten smokkelaar toch wel wat on aangenaam te moede zijn geweest, toen hij zijn morkwaardige geheime akten zag en nog meer, toen van hem 400 roebel invoerrecht en een boete van 2000 roebels werden gevraagd. WAAR IS 'T HET KOUDST Als hot koudste plekje ter aarde stond tot heden de stad Werchojansk in Noord-Oostelijk Siberië, bekend. Een Russische schilder, Wladimir Borssoff, heeft echter op Nova Zembla de thermometers aangetroffen, diode Oostenrijksche geleerde Iiöfer daar in 1872 had gedeponeerd. De minimum- therm-omeier stond op minus 70 gra den Celsius, de maxirnuni-Lhermome- ter op plus 15 graden. Hiermede is crchgjansk zijn record kwijt en komt Nova Zembla de eer toe de ge ringste gemeten gemiddelde tempera tuur te bezitten. kocht aan huizen van ontucht. ALTIJD WEER NASI, De ltaliaansche ex-minister Nasi, die, zooals bekend is, langen tijd ge vangen heeft gezeten, daar hij van verduistering van staatsgelden be schuldigd was, werd dezer dageu voor de elfde maal te Trapan! als af gevaardigde gekozen. Toen de uit slag der verkiezingen bekend word, ontstond een geweldige kloppartij tus schen do aanhangers en de tegenstan ders van den oud-minister, daar de laatsten heftig tegen Nasi's verkie zing protesteerden. De aanhangers van den ex-minister hieven echter meester op het slagveld en trokken daarna in triomf de stad door. De stads kap el werd gedwongen aan de spits der opgewonden betoogers mede op te trekken. Ten slotte werd de me nigte met groote moeite door de poli tie en de militaire macht uiteen ge jaagd. UIT HET LAND DER WONDEREN. Amerika is en blijft het iShd der wonderen. Wij hebben vroeger al eens ineiiedeelïng gedaan van de ge makkelijkheid, waarmede men daar in sommige steden geheele huizen, kerken en zelfs stations verplaatst „verrold" zou de juiste technische term móeten luidenbij Halfweg, tusschen Haarlem en Amsterdam, vindt men ook een, doch zeer klein huisje, dat blijkens inscriptie daar ongeveer een halve eeuw geleden „verrold" is en van de eene straat naar de andere overbrengt. Tot nu had deze verrolling echter steeds over den beganen grond plaats. Thans vinden wij evenwel de ver plaatsing vermeld van een geheel huis van 200,000 k.g. 1 van Scharps- burg, bij Pittsburg naar het 6 K.M. ver-uer gelegen Alleghany, waarbij niet alleen te laud, doch ook te wa ter moest vervoerd worden. Men legde daartoe eerst de funda menten vrij, hief door 40 hydrauli sche stoomschroeven het geweldige complex van hout en steen omhoog, waarna dit door zes zware trek-ma- chines langzaam in de richting der rivier werd voortbewogen. Men had daarbij 1 K.M. over vrij moerassigen grond af te leggen en het veieischte geen geringe voorzichtigheid en voor zorg om te voorkomen, dat het reeds 60-jarige buis niet reeds op zijn land reis verongelukte. Aan den rivier-oever werd het huis op een zware pont getrokkenont zaglijke moeite hadden de ingenieurs echter om de lading gaaf en wel weer aan land to zetten, daar door overvloedige regens de rivier plotse ling aaniner'-eiijk gestegen was. Doch teu slotte kwam het huis, na een tocht die een week had geduurd, toch veilig eu ongeschonden op zijn plaats van bestemmiug te slaan. De geheele verhuizing had niet' meer dan 4500 dollar of i 1.250 guldon gekost. ARME SLACHTOFFERS. Men leest in hot „Maandblad Getui gen en Redden" Ontzettend is ook de mededeeling van dr. Green, een zeer vertrouwbaar TURKIJE EN GRIEKENLAND. ATHENE, 13 Aug. (Reuter). De Turkscho gezant stelde heden aan de Grieksche regeering de nieuwe nota ter hand, waarin het antwoord van Griekenland in zake de Kretenzer quaestie onbevredigend wordt ver klaard en waarin een nieuwe, for- meele verklaring wordt gevraagd, waarmede Griekenland zou bevesti gen, dat het niet de minste begeerte naar het bezit van Kreta koestert. Na deze nota in ontvangst te heb ben genomen confereerde de minis ter van buitenlandsche zaken met de gezi ten der beschermende mogend heden. DE STAKING IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 14 Aug. (Reuter). Hel officieele blad „Posttidningen" maakt een uitvoerige officieele mededeeling openbaar over de algemeene staking. De diepere ooi-zaak van den strijd mo9t hierin warden gezocht, dat men onder de werkgevers de overtuiging heeft gekregen alleen door een ern stige nederlaag van de arbeiders een einde te kunnen maken aan de tel kens door dezen herhaalde pogingen om ondanks den ongunstigen econo- mischen toestand door stakingen kleine bewegingen de loonen te doen stijgen. Ongetwijfeld hebben de arbei ders op zich zelf beschouwd, volko men het recht uitsluitingen met sta kingen te beantwoorden, maar in vele gevallen hebben de arbeiders door de tegenwoordige staking in strijd ge handeld met de verplichtingen nun door de collectieve arbeidsoveireen komsten opgelegd. schreefHonderden jonge sche meisjes van Sicilië en Aan den ..lulin wordt geseind: Engeisch correspondent van de New- kunde mej. Het Venezolaansche Congres heeftYork Evening Journal, die 16 Februa-j Nederlandsi eenstemmig generaal Goinez, thans j r> uit Sicilië uit de dooi- d- waarnemend President, tot President aardbeving geteisterde der Republiek gekozen. 4 - KOSTELOOS AARDBEIEN VOOR KINDEREN. Een Ilbld.-medewerker schrijft „11; denk, zoo meldde een eigenaar van aardbeien-plantages, aan de „Express", zoo ongeveer 250 a 300 ki logram aardbeien te hebben, die net piukloon niet zullen opbrengen en daarom stel ik ze tor beschikking v-oor de arme kinderen van Londen, STUKKEN VAN DEN" RAAD. B. en W. stellen voor met ingang van 1 September voor den cursus 1909- 1910 aan de Meisjesschool voor m. o. tot tijdelijk leerares te benoemen, tot onderwijzeres in de kunstgeschiede nis, mej. 1. C. E. Peelen, in de wis- C. J. S. Salrn, en in de Nederlandsche taal mej. H. E. A. ewekligeBauclet, welke dames ook reeds voor streken den cursus 1908—1909 benoemd wer- Itaiiaari-den. Calabriè} Tevens stellen B. en W. voor mej zijn door zoogenaamde handeisagon- C. J. IJssoi de Schepper, leerares in ten naar Buenos Ayres en andere de Engelsche laai en letterkunde, met Zuid-Ainerikaausche steden gevoerd. De ailersciu ikkciijkste tragedie van 1 benoemen, deze aardbeving noemt hij tiet lot van j deze hónderden aldus verhandelde jonge meisjes, waarvan do ouders niet meer in leven zijn. De schande lijke ronselaars zochten hun slacht offers tusschen de puinhoopen, en maakten baar wijs, dat zij bij goluk- Het komt mij voor, zoo lezen wij, datlagerwijs ontsnapte familieleden zou- er een massa arme kinderen in En- j den gebracht woulen, die reeds lang ingang van 1 September definitief te B. en W. dragen voor voor do be noeming van onderwijzeres in de gymnastiek aan de Meisjesschool voor ands Metropolis zijn, die gaarne j naar haar zochten, eens versche aardbeien willen eten. In haar alseheelo verlatenheid werd don cursus 1909—1910. Ie. Mej; F. J. W. van Oort, te Am sterdam 2e. Mej. F. E. dam. De benoeming is voorloopig voor Voor leeraar in de Staatswalen, schappen en handelsrecht ran do II. B. S. met 3-jarigen cursus on Han delsschool dragen B. en W. voor Mr, Dr. H. R. Ribbius. alhier. Voor leeraar in 't schoonschrijven aan beide H. B. Scholen en voor leer aar in 't handteekeneu alleen aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus da heea« G. Kats, te Leeuwarden. Voor leeraar in de Engeisch* taal aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en Handelsschool dragen B. eu W. voor 1. C. B. A. Proper, te Utrecht. 2. II Teerink. te Haarlem. Voor leeraar In handelsrekenen en boekhouden G. Smits, te Haarlem. B. en W stellen voor den heer W. v. d. Berg wederom voorloop^ voor den cursus 1909—1910 aan t« stellen tot leeraar in de wiskunde en aardrijkskunde aan 't Gymnasium.) Voor de benoeming bij heit her- bal ingsonder wijs voor dezen cursus hebben B. en W. de volgende voor drachten ingediend Voor onderwijzeres a. 1. Mej. A. Rab. onderwijzeres aan de Schooi voor uitgebreid lager onderwijs lett. B 2, Mej. L. M. Bussemaker, onda vvijzeres aan School no 6. b. 1. Mej. J. E. H. Boelhouwer, on- derwijzeres aan School No. 6 j 2. Mej C. J. Donck, idem. Voor onderwijzer c. 1. J B. van Dorp, onderwij: vr aan de School voor uitgebreid lager onderwijs lett. A 2. J. de Boer, onderwijzer aan School No. 6. d. 1. W. H. Hoefman, onderwijzer aan School No. 6 2. H. Peu&ens, idem. e. 1. H. Zwart, onderwijzer aan de Schooi voor meer uitgebreid lager onderwijs, lett. A 2. A. Roekhuizen, onderwijzer aan School No. 6. f. 1. J. Over Az., onderwijzer aan School No. 4. 2. R M. van der Hart, onderwijzer aan School No. 6. De heer de Braai heeft een wij ziging voorgesteld in de ontwerpver ordening van B. en W. voor de bezol diging van secretairie-ainbtenaren. Uit artikel 1 wil hij de woorden .eerste en tweede klasse' laten ver vallen. Artikel 4 te lezen: De jaarlijksche bezoldiging be draagt voor: den hoofd-commies, tevens chef van de secretarie f 2500 tot J 3000. de andere hoofd-commiezen 1850 tot 2450. den controleur der plaatselijke be lastingen 1800 tot 2400. den oommies-redacteur f 1550 tot 2350. de commiezen f 1500 tot f 2000. de adjunct-commiezen f 1000 tot f 1400. de klerken f 600 tot f 900. de belasting-schrijvers f 700 tot f 1000. Adjunctrcoramiezen en klerken, in het bezit van hei diploma, afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangen of van een door B. en W. even hoog of hooger gestelde bevoegdheid, genieten eene verhooging hunner bezoldiging bers- kend naar 100 per jaar. Art. 18 te lezen: De hoofdbode geniet eene jaarlijk sche bezoldiging van 1000 tot 1150; de boden eene jaarlijksche bezoldi ging van 800 tot f 1000; en de hulp boden eene jaarlijksche bezoldiging van f 600 tot 800. In de raadsvergadering van Woensdagmiddag zal de installatie van den nieuwen gemeente-secretaris plaats hebben. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een zwart-bruin hondje, door de tram verwond, aan het politiebureau- Een zilveren broche met portret^ Ged. Raamgracht 55 rood. Een double medaillon, Jansweg 47. Een handwagen aan het politiebu reau.- Aangifte is gedaan van het verlie zen van een diamantenbroche, van een rolletje teekeningen, vermissen van een rijwiel, dat in den voortuin van een woning aan de Leidsche- vaart stond. HAARLEM. BEVALLEN Aug. 13. A. v. d. VcgtRietberg, z.f II. C. M. v. EekLigtermoed, d A. Diekrnann—Lubbers, d., W. Wied Ijk —De Hamer, z.t '12. H. d. Nijs--Der Kinderen, d., 14. D. v. d. Berg—De Groot, d. OVERLEDEN Aug. 13. A. Prins—Boschman, 39 j., Anloniestr.P. Uijtendaal, 51 Kieiue Houtstr., J., 9 jaren, <L v. JL Hiel, Korte Margaretliastr. GEEN MOORDAANSLAG? De „Deli Cour.'" meldt omtrent het voorval, dat aan den adsistent Schort Veldhuys het leven kostte, dat de overledene er wel eens meer op sloeg hetgeen bij de koelies kwaad bloed zette. Toen nu do door hem geslagen koe lie Patiraan, zich tegen hem te weer stelde, werd deze door een kameraad aangevuurd, die later, de kans schoon ziende, den assistent een slag op het iioofd toebracht met het zware eind van den tjangkol, De getroffene stort- Le loen neder, ontving van Pari man Blaauw, te Am sier- j dracht slagen met den rotanstok j on werd eerst door den toegesnelde® •■•autloer ecUet. He to: ;-le koelies gingen ter-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2