Stadsnieuws Binnenland Neemt U Onze Lachhoek richt de „Vereeniging van Esp. spre kende spoorwegbeambten." Doze vereeniging stelt zich ten doel: 1. Hare leden aan te moedigen, de Esp. congressen geregeld te bezoeken, hetgeen uit den aard hunner betrek king, welke een gratis of tegen zeer laag tarief vervoer medebrengt, mo gelijk is. 2. Het samenstellen van een tech nisch woordenboek op het spoorwezen en alles wat daarmede in verband staat, betrekking hebbende. 3. Het onder het oog brengen van het nut eener Internationale hulptaal Voor spoorwegbeambten in verband met hun beroep; 4. Het wisselen van gedachten met 'vakgenooten uit verschillende landen: 5. Het oprichten van een Esp. or gaan speciaal voor zaken op het spoor wegwezen betrekking hebbende; 6. Ieder jaar een adresboek uitge ven met de adressen van Esp. spre kende spoorwegbeambten uit alle lan den; 7. Gedurende de vacanties weder- keerig kinderen van Esp. sprekende vakgenooten bij zich in huis te nemen. 8. De uitgave van verschillende leer boekjes speciaal voor spoorwegbe ambten en reizigers. Deze vereeniging zal voorzeker geen onnut werk verrichten. In Engeland bestaat reeds een groote groep Esp. sprekende spoor wegbeambten. De praktijk toch heeft geleerd, dat tegenwoordig, nu het vervoer 6teeds billijker en geriefelijker wordt, tal- looze vreemdelingen uit alle oorden 'der wereld, het verlangen hebben eens een kijkje te nemen buiten de grenzen van hun land, van hun we relddeel. Het zijn de spoorwegbeambten, die al deze anderssprekenden moeten te woord staan.- Met Franseh, Duitsch en EngelscK komt men nu wel heel ver, maar kan men van een conducteur, met zijn on voldoende ontwikkelingsbasis vergen, 'dat hij deze moeilijke talen machtig Is? Men kan toch van een Russisch conducteur bezwaarlijk verwachten, dai hij u behalve in Russisch of Poolsch, ook nog in Fransch, En- gelsch of Duitsch te woord zal staan. William Stead, de bekende Engel- »che journalist verklaarde, dat hij reeds voor een paar jaar in Rusland met het Esperanto verder kwam dan met Engelsch. Wel werd deze vereeniging op een gunstig moment opgericht. Nu het 5e Esp. Congres, dat dit Jaar in Barcelona zal plaats hebben, weer 'tal van Zweden, Finnen, Rus- een, Polen, Mongolen, Japanners, Grieken, Serviërs naar Spanje zal lokken, zal het wederom ten duide lijkste blijken, dat al die uit de 5 we- relddeelen saamgeatr oomden alleen door behulp van éóne gemeenschap pelijke taal elkander kunnen nade ren, begrijpen en waardearen. Dezer dagen is verschenen bij de Holanda Esperanta Oficejo, van Baerlestraat 18, Amsterdam. Aanhangsel van den Esperanto- Sleutel door H. Blok. Dit kleine boekje, bevattend o.a. 2000 woorden Nederlandsch-Esperan- to en slechts 7 1/2 cent kostend, zal een goede hulp zijn bij het voeren van correspondentie. Met den reeds .vroeger verschenen Esperanto-Sleutel zal het aan Esperantisten goede dien- aten bewijzen. Wij raden dan ook alle belangstel lenden in „Esperanto" aan deze beide boekjes (samen 10 ets.) spoedig te be stellen* J. H. W. HABERMEHL. So o. TroumoetBlycken. Concert op Zondag 15 Augustus 1909, 's avonds 8 uur door de Stafmu- liek van het 10e reg. Infanterie, ka pelmeester de heer Eug. H. Rap. Programma: 1. „Le Tribut de Zamora", Marsch, Gounod. 2. Ouverture „Berlin wie es weint und lacht", GonradL 3. „L'Invocation", fantaisie classi- que et rellgieuse, Delfort. 4. „Driegesprek", 6Cène voor piston, trompet en bugel, Rap. 5. Ouverture „Dichter und Bauer", Suppé. 5. Fantaisie uit de opera „Lucia di Lammermoor Donizetti. 7. „Les P&tineurs," valse, Waldteu- fel. 8. Potpourri aus Leo Fal's „Dollaï- prinzessin", Fetras. 9. Gerard A. C. van Dobben-Marsch, Rap. DE OUD-GEDIENDE EN ZIJN „DEiRDE KEIZER'* Aan „De Stand."- wordt uit De Steeg een aardige anecdote verteld 'van oen Duitscheu oud-gediende, die z'u derden Keizer wil zien. Hij had o. a. den slag bij 's-Gravelotte meege- J^naakt. Militaire eereteekenen sierden A.ijn borst. Geen teeken van zijn eer volle militaire loopbaan liet hij thuis, \t>en hij gewapend met een roode 'kaart hern bezorgd door tusschen- :konist van een zoon en een schoon zoon, die beideu leveranties op Mid- 'dachton hadden mogen doen naar do omgeving van het kasteel trok om daar, zoo mogelijk, den Keizer te zien fye krijgen. Maar dat lukte niet best iWant, el was de bewaking van den Keizer langs don publieken weg alles behalve streng, op het landgoed was 'het andere* Allerlei bewakers met en zonder uniform verspelden daar den nieuws gierigen den weg en zelfs het vertoo- nen van de roode kaart was den men- schen niet voldoende om tot dicht bij het kasteel toegelaten te worden. Zelfs Wi'e een plausibele reden voor gaf, waarom hij op het kasteel moest wezei), werd trouwens zonder kaart niet doorgelaten, maar kreeg, hoe chic hij er ook uitzag, voor alle zeker heid tot aan het slot nog een hereden politle-agent mee. Onze oud-gediende liet dan ook haast, de hoop varen, dat hij den Kei zer zien zou. Doch, al werd hij ook telkens teruggestuurd, den moed gaf hij niet op. Eindelijk werd hij zelfs door den broeder van den slotvoogd tot op zekeren afstand van het kas teel teruggestuurd. Maar deze kwam niet zoo gemakkelijk van hem of. „Mijnheer de Graaf", zoo sprak hij dezen met z'n Duitsch accent aan, fier wijzend op de eereteekenen op zijn borst, „ik heb onder twee Keizers ge diend, en nu wilde ik nog zoo graag den derden eens a'en". Dat verzoek kon de Graaf toch mot geen mogelijkheid afslaan l Hij liet zich verbidden en weeg den ouden mi litair een plaatsje aan, waar bij dan maar even moest blijven staan en van waar hij ailes overzien kon* wat bij het slot gebeurde. Daar krijgt de oud-gediende z'n derden Keiz-er in 't oog en als de Kei zer den blik naar zijn leant richt, dan maakt hij, de borst vooruit, zoodat zijn decoraties duidelijk zichtbaar zijn, eerbiedig het militair saluut. Het resultaat is boven verwachting! Onmiddellijk groet de Keizer hoffelijk op militaire wijze terug, welk voor beeld door alle militairen van het ge zelschap gevolgd wordt. Weinigen zullen meer voldaan aan het Keizerlijk bezoek te Middachten terugdenken, dan onze oud-strijder, met wlen verder niemand eenige moeite bad. Dankbaar en voldaan verbot hij het landgoed. ON DERSCHEIDINGEN. De Duitsche Keizer heeft aan de leden der Nederlandsche zending, welke Z. M. te Kleef begrootte, de vol gende onderscheidingen verleend: aan don vice-admiraal Baron Sweerts de Landas Wyborgh het grootkruis (ridder le kl.) der orde van den Roo- den Adelaar; den luitenant-generaal van het leger in Oost-Indië Van Daa- len hot grootkruis (ridder le kl.) dor Kroonorde van Pruisen; den ordon- nance-officier van H. M. le luitenant Baron Van Voorst tot Voorst het ridderkruis 3e klasse der Kroonorde v.an Pruisen. ZIJN DAT GEEN WERKLIEDEN MEER Door do H. IJ. S. M. is bepaald^ dat voortaan aan lithografen, zincografen en beeldhouwers geen abonnements kaarten voor werklieden moer zullen worden uitgereikt. DF. HAAGSCHE GRONDZAAK. De nieuwe vrijzinnige kiesvereeni ging te 's-Gravenbage zal Donderdag 26 Augustus vergaderen, tor behande ling van een motie van 't hoofdbe stuur, waarin o.a. staati „kennis genomen hebbende van de beraadslagingen in den Gemeente raad, naar aanleiding van het rap port der commissie tot behartiging der belangen van obligatiehoudera van de „Haagsche Maatschappij van Onroerende Goederen", gevoerd in de Raadsvergaderingen van 5, 6 en 26 Juli J.Lj overwegende dat in de zittingen van den Gemeenteraad van 5, 6 en 26 Juli feiten bevestigd, althans door niemand weersproken of weerlegd zijn, waaruit blijkt dat genoemde Raadsleden met hun eigenbelang af hankelijk waren van gemeentelijke transacties met bouwgrondmaat schappijen, waarbij zij financieel ia sterke mate waren betrokken, hetzij als onderhandelaars, hetzij krachtens bewezen andere diensten; van oordeel dat door deze feiten ge dragingen aan 't licht zijn gekomen, die aan openbare leven bederf hebben gebracht en dat hier onduldbare ge meentelijke verhoudingen bekend zijn geworden, betreurt dat de Gemeenteraad van 's-Gravenhage geweigerd heeft daar over zijne afkeuring uit te spreken; verlangt van de Raadsleden W. B. van Liefland en B. Janse Johzn., dat zij thans ten spoedigste hun mandaat ter beschikking van da kiezers zullen stellen; en besluit het Hoofdbestuur uit te noodigen van deze motie afschrift te zenden aan de Besturen van alle Haagsohe Kiesvereenigingen met ver zoek om instemming." Voorts wordt in de toelichting nog het volgende onder de aandacht ge bracht: In 1907 bij de actie dezer Kiesver- eeniging tegen het betrokken zijn van Raadsleden bij bouwgrondmaatschap pijen werd ook aan den heer B. Jan- se Johzn., evenals aan alle voorloo- pigo candidaten, de vraag gericht of Z.Ed. betrokken was bij bouwgrond te 's-Gravenbage of in omliggende ge meenten. Daarop werd door den heer Janse geantwoord dat hij slechts een klein stuk grond bezat op „Seinpostduin", grenzende aan zijn door hem bewoon de villa, maar dat hij overigens, noch financieel, noch op andere wij ze betrokken was bij bouwgrond. Met het oog op dit antwoord werd de heer Janse door dezo kiesvereeni- ging in 1907 voor herkiezing aanbevo len. Thans wordt echter in de toelich ting geconstateerd, dat op 15 Februari 1908 de heer B. Janse Johzn. voorzit ter was van het Bestuur van de Haag sche Maatschappij van Onroerende Goederen" en dat hij op dft oogenbllk nog is bestuurslid van de Maatschap pij „Zandoord". DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN ARBEID enz. Het Stbl. bevat een kon. besl. tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in het vierde lid van artikel 12 der Arbeidswet, waarin de betrekking van directeur-generaal van den ar beid wordt ingesteld. AAN NEKKRAMP GESTORVEN. Te Utrecht is een merisje uit het Diaconie-Weeshuis overLeden aan meningitis cerebrospinalis epidemica, na een zeer smartelijk lijden. TOCH NOG GETROUWD 1 Een paartje wou zich 'a morgens om 9 uur te Bergen-op-Zoom door de banden des huwelijks laten verbinden en begaf zich naar 't Stadhuismaar na eenigen tijd kwamen bruigom en bruidje weer voor den dag, onge trouwd het militiebewijs van den bruidegom was nog met van Breda aangekomen. De stoet trok huiswaarts en de brui degom naar Breda. Om 2 uur arri veerde hij weer te Bergen, in 't ge lukkig bezit van het stuk papier, en om 3 uur waren ze getrouwd. FRANKFORT-SCHEVENINGEN. Het Parseval-luchtschip, dat van Frankfort te Scheveningen wordt verwacht, heeft averij beloopen en zal dientengevolge de reis eerst kun nen doen na de voltooiing der her stellingen, waarmede evenwel slechts korten tijd gemoeid zal zijn. DE BRAND TE RAAMSDONKS- VEER. Naar aanleiding van den uitgebrei- d»n brand te Raamsdonksveer, meldt men nog het volgende aan de 's-Her- tog. Courant In deze gemeente is een uitgebreid boven gr ondsch net voor de electri sche verlichting. Het perceel, waar de bliksemslag den brand veroorzaakte, was niet aan dat eleotrische gelel- dingsnet aangesloten, terwijl dit wel het geval was met de buren en over buren. AI de 150 aangesloten op het 7.5 K.M. lange bovengrondsche net. waarover het onweer trok, bleven vrij van eenige storing, totdat door den hevigon brand aan beide zijden van liet Smidsend vier houten palen door de verhitting in brand vlogen en de koperdraden afknapten en op den grond vielen, waardoor natuurlijk sluiting ontstond en een klein deel der gemeente in het donker we>rd ge zet. Den volgenden dag was de ver lichting echter weer geheel in orde. De gedachte, die zoo menigmaal wordt geuit, als zoude een goed aan gelegd bovengrondsch eleotrisoh ver- lichtingsnet toch het gevaar voor bliksemslag kunnen vergrooten, is hiermede vrijwel te niet gedaan. Vooral, als men weet. dat in de ge meente R aamsdonk dezen zomer reeds meermalen hevig on weder heerschte. Er wordt veel belangstelling be toond voor de slachtoffers van den verschrikkelijken brand. H. M. de Ko ningin schonk 400 gulden. Men is be gonnen met de opruiming der puin- hoopen. Het gerucht gaat, dat de Prins de geteisterde buurt zal komen bezoeken. De toeloop van vreemdelingen, die het terrein van den brand komen be zoeken, is enorm. Door jongeheeren en jongedames wordt ijverig onder de bezoekers gecollecteerd voor de door den brand getroffen hulpbehoevenden wat reeds een bedrag van 320 heeft opgebracht. Gisterenavond is door de jongelieden uit de meer gegoede lerin gen een comité gevormd, welk comité eene collecte zal houden. Door het burgerlijk armbestuur is besloten een houten keet te bouwen, die tien hulp behoevende gezinnen zal kunnen her bergen. MISLEIDING. De burgemeester van Werkendam deelt in het Politieblad het volgende mede Zaterdag 31 Juli 1909 vervoegde zich bij notaris K. te Werkendam eene juffrouw, zich noemende weduwe Blom, en voorgevende, woonachtig te zijn bij hare schoonouders Blom te Gorinchem. Zij deelde mede, dat haar man was 2e machinist op de „Berlin" en bij de bekende ramp van dat stoomschip was omgekomen. Om niet geheel ten laste van hare schoonouders te zijn, dreef zij handel in kantoorbehoeften. De notaris kocht correspondentie- kaarten met enveloppen en gaf op haar aanvraag, haar eenige adressen in zijne gemeente op} waarvan zij als aanbevelingen gebruik en misbruik maakte. Bij onderzoek is gebleken, dat te Gorinchem geen weduwe van een om gekomen 2e machinist Blom bekend is. De Juffrouw is van middelmatige lengte en zwaarte, blond, en heeft een frlsch uiterlijk. Zij is gekleed in bruin mantelcos- tuum en schijnt, wanneer zij voor de affaire alleen is uit geweest, te wor den opgewacht door een heer met ééuen arm althans is dit te Werken dam aan het veer Fop Smit waarge nomen. Van daar vertrokken zij vla Gorinchem naar Rotterdam. TARIEFSHERZIENING. De Haagsche redacteur van „De Tijd" schrijft: „De Nieuwe Courant" gaat voort met voorbeelden van haar quasi-wel- ingelichtheid te geven over de minls- trieele plannen in zake dekking van het voor 1910 te ramen tekort van 12 millioen. Nu ligt het, volgens genoemd blad, weor meer in de bedoeling om een technische dan wel een fiscale herzie ning van de beslaande tarieven ter hand te nemen. Men zal om dergelij ke wijsheid aan het betrokken de partement wel eens gelachen hebben. Immers zal wel niemand bij een her ziening van het tarief gebleken fou ten laten zitten. Men zal altijd tech nisch herzien. Maar tevens zal wel geen minister een tarief gaan her zien, zonder de bedoeling te hebben, er meer geld uit te kloppen. Hij zal dus evenzeer altijd fiscaal herzien. Zou men nu maar niet beter doen met al zulke berichten voor zich te houden? De derde Dinsdag in Septem ber is immers niet zoo ver meer af en dan krijgen we officieel nieuws. Of moet nu reeds begonnen worden mot het stemming-maken tegen de gerechten, die straks de ministrieele keuken zal opleveren? EEN OESTERPLAAG. Op de oesterbanken ten oosten van Texel gingen in den laats ten tijd nog al wat oesters verloren, zonder dat men eerst, de oorzaak van dit verdwij nen kon nagaan. Bij onderzoek is ge bleken hoe een soort van zeegewas, door de visschers „darmen" geheeten,' zich aan vele oesters vasthecht en be trekkelijk snel groeit Heeft dit zeege was een bepaalde lengte bereikt, dAn begint het naar de oppervlakte te drijven en voert de oesters, waaraan 't vastgroeide, met den stroom mede. Nu zijn de visschers bij laag water bezig om de oesters uit de diepte op te halen en van de aan groeisels te be vrijden, waarna de weekdieren weer op de bedden worden gelegd, 't Is ech ter een zeer lastig en tijdroovend werkje. ARBEIDSWETGEVING. De Staatscourant bevat het Konink lijk besluit, waarbij bepaald is, dat op 1 September 1909 in werking zul len treden de wetswijzigingen in de Arbeidswet, Veiligheidswet, H:nder- wet, Phosphorluciferswet, Ongeval lenwet, enz. Dit nieuwe besluit behelst de vol gende bepalingen van verbod van ar beid van personen beneden 16 jaar, geldend zoowel in als buiten fabrieken en werkplaatsen Art. 1. Het is verboden een persoon beneden 16 jaren arbeid te doen ver richten A. bestaande in het tillen, trekken, duwen, dragen of op andere wijze verplaatsen van een last, Ind'en deze arbeid kennelijk zijne krachten te bo ven gaat B. bestaande in gevaarlijke kunst verrichtingen en in het deelnemen aan kunstverrichtingen voor zoover dit gevaar oplevert C. bij het vervaardigen of verwer ken van ontplofbare stoffen D. bij het uitzoeken, sorteeren of merken van vuil, droog waschgoed E. bestaande in het herstellen, ver nieuwen. uitbreiden, reinigen of on derhouden van eleotrische geleidin gen, werktuigen of toestellen, behoo- ronde tot geheel of gedeeltelijk in wer king zijnde electrische Installaties 1. voor verlichting of krachtover brenging. of 2 waarbij spanningen van 50 Volt of meer kunnen voorkomen. Het verbod om electrische gelei dingen, werktuigen of toestellen te reinigen geldt niet, 'ndien volgens het oordeel van het districtshoofd der arbeidsinspectie die werkzaamheden n'et gevaarlijk zijn. Art. 2 Het is verboden een persoon beneden 14 jaren arbeid te doen ver richten A. bestaande in loopwerk tusschen 9 uur des namiddags en 7 uur des voormiddags B. bij bet maken van zink-, wel- of regenputten C. bestaande in het uit de hand met behulp van gereedschap bewerken of afwerken van natuurlijke steen of kunststeen, met uitzondering van liet nat zagen, het nat slijpen en het po lijsten in een lokaal, waar geen an dere bewerking of afwerking van na/- tuurlijke steen of kunststeen ge schiedt D. 1. op of in in aanbouw 'of in herstelling zijnde schepen, bouw- of andere constructies 2e. op daken, dakgoten en dergelij ke voor zoover een of ander voor uem het gevaar oplevert meer dan 4 Meter naar beneden te vallen E. bij krachtwerktuigen, bij moto ren en bij stoomketels als maoliinlst of als stoker F. bij het bedienen van lieren of lcran^n. Art. 3 Het 13 verboden een persoon beneden 16 jaren arbeid te doen ver richten A. op steigers, stellingen, gaande rijen en dergelijke, die voor hem liet gevaar opleveren, meer dan 2.5 Me ter naar beneden te vallen, tenzij al daar door voetplanken van ten min ste 12 c.M. hoogte en gordingen op 90 c.M. hoogte, of door twee gordingen, waarvan de bovenste op 90 c.M. en de onderste op ten hoogste 30 c.M. hoog- té, dan wel op eene andere door liet districtshoofd der arbeidsinspectie schriftelijk goedgekeurde wijze, eene beveiliging te-gen het gevaar van er af te vallen is aangebracht B. in de nabijheid van blanke, on der spanning staande deelen van electrische geleidingen, werktuigen of toestellen, als bedoeld in art. 1. sub E, tenzij deze deelen zoodanig zijn opgesteld, of afgedekt, dat onwille keurige aanraking uitgesloten is C. bij krachtwerktuigen en bij stoomketels als machinist of als sto ker, tenzij hij niet jonger is dan 14 jaren en die arbeid geschiedt bij aan wezigheid en on dei- behoorlijk toe zicht van een persoon, die zijn twin tigste jaar heeft volbracht D. in een windmolen, tenzij bij aan wezigheid en onder behoorlijk toe zicht van een persoon, die zijn twin tigste jaar heeft volbracht E. in kleine besloten ruimten, zoo als tanks, dubbele bodems, wingpas- sages en ketels, indien daarin gebruik wordt gemaakt van walmende ven- lichtingsmiddelen of daarin schade lijke dampen aanwezig zijn. TWEEDE KAMER.- 'T MIJN WETJE-VAN KOL. We lezen in „Het Volk" Naar wij vernemen worden pogin gen in het werk gesteld, om de Ka mer alsnog op een dag in September bijeen te roepen voor afdoening van het wetsvoorstel-Van Kol. De Commissie van Rapporteurs be ijverde zich in de vacantie om het verslag van het tweede afdeelingson- derzoek alsnog op te stellen en In druk te doen ronddeelen. Er is reden om to onderstellen, dat, nu Van Kol uog een memorie van antwoord mot oen nader gewijzigd ontwerp inzond, ook het eindverslag spoedig zal ver schijnen. Het voorstel is dan voor be handeling in 't openbaar gereed. Wordt het niet afgehandeld, dan ver valt alle vrucht van besteden arbeid, daar het ontwerp dreigt te vervallen door de nlet-herkiezing van den voor steller. Do voorzitter der Tweede Kamer verzet zich niet tegen het plan van afhandelingalleen meende hij zon der aandrang van de zijde der regee ring zelf de Kamer niet te mogen bij eenroepen. Daar minister Talma het ontwerp niet genegen bleek, is van hem natuurlijk deze aandrang niette venvachten. Op grond van art. 43, Regl. van Orde, wordt nu getracht, door middel van een verzoek aan den voorzitter, door 10 loden gedaan, de Kamer op Vrijdag 17 Septeml>or bij een te roepen. Gelukt dit, en neemt de Kamer het ontwerp aan, dan zal van art. 88 Regl. v. Orde moeten worden afgewe ken, daar dit voorschrijft, dat de voor zitter den voorsteller aanwijst om de voordracht der Tweede Kamer in de Eerste Kamer te verdedigen. Hiervoor is echter alle reden, daar art. 117 der Grondwet slechts spreekt van de bevoegdheid om „één of meer horer leden" (dus niet juist den voor steller) daartoe aan te wijzen. In één dag zal het ontwerpje ge makkelijk kunnen worden afgedaan, hetzij dan dat het wordt aangenomen of verworpen. VREESELIJKE MISDAAD. Te Hemelingen, een Oost-Friesch grensplaats je, heeft een fabrieksarbei der zijn 13-jarige stiefdochter den hals afgesneden. De dader is gearres teerd. FR. VAN EEDEN is van plan in het najaar wederom voor een poos naar Amerika te gaan. EEN VERFOEILIJKE OPLICHTERIJ In Mei j.l. meldde zich aan het Damianengesticht te Grave een per soon aan, zich noemende L. J. W. M. de Bruin, uit Nijmegen, en verzocht een bewijs om te mogen collecteeren voor bedoeld gesticht, voorgevende dat hij niets liever deed dan liefde werken waaraan hij zijn vacantie, «i.jnde 14 dagen, wilde besteden. Daar een der paters veel vertrou wen in hem stelde, en hij voorgaf en kel in Nijmegen te willen collecteeren, heeft deze hem het gevraagde bewijs gegeven In Juni heeft hij toen gecollecteerd, onder de gemeenten Oss, Berchem en Wijchen, voorgevende, dat hij een student uit genoemd gesticht was. Van de door hem ingezamelde gel den heeft hij echter niets afgedragen, zoodat verduistering of oplichting wordt vermoed. Zijn opsporing wordt gevraagd door den brigade-comman dant der Koninklijke maréchaussée te Oss. ONGELUKKEN. Het 8-jarig zoontje van den heer K., te Middelburg, Is spelende in het ka naal geraakt en levenloos opgehaald. Donderdagmiddag begaf de twintig jarige H. Oost-Indië, wonende in de 2e Rozendwarsstraat te Amsterdam, zich met een paar vrienden naar de openbare bad- en zweminrichting van de gemeente in den Westerdoksdijk. Omstreeks vijf uur ging hij te wa ter en, daar het in het zwembad erg druk was, verloren zijn vrienden hem spoedig uit het oog. Eerst omstreeks half zeven, toen zij huiswaarts wilden keeren, misten zij hem. In het bad was hij nergens te zien en in zijn kleedkamertje vonden zij alleen zijn kleeren. Onmiddellijk deden zij natuurlijk navraag en daar bij bleek, dat een der zwemmers even te voren bij het duiken naar een zak zand, een been onder water had mee- nen te voelen. De conclusie lag voor de hand, dat hij met de vermiste in aanraking was gekomen en dat deze den dood had gevonden in het water. Inderdaad bleek dit het geval te zijn geweest en slaagde men er niet in, de levensgeesten op te wekken. De jonge O. kon uitmuntend zwem men en is vermoedelijk door een plot selinge bewusteloosheid overvallen, terwijl hij aan het zwemmen was, ten gevolge waarvan hij verdronk. ALGEM. NEDERL. POLITIE BOND. Te Hilversum had de 50ste alge- meene vergadering plaats van de af- deeling Noord-Holland van den Alge meenen Nederlandschen Politiebond. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. C. van Leeuwen, liet heuglijk feit, dat dit de 50ste alge- meene vergadering was, en dat deze vergadering daarom een eenigiszins feestelijk karakter moest dragen. Besloten werd een telegram van ge- lukwensching te zenden aan den heer Koster Henke, commissaris van poli tie te Amsterdam, wegens diens op 1 Augustus j.l. herdachte 25-jarige ambtsvervulling bij de politie. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat op 1 Augustus 1909 het aantal leden bedroeg 802, dona teurs 102 en begunstigers 53, tegen op 1 Augustus 1908 respectievelijk 799, 113 en 55. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek, dat het saldo van het vorige jaar bedroeg 1242. De vergadering besloot ter gelegen heid van deze 50ste algemeene verga dering, den voorzitter uit erkentelijk heid voor de veeljarige, goede lei ding, een blijvend aandenken aan te bieden. Tot afgevaardigde en plaatsvervan ger naar de aanstaande te Maastricht te houden jaarlijksche vergadering van den Bonc}, werden respectievelijk gekozen de heeren Lokerse en Vrugte. Na behandeling van den beschrij vingsbrief dezer jaarlijksche ver gar dering, waarbij o.a. ter sprake kwar men de voorstellen aangaande het 25- jarig dien9tkruis en de uitbreiding van het orgaan, werd nog besloten het bedrag, te schenken aan de stich ting tot ondersteuning van zieke po- litie-beambten, voor dit jaar te bepa len op f 100. Nadat nog de heeren Schotvanger en Vrugte waren benoemd tot leden der commissie, welke op audiëntie gaat bij den commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Honand, ten einde te bepleiten de verhooging van het minimum salaris van ge meenteveldwachters van 400 tot f 500, werd de vergadering gesloten. Des middags hadden een rijtoer en. een gezamenlijke maaltijd plaats. BRANDEN. De kapitale boerderij van de wedtK we Gosterman8 te Eist is afgebrand* TENTOONSTELLING A^AN HUIS-INDUSTRIE^ Zondagmorgen zal in een openbare vergadering, belegd door de afdeeling- Amsterdam van den Bond in do Klee-' dingindustrie en te houden in het ge-:' bouw der tentoonstelling Velox, door' de heeren L. Heijermans, Schaper en' Oude geest worden gesproken onder-' scheidenlijk over de hygiënische no- deelen der huisindustrie, de bescher ming der daarin werkende personen en de noodzakelijkheid van organisa-^ He onder dezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. DE MEEST GEDULDIGE MEN- SCHEN TOONEN ZICH SOMTIJDS PRIKKELBAAR. Zij, die aan huiduitslag lijden, heb ben vreeselijke uren te doorworste len. Men staat verwonderd over de genezingen door Foster's Zalf verkre gen. Wij vestigen Uwe aandacht op hetgeen een inwoner van Velsen ons mededeelde: De Heer T. Wagenaar, wonende te Velsen (Rooswijk), meldde ons: „Ik heb sedert eenige weken zeer veel hinder gehad van een jeukende, prik kelende ontsteking der huid. De jeu king was soms zoo erg, dat ik er nachts niet van kon slapen en of schoon ik hiervoor reeds verschillen de middelen had aangewend, heb ik hierbij geen baat mogen vinden. Da» dei ijk -toen ik Foster's Zalf toepaste, bemerkte ik verlichting en een week later was ik geheel en al van mijn lastigs kwaal ontheven." B ij n a 3 j aren later berichtte de Hoer Wagenaar ons nog: „Tot op heden heb ik niets meer van mijn lastige kwaal bemerkt. Foster's Zalf heeft mij totaal genezen en ik kan U niet-genoeg mijn dankbaarheid be tuigen voor al het goed, dat Uw ge neesmiddel mij gedaan heeft." (w.g.)' T. Wagenaar. Ziet toe, dat gij de èohte Foster's Zalf bekomt, dezelfde soort-, als de Heer Wagenaar gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en IC. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel h. f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HDMMEL's Hsmatagen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men ver lange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaaksels! Wie is dat mooie meisje toch aan don overkant, waar alle menschen zoo naar kijken Och, riepen alle meisjes in koor, dat is dab nare spook. Ze heeft een nieuwen hoed op en dat is ailes, waar om ze zoo naar haar kijken. Rechter Hoe oud bent u Getuige (aarzelend)Twee en.... Rechter Wei Dertig, veertig, vijf tig.... Getuige Halt meneer, zoo is 't ge noeg. Ilobs Hoe bevalt 't je Ln je LLttera- rische loopbaan. GrahsBest hoor, ik doe nu met Scribs, den schrijver, samen. Hobs: Is 't mogelijk? En welk ge deelte van bet werk doe je Grahs (die typewriter hij Scribs 's)i Ik werk zijn ideeën in leesbaren voteq uit. HeerZeg eens, wat scheelt die kip dat ze zoo schreeuwt? Boer Niets bijzonders, mijnheer, ze heeft een ei gelegd. HeerEen ei Je zou denken, dat ze den eersten steen voor een monumen taal gebouw heeft gelegd. A. Nou, ouwe jongen, ken je al motorrijden B. Ja, dat gaat al, ik heb gisteren drie dames en een hond overreden, zonder te vallen I NA GEBRUIK. Een scheikundige adverteertGeen kouvatten meer Geen hoeeten I Prijs 60 cent per flacon. Iemand koopt aoo'n flacon, komt na een week terug, en klaagt, -i'at loet middeltje hem niets heeft geholpen, niettegenstaande hij de he^le flacon heeft leeggedronken. Leeggedronken roept de scheL kundige. Maar man, "t was een smeetv sel om je schoenzolen ondoordring baar voor vocht te maken 1 TER VERGELIJKING Ik ken den candidaat niet, zei oen boer, dien men preste om te stemmen. iMaar je kende z'n vader toch* --Ja, dien kende ik. 'n Goed man. Nu, dan zal je toch wed op z'fl zoon willen stemmen Ma a rde oude boer bleef weifelen* Nou, dat wéét Jiog niet, anw woordde hij. Elk kalf is niet geliJK de koe.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6