Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken llisnealsuö Kecbtszakea Kerk en Schooi Letteren en Kunst Pers-Overzicht Marktnieuw8 Stoomvaartberlchtcn Onze Lachhoek waarschuwen voor de aanwezigheid en de oporatiën van fiesschentrekkers en andere oplichters, het richten van adressen ln zake de belangen der le den van de aangesloten vereenlgin- gen aan de Hooge Regeering, het doen van pogingen om den handel en het winkelbedrijf te dienon en het oprich ten en houden van onderlinge infor matie- en schuld' nvorderingbuxeau'i Militaire Zaken. De rescrvosergeant-majoar E. van der Klei, van het 10e regiment infan terie is benoemd tot reserve 2-luite- nant bij de landweer, in het 43ste landweerdistrict. Zaterdag a s. zal door het muziek corps van het 10e regiment (infanterie, directeur de heer E. H. Rap, een con cert worden gegeven in den tuin van het Brongebouw voor de leden en do nateurs van de onderofficiers-vereeni- ging „Mars". Na afloop zal een bal worden gegeven. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een zwarte hond. Gen. de la Reij- straat 48. Een pakje, inh. een blonse en een paar schoenen, Rozenstr. 51 K. Een dameshemd en pantalon. Oranjestraat 190. Een portemonnaie roet geld, Ga renkok erskade 1. Een portsmonnaie en spoorkaartje, "81. Houtstraat 118 'rood. Een portemonnaie met g Joosten, Nieuwebrug, Haarlemmer meer. Een zwart hondje, Staten Bolwerk 24 Een zilveren armband, Schagchel- etraat 26. Een postduif, W. Pyrmontstr. 24. Een boodschappenboekje, Vootruit- gangstraat 9C. Een paar schoenen, Veerpolder 1. Een pakje, lnh. een aantal schol len, Gr. Markt 6. Een rijwiellantaarn, Saenredam- straat 92. Een hondcnmuilkorf, Spaarnwou- derstiraai 51. Een sigarenschaarije, Koningstraat 51. Een sigarenpijpje in étui, Bakker straat 27. Een zilveren horloge, N. Spaarn- woudcrstraat 14. Een glazen medaillon met*2 por tretten, Bruuwerstraat 111. Een wit kinderschoentje, Esschil- derstraat 2 H rood Een dubbeltje, Hagestraat 51 rood, Een pakje, lnh. een kinderlijfje een handdoek, aan het politiebureau. Een zakmesje, Baljuwslaaan 16. Een kinderschort, KI. Heiligland 101 rood. Een bril ln étui, Oranjeboomstr. 163 Geabonaaorden hebben het voorreoht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ia te aeaden bij de Eed no tl o ya.u Haarlem'» Dagblad, Groote Stonutraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveal mogalgk is, den dag nu da in sending. Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaat van don insender vermelden, words geen aandacht geaehonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, of ln ons land, ik meen ln de buurt van Hilversum, heidegrond te koop is voor 5 de H.A.? ANTWOORD: Wij hebben bij ver schillende personen geïnformeerd, vernomen, dat in ons land geen grond te koop is k f 5 de H.A., en al lerminst in Hilversum. Goedkoop e grond kost zeker 100 de hectare, ln de buurt van Hilversum ts die veel duurder. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, «ioeveel sigaren ik mee mag nemen naar Dultschland? Is een siga ren mak er verzekerd bij de Ongeval lenwet? ANTWOORD: Gewoonlijk wordt toe gestaan een aangebroken kistje van 60 stuks voor eigen gebruik mee te ne men. Een onzer bekenden moest ech ter onlangs voor minder dan 50 stuks een cent per stuk betalen aan rech ten. Sigarenmakers, die met machines werken, zijn verzekerd bij de Onge vallenwet, of behooren het te zijn. VRAAG: Waar kan men het week blad ,De Camera" krijgen en wat kost dat? ANTWOORD: Men kan zich ahon- neeren bij den heer Zwarteer, Groote Houtstraat no. 3a. liet kost 4.50 por jaar, franco thuis. VRAAG: Wie is de publieke melk- eontroleur in de gemeente Haarlem? ANTWOORD: De heer F. Bauman, Pie ter Kiesstraat 58 zwart is ambte naar voor de controle op den melk- verkoopv VRAAG: Moet het recept voor het gevoelig maken van fotografiepapier niet behandeld worden ln een don kere kamer? ANTWOORD: Dit wordt niet v6T- eischt VRAAG: Waar komt het Fachin- ^erwater vandaan? ANTWOORD: Uit de Koninklijke Wineraalbronnen van hef: plaatsje Fachingen bij Wiesbaden ln Prularfh. VRAAG: Wat ia het adres van den £eer R Xehmaqn, van Pu. A. Bram- pel kamp, het Tweede Kamer! ii-, en van <Jen hoer Carpegle den stichter tan 't Vredespaleis? ANTWOORD: Het adres van Car- jaegie is Kasteel Sklbo, Shetland» De. 'A .Brummelkamp woont ln de Bali straat no. 70 te 's-Gravenhage. Het adres van den heer R. Lehmann kunt u vinden ln het Amsterdamsche Adres boek. VRAAG: Bestaat er in het 'Arbeids contract een artikel, wat zegt, dat Godspenning, Nieuwjaars- of Kermia- fool door een mevrouw van haar dienstbode teruggevorderd kan wor den? ANTWOORD: De Godspenning kan in mindering worden gebracht op het loon, indien de dienstbetrekking niet langer dan drie maanden heeft be staan. terwijl zij voor langeren of on- bepaalden tijd Is aangegaan. Fooien zijn vrijwillige giften, die niet terug genomen kunnen worden. VRAAG: Kunt u mij het adres van een betrekkinggids opgeven? ANTWOORD: Bij D Brouwor, Op pert no. 5, Rotterdam, verschijnt driemaal '8 weeks een betrekkinggids voor den prijs van 50 ct. per 8 weken. BLOEMENDAAL. Een droeve stoet. Men schrijft ons Zaterdagnamiddag werd op het kerkhof de Biezen" onder groote be langstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van hot zoo noodlot tig om het leven gekomen knaapje Johan Heinrich Röben. De baar was bedolven onder een 15-tal kransen. Ds. W. Bax sprak eenige woorden van troost tot den zoo zwaar beproefden vader. Z.E. zeide ongeveer bet volgen- do „Wij staan hier aan een grafje, bedolven onder bloemen, maar al die schoone bloemen kunnen de onbe schrijflijke droefheid van vader, moe der, zusjes en broertje niet wegvagen. Gij hebt uw kind dood thuis gekregen, ontrukt aan uwe zijde, maar daarom ls* het niet verloren. Hij leeft voort, do kleine 11-jarige Henny.... er is een voortleven voor uw kind. Gij ziet hem voor u en denkt aan zijne liefde, zijn deugden, gij gedenkt het goede in hem. En wanneer ge dan van hier zijt huiswaarts gekomen, zult ge kracht bezitten hem voor oogen heb bende, om uw onherstelbaar verlies te dragen. Dat God u daarin bijsta.." Maar gezwegen, 'sHeereu wegen. Zijn alleen volkomen. Hij, door Wien de rozen prijken, Knakt den steel, en zij bezwijken, Zijner zijn die kleine lijken. De vader bedankte diep bewogen voor de betoonde deelneming. HEEMSTEDE. Bouwen. Naar wij vernemen zullen door den heer Van Zetten te Haarlem eenige arbeiderswoningen worden gebouwd op de terreinen van de voormalige bloemisterij van de hoeren Kersten, aan de Zand voor tsche laan. SLOTEN. In de raadsvergadering werd beslo ten weder aan Ged. Staten vrijstel ling te vragen van vak j op de scho len te onderwijzen. Tot onbezoldigde ambtenaren van den Burg. Stand werden benoemd: jhr. Van Suchtelen v. d. Haere en C. van Beem Czn. De eerste werd tevens benoemd tot regent van het Wees- en Armenhuis. Een wijziging der begrooting 1909 werd goedgekeurd. Voor slangewagens, standpijpen en een ladder voor de brandweer werd 1155 toegestaan. De geloofsbrieven van de heetren Van Bronkhorst, Schouten, Terweij en Verbeek werden in orde bevon den. Aan den heer A. Zuuring werd te gen 15 Oct. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de school te Slo terdijk. Afwijzend werd beschikt op een adres van W. F. Helmhout om grond op ,Meer en Vaart" te mogen koopen. De bouwopzichter zal van de meente een rijwiel ei-langen. Voor de vacature—Zuuring zal een onderwijzer gevraagd worden, in het bezit van de acte j en de landbouw- aote. ZANDVOORT. Voor het hadhuis van minvermogen den is door de directrice ontvangen van den heer en mevrouw E. voor versnaperingen 10, van den heer en mevrouw F., pension Groen 10, van den heer en roe vrouw J. villa Amalia 10. Aangekomen vreemdelingen Frau A. Höfier, Munchen, Kerkatr. 7, 2 pers. W., K. en J. Vogel, Eilorf, Heeren straat 3, 3 pers. Mevr. Henriques Sousa, Ampterd., Kerkplein 4, 3 pers. Cam bier van Noten, idem., Pension Jacobus, 2 pers. Mevr. L. Schneider ,idem Hotel Belvédère. Mej. T. Haagsma, idem., idem. Mevr. Berentzen idem., Idem., 8p G. von Kalcken, Haarlem, Hotel d'Orange. C. Andró, Brussel, idem.- Mevr. Nengermann, Utreoht, td- Mej. Ingenegeln, idem. idem. 15r. W, Kirchner, Wurzberg, idem., 3 pers. K. Henn, Stuttgart, id., Bp. Dr. H. Mafrlmo. Daldorf, Id. Nervenast, Berlijn, idem., 2 p. Darneg Eogar, New-York, Idem. H. en C\ Bruninghaus, Barmen, Id., 2 pera. A. Haase, Schwerin, Idem. Dr. E. Richter, Weenen, Id.. 2 p. Dr. Th. v. Censer, id., Id., 8 p. g. Bandelow, Torgan, Id. r. Kluter, (Msenkircben, Pött$föni Quislsanav Fam. Schlenkhof, Keulen, *L, 6 p. Simon. DusseldorL id. Dr. ïacoby, Charlottenhurg, M., 4 pers. Fam. Finck, Ludenscheid, id., 2 p. Dr. Rosengart, Heilhronn, i<L, 2 p. HOFBERICHTEN. Pirins Hendrik bezocht gistermid dag de landkolonie van hot Heilsle ger to Barneveld. DE RIJKSMIDDELEN. Ondanks drie belangrijke tegenval lers van te zamen bijna zeven ton. hebben do Rijksmiddelen in Juli nog 54.500 mee- opgebracht dan in die maand van 1908. Voegt men daarbij het regelmatig accres bij de overige middelen, dan kan nu reeds gezegd worden, dat, behoudens onvoorziene belangrijke tegenvallen bij de altijd wisselvallige successiebelasting, raming voor het Jaar niet alleen be reikt, maar zelfs overschreden zal worden. DEPARTEMENT VAN KOLONIëN. Do afgetreden Minister van Kolo niën, do heer Idenburg, heeft giste ren aan zijn opvolger, den heer De Waal Maiefijt, de portefeuille overge dragen. De nieuwbenoemde- socretaris-gene- raal bij het ministerie van Koloniën, de heer Van der Houven van Oordt, is gelijktijdig met de komst van den nieuwen minister, in functie getreden. KATHOLIEKE SOCL4XE WEER. De vierde sociale week, uitgaande van de Katholieke Sociale actie, wordt van 15—22 Augustus te Nijmege'- go- houden. Zondagavond had de plechtige ope ning plaats met een rede van jhr. mr. Ch. Ruys de Beereubrouck, die het welkom toeriep aan de talrijke belangstellenden. Wat -is er bereids veranderd al- zoo begon spreker sedert den 2en September 1906, toen de eerste socia le week to Utrecht werd geo Hoe heeft het getal katholieken zich uitgebreid, die door woord en daad getoond hebben te begrijpen, dat hun eereplicht medebrengt in de rijen der werkers voor de godsdienstige, zede lijke en stoffelijke verheffing van ons volk plaats te nemen. Spr. woes op de ontwikkeling, die gebracht is onder de vele katholieken, die inzien, dat zonder grondige ken nis van het maatschappelijk vraag stuk practische arbeid onmogelijk is. Op voorstel van den voorzitter wer den telegrammen gezonden aan den Paus, aan de Koningin en aan den. Bisschop van Den Bosch. Hierna werd een aanvang gemaakt met de reeks van lessen, en nam dr. Ch. Raaymakers het woord met een verhandeling over „Gewicht en be lang der volkshuishoudkunde". De goheeie week wordt voorts in beslag genomen door de navolgende onderwerpen De volkshuishoudkunde (sociale economie) ais wetenschap. De menschelijke arbeid. De grondpijlers dei' maatschappelij ke orde. Da vulsella volkshuishoudkundige. Mercantilisme en phy&iokrati&me. De volkshuishouding in den loop dei- tijden. ,Solidarisme of Maatschappelijk Ar- beidssysteem. Volkswelvaart. Bevolkingsvraagstuk, Leer van Mai thus. Volksontwikkeling en volkswel vaart. Godsdienst en zedelijke welvaart. Standen en klassen. Volksontwikkeling. Daarna volgt de sluitrede van jhr. mr. Ruys de Beereubrouck, terwijl aan de Zondagavondzitting een ker kelijke plechtigheid zal voorafgaan. ERNSTIG TRAMONGELUK. Toen Maandag de stoomtram van Rotterdam naar de Eilanden de grens der gemeente IJsselmonde be reikte, waar de lijn zich splitst, werd het paard voor de dogcart van den landbouwer W. Kranendonk, uit Poortugaal, schichtig en kwam vlak voor de locomotief der tram terecht. Aanrijding was zoodoende onvermij delijk. De inzittenden, de landbou wer Kranendonk en diens vrouw Jansje Molenaair werden met ernstige hoofdwonden en zware inwendige kneuzingen in bewusteloozen toe stand naar het Ziekenhuis vervoerd. Het wagentje werd ernstig bescha digd, terwijl het zwaar verwonde paard tor plaatse werd afgemaakt. EEN ONTVOERING PER ATAX. De Tel. schrijft o. a. De auto schijnt zich langzamerhand in to burgeren in het maatschappelijk leven, ook in Amsterdam. Thans dient zij ook voor allerlei nutt'ge doelein den. Ja, zelfs op het gebied der ont voeringen begint zij het paard reeds ernstigo concurrentie aan te doen. Ditmaal betreft het de wegvoering van een kind, dat aan de vaderlijke macht onttrokken was en onder voog dij schap van de moeder was gesteld. In strijd met het vonnis der Maas- trichtsche rechtbank weigerde de va der het kind af te staan. Een tijdlang was de zaak slepende bleven, totdat de voogdes en haar rechtsgeleerde raadslieden verna men, dat de vader, die op de Leldsche- kade te Amsterdam verblijf hield van plan was Zaterdag J4. naar Brussel te vertrekken. Was hij eenmaal in Brussel, dan zou het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn, het kind uH zijn handen te krijgen. Daarom be sloten de voogdes en haar raadslie den, al"het mogelijke te doen, tenein de het kind, Zaterdag, wanneer het de woning aan de Leldschekade ver liet-, weg te voeren. Vooral op aandrang van de Justitie, «telde 4e politie een agent te hunner beschikking, die hen bij het volvoe ten van hun plan behulpzaam sou rijn. Den geheelen dag en ook 's avonds stonden zij bij de woning op de Leid- echekade op post, terwijl zij iedereen, die uit of ju g'ng, scherp in het oog hielden. Eindelijk, tegen negen uur, toen reeds donker begon te worden, zag men een vrouw het huis verlaten, die iets in den arm droeg. Daar men dit verdacht vond, volgde men do Yrouw en zie, toen men den hoek van een zijstraatje omsloeg, kwam men een Atax-rijtuig tegen, dat rich juist in beweging wilde stellen, en waarin een heer met het bewuste kind bleken te zitten. De agent liet onmiddellijk stoppen, zoodat 'ie vlucht verijdeld werd - n de voogdes in de gelegenheid was, het kind onder haar hoede te nemen. Blijkbaar had men de A tax langs een omweg in de zijstraat laten ko men en daarna getracht hot kind er in to smokkelen. Doordat hot rijtuïi echter een verkeerde richting nam kon het aangehouden worden. TRAPPISTEN TE TILBURG. Door de rechtbank te Breda zijn be noemd tot bewindvoerders van het Trappistenklooster te Tilburg de bur gemeester van Betrkel, de heer Bren- ders, en advocaat Van de Mortel te Tilburg. Wat laatst hoogstwaar schijnlijk was is het niet meer. De Trappisten keeren zeker voorloopig niet terug. (De Tijd). STOOMSCHIP ENGELAND. Men meldt uit Maassluis Het stoomschip Engeland is na ont smetting van schip en bemanning uit observatie ontslagen en op gestoomd naar Rotterdam. Een man van de be manning, d'o geklaagd had over on wel zijn en in de ziekenbarakken was opgenomen ter observatie, zal thans daaruit worden ontslagen, -daar na geneeskundig onderzoek iR gebleken, dat de patiënt niet lijdende was aan- cholera. ONGELUKKEN. Verleden week Dinsdag had de 24- jardge A. van Seumeren te Druten, por fiets huiswaarts keerende, t on geluk tegen den boom eener kar op te rijden. De hotsing was zóo hevig, dat hij verschillende ribben brak en spoedig daarna het bewustzijn ver loor. Thans is hij overleden. Door de stoomtram der Holland- sche Buurtspoorwegen te 's-Hertogen- bosch werd een meisje van zeven jaar overreden en gedood. Zondagmiddag gingen twee knapen uit Leiden naai' den Wassenaarschecn Slag om bramen te zoeken. Blijkbaar was ook de bedoeling een konijn in do duinen te snappen j althans een der knapen, de 17-jarige Vorseveld, had een revolver met zworen hagel geladen bij zich. Bij ongeluk trof hij daarmede zijn makker in het hoofd, die daardoor ernstig werd verwond. Een der korreltjes drong in een oog, een ander ln het voorhoofd. De knaap werd door wandelaars opgenomen en verder naar het Academisch Zieken huis ver voord, waai' hij wordt ver pleegd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per Tegel. Echt. Vicforiawater EEN GEWELDIG WOEST RUDER. Overeenkomstig den eiscli van het O. M., veroordeelde de kantonrechter ln het derde kanton te Amsterdam den automobilist L. R. E. W. H. van. B. tot een geklboete van 150, subs. 30 dagen hechtenis wegens het te snel rijden tot drie geldboeten, elk van 10 subs. 5 dagen hechtenis voor iedere boete, wegens het niet hebben van rij en nummerbewijs, en tot een geldboe te van 20 subs. 10 dagen hechtenis wegens het niet verlicht hebben van bet nummer. Bovendien werd hem de bevoegd heid om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar ontzegd* EEN NIEUWE ENCYCLIEK? Uit Rome wordt de aanstaande ver schijning eener nieuwe encycliek aangekondigd, waarin naar het heet Z. H. de Paus een dringend beroep zal doen op de milddadigheid der geloovigen ten bate der katholieke Missiën. R. K. Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft Zondag in de kathedraal de wijding van het H. Priesterschap toegediend aan de eerw. heeren Th. P. Blom, G. W. Buren, P. J. M .v. d. Burg, H. J. A, F. Cornet, A. P. van Ecden, E. J. Helmei), A .A .M. Heijdeman, P. Kemper, A. H. I. van Leipsig, Th. W. Lootnans, J. H. M. van der Marck, W. Nolet, Th. Th. van Outersterp, J. A. L van Rooij, L. G. van Ruijven, J. J M. M. Schiphorst, N. W. Sente- nle, L .Speet, P. Th. Verwet en M. M. van Willge; en de jvijding van het H. Diaconaat aan de eerw, hee ren J. van Brero, G. Keljzer, J. J. van Santo en J. H. Visser. P. VAN DER MEER. Men schrijft uit Rolandseck goede dingen omtrent den Jongen violist Plet ar van der Moer uit Haarlem, die daar eenige eoncerten heeft gegeven en door rijn talrijke landgenooten «eer vriendelijk ia ontvangen. De heer Van dar Meer leerling van Catl Fleech, is zoo goed als blind' en daar» door op solospel aangewezen VEIREENIGING TOT BEVORDERING VAN BEELDENDE KUNSTEN. Deze vereeniging, onder beheer van bestuurderen van Arti et Amicitia ver spreidde gedurende haar 63-jarig be staan onder hare leden pl. min. 3700 kunstwerken. Bovendien deed zij 48 gravures, waaronder verschillende etsen vervaardigen, die als premie zijn uitgereikt. Mot recht kan dus gezegd worden, dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van Beeldende Kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor het aankoopen van kunstwerken als prijzen der verloting, waarvoor slechts werken van Nederlandsche meesters gekozen worden, een bedrag van 5 1/2 ton besteed. Het ledental bc* draagt thans 5800. Hoe grooter aantal leden, hoe beter de Vereeniging aan liaar nuttig doel kan beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt 5 gld. 'sjaars, waarvoor men een lot in de tegen hot einde van, December te hou den verloting ontvangt, benevens als premie 1909 een plaatwerk, inhouden de 6 photo-gravuros naar schilderijen van Pie ter de Hoogh. HOE DE NIEUWE MINISTER VAN KOLONIëN OVER DE ZAKEN DENKT. Wc lezen in „De Tijd": Bij de jongste Indische begrooting hield de heer De Waal Maiefijt eenc rede, waaruit wij wol geen program kunnen afleiden, maai' toch opmaken, in welke richting de denkbeelden en sympathieën Yan den nieuwen Minis ter gaan. Men bedenke hierbij even wel, dat het niet de Minister van Ko loniën, maai* de antirevolutionaire afgevaardigde van Breukelen was, die het woord voerde. In de bedoelde redevoering dan vinden wij allereerst een warm plei dooi voor bevordering van den bloei der buitenbezittingen, wier ontwikke ling niet slechts voor hen zelf, maar voor geheel Indië van zooveel belang is, omdat, naarmate zij tot grooter bloei komen, allengs minder druk zal worden gelogd op de Indische uitga ven Verder werd door den afgevaardig de van Breukelen er op aangedLron- i, dat de Regeering zoo vaak het mogelijk is van hare sympathie met de zending zal doen blijken, en rao- reelen steun verleenen aan de zende lingen. Ook rust volgens hem op de Regeering de plicht, de zending indirect te helpen door het wegnemen van alle beletselen, die de werkzaam heid der zendelingen kunnen hinde ren. Hij vroeg voorts maatregelen ter be perking van het opiumschuiven en 't drankmisbruik. Wat dit laatste be treft kwam hij er tegen op, dat aan radja's, rijksgrooten en districtshoof den in de zelfbesturende landschap pen, op hun verzoek verlof werd ver leend om voor eigen gebruik sterken drank in te slaan. Aan hoofden moest dit nooit worden toegestaan. Ieder, die door den steun en de protectie van het Nederlandsch gouvernement in Indië met gezag bekleed is, moet zich die beperking dan maar getroos ten! Kan men het niet dadelijk weige ren, laat men dan de hoeveelheden kleiner maken, en den hoofden voor houden, dat, zoo zij prijs stellen op een goeden naam bij 't Nederlandsch Gouvernement, zij moeten zorgen zoo min mogelijk gebruik te maken van de gelegenheid om van den resident verlof te vragen tot het Inslaan van sterken drank. De heer De Waal Maiefijt bepleitte ook wijziging of Verduidelijking van art. 124 van het Indisch Regeerlngs- reglement. Dit artikel draagt aan de inlandsche hoofden hét toezicht over de priesters der inlanders, die het Christendom niet belijden. Daar uit wordt evenwel afgeleid, dat een hoofd alleen dan dit, toezicht kan uit oefenen, indien hij geen Christen is, zoodat een inlander die tot het Chris tendom overgaat, niet meer voor be stuursfuncties in aanmerking zou kunnen komen. En ten slotte vroeg hij verbetering van de eigenaardige positie, waarin de Protestantschekerk in Indië ver keert. Dit wat de zending en de religie betreft. Ten aanzien van 'Atjeh behoort de nieuwe Minister van Koloniën vol strekt niet tot de aanbidders van den Wekkerkoers. In het Atjeh-rapport zag hij geen enkele reden om Van Daalen dien hij als militair lof toe zwaaide van wreedheid of bar- baarschheid te beschuldigen. Maar in het civiel bestuur achtte hij Van Daalen te kort geschoten. En voor het overige waren zijne beschouwin gen over de Atjeh-zaak een lofrede op den Gouv.-Generaal, dien hij tegen de op hem gerichte aanvallen in bescher ming nam, en wiens beleid hij prees. Het werk door Van Heutsx begon nen en voor een gedeelte reeds tot een goed eind gebracht, moet echter wor den voortgezet en voltooid. Dat hij ook daarbij veel verwachtte van de zending ,wien zal het verwonderen, die ln hte bovenstaande beeft nage gaan, hoezeer de heer De Waal Maie fijt doordrongen ls van haire beteeke- nis als instrument ter voorbereiding van beschaving. Het stoomschip Malang, van Java naar Rotterdam, vertrok 15 Aug. van Port Said. Het stoomschip Menado, van Rot terdam naar Java, passeerde 16 Aug. Perim. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, arriveerde 15 Aug. te Southampton. Het stoomschip Gorontalo, van Rot terdam naar Java, passeerde 15 Aug. Sagres. I-Iet stoomschip Sindoro, van Rot terdam naar Java, passeerde 14 Aug. Kaap del Armi. Het st. Amstelland, van Buenos Ay- res naai' Amsterdam, arriveerde 15 Aug. te Lissabon. Het st. Frisia arriveerde 15 Aug. van Amsterdam te Buenos Ayres. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 14 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Bulow, van Rotter dam, n. O.-Azië, vertrok 15 Aug. van Shanghai. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 iAug. Perim. Het stoomschip Lombok, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 14 Aug. Point de Galle. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam vertrok 15 Aug. van Lissabon. Het stoomschip Ambont van Bata via naar Amsterdam, passeerde 15 Aug. Gibraltar. Het stoomschip Oranje arriveerde 15 Aug. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Banda, van Amster dam naar Batavia, vertrok 15 Aug. van Suez. Het stoomschip Potsdam, van Rotr terdam naar New York, passeerde 15 "Aug. voorm. 9 n. 50 m. Lizard. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, arriveerde 16 Aug. des voorm. van Rotterdam te New York'. Het stoomschip Zaandijk (Neptune- lijn) arrivee.rde 15 Aug. nam. van Rotterdam te Baltimore. (Haarlem, 16 Aug. 1909. Groentenmarkt. Aardappelen. Aangevoerd 42 H.L., verkocht 30 H.L., f2—f3. Appelen. Aangevoerd 31 H.L., vex- 20 H.L., 6f 12. Peren. Aangevoerd 93 H.L., ver kocht 50 H.L., f 3—/16. Bloemkool. Aangevoerd en ver kocht 2000 st., f 0.04—/0.10. Roode kool. Aangevoerd en ver kocht 1000 st., f 0.06—f 0.10. Witte kool. Aangevoerd en verkocht 20 st., 0.03-/0.05. Savooiekool. Aangevoerd en yerk. 170 st., f 0.03—0.05. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 2000 bos, 0.04—f 0.08. Snijboonen. Aangevoerd en verk.. 179 mnd., ƒ1.50—1.70. Heereboon en. Aangevoerd en verk. 300 mnd., 0.70-/1.30. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, vertrok 15 Aug. Van Colombo. DUBBELE SCHULD. Mevrouw: O, dokter, ik ben u mijn leven verschuldigd. Dokter: Zeker, mevrouw, en de re kening ook! EEN JUWEEL. De millionair was koppig, en de Jonge man doodelijk verliefd. Neen, meneer, riep de hardvochtige vader, u kunt mijn dochter niet krijgen. Maar, meneer! Neen, ik zeg neen! Toen keek de jonge man den ban kier trotsch aan. Goed, meneer, wanneer u mij haar niet goedschiks geeft, dan zal ik ge weld gebruiken. Ik sta bekend als een fatsoenlijk, werkzaam jongmensch, en toch wijst u me af. Dan ga ik uw keukenmeid een liefdesverklaring doen. Binnen een week gaan wij er samen van doorl De millionair verbleekte. Dat was verschrikkelijk. Hij was overwonnen, verslagen. Dat zult u toch niet doen, meneer. Dat Is een onmenschelijk voornemen! Onze keukenmeid! Zij is een juweel! Neen, neen, neemt u dan maar m'n dochter. GEEN WONDER. Reiziger (komt de trap af met een slaperig, knorrig gezicht). Gister avond, mejuffrouw heeft u me gezegd, dat de hertog van Wellington In dit zelfde pension heeft vertoefd. Was dat de waarheid? Pensionhoudster: Zeker meneer, en hij heeft in uw kamer geslapen. Is die kamer nog net zooals vroe ger? Precies zoo. Staat hetzelfde bed er nog? Hetzelfde bed. En heeft de hertog van Wellington in dat bed geslapen, ln datzelfde bed? Ja zeker. Geen wonder, dat hij de IJzeren her tog werd genoemd. VERKOCHT. Die hoed maakt, dat u er slank uit ziet, zei de winkeljuffrouw tot een olifantachtige dame, die een hoed paste. De hoed werd verkocht- Met dien hoed op, riet u ér gevuld uit, zei ze tot 'n broodmagere Juffrouw De hoed werd verkocht. Wat riet u er jeugdig uit met dien; hoed op, zei 2e tot een Welgedane^ veertigjarige juffrouw. De hoed werd verkocht. Die hoed maakt u tien Jaar ouder,; zei ze tot een bakvischje.. De hoed werd vexkocjit

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6