Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Saltenltuidscb Overzicht SUdinleova 27e Jaargang.- No. 8021 DONDERDAG IS ADGDSTÜ8 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB flAANDBNl Voor Haarlem I 1.28 Voor'de domen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H 9 „de omstreken en franco per post i 0.45 Üitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOSl ADVERTENTIÊNi Van 1—3 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlseemetil Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. Ï8 Reclames 30 Cent per regel. Bg Abonnement aanzienlijk rabat AdvertenMn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administratie! Groote Bontstraat 5b. latercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 20 AUGUSTUS. Groote Markt: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Schoten: Raadsvergadering, nam. uur- OM ONS HEEN No. 983. Nabetrachting van den Gemeenteraad. De wetgever heeft natuurlijk niet gewild, dat de toelating van herkozen Raadsleden een lachwekkend schouw spel wezen zou. In de practijk is het toch niet anders. De Commissie tot het nazien der geloofsbrieven, be staande uit de heeren Thijssen, Schram en Visser, wandelde met ze keren achteloozen zwier de zaal uit, kwam na tien minuten terug en na dat de tvvce laatstgenoemde leden weer op hun plaatsen waren gaan zitten, bleef Mr. Thijssen op het po dium staan bij B. en W., en advi seerde, namens de Commissie, tot toe lating van de herkozenen, niet allen tegelijk, maar één voor één. Dan keek hij rond naar de plaats, waar het volgend raadslid zat. maakte een soort wegvegend gebaar, waarop het Raadslid zich haastte de zaal te ont vluchten, stelde dan voor hem toe te laten, waarop de voorzitter vroeg of de Raad bezwaar had en. dit niet zoo zijnde, den hamer liet vallen, waarop hét verdwenen Raadslid terug mocht keeren. Daar de opkomst toch al slecht was, kon men af en toe bij deze toelatings- (Vertooning in de zaal wel schieten, maar eindelijk zat iedereen weer be hoorlijk op zijn plaats en kon de lan ge agenda worden behandeld. Toen was intusschen de nieuwe Secretaris, Mr. Wytema, al geïnstalleerd. Op den gelukwensch van den burgemees ter had hij, na bekomen verlof, met enkele goedgekozen termen zijn dank betuigd en zich aanbevolen in de medewerking van B. en W.. den Raad en de ambtenaren. Door den heer Modoo werd de ver- plegingsquaestie ter sprake gebracht, doe in dit blad uitvoerig behandeld is. Tot een eind kwam ze niet. Al thans niet voor wie het. met den heer Modoo, als een eind beschouwen, dat de vrouw wordt overgeplaatst naar een ander gezin. Op de pertinente vraag daaromtrent door den heer Schram gedaan, ant woordde de voorzitter, dat B. en W. niet van plan zijn, in te grijpen, en de heer Modoo ontving even weinig troost op zijn vraag, hoe het met de plannen voor den bouw van een Stads-Ar men- en Ziekenhuis gesteld is. Daarover kon de voorzitter op dit oogenblik geen inlichting geven. En zoo liep de beele discussie dood, nadat Dr. IJ. D. Kruseman den heer Modoo nog verzekerd had, dat hij een heel anderen kijk op de zaak zou heb ben gekregen, wanneer hij de corres pondentie gekend had. Waarom de hoofdpunten daaruit dan niet zijn meegedeeld Ik vermoed om een van de redenen van niet openbaar maken en geheim houden, die het, naar mijn inzicht geheel onnoodig zoo moeilijk maken, een volledig denkbeeld te krijgen van gemeentelijke aangele genheden. De tweede ziekentransportwagen komt niet. In weerwil van Dr. Tim- mer's verklaring, dat zoo'n reserve- wagen noodzakelijk is, stemde de meerderheid tegen de aanschaffing, nog wel nadat de heer Modoo, tevens namens de heeren Rinkema en Visser, verklaard had, dat zij den hestaanden wagen waren gaan zien en er niets _nan gevonden hadden, wat reparatie ..noodig maakte. En dat terwijl de fa brikant verklaard had, dat de wagen voor acht weken In reparatie moest 1 Wel verklaarde de heer Modoo. dat de andere ziekenwagen, die voor be smettelijke zieken, een 'opknapper noodig heeft is men daar misschien mee in de war geweest Aan discussies ontbrak het dezen keer allerminst. Zoo gaf bet voorstel tot verhooging van de vergoeding voor opgaven van het bevolkingsre gister den heer Thijssen aanleiding tot een scherpen aanval op dat "on derdeel van gemeente-administratie. Hij zei eigenlijk niets meer of minder, dan dat de gemeente dat register niet behoorlijk behartigde, wat hem een berisping von Jhr. Van Styrum en daarna een protest van den voorzitter op den hals haalde. Niet de secreta rie, zoo zeiden deze heeren, schoot te kort, maar het publiek, dat verzuimde de noodige opgaven te komen doen. O zeker, aldus betoogde Dr. Nieuwen- huyzen Kruseman. wethouder van den burgerlijken stand, men wist heel goed, dat er veel aan het register ont brak en dat het eenige middel ter ver betering zou zijn het instellen van een contróledienst. Maar die zou geld, veel geld kosten en B. en W. hadden gemeend, dat dringender zaken haar eischen aan de gemeentekas stelden, dan het bevolkingsregister. Ziedaar een argument, waarvoor een belastingbetaler veel zal gevoelen, maar dat bij een gemeentebestuur toch wel wat zonderling klinkt. Bij de administratie moet een zaak vóór alles goed zijn kost het geld, dan is dat een betreurenswaardig feit, maar waaraan men nu eenmaal niet ontkomen kan. Nu ja, de heer Thijs sen had het wat anders kunnen zeg gen, maar alleen de apotheker heeft het goudschaaltje geregeld bij de hand. Er is iets koddigs in, dat de Raad nu een verhoogd tarief heeft vastge steld voor inlichtingen, die blijkens de discussie dikwijls niet deugen. De sprong is niet gering. Vroeger kreeg men 3000 informaties voor 20. nu zullen de 1000 voortaan met 40 wor den betaald, maar daar staat dan ook tegenover, dat ze niet meer in een jaar behoeven te worden ver bruikt de termijn van zoo'n abon nement is onbeperkt geworden. Het gevolg daarvan zal wezen, dat ver schillende „abonné's" jaren en jaren over zoo'n abonnement zullen doen en dat het motief van prijsverminde ring, dat in alle zaken geldend is groote bestelling over korten tijd, zal zijn vervallen. Men zal zeggen, dat de gemeente geen koopman is. Volkomen juist, maar dan moest ze ook geen handel drijven in opgaven uit het be volkingsregister en die kosteloos ver strekken. al kost dat dan ook wat Dr. Nieuwenhuyzen Kruseman noemde een h a 1 v e n ambtenaar. Het nieuwe tarief werd natuurlijk goedgekeurd de Raad bemoeit zich niet graag met interne regelingen van de secretarie, wetende, dat hij daar mee licht bot kan vangen. Dat heeft ook de heer De Braai on dervonden, toen hij aankwam met een aantal amendementen op het voorstel van B. en W. betreffende de regeling van de tractementen der ambtenaren ter Secretarie. Niet ai- leen wenschte hij o. a. de aanvangs salarissen van de ambtenaren en het maximum van dia der belastingbe- schrij vers te verhoogen, maar ook het klasse-stelsel af te schaffen. Zooveel krijgt niemand in den Raad gedaan, vooral niet bij voorstel, dat eten dag of-drie te voren wordt ingediend. Daarvoor bestaat er te veel verband tusschen salaris en verhouding. Het gevolg was dan ook, dat enkele amen dementen niet eens werden onder steund, dus niet in behandeling kon den komen en dat andere werden verworpen, zonder dat de voorsteller ook maar één van zijn collega's tot zijn inzichten bleek te hebben overge haald. De belangrijkste discussie ging dan ook over een ander punt, het al of niet aanstellen van een contróleur over de gemeentelijke belastingen. Daarover en over de tramplannen wensch ik con en ander te zeggen In een volgend artikel. J. C. P. DE KRETENSER QUAESTIE. Tusschen zeggen en doen is dikwijls eetn belangrijk verschil. Vooral, wan neer de Europeesche mogendheden iets believen te bevelen Toen voor en kele dagen dan ook met veel ophef werd aangekondigd„wanneer de Kretensers niet dadelijk de Grieksche oorlogsvlag van 't fort te Kanea ver wijderen, dan zullen wij haar des noods met geweld daar vandaan ha len", bestond er een gerechtvaardigde ver wachting, dat deze bedreiging slechts bangmakerij was. Toch ia 't nu eens anders geloopen 1 De mogend heden hebben woord gehouden en ein delijk eens een der beruchte Kreten- ser knoopen doorgehakt. De eilandbewoners hadden zich niets om de bedreiging bekommerd. De Grieksche oorlogsvlag wapperde nog uitdagend van de veste... En dan nog wel de oorlogsvlagl Er zijn thans acht oorlogsschepen van de vier beschermende mogendhe den in de Grieksche wateren. Het Fransehe slagschip „Victor Hugo" weid. voor de expeditie aangewezen en zotte een afdeeling soldaten aan wal. Deze landsverdedigers hadden een gemakkelijke taak, want de Grieksche vlag werd niet verdedigd. 't Geval liep dus zonder eenig bloed vergieten af, omdat de eilandbewo ners zoo verstandig geweest zijn, om van een gewapend verzet af te zien. Gelukkig Maar... is de zaak hiermee ook af gedaan Dit meenen we te mogen be twijfelen. Thans is t detachement Europeesche troepen nog bij de ves tingwerken van Kanea. Wanneer de soldaten weggaan, zijn de Kretensers weer baas in eigen huis en is 't te voorzien, dat de Grieksche vlag weer dadelijk geheschen wordt. Dat zou juist iets voor deze eilandbewoners zijn I Nu hebben de mogendheden a ge zegd en moet de b wel volgen. Europa 'moet er nu voor waken, dat de Griek sche vlag gestreken blijft en de Ivre- lonsers geen opstandige dingen tegen over Turkije doen. Daarvoor is het evenwel heslist noodig, om de solda ten op Kreta te houden. En.,.. In 't laatst van Juli werden de internationale troepen pas van Kreta teruggetrokken, 't Wegblijven heeft dan niet lang geduurd Hoe 't zij, de Turken hebben nu hun zin de Grieksche vlag is op Kreta neergehaald, 't Is een moreele o\er- winning van Turkije. Toch ook weer niet geheel en alDe oorlogszuchtige Turk zou gaarne zelf de zaakjes op Kreta hebben recht gesteld, maar deze gelegenheid is hem nu gelukkig ont nomen. Toch blijft tusschen Turkije en Griekenland de gevaarlijke wrijving bestaan. Eerst werden de Grieksche schepen alleen m Salonika geboycot, doch nu doet men in Konstant'nopel al precies hetzelfde, 't Zeggen is, dat dit het werk is van het Jong-Turk- sche comité. De boycot-zin gaat zelfs zoo ver, dat de Grieksche arbeiders in de haven van Turkije ontslagen wor den. Griekenland heeft tegen deze han delingen geprotesteerd, maar zonder eenig succes. De Turksehe regeering komt weer met 't oude excuus (we kennen het uit de boycot van Oosten- rij k-Hongarije) dit is een volks beweging, waaraan de overheid niets kan doen. In Turkije duurt de beweging om stemming te maken voor een oorlog voort. De vergaderingen worden door... de regeering op touw gezet. Een eigenaardige manier van volks- betoogiugen 1 In Griekenland is men rustiger. Do Grieksche gezant te Parijs liet zich door een journalist ondervragen en zei, dat zijn land alles zal doen om een vredelievende oplossing te bewer ken. Op de vraag, wat er zou geschie den, wanneer Turkije eens tot het uiterste mocht overgaan en gewa pend optreden tegen Griekenland, antwoordde de gezant, dat hij zulks hoogst onwaarschijnlijk achtte. Grie kenland heeft zijn belangen, in ver trouwen op den rechtvaardigheidszin der mogendheden, in bare handen ge steld, en zich bovendien onthouden van elke uitdagende handeling. Wan neer er dus een conflict mocht ontr staan, dan zal Turkije dat hebben uit gelokt. ,,Er bestaat echter geen enke le aanleiding tot een conflict. De Kre- tensische quaestie moet door de mo gendheden worden geregeld en wan neer de Turksehe regeering een Ma cedonische quaestie mocht willen op werpen, dan zouden het eveneens de mogendheden zijn, aan w>e de oplos sing moet worden toevertrouwd". EEN VERBOND TUSSCHEN GRIE KENLAND EN SERVIë? Volgens door Turkije ontvangen mededeelingen, hebben er tusschen Griekenland en Servië onderhande lingen plaats gehad over het sluiten van een of- en defensief verbon L De onderhandelingen hebben weliswaar nog nieit geleid tot een bepaald resul taat, maar de Turksehe regeering heeft het toch al noodig geacht op de Turksch-Servische grens de noodige voorloopige maatregelen te nemen. DE SPAANSCHE SOLDATEN IN MAROKKO. Wanneer men de verhalen mag ge- looven, dan moet de Spaansche mi- nistor-president Maura groote moeite gehad hebben, om den koning te weer houden om naar Afrika te vertrekken en daar met zijn troepen de vermoeie nissen en gevaren van den oorlog te deelen. Maar nu het den minister ge lukt Is Z. M. dat denkbeeld uit het hoofd te praten, zijn des konings ge dachten voortdurend bij zijn leger in Afrika en van elk wapenfeit, elke daad van moed en opoffering wil hij in bijzonderheden op de hoogte wor den gehouden. Dagelijks schrijft hij brieven aan de officieren, met wie hij nader bekend is en daarin verheelt hij geenszins, dat hem niets liever zou zijn, dan samen met hen tegen den vijand op te trekken. De koninklijke familie neemt, zoo lang reeds als de oorlog duurt, geen deel mfor aan feestelijkheden en het hof volgt natuurlijk dit voorbeeld. Een uitzondering wordt slechts ge maakt voor liefdadigheidsfeesten, die op touw worden gezet met het doel gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers van den oorlog en hunne gezinnen. De Spaansche aristocratische we reld looft groote sommen uit ter aan wakkering van den heldenmoed der soldaten te velde. De nabestaanden zullen verzorgd worden, elke gerid derde zal een extra-gift ontvangen, enz. Of dat zal helpen Men hooft in de laatste weken wei nig uit Marokko. Alles wacht zeker op den grooten, wellicht beslissenden slag. DE STAKINGSBEWEGING IN ZWEDEN. Dinsdag is de staking der veldarbei- ders begonnen, maar die bleek al da delijk een mislukking te zijn. Slechts een klein aantal veldarbelders legden het werk neer, en er waren genoeg ongeorganiseerde arbeiders en leden van het „Oogstbeschermingskorps", dat zich in het heele land had ge vormd, om hen te vervangen. De stakingstoestand blijft overigens vrijwel onveranderd.: Slechts hier en daar hebben sta kers den arbeid weer opgevat. In ver houding is dit evenwel nog zeer ge ring. 't Blijft in 't land nog al rust'g. Voor een deel Is dit natuurlijk te danken aan het feit, dat den stakers door de organisaties alle gebruik van sterken drank is verboden. Te Krokstad zijn bij de aankomst van plaatsvervangers voor de staken de wevers rumoerige betoogingen ge houden. Twintig stakers zijn in hech tenis genomen. Wandeltocht. Door de Soc. Jongelingsvereenigin- gen uit Amsterdam, Den Haag en Haarlem zal Zondag een wandeltocht worden gehouden in Haarlem en om streken, waarna des avonds een feest- vergadering zal plaats vinden in de „Vauxhall" medewerking van de muziek ver een. „Voorwaarts", Zang- vereon. „Excelsior" en de tooneelver-, ooniging „De Blauwe Vaan", terwijl de heer Gerhard van Amsterdam een causerie zal houden. Kleine ooorzaken, groote gevolgen. Men schrijft ons: Gisterenmiddag ongeveer 3 uur wa ren eenige kinderen aan het spelen met zand in de Rustenburger laan. Een van de jongens wierp zijn schop met kracht tegen de aldaar staande schutting. Een juist ter plaatse pas- seerende hoschwachter waarschuwde hem dit niet meer te doen, doch hij gaf hier geen gehoor aan, zoodat de boschwachter de schop opnam, en er zich mee verwijderde. De moeder van den knaap liet dit echter niet toe, en gaf den man in een onbewaakt oogen blik een klap met een stok, waarbij zij het aan scheldwoorden niet liet ontbreken. Dii werd te erg. Hij nam de vrouw mee naar het politiebureau, waar de zaak word onderzocht, zoo dat dit muisje nog wel een staartje zal hebben- Examens. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de Technische Hoogeschool vol gens art 123 der Hooger-Onderwijs- wet A. P. Drost uit Haarlem. De Haarlemsche Bank van Leening Door de Nationale Vareeniging tot bestrijding van den Woeker, geves tigd te 's-Gravenhage. is een adres ingediend bij den Raad onzer ge meente, om het Reglement voor de Gemeente-bank van Leening op eeni ge punten te wijzigen, teneinde de bank met nog meer vrucht dan tot dusverre werkzaam te doen zijn, ter voorkoming en bestrijding van het euvel der particuliere pandjeshuizen, dat zich, naar adressante vernomen heeft, ook te Haarlem begint te ver- ioonen Art. 12 bepaalt, dat de bank ge opend is van 9 tot 12 uur. Adressante verzoekt mede openstelling des Zater dagsavonds van 8 tot 11 uur en des Maandagsmorgens van 8 lot 12 uur. Deze wijziging wordt verzocht in 't belang van degenen, die weekpanden des Zaterdags inlossen en 's Maan dags weer beleenen. om te voorkomen dat deze panden naai- woeker-instel- lingen worden gebracht. Axt. 17 schrijft voor de panden van goud, zilver, paarlen en edelgesteen ten t.e bewaren in afzonderlijke ka mers. Ter meerdere zekerheid tegen diefstal en brand acht de Vcreeniging het bewaren in brandvrije kluizen ge- wenscht. Gereedschappen tot het uitoefenen van eenig ambacht dienende, worden niet aangenomen. Het adres verzoekt schrapping van die bepaling, omdat er geen grond voor die uitsluiting bestaat, die in de hand werkt, dat de gereedschappen öf ver beneden de waarde aan uitdra gers verkocht, worden, óf In handen van een pandjesbaas komen. Weliswaar gebiedt een Koninklijk besluit van 1826 deze uitsluiting, doch de Regeering staat toch afwijking toe van dit verouderd besluit, waarvan de rechtskracht twijfelachtig is. Bovendien is het gewenscht den in brengers de gelegenheid te geven, ook goederen van betrekkelijk geringe waarde te beleenen, om hen uit de handen der pandjesba?eu te houden. Art. 42 stelt de minimum-waarde der te beleenen voorwerpen op één gulden. Adressante verzoekt die waarde te vermindereu tot 50 cents. In 's-Gra venhage, Rotterdam. Nijmegen, Maastricht en Leiden heeft men even eens een gering bedrag als minimum. Blijkens het laatste verslag van de bank te Leiden w<wkt deze maatregel daar zeer goed. Verder verdient het aanbeveling, beleening op pensioen-akten mogelijk te maken, onder goedkeuring van den Minister van Financien. De banken te 's-Gravenhage. Rot terdam, Nijmegen, enz., leenen reeds op pensioen-akte. De rente bedraagt 11/4 pCt. voor eiken dricmaandelijk- schen perisioentermijn. In art. 46 wordt aangegeven, dat op panden van goud, zilver, paarlen en edelgesteenten ten hoogste vier vijf den en op andere panden ten hoogste twee derden der geschatte waarde mag worden verstrekt. De Vereeniging meent, dat deze be paling nutteloos is en in de practijk leidt óf iot te lage voorschotten» öf tot te hooge schattingen. In het eerste geval worden de beleeners er van af geschrikt naar de Bank te gaan. en komen zij bij woekeraars terechtin het tweede geval wordt do schatter allicht de dupe als het pand bij ver koop niet genoeg opbrengt. Daarom acht zij het raadzaam deze bepaling te schrappen. Personen, verkeerende in staat van dronkenschap wil adnessante het recht ontnemen om te ïeleenen. Die menschen weten niet wat zij doen en er warden dan vaak voorwerpen be leend, die in het huisgezin zeer noo dig zijn. De opbrengst strekt slechts om drank te koop en. Het verpande goed wordt thans verkocht, indien het na 14 maanden niet is gelost. Evenwel, de Vereeniging acht dien staantijd veel te lang. Zij verzoekt dien te wijzigen in 6 maanden. Door de verkorting van den termijn wordt het mogelijk, juister en vaak hoogesr te taxeer en bij goederen, die aan ma de of uit anderen hoofde aan waarde vermindering onderhevig zijn. Daar bij komt ei- meer ruimte in de be- waarlokalen vrij en wordt de admi nistratie minder omslachtig. Verder verzoekt adressante bet stel sel van inbrengers te vervangen door dat van hulpbanken, door geen nieu we inbrengers aan te stellen, doch daarvoor ln de plaats hulpbanken te stichten. De inbrengers, meent hot bestuur, zijn niet zóó te oontroleoren. dat misbruiken uitgesloten zijn. Het stel sel van inbrengers Vindt nergeDS in den lande meer verdediging. Eindelijk wordt aangedrongen op verbouwing van het bestaande ge bouw of stichting van een nieuw. daar thans hot gemis aan bergruimte noodzakelijk maakt het ter beleoning weigeren van verschillende voorwer pen, als fietsen, meubelen e. d.. wel ke dientengevolge in handen van op- koopers, uitdragers of woekeraars te land komen. Eenbegrafenis. Een gang naar den doodenakkef stemt a 11 ijd droef. Heden stonden we evenwel aan een groeve, die in 't bijzonder deze gevoelige aandoenin gen wekte. 1 Was toen we 't stoffelijk over schot van Jakobus Albertus Traan- berg naar z'n laatste rustplaats droe gen. Hij, de 20-jarige jongeling, die als 2de machinist op de „Zaan- stroom" voer en Zondagmorgen door een noodlottige ketelontploffing het jonge leven liet. Rond de geopende groeve hadden zich vele vrienden en belangstellen den geschaard. Onder dezen wa'ren 34 leden van de schietvereeniging onderafdeeling van „Volksweerbaarheid die een voor een bloemen op de lijkkist strooi den. Een treffende plechtigheid! Namens de directie der Hollaud- sclie stoombootmaatschappij te Am sterdam sprak de heer Van Huizen. Deze herinnerde aan de toedracht van 't ongeluk. Gelukkig is de ramp niet aan persoonlijke schuld of nala tigheid te wijten, 't Is een onge- 1 u k geweest, maar ook niet meer dan een ongeluk. De Zaaustroom was volkomen zee waardig. Dit is oak 't resultaat ge weest van 't onderzoek van den hoofdingenieur van 't stoomwezen, ingesteld op last van den minister. 't Is voor de nabestaanden een zware slag. Aan een jeugdig, veel belovend leven is plotseling een eind gemaakt. Jakobus was een vlijtige jongen, met veel wilskracht. Van daar, dat hij 't op 20-jarigen leeftijd al gebracht had tot 2den machinist op een zocstoomer. Door z'n gewillig heid en plichtsbetrachting was bij bij z'n chefs gezien. Tot op 't laatste oo genblikje van 't leven was hij trouw op z'n post. Hij stierf met 't uitspre ken van de laatste groeten aan z'n ouders... Familie, wees er van verzekerd, dat de maatschappij in uw rouw deelt. De nagedachtenis van uw zoon zal steeds in eere blijven. Hij ruste in vrede! De vader, de architect J. 'A. Traan- berg, sprak eenige gevoelvolle woor den, om al de belangstellenden dank te brengen voor de deelneming. Tot den vertegenwoordiger der stoom bootmaatschappij zei hij: ik geloof, dat wat u gezegd hebt, waar is, niet tegenstaande alles wat er gesclu-even en gesproken is over t ongeluk. Hij eindigde: Ik hoop, dat ik en de mijnen kracht zullen hebben om de zen slag te dragen, erkennende, dat 't God is geweest, die 't zoo besliste. Hierna verlieten alleD aangedaan de begraafplats. De lijkbaar was door drie kransen gedekt. Een van de stoombootmaat schappij, een van „Volksweerbaar heid" en een van een vriend. De afdeeling Volksweerbaarheid was vertegenwoordigd door 't be stuurslid den heer Hirsch. Ten toe ken van rouw zullen alle oefeningen der vereeniging gedurende een week geschorst worden.. Rijwieldiefstal. Dinsdag is te Amsterdam een man aangehouden, verdacht te Haarlem een rijwiel, dat daar een oogenblik onbeheerd was gelaten, van den open haren weg te hebben ontvreemd. De eigenaar van dat wiel, dio zich nnar het station te Haarlem begaf, zag daar, dat zijn rijwiel in een goederen wagen van een tot vertrek gereed staanden trein werd geplaatst, waar op hij zich eveneens derwaarts be gaf, waarna de aanhouding van den verdachte, die beweerde het rijwiel te Haarlem te hebben gekocht,* voigd* Besmettelijke Ziekten. In de week van 11 tot en 17 Augus tus kwamen te Haarlem voor 1 geval van roodvonk en 1 van diphthcritis, en te Schoten 1 geval van diphthcri tis. Naar wij vernemen zal Mr. A. A. van der Mersch, kantonrechter te Haarlem, eerlang onze stad verlaten en zich te Bloemendaal, Acrden- hout, vestigen.-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1