HAARLEM'S DAGBLAD. FEUILLETON De roods Pimpernel in Gevaar. Yervolg Gemeenteraad Do VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld In handen vain ]3. en W. om advies le. een verzoekschrift van de firma Peltonburg Zoon om afwijking toe to staan van het bepaalde bij art. 7, Ja der Bouwverordening voor den bouw van een broeikas op een ter rein in den Yeerpolder 2e. een verzoekschrift van het be stuur van den Bond van gemeente politiebeambten in Nederland, om gunstig te beschikken op een verzoek schrift van de Haarlemsche politie- vereeniging „Verbetering zij ons Stre ven" in zake pensionneering van de politie-agentea na 80-jarigen dienst en op 55-jarigen leeftijd. 80. een voorstel van den heer E. Le vert tot aanvalling van art. 7 der Ver ordening, regelende do voorwaarden voor de levering van duinwater; b. dat zijn ingekomen le. een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoekschrift van de brugwachters om verhooging ynn loon 2e. een voorstel van B. en W. naar aanleiding van de verzoekschriften van de N. V. „Hollandsch Grondbe zit" en van eigenaars en bewoners yan perceelen in bet WiLhelmlnapark, om het plantsoen aldaar aan te koe pen. 3e. een schrijven Yan B. en W. tot voorloopige vaststelling Yan de reke ning en verantwoording der gemeen te over 1908; 4e. het verslag van het pensioen fonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren over 1908 en yan den stand van dat fonds op 31 December 1908 5o. een schrijven van B. en W. naar aanleiding van een mededeeling door den heer L. Modoo, ten aanzien van de wijze van opneming van een ver pleegde door het Burgerlijk Armbe stuur in een particulier gezin 6e. een amendement van den heer M. de Braai op het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een veror dening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren ter gemeente-secretarie. Te behandelen bij punt 8 van den oproepingsbrief. 7e. een schrijven, van de Commis sie, ingesteld bij Raadsbesluit van 30 Mei 1906 no. 22 met nieuw ontwerp \Yerkliedenreglement 80. een verzoekschrift van de Ver- eeniging tot Verfraaiing van Haar lem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer*, om de oude fontein aan het einde Yan de Dreef door en op hare kosten te mogen herstellen. (B. en W. stellen voor, dit stuk in hunne han den te stellen, zullende bij het doen van nadere voorstellen omtrent de be slaande fontein, daarmede rekening .worden gehouden. 9e. een schrijven van den ontvan ger der gemeente, om hem verlof te yerleenen van 24 Augustus22 Sep tember a. s. 10e. een verzoekschrift van H Hy- mensen, om zijne jaarwedde als marktmeester met ingang van 1 Ja nuari a. s. te verhoogen. 11e. een verzoekschrift van A. van der Voort Azn., om eervol ontsLag als iéeraar in de aardrijkskunde aan de jtloogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. 12e. een schrijven van het comité voor de bondswedstrijden van den Ne- derlandschen Bond voor Lichamelij ke opvoeding, houdende uitnoodiging het gemeentebestuur door een tweetal zijner leden te doen vertegenwoordi gen bij de groote nationale eindwed- slrijden in gymnastiek en openlucht spel, te houden op 29 en 30 September en 1, 2 en 4 Oct. a. s. 13e. een amendement van den heer Jhr. Mr. F. W. van Styrum op het .voorstel van B. en W. in zake de con cessie voor tramlijnen voor de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij (Te behandelen bij punt 9 yan den oproepingsbrief).: 14e. een klacht van F. Rozeuhart over de baldadigheid van de straat jeugd op het steenerf achter zijn wo ning aan de Anthoniestraat (Als gesteld op ongezegeld papier ter ter zijde te leggen). c. dat bij Koninklijk Besluit van 8 Juli 1909 no. 32 ontheffing i3 verleend aan de verplichting tot het oprichten in deze gemeente van een burgerdag school tot het einde van den cursus 1913/1914 der burger-avondschool. d. dat bij Koninklijk Besluit van 19 Juli 1909 no. 51 is bepaald, dat de Ge zondheidscommissie in deze gemeen te, voor het toezicht op de volksge zondheid in zijn geheelen omvang, be stendigd blijft tot 1 Augustus 1919 e. dat op 2 Augustus j.L aan H. M. de Konlngan-Moeder bij gelegenheid van Hoogstderzelvor verjaardag een telegram van gelukwensch ls gezon den, voor welk telegram namens Hare Majesteit dank is betuigd f. dat door B. en W. aan A. C. Per- quin, weduwe van P. J. Smit, laatste lijk gepensionneerd hoofdcommies ter gemeente-secretarie een pensioen is verleend van ƒ513 per jaar; g. dat voor do leden ter lezing is nedergelegd een schrijven van Z. E. den Minister van BLnnenlandsche Zak ken naar aanleiding van de aanvra ge, om verhooging van het Rijkssub sidie ten behoeve van het middelbaar onderwijs in deze gemeente lx. dat door B. en W. met Ingang van 1 September a. s. eervol ontslag is verleend aan H. A. van Meurs, werk man aan de gemeente-lichtfabrieken; i. dat aan den Burgemeester is be- teekond een exploit, om op Dinsdag 7 September a. s. des voorin iddags te 10 uur te verschijnen ter zitting van de Arrondissements-Rechtbank alhier, in zake de rechtsvordering van A. H. van Wickevoort Crommelin, om ver goeding van schade, overkomen aan zijn paard en rijtuig j. dat zijn ingekomen s le. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 9 Juli 1909 no. 64, houdende goedkeuring van de Verordening op de heffing van rech ten voor het op aanvrage van gemeen tewege ontsmetten van lijf- en ande re goederen, enz. 2e. een schrijven van dezelfden, ton geleide van een uittreksel uit het Ko ninklijk Besluit van 23 Juli 1909 no. 31, houdende goedkeuring van de ver ordening op de heffing van rechten voor het begraven op de Algemeene Begraafplaats 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 14 Juli j.l. no. 13 tot verkoop van grond aan mej. E. Fles; 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 14 Juli j.L no. 14, tot verkoop van grond aan de N. V. „Arbeid Adelt". PUNT 2. Installatie van den nieuw benoem den Gemeente-Secretaris, mr. dr. J. Wijtema. Do VOORZITTER zegt, zeker na mens den Raad te spreken, wanneer hij den heer Van Bilderbeek (die op de plaats van den secretaris zit) dank zegt voor de goede wijze, waarop hij het plaatsverv. secretariaat heeft waargenomen. Tien jaren geleden vervulde de heer Bilderbeek even eens die functie. Spreker zegt hem daarom dank voor zijn vervuiling de zer functie. Hij hoopt, dat hem de krachten, talenten en toewijding nog langen tijd zullen gegeven worden in 't belang der gemeente. De heer Wijtema wordt thans bin nengeleid door den heer Van Bilder beek. Hij legt de zuiveringseeden af in handen van den Voorzitter,- De VOORZITTER wenscht den nieuwen secretaris geluk met zijn be noeming en t vertrouwen door den Raad in hem gesteld. Spreker weet, dat de heer Wijtema zijn vorige func tie met hart en ziel vervulde. Hij wijst hem er op, dat deze betrekking van secretaris den geheelen mensch eischt. (Applaus). De heer WIJTEMA krijgt verlof nige woorden te spreken. Hij dankt den Voorz. daarvoor en zegt daarna B. en W. dank voor de voordracht en den Raad voor zijn benoeming. Spreker hoopt de betrekking te ver vullen op de wijze, die men van hem verwacht, maar daarvoor heeft hij de welwillendheid noodlg van B. en W., do ambtenaren en allen met wie hij in aanraking komt. Spreker doet daarvoor een beroep op allen. (Ap plaus).. De heer Wijtema wordt gecompli menteerd door de leden van het colle ge van B. en W. en neemt daarna plaats op den zetel van den secretaris. PUNT 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden. De lieeren Thijssen, Visser en Schram vormen de commissie van onderzoek. De vergadering wordt geschorst. Na de heropening der vergadering adviseert de heer THIJSSEN tot toe lating van alle heeren, nl.: Dr. II. D. Kruseman, mr. Smit, Welsenaar, Sneltjes, Hulswit, Ivrelage, Van Lijn den, dr. Timmer, Loomeijar, Dr. N. Kruseman en jhr. mr. Van Styrum, nadat dezen achtereenvolgens de zaal hebben verlaten. PUNT 4. B. en W. stellen voor, over te gaan tot de aanschaffing van een tweede ziokentransporürijtuig. In de vorige vergadering staakten de stemmen met 12 tegen 12 stemmen. Vóór stemden toen de heeren Kleij- nenberg, Smit, Thijssen, Kruseman, Thiel, Van Lijnden, De Breuk, N. Kruseman, Winkler, Seignette, Le vert en Loosjes. De heer TIMMER is de vorige maal niet ter vergadering geweest. Hij verzoekt heropening der beraadsla- ging- Dit verzoek wordt toegestaan. De heer TIMMER gaat de argumen ten 11a, welke in de vorige vergade ring zijn te berde gebracht. Hij meent dat 't rijtuig voor besmett. ziekten niet mag gebruikt warden voor ande re zieken. Men heeft nog geen abso lute zekerheid van de werking der ontsmettingsmiddelen. Spreker meent, dat een reserverij tuig noodig is. Er wordt veel gebruik van gemaakt. Het rijtuig kan aan gereden en onklaar warden. De heer MODOO zegt, dat, wan neer het rijtuig niet goed ontsmet kan worden, men rijtuigen moet heb ben voor elk soort besmettelijke ziek ten. Anders krijgt een cholera-Rijder (gelach)... 'k bedoel choleralijdcr nog typhus er bij, als daarin pas een iy- phuslijder is vervoerd. Spr. heeft het rijtuig bekeken, ook bovenop... (gelach), maar er zat geen enkel barstje in, terwijl in 't rapport staat, dat de lak gebarsten 13. Wei 't andere rijtuig voor besmett. ziekten, dat ziet er schunnig uit. De heer TIMMER acht 't rijtuig noodig als reserve-rijtuig. Het voorstel van B. en W.- wordt verworpen. Voor waren de heeren Van den Berg, De Breuk, Loomeijer, Kruseman, Loosjes, Timmer, Thiel, N. Kruseman en Thijssen. PUNT 5. De Raad heeft op 28 Juli een vroe ger genomen beslu't vernietigt door een voorstel van B. en W., om het perceel Kruisstraat 45 voor den. dienst der lichtfabrieken enz. te be stemmen, te verwerpen. Immers de Raad besloot 2 Juni om die bestemming wel te geven. B. en W. zijn ook tot dit inzicht ge komen en meenen, dat er bij de laat ste stemming een misverstand heerschte, daar zes leden, die vroeger vóór, nu tegen stemden zonder moti veering hunner stem. Blijkbaar heeft men gedacht, dat niet de bestemming, doch de crediet- vorleening in stemming werd ge bracht. B. en W. dienen daarom het voor stel, thans in onderdeelen gesplitst, nog eens in. Dit voorstel wondt aangehouden, daar B. en W. een nieuw voorstel zullen indienen. PUNT 6, Bij raadsbesluit van 5 Mei werd 't voorstel van B. en W. tot verbouw van de H. B. S. aan de Jacobijnestraat aangehouden. Niettemin zal 't ge bouw met 1 September a. s. in gebruik genomen moeten worden voor de H. B. S. met 3-jarigen cursus, benevens een gedeelte voor de met 1 September te openen Opleidingsschool voor jon gens en meisjes. Vóór die ingebruikneming zijn ech ter verschillende werkzaamheden in dit gebouw noodzakelijk. De kosten worden geraamd op ƒ900. B. en W. vragen dit bedrag beschik baar te stellen. Wordt aangenomen. PUNT 7. Deze informaties veroorzaken meer kosten, dan ze opbrengen. B. en W. stellen daarom de volgende tariefs wijziging voor: Adres bevolkingsregister 0.20; (een abonnement van 1000 adiressen 40); andere opgaven 0.25 (per 1000 50). Den heer THIJSSEN heeft 't ver baasd, dat dit voorstel in dezen zin is ingediend en niet in dien zin, dat het bevolkingsregister wordt verbe terd. Het is toch geen geheim, dat het Haarlemsche register niet deugt, en 't dienstbodenregister verkeert in nog slechter toestand. Verhuizingen in de gemeente worden bijna nooit opgegeven; zelfs verhuizingen van el ders worden soms niet opgegeven. Dat komt omdat er geen contróle is. In andere plaatsen zijn ambtena ren voor de contróle. Het voorstel van B. en W. maakt door het hooger tarief dit register nog minder bruikbaar. Spr. geeft in overweging voorstel len te doen om 't register te verbe teren cn contróle in te voeren. De heer NIEUWENII. KRUSEMAN erkent de grieven tegen 't register. Wil men contróle invoeren, goed! Maar dan moeten eenige ambtenaren aangesteld worden. Dat vereischt een niet onbelangrijk offer. Deze zaak is echter niet allerdringendst. Spreker bestrijdt echter, dat het voorstel van B. en W. het register slechter maakt Dat is niet waar. B. cn W. wiilen 't verbeteren. Nu worden er een 40.000 inlichtingen per jaar gevraagd Daarvoor is een „halve" ambtenaar noodig, waartoe deze aan zijn werk onttrokken wordt. Men vraagt nu 20 voor 3000 inlichtingen. Voorge steld wordt nu 40 voor 1000 inlich tingen te vragen. Sommige menschen die een abonnement hebben, vragen aan vrienden en bekenden om bij hen Inlichtingen in te winnen, wanneer zij aan 't eind van het jaar nog wat over hebben. De heer THIJSSEN begrijpt niet, dat B en W. een door de Rijkswet opgelegden plicht zoo maar ter zijde stellen. Van de dienstboden geeft zich nog niet de helft op. De zorg voor dit instituut dient niet verwaarloosd te worden. Het nut is dadelijk aanwijsbaar. Spr. erkent, dat het doorloopen der abonnementen, nl. dat een abonne ment voor 3000 inl. niet in één jaar behoeft te worden opgemaakt, een groot deel van de bezwaren ont neemt. De heer VAN STYRUM merkt op, dat de heer Thijssen het Dag. bestuur als 't ware geeselt wegens 't niet na komen van een wettelijken plicht. Maar de beschuldiger is ten eenen- male in gebreke gebleven dat te be wijzen. De registers worden gehou den, dat schrijft de wet voor. Als er fouten worden gemaakt, worden die gemaakt door het publiek. Had de heer Thijssen een opwekking tot de burgerij gericht, om zich op te geven, dan kon spr. daai*mee instemmen. De VOORZITTER wil dit eveneens opmerken. Spreker zat vex*baasd over de be schuldiging. Hij hoort voor 't eerst, dat die registers niet deugen in die mate als do heer Thijssen zegt. Als "t zoo was, als de heer Thijssen zei, dan zou er een totale anarchie heer- schen op 't bureau van 't register. Waarom is er niet geklaagd. De heeren zijn toch niet zoo bang om te wijzen op misstanden in de ge meente. Spr. heeft evenwel over het register nooit iets gehoord. De heer THIJSSEN handhaaft zijn bezwaar tegen 't register. De contróle is 't halve register. De heer NIEUWENH. KRUSEMAN herhaalt, dat de controle groote kos ten zal veroorzaken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zonder stemming. PUNT 8, B. en W. hebben ter goedkeuring aangeboden een gewijzigde verorde ning regelende den rang, het getal en de bezoldiging der ambtenaren enz. ter gemeente-secretarie te ver vangen. De nieuwe functie van controleur, di9 zij in het leven zouden wiilen roe pen, zou de financiën der gemeente stellig teu goede komen. Zijn bezoldi ging wordt elk jaar door den Raad bepaald. De jaarlijkscho bezoldigingen be dragen volgens de nieuwe verorde ning voor ambtenaren j den hoofdcommies, tevens chef van de secretarie, 25003000 de andere hoofd-commiezen 1850 2450; den controleur der gemeente-finan- ciën 20002500 den commies-redacteur 1400— 2400 de commiezen 13501850 de adjunct-commiezen der eerste klasse 1150—1350 de adjunct-commiezen der klasse ƒ950—ƒ1150; de klerken der eerste klasse 650 950; do klerken der tweede klasse 350— G50; do belasting-beschrijvers 700— 1000. Adjunct-commiezen en klerken, ln het bezit van het diploma, afgegeven door do Noderlaudsche Vereeniging voor Gemeentebelangen of van een door B. en W. eveuhoog of hooger ge stelde bevoegdheid, genieten een ver hooging hunner bezoldiging berekend naar 50 per jaar. Behalve de bezoldiging geniet de ambtenaar, die door den secretaris met do leiding een er afdeeling is be last en ook de ambtenaar, die ln zijn opdracht de bevolkingswerkzaamhe- den leidt als zoodanig eene toelage van 100 per jaar. Bij aanstelling of bevordering in rang wordt ais regel het minimum der bezoldiging toegekend. De aanvangsbe-zoldiging wordt bij de ambtenaren verhoogd met 100, nadat zij gedurende twee jaren in denzelfdon rang hebben gediend en zoo vervolgens, telkens 11a verloop van twee jaren, met ƒ100, totdat het maximum aan den rang verbonden, bereikt is. De hoofdbode geniet een jaarlijk- sche bezoldiging van ƒ950 tot ƒ1100, de boden van 7*50 tot ƒ950, en de hulpboden van ƒ500 tot 750. Na twee jaren wordt de verhooging toegekend, telkens met ƒ50, totdat de maximum-bezoldig ing is bereikt. Bovendien genieten de huipboden jaarlijks ais tegemoetkoming in de kosten van buvenkleeding een bedrag van ƒ50. l>o verordening wordt geacht in werking te zijn getreden den Ion Jar nuari 1909. Ten slotte schrijven B. en W. in hun toelichting, dat invoering van dezo verordening ia dit dienstjaar een extra uitgave yan ƒ2000 zal vorderen, welk bedrag in 1910 als wanneer ook een controleur der geineente-fl- nanciëu op ƒ2000 zal zijn aangesteld met ƒ2900 zal worden verhoogd. De heer de Braai heeft een wij ziging voorgesteld in de ontwerp-ver- ordening Yan B. en W. voor de bezol diging van secretarie-ambtenaren. Uit artikel 1 wil hij de woorden „eerste en tweede klasse" laten ver vallen. Artikel 4 te lezen: De jaarlijksche bezoldiging be draagt voor: den hoofd-commies, tevens chef van de secretarie 2500 tot 3000. de andere lioofd-commiezen 1850 tot 2450. den controleur der plaatselijke be lastingen 1800 tot 2400. den commies-redacteur 1550 tot 2350. de commiezen 1500 tot 2000. de adjunct-coinmiezen 1000 tot 1400. de klerken 600 tot 900< de belasting-schrijvers 700 tot 1000. AdjuncUcommiezen en klerken, in het bezit van het diploma, afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente-belangen of van een door B. en \V. even hoog of hooger gestelde bevoegdheid, genieten eene verhooging hunner bezoldiging bere kend naar f 100 per jaar. Art. 10 te lezen: De hoofdbode geniet eene jaarlijk sche bezoldiging van 1000 tot 1150; de boden eene jaarlijksche bezoldi ging yan 800 tot 1000; en do hulp boden eene jaarlijksche bezoldiging van 600 tot 800. De heer DE BRAAL spreekt zijn in stemming uit met de indiening van dit voorstel tot lotsverbetering. B. en W .spreken steeds met den meesten lof over de werkzaamheid van 't pejv7 soneel. Spr. meent, dat de voorgestel de salarieering daarmoe niet in over eenstemming is. Zoo blijft het ran- genstelsel gehandhaafd, dat pas bij het onderwijs is afgeschaft. Er wordt steeds meer gevraagd voor de betrek kingen. Dat bewijzen de twee weten schappelijke titels die van den nieu wen secretaris werden geëischt. Ie mand, die op 't stadhuis is, moet steeds gereed zijn voor de hoogste au toriteiten te kunnen verschijnen. Dat vereischt veel van kleeding, opvoe ding, enz. Een eerste klerk geniet een weefde van 350. Op 24-jarigen leeftijd ge niet hij dan 650. Dat is nog min der dan een opperman verdient, en dat juist in een tijd, dat men denkt aan de formatie van een gezin. De heer MIDDELKOOP acht het kantoor voor den aanslag Yan den Hoofd. Omslag, ln verband met de aanstelling van den controleur der Plaats, belasting, voldoende bezet. De inspecteur van registratie, die alle no- tarieele acten en stukken betreffen de successie na te lezen heeft, doet dit alleen met hulp van een klerk. De VOORZITTER stelt voor de aan stelling van den Controleur te behan delen bij art. 1 dezer verordening. Den heer De Braai antwoordt spr., dat vergelijkingen, als deze deed met het loon van een opperman, moeilijk te maken zijn. Men is bij deze voor etellen te rade gegaan met den toe stand elders. De heer II. D. KRUSEMAN achl het niet juist, dat de controleur hul peloos onder den secretaris wordt geplaatst. Aan de vierde afdeeling kan hij niet aangesteld worden. Daar is reeds een chef. En hij kan niet on der den chef komen. Men heeft hier reeds den toestand, die elders, als ln Arnhem, als een ideale wordt genoemd. Daar als hier heeft men een toeneming van 3.4 in aanslagen en 18 in ver meerdering van belastbaar inkomen. Men spreekt over 't getal reclames. Hier waren "t op 13000 aanslagen 6*24 reclames; in Arnhem waren er 1100. Dat zal dus niet veel geven. Spreker weet niet, waar de man moet staan, noch waar hij zitten moet. Moet hij bij 't bureau van aanslag? Of onder den secretaris staan? Spr. weet het niet en acht de zaak heel moeilijk. Bovendien hij heeft 3 vertrekken noo dig. Die zijn niet op 't stadhuis ta vinden. Laatst kwam er Iemand spr. als weth. van Fin. spreken. Maar de Wethouder van Openbare Werken moest in de kamer zijn. Achtereenvolgens werd spr. ver jaagd uit de andere Wethouderska mer, de wachtkamer, de Raadszaal en de vestiaire. Er is dus voor den controleur geen plaats. De heer LOOSJES merkt op, dat dê plaats van den controleur en de in voering van verplichte aangifte van later orde is. De Commissie hoopt, dat de controleur zal aangesteld wor den. Dan krijgt zij de zekerheid, dat de aangifte maar niet zoo op de gis geschiedt als nu, doch eerst nauw keurig wordt nagegaan. Nu wordt er maar elk jaar wat bijgevoegd bij den ouden aanslag tot men gaat reclame® ren. De heer MIDDELKOOP protesteert tegen dit laatste systeem van verhoo ging. Spreker heeft middelen aange wezen om tot den Juisten aanslag te komen. Daarvan heeft men geen ge bruik gemaakt. Als het bureau, dat er nu is, ijverig werkt, heeft men den controleur nog niet noodig. Wan neer de aanslagen elk jaar een paar gulden verhoogd worden, klaagt men niet tot 't te erg wordt., Dan geeft klagen niet meer, want men rekent met den vorigen aanslag, waartegen niet gereclameerd is. De heer SCHRAM oordeelt dat de controleur meer aannemelijk is dan vroeger nu het accountantswerk er van afgescheiden is. Toch kan spr* zijn atem er niet aan geven, wanneer niet een krachtiger verdediging wordt gevoerd dan door den heer Loosjes is geschied. De heer KRUSEMAN merkt op, Naar het Engelsch, door Barones O r c z y„ 321 Zij sloot de oogen, want zij. had een gevoel of zij moest slerven, als zij ze nog langer openhield, en toen zij ze ten laatste sloot, kwam het haar voor of hij haar nog eens innig omarmde. Hij voelde- haar bevallige gestalte in zijn arm heen en weer zweven, even als oen lange slanke lelie, door den wind bewogen. Hij zag, dat zij maar half bij kennis was, en was daarvoor dankbaar bij dit hartbrekend af scheid. Er stond een gemakkelijke bank vlakbij, daar waar het marmeren ter ras op den tuin uitkwam. Zij was nog juist genoeg bij kennis om hem in Staat te stellen haar daarheen te brengen. Daar legde hij haar neer .tusschen de rozen, kuste do lieve, ver knoeide oogen, haar handen, haar lip- Jpen en ging heen. HOOFDSTUK XVL Het Pasp oort 1-Iet gelijkmatige plassen van rie men wekte Marguérito uit haar ver- dooving. In een oogenblik was zij overeind, allo vermoeidheid was verdwenen. Zij was nu volkomen helder bewust dat hij was heengegaan dat hij naar alle waarschijnlijkheid nooit weer le vend uit Frankrijk#zou terugkeeren, en dat zij zijn laatste woorden niet meer had mogen opvangen, noch zijn laatsten blik of kus beantwoorden. Ofschoon er sterren aan den hemel waren, was het eigenaardig donkel en vergeefs spande Marguérite hare oogen in, om de boot te zien. die hem zoo snel van haar wegvoerde zij spande haar ooren in, in do vage hoop nog een laatste, overblijvende echo van zijn stem op te vangen. Maar er heèrschte een doodelijke stil te, uitgezonderd dat eentonig geplas, dat haar op het hart scheen te slaan. Zij kon de riemen duidelijk hooren, het waren er zes of acht, dacht zij, ze ker niet minder. Acht roeiers waar schijnlijk, dus dat was de groote boot en dat voorspelde ongetwijfeld een langere reis, niet alleen naar Londen met het plan per reiswagen naar Do ver te gaan, maar naar Tilbury Fort, waar de „Day Dream" klaar zou lig gen om met gunstig getij te vertrek ken. Langzaam en geregeld keerde haar denkvermogen terug, de droefheid over het laatst vaarwel was nog niet verdwenen en drukte haar* zoo ter- nefir, dat zij zich versuft, apathisch gevoelde, terwijl haar hersenen lang zamerhand weer begonnen te wer ken. En hoe meer zij over alles nadacht, des to meer was zij overtuigd, d/it haar echtgenoot tot Tilbury de rivier langs ging en zich daar op de „Day Dream" zou Inschepen. Natuurlijk zou hij dadelijk naar Boulogne gaan. Hei duel zou daar plaats hebben, Candeil le had haar dat verteld er bij op merkende, dat zij meende, dat Mar guérite wel met hem mee -zou wen- schen te gaan. Met hem meegaan I Was dat niet juist do eenige wer kelijk tastbare gedachte in dien chaos die voortdurend in baar geest rond spookte Met hem meegaan 1 Zeker, er moest een of ander middel zijn, om hem nog te bereiken. Percy ging naar Boulogne,...t. zij moest ook gaan 1 Door zich dadelijk naar Dover te lar ten rijden, kon zij nog juist de mor genboot krijgen en de Fransohe kust bereiken, precies even vlug als de „Day Dream". Eenmaal te Boulogne, zou zij niet Veel moeite hebben haar echtgenoot te vinden, hiervan was zü overtuigd. Zij behoefde maar de voetstappen van Chauvelin te volgen, eenige van zijne plannen zien te we ten te komen, van de bevelen, die hij de manschappen en spionnen gaf. O I zij zou hem viuden, daar twijfelde ze geen oogenblik aan Hoe goed herinnerde zij zich nog haar reis naar Calais, nu juist een jaar geleden, in gezelschap van Sir Andrew Ffoulkes Het Lot had haar toen begunstigd, en in staat gesteld haren echtgenoot van dienst te zijn, al was het alleen maar door de aan dacht van Chauvelin voor een oogen blik te laten afdwalen van hem op baar. Zij had maar weinig hoop, dat zij hem ditmaal van nut zou kunnen zijn een pijnlijk voorgevoel zei haar, dat het noodlot haar ditmaal wel te machtig zou zijn, dat de stoutmoedige avonturier nu zou moeten verliezen. Tusschen do plooien van haar ja pon voelde zij de scherpe kanten van liet panier, dat Désirée Candellle tus schen de rozen van liet park had ach tergelaten. Zij had liet toen bijna werktuiglijk opgeraapt en borg het weg, 2ich nauwelijks bewust van het geen zij deed. Wat ook het motief van de Fran- sclie actrice mocht «ijn geweest. Marguérite zegende haar in haar hart daarom. Aan de vrouw, die zij gewantrouwd had, zou zij het laat ste groote geluk haars levens te dan ken hebben. Haat besluit wankelde geen oogenblik. Percy zou haar na tuurlijk niet met zich meenemen, dat was te begrijpen. Zij kon dat ver wachten noch denken. Maar zij, aan den anderen kant, bon niet in Enge land op Blakeney Manor blijven, terwijl iederen dag, ieder uur, de val door Chauvelin voor den Rooden Pimpernel uitgezet, kon gesloten worden achter den man. dien zij liefhad. Zij zou krankzinnig worden, als zij bleef. Omdat er nu geen kans kon zijn voor Percy om te ontsnappen, daar hij had toegestemd zijn doode- lijken vijand op een gegeven plaats en uur van aangezicht tot aangezicht to ontmoeten, kon zij hem nu geen hinderpaal zijn en zij was nu ge noeg vau uitvluchten, machinaties en vermommingen op de hoogte, om aan de aandacht van Chauvelin te ont snappen, tenzij.... tenzij Percy haar noodig had, en dan zou zij tegenwoor dig zijn. Neen 1 zijw nen zijn. Zij had een paspoort in den Neen l zij zou geen hinderpaal kun- zak, volkomen in orde, niemand kon haar letsel toebrengen, en zij kon komen en gaan zooals zij verkoos. Er waren verscheidene harddravers in de stallen, veel trouwe bedienden om haar 6nel en bescheiden van dienst te zijnbovendien op oogenblikken als deae verdwenen allerlei yormen- kwesties en wenschen van andoren als het ware ln 't niet. Op Blakeney Manor was men go- wend aan de onverwachte reizen cu de afwezigheid van eenige dagen van den heer des huizes, zooals het heette om te jagen of andere sport te be oefenen, met niemand anders om hem te bedienen dan Benyon, zijn meest begunstigde knecht. Dat gebeurde nu zonder dat iemand er iets bijzonders in vond. Bah 1 laat iedereen zich desnoods verbazen over het plotseling opgekomen ver langen van mylady om naar Dover te gaan en laten zij er negen dagen ver wonderd over blijven dat kon haar niet schelen. Langs het huis gaande, bereikte zij de stallen aan den ande ren kant. Een of twee knechts waren nog in de weer. Aan hen gaf zij do noodige order* om haar rijtuig, met vier paarden be spannen, te laten voorkomenden toen vond zij haar weg naar het huis Co- rug. Langs don corrüior wandelend, ging zij de kamer voorbij, ln gebruik bii Juliette de Marny. Even aarzelde zij, toen keerde zij zich om en tikte tegen do deur. Juliette was nog niet in bod, want zij kwam zelf naar de deur en deed haar open. Blijkbaar was zij niet ln staat geweest om te rusten, heur haar hing tot over de schouders, en' or zetelde ecu blik van grooten angst op haar jong gelaat. (Wordt vervolgd).-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5