Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken 27e Jaargang. No. 8022 VaiJDAG 20 AUGCSTÜ8 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNi Voer Haarlem 1*1',f 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door NederlandB 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Ültgsvo der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREB00BL ADVERTENTIÊEti Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Ct3* Eulten het ArroncT^ement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. Reclames 30 Cent per regdL B| Abonnement aanzienlijk rabat ."v Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie t Groote Houtstraat 5b. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zulder Buitenspaarna 6. Telefoonnummer 122. Tot de, plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Jnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" (III in de rubriek Om Ons Heen. KONINGINNEDAG. Over de a.s. feestviering schrijft ïnen ons: De waterpolowe&strijden beloven neer interessant to worden, hieraan zullen medewerken de club „het IJ" 'te Amsterdam, de Amster- damsche Zwemclub en de H. V. G. B. te Haarlem. Het publiek zal 's middags een alleraardigste pantomi me te zien krijgen, waartoe de Am- sterdamsche Pantomimeclub haar medewerking heeft toegezegd. Eenige Haarlemsche jongelui zullen mede hun assistentie verleenen. Reeds men bezig het feestterrein in orde te maken, het vaarwater wordt uitge diept, waartoe een speciale zuigbag- germolen gebezigd wordt. Dagelijks worden 40 kub. M. mod der uit het Spaarne opgediept. Er zullen nog 12 dagen noodig zijn om alles in orde te maken. Voor het hin- derniszwemmen bij de kinderfeesten wordt reeds druk in de zwemschool geoefend. Alle deelnemers moeten aan den heer Sprenger bewijzen, dat sij de geschiktheid daartoe bezitten. HAARLEM—ZANDVOORT SPOOR- WEG-Mij. Gister werd te Amsterdam de alge- meene verg idering van aandeelhou ders in bo engenoemde Maatschappij gehouden Aan he; verslag ontleenen wij, dat de inkomsten op exploitatie in 1908 bedragen hebben: f 70.626, of f 8308.95 per kilometer per jaar, terwijl de winst- en verliesrekening een voor deel ig saldo van 23.892 aanwijst. De vergadering hechtte hare goed keuring aan het voorstel van com missarissen, om, hoewel de resulta ten der exploitatie van 1908 toelaten evenals ten vorigen jare een divi dend van 3 of f 24 per aandeel uit te keeren, dit dividend thans te bepa len op 20 p<?r aandeel of 2 1/2 over het maatschappelijk kapitaal en, met het oog op de eischen, die door het bouwen van een nieuw station te Zandvoort als anderszins aan 't ver nieuwingsfonds zouden kunnen ge steld worden, in dit fonds meer dan (het bij de statuten voorgeschreven minimum van f 5000 te storten daarvoor f 7400 te bestemmen. De aftredende commissaris, de heer K .H. Schadd, werd her-kozen, terwijl de heer W. R. Blankenberg voor den tijd van 5 jaren als directeur werd herbenoemd. Lage takken. Een onzer berichtgevers vestigt er de aandacht op, dat ter hoogte van Teylers Stichting aan het Spaarne de hoornen noodzakelijk dienen te wor den gesnoeid. Voerlieden en koetsiers krijgen op den bok de takken in het gezicht, wat zeker niet zonder gevaar is op dit drukke punt. Tramdefect Gisteravond om half acht raakte de machine der stoomtram Haarlem- Alkmaar hij het voetbalterrein on klaar, door liet breken van een der kettingen. De dienst was geheel in de war, zoodat om half elf de tram pas in Haarlem aankwam, die anders om 8 uur aankomt. Door personeel der re mise werd het ongeval verholpen. Examen Hoofdakte. Haarlem, IS en 19 Aug. Geëxami neerd 14 dames. Geslaagd J. de Haan en J. Timmermans, van Haarlem W. J. de Jong, van Zaandijk; P. S. M. Koper, van Zandvoort; B. F. M. Lindner, van Rotterdam W. J. Snel len, van Zaandam. POSTDUrVENVEREENIGING ,*DE LUCHTG1DS", Zondag hield deze Yöreeniglng Laar derde knswedvlucht met jonge duiven, broed 1909, van uit Olden- zaal. De lsle prijs werd behaald dun? H. Kcerwolf, Het Werklledenreglement. De Raadscommissie, ingesteld op 30 Mei 1906. wie do taak was opgedra gen te onderzoeken, mode naar aan leiding dor toen ingediendo voorstel len, in hoeverre hot Werklieden-regle ment wijziging en aanvulling behoef de en desbetreffende voorstellen te ontwerpen en den Raad aan te bie den, brengt thans een nader rapport uit De Commissie is samengesteld uit de heeren Joh. do Breuk. mr. J. N. J. E. Thijssen, Vinoent Loosjes, Mr. J. H. Thiel en A. van Rossum, welke laatste echter niet bij de vaststelling van de wijzigingen aanwezig was. Zij onderzocht de adviezen van do hoofden der takken van dienst nopens het ontworpen Werklieden-reglement, de adressen van twee vereenigingen en eenige amendementen van de hee ren Middelkoop en Modoo. Aan het rapport ontleenen we het volgende Daar het getal losse werklieden, die geruimen tijd in gemeentedienst zijn, vrii groot is te noemen, acht de Com missie het billijk, een overgangsbepa ling bij haar vroeger ontworpen regle ment te voegen, waarbij B. en W. de vrijheid wordt gegeven, deze arbei ders, die op het oogenblik van de in werkingtreding van het regiem ent in gemeentedienst zijn, binnen 3 maan den voor vast aan ie stellen, ook al voldoen die losse werklieden niet aan de eischen. welke aan voste arbeiders of werklieden-op-proef worden ge steld. Overigens meent de Commissie, dat losse arbeiders alleen zijn die arbei ders, welke werkzaamheden van tij- dclijken aard verrichten. Overeenkomstig het amendement- Modoo op art. 6 stelt zij voor, hel bedoelde art. te doen inhouden, dat B. en W. speciale voorschriften voor de verschillende diensttakken geven, den arbeider een exemplaar van reglement en voorschriften verstrekt wordt-, en hij deze zal onderteekenen Bij wijziging moet opnieuw getee- kend worden. Niet-teekenlng wordt beschouwd als een verzoek om eervol ontslag In art 8 wil de Commissie overbo dig maken een lastgeving van B. en W. voor het geval een werkman bij zijn eigen tak van dienst tijdelijk an dere werkzaamheden heeft te verrich ten. Daarom spreekt het nieuw-voor- gestelde art. 8 onkel van eene last geving van B. en W. voor zoover de arbeiders tijdelijk werkzaamheden moeten verrichten bij een anderen diensttak. Voor het verrichten „zoo noodig van tijdelijke andere func ties, dan waarvoor zij zijn aange steld", legt liet art. eenvoudig de ver plichting op zonder meer. Tot een wijziging in dien zin, dat opdracht van andere werkzaamheden in geval van werkstaking onmogelijk zou worden, vindt de Commissie geen vrijheid voorstellen te doen. Het komt haar voor, dat werkstaking in gemeentelijke bedrijven onder alle omstandigheden is af te keuren Om aan werklieden-organisaties de gelegenheid te geven, algemeeuo be langen te bespreken, stelt de Commis sie voor niet alleen werklieden, inaar ook besturen van vereenigingen van Gemeentewerklieden ten minste een maal per week In staat te stellen den hoofdambtenaar van den diensttak te spreken. Art. 10 wenscbi de Commissie zóó te doen wijzigen, dat werklieden, zonder vergunning van B. en W. geen handel of nering mogen uitoefenen, noch loonarbeid voor derden verrich ten, ook niet in hun vrijen tijd. Een amendement van de heeren Middelkoop en Modoo op art. 20 wordt aangenomen. Daarin wordt aangegeven, dat de bepalingen, om trent den werktijd niet van toepassing zijn voor degenen, die voor doorloo penden dag- en nacht-, of voor Zon dagsdienst zijn aangenomen. Voor hen wordt de werktijd en hot loon voor overwerk on voor werk op Zon- en feestdagen, wanneer het al thans goh.eeIe catcgoriën van werklie den betreft, bij afzonderlijk Raadsbe sluit vastgesteld en voor de overigen de regeling in de acte van aanstelling worden vermeld. Ofschoon uitbetaling van vol loon als ziekengeld simulatie in de hand kan werken de Commissie erkent dit handhaaft zij ten dezen haar voorstel. Evenwel wenscht de Commissie alle ziektegevallen vanwege B. en W. door eene Commissie te doen controleeren. Geldstraffen, meent de Commissie, moeten niet worden opgelegd. Een scheidsgerecht, als de heeren Van de Kamp c. s. dat wenschen, acht zij in strijd met de Gemeentewet. Te zake legt de Commissie als hij- lage een nota over van de hand van Mr. Thijssen. Deze betoogt daarin, dat een scheidsgerecht, dat bij de be straffing van gemeente-werklieden bindende uitspraken kan geven, in strijd is met do letter en den geest der Gemeentewet. J Met die letter is in strijd een bepa ling, om in geval van schorsing be roep op een scheidsgerecht toe te la ten. Art. 179 q der Gemeentewet, de schorsing van de uit de gemeentekas bezoldigde ambtenaren, welker schor sing niet aan anderen („bij de Wet", voegt Mr. Thijssen in) is opgedragen, opdraagt aan B. en W. Een Konink lijk besluit van 16 Juni 1902 vernie tigde daarvoor een verordening, waarbij de schorsing aan een chef werd opgedragen, omdat „de Wet'' de schorsing aan anderen moet op dragen Strijdig met den geest is elk systeem, dat de bevoegdheid tot ont slag niet overlaat aan de autoriteit, die benoemt. Een en onder op grond van de artikelen 145 en 147 der Ge meentewet. De Raad van Leiden weigerde op deze gronden in 1905 een scheidsge recht in te voeren. De instelling van een scheidsge recht is oorzaak, dat de beslissing in zaken, het gemeentelijk beheer betref fende, wordt opgedragen aan perso nen buiten het bestuur en de admi nistratie van de gemeente staande. Een werkgever behoort zich bij aanstelling en ontslag in de eerste en voornaamste plaats door bedrijfs belangen te doen leiden. Mist hij de bevoegdheid om in hoogste instantie over het ontslag te beslissen, dan wordt hij derhalve in zijn bewegingen belemmerd. Personen, die geen'dadelijk belang bij het betrokken bedrijf hebben, zijn minder tot een oordeel over aanstel ling of ontslag bevoegd. Als den werkgever gaat het de ge meente, waar zij optreedt als onder neemster van een bedrijf. Laat men de beslissing over aan een derde, buiten de gemeentelijke administra tie, dan valt de waarborg weg, dat het gemeentebelang den doorslag geeft en is de mogelijkheid niet bui tengesloten, dat overwegingen, bu'- ten bet gemeentebelang liggende, den doorslag geven. Ten slotte stelt de Commissie voor, art. 34 zóó aan te vullen, dat bepaald wordt, dat B. en W. aan de Commis sie, die adviseert over een op te leg gen straf, mededoeling doet, wanneer zij afwijken van het gegeven advies. Een volledig concept-reglement wordt bij het voorstel tot wijziging gevoegd. Uit de Rechtszaal (Zie ook Tweede Blad). LAURENS COSTER VOOR DE RECHTBANK. We keken wat vreemd op, toen we den deurwaarder bij 't laatste zaak je als beklaagde hoorde aflezen: Lau rens Coster... En de heeren van den gerechte glimlachten eens. De man met den beroemden naam bleek een onwaardig naamgenoot, die zijn tijd niet besteedde met uit vinden, of 't moest zijn met het uit vinden van de beste wijze van glas- ruitvemieling, beleediging van de politie en verzet-bieding. Want daarin is deze Velsensche Laurens Coster een heele baas. Dat toonde hij op 29 Mei van dit jaar. Maar 'a mans daad werd niet zoo gewaardeerd als die des 15den eeuw- schen Coster. Want de ambtenaar van het O.M. vorderde geen standbeeld, doch veer tien dagen gevangenisstraf tegen den niet verschenen beklaagde. VAN t KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan. J. de W., te Haarlem, P. S. en C, D., te Velsen, openbare dronken schap, no. 1, 2 maal 2 dagen hechte nis en 2 jaren opzending naar eene Rijkswerkinrichting, no. 2 3 maal 1 dag hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van twee jaren, en no. 3, 3 dagen hechtenis en opzending naar eene Rijkswerkinrichting voor den tijd van een jaar. Bank van Leening. In ons vorig nummer namen wij verschillende mededeelingen op over een adres van de Nat. Vereen, tot be strijding van den Woeker, gericht aan den Raad en waarin verzocht wordt, de Bank van Leening te reor- ganiseeren en beter geschikt te ma ken voor haar doel. .Vroeger hebben wij in een Om ons Heen reeds op de wenschelijkheid daarvan gewezen, wij stellon ons voor, naderhand wanneer de vacan- tietijd voorbij en de belangstelling in zulke zaken wear grooter is gewor den, hierop tarug te komen. Felle brand In de Damstraat. Een rood-vlammende gloed, hevig laaiend in de donkere avondlucht, steeg gisteravond te omstreeks half elf uit boven het buizencomplex tus- schen Spaarne en Klokhuisplein. Brand in de Damstraat!. De al wat leege straten waren plots weerom vol nieuwe beweeg van men- schen, die zich ter plaatse spoedden, waarboven zij de onheil-volle lucht zagen getint als aangloeiend metaal diep-donkerrood met er in een fon- teingespuit van duizenden glinster- vlammige blinkende vlekjes, tegen welk lichttafereel de noordelijke con touren van de St. Bavo scherplijnig uitdonkerden. Het leek een ouderwetsche brand en inderdaad 't was er een, die nog aan den ouden tijd herinnerde. Het bovenhuis van den broodbak ker J. de Goede (No. 16), stond in brand, terwijl de belendenende per- ceelen, bewoond door den banketbak ker II. N. J. Waalewijn en den sla ger J. J. A. Jansen gevaar schenen te loopen door de hooguitlaaiende en overslaande vlammen aangetast te worden. De bakker De Goede, die zeer ont daan was door het gebeurde en een uur later nog te trillen stond van schrik, deelde ons bet volgende mee: Omstreeks kwart over tienen stond hij in den deurpost, toen hij een vreemd geraas hoorde op de trap, die naar boven leidt. Hij deed de trap deur open en zag tot zijn ontzetting dat de bovenverdieping in brand stond. Deerlijk verschrikt liep hij naar zijn buurman, den heer Jansen, met den uitroep: „M'n boel staat in brandl" Deze had daarop per telefoon de politie gewaarschuwd. Maar naar de heer Jansen ons zeide, duurde het geruimen tijd"~voordat hij op 't tele foonbureau gehoor kreeg. En hij moest wel een drie keer alarmeeren voor er een spuit verscheen. Naar zijn schatting duurde 't wel een kwartier eer de eerste spuit ter plaatse was. Volgens den staf van de brandweer kan er niet zulk een groot tijdsver loop verstreken zijn vóór de brand weer opdaagde. Ook de inspecteur van recher che, de heer C. F. Kempers, bestreed dit. Het was al bij half elf, toen het politiebureau opgebeld was. En Jetje is steeds binnen drie minuten vaardig om uit te rukken. Dit neemt niet weg, dat verschil lende personen ons verzekerden, dat het geruimen tijd duurde eer de spui ten aanwezig waren en vooral eer de éénpaardsslangenwagcn er was. We berekenen, dat deze laatste omstreeks zeven minuten over half elf ter plaatse was. Deze uitweiding is niet ondienstig, omdat de brand intusschen reeds een vrij groeten omvang had genomen. Daartoe hebben echter ook vele omstandigheden meegewerkt. Er lagen nl. op den meelzolder een 25 baaltjes meel en een groote hoe veelheid turf en takkenbossen. Een zeer brandbaar materiaal aldus. Daarbij komt, dat nu en dan de wind de vlammen hielp aanwakkeren en het aangetaste perceel een zeer oud huis is en daardoor het houtwerk is uitgedroogd. Bovendien heeft de vermoedelijke oorzaak van den brand daartoe mee gewerkt. De heer De Goede deelde ons nl. mee, dat hij des morgens om tien uur een zak met „doove-kolen" naar den zolder had gebracht. Hij vermoedde, dat die niet voldoende ge doofd waren en daardoor den brand hebben veroorzaakt. Deze omstandig heid kan gemaakt hebben, dat reeds een vrjj groote massa der turven aan 't smeulen was, vóór de brand werd ontdekt Toen de brandweer ter plaatse was greep zij fluks den brand aan met vijf slangen op de waterleiding. Twee waterlansen werden 'gericht op den voorgevel. Een slang werd binnen door gelegd en een binnendoor bij den slager er naast. Voorts beklom men met behulp van den ladderwa gen de daken om ook vandaar het vuur aan te tasten. Vooral aan de achterzijde viel het moeilijk om het brandend perceel 'te bereiken* daar bet grenst aan de Beek. Evenwel het gelukte de brandweer lieden vrij spoedig de vlammen te overmeesteren. Aan de achterzijde en in het kapelletje aan den voorkant vlamde het telkens weer op. Doch ook dit vuur werd bedwon gen .Het hardnekkigst- bleef echter de brand in de turven woeden. Eerst te gen kwart voor twaalf gelukte het dit gedeelte, waar een dikke rook op- walmde, binnen te dringen. Met drie stralen op de waterleiding werd toen het blusschingswerk voortgezet. Evenwel werd het één uur voor men kon Inrukken. De politie had de Damstraat geheel afgezet.. De hoofdinspecteur van politie, de heer Nolthenius en de inspecteur van recherche waren op het terrein van den brand aanwezig. Mede waren er de Wethouder van Openbare Werken, de heer Joh. de Breuk en 't Raadslid De Braai. Van het aangetaste perceel is de bovenverdieping, die niet dagelijks in gebruik was er was een gemeubi leerde kamer en een werkplaats, uit gebrand en verder de meel- turfzol ders. De schade wordt gedekt door do 's- Hertogenbossclie Brandverzekering- maatschappij. HERDENKINGSAVOND JOH. CALV1JN. Do Gereformeerde Jungelingsveree. niging „NaLhanaël" had gisteravond in de Ridderstraat-kerk een berden, kingsavond van den 400-jarigen ge boortedag van Johannes Calviju ge- organ iseerd. De gedachtenisrede wérd uitgespro ken door Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, van Amsterdam. Deze begon met er op te wijzen, dat de Calvijn-viering in Genêve den oprechten Calvinisten niet sympathiek is, omdat de man nen, die daar saanxgekomen zijn, Cal vijn alleen als genie eeren. zonder hom als oprecht prediker Gods te er kennen. Do ware Calvijn-hulde moet in do allereerste plaats oen dank aan God zijn en een navolging van Cal- vijn's leer. Na deze inleiding gaf de spreker een schets van het veelbewogen leven van den kerkhervormer. Daarbij vond hij gelegenheid tegen verschillende aanvallen op Calvijn te protesteoren. Calvijn was geen heerschzuchtige, maar wel stond hij pal, wanneer het de eere Gods betrof. Een groot deel van zijn leven heeft hij den moeilijken strijd gestreden, doch toen hij in 1564 stierf, kon men op een welbesteed leven terugzien en was de tegenstand van zijn vijanden gebroken. In het zwakke lichaam had een geest met stalen energie en wils kracht gewoond. Behalve de vermoei de pastorale arbeid, had hij gelegen heid gevonden een keur van theologi sche werken te schrijven en leiding aan de liervorniingszaak te geven. Wat spotschriften vertollen over de hrasserijen van Calvijn, is niets dan laster, evenzoo de bewering, dat hij een koud. liefdeloos en zelfzuchtig man was. Uitvoerig stond prof. Diepenhorst stil bij de beschuldiging, dat Calvijn zijn tegenstander Servet verraden en op den brandstapel heeft gebracht. De processen nagaande, trachtte de spre ker aan te toonen, dat Servet een huichelaar, een verward heethoofd en prediker- van een valschen godsdienst was. Servet stierf wettelijk veroordeeld, naar de wetten door de tegenstanders van Calvijn gemaakt. Bovendien heeft Calvijn voor zijn veroordeelden vijand gratie voor den brandstapel "ge vraagd. Wel kon prof. Diepenhorst het niet verdedigen, dat Calvijn Servet om geloofszaken aanklaagde bij den bur gerlijken rechter, omdat er vrijheid van godsdienst moet zijn. Toch is Cal vijn hiervan geen verwijt te maken, aangezien" de in die tijden geldende algemeene opvatting anders was. Ten slotte schetste de spreker Cal- vijn's invloed op de geschiedenis, die volgens zijn overtuiging belangrijk is. Hij verdedigde den particulieren eigendom, het recht van rente nemen, enz., zaken, die in zijn dagen wei-den aangevochten. Een zeer talrijk gehoor volgde de rede met aandacht» Ter afwisseling zong mevrouw W. van Daalen—Misset eenige gewijde liederen, o. a. „Het Onze Vader" en „Jeruzalem", een aria uit „Paulus". Haar echtgenoot gaf een verdienste lijke orgelbegeleiding. De heeren J. J. van Blitterswijk en J. Luttik voerden eenige stukken voor viool en orgel uit. De samenkomst werd besloten met het zingen van Psalm 72 vers 11: Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen..... Examen boetseeren. Rotterdam, 19 Aug. Geslaagd Sc-herpenhuysen Jr., uit Haarlem. De toestand In de Groote Houtstraat. Met ingenomenheid hebben wij ojv gemerkt, dat het O. M. bij ouz® Rechtbank in de zitting van gisteren flinke straffen, van twee en drie we ken gevangenis heeft geëischt tegen kwajongens, die de orde in de Groo te Houtstraat verstoord en verzet te gen de politie gepleegd hebben. Wij hopen hartelijk, dat de Recht bank geon vermindering van de ge vraagde straffen zal geven, zoo mo gelijk die nog wat verhoogen. Want 't ls noodig, dat er eens voor beelden gesteld worden, opdat dc too- stand in de Groote Houtstraat worde verbeterd. Avond aan avond maken schreeuwende jongens en mo'don on ze hoofdstraat letterlijk onveilig: er wordt een taal uitgeslagen, die be neden critiek is en dat rustige voor bijgangers worden gemolesteerd, is geen zeldzaamheid. Wij vernemen daarvan thans weef een hoogst ergerlijk staaltje. De heer P. A. Leupen, Donder dagavond omstreeks halftlen zijn kantoor verlatende, ging door do Groote Houtstraat. Ter hoogte van de firma Sacré passeerde hem een troep je lotelingen, van wie er een hem, zonder de minste aanleiding, een stomp gaf. De heer Leupen keerde zich om en maakte daarop een zeker zeer gerecht vaardigde aanmerking. Dat werkte als olie in 't vuur. Dé vlegel gaf hem onmiddellijk een hevi- gen trap ,zoodat de heer Leupen neer viel en bij den heer Sacré moest wor den binnengedragen, vanwaar hij pe r rijtuig naar zijn woning werd ver voerd. Het bleek, dat door den trap de knieschijf gebroken is, een kwetsuur, die hein minstens tot vier weken rust zal noodzaken. Dezen middag zou de heer Leupen ter verpleging naar het Diaconessenhuis worden overge bracht. De dader moet een Haarlommc-ï zijn, zijn signalement is bekend, zoo dat het der recherche zeker wel ge lukken zal hem op te sporen, en hij een flmkc straf niet ontgaan zal. Wat den heer Leupen overkwam, kan onder de bestaande omstandig heden ons allen gebeuren. Er moet nu eindelijk orde komen in de Groote Houtstraat, gaat liet piet met andere, dan maar met harde middelen. Niet voor niets voert de politie toch wa penstok en sabel. Tot nadeel van de winkeliers en, wat erger is, tot scha de van de veiligheid en den eerbied voor !t gezag, voert des avonds een ongebreideld straatpubliek in onze hoofdstraat den boventoon. Het zou nuttig zijn, dat deze toe stand (in don Raad eens ampel werd besproken. Kan de onlangs gestichte vereeniging van Groote Houtstraat- bewoners daar niet met een request aan den Gemeenteraad aanleiding toe geven Zij zou daarmee zeker de al gemeene sympathie verwerven. De Fietsdiefstallen. De gisteren aangehouden glazen- wasscher ls afkomstig uit Hilversum.: Daar, te Bussum. to Hilversum en hier ter stede schijnt hij heel wat fietsen te hebben buitgemaakt. Te Bussum stal hij o. a. eeu fiets van een boodschaprijder. Aan de fiets was eeu mandje, waarin winkelboekjes en eene som van 80 gulden, waaron der drie gouden tientjes. De fiets ver kocht hij te Hilversum en behield den inhoud van het mandje, dat bij hem is teruggevonden. De man is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Naar men ons mededeelt, zou het door den burgemeester opgegeven ge tal van 200 gestolen fietsen op een ge ruim tijdsverloop doelen. Over het al gemeen brengt de politie ongeveer do helft der gestolen rijwielen weer te recht. Een rij wieldief. Een zekere L., wonende 1ste Jan van dor Heijdestraat te Amsterdam is hier ter stede gearresteerd wegens rijwieldiefstal. Een inspecteur uit Haarlem en een uit Amsterdam heb ben nog 3 rijwielen te zijnen huize iu beslag genomen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat* ete berichten. 'AERDENHOUT. In een lang gevoelde behoefte voor zien. Vanwege de Nederlandsche Bell- Telephoon Maatschappij, zal begin September een begin worden gemaakt met het vestigen van een publiek tele- phoon-statlon aan den Schulpweg al hier.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1