Weerbericht Thermometer stand KEIJSEH8 Sport eo Wedstrijden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 20 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 772.2 m.M, ie Horta (Axoren)j laagste 739.0 m.M, te Tborshavn. Verwachting tot den avond van El Augustus: Wind: meest matige Zuid-Westelij ke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurt warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 766 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 7G5 m.M. U Haarlem. Vrijdag 90 Augustus Hoogste gisteren 0 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 61 Hoogste heden tot 18 uur F. 67 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 80 Cis. par regel. II Lang» Veemtraat HEEMSTEDE. GEMEENTERAADS VERGADERING. Gisteravond .vergaderde de Raad j afwe&ig was dé heer Jansen Hon driks. Na vaststelling der notulen van de vorige vergadering werd overgegaan tot de te behandelen onderwerpen, en wol in de le plaats tot het voorstel van B. en W., om mej. E. M. H. Duyns aan te wijzen voor het geven U Van herhalingsonderwijs aan meisjes. Dit voorstel word met algemeene stemmen aangenomen. Daarop volgde de behandeling van de vervulling der vacature in liet on derwijzend personeel aan de O. L. school. Ingewonnen is hieromtrent het ad vies van den arrondissemente-school opziener en van het hoofd dier school, welk advies luidde vóór de aanvul ling der vacature, hoewel dH door de .wet niet vexeisclit wordtt daar liet daarin bepaalde minimum aantal, een hoofd- en drie onderwijzers (ossen) in verband met het kinderaantal (156) reeds aanwezig is. Het College van B. en W. stelt voor, niet te voorzien in de vacaturede burgemeester, hoewel lid van dit Coi. lege, denkt er anders overdeze wenscht zich te referee ren aan het bovengenoemd advies, en licht zijn standpunt nader toehij wenscht, dat het onderwijs aan de O. L. school zoo f;oed mogelijk zij, daar dit in het be- ang is der heele bevolking, en vindt dat de gemeente in dit geval niet moet zien op de extra uitgaaf van f400, die de aanvulling met zich brengt. De heer Van Houten markt op, dat liet rijkssubsidie, groot /260 voor den te benoemen onderwijzer, vervalt, wanneer het huidig aantal leerlingen met 12 vermindert, en dit is zeer wel mogelijk, daar het aantal leerlingen van de bewuste school voortdurend kleiner wordtin dat geval zou de extra uitgaaf voor de gemeente 660 bedragen. Over dit onderwerp ontspint zich een levendige discussie. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W., om niet te voorzien ln de vacature in stemming gebracht, en verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Het volgende punt betreft een klacht van den heer P. Kuyper Jr., over een uitdrukking van don heer A. Honig, raadsL'd, in zake het onder houd der plantsoenen op Bosch en Vaart. Aan den adressant zal worden bericht, dat de heer Honig die uit drukking niet als hatelijkheid be doeld heeft. Dan is aan de orde een adre§ van het bestuur der Woningvereeniging „Berkenrode" te Heemstede, om vast stelling van eeu stratenplan, met voor stel van B. en W., inhoudend, niet al le zeer vast te houden aan liet inge komen advies der gezondheidscom missie. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Binnen een maand zul len bedoelde straten worden overge nomen. De voorloopige vaststelling der ge meente-rekening, dienst 1908, aanwij zende een bat'g saldo, groot f 4297,17, wordt goedgekeurd, zoo ook de vast stelling der rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1908, met een voordeelig saldo van 10.511/2, na gunstig advies van de financieele commissie. Vervolgens wordt behandeld een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken in zake het M. O. te Haarlem naar aanleiding van dit schrijven stellen B. en W. voor, dat de Raad zich in verbinding stelle met den Raad van Haarlem, met het voor stel, om bij te dragen in de kosten van het M. O. aldaar, zoodat dan de bezoekers dier inrichtingen van Heemstede uit niet meer schoolgeld behoeven te betalen, dan de te Haar lem woonachtigen. Goedgekeurd. Het voorstel van B. en tot wijzl-1 ging van art. 30 der Bouw- en Wo- jnlngverorcLenlng, omtrent de water voorziening van een huls wordt goed gekeurd. Na voorlezing van eenlge ingeko men stukken wordt de vergadering gesloten. Heden is het voor de verpleegden van Meer en Bosch een ware feest dag: Onder leiding der Broeders wordt eon boottocht gemaakt naar Katwijk. BLOEMENDAAL. Aan het strand onder deze gemeen te is gister aangespoeld het lijk van een onbolcend manspersoon dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Signalement is: pl.m. 80—40 jaar oud, lang 1.751.80, gezet, licht blond haar, zonder baard of knevel, ge kleed In grijs colbertcostuum, jaeger sokken en onderbroek en zwarte rijg laarzen, zoo goed als nieuw. Op het lijk werd niets gevonden dan oen R. K. kerkboekje, een zilveren horloge met nikkelen' ketting en eenig geld. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Overveen overgebracht. HAARLEMMERMEER. Bij gelegenheid der Wllhelmlna- feestsn op 31 Augustus a.s. te Hoofd dorp zal voor die gelegenheid de groo- te zaal van het nieuwe beursgebouw in gebruik worden genomen. Graan- en Zaadmarkt te Hoofd dorp. Groots aanvoer van karwijzaad, f 14.50—/ 15 Inclusief. Rogge f 5.75—/ 6 per 75 kil. Win tergerst 5-/ 5.25 per 65 kil De kwaliteit valt over 't algemeen niet mede. Bij den landbouwer d. K. aan den Venneperweg, nabij Burgerveen, heeft men dos nachts uit oen tuigen- kast op zijn erf langs de schuur, ver schillende gedeelten van paardentui gen ontvreemd, Ook een achttal goe de paardenhalsters, die op een ande re plaats langs de schuur geborgen waren, waren des morgens verdwe nen. Uit verschillende dingen blijkt hét dat het goede bekenden waren, die deze kleine diefstallen hebben ge pleegd, dooh aanwijzingen zijn er overigens niet. Vreemde werkkrachten. Deze gemeente wordt in den laat- sten tijd weer overstroomd door vreemde werkkrachten, die evenwel op het oogenbllk vrij wel overbodig zijn. Wegens den laten oogst, zijn er zelfs voor arbeidere uit de gemeente zelf, nog altijd niet genoeg werkzaam heden. Dagelijks ziet men langs de wegen groepjes van 3 a 4 vreemde lingen bij verschillende landbouwers hun geluk beproevende om aan het werk te komen, doch meestal te ver geefs. Daar er onder de vreemden die alhier vertoeven, ook verschillende zijn van minder goed gehalte, is de veiligheid op de wegen, vooral des avonds, er niet op vooruitgegaan. IJMUIDEN. Protest-raadsverkiezing. Men meldt ons: De heïslemmlng voor drie raadsleden, nietig ver klaard op grond van het te vroeg slui ten van het stembureau te IJmuiden, doet den burgemeester van Vclsen he den bij openbare aanplakking oproe pen, die personen, dia voor vijf uur in het stembureau waren en niet aan de stemming mochten of konden deelnemen zich bij hem te willen melden, ten einde den omvang van de gepleegde onregelmatigheden te kunnen vaststellen. Aanvaring. De bomschuit Jacoba, KW 53, gis teren vertrokken en wegens storm uit zee terug moeten keeren is door den hevigen wind op de sleepboot Assis tent geloopen, waardoor de bom zwa re schade aan den boeg beliep. De sleepboot bleef oogenschijnlijk onbe schadigd. ZANDVOORT. In de Amsterdamsche vacanliekoJo- nie Park Kostverloren en hot Haar lem's Kinderhuis Parkstraat is do 3de ploeg kinderen ten getale van 60 aan gekomen. F. Juskerrath, Godosberg, Ponsion Wilhelmus, 3 pers. Fam. O. Dansol, Hamburg, Pension Seinpost, 3 pers. Mr. E. Passburg, Berlijn, id. Fam. v. Ameringen, Amsterdam, Schoolplein 3, 7 pers. Farm Ruisch, ld.. Hotel Het Wapen van Haarlem, 2 pers. Fam. Kuiper, Rotterdam, id. 4 p. J. E. Heeres, Leiden, Hotel Belvé dère. A. Braille, Wansleben, idem., Fam. Golddrahle, Kattowitz, id., 2 p., M. Eichbanm, Mainz, id., Fam. Schol len, Winterswijk, id., 4 p., Fam. Lok- kerse, id., id., 3 pers. Hotel Groot BadhuisII. Itekowski, Berlijn, 2 p., J. W. Doffegenien, Die penveen, 5 p., Mevr. A. J. W. v. Tien hoven, Ilaariem, 3 p., W. Lehman, Bonn, A. Lederer, Weenen, 6 p., A. J. K. AndLré de la Porte, Amsterdam, 2 p., Mr. J. C. den Tex-Bondt, ld., 3 p., II. von Berken rath, Crofeld, 5 p., Dr. A. J. Jacobson, Amsterdam, 2 p. Villa MarinaO. Deventer, Gr. Lichterfelde, K. F. Muller, Wetzlar. FRANSCHE ORDEBROEDERS NAAR ZEELAND. Naar men uit Koudekerks aan de M. G. meldt, schijnen de Fransche kloosterbroeders niet ongeneigd te zijn zich ook op Walcheren te vesti gen. Hun oog was gevallen op de bui tenplaats „Der Boede". Ofschoon een belangrijk bod Is gedaan, xullen de eigenaars hier niet op Ingaan. BESTRIJDING ZEDELOOS HEID. Naar „De Tijd" verneemt, zal het wetsontwerp tot bestrijding der zede loosheid, door den minister van jus titie, den heer Nelissen, Ingediend, in de driemaandelijksc-he vergadering der Nederlandsche V'oreeniging tegen de prostitutie worden behandeld. De ze vergadering wordt Dinsdpg 7 Sep tember te Utrecht gehouden. EEN BIG VERZORGD DOOR EEN HOND. ln liet dorpje N ooi-don nabij Leiden wordt bij don landbouwer Van Die- men gedurende drie weken reeds een big verzorgd door een hond, aan wie do jongen werden ontnomen. De moeder is vol teedere zorg voor het zonderlinge pleegkind. SMOKKELEN. Men meldt van de Pruisische grens: De aanzienlijke verhooging van het invoerrecht op koffie in Duitschland is oorzaak van groote smokkelarijen van Pruisen. Om deze smokkelarij te gen te gaan, is in de Pruisische grens plaatsen om en bij Emmerik het aan tal Pruisische grensbeambten met 150 vermeerderd. DE HOED. De landbouwer P. van W. te Beek, bij Prinoenhage, kwam tot de voor hem onaangename ontdekking, dat uit zijn spaarpot een oude begra- fenishoed op den zolder opgebor gen, een niet gering bedrag aan zil vergeld is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. ONEERLIJKE WINKEL JUFFROUWEN. Er zijn naar de Avondp. meldt, weer 9 winkeljuffrouwen in dienst van den „Grand Bazar de la Paix" te 's-Gravenhage op staanden voet ontslagen. De gestolen goederen zijn hoofdza kelijk manufacturen, ondergoederen, onz. Een der in dezen diefstal betrok kenen heeft zich wel voor circa 500 aan kleederen en snuisterijen toege ëigend. Dat deze dieverijen niet zoo spoedig aan 't licht kwamen, is daar in gelegen, dat ze met ruiling ge paard gingen; b.v.: een ceintuur voor een paar handschoenen, enz., waar door de controle zeer moeilijk werd. Door onderlinge verwijten is het oompiot ontdekt, en volgden huiszoe kingen. Men verwacht nog meer ont hullingen. DE GEVOLGEN EENER BOTSING. De onverbiddelijke natuurwet die bepaalt, dat twee voorwerpen, hetzij mensch, dier, machine of wat dan ook, welke zich in één lijn naar el kander toebewegen, en niet tijdig stoppen, op een gegeven oogenblik in botsing komen, had (het is in Den Haag gebeurd) twee fietsers tegen elkander doen rijden, met het gevolg, dat de oene fietsrijder een salto mor- I lale maakte welke bij de openings voorstelling van Flora ongetwijfeld applaus zou hebben uitgelokt en de andere een bloedneus opliep door een carambole met zijn stuur. Beide wielrijders woedend. De een vindt den ander een ezel, plus nog wat, cn de ander scheldt voor hond, plus nog wat. Na deze inleiding gaat men elkaar te lijf en al heel gauw zijn er twee bloedneuzen. Plots rukt een der vechtenden zich los, schiet als een vischtorpedo op de fiets van zijn tegenstander af en trapt als een razende tusschen de spaken der wielen. Een oogenblik staat de eigenaar dier fiets verbluft dit vernielingswerk te aanschouwen, dan vliegt hij op de andere flets toe, die mede nog op den grond ligt en trapt daarvan de spa ken uit de velgen. Slot: Twee bebloede gezichten, één blauw oog, twee vernielde rijwielen. (Avp.) AMSTERDAM'S FINANCIëN. De heden verschenen gemeentebe- giooling voor 1910, bedraagt in ont vangst on uitgaaf de 6om van 32,665,208, tegen f31,983,419 over 1909. B. en W. stellen voorde opcenten op de hoofdsom der personeels belas ting te bepalen op 50141; het be drag, dat eventueel voor den dienst van 1910 op uit te geven anticipatie biljetten zal worden geleend, te be palen op een maximum van f8000,000; en Ivot percentage, waarnaar de plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het belastingjaar 1910/ 1911 zal worden geheven, te bepalen op 51/4 pet. WINKELSLUITING. De vervroegde winkelsluiting te Enschedé ging Dinsdagavond in met goed succes, mag men zeggen. De moeste winkeliers sloten te 9 uur, de sigarenwinkels te halftien. Voor enkele wankels, die nog open hadden, verzamelde zich publiek, en het ge lukte sommigen daardoor le bewegen nog mede te doen. Slechts weinigen hebben op den gewonen tijd gesloten. VALSCHE QUIT UNTIES. Het comité van bijstand voor den arbeid van Joh .v. d. Sleur in Indië v erzoekt mede te deelen, dat herhaal delijk door een onbevoegde mot vai- sche qu'tanties gelden voor dat fonds worden geïnd, het ontvangene be reikt natuurlijk^nooit de goede be stemming. Giften worden nooit door middel van agenten of andere tusschenpei'sonen gecollecteerd, CHRISTELIJKE BOND VOOR ZIE KENVERPLEGING. Te Amsterdam is do vergadering gehouden, bijeengeroepen door boven gen oem den Bond, om te komen tot een Algemeen Christelijk Diploma voor do Ziekenverpleging en meer eenheid te brengen in de opleiding yan verplegers en verpleegsters In Christelijke inrichtingen werkzaam. De commissieleden dr. Sap, dr. J. W. de Bruijne en dr. D. Schermers, zullen voor 1 November 1909 hun rap port over de mogelijkheid en wijze van opleidingseenheid uitbrengen. Algemeen is de opleidingstijd over 8 jaar verdeeld. DE NOODLOTTIGE BRAND TE RIJSBERGEN. (Zie ook Tweede Blad). Do justitie uit Breda vertrok giste ren, vergezeld van dr. Butncr, naar Rljsbergen, in verband met den brand, waarhij twee menschen het leven lieten. Naar gemompeld wordt, zijn er vermoedens gerezen, dat de oude menschen eerst vermoord zou den zijn en dat daarop de woning in brand gestoken is. (Br. Ct.) BRANDEN. Te Baarn ontstond gisteravond in Hótel de ia Promcnado" in het sous terrein een begin van brand. Het ge lukte de brandweer het vuur in den aanvang te stuiten. De vele logeer gasten verlieten in allerijl het hotel. Ongelukken kwamen niet voor. DE UITGEBROKEN INBREKER. Een vroegere gedetinoerde schrijft over de gevangenis te 's-Hertogen- bosch het volgende Als oud-gediende der justitie heb ook ik een deel mijner straffen in de bijzondere strafgevangenis te 's-IIer- togenbosch doorgebracht en ben er éénmaal op even raadselachtige wij ze uit verdwenen. Ik zeg raadsel achtig; maar toch alleen voor den oningewijdewant ik durf er een zware som om te verweddendat iemand, die bedoelde gevangenis be zoekt, al ras de overtuiging zal koes teren, dat deze inrichting bij uitne mendheid voor... ontsnapping ge schikt is. Onder commandant Mattei gingen in één jaar zes gedetineerden, zonder te waarschuwen en dus ook zonder paspoort, langs ongewone wegen op sjouw en onder directeur C. C. van den Bosch heeft oude r ge tee kende, in gezelschap van een lotgenoot, des nachts de plaat gepoetst, en dat nog wel langs en over de slaapkamer der lieflijk in Morpheus' armen rustende vrouwenbewaarsters. Om in het gebouw te komen, heeft niemand een ladder noodig. Je klimt eenvoudig in een der bij de gevange nis geplante boomen en wipt, zonder verdere complimenten, over de daken der hij gebouwen, welke je in het hart je der strafgevangenis voeren. Wil je met de stille trom uit het gebouw gaan passagieren, dan zijn er op de binnenplaatsen tal van bijna tegen den muur rustende schoorstee- nen, welke zelfs aan een brekebeen in het klimmen de schoonste gelegenheid bieden, om in een ondeelbaar oogen blik op het dak van het hoofdgebouw vandaar op de bijgebouwen en dan over den muur te komen. Het gehee ls karweitje is voor een „snakker naar de vrije bewegin g", niet veel meer dan een klein peuleschilletje. Of men de nieuwe bijzondere straf gevangenis te Schevoningen beter zal bouwen, weet ik niet; ik hoop haar nooit van binnen te loeren kennen de oude is me wat al te goed be vallen. (Tel.) NEDERLAND EN VENEZUELA. Het Venezolaansclie orgaan „El Universal" bevat een artikel over het gebeurde tusschen dr. Paul en de Nederlandsche regeering, waaraan het volgende is ontleend Uit een algemeen oogpunt benier- ken wij. dat er misverstand is, als men meent, dat het incident van dr. Paul oen onderbreking is der diplo matieke betrekkingen tusschen Ne derland en Venezuela. De context zelf van die berichten duidt aan, dat er feitelij K diplomatieke betrekkingen bestaan en dat ar alleen een toevallige onderbreking heeft plaats gehad voor den tijd, dat de nieuwe agent van Ve nezuela op reis is on men onderhan delt over het definitieve protocol, dat de internationale betrekking herstelle op den voet, die beantwoordt aan de ii^ds bestaande tractaten tussohen Venezuela en Nederland. De persoonlijkheid van dr. Paul, evenmin als die van ieder ander onderhandelaar, heeft invloed op de kern der zaak, dat wil zeggen op de regeling van het protocol, dat de for- meelo herstelling der diplomatieke betrekkingen moet voorafgaan, waar voor van beide kanten de besto verlan gens bestaan. Het is duidelijk, dat liet protocol, door dr Paul opgemaakt, van geene waarde is, omdat hij zich niet be paalde tot zijn opdracht, maar die te buiten ging. Het is niet zijn schuld, dat, terwijl het gouvernement binnen den kring zijner bevoegdheden bleef, het proto col tot niets leidde, maar de schuld van zijn agent, die zijn opdracht te buiten ging. En ofschoon het jammer is, dat zooveel kostbare tijd verloren is met betrekking tot een zaak, die door beide partijen zoozeer verlangd wordt, mag men toch vertrouwen, dat de nieuwe zaakgelastigde, dien Ve nezuela naar Den Haag zal sturen, zal kunnen geraken tot de gelukkige oplossing der hangende quaesties. De „Curagaosche Courant" teekent hierbij o. a. aan „Het wil ons daarom zoo voorko men, dat dr. Paul volstrekt niet bui ten zijn boekje is gegaan, en zal het wel zijn, dat door het congres bezwa ren gemaakt zijn tegen het protocol. Dat lichaam heet anders de volgzame dienaar der regeeringnu het een niet te verwachten tegenstand biedt, moet Paul het ontgelden, maar daar mede is tevens gezegd, dat onze re geering zich door dezen om den tuin heeft laten leiden. Wat wij niet zoo grif kunnen aan- neman." Vreemd blijft het, dal de nieuwe gezant, die reeds 23 Juni zou ver trekken, nog niet benoemd is. De „Nieuwe Courant" deelt mede, dat volgens particuliere berichten, op Curacao uit Caracas ontvangen, ein de Juli een gemachtigde uit Venezue: la naar Den Haag zou vertrekken, om opnieuw pourparlers met onze regee ring te openen. BARON SWEERTS, De burgemeester van 's-Gravenha- go, Baron Svveerts, is van zijn lang durig buitcnlandsch verlof terug cn heeft gisteren zijn ambt hervat. VAN EEN BRUTALE DIENSTBODE. Ter waarschuwing schrijft een in zender in„ liet Vaderland" het vol gende „Met 1 Juli kwam bij een mij be kende familie een meisje in dienst, dat bij de maand was gehuurd, z.g. op proef. Dit meisje was reeds in do eerste dagen zoo verregaand brutaal, dat de vrouw des huizes haar al op den tweeden dog den dienst opzeide, waarop liet antwoord volgde, dat dit. heel goed was, daar het haar ook niets beviel. Toen zij echter geen werk scheen te maken van een andere betrekking, hoewel men herhaaldelijk adverten ties voor haar uitknipte en mevrouw zinspeelde op haar aanstaand vor- trek, riep ze boos „Denk je dan, dat ik me door jou op straat laat zetten Ik blijf hier tot 1 November 1 Ik kan je uit het Arbeidscontract bewijzen, dat ik in mijn recht ben, want ik ben op de .drie maanden ge huurd I" Dit was een groote onwaarheid en men besloot oen advocaat te verzoe ken in een naburige kamer te vertoe ven als op 31 Juli de huur zou \yorden betaald. Dit bleek een goede maatregel te zijn, want de meid zeide, dat men haar moest houden tot 1 November. Bij de komst van den advocaat, die haai- hevig ontstelde, droop ze af. Blijde haar kwijt te zijn, zegende men den goeden inval, den steun van een rechtsgeleerde te hebben inge roepen. Een paar dagen daarna werd een „heer" aangediend, naar zijn zeggen, gezonden door den Dienstbodenbond, die kwam eischen de uitbetaling van zes weken loon en kostgeld voor het arme meisje, dat door mevrouw op straat was gezet. Mevrouw schreef het adres van den advocaat on, met het verzoek, of „meneer" zich aldaar ter nadere be spreking van de zaak wilde vervoe gen. „Meneer" is n I c t bij tien advocaat komen opdagen I" EEN ONTEVREDEN ENGELSCH- MAN IN ONS LAND. We lezen in de „Prov. Gron. Ct." Wij hebben bezoek gehad van een persoon, die in den Kaatsten tijd in de bladen herhaaldelijk is genoemd in verband met de agitatie in En- gelsch-Indië tegen Engeland. Het was de heer clr. N. Kristma, uit Bombay, die ons kwam vertellen, dat hij, na 3 maanden in Scandinavië en ander half jaar in Amerika te zijn geweest, thans ln Nederland is gekomen, om ook hier te trachten, vrienden te wer ven voor de beweging, die de Indiërs tegen Engeland op touw hebben ge zet. De heer Kristma stelt zich voor, hier lezingen te houden, om daarin te vertellen, van wat hij noemt „de „tyranny and robbery" der Engel se hen iii Indië. Met eenige cijfers hoeft hij ons een denkbeeld willen geven van de misstanden in En- gelsch-Indië, waar men 65 procent dor inkomsten aan liet moederland moet afdragen. Engeland, zoo vertel de onze bezoeker, trekt jaarlijks 125 millioon pond van Indië, voor leger en vloot alleen 25—30 millioen pond, terwijl Indië van het moederland slechts 2 millioen pond jaarlijks voor onderwijs ontvangt. Jaarlijks stierven 2 millioen men schen in Indië van honger, anderhalf millioen jaarlijks aan de pest. Er zijn 100 millioen. die niet het aller- noodigste zich kunnen verschaffen. Wij zullen het verhaal niet voort zetten en niet verder vooruitloopen op de dingen, die de heer Kristma in 't publiek zal vertellen. Laatste Geriefden Militaire Zaken. De miliciens van de lichting 1902, die bij liet 10de regiment infanterie alhier voor herhalingsoefeningen on der de wapenen zijn geweest, werden lieden weder in het genot van groot verlof gesteld. Proces-verbaal. Gisterenmiddag ongeveer vier uur werd door een inspecteur van politie op den Kampersingel proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van automobiel H 470, wegens liet rijden zonder rijbewijs. Gev. Voorw. Twee witte ankertjes en 2 dozijn knoopjes, Gen. Joubertstr. 7 rood. Een bruine hond, Kleverpark 66. Een portemonnaie met geld, De Wit st raat 18. E»en taschje met inhoud, Wester gracht 67 rood. Een dameshandschoen, Kritzinger- straat 1 B. Een woordenboek, N. Kerksplein 4 rood. Een taschje met inhoud, Gr. Heilig land 18. Een band van een kinderwagen, Raamsteeg 19. Een medal jon met portret, A. L. Dyserinckslraat 13 D. Aangifte is gedaan van het vermis sen van een portemonnaie inh. een bankbiljet van 40. Telegrammen LAWNTENNIS. Hedenmorgen ving de driedaagsche wedstrijd op de banen der Haar Ioni sche Lawntennisclub aan. Tot den lunch, 'om één uur. werd met de volgende resultaten Handicap Dames Single Mej. M. van Marken (scr.) slaat mej. E. Dolleman 15) 61, 75. Mej. I. Dubourcq (plus 4/6) slaat mej. A. Blom (scr.) 46, 6—2, 64. Handicap Heeren Single Jhr. L. J. Quarlos van Ufford (plus 15) slaat M. Korthals Altes (plus 15) 4-6, 86, 6-3. Open Heeren Single A. 9. van Nierop slaat Q. Vrins 5-1, 6-4. P. van Delden slaat O. Blom 61, 6-1. GRIEKENLAND EN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 19 Augustus (Reuter) Het heden ontvangen ant woord van Griekenland vindt in offi- cieelo kringen algemeene goedkeu ring. Men acht thans alle gevaar voor een oorlog geweken. DE ZUID-AFRIKAANSCHE UNIE. LONDEN, 19 Augustus. (Reuter). Het wetsontwerp op de Zuid-Afriknan- sche Unio is iri derde lezing met alge meene stommen aangenomen. Do re geering bestreed alle amendementen en een voorstel tot wijziging van de beperkende bepalingen voor kleurlin gen werd verworpen met 155 stemmen tegen 55. DE STAKING IN ZWEDEN. STOCKHOLM, 19 Augustus. (Reu ter). Het bestuur van den niet-socia- hstischen Zwecdschen Arbeidersbond heeft een rondschrijven aan de leden verzonden, waarin wordt gezegd, dat de algemeene staking zulk een loop heeft genomen, dat het bestuur haar ni%l meer kan goedkeuren, waarom het de leden aanspoort, om, waar zulks mogelijk is, op 23 dezer den arbeid te hervatten. Afflstsrdamtche Beurs. Openingskoersen van 20 Aug. 1909, LABOUCHERE O YENS Co. 8 BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. De STAATSFONDSENMARKT wal 2 1/2 Certific. N.W.S. 78 1/4, 3 1/2 Certific. N.W.S. 93 1/4, Russen 1909 93 3/4, Russen 1906 97. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 102 3/4, Deli Mij. 451, Medan 241, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 356, Senembah 390. PETROLEUM-AANDEELEN. Ko ninklijke Petr. 4481/2. Sumatra Pa- lembang 162 3/4. Perlak 167. Z. Per- lak 173 MIJNAANDEELEN. Kelahoens 278. Great Cobar 118. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison Topeka 116 1/2 Denver 47 3/3, Erie 351/2, Kansas 38, 731/4, Missouri 40 3/8, Rock Island 3713/16, Southern Rails 311/4, Sout hern Pacific 1321/2, Union Pacific 207, Wabash 20 9/16, Steel 741/8 Car- ren 64 3/4, C. Marine's 7. 211/2. Bargerïifike StasS HAARLEM. "BEVALLEN 19 Augustus. A. van Dijck, geb. Ho. nig, d. M. Hop, geb. Beets, z: E. Smit, geb. v. d. Steeg, z. 20 Augus tus. W. Bakker, geb. v. d. Ridder, d. J. C. Son dorp, geb. Vermeer, z. A. M. C. van Dantzig, geb. Van den Bergh. d. SPAARNDAM. GETROUWD: A. A. Caland cn H. W. M. Schild; U- Tiggelman en M. A. Smallcgange. Kort Nieuws. Graaf Zeppelin zal op zijn tocht naar Berlijn over Steglitz naar het Tempelhof er Veld stevenen, zonder dan nog te landen. Van dat veld gaat de tocht over hel Belle-Alliance-plein naar de Linden, het paleis, het raad huis en het Fricdrichshain. Hier slaat hij een zuidoostelijke richting in, ora met een boog over de Brandenburg- sóhe Poort naar het schietterrein van Tegel te stevenen en daar te landen. Zeppelin heeft het ziekenhuis toch nog niet kunnen verlaten. Wel is zijn toestand zeer goed, maar de vvoi d van de operatie heelt wat langzaam. Men verzekert nochtans, dat de be terschap met den dag vordert. Maar de graaf zal nog een paar dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Uit Konstantinopel wordt aan de New York Herald (Parijsche editie) geseind, dat de Sultan van Turkije een iradé heeft geteekend, waarbij aan twee Russische oorlogsschepen vergunning wordt verleend om hel jacht van den Tsaar te vergezellen door de Dardanellen. Professor Twining, directeur van de Polytechnische school te Los An geles, nam dezer dagen proeven met een vliegmachine, die door hand- en voetbeweging met vleugelslag wordt voortbewogen. Gemengd Nieuw? ZAL DAT HELPEN? Eenigen tijd geleden kwamen knoei erijen aan het licht op de keizerlijke werf te Kiel. Deze hebben nu aanlei ding gegeven, dat de directie van de werf in ai hare aanbestedings-con- tracten deze bepaling heeft opgeno men De aannemer erkent uitdrukkelijk, dat het hean bekend is, dat het aan nemen van geschenken of het ontvan gen van financieele voordeeion van de zijde des aannemers voor alle ambténaren, beambten en werklie den van de marine verboden is. Hij verbindt zich noch zelf, noch door anderen, aan deze ambtenaren, be ambten, werklieden geschenken tc ge ven of aan te bieden en in geval van overtreding het viervoud van de waarde van het geschenk als contrac- tueele boete te betalen. AéROPLANES OP OORLOGS SCHEPEN. Het departement van Marine t® Washington overweegt de vraag, ot het nuttig is, aéroplanes aan boord van oorlogsschepen mede te voeren. De noodzakelijkheid is echter geble ken, dat de machines in staat zijn van de watervlakte op te stijgen en daarop ook te landen. Voorts zou het mêGTDeren van aéroplanes aan boord van oorlogsschepen alleen dan nut

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2