HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Üsdtealanöscii Overzicht Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de ümstrekes FEUILLETON Dg roede Pimpernel in Gevaar. VBIJDAG 20 AUGUSTUS 1000 leden present zijn» die Woensdag ont braken, zoodat die mogelij klheid vol strekt niet Is buitengesloten, dat de meerderheid dan weer van een an dere meening is. Helaas, het ls treurig maar waar tramconcessies gaan hier allesbehal ve vlot van stapel. En de bewoners van Overveen zullen met leedwezen voorzien, dat er van hun verbinding met Haarlem op deze manier weer niets terecht komt. De Hollandsche Spoor concessie tot de grens van Haarlem, de E. N. E. T. concessie tot de grens van Overveen de heer Kre- lage vroeg niet ten onrechte, of de£e zaak bij de voorbereiding was opge lost, maar kreeg niets dan de schrale troost, dat wanneer de Haarlemeche lijn zal zijn gelegd, die in Overveen van de E. N. E. T. zal komen te ver vallen. En dan Dan rijden wij Haar lemmers naar onze grens, op den Zljlweg, waar we niets aan hebben. Had de Hollandsche Spoor niet over tuigd kunnen worden, dat zij dit lijntje aan de E. N. E. T. overliet J. C. P. DE KRETENSER QUAESTIE. Het eenige nieuws zijn eenige no ta's In de nota van Griekenland ter beantwoording van de iaatste Turk- sche nota verklaart de Grieksche re geering, dat zij, evenals iedere ande re regeering, de agitatie betreurt, die do bevolking van Macedonië zondor onderscheid van ras of belijdenis te gronde gericht en gedecimeerd hooft, en wijst zij erop, dat Griekenland, toen het optreden van het nieuwe ré gime aanleiding gaf om verbetering van den toestand te verwachten, niets onbeproefd heeft gelaten om mede to werken tot herstel der orde in Mace donië en geeft zij tevens het voorne men te kennen dezelfde staatkunde te zullen blijven volgen. Ten aanzien van Kreta verklaart Griekenland, dat het in alle opzich ten de beslissingen der mogendhe den zal eerbiedigen en zich zal ont houden van het aanmoedigen van eenigexiei agitatie, die mogelijkerwij ze zou kunnen ontstaan. Met dit antwoord kan Turkije o. i. wel tevreden, zijn. Toch is het eigen aardig, dat Griekenland maar niet ronduit wil zeggen ,,wij denken niet aan een annexatie van Kreta". De collectieve nota der mogendhe den zegt, dat de Kretenser quaestie slechts de vier beschermende mogend heden betreft en dat Turkije niet het recht heeft Griekenland daarin te mengen. Nog een bijzonderheid over de vlag- genbistorie te Kanea. Verzekerd wordt dat het vernielen van den vlaggestok plaats had te 6 uur 's ochtends, vóór dat de Grieksche vlag nog geheschen was. Dit is handig aangepakt, want nu is do Grieksche vlag niet geschon den of beleedigd. Met goedkeuring van de andere be velhebbers, plaatsten do Engelschen oen machinegeweer op de plaats, waar de vlaggestok had gestaan. DE ALGEMEENE STAKING IN ZWEDEN. In den algemcenen toestand van die staking is geen verandering van bo- teekenis gekomen, doch hier en daar begint de nood zich onder de werk lieden reeds te doen gevoelen. Te Stockholm en bij Göteborg wor den betoogingen gehouden, ingericht tegen arbeidswilligen, doch de orde werd niet noemenswaard verstoord. Verzekerd wordt, dat de directies van alle burgerlijke bladen een pro ces aanhangig gemaakt hebben tegen den Zweedscheu typografenbond, wijl deze de overeenkomst met de dagblad directies heeft verbroken, en den bla den daardoor ernstige schade heeft berokkend. De bladen eischen vergoe ding der schade, cL<e zij door de sta king hebben geleden of nog zullen lij den. De groote drukkersfirma's der hoofdstad en de uitgevers van dagbla den en drukkersfirma's in de provin cie zullen zich aansluiten hij deze ac tie tot schadevergoeding. Is spoedig een oplossing te ver wachten Een onderzoek door den correspon dent der „Frankf. Ztg." bij vele der leiders van de stakingsbeweging in gesteld, heeft hem de overtuiging ge geven, dat een oplossing nog niet te voorzien is. De Stockholmscho burge meester Llndhagen ze 1de„Als de re- r&egtng werkelijk een regeering ls, dan is het haar taak tusschenbeiden te komen. Maar dat moet op het juis te psychologische oogenblik gebeu ren, en ik kan niet beoordeelen of dat reeds is aangebroken." De hoofdredacteur van het Stock- holmer Dagblad, dr. Hildebrand, lid van de Eerste Kamer, zeide „Ik geloof, dat de regeering nog geen plan heeft tusschenbeiden te ko men. Het ls altoos mogelijk, dat het daartoe komt, maar niet in deze week. Naar mijn meening zou het bo ter zijn, zoo de interventie der regee ring voorkomen kon worden, en de beide partijen tot een directe overeen stemming konden komen; maar daar voor moet het juiste oogenblik wor den afgewacht, dat nog niet gekomen is." EEN KIESRELHTVROUW IN DENEMARKEN. De bacil, dio tot heden speciaal in Engeland gevonden werd, is zich aan 't verbreiden. Dezer dagen, eerst In Duitschland, en nu ook al in Dene marken. Nadat bij het begin van de gisteren gehouden zitting van hot Folketing (de volksvertegenwoordiging) de pre sident mededeeling had gedaan van de kabinetswijziging, kwam plotso- ling een dame de zaal binnen, ging staan voor den stoel van den presi dent en riep uit„Hier zit gij nu, gij Deensche mannen, dio uit zucht naar macht en uit eigenliefde schachert met het wel cn wee van het land. Van deze plaats uit zij het daarom ge zegd, dat Deneinarken's vrouwen u verloochenen en u brandmerken als een hoop vaderlandsloozo huurlingen, die verraad plegen aan do eer van Denemarken". Niettegenstaande de president aan houdend bleef schellen en do afge vaardigden haar voortdurend in de rede vielen, kon de dame dezo toe spraak ten einde brengen. Daarna werd zij door de kamerbo den buiten do zaal gebracht. GEHEIMZINNIGE VONDSTEN. Opnieuw zijn er in do steenkolen bestemd voor do Engelsche oorlogs schepen, die ter reede van Ports mouth liggen, patronen gevonden. De ixH'Lciiten zijn niet ovei-duidelijk, in hun beschrijvingen, wolke schiet- of springmiddelen 't zijn. 't Wordt even wel voorgesteld, alsof het patronen zijn, die in de mijnen gebruikt wor- dcn. 't Is intusschcn verbazend toevallig, dat er nu tweemaal 'n één week in verschillende schepen zulke ontploffingsmiddelen gevonden wor den. Vroeger vond men nooit zoo iets. Het marine-bestuur maakt zich dan ook (en terecht!) ongerust en stelt een streng onderzoek in. Moet aan kwaadwilligheid gedacht worden DE OORLOG IN MAROKKO. Generaal Marinas, de Spaansche le gerbevelhebber in Marokko, heeft thans een strijdmacht van 40.000 man bijeen tot een aanval is hij echter nog niet overgegaan. Volgens het algemeen gevoelen te Melilla, zal liet nog wel minstens acht dagen duren, alvorens de vijan delijkheden een aanvang zullen ne men. Er loopt zelfs een hardnekkig gerucht, dat er weldra vredesonder handelingen zullen worden ge opend. Moge dit waar blijken I Er is al meer dan voldoende bloed vergoten 1 Maar zal 't prestige van Spanje ge dogen, om nu over vrede et denken t UIT PERZIe. Kolonel Liachof, de in Petersburg vertoevende vroegere bevelhebber over de Perzische kozakken, heeft in oen gesprek met eon man van het Nowoje Wreinja gezegd, dat do toestand in Perzië ernstig was. Onder de regee- ring heerscht verdeeldheid. To Tehe ran is de toestand onzekerder dan ooit. In het binnenland heerscht re- geeringsloosheid. Op de vruag, of de invloed van Duitschland werkelijk toenam, antwoordde Liachof bevesti gend. Het is moeilijk in de algemeene ver warring een juist beeld van den toe stand te krijgeu. Liachof gelooft ech ter, dat Turkije bij de laatste gebeur tenissen een groote rol heeft gespeeld. De Perzische regeering zal do finan cieel© moeilijkheden wel te boven ko men, tot de nieuwo leening tot stand komt. Deze zou, naar verluidde, in Duitschland geplaatst worden. BELGIë, ENGELAND EN DE CONGO. Op welk een wijze in Engeland stemming wordt gemaakt tegen het Belgische bestuur van de Congo-kolo- nie kan blijken uit een zeer roman tisch voorstel, dat de schepper van de Sherlock Holmes-figuur in de Ti mes aan de regeering ter overweging aanbiedt De bekende schrijver wil, dat het Engelsche gouvernement aan alle be schaafde mogendheden een officieel document zal zenden, bevattende oen relaas van alle getuigenverklaringen betreffendo de „wreedheden den Con- goleeschen inboorlingen aangedaan". Daarna moot Engeland dio mogend heden uitnoodigen tot een internatio nale conferentie, besluitende België yoen monopolie le ontnemen, waar van dit land schandelijk misbruik heeft gemaakt." Wanneer dan op deze wijze België zijn koloniaal bezit zou afhandig ge maakt zijn, zou men In Congo een internationaal bestuur kunnen in stellen of, beter nog, de mogendheden konden den Congostaat verdeelen on der do buren, die bewezen hebben dergelijke zaakjes op correcter en rechtvaardiger wijze te kunnen op knappen. Maar daarmede is Conan DoyJo nog niet tevredenhij wil ook nog een interriutionaJo rechtbank oprichten, waarvoor de „slachtters, die gods dienst en beschaving verraden heb ben", zich zullen te verantwoorden hebben. De Belgische concessionaris sen in de Congokolonie zullen dan ge dwongen worden hun honderddui zenden slachtoffers een pensioen uit te keeren l Een opmerking: Men riet, waar een afgunstig inensch toe kan ko men 1 EEN TOREN INGESTORT. Do instorting van den toren op het terrein der gasfabriek te Schöneberg te Borljjn, had gasteren plaats togen 12 uur. Do toren, die 85 M. hoog was, dieiwlo voor het ophijschen van mate riaal voor den mouwen gashouder. Hij viel op een voorbij rij denden per sonentrein, verbrijzelde den laats ton wagen, waardoor een persoon ernstig en vier licht gewond werden. Het verkeer is weder hersteld. SCHEEPSRAMPEN. Woensdag heeft aan de westkust van Frankrijk een buitengewoon he vige storm gewoed, die een groot aan tal scheepsrampen veroorzaakte. De eerste beklaagdo verklaarde ge heel buiten „westen" geweest te zijn- Hij wist van niets moer. De andetf was niet zoo „org" geweest, maar wist zich ovenmin iets te herinneren. De president van de rechtbank vond 't treurig, dat zulke jongens zich reeds bedronken. De ambtenaar eischte tegen den eersten bckl. wegens weerspannig heid, met het oog op z'n gunstige re putatie, slechts 14 dagen gevangenis- straf en tegen den ander wegens weerspannigheid en mishandeling 3 weken gevangenisstraf. De eerste achtte zich al genoeg ge straft. Had een blauw oog gekregen en was door zijn baas weggejaagd. WEDERSPANNIGHKID Een ander had zich op 20 Mei ver zet tegen de politiemannen Reinders en Lokerse toen dezen hem '.vilden op brengen. Hij greep zich aan een deurpost vast. De ambtenaar van het O. M. deel de mee, dat de bekl. reeds 9 malen voor een dergelijk feit was veroor deeld, waarom hij voroordeeling vroeg lot een gevangenisstraf van 3 maanden. De officier wees er op, dat derge lijke misdrijven in Duitschland wor den gestraft met 6 weken en de her haling niet 8 maanden. In Nederland ls men clementer, daar wordt li da gen en 3 weken gegeven. Rubriek voor Vragen Öeaboniieordeu ocljbau iiel voorrcch vr*g«n op v«richitl«mt g«b:«d, oun voor b»«nivrcoriUtJg ratwuw, li> U »rudu;i by do Reductie run Haarlem'» Du0blnd. Groene Boaistreel f>8 Ah« antwoordt.», worden geheel koitelooi gegoven en, voor tooveei mogelijk i», den dag na do intouding. Aanvragen, die niet volledig ukbzu en woonplaats van tien inxeudsr vermelden wordt geen eendacht gosohonkeu. VRAAG. Is een kerkgenootschap verplicht een wees, wolke lid is van dit kerkgenootschap, to onderhou den ANTWOORD, li bedoelt natuurlijk een wettelijke verplichting en daar van kan geen sprake wezen. Mis schien dat do bedoelde persoon daar om wel steun van het kerkgenoot schap kan verkrijgen en wanneer do familie dun ook oen kleinigheid dood, zou do zaak misschien te vtoden zijn. ORGELBESPELING in do Groote- of St.-Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 24 Aug., des namiddags van 1 tot 2 uur, door deu heer W. Ezerman. Programma .1. Proludium on Fuga, A. Hesse. 2. Largo (2e Symphome), Beetho ven. 3. Sonato No. 3, A. Gullmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. 4. Andante funèbre, J. Svendsen. 5. Ave Maria, Bach-Gounod. PLANTENDIF.FST AL. In den nacht van 30 op 31 Mei trof een agent eon man aan, die een' plant had weggenomen uit een| plantsoen. De man was niet ver schenen. Eiach 14 dagen gevangenis straf, wegens diefstal. KANTDIEF. Een Amsterdainsche koopman stond op Maandag 24 Mei met een stalletje met kant. Een man heeft een stuk kant weggenomen. Eisch drie maanden gevangenis straf wegens diefstal. DE KWAJONGENSTROEP UIT DE GROOTE HOUTSTRAAT. Voor de rechtbank kwamen weer eens twee kwajongens, die in 't laatst van Mei des avonds de Groote Hout straat onveilig maakten. De nu vrij tam er uitziende jongens, waren dien avond dronken en maakten kabaal. De poliiie-agent Gerrit Mol wilde een hunner opbrengen. Maar hij ver zette zich door den agent aan te val len en te mishandelen. Ook zijn kameraad viel den agent lastig met het doel z'n vriend te ontzetten, BLOEMENDAAL. Vergadering van den Gemeenteraad Do vergadering van den Bloemen- daalschen Gemeenteraad begon gis terenavond eenigszinti pLechtiglijk. Door ongesteldheid vun den heer Van der Flier, den gemeente-secretaris, zou do ambtenaar ter secretarie de lieer Messchaert deze functie waarno men. Het reglement van orde schrijft evomvel voor, dat de Raad bij stem ming met briefjes den waarnemend- secretaris aanwijst en deze daarna den zuiveringseed, enz., aflegt. De Raad besloot tot toelating van den heer Messchaert, en deze legde de eeden af in handen van den Voor zitter. Een felicitatie-speech je viel daarop den wuarnemend secnetavis ten deel, dio thans de notulen voordroeg. l>e heer TIDEMAN wenschte een© wijziging in de notulen over de op ruiming van een boom, eon paal, en bijkomende werken. Aldus wordt na eenige beraadsla ging besloten. Aan de orde is ilians het onderzook van de geloofsbrieven van de gekozen Raadsleden, do heeren W. F. van Hooff, C. J. tan Tieuliovon, C. .T. Roozen en Jhr. Mr. I'. Teding van Berkhout. De hoeren Bijvoet, Koolhoven en Bispiuck vormden de Commissie van Onderzoek. Von J. Teisma en 19 anderen is een bezwaarschrift ingekomen tegen de Gemeenteraadsverkiezing. De bezwaren zijn de volgende lo. Gelijktijdig zijn twee stemmin gen gehouden zónder instelling van iwee stemburaaux voor elk stemdis- trict. Verschillende kiezers liebben allo vier de namen der te kiezen leden ingevuld op één stombiljet en het an dere biljet oningevuld in de bus ge worpen. In liet eerste district zijn in dan middag minstens drie stembiljetten in de verkeerde bus geworpen, en in OM ONS HEEN No. 084. Nabetrachting van den Gemeenteraad. II. Hoewel de samenstelling van het kohier onzer gemeentelijke inkom stenbelasting natuurlijk meer in het bijzonder den werkkring van den wet houder van financiën raakt, bleek Dr. H. D. Kruseman een tegenstander to wezen van de benoeming van een contrólour. Heb ik het goed begre pen, dan zag hij, na een beaoek te Arnhem en te Zaandam, geen voor deel meer in zoo'n ambtenaar en was hij van oordeel, dat het. tegenwoordig belastingbureau liet werk zeecr wel kon verrichten. Dat was het hoofd-argumènt. Wat zal ik er veel van zeggen t Is deels een quaestie van inzicht, deels van overtuiging. Van overtuiging name lijk, dat het goed gaat, zooals het nu gaait. En au wil ik onmiddellijk er kennen, dat op do vierde ofdeeling imet grooten ijver gewerkt wordt, maar toch meen ik, dat het onder zoek naar het ware inkomen van de menschen anders, scherper, intenser dient te worden gevoerd, dan van ambtenaren, die den ganschen dag aan hun bureau gebonden zijn, mag worden verwacht. Te veel belasting betalers zijn nog lang niet op hun cijfer gekomen. Wil men een klein staaltje Woensdag woonde ik' in de Hout straat een gesprek tusschen twee be lastingschuldigen bij. „Vertel me nu eens eerlijk", zei de een, „ben jij werkelijk aangeslagen voor ]o volle inkomen De ander, glimlachend, erkende dat hij er wel wat onder gebleven was. „Mnar jij dan „Mijn geheel© Inkomen kennen ze ook niet'", gaf de eerste toe. „Och", verklaarde de ander, „nie- tnand geeft het immers goed op P' Ziedaar een nuchter staaltje uit de practijk. En 't staat waarlijk niet alleen Maar de wethouder had ook an-' de re argumenten, waaraan hij, dacht me, wat to veel gewicht hechtte. Hoe zou de verhouding zijn van den oon- tróleur in het ambtenaarskorps Blijkens het salaris zou hij boven 'den commies, chef van de afdeellng, staan en hem direct onder den secre taris stellen ging ook niet. Bovendien is er geen kamer op 't stadhuis voor hem open. „Derhalve", zoo eindigde Dr. Kruseman met lustigen humor, „ik weet niet, waar hij staan en ik weet niet waar hij zitten moet, dus zou ik hem liefst maar laten val len Die hiërarchische verhouding, ja, ttat i3 wel een bezwaar. Om rustig en opgewekt te kunnen leven, behoor je wel precies te weten, wie je komman deeren kunt en door wie je gekom- mandeerd kunt worden 1 Maar wan neer de meerderheid van B. en W. kans ziet, zoo iets te regelen, den be hoeven wij leeken ons daarover niet ongerust te maken. Evenmin over de quaestie van de plaatsruimte. Where there is a will, there is a way, zeggen de En gelschen, wat we gevoegelijk, -maar vrij, kunnen vertalen„met wat goeien wil is er nog wel een hoekje to vinden 1" En zoo is dan ten slotte tpt de aan stelling van den contróleur besloten. Dat de man hier nuttig werk kan doen, staat m. I. vast, wanneer nu ook maar die rechte man gekozen wordt. Niet iemand, hoe braaf en vlijtig en goed hij ook wezen mag, dien de Haarlemmers tot dusver in een andere positie hebben gekend. De nieuwe functie zal dienen vervuld te worden door een nieuwen man, geen Haarlemmer dus, opdat nie mand er bezwaar tegen kan hebben, hem hot groot en zeer eigenaardig Naar het Engelsch, door Barones O r c z y.- 33) Juliette, zei Marguerite haas tig fluisterend, op het oogenblik, dat de deur zich achter haar sloot en zij en het jonge meisje alleen waren, ik ga naar Frankrijk, om dicht bij mijn man to zijn. Hij is er heenge gaan om tegen den vijand le duel- leeren, maar dat is niets dan een val, neergezet om hem gevangen to nemen en ter dood to brengen. Ik heb jou noodig om mij te helpen, hier in mijn huis, in mijne afwezigheid. Ik zou mijn leven voor u willen geven, Lady Blakeney, zei Juliette eenvoudig, behoort het niet aan hem, omdat hij mij gered heeft Het is alleen wat tegenwoordig heid van geest, wat kalmte en ge duld, wat ik van je zal vragen, lieve, zeide Marqué rite. Jij weet na tuurlijk wie je redder was, daarom sul je mijn angsten begrijpen. Tot (vannacht was ik nog in twijfel over vertrouwen to schenken, dat hij voor de goede waarneming yan het ambt noodig heeft. De tramquaestie is weer aan de arde geweest, maar van haar oplos sing Is ze, helaas, verder verwijderd dan ooit. Wie de historie van deze tram- ooncessie mocht willen gaan schrij ven, zal zich er op dienen voor te be reiden, dait hij een dik bpek moet produceeren. Ik zal dan ook In deze beperkte ruimte daartoe geen poging dioen. Wol is het merkwaardig, (Lalt het belangrijkste onderdeel, de rich ting van de hoofdlijn, nog altijd niet is vastgesteld. In het College van B. en W. heerscht© verschil van gevoelen. Do meerderheid wenschte de lijn Station- den Hout zóó te laten loopen, dat niet alleen in de hoofdstraten, maar ook in de zijstraten, Smedestraat, Ko ningsstraat, Gierstraat, rails zouden worden gelegd. De reden daarvan is duidelijk. Hoe minder de trams elkaar behoeven te ontmoeten, des te minder noodzake lijkheid ls er voor dubbel spoor, die moeilijkheid kan opleveren voor het overige verkeer, of, op plaatsen waar dubbel spoor geheel onmogelijk is, voor wissels, die de snelheid van het verkeer natuurlijk zeer moeten belemmeren. Het zal dan ook nie mand verwonderen, dat de Holland- sche Spoor daarop veel meer gesteld was, dan op een rechte lijn, heen en weer door dezelfde straten, zooals dio van de tegenwoordige paardentram. Maar deze manier van rijden, den eenen weg heen, den anderen terug, leverde een ontegenzeggelijk groot bezwaar op. Do smalheid van som mige straten en de gevaarlijkheid van verschillende hoeken. De Koning straat bij de Groote Markt, de Gier straat bij de Doel straat., zijn zóó smal dat ik me. vooral op dat laatste punt, haast geen tramwagen denken kan. Zelfs een voetganger moet, wanneer hij op dien driesprong komt, dikwijls uitzien naar een veilig plekje, waar hij kan gaan en staan. Hoe zou de toestand worden, wanneer daar ieder oogenblik groote trams door deze smalle opening dringen 1 Algemeen wordt geklaagd over de trarn in de Damstraat, welnu, in het smalle eind van <le Gierstraat zou ze nog grooter last opleveren. Die vrees is zeker niet geringer ge worden, toen Jhr. Van der Wijck, ge delegeerd lid van het bestuur van de Hollandsche Spoor, sprak over rij tuigen rnet volgwagens, die op de lijn zouden loopen. Ze blijven in de smalle uitmonding van cto Gter-idraat steken Maar daartegenover Ls het ook waar, dat dubbel spoor op de lijn, zooals nu de paardentram dia rijdt, ondenkbaar is. Zyllen we dus elec- trische trams krijgen, die op wissels elkaar afwachten Dat zou het reine paskwil wezen, want het hoofddoel van electrise lie trams is juist liet ver krijgen van een intens en du3 onge stoord vervoer. De beslissing is verbazend moeilijk. Het is ea* een. waarvan ik me kan voorstellen, dat ze vandaag zoo en morgen zus uitvalt, al naar gelang iemand pas een voorstander van het een© of van het andere systeem op de thee heeft gehad. Door de warme redevoering van den heer De Breuk heeft de meerderheid van den Raad. besloten, dat do tram niet door Sme- destraat, Gier- en Koningstraat zal gaan en in die beslissing vond de burgemeester aanleiding, om het ove rige gedeelte van hèt voorstel, be treffende een lijntje Verwulftgrens Overveen en een ander naar de Kle verlaan, voorloopig terug te nemen. Voor de hoofdlijn heeft de Raad, zooals die Woensdag was samenge steld, dus bepaald wat hij niet wil. Wat hij wel wil zal moeten blijken in een volgende vergadering. Daarbij kunnen dan eyanycl de elf do vraag, hoeveel Chauvelin werke lijk wist. maar nu ls die twijfel na tuurlijk verdwenen. Hij en de Fran- sehe ïtovolutionuair© Hegeering we ten, dat de Roode Pimpernel en Percy Blakeney één en dezelfde persoon zijn. Het geheels tooneel van heden avond was voortuit beraamd, jij en ik r-n allo toeschouwers en die vrouw Candeille dansten naar de pijpen van dien duivel Chauvelin. Het duel was ook vooruit vastgesteld die vrouw die de juweelen van jo moeder droeg..... Als jij het niet hadt uitge lokt, dan zou er een twist tot stand gebracht zijn tusschen haar en mij, of een van mijn gastenIk wilde jo dit nog vertellen, anders zou je er over gaan tobben en denken, dat je in ecnigerlei wijze verantwoorde lijk was voor hetgeen er gebeurde.... Dat was je niet.... Hij had alles voor uit bepaald.... Jij waart niets dan het werktuig, evenals ikJe moet dat begrijpen en geloovenPercy zou niet graag willen, dat jij meende to berispen te zijn.... Daar is geen spra ke van, in geen enkel opzicht.Het moest ar van kontenChauvelin huu bet zoo bepaald en als hot met jou niet gelukt was. dan zou hij spoe dig een ander middel hebben gevon den. Geloof je dat - - Ik geloof, dat u een engel van goedheid As, Lady Blakeney, ant woordde Juliette, met haar tranen worstelend, eü dat de eenige vrouw in de wereld ls, waardig om zijne echtgenoote te zijn. Maar, - drong Marguérite flink aan, terwijl hot jonge meisje haar koude hand in haar eigen nam, en haar met dankbare kussen bedekte, maar alsals er iets gebeurt, dezer dagen, moet je overtuigd zijn. dat je op geenerlei wijzo verantwoordelijk was en dat jo onschuldig was, en niets dan een blind werktuig De hemel zogene u daarvoor Zul je het gelooven Dat zal ik I Én nu mijn verzoek, hernam Lady Blakeney kalmer en op meer zakelijken toon. Je moet mij bier vertegenwoordigenals ik weg ben. Zoo natuurlijk cn eenvoudig moge- Kik verklaren, dat ik ben heengegaan om eenige dagen met mijn man op liet jacht door te brengen. Lieve, mijn kamenier is vertrouwd en kan uitste kend zwijgen zij zal je behulpzaam zijn bij je taak om een mogelijke re den voor mijne afwezigheid te beden ken. Aan lederen vriend, die naar mij vraagt, aan iedereen van onzen lering, die je mocht ontmoeten, moet je hetzelfde verhaal doen. en als ie markt, dat men je niet gelooft of als je geheimzinnig gefluister hoort welnu, laat. dan de wereld haar tong maar roeren, ik geef er niets om het zal haar spoedig beginnen te ver velen. ën als zij eenmaal inljne repu tatie in stukken gescheurd heeft, dan zal zij mij-spoedig niet rust laten. Maar, voegde zij er ernstig bij, ver tel aan Sir Andrew Ffoullces do ge heels waarheid uit mijn- naam. Hij zal liet begrijpen en doen wat hem liet beste toeschijnt. Ik zal alles doen, wat u vraagt, Lady Blakeney, en ben er trotsch op te bedenken, dat ik u van dienst zal kunnen zijn, zelfs op dieze nederige en gemakkelijke wijze. Wanneer ver trekt u Dadelijk. Goeden dag. Juliette. Toen boog zij zich naar het jonge meisje over en kuste haar hartelijk op het voorhoofd, toen gleed zij even vlug als zij gekomen Was. do kamer uit. Natuurlijk deed Juliette geen moeite om haar terug te honden, haar te helpen of gezelschap te houden, daar zij blijkbaar alleen wenschte te zijn. Marguérite kwam nu spoedig m haar kamer. Haar kamenier Lucie wachtte daar al. Trouw en stilzwij gend als zij was, vertelde een blik op hot gelaat van haar meesteres haar, dat^groot en ernstig verdriet Blake ney Manor had bezocht. Terwijl Lueio haar ontkleedde, nam Marguérite het paspoort op en ging zorgvuldig de persoonsbeschrijving van zekere Célioe Dumont. kamenier van burgeres Désirée Candeille, na, die luiddegroot, blauwe oogen, blond haar, leeftijd omstreeks vijfen twintig jaar. Het kon allo3 best op haar toepasselijk zijn. Zij trok eou donkere japon aan. en een langen, zwarten mantel met kap, die zij over liet hoofd trok. Zij trok stevige schoenen aan en bond nog een don- kerkleuriigeii zakdoek over haar hoofd onder de kap, om de gouden piacht van heur haar te verbergen. Zij was volkomen kalm en zonder eenige haasï. Zij liet Lucie oon klein handvalies inpakken met eenige be- noodigdheden voor de reis. en nam een flinken voorraad geld me© Fransche en Engelsche bankbiljetten dio zij aan den binnenkant van haar japon verborg. Toen nam zij vriendelijk afscheid van haar kamenier, die moeite had niet te schreien, en ging vlug naar haar rijtuig. HOOFDSTUK XVII. I Boulogne. Tijdens de rols had Marguérite niet veel gelegenheid om na te denken. De ongemakken en kleine moeilijkheden, verbonden aan goedkoop reizen, had den do wolkome uitwerking, haar voor hot oogenblik. don moeilijken, hart verscheurenden toestand, waarin zij zich bevond, te doen vergeten. Want hot was noodig. dat zij goed koop reisde te midden van de armere passagiers, die in massa bij elkaar waren op het achterdeel dor packet- boot, tegen elkaar' aan leunende en zittend op pakken, on kisten van al lerlei soort, op dat deel van het dek, dat naar teer en zeewater riekt, dat vochtig, vuil en stoffig is, alles hoogst hinderlijk en onaangenaam voor de verwende vrouwen uit de groote we reld, die ditmaal de ondraaglijke on zindelijkheid echter welkom heette, evenuls de koude douches van zout water, die haar zoo nu en dan door nat maakteu. omdat het armzalige vun haar lichamelijken toestand haar liet ondraaglijke van haar zielelijden wat deed vergeten. En tusschen deze arme reizigers voelde zij zich veilig. Niemand mun notitie van haar. Zij zag er precies zoo uit als eon van de anderen cn in de in elkaar godokon gestalte in de donkere, bevlekte kleeren zou nie mand voor een oogenblik do stralen* do persoonlijkheid van Lady Blake» ney herkend hebben ilaar kap diep over het hoofd ge trokken, zat zij op een afgelegen hoekje van het dek, op hot kleine, zwarte valies, dat enkele reisbenoo- digdheöen bevatte. Haar mantel en japon, nu bevlekt on vochtig door het spatten van het zeewater, irok nie. minds aandacht. F.r stond een scher pen Noordoostenwind. kond #n doori dringend, maar gunstig voor oen «nellen overtocht. (Wordt vervolgd)^

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5