Onze Lachhoek het tweede district den heelen dag verschillende molen. Er ontstond verwarring, doordat do kiezors niet werden ingelicht. Deze verwarring w-rd In de hand gewerkt, doordat de biljetten gestempeld wa ren met een roode en paarse kleur, dto in liet oog van sommige kiezers overeen komen. Een of meer biljetten zijn daardoor van onwaarde ver klaard. Zo. Grove onregelmatigheden zijn voorgekomen bij de benoeming en bij do samenstelling der stembureaus, daar de benoeming geschiedde voor het geheele stembureau ineens en niet bij stemming voor elk afzonderlijk. Do namen dei' gekozenen zijn bo vendien niet ln de Raadszitting voor gelezen. De benoeming is geschied .voor één jaar{ hetgeen volgens adres santen in strijd is met de wet. Do samenstelling der stembureaus is niet gescliied door den Raad. Bil het aflossen der Leden op de bureaux zijn de formaliteiten niet in acht genomen. In hot 3de stemdis- triet is een kiezer tijdelijk als voor zitter opgetreden, die daartoe met door den Raad benoemd is. Deze kon blijkbaar geschreven schrift niet le zen, daar hij het oplezen der namen aan een ander overdroeg. Tusschen 8 en 1 uur zijn aan het bureau te Overveen minstens 20 maal de stembriefjes niet uit handen van den voorzitter verstrekt. Een biljet is ten onrechte van on waarde verklaard, daar een der witte hokjes door een uitgeveegde potlood- schrap was bevlekt, doch niet was zwartgemaakt. Voorts hebben adressanten bezwa ren Legen de vaststelling van het pro ces-verbaal. Nadat, de Commissie met haar taak gereed gekomen was. werd de ge schorste vergadering heropend. De Commissie adviseerde bij monde van den heer Bijvoet, om hel bezwaar schrift voor kennisgeving aan te ne men, daar de leden der Commissie de bezwaren niet deelden en verder de gekozenen toe te iaten, wijl de ge loofsbrieven in orde- waren bevonden. Omtrent liet beau-aarschrift deelde de heer Bijvoet voorts nog mede, dat het voorstel, om he'j udreo voor ken nisgeving aan te nemen. o. a. gegrond was op liet feit, dat de wet veroor looft, dat twee stemmingen door één stembureau gehouden worden. Nadat de beraadslagingen over deze conclusies geopend waren de hee- ron Van Hooff en C. Roozon hadden do Raadszaal verlaten opperde de heer 'i'JDEMAN een cugen bezwaar te gen de verkiezing, terwijl hij mede deelde de bezwaren, in het adres ver meld, te deelen. hen onvoltallig bureau had de uit slag vastgesteld. liet bureau was sar mengekonien te negen uur. Spreker had toen eenige bezwaren op schrift gebracht, waarna te kwart voor tie nen tot de vaststelling was overge gaan. Nu werd in het proces-verbaal van de eene stemming vermeld, dut dit bureau te 9 3,4 uur met zijn werk zaamheden was aangevangen. En in het proces-verbaal van de andero ver kiezing werd opgenomen, .dat het bu reau daarmee te 9 uur was begon nen. Dit laatste qualificeerde do heer Ti demon als een „valsehheid in een ucto" en een „ambtelijke valsehheid", die de eerst-begane onjuist compli menteerde. Niemand der Joden verlangde meer het woord, waarop de heeren Van Ilooff en Roozen weer'in do vergade ring werden binnengelaten. De conclusie dei Commissie om hot bezwaarschrift der 20 kiezers voor kennisgeving aan te nemen, werd goedgekeurd met de stem van den lieer Tideman alleen tegen. De heeren Van Hooff en Roozen, tegen wier toelating dit bezwaar schrift zich kantte, stemden mee. De heer TIDEMAN achtte dit een imormaliteit. en verzocht aanteeke- ning in de notulen van deze opmer king. Ter plaatse, waar dit behoort te geschieden, zou spreker ecu klacht indienen. liet voorstel tut toelating der geko zenen werd aangenomen met de stem van den heer Tideman tegen. De hee ren Van Ilooff en Roozen onthielden zich van stemming, bij de stemming over hun toelating. Door den heer Stoel is aan de gemeente een strook grond van 20 M. aan de Delit aangeboden, in verband met de u tvoering von een bouw plan. De heer TIDEMAN meende, dat B. en W dit adres voor zich gehouden hebben. Het adres behoorde aan den Raad gericht te zijn. Er is geen uit breidingsplan vóór de bedoelde omge ving. 13. en W. hebben deze zaak niet voorbereid in overeenstemming met art. 6 der Bouwverordening, bv. wat betreft dc straatverlichting. Hij stelt voor het adres te renvoyeeren. De heer DE WAAL MALEFIJT mecht, dat de zaak der straatver lichting van later orde is. De heer Stoel verzocht een weg te mogen ma ken en met boomen te beplanten. De heer TIDEMAN vroeg of die verdediging van den heer Malefijt godeeld wordt door het Dag. Bestuur. Zoo ja, dan lijkt 't naar nietsl De heer De Waal Malefijt kent zijn ver ordening niet. 't Is geen manier den Raad zoo maar met een kluitje ln 't riet te sturen. Laten B. en W. dan toch even de verordening naast de aanvraag leggen. Er wordt gedoeld op den bouw van werkmanswoningen. Do heer MALEFIJT deelde mee, dat er nog niet gebouwd wordt. De heer TIDEMAN zeide, dat de hoor Stoel veroordeeld wordt, wan- neor de Raad zijn verzoek inwilligt n spreker een klacht Indient bij den an tonrechter. Do heer KOOLHOVEN deelde het bezwaar van den heer Tideman. Kun nen B, en W. nu niet met een bouw plan tevens komen. Do VOORZITTER wees op een mis verstand, de oorzaak van vele dra-! Jna's. B. en W. hebben alleen willen ■Weten, hoe de Raad denkt over de panMeding van de strook, een loswal. De heer TIDEMAN merkte op, dat de kwestie van den loswal vast zit aan 't plan van bebouwing, 't Is één geheel. De VOORZITTER nam het voorstel terug en belooft een voorstel in ex- ten so. De rooilijn voor twee hoerenhui zen aan den Zijlweg werd vastgesteld op 9 M. uit de ijzeren grensafschei- ding. Afgowezen werd een verzoek om eon motor-huisje voor de vulling van den vijver op Wildhoef buiten de rooilijn te plaatsen. De VOORZITTER meende, dat daarvoor geen enkele reden was. Op Wildhoef Is ruimte genoeg. Boven dien, er kon volgens de wet geen af wijking worden toegestaan. Do heer TIDEMAN dankte den voorzitter er voor, dat hij blijk gaf de wet te willen handhaven. Do VOORZITTER (lachend): Dat doe 'k altijd, meneer Tideman 1 De gemeenterekening werd thans voorloopig vastgesteld. Er is een voordeelig saldo van f 19.839.16 1/2. De uitgaven bedroegen f 230.154.82J. De instructie voor de schoolartsen werd daarop ln behandeling geno men, na eenige wijzigingen, door den heer Tideman voorgesteld, te hebben ondergaan. Een der belangrijkste was wel een amendement TidemanDe Waal Ma lefijt, waarbij de termijn van onder zoek van pas op de school gekomen kinderen van 8 maanden tot 14 dagen was teruggebracht. Herinnerend aan de besmetting van buiten ai op de school voorgekomen (in 't voorjaar heerschten er blauwe mazelen) be toogde de heer TIDEMAN, clat het instituut van schoolartsen feitelijk nutteloos werd bij zulk een groot tijdsverloop. Het meest gewenscht zou natuurlijk zijn de kinderen niet toe te laten vóór zij een gezondheids- attest hadden verkregen van den schoolarts. Goedgekeurd werd een betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienstjaar' 1909. De Raad wenschtc daarna het punt betreffende de overneming van de Duin- en Daalselie waterleiding in besloten zitting te behandelen. Vooraf klaagde de heer TIDEMAN nog over den toestand van het Bin nenpad, dien hij gevaarlijk achtte. Daarna ging de bijna voltallige Raad één zetel was onbezet door de vacature-Boreelin vergadering met gesloten deuren over. Na de geheime vergadering werd die openbare vergadering hoewel deze vooraf gesloten was weer her opend. De VOORZITTER merkte op, dat Jhr. Dr. Van Lennep voor het laatst de vergaderingen van den Raad bij woonde, en zeide hem dank voor het geen hij in fiót belang der gemeente deed. Ilffliaafaai HOFBERICHTEN. Do Koningin-Moeder ging gasteren van Soestdijk de tentoonstelling be zichtigen, welke op het landgoed Crailoo gehouden wordt, van kunst werken vervaardigd door in het Gooi wonende of werkende kunstenaren. Dr. A. KUYPER. Naar de Tel. verneemt, zal de mi nister van staat dr. A. Kuyper, die zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, ln den loop der volgende maand hier te lande terugkecren. HET TWEEDE SLACHTOFFER VAN HET ONGELUK OP DE ZAANSTROOM. Donderdagmiddag had op do be graafplaats „Vredenhof" te Amster dam de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den sto ker Nolbertus de Kort. Op de begraafplaats had zich eon groot aantal belangstellenden, waar onder leden van do equipage va.n „De Zaanstroom", vereenigd. De lijkbaar was bedekt door eenige kransen, waaronder een van de Hollandsche Stoomvaart Mij. Toen do kist in de groeve was ne dergedaald, voerde de heer De Roo van Alderwerelt, inspecteur der Maat schappij, het woord. Hij wees er op, dat de zeeman bij liet afvaren, bij het afscheid nemen van zijn familie altijd denkt, dat dit wel voor de laatste maal kan zijn. Toch treft steeds het sterven van een zeeman, op zee, ver van zijn huis, van zijn bloedverwanten. Dankbaar mag men zijn, zooals nu, wanneer het mogelijk is, het lichaam van den overledene te kunnen bren gen naar de woonplaats van do fa milie. Hij bracht hulde aan Dc Kort als een flink man, een steun voor zijne ouders, goed in zijn kameraadschap, flink voor zijn werk. Ilij heeft een goed leven geleid, wij kunnen er op vertrouwen, dat .zijn ziel den eeuwi gen vrede zal vinden. Nadat nog de kwartier-meester Bra- ber een laatst vaarwel aan den go- etorven kameraad had gebracht, was de droevige plechtigheid ten einde. NOODLOTTIGE BRANDEN. Omtrent den brand te Zaandam, waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven kwamen, wordt nog ge meld t De brand is waarschijnlijk ont staan door het schroeien van den zol der door de lamp, waarbij Schoen den vorigen avond tot elf uur had zitten te werken. Door het pmeulen gedu rende den nacht moet zich toen hot huis met rook gevuld hebben. Do vrouw, die het eerste wakker werd, wekte haar man, die toen ijlings liet bed verliet en met de twee oudste kinderen, Geertruida en Jan netje, getracht heeft weg te komen. In de gang bij de deur gekomen, die hij op den tast. daar het door den rook stikdonker was, bereikte, is hij toen over den stoel gevallen. Opstaan de heeft hij daarop de deur open ge worpen, mei het voornemen daarna ook de twee kinderen te redden. Zoo dra echter do deur geopend werd en de lucht kon toetreden, Bloegen langs alle zijden de vlammen naar buiten, zoodat het door den rook en het vurn- onmogelijk was het huis weder bin nen te dringen. Bij de opgraving zijn do lijkjes der beide kinderen op dezelfde plek ge vonden, waar de vader ze had moe ten achterlaten. Do vrouw vond men met het jongste kindje van een half jaar bij zich, dat ze reeds uit liet wiegje had gehaald. Zij zijn beiden waarschijnlijk heel spoedig door den verstikkenden rook bedwelmd. De agent van politie Schulink werd door het omvallen van een gedeelte muur getroffen, zoodat hij bewuste loos per brancard moest worden ver voerd. Vermoedelijk zijn echter alleen de beide beenen gekneusd. In Rijsbergen bij Zundert heeft Woensdagnacht ook een noodlottige brand gewoed, welke twee slacht offers heeft geëischt. Omstreeks 12 uur werden de inwoners go wekt door brandgeroep. Het vuur bleek te woe den in de woning van liet bejaarde echtpaar Lambertus Backx, voohan- delaar en bierhuishouder. In korten tijd was de woning in de asch gelegd, zonder dat men er in slagen kon de bewoners te redden. De geheel ver koolde lijken van het bejaarde echt paar vond men in de woning, de blin de tachtigjarige vrouw in de bedste de, den zeventigjarigen man, die klaarblijkelijk door den rook en de vlammen overvallen was voor hij zich en zijn vrouw kon redden, voor het bed. De oorzaak van den brand is on bekend. De deelneming in het dorp is groot. Woensdagavond brak te 's-Hortod genboseh brand uit in het, tabakpak huis van den sigarenfabrikant Jan Gostelie. De brand liet zich door tien feilen wind hevig aanzien, doch bleef tot één pand beperkt. De schade is vrij aanzienlijk. De inboedel is verzekerd ONGELUKKEN. Volgens bij reeders Ruys en Co. te Rotterdam ontvangen telegraphisoh bericht is de machinist van het stoom schip „Marken", de heer L. van Moorsel, een Rotterdammer, te Cai- barien door een ongeval aan boord om het leven gekomen. SCHEEPSONGEVAL. Donderdagmorgen is op de rivier de Maas voor Rotterdam, tegenover de Wiihelminakade, liet Rijnschip „Echo", schipper Nolbach, bij het laden van ijzererts uit een stoom schip door verkeerd laden doormid den gebroken. De schipper, zijn gezin en knecht werden door een voorbij varende sleepboot opgepikt. Het schip, 1300 ton groot, ligt met den boeg in de hoogte. Het was een oogenblik van groote paniek op de rivier en van alle zijden kwamen sleepbooten ter hulp. KATHOLIEKENDAG TE 's-IIAGE. Het Hoofdbestuur voor de Katholie kendagen in het Bisdom van Haar lem maakt bekend, dat voor den a.s. Katholiekendag, op 27 September a.s. te 's Hage te houden, door de inlei ders de navolgende conclusion ge steld zijn: Afdeeling 1. PATRONATEN. Conclusies van Rector A. J. Clarijs. I. De opvoeding van den jongen, door de Kerk in het Christelijk huis gezin en de Christelijke school begon nen, moet na de schooljaren onder leiding der Kerk worden voortgezet en voltooid, wat door de ouders in den tegenwoordigen tijd in 't alge meen gesproken, zonder de hulp van afzonderlijke inrichtingen niet kan geschieden. IL Deze inrichtingen van opvoe ding, patronaten of hoe ook genaamd moeten dus als middelen gebruiken: a. herhalings- en voortgezet mid delbaar onderwijs op godsdienstig en maatschappelijk gebied en voor zoo ver noodig opleiding in het vak; b. het aankweeken van godsdienst zin en de beoefening der Christelijke deugden, ook die van het maatschap pelijk leven; c. ontspanning (daarbij inbegrepen lichaamsontwik keling) slechts in zoo verre die noodzakelijk of nuttig en mogelijk is. III. Om de vruchten dezer opvoe ding duurzaam te maken is noodig, dat de jongen na het voltooien der opvoeding in een R. K. jongelingsver- eenlging en de vakvereeniging over ga. IV. Wat van do jongens is gezegd, geldt mutatis mutandis ook van de meisjes. Daarom spreekt de Katholieken dag den wenscli uit: lo. dat overal, in dorpen zoowel als steden, dergelijke inrichtingen ais bedoeld sub II volgens plaatselijke behoeften worden in het leven ge roepen; 2o. dat zij zich tot krachtiger wer ken aansluiten aan een diocesanen- bond. Afdeeling II. VAKONDERWIJS. Conclusies van Jos. Th. J. Cuypers, c. b.-i. De Kerk als instelling van de hoog ste lntellectueele orde, wijdt hare krachten aan 't onderwijs in 't alge meen. Deze taak wordt van zeer dringen den aard als de maatschappij to kort schiet in. haar zorg voor het onder wijs. Ten einde de ouders te steunen bij de opvoeding der kinderen, waar him ne krachten te kort schieten; ten einde de algemecne beschaving in Chiristelijken geest te bevorderen, moet de actie van ons, Nederland- sche Katholieken, zich ook richten op het vakonderwijs. Vakcursussen kunnen de handen van gemeenschappelijk gemoeda- en geestesleven, die ln de lagere school en ln het gezin gelegd zijn, geduren de de overgangsjaren aantrekken en versterken, zoodat deze in het daar opvolgende vexeenigingsleven nog sterker op den voorgrond kunnen treden. De vakcursussen, welke georgani seerd worden door vereenigingen met verschillende beginselen, zullen op den geest der leerlingen, ook buiten de onderwerpen van de onmiddellijk behandelde stof, zeer verschillenden invloed uitoefenen. Zal de opleiding plaats hebben met duidelijk begrip van do harmonische verhoudingen, die het Christendom aan de maatschappij en aan allen eerlijken arbeid teil grond legt, dan zal het vakonderwijs in dien geest moeten worden bestuurd en geleid. Onze R. K. Volksbond, St. Josephs- gczellenvereenigingen, R. K. Patro naten, Vakverenigingen enz. zijn in stellingen, die de boven aangeduide taak ter harte moeten nemen. Het is plicht van de Katholieken dit werk In 't algemeen, van de patroons om het ook intellectueel te steunen. Afdeeling III. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Conclusies van Dr. It. van Oppenraaij S.J. I. Naast het Bijzonder L. O. moet het meer uitgebreid bijzonder onder wijs in al zijn vertakkingen een voorwerp van edelmoedige zorg blij ven voor geheel het Katholieke volk. II. Middelbaar onderwijs voor al len en gemengde scholen zijn ook hierom te veroordeelen, omdat de geestelijke vorming èn volgens waar- schijnlijken werkkring èn volgens sekse geheel verschillend ..moet zijn. III. Niet alle begaafde, maar wèl de uitstekende leerlingen van de-la gere volksklassen, moeten tot volle wetenschappelijke ontwikkeling kun nen komen, mits ook hoogere sociale aanleg hun niet ontbreke. IV. Het godsdienstig onderwijs moet minstens geëvenredigd zijn aan de profane ontwikkeling en aan de gevaren, die do geloofsovertuiging waarschijnlijk te doorstaan zal heb ben. AANRANDING. De jongejuffrouw J. v. d. Waals, uit Capelle, en nog een andere dame, werden door eenige onverlaten in Luyten Ambacht, bij Raamsdonks- veer, van de fiets gesleurd en onder bedreiging van haar geld beroofd, 't Heeft er allen schijn van, dat Was- piksche lotelingen, deze mooie daad begingen. Mej. v. d. W. heeft zich onder ge neeskundige behandeling moeten stellen. IN OVERSPANNEN TOESTAND. Een droevig ongeval had Zondag te Brummen plaats, meldt de Arnh. Ct. Een dochtertje van den melkboer A. werd aangegrepen door den logé van den heer W. De logé, al jaren in de gemeente bekend, is een persoon met zeer zwakke geestvermogens. In de worsteling met het meisje werd haar een gedeelte der kleeren afgerukt en werden haar met een mes niet on- beteekenende wonden aan den hals toegebracht. Het schijnt, dat de da der, die Zaterdag een ongeluk met zijn fiets gehad heeft, in zeer over spannen toestand heeft verkeerd. Hij is door de politie thuis gebracht, op gesloten op zijn kamer, en zou naar 'Zutphen worden vervoerd. De toe stand van het meisje is niet gevaar lijk. STERNA'S OP TEXEL. De weinige Sterna's, die op Texel ln dezen zomer hebben gebroed, zijn ta melijk wel met rust gelaten, sedert zij door de wet beschermd worden. Nu zich echter de ouden met de jonge vo gels bij de zandbanken in zee vertoo- nen, worden de Sterna's opnieuw door brutale jagers bestookt. Indien de po litie tegen dit misbruik niet streng optreedt, zullen de weinige Sterna's, die op Texel nog resten, vrij stellig geheel worden uitgemoord. Rechtszaken STRAATROOF. Zooals men zich herinneren zal werd eenige weken geleden een jeug dige Frangaise in 't Haagsche bosch aangerand en haar parapluie en taschje ontrukt. De dame, die zich flink hield, riep om hulp, hetgeen gehoord werd door den slagersknecht Van Dongen, die den straatroover per fiets achterna reed en zijn arres tatie bewerkte. Ter zake van bovengenoemde aan randing had zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden G. H. Met het oog op den ernst van dit feit vorderde mr. Van Geuns 1 jaau*. en 6 maanden. Kerk ea Schoei SYNODE NED. HERV. KERK. De heer De Groot bracht rapport uit, over een verzoek van mej. S. Ger- üngs, c.s. te Zeist, candidate in de theologie aan de Hoogeschool te Utrecht. Het verzoek houdt In: le om te mogen worden ingeschreven in het „album" der kerkelijke hoogleeraren; 2e. zoo noodig, de kerkelijke regle menten alzoo te wijzigen, dat ook voor vrouwen de weg tot het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk worde opengesteld.. Het verzoek wordt o.a. toegelicht met de overweging, dat de gemeen- tet als bestaande uit mannen en vrouwen, ook door mannen en vrou wen behoort geleld en bestuurd te worden, dat d$ H. Sohrift sulks niet verbiedt, dat het een tweede stap is op den weg, dien de Synode insloeg, toen zij ook vrouwen toeliet om als godsdienstonderwijzeressen in de ge meente werkzaam to zijn enz. Wat betreft het eerste gedeelte van het verzoek, dit werd overeenkomstig de conclusie van het rapport, zonder nadere bespreking afgewezen. Het tweede gedeelte werd aangehouden tot de behandeling van een voorstel van den hoogleeraar Mollinkrodt, 't welk op dezelfde zaak betrekking heeft. Leger en Vloot LUITENANT-GENERAAL F. H. A. SABRON. Bij Koninklijk besluit Is bepaald: le. dat de adjudant ln buiteugewo- nen dienst van Hare Majesteit de Ko ningin, de luitenant-generaal F. H. A. Sabron, afgetreden minister van Oorlog, met afwijking ln zooverre van den inhoud der bijlage A van 't sedert gewijzigde Koninklijk besluit van 4 Maart 1892, No. 28, geacht zal worden te behooren tot tien genera- len staf, en zulks gerekend van 27 Juli 1909; 2e. dat die oppcrofficier ter be schikking zal zijn van den minister van Oorlog. Pers-Overzicht OM DEN ZETEL VAN BREUKELEN. „Het Centrum'' blijft pleiten voor zijn plan om Breukelen nu aan de Roomsch-Katholièken toe te wijzen. In „een woord aan de anti-revoluti- onnairen" schrijft het onder meer: Laat men wel bedenken, dat men door een onverzoenlijke houding vaarlijk spel zou spelen, een spel, dat niet Rechts In Breukelen, maar ook in andere districten ongewenscli- te gevolgen zou kunnen hebben. Laten wij het met een enkel woord zeggen: het is ln 't belang der sa menwerking ln 't algemeen, dat Breukelen thans aan de Katholieken kome. De anti-revolutionairen zullen ons niet verdenken, dat wij voor de ei-! schen dier samenwerking geen oog hebben, dat het algemeen welzijn daarbij door ons zou worden voorbij gezien, of dat wij te veel op het voor deel onzer eigen partij zouden letten. Niet eens, maar bij herhaling heb ben wij tegen den niet onduidelijk uitgesproken wensch van een groot aantal onzer naaste geestverwanten in, het stellen van anti-revolutionnai- re candidaten bepleit In districten, waar de katholieken verreweg het sterkste contingent vormen. Wij hebben dit ook jarenlang ge daan voor Breukelen. En bij de jongste algemecne ver kiezingen werd in ons blad het denk beeld geopperd, ditmaal in Ensche dé met een anti-revolution nair uit te komen, een denkbeeld, waarover wij openlijk en niet openlijk menige op merking hebben moeten hooren maar dat wij niet nalieten met warmte te verdedigen. Aan de loyale houding der Room- sche kiezers had men te danken, dat de zetel voor de rechterzijde gewon nen werd. En niet slechts werd op deze wijze Enschedé veroverd, maar het is voor niemand een geheim, dat voor vele andere districten volmaakt hetzelfde geldt. Nu zullen de katholieken zeker in de toekomst evenzeer tot het bren gen van offers bereid zijn. Van hen is niet te verwachten, dat zij jacht zullen gaan maken op anti-revoluti- onnaire of Christelijk-historische ze tels. In zei f beh eer sching en beleid ga ven zij 't mag zonder overdrijving worden gezegd steeds bet goede voorbeeld. Maar goede samenwerking eischt, wil zij duurzaam blijven, goed beleid over en weerl Er zijn grenzen aan alles, ook aan de politieke offervaardigheid. De R. K. kiesvereeniging ln Breu kelen vergadert reeds spoedig. Zij is op dit oogenblik niet krachtig geor ganiseerd, zegt De Tijd. „In 1901 was zij het op voorbeeldige wijze. Dit was zoo gekomen door den strijd. Waar nooit te strijden valt, verzwakt, ver slapt de organisatie. Dit doodt de liefde voor de partij onder de kiezers.' Het blad blijft aandringen op het stellen van een R. K. candidaat, of de anti-revolutionnairen een candi daat stellen ja dan neen. GEVAAR IN INDIÖ. Het „Huisgezin' schrijft: Het lijkt zoo een eenvoudig ge mengd bericht, wat dezer dagen de ronde deed in de pers. Een jeugdig assistent op een on derneming op Sumatra geeft een Ja- vaanschen koelie, die naar zijn zin zijn werk niet goed verricht, een uit brander en een slag met zijn stok. De Javaan ontsteekt in woede en slaat den assistent met zijn werktuig neer. De inlander zal worden gestraft en daarmee is deze zaak uit. Déze zaak. Maar wie weet wat uit dit en der gelijke gevallen kan voortvloeien. Want het geval staat niet op zich zelf. Piepjonge menschen de getroffe ne was 23 jaar laat men als blank officier optreden, zij treden althans als zoodanig op. Zij kennen volk noch zeden, telfbe- heersching noch gematigdheid. En rij beseffen niet, dat zij het zaad strooien, waaruit straks verzet en re volutie zullen ontkiemen. Want ons gezag in Indië berust niet op wapengeweld, kan zich in elk geval staande houden, wanneer en zoolang wij de bevolking rechtvaar dig en menschclijk behandelen. Den schrik er In houden, is èen methode, die langzamerhand uitge diend raakt, stellig in de toekomst geen effect kan maken. Men ziet, wat in Britsch Indië gist en woelt. De troon to Calcutta wankelt nog niet, maar hij schudt toch reeds. En ook de Cuitenzorgsche zetel staat niet voor eeuwen vast. Nu is niéts gevaarlijker dan een onbillijke, onverstandige bejegening der inlanders. En het is onverantwoordelijk, jon ge menschen, in een klimaat als het Indische, met een toezicht te belas ten, dat boven hun krachten gaat. WEER EEN NIEUWE MINISTER VAN KOLONISN? De Middelburgsche Ct. schrijft: „Reeds in zijn schrijven van 17 Ju li zinspeelde onze Haagsche „Toren wachter", onder mededeeling van de nu voor de deur staande verandering in Buitenzorg, op het optreden van den heer Colijn, die uit Indië te wachten is, den man, dooi- De Stan daard aanbevolen als iemand die „wellicht nog schitterender toekomst' te gemoet gaat dan velen konden vermoeden. Is de heer De Waal Malefijt soms oen tijdelijk minister, die den man uit Indië, door wiens adviezen en in lichtingen hij, volgens getuigenis van hetzelfde blad, sterk stond ln de anti- revolutionnai'rc club, zijn zetel zal af staan wanneer de heer Colijn wat meer voorbereid is? Dan zou met, Indië een eigenaardig spel worden gespeeld dat voor ons prestige daar hare bedenkelijke zij de heeft. Laat ons echter voorloopig eene af wachtende houding aannemen, ook tegenover den heer De Waal Male fijt. Et zijn personen, die tegen-, maar ook die meevallen. Wie weet of hij niet tot de laatste behoort; of hij geen verborgen talen ten bezit die hem als minister van koloniën een beter figuur doen ma ken dan menigeen 'thans van hem verwacht." FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: P. van Hooff, steenhouwer, te St'rijp. Uitgesproken: Amsterdam, 18 Augustus. 'A'. Groot dorp, roosjesslijper, aldaar. Rechter commissaris: mr. I. H. Hijmans; cu rator: mr. P. Groote Jr. Bs^geffQke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. ONDERTROUWD: A. Kerkhoven en W. Snijder. GETROUWD: J. II. A. Meijer en H. van Beusl- chem. BEVALLEN: M. J. StuteHooyerlnk d. OVERLEDEN: Simon Carnelis van Straten, 3 m. HIJ LACHTE NIET. Op de sleepende tonen der walsmu ziek draaiden zij rond. Plotseling trapte hij op haar sleep, viel en scheurde een flink stuk van haar baljapon af. Terwijl hij met moeite uit de massa kant en zijde op stond, lachten al de omstanders., Eindelijk bereikte hij een heer, op wiens gelaat niet 't minste spoor van een glimlach te zien was. Ik dank u, riep hij uit, ik dank u., U bent de eenige, die mij niet heeft uitgelachen, toen ik t ongeluk had te vallen over de sleep van m'n dame., Wees mij niet dankbaar, mijnheer,- antwoordde de ander. Die dame is mijn vrouw, en ik heb haar japon be taald. Cipier: In vertrouwen gezegd je terechtstelling is bepaald op morgen kies wat je nog eten wilt. Veroordeelde. Geef me dan cham. plgnons. Ik heb ze nooit gegeten, uit voorzichtigheid, maar vandaag kan ik het wagen. OPGEHELDERD. Eerste soldaat: Je begint opvallend mager te worden, Keesl Tweede soldaat: Geen wonder, mijn 'Anna dient sinds drie maanden bij vegetariërs. UIT ERVARING. Professor (in een lezing over hy giëne): Het veelvuldig rooken, mijne heeren, veroorzaakt vroegen ouder dom, kortademigheid, verlammin gen en storingen ln 't denkvermogen., Ik weet 't uit ervaring, want Ik heb van m'n jeugd af sterk gerookt., IN EEN RESTAURANT. Kellner, ik heb een gulden laten' vallen, wanneer Je hem vindt, geef 'm dan morgen terug, vind je 'm niet, dan kun je fcm houden. Wat zei vader, toen je om mija hand vroeg? Hij zei niets; hij viel om mijn hals, en weendel

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6