NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8024 Verschijnt dagelijks, oehalve op 2on« en Feestdagen. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MA&NDBNl Voor Haarlem 1.1.129 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente),120 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 4 de omstreken en franco per post 0.45 Diljjave der Vennootschap tonrens Coster. Directeur 1 C. PBEKEBOOM. AD VERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts. Culten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenties van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstngi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie) Groote Houtstraat latercommtmaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administrati s 724. Drukkerij i Zolder Bofieospaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentie» en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad is nitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. DINSDAG 24 AUGUSTUS. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. EXCURSIE TUINBOUW- YVJN TERCURSUS. Gesteund door malde bijdragen van instellingen on particulieren, kon de heer C. II. Geevers, hoofd van den tuinbouww intercursus, alhier, ook dit jaar weer een excursie met zijne leerlingen van dien cursus maken. Bestond eerst liet plan een bezoek aan de tentoonstelling te Zeist te brengen, dit moest door de late ope ning vervallen. Nu werd een twee- daagsch uitstapje gemaakt naar Arn- bem en Nijmegen, waar op het gebied van kweekerij, plantsoenen en buiten- olaatsen heel wat te zien is. Woensdagmorgen even zes uur uit Haarlem vertrokken, was men tijdig te Arnhem, waar. nadat gezorgd was voor logies, enz., de noodzake lijkheid bleek van het gebruik van een rijtuig, want de lucht, die al lang fedreigd had, liet het daarbij niet. n een grooten „Janplezier" trok het gezelschap van 20 personen uit. be zocht kweekerijen, bezichtigde de prachtige villa-tuinen en parken In en om de stad, genoot van schoon© uitzichten en van den prachtigcn aanleg van het kasteel Rozendaal. Het beschermende dak van het rijtuig hield de deelnemers droog en moest al eens eon oogenblikje door een mot regentje gewondeld worden, dit ver minderde de opgewekte stemming niet. De dag vloog zeer snel voorbij en na een goede nachtrust bracht de tredn het gezelschap al vroeg in Nij megen ILet eerst werden de schreden ge richt naar Kees. 't Was toen goed weer, al zou er dien dag toch nog"wel een buitje komen. Na een half uurtje wandelen was men te midden der kweekerijen. Van allerlei schoons en leerzaams viel er te genieten te mid den dier schoon© planten en vruch ten en het werd al ruim middag eer Nijmegen weer bereikt werd. Na ver sterking van den inwendigen mensch ging de tocht nu naai- de fraaie stadsparken en ten sloite naar de fruit- en groente-kweekerijen te Lent, in de vruchtbare Betuwe. Overstel pend is liet aantal vruehtboomen, bes- Benstruiken. bakken voor bloemen cultuur en groenteteelt, die hier ge zien werden en als men daarbij be- dnl kt, dat alLe kweekers even bereid willig alle mogelijke inlichtingen ver schaften dan kan men begrijpen, dat er veel werd geleerd en ook, dat de tijd omvloog. Tegen donker was men weer in de stad terug en na de noo- dige versterking werd door de stad gewandeld naar het station, vanwaar de sneltrein de excursisten om elf uur weer in Haarlem terug bracht, vol dank aan allen, die meegewerkt hadden, om dezen leertocht mogelijk be maken. GROOTE IIOUTSTRAAT- VEREENIGING. In het begin van September verga dert de Groote Houtstraat Vereeni- ging ter definitieve vaststelling van de statuten en het huishoudelijk re glement. Uit de ontwerp-statuten blijkt, dat het doel der vcreeniging is het be hartigen der belangen van de Groote Houtstraat als winkelstraat, zoowel ten bate van de bewoners, als van hen, die belangen hebben in die straat. De G. II. V. zooals de vereen! ging zich kortweg noemt tracht dat doel te bereiken: a. door bestrij ding van al hetgeen het verkeer en het verblijf in de Groote Houtstraat benadeelt.; b. door bevordering van al hetgeen de straat blijvend of tijdelijk aantrekkelijk maakt; c. door het hou den van feestelijkheden en aanbren gen van versleringen op nationale en eventueele andere foestdagen. Naar Zaandam. Door het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zaan dam werd ons een reclameboekje toe gezonden, waarin o. a. ook de aan dacht wordt gevestigd op de gelegen heid, die or bestaat om per stoomboot van Haarlem naar Zaandam te varen langs een mooi gedeelte van Noord- Holland en. de Zaanstreek. Al hebben wij dezen zomer geen al vt© mooi weer, niemand late zich door een frisschcn wind afschrikkenhet genot van het watertochtje wordt er jitet door verminderd. Bond v. L I c h. Opvoeding. De uitslag van de voorwedstrijden in de cavaleriekazerne ls als volgt: Vuistbal gewonnen door Pantser fort-artillerie Muiden met 192 punten (le prijs, zilveren medaille). Het 2e Bat. 10e R. inf., Haarlem, behaalde 171 punten. Voetbal: (4 elftallen). IJmuiden (Pantserfort-arti 11.Naar den (inft.), 82. Amsterdam (Inf.)Hoorn (Inf.) 3-1., IJmuiden (P.-A~.Amsterdam (Inf.) 3-1. le prijs IJmuiden (P.-A.), zilveren medaille; 2e prijs: Amsterdam (Inf.), bronzen medaille. Zeskamp, bestaande uit: a. Vrije oefeningen, b. Wedloop met hinder nissen, c. polstokhoogspringen, d. 6linge.rbal ver werpen; e. rekstofoefe- ningen, f. barrenoefeningen. le pr. 4e Bat. 10 reg. Inf., met 418 1/3 punt (zilveren medaille). 2e pr.: Se Bat. 10e Reg. Inf. 381 1/6 punt (bronzen medaille). Personeele zeskamp: le pr. Milicien Vaalberg, Ille Bat. 105 1/3 punt, (zilveren med.) 2e pr. Van Noppen, sergeant Ille Bat., 105 p. (zilveren medaille). 3e prijs. Milicien Stammers, IIIo Bat. 95 p. (zilveren medaille). 4e prijs: v. d. Putten, milicien IVe Bat. 93 p., (bronzen med.) 5e prijs: Scharpff, milicien IVe Bat. 91 1/2 punt. (hronz. med.) 6e pr. Schinkel, milicien IVe Bat, 85 2/2 p., (bronzen med.). De prijsuitreiking geschiedde door majoor W. D. A. Ophorst Inbraakje. In de kantoorlokalen van het Tech nisch Bureau van de Ingenleursflrma Gonnermann en Co., Friesche Vairken markt 18, is men met een ladder In geklommen. Uit een afgesloten lade is ongeveer f 190 weggenomen.: De politie doet onderzoek. DE PRACT1SCHE ANARCHIST. Donderdag 2 September a s. zullen de Amsterdammers L. B. II., L. P. P. en W. L. voor de rechtbank alhier terecht staan, wegens het op 18 Maart te Zaandam verspreiden van de be ruchte brochure „De praktische an ar chist". Kennisgeving. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis, dat bij hen ls ingekomen een uitnoodlging van Gedeputeerde Sta ten dezer provincie, om bekend te maken, dat de gewone Rijks-keurin gen van tot dekking bestemde heng sten in dit najaar zullen gehouden worden: op 23 September e.k. des voormiddags te Schagen, des namid dags op Wietrlngen; op 24 Sept. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmer meer; op 25 Sept. op Texel en Ter schelling. Vergunn'ng Drankwet. Door P. Klabou ls aan B. en W. ge vraagd om vergunning (ingevolge art. 2, le lid dier wet), tot het verkoopen van sterken drank In het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop In het perceel aan de Groote Houtstraat 55. Muziekconcours. Op het muziekconcours vanwege de zang- en muziekvereeniging „Trou moet Blycken", te Amsterdam, be haalde in de derde afdeeling Fanfare „Voorwaarts" uit Haarlem den 4den prijs en in de tweede af doeling Fan fare „Na Arbeid Kunst", eveneens uit Haarlem, den 3den prijs. OXDEROFFICIERS-VEREENIGING „MARS". Zaterdagavond bood bovengenoem de vereeniging haren leden en dona teurs een bal aan ln het Brongebouw, voorafgegaan door een concert. De kolonel had het stafmuziekkorps van het 10de regiment ter beschikking ge steld, en de heeren Van Gasteren en Chabot hadden tuin en zaal welwil lend afgestaan, wat zeer gewaardeerd werd. Gedurende het concert, van acht tot half elf, hield 't weer zich good, zoodat van den turn geprofi teerd kon worden. Toen 't bal begon, kroeg men een overzicht van de flinke opkomst; de talrijke dansmummers werden afgewisseld door de zeer ver dienstelijke toeren van een paar acro baten en de voordrachten van een als Friezin verkleede dame. Het zeer ge animeerde bal kenmerkte zich door bij zonderen regelmaat en orde, een gevolg van maatregelen, getroffen door <3* regelingscommissie. Aanrijding, Zaterdagavond omstreeks zeven uur reed een wagen met paard een melk wagen ln de Groote Houtstraat om ver. De melk stroomde over 6traat zoo dat de melkboer geen onbelangrijke schade bekwam. Door een agent van politie werd van het gebeurde proces-verbaal op maakt. Examens. Voor het teekenen en de perspectief M. O. is geslaagd onze stadgenoote mej. G. van Doorn. Persona lia. De heer M. J. Langeveld, onderwij zer aan de Tweede Doopsgezinde school alhier, is benoemd tot hoofd aan de school der Hilversumsche School vereeni ging. Cursus Katholieke Ge- loofs- en Zedenleer. De cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer zal begin September ln de St. Bavo aan de Leidsche vaart weer een aanvang nemen. NAAR DE WERELDTENTOON STELLING. Hier ter stede is opgericht eene vereeniging, die het voor minderge- goeden mogelijk wil maken, om in Augustus 1910 een bezoek te kunnen brengen aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Daartoe zal wekelijks een kleine contributie geheven worden. Steenengooien. Hedenmorgen liep een heer voorbij n verbouwd wordend perceel ln de Groote Houtstraat bij het Verwulft, toen hij uit een raam met steentjes werd gegooid door de daar werkende jongens Toen de politie onderzoek deed, ruiste de kwajongen den moed, schuld te bekennen. Een ander persoon verklaarde ech ter, ook meermalen door die jongens te zijn gegooid en nagejouwd. De straatrekels maken het dus den voor bijgangers niet alleen des avonds las tig, maar doen 't ook aa in hun werk tijd. 't Is verre van fraai I Voor 't Waterfeest. Gisterenmorgen om 7 uur waren een 25 jongens in het Zuider Buiten- Spaarne, over het Haarlemmerhout- park, aan het oefenen in het duiken en zwemmen voor het Waterfeest op Koninginnedag. Goed afgeloopen. Een jongen, die een kinderwagen duwde, ging even bij een bakker op de Brouwersvaart binnen, en bet den wagen onbeheerd staan. Daar de straat er nogal helt, begon de kinder wagen van zelf te rijden, en ging te water. Onder veel bek ijks werden kind en wagen er gelukkig bijtijds uitge haald. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. BLOEMENDAAL. Succes der politiehonden. Donderdag en Vrijdag werd ln Den Haag door de Nederlandsche Politie- lionden-vereeniging de eerste keuring gehouden van politiehonden in Ne derland, welke keuring ten doel heeft te voorkomen, dat alleen als politie hond kan worden aangemerkt een hond, die blijken heeft gegeven de ei genschappen als zoodanig te bezitten. Honden die op die keuring ge schikt worden geacht, ontvangen een diploma, hetwelk een waarborg geeft, dat deze honden mogen worden ge bruikt ln politiedienst. De inspecteur van politie A. Lokerse van hier nam ook met de heide Bloemendaalsche politiehonden Lida en Caesar aan die keuring deel en behaalde met de- honden het hoogste aantal punten, zoodat deze honden als no. 1 en 2 van alle deelnemende honden werden ge plaatst. Het werken der honden werd door vele aanwezigen, waaronder vele po- litie-autoriteiten en bekende* dres- seurs zeer geprezen. Voorzeker een mooi succes, daar de gemeente Bloemendaal thans de bes te onder de erkende politiehonden bezit. Lida (eigenlijk genaamd „Hertha") welke no. 1 staat, ls door den heer Lokerse zelf afgericht, terwijl Caesar als no. 2 de hond is welke ln Duitsch- land is gedresseerd. AERDENHOUT.» Twee jongens uit Haarlem, die zich met een windbuks in het jachtterrein Oosterduin bevonden, werden deswe ge verbal iseerd. De wapens zijn in beslag genomen.- Een koe, toebehoorende aan den landbouwer N. te Santpoort, kwam Zaterdagmiddag in een tamelijk die pe sloot lang den Zand voor tschen- weg terecht. Niet dan na veel moeite gelukte het eenige tuinders haar meer dood dan levend op het droge te krijgen., BENN EBROEK. De oudste mannelijke inwoner de zer gemeente, YY'. F. Stijger, ls Zater dag overleden hij bereikte den leef tijd van 89 jaren. De 79-jarige B. Z., die zich nog al eens aan sterken drank te buiten gaat en eenigen tijd geleden nog in dron kenschap te water geraakte, had Zon dag weer zóo aan Bacchus geofferd, dat ze herhaaldelijk neerviel en moest worden thuis gebracht. Door den meen te-veldwachter werd wegens oponbare dronkenschap proces-ver- bual tegen haar opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Vanwege de landbouwafdeeling al hier zal dezen w'nter ook een cursus in landbouw-boekhouding worden in gesteld. HAARLEMMERLIEDE C. A. Aan het raadhuis (te Halfweg), zal een „klachtenbus" voor de Gezond heidscommissie te Bloemendaal ge plaatst worden. VELSEN. De Y'ereeniging tot veredeling van het Ambacht heeft den heer YV. van Hcyst het diploma voor meester in 't motselen toegekend. DE MARINEVLOOT TE IJMUIDEN. Zondag heeft IJmuiden zich in een zeer druk bezoek mogen verheugen, in de eerste plaats door de aanwezig heid der oorlogsschepen Evertsen, Piet Hein en Jacob van Heemskerck, die Zaterdag een groote verschooning hadden ondergaan na den geduchten zeestrijd, nu op zijn schitterendst uit kwamen. De commandanten betoon den de welwillendheid de schepen te laten bezichtigen. YVare dat bekend geweest, de belangstelling zou zeker nog grooter geweest zijn. Een lmposanten aanblik belooft de binnenkomst a s. Donderdag van de feheele vloot, die aan de manoeuvres eelneemt. Hedennacht komen zes torpedoboo- ten binnen, die tot Dinsdagmiddag blijven ZANDVOORT. Zaterdag- en Zondagavond werden in de concertzaal van het Groot-Bad huis bioscoop-voorstellingen gegeven door Alberts frères. De beelden waren prachtig en werden zeer duidelijk uit gelegd. Vertoond werd o. m. de film Flora Tosca, het bezoek van Z. M. den Keizer van Duitschland te Mid- dachten, de tocht van Blér'ot over bet Kanaal. Ook werd op het doek ge bracht het Fransche heertje zonder pantalon aan het strand te Zand- voort opgenomen ln 1905. Dit nummer werd uitbundig toegejuicht. Het Ita- Tiaansche Kunstier Ensemble „Augos- ti" liet zich in de pauze hooren. De zaal was beide avonden uitste kend bezet. In Ret Kurhaus is ter eere der 25- jarige tooneelloopbaan van den heer A. Onstor, 2de regisseur van het Ned. Operette-gezelschap uit het Re>m- brandt Theater te Amsterdam, een goed bezochte soirée gegeven door mevrouw G. EngelenSewing, me vrouw Buderman van Dijk en de heeren Orelio, Alexanders en J. Cau- veren. De heer en mevrouw Köhler verwierven veel bijval met de voor dracht „de Broedmachine". Het was een zeer goed geslaagde avond. Zaterdagmorgen werd onder veel blijken van belangstelling alhier be graven P. A. Marx, die bij het baden was verdronken. Bij de geopende groeve werd gesproken door Ds. Mul der, predikant bij de hersteld Evan gelische Luthersche Gemeente te Am sterdam. De vader bedankte voor de betoonde deelneming* Aangekomen badgasten: Daniels, Keulen, 5 pers., Pension Buckmann. Mevr. YVed. C. Camphuls, Oude Pe- kela, 4 pers., Kerkstr. 22* S. v. Vliet, Amsterdam, 9 pers., en Ph. v. Rooyen, Amsterdam, 3 pers., Pension ZeldenrusL Mevr. Bruse, Amsterdam, 4 pers. en Mevr. v. d. Most van Spijk, 4 pers. Pension Mia Casa. Mej. W. Schütz, Bremen, Mej. L. Mosse, Berlijn, Villa Sophia. H., C. en F. Lachmann, Berlijn, 3 pers., E. Lnchmann, Heidelberg, Bou levard de Favauge 32. H. Freitag Jr., Bottrop, 3 pers., en Dr. R. von Pfllchknhelof, Weenen, Hotel Kurhaus.: E. A. Bunge, Amsterdam, W. L. Bakker, Amsterdam, 2 p., Mej. K. Feenstra, Amsterdam: Kerkstraat 16. YVcxrkum, Amsterdam, 6 pers. Schrijver, Amsterdam, 3 pers. W. M. Blitz, Amsterdam, 7 pers. B. Doorenbosch, Amsterdam, 3 p., Groote Krocht.. J. Levenbach, Amsterdam, 2 pers. Hotel Beau Site. Jhr. Quintus, Amsterdam, 2 pers., Hotel Beau Site. Jhr. A. G. Sichringhe, Utrecht, 4 p. Hotel Beau Site. Frl .von Linde, Berlijn, Hotel Beau Site. Frau Dr. Kollmann, Baden, Hotel Beau Site. A. Michielsen, Airnhem, 4 pers., Hotel Beau Site. D. Crawronksy, Marburg, Hotel Beau Site. Mevr. Socher, Darmstadt, 3 pers., Hotel Beau Site. Dr. M. J. F. Schutte, Haarlem, 5 p. Hotel Beau Site. Dir. Fabricius, Hamburg, 2 pers. Hotel Beau Site. Dr. Duringer, Leipzig, 4 pers. Hotel Beau Site. 'A. Vollmer, Coesfeid, Hotel Belvédère. W. Blankert, Hilversum, Villa Groot Kijkduin. YV. en N. Kloppers, idem, 2 pers., Y'illa Groot Kijkduin. C. Stenger, Amsterdam. Villa Groot Kijkduin. J .Vlgeveno, Amsterdam, Villa Groot Kijkduin. E. Conradi, Schoonhoven, Villa Groot Kijkduin. J. Franken, Lochem, Villa Groot Kijkduin. C. en II. Y'os, Apeldoorn, 2 pers., Villa Groot Kijkduin. B. en A. Roelof sen, Zutphcn, 2 p., Villa Groot Kijkduin. A. en R. Tremter, Aken, 2 pers. Villa Groot Kijkduin. C. A. A. DUDOK DE WIT. De heer Dudok de Wit is pev Rind- jani von de Rolterdamsche Lloyd uit Soerabaja in ons land teruggekeerd. Rheumatische aandoeningen hadden hein belet zijn voorgenomen reis naar Australië voort te zetten. Gedurende de thuisreis 'was de heer De Wit voortdurend onder behandeling van den scheepsdokter. De laatste ziekte heeft het gestel van den eertijds krachtigen man ernstig ondermijnd. Door xijne familie werd de zieke af gehaald en per auto naar Amsterdam vervoerd. De heer De W'it is dadelijk in het Burger Ziekenhuis opgeno men. EET SMAKELIJK. Men meldt uit Gorredijk aan de Leeuw. Courant: Door de politie al hier zijn iu beslag genomen vijf man den met vleeschwaren, bestaande uit afval van varkens, als koppen, poo- ten en dergelijke. Het geheel verte genwoordigde een gewicht van 279 kilo. De bezending verkeerde in een Ycrregaanden staat van ontbinding, ls door den districtsveearts afgekeurd en vervolgens vernietigd, liet fijne goedje kcam van Winterswijk en was bestemd voor TIJnJe, waar iemand uit Enschedé zou trachten het aan den man te brengen. Tegen dezen persoon is prones-verbaal opgemaakt VERGIFTIGD SNOEPGOED. Naar het ,,U. D." verneemt, zijn Zaterdag te De Bilt. bij een door den chef-veld wachter aloaar ingesteld on derzoek ln snoepwinkels, 37 doosjes in beslag genomen van dezelfde soort als die, welker dnhoud te Rotterdam den vergiftigingsdood van vier kinde ren heeft veroorzaakt, doosjes n.L met hot bekende opschrift„Victrix, het beste pootscrême" enz.- Deze doosjes bleken voor De Bilt te zijn geleverd door twee Utrechtsche handelaars. In verband hiermede heeft ook de Utrechtsche recherche een onderzoek ter hand genomen, al lereerst bij voornoemde grossiers en vervolgens in de verschillende snoep winkels, om te z>en wat van de scha delijke delicatesse nog in beslag te nemen valt. EDEL WILD. In de aan elkander grenzende ge meenten liet Bildt en Barradeel i er- toont zich sedert eenigen tijd een hert, dat aan de aldaar te velde staan de gewassen groote schade aanricht. Y'anwaar het dier in deze weinig boschrijke streken is gekomen, weet men niet. Pogingen om het meester te worden, mochten niet baten» het dier was steeds vlugger dan zijn vervol gers. Thans is door den Commissaris der Koningin aan een flinken schutter in de gemeente het Bildt machtigiug ver leend, om het hert te schieten. IIET VLIEGMENSCH, DAT NIET VLOOG. De waarnemende president der Am- sterdamsche Rechtbank, mr. R. L. Scholten, heeft hedenmorgen in kort geding uitspraak doende, aan de hee ren De Hédouville en De Frettes, ver tegenwoordigers van de maatschappij „La Mouette", hun vordering tot op heffing van het beslag, door den lieer De Ilondt op de vliegmachine van Gaudart gelegd, o ntzegd en hen veroordeeld in de kosten van het ge ding, begroot op dertig gulden. Aangaande de eigendom der ma chine bleek, uit de brieven door ge daagde overgelegd, de aannemelijk heid van de bewering, dat de société „La Mouette" de eigenares is van de vliegmachine. De vrachtbrieven enz., ten name van Gaudart, werden daar entegen niet als aanwijzingen be schouwd, dal Gaudart de eigenaar zou zijn. Wat eindelijk het contract aanging, werd overwogen, dat de niet-nako- nting der overeenkomst door gedaag de, aan de eischers niet liet recht gaf hun contractueels verplichtingen niet nu (e komen. AI zijn de vliegproeven niet ge slaagd, toch zijn er voorstellingen ge geven, gelijk wel hieruit blijkt, dat 30 van de recette aan den heer De Ilondt Is afgestaan. BRANDEN. Zaterdagnacht, te ruim één uur, ont stond er een felle uitslaande brand in bet atelier van het kleerenmagazijn „de Faam", Vischmarkt, te Leiden, waarvan de oorzaak in het du'ster ligt. Te tien uur waren de werklie den vertrokken en te twaalf uur in specteerde de chef, de heer R-, het magazijn nog. zonder iets te ontdek ken. De agent van de wacht in liet politie bureau, dat vlak achter het magazijn ligt, ontdekte den brand onmiddellijk en maakte alarm, waarop de politie spoedig water gaf. Tien minuten later kwamen de stoomspuit en de spuit der weesburgers, waarmee men de vlam men tot bet atelier wist te beperken. Verzekering dekt de schade. Geluk kig, dat de brand in don aanvang werd gesmoord, anders was hij voor het stadhuis, dat er aan grenst, ook gevaarlijk geworden. ONYVEDER. Zondagmiddag is de bliksem gesla^ gen in de boerderij van E. van Veld huizen te Essen, gemeente Barneveld* De bliksem sloeg het geheole huis uit elkander en doodde twee koeien, ccn pink en een hond, zonder brand te veroorzaken. De bewoners kwamen met den schrik vrij. GEEN HALVE MAATREGELEN,. De „Ned .Jager" schrijft: Aan onze pachttoestandon valt nog heel wat te verbeteren en alle jagers snakken naar een herziening onzer verouderde Jachtwet. Ecu zeker soort troost is toch. als wij denken aan België en Frankrijk, waar de toestan den op jachtgebied nog veel treuriger zijn dau bij ons. Verschillende Belgi sche jagers, ten einde raad, zouden volgens berichten in de bladen, om het stroopen den kop in te drukken, tot de volgende wanhopige en weinig aanbevelenswaardige maatregelen hun toevlucht hebben genomen. Zij hebben hun jachtopzichters gelast al het wild, dat zij in de strikken der stroopers vinden, daarin te laten en te vergiftigen door Inspuiting. Zij hopen op deze wiize de klanten der stroopers, de lekkerbekken, die in gesloten jachttijd gaarne oen stuk wildbraad op schotel hebben, voor >ed te genezen. Het moet erkend worden, dat onze Belgische broeders tenminste als het bijna ongelooflijke bericht waar is van geen halve maatregelen hou den. Maar waar of niet, de aankondi ging in de dagbladen zal toch menig een zioh tweemaal doen bedenken, nu reeds gebraden patrijs of hazenpeper te verorberen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1