Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET. KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 24 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. Ie Horta (Azoren) j laagste 751.9 m.M. 'ie Aberdeen (Oostkust van Schotland). Verwachting tot dea avond van Ï5 Augustus: Windmatige tot krachügen Wes- leiijken wtn<L Gesteldheid van 'de lucht i xwaar be>- Jvolkt, regenbuien. Temperatuur geringe Verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 761 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 761 m.M. Tbermofiieterstand ite Haarlem. 24 Augustus Hoogste gisteren 2 uur .F. 64 Laagste hedennacht F. 68 Hoogste heden tot 19 uur F. 64 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. per -regeL KEIJSER'S Schoenenmagazijn, 'im 32 Lange Veerstraat keerden, om van daar elders de Ne- derlandsche grenzen te overschrijden. Telegraphisch zijn nu de Nederland- Sche grensplaatsen van een en ander op de hoogte gesteld. INBRAKEN. Te Vlaardingen is 's nachts Inge broken ten kantore van den heer G. .Vriens, reeder en koopman. De dieven waren aan den achterkant door een raam binnengedrongen en hadden op het kantoor alles onderste boven ge haald. De lessenaarg waren openge broken en de inhoud over den grond gesmeten. Een brandkastje hadden zij tot midden in het kantoor gehaald en aan den achterkant een gat gemaakt. Gelukkig bevonden zich er enkel boe kon in. Da groote kluis, waarin zich .veel geld bevond, bleef onaangeroerd. Zondagavond heeft men zich met valsche sleutels toegang verschaft tot de vleeschhouwerij van den heer N. C. van Z wie ten aan de Kruiskade te Rotterdam. Vermist worden eenige kleedingstukken en 200 aan bankpa pier en specie. KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. Zondagmiddag is de 4e Sociale week ie Nijmegen uitgeschreven door de Kath. Sociale Actie, geëindigd. In den voormiddag werd de Mis op gedragen in de St. Augusünuskerk en Eet Te Deum gezongen. In de laatste middagvergadering werd het antwoord medegedeeld, inge komen op de huldebe tooging aan H. M. de Koningin, waarna spontaan door de aanwezigen staande het Wil helmus gezongen werd. Daarna sprak de heer H. Engels over de K. S. X. en de Volksontwikke ling, en pater P. F. H. van Hooff over de K. S. A. en den Godsdienst. Nadat nog voorlezing werd gedaan Van het ingekomen antwoord zoowel Van den Paus, als van den bisschop van 's-Hertogenbosch, in wiens disea se do vergaderingen hadden plaats ge vonden, trad mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck, voorzitter der vergadering, op om het sluitingswoord te spreken. Mei voldoening kon worden terug gezien op de afgeloopea weekde be langstelling getoond bij de vergade ringen, die in het gastvrije Nijmegen werden gehouden, doet voor de toe komst veel verwachten. In de gego- Ven lessen werden de maatschappelij ke vraagstukken van verschillende zijden bezien en de grondslag voor verdere zelfstudie gelegd. Veel hebben we geleerddoch het geleerde moet steeds meer zijn en worden een prik kel tot eigen ontwikkeling, die ton slotte ten bate komen zal van geheel het volk in den meest ruimen zin des woords. Want wij hebben in onze cursussen en politieke geschriften steeds ontwik keling beoogd voor hooger- en lager standen, om te komen tot kennis van do maatschappelijke vraagstukken aan de hand der wetenschap. Wij duchten de wetenschap niet, omdat zij voert tot God, en ook de kerk heeft steeds getoond de wetenschap lief te hebben, om als haar bewaarster op te treden. Aan het einde zijner rede gekomen, Wij moeten, zeide spr., steeds van Ons katholiek voelen en zijn openlijk blijk geven niemand onzer behoeft met zijn nieuw verkregen kennis in 't krijt voor tegenstanders terug te tre den. sprak de voorzitter zijn erkentelijk heid uit voor de tegenwoordigheid van de vele nlet-katholieken, die gekomen waren om zich le overtuigen van wat de Kath. Soc. Actie poogt tot stand te brengen. ONGELUKKEN. Te Oudkarspe! is de lieer P. de B., welke met een jong paard van de markt huiswaarts keerde, zoodanig te gen het hoofd geslagen, dat de man aan de bekomen wondon overleden is. In den nacht van Zaterdag op Zon dag stonden bij het inladen van #teenkoieD in het stoomschip „Rotter dam" der Holland Amerika-lijn de machinist K. ALblas en de kolenwer- ker L. v. d. Vos op oen stelling buiten boord. Bij het dichtslaan van een pootrdeur schommelde de stelling, waardoor belde personen het even wicht verloren. Alblas wist een touw te grijpen en werd gered, v. cL Vos viel in de rivier do Maas en ver dronk. Tevergeefs werd naar het lijk gevischt ONWEDER. Maandagmiddag .^voedde boven Midden-Terschelling een kori doch hevig onweder, gepaard met hevige stortregens en hagelslag, waardoor de nog op het veld staande gewassen vrij wat schade hebben geleden. Een kalf van den landbouwer F. Smit, te Oosterend, werd in hot land doodge slagen. ZWARE MISHANDELING. Te Tilburg is de dertigjarige A. v. d. Hout in een twist levensgevaarlijk met een mes aan het hoofd verwond. Hij is naar het gasthuis overgebracht. De vermoedelijke dader Is zekere R. EEN TROUW LID. 'Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat de bijna 79-jarige heer H.L. de Jong te Meer hot lidmaat schap Yan den Gemeenteraad van Scholarland sedert 1891, door 18 ja ren, heeft waargenomen, zonder een enkele van de 178 Raadsvergaderin gen te verzuimen. Bij de jongste ver kiezing verzocht hij om niet weer in aanmerking te komen, zoodat hij nu op den eersten Dinsdag In September a.s. aftreedt, EEN VERRASSING. Een behoeftig persoon, te Ossenis- so, wiens gezin met een meisje werd vermeerderd op denzelfden dag dat H. K. H. Prinses Juliana werd gebo ren, heeft deze week namens H. M. de Koningin 25 ontvangen. MUNTBILJETTEN. De minister van Financiën brengt in de St. Ct. nogmaals onder de aan dacht van het publiek: dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 (Staatsbl. na. 253), tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen ge schieden bij de betaalmeesterskanto ren en bij de kantoren der Neder- landsche Bank (behalve bij de corres pondentschappen 2e en 3e klasse); dat van 1 October 1909 af de als dan nog niet ingewisselde muntbil jetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nar druk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op oen der bovenbedoelde kantoren ter in wisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop hot woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uil gegeven blau we bankbiljetten van 10 gulden). VOLKS- EN SCHOOLBADEN. Op de 7e conferentie van de Ne- derlandsche Voreeniging voor Volks- en Schoolbaden, waren vertegenwoor digd 10 gezondheidscommissies en 12 vereenigingen. De voorzitter, dr. W. P. Ruysch, constateerde, dat op het gebied van watervoorziening een groote vooruit gang heeft plaats gegrepen. Waar in 1890 slechts 28 waterleidingen beston den, bestaan er thans 77. Door de re geering is ingesteld een onderzoek naair de drinkwatervoorziening en dit is van groote beteekenls, want is eenmaal gezorgd voor het water voor het individu van binnen, dan is de eerste stap gedaan om water te vor krijgen voor het individu van buiten. Mot dankbaarheid wordt geconsta teerd, dat II. M. de Koningin-Moeder als Beschermvrouwe der vereeniging is opgetreden. Tot bestuursleden werden herkozen de dames W. C. F. Furnée—Ruysch en R. Ont-Piebenga en tot bestuurslid werd gekozen In plaats van den heer J. G. v. Rossum, die bedankte, mej. A. M. Douwes Dekker. Daarna werd uit verschillende me- dedeelingen geconcludeerd, dat van de bestaande volksbaden in de ver schillende steden druk gebruik werd gemaakt. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur, om 500 beschikbaar te stellen ter verspreiding van de uit komsten van bovengemeld onderzoek naar 't volksbadwezen ln ons land. Mej. A. M. Douwes Dekker merkte op, dat zoo weinig vrouwen de zaak der volks- en schoolbaden steunen, terwijl zij op dit gebied toch zoo bij uitstek nuttig kunnen zijn. Eindelijk sprak dr. Quanjer, dir. off. v. gezondh. le klasse, die het departement van Oorlog vertegen woordigde, over de „huidcultuur van den Neder!andschen soldaat," De verschillende inleidingen vonden veel instemming. IN BESLAG GENOMEN ZUURTJES. Het „U. D.' schrijft: Eerglstermorgen vernamen wij na der, dat de Utrechtsche recherche zakken vol van deze doosjes heeft op gespoord bij kleine winkeliers, wier hoofdbestaan is den verkoop van snoepgoed, liefst gekleurd Het bleek dat dit gevaarlijke" goed ln groote hoeveelheden in voorraad was. De politie zal de rommel in handen stel len van scheikundigen voor nader on-j derzoek. De doosjes zijn oorspronke lijk afkomstig van ©en fabrikant ln schoensmeer te 's-Hertogenbosch; de- ze fabrikant ging failliet en bleef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjes zijn toen opgekocht door een fabrikant van snoepgoed, die de schoensmeer er uit deed en er vijf zuurtjes in verpakte. Gisterenmorgen hebben we één dier doosjes gezien; de poets-crême zat nog dik ln de naden van het doosje en was er met den vinger gemakkelijk uit te strijken. De zuurtjes zaten op het restant schoensmeer geplakt en waren niet uit het doosje te nemen zonder de poetscrême aan te raken. De snoep goedfabrikant, die voor ©en bagatel de blikken doosjes in den Bosch had opgekocht, had het niet noodig geoor deeld ze met zorg te doen reinigen; de poetscrême werd er met „den Fran- schen slag" uit gedaan, of er langs de kanten nog bleef zitten deed er niet toe, do 5 zuurtjes gingen ©r in en voor 1 cent per doosje werden ze in den handel gebracht. Blijkbaar von den ze gretig aftrek! Het doosje dat wij zagen, was te vies en te vettig om het op te nemen; de zuurtjes waren door de warmte aan het smelten go- gaan en hadden zich reeds ten deele met de schoensmeer vermengd. Dat onsmakelijk goedje is door kinderen opgegeten, in de waan dat de een of andere strooperigheld de zuurtjes nog lekkerder maakte. Die strooperigheld was poetscrême. Het scheikundig onderzoek zal thans aan het licht moeten brengen in hoeverre de „zuurtjes a la poets crême" gevaarlijke bestanddeelen in houden. Maar schadelijk of niet, vies blijft het toch in de hoogste mate. De burgemeester te Dinteloord heeft in snoepwinkels vijftig doosjes met de bekende zuurtjes in beslag geno men en vernietigd. Een 100-tal doos jes waren reeds verkocht. In drie huisgezinnen zijn kinderen, die er van gebruikt hadden, ongesteld ge worden. Zij kregen krampen in den buik met diarrhee en brakingen. DS. W. H. GISPEN Sr. Naar men meldt, ia in den toestand van ds. Gispen, predikant dor Geref. kerk te Amstjutam, een ongunstige wending gekomen. DE NIEUWE GOUVERNEUR- GENERAAL. De benoemde Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, de heer Idenburg, lieeft bezoeken afgelegd bij den Mi- ulster van Koloniën en de andere Mi nisters, thans in Den Haag aanwezig. De nieuwbenoemde Opperlandvoogd zal in don tijd tusschen heden en den datum van vertrek naar de Kolonië rust nomen. Hij is voornemens 13 November per stoomschip „Rem brandt" van de „Nederland" naar In- dië scheep te gaan, welk 6Chip tus schen 18 en 20 December te Batavia vervormen ln den uie^si verrassenden zin. Te oord-ooien naar de toebereidse len, die thans reeds worden genomen, zal dit echter op den volgenden ver jaardag van II. M. onze Koningin nog overtroffen worden. Een twintigtal wagens zullen tot de meest uiteenloopende zaken worden vervormd, de één al fraaier, ai ver rassender dan de andere, alle met de meeste zorg tot in de geringste dé tails afgewerkt. Hot laat zloh dan ook aanzien, dat de jury ook diezen keer weder samengesteld uit de eer sten op liet gebied van kunst een zeer moeilijke taak zal hebben. Waar de onderwerpen der versie ring cene verrassing moeten blijven, acht de Tramweg Maatschappij het niet gewenscht zich daarover nu reeds uit te laten, doch naar hetgeen ons „onder de roos" is verteld, zijn de onderwerpen alle hoogst origineel. In den voormiddag van den feest dag tuasohen 10 en 11 uur zullen de versierde wagens uit de Sclievening- sche remise gebracht worden cn ge rangeerd op een der tramlijnen, die voorbij het Kurhaus loopen. De wa- randaa aan de landzijde van 't Kur haus wordt, sierlijk gedrapeerd, inge richt voor tribune, waar de leden dei- jury en eenige genoodigden plaats nemen. Na de keuring zullen de wa gens eeuige keeren het Gevers Deij- nootplein rondrijden, en daarna over lijn 8 (dus via den Gevers-Deijnoot- weg) als gewone dienstwagens naar Den Haag vertrekken, en den gehee- len dag in dienst blijven. Hot vorige Jaar is gebleken, dat de versieringen bij gebrek aan een© overvloedige verlichting na zons ondergang weinig effect meer maak ten de directie zal trachten dit jaar ook hieraan tegemoet ie komen door het personeel, dat daarom verzoekt, in de gelegenheid te stellen gloeil- lampjes van verschillende kleuren op gepaste wijze bij de versiering aan te brengen. Het is te verwachten, dat hierdoor des avonds een schitterend effect zaJ verkregen worden. Dit jaar zullen 21 motorwagens versierd worden. De aanhangwagens worden bovendien op eene origineele wijze bekleed, BOND VAN GEMEENTE- POLIT1E-BEAMBTEN. De Bond van Gemeentepolitie-be- ambton in Nederland zal zijn jaar vergadering houden te 's-Gravenhage op 18 September. De agenda bevat o. m. een voorstel tot oprichting vaneen herstellingsoord voor gemeen topolitie- "beamblen en hun gezinnen. Aan deze vergadering zal op 17 Sep tember voorafgaan een propaganda- vergudoring, waarin drie sprekers een rede zuilen houden in het belang van de rechtspositie der politie-beambten in Nederland. De leden der Tweede Kamer zullen worden uitgenoodigd, deze vergadering bij te wonen. öeffiessgö Nsetsws HOE DK VAC ANTIEK-INBREKERS TE WERK GAAN. 5 In den tijd, dat een stroom men- verwacht wordt. Zijn ambtsvoorgan- jscihen naar de badplaatsen trekt, ver ger, generaal Van Heutsz, heeft met krijgen de inbrekers in de stad in de dezelfde gelegenheid passage naar verlaten huizen een rijken oogst. Op Europa, besproken, maar keert eerst*welke geraffineerde wijze ze dikwijls later naar het moederland terug. DE BESLAGLEGGING OP DE VLIEGMACHINE. Over de beslaglegging op de vlieg machine verneemt de „Tel.", dat Maandagmiddag op het kantoor van nlr. Kokosky een langdurige confe rentie tusschen de verschillende par tijen plaats had. Men kon echter tot geen resultaat komen. De heer De Freltes heeft besloten, de vliegma chine achter te laten, terwijl de heer De Hondt thans bij de Amsterdam- sche rechtbank de van waarde-ver- klarlng van het beslag zal aanvra gen. KINDERMOORD Bij Winschoten is drijvende gevon den een in lompen en papier gewik keld lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, dat reeds in verregaanden staat van ontbin ding verkeerde. LASTIGE PRUISISCHE COMMIEZEN. Naar de „Arnh. Ct." meldt, zijn in hot laatst van Juni aan onze grenzen verschillende personen uit Dinxpcrlo bij conflicten met Pruisische commie zen, door de laatsten erg mishandeld. Eén kreeg zelfs een kogel in het licha-un. Naar aanleiding van de ge rezen klachten heefl de officier van justitie te Arnhem een instructie ge opend tegen den commies B. te Suder- wick wegens mishandeling van R. te Dinxperlo. Verschillende getuigen werden ln verhoor genomen. EET SMAKELIJK I De politie te Gouda heeft in een winkel 33 pond worst in beslag ge nomen, die bij onderzoek ondeugde lijk voor de consumptie bleek te zijn In een gezin, waar van die worst was gegeten, weiden de menschen onpas selijk. Tegen den winkelier is proces verbaal opgemaakt. „PERSIL", Het zelfwerkend waschmiddel „Per- sJl" is op de Middenstands-Tenioon- stelling te Amsterdam met do gouden medaille bekroond. VERSIERDE TRAMS. Hoe door krachtig ingaan op eene ééns gevestigde gedachte somtijds groote resultaten verkregen worden, is wel gebleken uit het 6ucces, dat de Haagsche Tramweg Maatschappij in toenemende mate heeft met haar wedstrijd in het versieren van tram wagens op Koninginnedag. Bestond tot nu toe de versiering, zooals die op vele plaatsen, vooral in Engeland, bij feestelijke gelegenhe den plaats had, bijna uitsluitend in het kunstig aanbrengen van bloemen en planten, het personeel der Ilaag- scho Tramweg Maatschappij, daartoe aangemoedigd door de directie, heeft de zaak van een andere zijde bezien en met den vroegeren sleur gebroken. De door hen aangebrachte versierin gen hadden in de meeste gevallen oen origineele, een geheel nieuwe ge dachte ten grondslag, en met een van kunstgevoel getuigende» smaak werd deze tot werkelijkheid gebracht. Het was geen „versieren" meer, het word een „vervormen" der wagens, een huizen bestelen, die door de eigenaars 'in bescherming der politie of aan be kenden zijn toevertrouwd, vei telt een ex-ambtenaar bij de Londensclie poli tie in een Engelsch weekblad. Voor een huis, dat door een jong echtpaar na de huwelijksreis betrok ken zou worden, hield b.v. op een goeden dag een meubelwagen stil heel rustig deed de koetsier met een sleutel de deur open en begon toen mot de hulp van eenige arbeiders in alle kalmte voor de oogen der politie het geheele nieuwe meubilair van het huis op te laden, dan sloot hij even rustig weer de deur en ging heen. De jonge vrouw, die haar man met het prachtig ingerichte huis zeer dacht te verrassen, moet inderdaad verstomd zijn geweest, toen de leege kamers haar aangaapten. Nog brutaler waren <1© vacantie-in- brekers in een ander geval. Op een dag hield voor een huis, waarvan de eigenaar in een badplaats vertoefde, een fraai rijtuig stil. Een elegant ge kleed echtpaar stapte uit, maakte de deur open en nam zijn introk in het huis. Aan de politie toonden ze zelfs een brief, waarin stond, dat ze het huis voor veertien dagen gehuurd hadden. Men zag het echtpaar nooit anders dan samen uitgaaD en wel telkens met de equipage. Veertien dagen lang ondernamen ze eiken dag uitstapjes, tot eindelijk het huurcon tract afgeloopen scheen, want ze kwa men niet weer terug. Toen de huiseigenaar terugkeerde, bleek, dat het elegante echtpaar tot de vacantie-Inbrekers behoorde, want er was geen woord waar van het huur contract, wel echter hadden de twee alles, wat in het huis van waard© was stuk voor stuk in hun equipage weg gevoerd. Op. een tamelijk brutale» zwendel berust do volgende vacantic-diefstal Een „detective" verscheen in een huis, dat aan de bewaking van een oppasser- was toevertrouwd, onder het voorwendsel de sloten te moeten onderzoeken. Hij werd overal rond geleid, beproefde alle sloten, grendels en venstersluitingen, en verwijderde zich eindelijk met de opmerking, dat hij geheel tevreden gesteld was. Dat kon hij met goed recht verzekeren, want nu hij met alle sloten en de in richting van het huis volkomen be kend was, kon hij zonder gevaar den volgenden nacht met een aantal col lega's ln het huis komen, dat natuur lijk geheel uitgeroofd werd. EEN DORPS-SALOMO. Frankrijk mag zich in een echten dorps-Salomo verheugen. Twee boe ren hadden twist met elkaar over een school kippen. Elk der twee be weerde, dat de kippen zijn eigendom waren cn daar vrienden liet geval niet konden uitmaken, ging men naar den ouden vrede-rechier. De vrederechter wist spoedig raad. Hij beval de kippon te brengen en deze zelf de twistzaak te laten be slechten. „Wij zuilen ons plaatsen tusschen de boerderijen van de twee twistenden on dan late men de kippen los", zeide hij. Aldus geschiedde. De kippen haast ten zich vliegend-trippelend naar een en dezelfde boerderij. De andere boer werd in de kosten veroordeeld. EEN ZONDERLINGE BRANDSTICHTER. Sinds een jiaar maanden woraen ln de straten, van Parijs, zoowel overdag als 's avonds, herhaaldelijk vrachtwa gens met stroo in brand gestokenLn het geheel werd de inhoud van ruira 150 wagens op deze wijze vernield, zonder dat men den brandstichter kon grijpen. Eindelijk heeft de politie thans de hand kunnen leggen op een jongen, die op lieeterduud betrapt werd bij hot worpen van eon brandenden luci fer in een hoog beladen kar, staande in de inrijpoort van een fouragehan- delaar in de rue de Chalon. Het blijkt, dat deze persoon een achttienjarige huisknecht is, die ver klaarde zonder betrekking te zijn, het geen echter onjuist is, daar hij in dienst is bij een patroon op deu bou levard Poissonière. Wat hem tot zijn daad dreef, heeft hij nog niet medege deeld, maar olies wijst er op, dat men hier te doen heeft met een zwak zinnige. EEN WEDSTRIJD BL6RIOT— LATHAM. In de nabijheid van Londen is eon wedstrijd georganiseerd tusschen Blé- riot on Latham om een prijs v**11 5000 pond sterling, waarvan de w inner 4000 pond sterling ontvangt. Beide luchlschippers moeten de uit- noodiging aangenomen hebben. De wedstrijd zal bestaan uit 5 num mers cu zal plaats hebben in een der groote parken le Londen. Laatste Berichten Schoten gelost. Gisterenavond omstreeks tien uur werden de bewoners der Parklaan op geschrikt door het knallen van eenige schoten. Het bleek, dat een paar per sonen in het plantsoen voor de „aar digheid" een revolver afschoten. Dat komtervan. Hedenmorgen om 8 uur liep een jongen, zekere K.f op de Oude Groen markt op de daar staande palen. Ilij stapte echter mis, waardoor hij op den grond viel en aan het hoofd een kwetsuur kreeg. Door zijn kame raadjes werd hij naar huis gebracht. GevondenVoor w.: Eon paxapluie, Asterstraat 17. Ecu broche, Vooruitgangslir. 83. Eeu kinderzak met inhoud, Saen- redamstraat 7. Een Kinderarmband,, Frans Hals straat 24. Een schaartje, een ring met sleu tels en een vaccinatiebewijs aan het politiebureau. Een damespaxapluie, Olferhaus, Kweekduin, Overveen. Een teekening van woningen, Ko. Hearenstraat 4. Een R. K. kerkboekje, Asterstr. 10. Een portemonnaie met geld. Gr. Houtstraat 128. Een ceintuur, Bakenessergr. 79. mr. J. T. F. Teltfngcurator mr. Ch. A. E. Maitland. Mejuffrouw M. de Waal. bloemis- te, aldaar. Rechter-commissaris als vorencurator mr. Marie H. E. Pouw, Opgeheven E. Loeb, wed. van L. van Sistereüj C. Jonges; G. H. van der Mark; A. van Hacrenborgh, allen te Amster dam. Vernietigd Mej. J. Yan der Linde, te Amster dam. ïeïegramïHee ONTPLOFFING. GENêVE, 23 Augustus. Te 8 uur waren 7 dooden en 15 gewonden on der de puinhoopen van do ontplofte gasfabriek gehaald. Ongeveer 50 per sonen werden gewond door scherven van glasruiten. TURKIJE EN DE KRETENSER- QUAESTIE. KONSTANTINOPEL. 23 Augustus. De minister van buitenlandsche zaken gaf aan do ambassadeurs der be schermende mogendheden te kennen, dat de Kretenser quaestie niet onaf gedaan kan blijven en dat moet wor den beslist in welken vorm de auto nomie zal worden verleend. De ministers Ililmi-pasja, Rifaat- bey en Talaat-bey hebben een nota opgesteld, gericht aan de mogendhe den, waarin om onmiddellijke rege ling van de regeering voor Kreta wordt verzocht. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 24 Aug. LABO UCH ERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. Do STAATSFONDSENMARKT was vast. 21/2 Certific. N. W. S. 78 3/8, Consols 87 3/4, Hope's 87 3/4, Russen 1909 94 1/4, Russen 1906 97. Z. AMER1K. STAATSFONDSEN. C. Peru 813/16, Pref.-Peru 34, TABAKSAANDEELEN. Bindjey 102, Deli Mij. 451, Medan 239, Rotterdam Deli 330, Senembah 295. PETROLEUM-AANDEELEN: Kon. Petir. 450. Gew. Perlak 1G8, Z. Perlak 176 1/2. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 280, Redjong Lebong 448, Great Cobar 123$ De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison Topeka 1181/4, Denver 48 1/4, Erie 36 1/4, Kansas 49 en 73 5/8, Missouri 42. Rock Island 40 1/16, Sou thern Rails 3113/16, Southern Pacific 134, Union Pacific 207. Wabash 2111/16, Steel 76 1/2, Carrcn 67 3/16, C. Marine's 7, 21 3/4- 'Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN': Aug. 22. M. de Groot—Heeres, x, 23. C. C. Biazcr—Ridder, x., G. Pels— Fictoor, d. OVE11LE1JEN Aug. 23. AL 13. v. Straaten, 35 j., Waldeck Pyrmontstr. BENNEBROEK. BEVALLEN: A. Lammerse—Slootbeek d. OVERLEDEN: W. F. Steiger, tvedn. A. Hogewo- ning, 89 jaar. FAILLISSEMENTEN. Uilgesproken Amsterdam. H. B. H. Mathezing, IHter, aldaar. Rechter-commissaris 391ste STAA1SLOTERIJ. 3e Klasse 2e Lijst. TREKKING VAN 21 AUO. No. 4324 2000. Nos. MIS, 15395 11000. Nos. 5500, 7279. 8G22 400. Nos. 14676, 16655 200. Nos. 1961, 5011, 5758, 6733 9079, 18563. 18927 ƒ100. Prijzen van 45. 47 8729 6712 10015 181S9 15721 18498 221 3787 6722 10038 18167 16737 18621 230 8824 6760 10176 13217 16778 18619 296 3870 6865 10195 18220 16792 1S567 647 4006 0877 10210 13261 16860 18629 860 4088 6889 10287 18S28 15947 18641 866 4136 6916 10278 13827 15960 18661 3S0 4142 6943 10286 1SS34 16012 18781 423 4176 6990 10841 18847 16026 18771 435 4182 6986 10367 13358 16070 18867 464 4233 7086 10431 13398 16103 18944 685 4254 7062 10516 13686 16169 18962 540 4268 7084 10530 13691 16269 16996 563 4287 7.01 10594 1SS14 16367 18050 677 4313 7182 10595 13660 16418 19063 641 4316 7208 10606 13654 16430 19078 697 4347 7212 10663 13674 16474 19119 723 4856 7266 10664 13713 16476 19136 736 4357 7282 10673 18758 16S29 19179 879 4499 7819 10688 18766 16568 19248 991 4516 7376 10788 18849 16596 19330 1071 4604 7428 10776 18867 16607 19388 Ul6 4680 7467 10818 13529 16617 19499 1127 4701 7604 11026 13961 16701 19619 1187 4796 7768 11100 14012 16726 19646 1216 4951 7762 11161 14066 16792 19629 1922 6096 7866 11160 14082 16922 19678 1231 6125 7878 11217 14093 16949 19691 1289 6143 7942 11808 141S6 17002 19769 1302 5171 8007 11368 14208 17027 19769 1816 6282 8101 11401 14223 17062 19767 1898 6249 SliO 11612 14253 17080 19567 1410 5308 8111 11651 14 7 17057 19960 1438 5376 8138 ,:bc, ua7 19978 1429 5425 8144 11558 1437.4 17121 19994 1600 5135 6217 11699 14428 17160 20058 1601 6176 8326 11669 14487 17219 20067 1641 5533 8341 11621 14476 17238 20095 1707 6648 8364 11665 14521 17266 20098 1764 5669 8899 11901 14545 17806 20111 1757 5681 8417 11948 14566 17864 20218 1761 5659 8429 11960 14586 17868 20278 1805 5699 8424 12064 14688 17402 «0288 1871 6701 8445 12069 14703 17647 20383 1932 6717 8469 12109 14780 17665 20449 1944 6778 8518 12185 14789 17574 20498 2040 6825 8519 12146 14646 17617 20511 2145 6886 8549 12227 14999 17637 9063» 2273 6841 8690 12282 14964 17725 20683 2286 6907 8720 12301 14979 17803 20798 2388 6926 8726 12398 16001 17844 20812 2438 5968 8768 12402 160.0 17866 20842 2491 6024 6762 12441 16023 17861 20859 2624 6138 8810 1S487 16039 17872 20SS8 2663 6:89 6671 12601 15061 17918 20378 2569 6208 8012 12630 16066 17946 20890 2667 6261 6969 1Ï660 16109 17SÓ6 £0896 2771 6266 9122 12688 16120 17965 50318 2945 6327 B253 12691 16145 179S0 20939 2989 6380 9272 12726 161S5 17984 20S76 3036 6385 9800 12847 15248 17286 3329 6392 9404 12866 16281 18048 3386 6481 9668 12871 16884 18084 3393 6447 9664 12991 15408 1S141 8400 6469 9631 13008 16442 18184 3413 6476 9710 13032 16466 18226 8482 6526 9810 13039 16496 18294 3491 6560 9919 18088 16632 18410 8506 6626 9989 18086 16669 16457 3715 6685 9898 13109 16714 18478 Se Klasse le Lijsl1159 m.z. 1151. Marktnieuws Op de Maandag alhier gehouden Botermarkt waren aangevoerd en verkocht: Boter 58 KG., 1.40—1.50 per KG. Biggen 17 stuks, f 9—ƒ12 p. stuk, PURMEREND, 24 Aug. 1909. Kaas. Aanvoer 180 stapels kleine, ƒ29 per kg. Boter. Aanvoer 2415 kg., prijs ƒ1.20 a 1.25, gemiddeld 1.12 1/2 per kg. Vee. 7b8 runderen, waaronder zijn 375 vette, 44 stieren. 88 paarden, 80 a 275. 215 vetle kalveren, 0.60 a 0.80 per kiiogr. 313 nuchtere dito, 10 a 24 pol stuk. 190 veite varkens, 50 en 54 cent per kilogr. 31 magere dito, 16 a 32 per stuk. 151 biggen 8 a 12 per stuk. 3782 schapen en lammeren. 950 zak peren, 1.50 a ƒ2.50 p. zak^ 280 zak appelen, ƒ2.50 a ƒ4.50 per zak. Eieren. Kip- ƒ4.a 4.50 per lOOst. Vette koeien prijshoudend, han del matig, ƒ0.58 a ƒ0.75 per kg. Gelden kooien prijshoudend, han del matig, 120 a 180 per et. Melkkoeien prijshoudend, handel matig, 140 a 250 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel matig. Vette varkens prijshoudend, han del matig. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel matig. Vette schapen prijshoudend, han del matig, 17 a 25. Overhouders prijshoudend, handel matig, 8 a ƒ13. BEVERWIJK. Groentenmaxkt. Postelijn per mandje 0.70. Andijvie, 100 str. ƒ2. Wortelen, 100 bos 10—12. Komkommers, per 100 7. Augurken per mandje 65 ct. Aardap. klei, p. Heet. 8. Id. zand per Heet. 4. Peulen, per Kilo 16 ct. Capucijners per Kilo 18 ct Raspers per Kilo 17 ct. Tuinboonen per 1000 1. Snijboonen per 1000 1.25. Heerenboonen, per 1000 0.40. Roode Kool, per 100 6. Bloemkool per 100 10. Sla, per 100 krop 1.50. Rabarber per 100 bos 1 5.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2