NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. iÜL fWi% h00gs'enszes"^25a—p^' Stadsnieuws Rubriek voor Vragen FEUILLETON De roods Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang, No. 8025 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo» en Feestdagen. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1909 B ABONNEMENTEH ADVERTENT'.fiSti Vco Haarl PBR DRIB HAANDBN' «to» '«tori wakr een Agent 'ge'ves'tigd b from der' Bfl Abonnement aanzlediljk i_ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 y Redactie co Administraties Groote Blootstrast de omstreken en franco per post 0.45 ggAJji; WewoiamMaalTeletooiiniiimnertoRedaefl#600eaderAdmlnWraUeWI. Uitgave der Vennootschap toeren» Csster. Dlmteai J. C. PEEREBOOttDmkkerlji Zolder Daltenspaarae Teletoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertcïïtïë-Buieau dITaEtaT Warmocsstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. KRETA. i. Iedere nieuwe dag brengt ons nieu we berichten omtrent het eiland Kre ta, welks bevolking zich los wenscht te maken van het gebied van den Turkschen Sultan, waartoe het sedert 1G69 behoort. Toch, hoe dikwijls ook genoemd, be hoort Kreta tot do weinig bekende doelen der aaide en het zal dus velen onzer lezers wellicht aangenaam zijn eenig bericht omtrent dit veel bewo gen plekje in de Middellandsche Zee te ontvangen. Het eiland, dat een oppervlakte heelt van pl. m. 8550 vlerk. K.meter is dus zoo groot als de provinciën N.- en Z.-Holland, Zeeland en Utrecht te za- mcn. Het ligt tusschen ongeveer 21 en 2 Igraden O.-L. van Parijs en op on geveer 35 gr. N.-breedte, aan de Zuid zijde der Egeësche zee in de nabijheid van drie werelddeel en. Deze ligging is voor het handelsver keer bijzonder gunst'g, zóó dat reeds Arlstoteles beweerde Kreta is be stemd de beheerscher te worden van al de Grieksclio volksstammen, welke zich op de kusten van de zeeën, die het eiland bespoelen, gevest'gd heb ben." De lengte van het eiland bedraagt $60 K. M., d, L nagenoeg de afstand .van Groningen naar Maastricht. De breedte wisselt af van 12 tot 55 K.M., zoodat men van da toppen der hoog ste bergen de geheole oppervlakte kan «verzien. De ouden hielden den berg „Ida" voor den hoogsten. Om dezen met sneeuw bedekten berg weefde de fan tasie der natuurvolken een kleed van sagen. Zij plaatsten er de wieg van Z e u s, die werd geboren in een grot van den berg „Ida", werwaarts Rhea, zijn moeder, gevlucht was, om aan de vervolging van zijn vader Kronos, die al zijn kindeion ver slond, te ontkomen. Hier, gevoed door de gelt A 1 m a t h e a, bereikte hij den mannelijken leeftijd en werd hij krachtig genoeg, om den strijd te gen zijn vader op te nemen. Toch, welke rol deze borg ook in de Griek sclio mythologie speelt, hij moest voor den meer westelijk gelegen „Hagios Theodoros", die zich tot 2469 M. ver heft, eenige meters in hoogte onder doen. De vroegere meeuing, dat zich e én- enkele bergketen van het westen naar het oosten uitstrekte, moest bij nader onderzoek worden opgegeven. Er ver heffen zich 5 van elkaar gescheiden berggroepen, die hoofdzakelijk aan de 'zuidzijde gelegen, bergketenen naar het noorden uitzenden. De hellingen zijn aan de zuidkust bijzonder steil en dalen soms met loodrechte hellingen tot groote diepte onder de donker blauwe wateren der Middellandsche Zee ah Sommige deelen van het gebergte zijn zeer ontoegankelijk. Vooral het in het westen gelegen hooggebergte „Asprovouna" door de ouden „Leuka Ore", d. w. z. witte bergen, genoemd, biedt aan" vervolgde stam men gunstige wijkplaatsen aan. De dorpen, welke als in een natuur lijke vesting tegen aanvallen verze kerd zijn, kunnen slechts, door rots kloven, waarin de bergwateren over Bteenbéddingen onder herhaalde wa tervallen naar beneden storten, be reikt worden. In den regentijd wor den de enge dalen geheel met schui mende watermassa's gevuld, zoodat Iedere gemeenschap verhinderd wordt en de bevolking zegt„de Poort is gesloten". Deze kloven heeten op Kre ta „Pharynx" of op z'n nïeuw- Grieksch „Tharynghi". Zij leiden de bij het smelten der sneeuw plotseling neerstortende stroomen of de regen massa's van het Hooggebergte af en zijn zoo scherp In het gebergte inge sneden, dat ze zelden een breedte van 60 M. bereikenvaak zijn de lood rechte wanden, die tot 200 A 500 M. zich verheffen, niet moer dan 10 M. van elkander verwijderd. Daar zij zich tot aan het eind van de bergen uit strekken, schijnt het, dat zij niet door erosie, maar door splijting bij aard bevingen zijn ontstaan. Deze „Pharynghi" zijn door den rijkdom aan planten zeer merkwaar dig en munten hier en daar u't door schilderachtig schoone landschappen. Als donderwolken met regen dreigen waagt zich niemand <n deze kloven, uit vreeze van door de watermassa's te worden verzwolgen. Tijdens den vrijheidskamp trachtten de Turken te vergeefs door deze poorten in het ge bied der Sphakioten binnen te drin gen. De kalkhoudende gesteenten, waar uit de gebergten voor een groot deel zijn opgebouwd, laten het regenwater niet door en ook de zand- en kiezel- massa's, die aan de oppervlakte lig gen, bevorderen het ontstaan van bronnen, d'e in verschillende deelen van liet eiland een weelderig schoonen plantengroei te voorschijn roepen. De rivieren zijn óf kustrivieren, óf bergstroomen, zoodat zij voor de schoepvaart weinig beteekenis heb ben. De eerste ontstaan uit de bron non, welke gevoed worden uit zeer waterrijke onderaardsche kanalen, en dus te beschouwen zijn als het boven do aardoppervlakte gelegen deel eener rivier, die een groot deel van haren weg onder de oppervlakte stroomde. Zij zijn over het algemeen zouthou dend. Ook de bergstroomen verkrij gen ten gevolge van de geringe breed- bo van het eiland geen langen loop. In den zomer zijn ze uitgedroogd, maar van October tot Mei worden ze door den regen gevoed. Dit is geheel in overeenstemming mot het klimaat, dat in den zomer geen regen kent. Wat de temperatuur betreft, heeft het een bijzonder zacht zee-klimaat. Savary noemt het 't gezondste en lief lijkste van de heele wereld. Reeds de ouden erkenden dit. De beroemde arts „Hippocrates" zond er reeds zijn zieken heen. Nooit daalt in den winter behalve natuurlijk op de bergen de temperatuur beneden 6 gr. C. en zij stijgt in den zomer in de vlakten zelden boven 32 gr., ter wijl de gewone temperatuur 28 gr. Is. Januari is warm en aangenaam. Februari heeft veel noordelijke stor men. Maart is veranderlijk. April re genrijk. Mei is de oogstmaand. In Juni begint de droge tijd, die ook in Juli en Augustus aanhoudt. In deze maanden komen de planten der heete luchtstreek tot bloei. In September vallen de eerste regens. October heeft de eerste bloesems en in November en December loopen de planten uit zoo als bij ons in de lente. Een merkwaardige tegenstelling bieden de vlakten en de hooge berg streken. Sterven in de vlakten des zo mers de planten door hitte en droogte, dan komen ze juist op de borgen door de warmte en het smelten der sneeuw tot wasdom. Oranjeboom, Lemoen, Johannis- broodboom, Pistache, Olijf, Palm, Laurier, Cypres, Granaat en Olean der behouden weer als de Mirthe het geheele jaar door hun bladeren. Men telt in Kreta tegen 10 hoornen van allerlei aard, die hun blad laten val len, 16, die hun blad behouden. Het ontbreken van strenge winters maakt dat ook Palmen, Mirnosen en Sycomo- ren dus tropische planten op Kreta gedijen. De Vcnetianen en Turken hebbende schoone wouden, die er vroeger wa ren, vernield. Maar het gebergte is met struiken, 0. a. Lavendel en Thym, bedekt. De Fauna van Kreta werd door de ouden geprezen, omdat er geen groote wilde dieren en vergiftige slangen voorkwamen. Dit is nog het beste wat er van te zeggen is. Op de 3 hoogste gebergten leeft een soort steenbok. Geiten en schapen zijn er do voor naamste huisdieren. V. «Jaiienlaadseh Overzicht Nog altijd (hoe lang nog?) wordt de wereldpolitiek en dus ook een bui tenlandsch overzicht voor een be langrijk procent beheerscht door oor log en oorlogsbedreigingen. Men kan het ongewenscht, zolfs te veroordeelen vinden, maar liet feit is zóó en niet anders. Vandaag beginnen we met SPANJE'S OORLOG IN MAROKKO. die, hoewel aangediend als een ge wone tuchtigingsrexpeditie, langza merhand geheel het karakter en den omvang van een echten oorlog heeft aangenomen. Veel nieuws hooren we van het gevechtsterrein niet. Nog al tijd diaalt generaal Marinas met het reeds lang toegezegde aanvallende op treden. VVaarora? We vermoeden, dat hij nog wacht op de 8000 man versterking, die hij weer heeft aan gevraagd. Worden deze soldaten hem gezonden, dan beschikt hij over meer dan 40.000 man zeker een leger om iets mee te beginnen. Maar, hoe sterk is de vijand We vragen, doch ontvangen geen antwoord. Wel weten we, dat gene raal Marinas na elk gevecht of ge- vechtje naar Madrid seinde (een korte omschrijving van liet gebeurde) en dan „DE VIJAND LEED GEVOE LIGE VERLIEZEN". Na het hooren van zóóvéél verliezen zou men den in druk krijgen, dat alle Mo oren al „om hals" gebracht zijn Toch moet men uit de dralende houding van generaal Marinas weer afleiden, dat de Mooren nog altijd over een zeer sterke leger macht beschikken. Waarom anders weer 8000 man versterking gevraagd De traditioneole zin in alle telegram men „de vijand leed gevoelige ver liezen'' geeft dus te deuken 1 Spaansch soldaat zijn in Marokko is geen baantje 1 Dit blijkt uit een brief van een der landsdienaars aan zijn ouders geschreven. We citeeren Onze ergste kwelling is de dorst. Er is water genoeg, maar het is alleen te drinken» als men er een scheutje azijn bijvoegt. De solda ten hebben de eetlust bijna geheel en al verloren, alleen de eieren in de cantine vinden nog grooten aftrek. De tabak wordt door be vriende Marokkaansche stammen gesmokkeld en voor «en spotprijs je overgedaan, wij durven ze ech ter niet meer koopen, sinds zeven soldaten na het gebruik van ta bak, die blijkbaar vergiftigd was, zijn overleden. De enkele Rif bewoners, die zich vriendschappelijk jegens Spanje botoonen, doen dit uitsluitend uit zuiver eigenbelang, omdat hun land toevallig dicht bij 't Spaan se ho kamp ligt. Het hiatste gevecht, waaraan ik deel heb genomen, duurde 36 uren en gedurende al dien tijd bleven wij zonder eten of drinken. Commentaar op dit schrijven is overbodig. Do vergiftiging door tabak teekent liet laaghartige karakter van don Moor. Daarvan is nog een staaltje mee te deelen. Men weet, dat DE TROON VAN DEN MAROK- KAANSCHEN SULTAN BEDREIGD wordt door den roghi, die Moelay Ha- fid ton val wil brengen, om dan zelf op het gestoelte dor eere plaats te ne men. De troonpretendent houdt er een leger volgelingen op na, die met de troepen van den Sultan geregeld een miniatuur-oorlog voeren. Pas heeft de Sultan een overwinning behaald en enkele soldaten van zijn tegenstan der gevangen genomen. Deze gevan genen zijn nu op het plein voor het Sultans-paleis te Fez mishandeld en verminkt, op de wijze, die herinnert aan de gruwelijke folterverhnlen uit de Indianen- en Roodhuiden-histo ries van Gustave Aïrnard. Het mooiste is, dat de gezanten der mogendheden als gasten van den Sul tan bij deze openlijke feestviering genoodigd waren en dus gedwongen waren te komen. Enkelo Fransche •bladen dringen er thans op aan, dat de regeering haar vertegenwoordigers zal machtigen om voortaan bij zulke middeloeuwsche slachtpartijen te schitteren door afwezigheid. Doze gruwelijkheden schrikken den roghi niet af. Integendeel Door de gewelddadigheden maakt de Sultan zich bi de stammen meer en meer ge haat. Zoodoende groeit liet leger van den ioglii, den Sultan-in-deu-dop, en zal hij weldra weer een kansje wa gen. „Si vis pacem, para bellum". (Zoo ge den vrede wilt, bereid u ten oorlog). DU1TSCHLAND'S KEIZER is een groot voorstander van dit be ginsel. en van de waarheid dezer woorden is Z. M. ten volle overtuigd. Enkele weken in liet jaar gaat hij er gelieel in op. Die tijd is nu weer aan gebroken. Eenige dagen geleden is de jaariijksche inspectie van het leger begonnen met de revue van de 20.000 man van het 11de en 12de korps te Metz. l>e volgende week paradeereu do lijfwacht-soldaten te Berlijn, enz. Bij het zien van zooveel machtsver toon gevoelt Z. M. zich gelukkig. Hij heeft het meermalen gezegd, dat dit z. i. hot dienen van den vrede is. Nu herinneren we ons ook weer de bekende woorden, die de Keizer ver leden jaar bij de parade sprak, en die verkondigden „men wii ons inslui ten, maar laten ze oppassen, Duitsch- land is gereed". De storm van ver ontwaardiging, toen opgegaan, is ge lukkig wat bedaard, maarwoor den van keizers b 1 ij v e n bestaan 1 Op 7 September gaat Wilhelm naar Oostenrijk, om daar de manoeuvres van 't leger van den bondgenoot te aanschouwen. KRETENSER QUAESTIE is ook al herhaaldelijk met oorlog gedreigd, maar is bij dreigen ge bleven. Algemeen is de verwachting, dat liet nu zonder een oorlog zal afloo- pen. Gelukkig 1 Onder den indruk der laatste nota van de mogendheden besloot gisteren de Turksche ministerraad, hoewel hij in beginsel het antwoord van Grie kenland goedkeurt, opnieuw een be roep Ui doen op de mogendheden ter bevordering eener definitieve regeling van de regeering van Kreta. Turkije erkent dus de bevoegdheden der vier beschermende mogendheden. Dat is al veel gewonnen En toch, niettegenstaande het meer gematigde optreden van regeering en pers hebben de Turksche nieuwsbla den weder melding te maken van be- toogingeu in de provincies begem Griekenland, terwijl ook de boycot nog voortduurt, zelfs te Konstantino- pel. Daarover behoeven we ons even wel niet al te ongerust te maken. Het Turksdie volk doet eenmaal raar. Dit blijkt weer uit een telegram uit Hebidehevo, waarin staat, dat cto Turken een Bulgaarschen grenspost aanvielen. Het geweervuur duurde eenige uren. Eenige Turken werden gedood. DUITSCHLAND EN DE KLEINE MOGENDHEDEN. De Kopenhaagsche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft nog een brief over de leger-quaestie. Nu schrijft hij niet veel nieuws meer, alleen is sterk zijn uitdrukking: ,Bij ons te lande is het niet onbe kend, dat keizer Wilhelm zijn zwak kere buren wel eens met een militair verlanglijstje verblijdt." Dit geldt dus ook voor de bekende quaestie Duitschland-Nederland, waar over we Zaterdag verschillende me- dedeelingeii deden. De ARBEIDSOORLOG IN ZWEDEN duurt nog steeds voort. Wel begint 't aantal stakers langzamerhand te verminderen, want bij tien- en hon derdtallen gaat men weer aan den arbeid. Het aantal stakers heeft evenwel twee- A driehonderdduizend bedragen, zoodat van een zeer belang rijke vermindering van de staking nog niets to bemerken is. Algemeen wordt evenwel aange drongen op een tusschenkomst van de regeoring, al blijkt het ook uit haar houding, dat deze voor deze bemidde ling niet veel lust heeft. In een vergadering, bijeengeroepen door den burgemeester Petter son en twee industrieelen te Södeltelge, en waar 3000 personen bijeen waren, werd een motie aangenomen, inhou dend een dringend verzoek aan den koning 0111 te bevorderen» dat de re geering als bemiddelaarster zal op treden. DE TOESTAND IN SPANJE is wel eigenaardig. De tijdelijke op heffing van de constilutioneele rech ten geeft de regeeriug nogal vrijheid van handelen. Daarvan maakt ze ge bruik om de anarchisten in Barcelo na te vervolgen en hun vereenigings- gebouwen te sluiten. Natuurlijk verwekt dit bij een deel der bevolking opnieuw ontevreden heid. ZEPPELIN HERSTELD. Zeppelin heeft het ziekenhuis te Constanz verlaten en is naar Frie- drichshafen teruggekeerd. ONGELUKKEN EN RAMPEN. Sedert Zondag woedt in Ivremcn- tschug, in 't gouvernement Poltawa, (Rusland) een hevige brand» waar door twee zaagmolens, 10 groote ma gazijnen voor timmer- en brandhout en een zeer groot aantal woonhuizen in de asch werden gelegd. Ongeveer 1000 gezinnen zijn al zonder onder dak, en steeds fs het vuur niet be dwongen. In de gasfabriek van Genêve had In hot zuiveringsgebouw eene hevige ontploffing plaats, waardoor brand ontstond. In de geheele wijk werden de ruiten over een afstand van een kilometer verbrijzeld. Twee personen zijn tot dusver overleden, en een groot aantal gewond. Op den terugkeer van een studie reis, is de bestuurbare ballon Bayard- Cléinent te Maisons Lafitte door een hevigen windstoot op de telegraafpa len van de spoorweglijn geslingerd. De ballon, waarvan het omhulsel scheurde, viel in de Seine do drie luchtreizigers zijn gered. Aan do redding van den ballon wordt gewerkt. Aan het strand te Ponto-A-Mare, bij Napels, had een ernstig ongeluk plaats. Tien jonge meisjes waren in het water aan het spelen en voerden een rondedans uit. toen een groote golf haar meesleurde. Ondanks de hulp van toegesnelde badgasten, kon den er slechts twee gered worden. Do acht anderen kwamen jammerlijk in do golven om. De automobiel-wedstrijd. Vrijdag en Zaterdag te Indianapolis gehou den, heeft een aantal slachtoffers ge- eischt. Bij do wedrennen over 300 mijl sprong de band van oen der machines en deze vloog door de omheining. Do verschrikte toeschouwers vluchtten zoo snel zij konden, maai- toch kwa men er nog vier personen onder liet omgevallen rijtuig. Twee hunner overleden onmiddellijk, de beide an deren bekwamen ernstige wonden. Later had nogmaals een ongeluk plaats, waardoor weder eenige perso nen werden gekwetst en toen besloot de overheid maar de voortzetting der wedstrijden te verbieden. Volgens een telegraphisch bericht uit Mexico heeft in den nacht van Zondag op Maandag te Monterey een hevige brand gewoed, die zich over het geheele centrum der stad uit breidde. Daar ook hei tfelegraafge- bouw is afgebrand, is de telegraphic sche gemeenschap met de buitenwe reld verbroken. Men vermoedt, dat da brand aan kwaadwilligheid van poli tieke intriganten is te wijlen. lieabouneerdeu liebbeu het voorrecht vragen op verschillend gebied, nuts voor beantwoording vatbaar, in te zeaden bij do Kedactie var. Haarlem's Dagblad, Gróote fclouutraat 53 Alle antwoorden worden geheel kostelooi gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. Aanvragen, die niet yolledig nautu en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen, wanneer en hoe lang mijn zoon, die ingeloot is, moet dienen en bij wieu hij moet aanvragen, om bij de Gcnlo geplaatst te worden? ANTWOORD: .Vervoeg u bij den plaatselijken adjudant, Bureau Iloofd wacht, Groote Maxkt. VRAAG: Ik ben ingeloot; tot wien moet ik mij wenden, om geplaatst te worden bij de yeld-artillcric? ANTWOORD: Als boven. Naar het Engelsch, door Barones Orczy* Dwaas, dwaas, die zij was. En hoe goed kende Chauvelln den vrouwelijken aard. Hoe scherpzinnig ihad hij hare gedachten geraden, haar gevoel, de opwelling, waarin zij zou handelen hoe gemakkelijk had hij geraden, dat. Marguérite haar echtge noot onmiddellijk zou willen volgen, als zij wist dat hij in gevaat was. Nu was de val achter haar gesloten, len «ij zag dat alles, nu het te laat was. Percy Blakeney in Frankrijk, zijn vrouw een gevangene, haar vrij heid en veiligheid in ruil voor zijn leven. De hopeloosheid van dit alles trof haar met groote kracht, en haar bewustzijn beefde onder dien slag. Toch dreef instinct haar aan, om Voor haar vrijheid to strijden. Voor haar uit en overal om haar heen, in de tent en daarbuiten heerschte groo te duisternisals zij maar weg kon komen, als zij maar de beschutting kon krijgen van de duisternis op een afstand, zij zou zich verbergen en wachten, niet meer fouten begaan. O neen 1 zij zou voorzichtig en sluw zijn, als zij maar weg kon komen. Eén vrouw strijden tegen vijf mannen 1 Het was meelijwekkend, on mogelijk, absoluut nutteloos. De man in de tent scheen zich eenige oogen blikken lang kosteloos met haar te vermaken. Het scheen hem een groot genoegen te zijn, deze mooie, jonge vrouw haar krachten te zien inspan nen tegen vijf stoere soldaten van de Republiek. Kom, nu Is 't genoeg, zei hij ein delijk ruw. Wij hebben geen tijd te verliezen. Neem haar mee, en laat haar in nr. 6 tot bedaren komen, tot dat de Burger Gouverneur verdere or ders geeft. Neem haar mee, schreeuwde hij luider, een vuilen vuist op de tafel voor zich latende neerkomen, toen Marguérite voortging zich in blinde wanhoop te verweren. Wat drommel, kunnen jullie zoo'n lastpak niet de baas blijven. Do menigte drong steeds meer aan, de beambte in de tent schold dege nen, die hun best deden Marguérite mee te trekken, uit; dezen vloekten luid en overvloedig, totdat een hun ner, woedend en brutaal, zijn zware vuist ophief cn met een vloek op het hoofd van de ongelukkige vrouw liet neerkomen. Misschien, ofschoon het 't werk was van een woest en wreed, wezen. Bleek de slag genadiger te zijn dan hij bedoeld washij had Marguérite pre cies tusschen do oogen getroffen haar kloppende zinnen, doodop en al bevende, gaven hot op tegen zooveel gewold; haar nutteloos tegenstribbe len hield op, haar armen vielen slap langs haar zijden, en door volkomen haar bewustzijn te verliezen werd haar trotschen, onbuigzamen geest het leed bespaard van haar wegbren gen door de ruwe soldaten en van de volslagen ineenstorting van haar laatste, overgebleven hoop. HOOFDSTUK XVIIL Nr. 6. Haar bewustzijn keerde langzaam, heel pijnlijk terug. Hot was nacht, toen Marguérite eindelijk begreep, wat er om haar lieon gebeurdehet was dag voor zij zich bewust werd, dat zij nog leefde, nog kon denken en lijden. Haar hoofd deed onverdraag lijk veel pijn, dat was het eerste, waarvan zij zich bewust werd; toen merkte zij Yaag een bleeke, smalle zonnestraal op, die ergens voor haar uit naar binnen viel, en haar in het gelaat trof. Zij hield haar oogen stijf gesloten, want dat licht verhoogde de pijn. Zij scheen op haar rug te liggen en haar vingers, die rusteloos om zich heen tastten, voelden een harde stroomatras, daarop een ruw kussen en haar eigen mantel was over haar heen gelegd het denkvermogen was nog niet teruggekeerd, alleen de sen satie van groot lijden en doodelijke vermoeidheid. Nu waagde zij het haar oogen te openen, en langzamerhand onder scheidde zij eenige van de dingen om haar heen. Eerstens het kleine, zoogenaamde vanster, verdeeld in eenige ruwe, on- gewasschen ruitjes, waardoor de stra len van de morgenzon vriendelijke po gingen deden om door te dringen, dan de stofwolk verlicht door diezelfde zonnestralen en samengesteld. zoo scheen liet haar arm vermoeid brain toe uit duizenden bij duizenden ab normaal groote moleculen, heel over vloedig en bewegelijk, want zij sche nen een soort van rondedans voor Marguérite's pijnlijke oogen te dan sen, zij gingen voor- en achteruit, vormden zich tot groepen, en namen grillige, spookachtige vormen aan, die grijnsden tegen het hulploos we zen daar op de ruwe matras. Langzamerhand merkte Marguérite drie muren van een klem kamertje op, vocluig en somber, half bestre ken met witsel en half met groenach tige verf. J a 1 en daar tegenover haar en onmiddellijk onder dat zoogenatmi- de vonster stond een stoel met iets donkers er op, dat bewoog. De woor den Vrijheid, Gelijkheid, Broeder schap of do Dood, grijnsden haar er gens van den muur door do stof mo leculen heen aan. Het kostte haar groote inspanning al deze dingen op te merken, en zich rekenschap te geven, wat dat alles be- teekende. Marguérite was nog te zeer onder den indruk, om zich ernstig in ie spannen. Denk je, mijn kind, datje nu hiervan een beetje zou kunnen drinken Het was een vriendelijke, «enigs zins bevende stem, die haar oor trof. Zij opende haar oogen en merkte, dat het donkere voorwerp, dat eerst op den stoel tegenover haar gezeten had, daar niet meer was, en dat er iemand vlak bij haar scheen te zijn, die vrien delijk en hartelijk in t Frausch tot haar gesproken had, met dat zachte, zangerige accent, aan de Normandl- sche boereu eigen, en die nu iets koels en lots verkwikkends aan hare lippen scheen te brengen. Zij gaven mij dit voor u, ging do bevende stom vlok bij haar oor voort. Ik denk, dat het u goed zal doen, als u uw best doet het in te nemen. Een hand en arm werden onder het kussen gelegd en dwongen haar zacht jes, het hoofd een weinig op te lich ten. Een glas werd tegen haar lippen gehouden en zij dronk. De hand, die het glas vasthield was geheel gerlm» peld, bruin en droog, en beefde licht, maar de arm, die haar ondersteunde was stevig en heel vriendelijk. Zoo Nu voelt u zich zeker voel beter. Sluit uw oogen en tracht wat te slapen. Zij deed zooals haar verzocht werd, en was bereid genoeg om hare oogen te sluiten. Het scheen haar nu toe, alsof er iets gehangen was tusschen haar pijnlijk hoofd e»n die hinderlijke September-zonnestralen. Misschien sliep zij een klein poosia wat rustiger, want ofschoon haar hoofd heel pijnlijk was, haai- mond en keel waren minder uitgedroogd. Zoo bleef zij het grootste gedeelte van dien v»ag liggen. Niet volkomen bij kennis, niet geheel bewust van dié afschuwelijke herinneringen, dte straks zoo pijnlijk en kwellend terug zouden keeren. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5