Binnenland Gemengd Nieuws Leger en Vloot Letteren en Kunst Koloniën Sport en Wedstrijden Financiëele Berichten Onze Lachhoek tilt de Haagiche en Amsterdamsoha Brievan aan verschillends bladen. Nog altijd over vliegen... De enfant terrible van „Het Va derland" schrijft: Dezer dagen dan hadden wij 't over de aviatiek en toebehooren, en een Van 't geselschap verraste ons mei de waag: Behoort dat vliegen en luchtvaren tot de Kunst? Daar had je 't gaandel Elk had zijn opinie; de een beweerde dit en de (Uider dat. Wel neen, 't staat Immers onder de Sportrubriek. 't Is toch een kunst! T- Sport is ook kunst; immers sport Veredelt, en al wat spert Is draagt bij text de ontwikkeling van het schoon heidsgevoel. Laten we dan spreken van kunst- sport. Neen, dan kom je tot begripsver warring; kunstsport is wat anders dat bestaat allang. Sportkunsten danl riep een iet wat cynisch lid van 't gezelschap. Groote verontwaardiging aan allen kant, bij de sportinenschen, kunst- menschen en kunstsportsmen. Wat zou jij er van zeggen? vroeg er eindelijk een aan mij. Zoo gaat 't nu altijd: mij vragen ze altijd 't laatst een rare liefhebberij van de lui om altijd te eindigen daar waar ze moesten beginnen. Waai* hadden de heeren 't eigenlijk over? zei ik. Om de waarheid te zeggen heb ik 't gesprek niet gevolgd. Is vliegen kunst of niet? Nu, ik zou denken, dat 't een heele kunst is, als je nagaat, hoe lang die heeren allemaal tobben, eer zij goed en wel de lucht in gaan. Maak er nu weer geen gekheid vanl Behoort hot tot de Kunst, tot het artistieke? Beslist! antwoordde ik, „zonder aarzelen," zooals dat in feuilletons gebeurt. Welk motief heb je daarvoor? Nieuwsgierig wachtten ze een vetr- klaring op philosophisclie en aesthe- lische overwegingen. Wel, zei ik, dat is nogal glad: er komt een Impresario aan te pas en ze krijgen er ruzie over... Voel succes had ik er om de waar hei dte zeggen niet mee; 't was den heeren blijkbaar te eenvoudig na zoo- lee! diepzinnigheid. De „kouter" van de Prov. Gron. Courant heeft 't weer over de hooge politiek. Eerst schrijft hij over de minister benoeming: Toch wekt de zaak in po litieke kringen heel wat tegenzin en ik kan u verzekeren dat zoodra de Kamers weder bijeenkomen, er een hartig woordje over zal worden ge legd. Vooral omdat, ook in sommige kringen van de rechterzijde, de Inge nomenheid met het optreden van den nieuwen titularis voor koloniën, maar uiterst matig is. Mij is zelfs verze kerd dat ook dr. Kuyper, die nog „buitenaf' (d.w.z. in Zwitserland) vertoeft, en die door den loop dei* ge beurtenissen als elk buitenstaander werd verrast, zich geenszins er over verheugt dat op deze wijze het leider schap van de anti-revolutionaire Ka merclub, zonder opoffering of achter stelling van den heer De Waal Male- fijt hem weder in den schoot valt Want de gezondheidstoestand van den eminenten staatsman moet, on der den invloed van de jongste ont hullingen, zeer geleden hebben en een mijner vrienden, die hem in de vorige week te Interlaken ontmoette, herkende den tot voor kortijd tijd nog too stoeren man, thans verouderd en gebogen, bijna niet meer. Daarom hecht ik wel eenlge waarde aan een gerucht, dat mij dezer dagen ter oore kwam, volgens hetwelk dr. Kuyper er ernstig aan dacht het terrein der beschikbaar dan dr. De Visser, actieve politiek eerlang te verlaten en In geen geval het leiderschap der rechterzijde in de Tweede Kamer te afwijzen. Iel? ander» Is echter of wen niet van vrijzinnigen kant den heer Roëll zal enndideerenj daarvan is ernstig sprake en ik geloof dat men, bij onderling overleg er toe be sluitende, moeilijk een beter keuze zou kunnen doen. Als de rechtsche bondgenooten het niet eens warden, zou jhr. Roëll ongetwijfeld een zeer ornstig bod naar den Breukelenschen zetel doen en eenmaal gekozen zou het vooral als de eensgezindheid eenmaal aan T wankelen ware ge bracht gansch niet onmogelijk zijn dat men ook terugkwam op het stil zwijgend aanvaardde denkbeeld om dr. De Visser de tegenwoordige plaats van jhr. Roëll in de Kamer te geven. Z n Amsterdamsche collega schrijft: Van het ongeluk met de ,,Zaan- stroom" hebben de lezers allen ge hoord: een stoomketel gesprongen juist toeu men even buiten IJmuiden was en twee mannen als slachtoffers van hun beroep gedood. De oorzaak van het droeve geval Is officieel nog niet vastgesteld, doch Ik heb Iets ge hoord, dat, als het waar is, een be- denkelijken kijk geeft op het staats toezicht, waaraan stoomketels zijn onderworpen. Men weet, dat een stoomketel bestaat uit platen, die aan elkaar geklonken zijn. Dat klinken moet natuurlijk zeer nauwkeurig ge schieden. In de platen die aan elkaar moeten worden geklonken worden ga ten geboord en deze moeten precies op elkander passen, als men ze op elkaarlegt, ten einde er de klinkbou- ten door te hameren. Nu moet het bij den ketel van de „Zaanstroom" beurd zijn dat de klinkgaten niet pre cies op elkaar pasten. Men wist echter raa dop, men maakte de gaten ovaalvormig, zoodat ze precies even groot waren en dreef er toen de klinkt nagels door. Maar die nagels pasten niet, het gevolg was, dat de ketel geen water hield, altijd lekte, dus steeds gevaarlijk was. In de machi nistenwereld wist men er van, doch het staatstoezicht moet er nooit iets van geweten hebben. Thans moet bleken zijn, dat de ketel was öroog- gelekt en dat de mannen dus de slachtoffers zijn van slecht w«rk en onvoldoend toezicht. Zou het geen zaak zijn, dat de justitie eens een on- zoek Instelde naar de juistheid van dit gerucht. „Duinoorder" van de N. Arafi. Ct. piraat wat OYér de mode. Maar ik herinner mij sinds langen tijd geen mode, waarbij in 't alge meen gesproken de hoed zóo weinig harmonieerde met de overige klee ding. Ik weet niet wat dwazer is: een onzer jonge heertjes met onberispelijk getailleerd jasje, een keurig gestre ken en geperst flanellen broekje, schoenen, vest, halsband en das, alles even glad, correct, nieuw en frisCh en daarboven een strooien dak, dat van een weggegooide vijgenmat al leen verschilt door de enorme prij' zen, die men er voor betaalt, of een jongedame in slank costuum met korten wandelrok, een en ander be kroond door een enorme pan van sfcroo, waardoor het silhouet van 't geheel dezelfde onevenredigheid van lijn verkrijgt als de smakelooze tafellampjes met de monsterachtige kappen. DE NIEUWE KAMER-VOORZITTER. Uit „De Vaderlander' „Men fluistert, dat de rechtsche partijen min of meer verlegen zitten met do vraag, wie of voorzitter moet worden. De heeren Lobman en Loeff moeten, als onze inlichtingen Juist zijn, geen van heiden het zware ambt willen aanvaarden, waardoor de keus beperkt wordt. In de anti-revo lution naire partij is niemand, die voor voorzitter in aanmerking kan komen, de Katholieken hebben, naast den heer Loeff, wel andere, zeer knappe mannen, maai* die zijn nog niet genoeg veteraan, en van de Christel ij k-hi9torisclien stelt zich. vol gens onzen zegsman, niemand anders NIET ZOO HEEL WEINIG! Dezer dagen werd men te Bergen verrast door de toezending van de sanyaarde», ook wanneer de veree- aanslagbiljetten van den Hoofdelijken nigde coalitie hem daartoe nogmaals Omslag, waarbij bleek men voor niet roepen mocht, wat na de thans wel sluimerende, maar geenszins van de baan zijnde Lehmann-Westmeijer- historie volstrekt zoo vast niet staat. En dan: Die eenheid van de rechtsche groepen loopt, juist nu weer door den loop der dingen, eenig gevaar. De Ka mer-vacature voor B reu kelen dreigt min of meer een bron van oneen igheid te worden. Waar toch katholieken en entl-revolutionatren ieder voor zich dezen zetel opeischen, zal 't zeer de vraag zijn of men Bet omtrent een ge meenschappelijk candidaat eens zal kunnen worden; en is dat het geval niet, dan kon uit het verschil over Breukelen wel eens breuk voortvloei en van meer blijvenden aard en gevol gen dan men nu voorziet Van daar ook de generositeit van een der groe pen om don vacanten zetel gracieuse- lijk aan jhr. Roëll, den voorzitter der Kamer tot op dit tijdstip, aan te bie den. In die ridderlijke gedachte schuilt trouwens op zichzelf al, waar het zoo goed als in oonfesso is dat men dir. De Visser in de nieuwe zit ting op het presidiaal gestoelte zal roepen, een voor hem en zijn politie ke vrienden minder vriendelijke ge dachte. Maar van liberale zijde zal men, zelfs al kwam 't aanbod van de geheels coalitie bij wijze van red middel om een scheuring te voorko men, niet geneigd zijn er gebruik van te maken. Met een timeo Danaos et dona fearentes zou men hot geschenk minder dan circa 200 pet. verhoogd te zijn, zoodat ze dit jaar ongeveei drie maal zooveel to betalen zullen hebben als het vorig jaar 1 EEN TWEEDE ONGEVAL MET DE AUTOBUS GENNEP—NIJMEGEN. Zaterdagavond had op het Keizer Kanelplein te Nijmegen een ongeval plaais, dat gelukkig gunstiger afloop had dan het ongeluk van Donderdag morgen, waarbij drie personen het leveu lieten. Een 83-jarige grijsaard ltep over het plein Juist toen de auto bus NijmegenGennep passeerde. Do man week uit, doch juist dien kant, waarheen ook de auto week. De schuld ligt dan ook thans volstrekt niet bij den bestuurder der auto. De grijsaard kwam in aanraking met een der spatborden van de auto werd omver geloopen en kwam te recht onder het laatste wiel der auto. Gelukkig werd hij nog Bijtijds door Ijlings toeschieten do personen er on der vandaan gehaald. Zijn toestand Is alleszins bevredigend. SMOKKELAARS. Onder Klein Sinay, nabij Koewaoht, België, trachtten eenige smokkelaars een viertal vaarzen frauduleus bin nen te voeren. Zij kwamen daarbij In aanraking met de douanen van eerstgenoemde plaats, een schermut seling ontstond, waarbij van revol vers werd gebruik gemaakt en de vee koopman Th. M., van Koewacht, door een kogel in het been werd getroffen. De gewonde, die in BeJgië nog een Jaar gevangenisstraf moet ondergaan, werd In der haast door zijn meikers geholpen en weggeleid. Zijn toestand Is niet wnstig. J50NDAGSARBEID. Ten behoeve van de voorbereiding vain een wettelijke regeling, welke ten doel zal hebben loonarbeid vau arbei ders op Zondag zooveel mogelijk te verbieden ef te beperken, heeft do Minister van Landbouw tot de Ka mers van Arbeid een vragenlijst ge richt, welker beantwoording vóór 15 October moet geschieden. Een zestal vragen bedoelt een be antwoording u't te lokken over aard, duur per etmaal en ln het Jaarover wisseling van meerdere arbeiders j van arbeid verricht tusschen Zater dag- en Zondagnacht 12 uur. De Kamers vau Arbeid hebben het begrip arbeiden zeer ruim op te ne men, zoodat opgaven worden verkre gen ook over kantoor- en handel sbe>- aienden en anderen, die door het ge wone spraakgebruik niet als arbeider wenden aangeduid, maar toch voor loon werken. Ook dienen de gegevens te loopen niet alleen over hen, die in fabrieken, werkplaatsen, kantoren, hotels, kof fiehuizen, restaurants enz., werk zaam zijn, maar ook over hen, die bui ten maar ten behoeve van zulke in richtingen arbeid verrichten. De Minister heeft ook de medewer king der burgemeesters ingeroepen. De Minister verzoekt die medewer king te verleenen lo. door een bijge voegde circulaire te verzenden aan elks in de gemeente gevestigde veree- niging van werkgevers of arbeiders en mede aan elke vakvereeniging, waarvan zoowel werkgevers als ar beiders lid kunnen zijn 2o. door zelf bef. In do circulaire gevraagde mate rieel te verschaffen, indien dit niet door tusschenkomst van vereenigim- gen is te verkrijgen of wel de gege vens aan te vullen of te verbeteren, indien deze niet volledig of niet juist aangeven, welke bedrijfsarbeid door arbeiders op Zondag wordt verricht en in hoeverre deze noodzakelijk is te achten. De Minister meldt, dat tot de Kar mors van Koophandel en Fabrieken het verzoek wordt gericht den Minis ter de gegevens in de circulaire aan de vereenigiugen van werkgevers e>n ar beiders bedoeld te verschaffen, voor zoover die met betrekking tot de bin nen haar ressort uitgeoefende be drijfstakken te harer beschikking staan en dat ook de Kamers van Ar beid, behalve die voor den landbouw te 't Bildt, voor de veenderij te Hoo- geveen on voor de bloembollenteelt te Beverwijk, Haarlem, Hillegom en Sas- senbeim, worden uitgenoodigd de ge gevens te verstrekken ten aanzien van de door haar vertegenwoordigde bedrijven. Intusschen verlangt de Mi. nister, dat deze gegevens zelfstandig ook worden verzameld door de burge meesters. Dr. NOLENS. Het Kamerlid dr. Nolens heeft zich metterwoon in Den Haag gevestigd. ZOON KWAJONGEN. Een zoontje van den heer H., hoofd der o. 1. school te Langweer (Fr.) verliet de ouderlijke woning en keer- do maar niet terug. Bij onderzoek bleek, dat hij een briefje had laten bezorgen bij zijn kameraadje. Dit knaapje was niet thuis, zoodat het briefje bleef liggen tot het kame raadje 's avonds terug kwam. In dat briefje stond: „Wanneer gij dit leest, moet ge mij zoeken in een diep groot water." Dat de ouders radeloos wa ren, Ls te begrijpen. Men was druk be zig met dreggen, totdat de jongen doornat en hongerig thuis kwam. Hij zelde een uitstapje te hebben ge maakt. DE BRAND TE RAAMSDONKVEER. De Bisschop van 's-Hertogeubosch, Mgr. W. van de Ven, heeft voor de slachtoffers van de ramp te Raams- donkveetr 400 geschonken. VERGIFTIGING. Aangaande de vergiftiging der kin deren te Rotterdam meldt 't Hbld., dat de bewuste doosjes, voorzien van het merk „Victoria poetscrême' gevuld met zuurtjes, werkelijk door de firma J. van Loon, suikerwerkfa- fabrikante te 's-Hertogenbosch in den handel worden gébracht. Zij deelde mede, dat alleen doosjes gebruikt werden, welke nimmer met poets-crê- me waren gevuld en door den fabri kant van dit artikel voor de verpak king werden afgekeurd. Te Breda zijn een paar duizend groene poetsgoed-doosjes in beslag genomen, eveneens bestemd om met suikergoed en drops gevuld verkocht te worden. Gelukkig hebben zich ln deze gemeente nog geen veirgiftigings- gevallen voorgedaan, niettegenstaan de er reeds 2—3000 doosjes verkocht zijn. TENTOONSTELLING HUIS- INDUSTRIE. Door het Centraal Bestuur van het Alg. Ned. Werklieden Verbond Is het mandaat van vertegenwoordiger van dat Verbond bij de Vereeniging voor de Ned. Tentoonstelling voor Huisin dustrie opgedragen aan den heer N. G. Brouwer Jr. ingetrokken en als zoodanig benoemd de vice-voorzitter van het Verbond, de heer C. H. Kouw te Lelden. NED. WERKL. VERBOND EN DEN HEER BROUWER. De seonetaris van het Centraal Be stuur van 't Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, de heer J. Mus- 8ert, deelde aan de Tel. het volgende medei Zondag j.l. zond hij een rondschrij ven aan de leden van hel Centraal Bestuur van genoemd Verbond, waar in hij voorstelde, den vice-voorzitter met de leiding van het dagelijksch beeftuur te belasten op grond dót de voorzitter, de heer N .0. Brouwer Jr., riófi ölndb gértólmen tijd aan alle be stuurswerkzaamheden onttrok. Dit laatste zou, naa/r zijn meening, het gevolg hiervan zijn, dat het Werklie denverbond niet da verwaohtingen heeft willen vervullen, welke de heer Brouwer op politiek gebied er van koesterde. Den dag nadat het rondschrijven verzonden was, nam de heer Brou wer, zonder opgave van redenen, on middellijk zijn ontslag als voorzitter van het Centraal bestuur JONGE LEEUWEN IN HET VATIKAAN. Bezoekers van het Valikaan zullen zeker ook hebben gezien de leeuwen, die ln den tuin In kooien zijn opge sloten en door Keizer Menelik van Abeseynië aan Z. II. den Paus ten ge schenke zijn gegeven. Een dor leeuwinnen heeft thans zes Jongen gekregen, Z. H. de Paus zou nu, volgens Central News besloten1 hebben, twee van de jonge leeuwtjes ten geschenke te geven aan Keizer Wilhelm, twee aan Keizer Frans Jo zef en twee aan President Taft. DOCTOR IN DE VLIEGKUNST. De nieuwste en modernste titel, die van dr. aer. doctor in de vliegkunst zal verleend worden door de te Parijs gestichte Ecole supérieure d'aero- nauitique. MEN IS NOOIT TE OUD om... een automobiel te koopen! Kei zer Ftrans Jozef, die deze week zijn tachtigste levensjaar intrad, heeft zijn eerste tuf-tuf besteld. Moge Z. M. er nog lang genoegen van bele ven! Het vorig jaar liet hij zich door koning Edward te Ischl verleiden een toertje te maken en dit is den grijzen monarch blijkbaar uitstekend beval len! EEN DOODE-LEVENDE. De politie op het stadhuis te Ant werpen werd verwittigd dat men in het slijk buiten de Kathelijnepoort 't lijk van een direnkeling had ontdekt. Terwijl een talrijke menigte zich naar den oever der Dijle begaf, kwam de politie met het lijkwagentje der poli tiewacht om hét lijk naai* het doo- denhuis te vervoeren. Doch op het oogonblik dat men den drenkeling onder de armen nam om hem in het wagentje te leggen, keek hij in eens op en riep: „Laat mij eens liggen, hèl' Men kan oordeelen hoe er over dit voorval is gelachen geworden. De zoogenaamde doode was een visscher die ln slaap was gevallen. EEN GESCHENK AAN KONINGIN HELENA. De gemeenteraad van Rome heeft koningin Helena bij de viering van haar geboortefeest een ring aangebo den, geen kostbare ring met diaman ten en saffieren, maar een ring zon der eenlge waarde, zonden* eenige ver siering. In het voorjaar hielden studenten te Stockholm een inzameling voor de slachtoffers van de aardbeving in Si cilië en Calabrië. De inhoud van de bus werd aan den Romeinschen ge meenteraad overhandigd. Zij bevatte 32.000 fr. en een dun, eenvoudig rin getje, het „penningske van de arme weduwe". De gemeenteraad heeft aan de dap pere, sympathieke vorstin, die ln die vreeselijke dagen de Italiaansche vrouwen zulk een nobel voorbeeld gaf, als herinnering aan die droeve tijden, dat ringetje aangeboden op haar verjaardag. Inderdaad een geschenk van schatbare waarde, van diep gevoel en waarachtige waardeering vooir deze koninklijke moeder. DE VLIEGWEER TE REIMS. Do snelheidswedstrijd werd gewon nen door Tissandiea* in 28 min. 59 sec., 2e Do Lambert 29 min. 2 sec.. Lefcbvre, 29 min. 2 3/5 sec.Paulhan! 32 min. 48 sec. Coup Gordon Bennett 20 K.M. La tham 13 -min. 83 sec.. Leblanc 19 min. 26 sec., Latham 19 min. 44 sec.. Paul han 21 min. 45 sec.. Somnier 23 min. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per 'regel. Echt. Victoriawater DE HAGESPELERS. Het gezelschap „De Hagespelars", onder leiding van Eduard Verkade, zal te Amsterdam het seizoen openen met de opvoering van Shakespeare's Macbeth ln de vertaling van Jacobus van Looy. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO. Volgens een telegram zal de gou verneur van Curagao wiens ont slagaanvrage wij onlangs vermeldden n October naai* Nederland terug- keereOi ZILVEREN VOETBAL. Aan de zilveren voetbalwedstrijden van dit jaar zullen de volgende elf tallen deelnemen Quick, Den Haag (houdster)Quick II, Den Haag kampioen reserve eer ste klasse en bek erh oudster) A. F. C. Amsterdam, (kampioen westelijke Jweerlo klasse) V. O. C., Rotterdam 'kampioen van een der westelijke wee-lo klasse afdeelingen) Sparta, RotterdamH. B. S., Den Haag Ajox, Leiden; II. F. C., Iloarlem't Zesde. Breda 11 elftallen dus. wat voor eene ver- deeling een niet zoo gemakkelijk ge tal ls De Belgische clubs to Antwer- m waren gaarne overgekomen, maar competities beginnen het komende seizoen in België zoo vroeg, dat van eeno deelneming aan de zilveren voet balwedstrijden geen sprake kau xijn. DE VLOOTMANOEUVRES. Na eenige dagen rust, was 't Maan dag weer „oorlog". In den uitgebroken oorlog tusschen Oostland en Zuidland heeft Oostland onze neutraliteit te land geschonden, waardoor Nederland genoodzaakt is geworden zich aan den kant van Zuidland te scharen. De Nederlandsche torpedovloot is, met uitzondering van de te Terschel ling gestationneexde groep I en de groep III te Willemsoord bij verschil lende nachtelijke aanvallen op de Oostlandsche vloot vernietigd. De kustdivisie, waairvan slechts drie schepen beschikbaar waren, is, van haar basis afgesneden, te IJmuiden binnen kunnen loopen zonder verlie zen. In IJmuiden bevinden zich ook de beide Nederlandsche onderzeebooten in nog volkomen strijd vaardigen) toe stand. De te Willemsoord gestation- neerde vier kanonneerbooten van de lokale verdediging, benevens de rnij- nenlegger Hadda en de kanonneer boot Sperwer zijn ook nog geheel in tact. De Indeeling der partijen is als volgt: Nederlandsche partij met Heems- kerek, Piet Hein en Evertsen als kuste divisie. De onderzeeboot I, die er twee voorstelt. De Sperwer, Hefning, Wodan, Njord en Bever, kanonneer booten als lokale verdediging der Texelsche zeegaten. Hadda als mij- nenlegger. Twee defensiesloepen voor veiligheidsdienst. De kustwachtpos- ten langs de kust van Noord-Holland, op Texel en Terschelling zijn bezet. De Oostlandsche partij bestaat uit Zeehond en Dolfijn, voorstellende drie pantserschepen; de Friesland, voorstellende 2 kruisers; de Torpedo booten: G 4, G 9, G 10, G 11, G Empong, Habartg, Goentoer en Fo- ka, voorstellende zeegaande torpedo booten. De opdracht van de vijandelijke partij is: de Hollandsche kust van IJ muiden tot Terschelling blokkeer en. de zeegaten afsluiten met torpedoboo ten (alleen IJmuiden werkelijk af sluiten.) In elk geval trachten te be letten dat de Nederlandsche kustdivi sie Nieuwediep binnenloopt. De opdracht van de Nederlandsche partij: Met de kustdivisie door blokkade trachten heen te breken en het zeegat van Texel binnen te loo pen, ten einde aan de verdediging der stelling aan de zeezijde te kunnen deelnemen. De Nederlandsche divislekomman- dant vernam Maandagmorgen in de haven te IJmuiden telegrafisch van de kustwacht, dat de vijandelijke vloot zich op de kust vertoonde. Da delijk zijn toen onderzeebooten uitge gaan, een uur later door de kustdi Yisie gevolgd, die een schijnuitval deed en langs de kust voer om den vijand daarheen te lokken, ter verge makkelijking van de taak der onder zeebooten. Men zag buiten weldra vier vijande lijke terpedobooten op den voorgrond. Daarna de kruisers, die toen de pante serschepen waarschuwden, waarvan nu spoedig masttoppen opkwamen aan de kim. Zij kwamen snel opzet ten en trachtten den pas af te snij den. Door overmacht kon men niet door breken en keerde terug. Doch het doel was bereikt: de vijandelijke vloot lokt en verzameld, zoodat de aanvals- kansen van de onderzeebooten nu gunstig waren. Een onderzeeboot heeft twee pante serschepen van het type Siegfried ge torpedeerd. De Heemskerck heeft een torpedo boot vernield. De Nederlandsche vloot te IJmui den is, gelijk nader gemeld wordt, bij donker uitgebroken, en wel na de torpedoaanvallen. Dicht onder de kust langs, is de vloot op 5000 meter van den vijand, zonder lichten door geglipt. Om twee uur Maandagnacht zou zij ter reede van Texel voor an ker komen liggen. De „oorlogscorrespondent" van het Hbld. schrijft nog: Dan zag ik Maandag ook de Am sterdam te Nieuwediep binnenloopen. Ze had blijkbaar haar gevaarlijke lig plaats kunnen verlaten en stoomde zelve binnen. Die zeegaten, zij wen ken den zeeman, kom binnen, kom binnen, hier wacht u een gezellig te huis, maar wee den onvoorzichtige die zich te vroeg al te veel laat in pakken door gedachten aan hetgeen hem wacht, naast het lonkende vaar water, liggen de banken, die roofdie ren van de zee, hongerend naar een buit. Zij laten niet licht los wat zij eenmaal gegrepen hebben, gewoonlijk blijven zij meester ln den strijd, die dan volgen zal. Voor de zee zelf be hoeft de zeeman zoo zelden bang te zijn, 't is Juist de vaste wal, die hem, als hij op zijn schip is, bedreigt. De Amsterdam had Donderdag ha re plichten als jager groep trouw vol bracht. Ook Vriidag en zoo vinden we dan 'de A'msterdam tégen acht uur In den avond trouw op haar post voor liet Molengat. Maar de wind nam hand over hand toe, heeft wellicht tijdelijk' stormkracht bereikt en de zee werd voor zoo'n betrekkelijk klein vaartuig ruw. Toen is hét naai* binnen gegaan en daarbij aan den grond geloopen. De navigatie berustte geheel en al bij den gezaghebber en de aan boord gedetacheerde luitenant ter zee gaf uitsluitend aan wat uit een militair oogpunt van het. schip verlangd werd. Zoo was het ook aan den gezagvoer der overgelaten, om wanneer het hem buiten te ruw werd, dan naar binnen te gaan en daarmee de manoeuvres te eindigen. Op een gegeven oogenblik' werd het hem toch te graveelig daar buiten en liep hij binnen, daarbij zelf de route, hét Molengat, kiezende. Dik van regen volgde te half elf in dit ge deeltelijk betonde en gedeeltelijk ver lichte vaarwater de stranding. Had het goede zeescheepje te voren uitne men dgelcgen op de zee, nu hét in de branding aan den grond zat, liepen zware brekers er over heen, de toe stand was zeer zorgelijk. Van een ooggetuige vernam ik, hoe gezagvoer der, loods en bemanning, geen oogen blik het hoofd kwijt waren, kalm en bedaard bunnen plicht vervulden. Hulde aan ons Loodswezen. Achter- uitwerken met de machines mocht niet baten, noodsignalen werden af gegeven, deze werden van den vuur toren beantwoord en tegen twee uur verscheen een sleepboot met redding boot achter zich. De Amsterdam was echter met hoog water aan den grond geloopen, het water was nu gevallen en kon daardoor de reddingboot geen verbinding krijgen. Maar het weer was al veel kalmer en met het terug trekken van het water, trokken ook die brekers zich terug, zoodat het schip rustiger lag dan al die manoeu- ver-dagen te voren. Toen 's morgens om vijf uur het vaartuig nagenoeg heelemaal droog zat, zond de mili taire chef zijn mannetjes van boord, daar de Amsterdam maar over één vlet beschikt, die ben allen niet zou kunnen opnemen. Zelf bleef hij nog aan boord tot het in den namiddag nog rustiger was geworden. Maandagmorgen sleepten met hoog water de vier sleepbooten Atlas, Her cules, IJmuiden en Assistent het loodsvaartuig van de droogte. Het werd dadelijk in 't dok gebracht om nagezien te worden. „Gerust, mor< gen varen we weer." zei de niet ver saagde gezagvoerder. Een groot ge luk bij dit ongeluk, dat het weer zoo kalm werd. BEURSVACANTIE. Bij de gehouden stemming over het voorstel, om ook Zaterdag a.s. als Beuravacantiedag te beschouwen, werd het voorstel met 145 tegen 140 stemmen aangenomen, zoodat do fondsenbeurs van Vrijdagmiddag a.s. tot den d aaropvolgenden Woensdag zal gesloten zijn. TE HOFFELIJK. En hoe maakt uw familie 't Dank u, dokter, helaas zijn za allen gezond I DE WONDEPLEK. PhotograafVerlangt u wellicht op name met kleurenfotografie, mijn heer 2 Heer (naar zijn neus grijpend)Ja* Neen, dat zou ik maar laten. EEN KLEINE VERGISSING. Vandaag veertien dagen kan iR niet komen, want dan moet Ik op een begrafenis. LEUK. Onderwijzer Zoo Hein, 'waar kom je weer zoo laat vandaan Hein Mijn moeder heeft me van morgen te laat geroepen. Ik had maar 15 minuten tijd om me aan te kleeden. Onderwijzer Nu, ik heb maar 10 mi nuten noodig om mij te kleeden. HeinJa, maar ik heb me gewas- schen ook. NOG MOOIER. Ja, dat is toch sterk, hè, zei de heer Tomson, dat nu weer zoon genie van een uitvinder een toestel heeft uitge dacht, waardoor je iemand op een af stand aan de telefoon kunt zien. Heel mooi, antwoordde mevrouw. Nu moet er alleen nog eens iemand komen, die het middel vindt om je op een afstand te houden,, LAATSTE POGING, Kan ik dan In 't geheel niet den weg tot uw hart vinden, juffrouw Ida? r— Ik geloof van niet te Of zou ik 't misschien eens met een fijnen auto probeeren VERHOLPEN. KokDaar is me de ragout aange brand. RestauratiehouderLaat Jean dan op de spijslijst schrijven: A la Tur quoise, dan denken de menschen, dat het zóó hoort. ONDEUGEND. Vrouw (tot man) 't Is toch wat to zeggen met. je. Nu koop je in plaats van voor mij, je zeiven een nieuwen hoed. Je bent ook altijd zoo vreeselijk verstrooid I ONDER VRIENDINNEN. Waarom heb je je verloving weer afgemaakt - Jullie hebt me allen te oprecht ge* feliciteerde Arme drommel, vroeger in goeden doen (vleiend)Mijnheer Goudman< ge waart eenmaal mijn vlrend. Bankier (waardig)Hier heb Je tien gulden. Tracht mij te vergeten.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6