Verschijnt dagelijks, behalve op Zon« en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Ifit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 8029 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBS DRIB BAiNDBNi Voer Haarlem I 1X9 Voor de dorpen In den omirek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H „de omstreken en franco per post 0.45 Ultgava der Vennootscnap Lonrena Custer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het ArrondfesetninS Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer f0.*8 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentie ven Vraag en Aanbod- hoogstens 'es regels, 25 Cts. per plaatsing» 50 Cts. Y<y>' plratsingen k contant. Redactfc ea Administraties Groote Pontstraat iBtercommuoad Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znidcr Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warm oogstraat 70—78, Amsterdam. Teleplvcon interc. 625?-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 29 AUGUSTUS. Den Hout: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 2 1/2 uur. Soc. Trou moet blycken: Concert „Harmonie", 8 uur. ""Sr on gebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. MAANDAG 30 AUGUSTUS. Schoten: Gemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur.. Stadsnieuws Grieven van 11. IJ. S. M. Arbeiders. Gisteravond had de af deeling Haar lem van de Nederlandsche Vereeni- ging van Spoor- en Trampersoneel een vergadering belegd voor de werk lieden der Centrale Werkplaats der H. S. M. alhier, ter bespreking van den toestand aan die werkplaats in verband met de aldaar in de laatste dagen voorgevallen gebeurtenissen. Over deze vergadering, die niet Voor de pers toegankelijk was, werd oils door het bestuur de volgende meedeeling verstrekt: De spreker Rozeveld uit Utrecht ging in den breede in op de oorzaken van den toestand en noemde daar voor gebrek aan organisatie. In bet bijzonder werd het optreden van som mige bazen gelaakt. Vele grieven passeerden de revue, waarmede de aanwezigen hun in stemming betuigden. De volgende motie werd met groo te meerderheid van stemmen aange nomen: „De vergadering van personeel deer Centrale erkplaats der H. S. M. te Haarlem, gehouden op 27 Augustus 1909, Gehoord de bespreking omtrent den toestand in het algemeen, de verhou ding tusschen superieuren en infe- rieuxen aan die werkpalats in het bijzonder, van meening, dat een dergelijke toestand en verhouding niet alleen ten nadeele van den arbeider is maar ook een schande is voor den werkge ver; Besluit, het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te ver zoeken, al het mogelijke te willen doen om verbetering in dezen toe stand te verkrijgen, en in 't bijzonder om te trachten, den ontslagen arbei der Groeneveld in zijn positie te doen herstellen." Na een opwekking van den voorzit ter, zich bij de organisatie aan te sluiten, waaraan eenige voldeden, werd de door ruim 200 personen be zochte vergadering gesloten. Naar we nader vernamen is de hoofdgrief van de ontevredenen in 't geheel werken er. een 1500 man aan de Werkplaats de manier van con trole door sommige opzichters in ver band met de regeling van het loon bij stukwerk. Want al wordt een vast uurloon uitbetaald, zoo deelde men ons van werkliedenzijde mee, voor een bepaald werk wordt een aantal uren vooruit vastgesteld. En dat aantal uren wordt uitbetaald. Werken de arbeiders dus langer over in stukwerk uitgegeven arbeid, dan daalt daar door het uurloon. De grief tegen sommige der opzich ters we onthouden ons van het noemen van namen geldt nu dit, dat zij door strenge contróle e. middelen het toegestane aantal werk uren zoo gering mogelijk maken. Daardoor daalt de totaal-som voor t stukwerk, zoodat minder uren wor den uitbetaald, dan er gewerkt is, .waardoor het uurloon daalt. Op deze wijze wordt, volgens onzen zegs man, hét zoogenaamde vaste uurloon tot een fictie. Ook komt het, volgens hem voor, dat wanneer er door harder werken meer is ver diend dan een normaal dagloon, een voudig geen rekening wordt gehou den met het meer verdiende, en al leen het normale dagloon wordt uit betaald. Een andere grief is ook het optre den van eenige dor opzichters in 't al gemeen. Daardoor kwam het deze week tot een uitbarsting bij de vecht partij, waarbij een der assistent-on- zlchters werd gewond. Dergelijke vechtpartijen, aldus verzekerde men ons, kwamen de laatste jaren herhaal de malen voor. Ditmaal ging het over het sloopten van een portier uit een spoorrijtuig. Volgens het oordeel van degenen, die dit werk gewoonlijk verrichten, brok kelt het hout van die uitgebroken por tieren gewoonlijk af. Dit gebeurde ook nu. Evenwel nu werd er door den assistent-opzichter de opmerking maakt, dat een goed werkman heter beter zou afgebracht hebben. De ar beider, die deze aanmerking onbillijk oordeelde, werd hierop driftig, met het bekende gevolg. De man is thans ontslagen, doch hem is meegedeeld dat hem beroep op het scheidsgerecht wordt toegestaan. Dit bestaat uit twee personen, door den ontslagene gekozen, en twee door de directie gekozen, die samen een vijfde lid kiezen. Om de gebeurtenissen niet eenzij dig voor te stellen, vervoegden we ons bij de directie van de Centrale Werk plaats. De chef, de ingenieur Sloot, meen de ons echter een onderhoud te moe ten weigeren. Het voornemen bestond heden bij de werklieden om vanavond een col lecte voor den ontslagen arbeider te houden.. VAN OPTOCHT-MAKERS. Op onze redactie-tafel lag vanmor gen 't volgende briefje: „Deze is dienende u te melden, als dat op Dinsdag 31 Augustus in het Leidsche kwartier een optocht zal ge houden worden, genaamd Jong Ne derland, opgericht door Corn. Dekker, Jan Visser en Frcderik Souwer, van 9—12 jaar. De stoet vertrekt om 6 uur van het Leidscheplein en gaat verder door de verschillende straten van 't Leidsche kwartier. Met dankzegging," We zijn zeer erkentelijk voor Jong Neerland's meedeeling. We hopen voor Cornells en zijn vriendjes, dat 't een „welgeslaagde" optochit moge zijn. Hedenavond vergade rt de afdeellng Haarlem van den Bond tan Nederl. Onderwijzers. Aan de or de komen o.a. een adres aan den Raad van Schoten, Sinterklaasfeest, Bondsf eestavond, deelneming kies- rechtbetooging, benoeming adminis trateur van „Haarlem's Onderwijs." Onderwijsbenoeming. De heer Kaat van Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan een bij zondere school te Dirksland. O n g v a 11 e n-c o> m m i s si e. De heer Jhr. Ch. F. van de Poll, lid-werk gever van de plaatselijke commissie als bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet 1901, te Haarlem, die dit jaar periodiek aftreedt, heeft be richt gezonden, voor een herbenoe ming niet in aanmetrking te willen komen. Verlof Drankwet. B. en W. doen weten, dat een ver zoekschrift is ingekomen van C. Vroom, om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel ïo. 26 aan den Burgwal. Museum van Kunstnijver- heid. Op algemeen verlangen zullen de reproducties van geweven stoffen de volgende week nog ten toon gesteld blijven. Zoowel op het gebied der nij verheid en hare geschiedenis als op het artistieke gebied bevat deze ten toonstelling merkwaardige gegevens. Zondag is de toegang kosteloos. Baden. In het Douche-badhuis aan den Kou. denhorn zijn in de afgeloopen week «enomen 871 baden, aan dat aan het eidsche Plein 1000 baden. Naar Lunteren. A. s. Donderdag zal door de ver schillende Prot. Zondagsschoolbestu ren, de laatste ploeg kinderen uitge zonden worden naar het herstellings oord „Naar Buiten", te Lunteren. Jubileum. Den 6en October a. s. zal de heer R. Terstal, werkzaam In de afdeeling rijtuigbankwerker ij van do Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M., den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren bij de maatschappij in dienst trad..- MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Gisteravond vergaderde in café Neuf de afdeeling Haarlem en Om streken van do Hollandsehe Maat schappij van Landbouw, onder presi dium van den heer Fr. Lieftinck. Behalve het bestuur, waarin de heeren W. K. Loeff, overleden, en mr. H. Ph. de Kan ter, naar het bui tenland vertrokken, ontbraken, wa ren aanwezig twaalf leden. Na opening der vergadering las de heer Van Wickevoort Crommebr dc notulen der vorige vergadering voor, welke wei-den goedgekeurd. Vervolgens nam do voorzitter het woord, om eenige gevoelvolle en har telijke woorden te wijden aan don overleden secretaris, den heer W. K. Loeff. Spr. zei o. a., dat de wisselende gezondheid en de afnemende Krachten van den heer Loeff dezen niet hadden belet, om geen gelegenheid te verzui men, waar hij nuttig kon wezen voor de afdeeling. Steeds was hij bereid van raad en advies to dienen in zijn werk was hij nauwkeurig en ijverig xpets kon hem worden gevraagd of hij wist er een antwoord cp te geven. Wij kennen hem als een man, welwillend, aangenaam, verdraagzaam, en toch vasthoudend aan z'n beginselen, zei- de spr. Hij zal nog lang in onze ge dachtenis voortleven. Voorde vacatures in 't bestuur werd benoemd de heer J. G Heil, die de benoeming aanvaardde, tet secretaris, en de heer J. C. Kikkert, die afwezig was, tot bestuurslid. Uit het verslag van den penning meester, mr. G. C. Everwijn Lange, bleek, dat in bet jaar 1908 de inkom sten bedroegen 918,26, de uitgaven 914,42 1/2, zoodat aanwezig is een voordeeLicr saldo groot 3.83 1/2. De financieele commisie, het ver slag nagaande, adviseerde tot goed keuring, waartoe besloten werd. Een besluit werd voorgelezen, waar in de Staten van Noord-Holland zich bereid verklaren, de aftL Haarlem ge durende de jaren 1910, 1911 en 1912 een jaarlijksch subsidie van ƒ300 verschaffen voor oen cursus in prac- tisch en theoretisch hoefbeslag. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. Een voorstel van 't hoofdbestuur, om een informatiebureau op te rich ten, werd gesteld in handen van het bestuur. De heeren Van Amstel en Heil wer- deD benoemd Uut afgevaardigden der afdeeling op de groote algemeene ver gadering, te houden te Gouda op 1 September 1909. De beschrijvingsbrief gaf geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Bij de rondvraag wees de heer Heil er op, dat toen de heer Loeff nog leef de, ea- sprake is geweest van een xe- glementsveranderlng. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat het bestuur in een be stuursvergadering een concept-regle ment ter vervanging van het oude zal samenstellen, dat dan aan de leden zal worden voorgelegd. Verder merkte de heer Heil op, dat in den afgeloopen winter een voor dracht over kunstmeststoffen zou heb ben plaats gehad, wat niet is ge schied. Hij vroeg of dit alsnog ge schieden kan. Besloten werd, dat het bestuur zich in verbinding zal stellen met het hoofdbestuur, met het verzoek, om een geschikt persoon voor die voordracht aan te wijzen. Op een vraag van een der leden, hoe het gaat met de graansoorten, die in Halfweg met kunstmest zijn behan deld, antwoordde de heer M. Stut, dat het graan er goed voor staat, en stel de de proefvelden ter bezichtiging. Straatschender ij in den ouden tijd. Naar aanleiding der vele straat schenderij ten huidigen dage, sloegen we de oude keuren enz. van Haarlem eens na. Nu, het was oudtijds niet minder erg, ja, nog slimmer dan thans. Maar wat deed de stedelijke regeering? Ze strafte de jeugd met boeten en stelden de ouders er aan sprakelijk voor. Betaalden dezen niet, dan werden ze in het werkhuis soms voor zes weken opgesloten, terwille hunner lieve kindoren. Dezen toestand zal zeker niemand terugwenschen, doch vele ouders eens wat meer aan sprakelijk te stellen voor de vele wan daden der jeugd, vooral van de opge schoten jeugd, zou misschien voorko men, dat er zoovele ergerlijke zaken geschieden. Hulp bij ongelukken. Eenige personen stellen hier ter stede pogingen in het werk, om een vereeniging te stichten, wier leden zich tot taak stellen eerste hulp bij ongelukken te verleenen. Een adver tentie in dit nummer geeft nadere bij zonderheden* HET WATERFEEST. Tijdens de middag- en avondgondel- tochten op Dinsdag a. a zal de haven meester (de heer M. J. E. Kriens) met twee pol'tiebooten dezo tochten door de ge meer to leiden. ^.ij, die met hun vaartuigen niet vooraf bij het schuitenhuis dar roei en zeilvereenigiiig „Hot Spaarne", door de Commissie belast met de re geling, zijn ingeschreven, zullen wér den geweerd uit den stoet. Do tochten worden begonnen met een sein van 4 stooten op da stoom fluit, 2 stooten beduiden, dat de sleep moet stoppen. De vaartuigen komen alle bijeen bij bovengenoemd schuiten huis en wor den aldaar opgesteld voor het ver trek, terwijl mede na afloop van het vuurwerk de booten (Lergenen, die dat wanschen, naar do «taxi terug worden gesleept. De havenmeester deelt ons mede, dat hij voorzien is van redding- en branubluschimddelen, zoomode van een verbandkist en fakkels. Schippers en vaartuigen, die de bevelen niet op volgen of de goede orde verstoren, zul len >nmLddell'jk z.g. opgebracht, nl. v an het terrrin - eggesieept worden. Schippers, die de hulp van den ha venmeester behoeven, kunnen zijn hulp inroepen door 4 stooten op de stoomfluit of seinhoorn. Aangezien hij avond het terrein zeer gevaarlijk 'S, is het noodzakelijk, dat een goede orde worde gehandhaafd. De *X)l:t iebooten ziju 's avonds ken baar aan 2 roode lichten, met een wit licht daarboven. Het bestuur der vereeniging „Ko ninginnedag" verzoekt ons de deel nemers aan de gondelvaarten er aan te herinneren, dat de deelnemende vaartuigen gesleept kunnen worden en d -.t zij daarmede bij hun versie ring en verlichting rekening dienen ie houden en er voor moeten zorg dra gen een touw aan boord te hebben. Verder is nog besloten een muziek corps 's avonds te 7 uur de stad te la ten doortrekken, de te volgen weg zal in de programma's vermeld staan. „DE DAMIATEN I-lier ter stede is opgericht het Too- neelgezelschap „De Damiaten", zich ten doel stellende het peil der Zon dagsvoorstellingen te verhoogen door oordeelkundige keuze van stukken en zorgvuldige voorbereiding. „De Da miaten" willen in den vollen en meest uitgebreiden zin des woords „Kunst aan het Volk" brengen. Ter bestrijding van de kosten van exploitatie moet natuurlijkerwijze entrée geheven worden. Dit zal ech ter beduidend lager zijn dan gewoon lijk wordt betaald. Zoo zullen de plaatselijke Tooneelvereenigingen en vakvereenigingen, van welken aard ook, op de eerste drie rangen 50 pro cent reductie ontvangen. Zondag 5 Sept. a.s. openingsvoor stelling met „Zijn Speelgoed", drama in 3 bedrijven, uit het Duitsch van Arthur Schnitzler, repertoirestuk van „de Konink. Vereen, het Ned. Too- neel, gevolgd door „Een prettige Thuiskomst"?! Dolle klucht in een be drijf, eveneens uit het Duitsch, door Mejo. De artistieke leiding i9 in handen van Fritz van Dommelen, hier ter stede welbekend als Regisseur van de Kon. Lett. Ver. J. J. Cremer, terwijl de kern dor medespelenden bestaat uit beroepstooneelspelers, aangevuld door eenige dilettanten, goede oude bekenden van het Haarlemsch pu blick. De leden van dit gezelschapje, het bestaat uit een tiental leden, bestaat uit een drietal Haarlemmers en ver der uit Amsterdammers. Men is druk in de weer om bij de openingsvoorstelling goed voor den dag te komen. Eiken avond wordt er te Amsterdam hard gerepeteerd, want men wil het er „in" hebben. O.i. verdient het streven van dit clubje, dat ons een frisch en energiek troepje lijkt, aanbeveling. Het gehal te van de Zondagavond-stukken is dikwijls zeer slecht. Daairin verbetering te brengen zou een niet geringe verdienste zijn van de Damiaten. B ij t ij d s gevonden. Gistermorgen kwamen de werklie den van de botetrfahriek van de firma v. d. Gr. voor een gesloten deur. Na eenigen tijd werd de schutting over- geklommen en werd do bewaker ge vonden, die onwel was geworden, waarschijnlijk door ontsnapte terpen- tijndampen. De man maakt het nu eoöd. A a n r ij d i n g. Gistermiddag verloor een fietsende dame op de Leidsche Vaart de macht over haar stuur en viel tegen de in beweging zijnde tram aan. Na door ar. Van Dam onderzocht en verbon den te zijn, de dame was gelukkig slechts licht gewond, werd zij per rij tuig, dat inmiddels door de E. N. T. M. was besteld, naar haar woonplaats te Vogelenzang vervoerd. Benoem d In het 6e district der arbeidsinspec tie ter standplaats Haarlem, zijn noemd als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district de in specteur van den arbeid der 1ste klas se, de heer S. R. Smit, en de opzich ters van den arbeid, de heeren M. Herman en W. de Vries. Muziek in den Heul Muziekuitvoering op Zondag 29 Aug., des middags 2 1/2 uur, door door Haarlemsch Muziekkorps, di recteur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Cornelius, Marsch, Mendelssohn. 2. Ouverture, „Hans Ileilung", Marschner. 3. Scène et Valse de 1'Opéra „Gxet- na Green", Guiraud. 4. „La Princesse au Sabat." Fan- taisie-Ballet, Ganne. a. De Toovercs. b. Bezwering. c. Byzantijnsehe optocht.. d. Droomerij. e. Bacchanale. f. Bezwering. g. Vergoding. 5. Ouverture Les Dragons de Vil- lars, Maillard. 6 „Du und Du",' Walzer, Strauss. 7. Prelude uit de Engelsche opera „Nadesda", Goring Thomas. 8. Potpourri a. d. operette „Die Lustige Wittwe", Léhax., P r ij s behaald. Op den te Garinchem gehouden wedstrijd behaalde het paard van den heer Van Linden Tol alhier, in het schoonrijden den eer-sten prijs. I Op de beide lotingsdagen moeten alle tapperijen (dus in de geheele ge I meente) den geheelen dag geslote»" I zÜn- i SLOTEN. Inbraak is gepleegd in de zieken barak aan den Overtoom. Een zoo goed als nieuw rijwiel van de gemeen- te-poULie is daarbij ontvreemd. IJMUIDEN. De 31-jarige F. de Rooy, welke gis* teren door den electr'schen stroom werd gedood, was tooneelspeler bij het gezelschap van Bakker, maar,- evenals ile andere mannelijke leden van het gezelschap, belast met het opbouwen en afbreken dor tent. Toen hij boven op de tent zat., heeft hij waarschijnlijk door het verliezen van zijn evenwicht de draden gegre- pen. De stroom was zóo sterk, dat de dood onmiddellijk intrad en genees kundige hulp niet meer mocht baten. Een weduwe met twee kinderen blij ven achter. Het lijk werd dadelijk ver voerd naar het doodenhuis op de alge meene begraafplaats. Een 17-jarige vischknecht, F. B.c werd heden door de politie gearres teerd wegens diefstal van geld ten nadeele van den vischdroger >L Gouda. Gisteravond is de sleepboot „Wo- dan", welke belast is met het vis- scherij-onderzoek, hier binnengeko- BLOEMENDAAL. Gisteren werd in Woestduin de jaarlijksche schietwedstrijd gehouden van de afdeeling Kennemerland van den Alg. Ned. Pol. Bond. Ruim 50 le den namen daaraan deel, er werd zeer hoog geschoten. De eerste prijs werd behaald door den heer Louise te Bloe- mendaal, terwijl de twee oere-prijzen, uitgeloofd door mevrouw Visser van Hazerswoude, bestaande uit ecu gou den horloge met inscriptie, werden behaald door de heeren Rijnders te Halfweg en Togtema te Bloemendaal. Na afloop van den wedstrijd bleven de leden nog gezellig bijeen in het ho tel Woestduin, waar een tooneelgezei- schap eenige stukjes ten beste gaf. Over het geheel mag deze wedstrijd als uitstekend geslaagd worden be schouwd. SCHOTEN. Raadsvergadering op Maandag 30 Augustus a. s., n.m. 71/2 uur. Behandeld zullen worden de versla gen der.commissie tot het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, cn de begrooting der gasfa briek 1910; een voorstel tot wijziging der verordeningen op de gasfabriek, tot uitbreiding daarvan, en het aan gaan van een geldleening ten behoe ve der gasfabriek. Gistermorgen is op den Rijksstraat weg door de stoomtram Haarlem Alkmaar de groote trekhond van den groentenkoopman Smit, wonende al- hter, dood gereden. Dit is voor den arxnen koopman een schadepost., daar de hond een waarde van f 15 vertegen woordigde. De regenval. Daar de wind steeds kalm blijft, en dus de molens niet kunnen malen, zijn de veehouders hier genoodzaakt hun vee, dat voor een groot gedeelte in het Velserbroek werd geweid, naar de hoeve te halen. Men vertelde ons, dat men op de laagste gedeelten van het weiland in het Velserbroek tot de knieën in liet water liep. Het stoomge. maal te Spaarndam alleen schijnt niet In staat bij dezen grooten regenval om al het water weg te halen. Alle sloo- ten en vaarten staan dan ook hier tot bijna aan den rand vol water. HAARLEMMERMEER. Do eerste gemeenschappelijke vei ling van appelen en peren uit de boomgaarden zal 9 September plaats hahhan. Van de barkas van den „Koperen Ploeg", welke een lading kooigoed naar Zaandam bracht, brak nabij het Zaandammergat de krukas. Door een sleepboot van do firma Hoogendijk to Zaandam werd zij naar hier terugge bracht KONINGINNEDAG. Koninginnedag zal te IJ muiden wor den gevierd door het houden van een optocht met versierde fietsen van een waterfeest met verlichte en ver sierde stoom- cn motorbooten en be sloten worden door een schitterend vuurwerk op het sluiseiland., ZANDVOORT. Door de vereeniging „Zandvowfs Feestcommissie is besloten voor den gecostumeerden optocht zeven prij zen beschikbaar te stellen. De verdee- ling en bepaling der prijzen wordt geheel aan de jury overgelaten* Zondag zal een voetbalmatch wor den gehouden tusschen Z. V. V. ato hier en een elftal badgasten. OPENING ZITTING STATEN- GENERAAL. Voor het geval H. M. de Koningin de zitting van de Staten-Generaal in September niet mocht openen, waar* van ernstig sprake, doch waarom trent tot dusver nog niets beslist is,: zal de beëediging van de leden van de nieuw gekozen Tweede Kamer met machtiging van H. M. geschieden door het tijdelijk voorzitterschap, die vooraf de gevorderde eeden in han den van H. M. de Koningin zal heb ben afgelegd. CHOLERA TE ROTTERDAM.' De lijder, die in een particuliere wo ning werd verpleegd, V. uit de Delft- schestraat, is gisteravond naar de ba rak aan de Linker Rottekade ver* voerd. Dit is een zwaar geval. In den toestand van de drie patiën ten, die ernstig ziek zijn, is geen ver andering gekomen. Dr. A. A. Hijmans van den Bergh, eerste geneesheer in het Ziekenhuis op den Coolsingel, heeft de barak op de Linker Rottekade laten inrichten voor eventueeie patiënten aan den rechter Maasoever. De hoofdcommissaris van politie heeft voor zijn geheele personeel een order uitgevaardigd, regelende hoe te. handelen bij het in aanraking komen, met een geval van cholera. De zwemschool aan de Boompjes is gesloten. VOORZORGSMAATREGELEN IN BELGIë. De schepen, komende van Rotter dam, ter bestemming voor België, worden als verdachte schepen aan schouwd en zullen dus aan quaran-» taine-maatregelen onderworpen zijn bij aankomst te Doel. Deze maatregel wordt genomen om de besmettelijke, ziekte te keer te gaan (cholera), wel* ke te Rotterdam uitgebroken 1®.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1