Verschijnt dagelijks, behalve op Zo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragen FEUILLETON De rooöe Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8030 MAANDAG 30 AUGUSTUS 1909 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN P8R DRIB HAANDBNl Voor Haarlem I lJt Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland ,135 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der VennootscBap Looreos Coster. Directeur 3. 8. PEEREBOOBt ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cts,; Iedere regel meer 10 Cts. Euiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer /0.X<i Reclames 3Ü Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Groote Rontstraat intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 715. Drukkeriji Zolder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. y7 ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon liiterc. 6229. TWEEDE BLAD. DE SUCCESTOCIIT VAN DEN LUCHTGRAAF. Do burgemeester van Berliin hoeft 't gezegd: „Graaf Zeppelin is de held en de lieveling van 't Duitache vol k." Woor den door Zioo'n edelachtbaren mond gesproken rijn absoluut waar 1 Bo vendien. ae ongeloovige Thomas kan rich dadelijk overtuigen, door kennis te nemen van de gegevens over den euccestocht van den luchtgraaf. Veel is er van te voren al over deze reis ge schreven. Oók gedicht. Zeppelin A Berlin.... Dat rijmde zoo mooi 1 Toch heeft de luchtgraaf met veel tegenspoeden te kampen gehad, 't Is opmerkelijk, maar Zeppelin heeft bij t'n groote tochten meestal met guur weer te kampen, 't Lijkt, of de lucht een verbond gesloten heeft met alle elementen, om den graaf te bestrij den, zoodat deze niet zal trionifeereu over de lucht. Natuurlijk een interes sante strijd Een jaar geleden bij Echterdingen won de lucht het, met behulp van den regen-god Pluvius en den donder-god Thor en nog eenige hunner collega's. De mensch gaf den strijd niet op, hij was geslagen, maar niet versla- gen. Thans heeft hij revanche geno men 1 Eerst weer een worsteling 1 Bij Friedrichshafen werd de tocht Vrij dag aangevangen, 't Was leelijk weer en ten gevolge daarvan raakte een motor defect, zoodat geland moest worden. Zaterdagmorgen vroeg werd do strijd tegen de lucht hervat. Nu was er een zeer sterke tegenwind en veel regen. En toch ging 't luchtschip voort. De „Zeppein lli" worstelde te gen de elementen en kon slechts zeer langzaam een 15 K.M. in 't uur 1 vooruit komen. In Berlijn zaten de menschen, ook 't keizerlijk paar en hun gasten, te wachten. Wachten wachten wachtenEen vervelende bezig heid 1 Geregeld kwamen er bulletins van de couranten, dat Zeppelin slechts langzaam vorderde, zoodat 't uur van aankomst geregeld later werd aange kondigd. Eindelijk zag Zeppelin, die 't eerste gedeelte van de reis niet meegemaakt had, maar z'n schip per auto tegemoet gereden was tot Bitterfeld, dat hij op den Zaterdag toch niet meer in Ber lijn kon komen. Hij zond den keizer eeu telegram„vandaag niet meer, ik kom Zondag." 't Viel de menschen in Berlijn niet mee. Er waren duizen- de en tienduizendo vreemdelingen, die nu voor niets naar Berlijn gekomen waren. Enfin, niet pruttelen I Zeppe lin is cle lieveling van 't publiek, dus hij mag de menschen wel eens een en kel blauwtje laten loopen. Bovendien, de Graaf kon 't ook niet helpen I Zaterdagnacht werd 't luchtschip nog een beetje opgekalefaterd en Zon dagmorgen werd de reis hervat. Nu had de lucht blijkbaar den strijd ge wonnen gegeven I Wel was er nog een beetje tegenwind, maar de regen was opgehouden. Alles „ging nu van een leien dakje" om eens een zeer stou te beeldspraak te gebruiken, die bij luchtvaart ai weinig past 1 De Berlijners zaten reeds vroeg weer op hun uitkijk, weer vol hoop en verwachting. Nu was 't aantal kijkers nog veel grooter, want op den rust dag wild© Leder van de triomf van den luchtgraaf getuigen zijn. Gelukkig werd het vertrouwen der wachters nu niet langer teleurgesteld. Om 121/4 uur 's middags ging het van mond tot mond Zeppelin komt I Zeppelin komt I En hij kwam. Grootsche aanblik, t Ucht-gekleurde luchtschip als een reu zenvogel langs de blauwe lucht zwe vend 1 Uit de kelen der wachtenden steeg een onbeschrijflijk gejubel op. 't Kwam oevral vandaan, want overal zaten en stonden de menschen. Zelf3 de daken der huizen zagen zwart van de kijkers Precies 121/2 uur kwam 't lucht schip boven het Tempellhoferveld, waar de keizerlijke tribune was opge slagen. 't Luchtschip zwenkte daar eenige malen ten teeken van een groet. Deze begroeting op een 150 h 200 meter boven het Tempeihoferveld duurl© een kwartier. De bestuurder liet het schip allerlei manoeuvres en kunstjes verrichten, om te laten zien, hoe zeker hij van zijn zaak en het stuur is. Toen moesten de apdere Ber lijners tevreden gesteld worden, werd over het stadhuis, over de „Unter den Lin ie i'' gevlogen en een bezoek ge bracht aan de voorsteden Friedirich- stad en Cranienburger Vorstadt Na die verrichting vond de graaf het welletjes en ankerde zonder eenige moeilijkheid op het Tegeler schiet veld. De keizer was daar aanwezig en begroette den luchtgraaf recht harte lijk. Een muziekkorps speelde „Deuhschland, Deutschland über al les... Ook de keizerin drukte Zeppelin de hand. En bij deze gelegenheid was 't, dat de burgemeester van Berlijn sprak „Zeppelin, u bent de held en de lieveling van 't Duitsche volk." D'! keizer stelde zelfs een driewerf hoera voor den luchtgraaf in. Na deze enthouslastische ontvangst reden de keizer en Zeppelin ln een auto naar het palels. Groote eer de graaf zat aan de rechterhand van Wilt elm. Onder luide toejuichingen reed men naar bet palels, waar de lunch ge bruikt werd, waarbij ook de inge nieurs van Zeppelin aanzaten. De keizer wijdde aan elk der heeren een dronk. Na afloop van de lunch vertoonde de kei7er zich herhaalde malen met graaf Zeppelin aan het venster, waar na dan telkens do toegestroomde me nigte in daverend gejuich losbrak en vadeiiandseh© liederen zong. De keizer vertrok naderhand om de vloot-manoeuvres in Swinemunde bij te wonen. En Zeppelin vertrok 's avonds wear met zijii luchtschip. Duitschland en de Duitschars zijn vol vuil 't succes van Zeppelin, 't Is ook een triomftocht I Alleen in Engeland kijkt men zuur. Toen eenige weken geleden per abuis de dood van den luchtgraaf werd be richt, was men in het Rrittenrijk veel geruster DE STAKINGSBEWEGING IN ZWEDEN. Aon de Zweedsche pers Ls een offi cieels mededeeling betreffende de sta king verstrekt, inhoudende, o.a, dat er bericht is ingekomen van eenige kwaadwillige daden, door stakers be dreven. Bij Gefle, b.v., zijn er in een houtzagerij, waaraan arbeiders wer ken, in de machines ijzeren staven gelegd, waardoor eenige schade is veroorzaakt, 's Nachts heeft men in de straten van Stockholm stukken blik met spijkers gevonden, blijkbaar be stemd om automobielbanden te be schadigen en paarden te kwetsen. Behalve dergelijke voorvallen blijft er ln hoed Zweden volmaakte orde heersohen. Het Stockholmsch dagblad schrijft „Men hoort dikwijls vragen, hoe hot einde zal wezen. Wij antwoorden, dat de algemeen© staking eerst afge blazen moet worden. D© uitsluiting en de strijd over de contractbreuk blij ven echter, maar die omvatten stellig niet de helft van die nu niet werken... De algemeene staking is een erkende mislukkinghet verderfelijkst voor de arbeiders zelf. Waarom houdt men er dan niet mee op Op bemiddeling van de regeering is geen kijk." Dit blad is een orgaan der werk gevers. Daarom is de uitlating teeke nend. De werkgevers eischen een on voorwaardelijke overgave. De algemeene staking moet eindi gen, maar de uitsluiting, die er aan leiding toe gaf, blijf van kracht. Die wordt eerst opgeheven, als de betrok ken arbeiders de nieuwe voorwaarden van de patroons aannemen. En dan wordt Ln het drukkersvak nog de quaestle van de contractbreuk uitge vochten. 't Einde is dus nog niet to voorzien. DE KRETENSER QUAESTIE. Er is niet veel nieuws. Alleen ls het opvallend, dat een groepje Grieksche officieren, die voor een oorlog waren, uit Athene getrokken zijn en nu bul ten de stad bivakkeeren. Wat zijn ze van plan Zelf een legertje samen te stellen en oorlog op eigen houtje te gaan voeren? In het Grieksche ministerie is het ook „mot". Verschil van raeening heeft gemaakt, dat enkele excellenties aftraden en door anderen vervangen werden. En in Turkije konden de ministers het slecht met hun collega van open bare werken vinden. Daarom eischten ze zijn ontslag en.... dat is gegeven. Nieuwe heeren.... Komen er nu ook weer veranderingen in de verhoudin gen omtrent Kreta Laten we hopen van niet. DE OORLOG IN MAROKKO. De president van den Spaanschen ministerraad heeft in de „Imparcial" verklaard, dat de krijgsoperatiën der laatste dagen van weinig beteckenis zijn, en zij slechts dienen ter voorbe reiding van een groote offensieve be- weging van het Spaansche leger, wel ke rijpelijk overwogen en met kracht uitgevoerd zal worden. De regeering wenscht niet overhaast te handelen, op een paar dagen meer of minder komt het niet aanzaak is slechts, dat het Spaansche leger sla- ge. Spanje eerbiedigt den sultan als opperhoofd van den staat, aldus zei- de de Spaansclie minister verder, maar wijl hij ai sinds lang niet het minste gezag in het Rif-gebied uitoe fent en niet voor orde en rust in dat gebied kan instaan, moet Spanje zelf zijne belangen verdedigen en er het werk van vrede en vooruitgang be vorderen. (Letwel, 't is de minister, die deze conclusie maakt HET DEENSCHE MINISTERIE. De koning van Denemarken heeft, na raadpleging van den minister-pre sident, geweigerd een deputatie te ontvangen uit den optocht, die als een betoog Lng tegen het ministerschap van J. C. Christensen zou plaats heb ben. Ook de voorzitter van het Folke- ting weigerde. De ommegang ging echter door, gevolgd door toespraken in een vergaderzaal. SCHEEPSRAMP IN AMERIKA. De stoomboot „Ohio" i« op de. kust van Alaska gezonken. Op verzoek om hulp langs draadloos-telegraflachen weg, kwamen vracht- en kleine paasa- giersstoombooten hulp bieden, die 128 personen konden redden. Vijf passagiers verdronken, waaron der de scheepstelegrafist, die zijn post te laat verliet OVERSTROOMING IN MEXICO Noordelijk Mexico is geteisterd door een overstrooming van de Santa Co- tharina-rivier. Te Monterey wordt de schade geraamd op twaalf mi 1 Hoen dollar, daar verscheidene belangrijke •jidubtrieele ondernemingen van de overstrooming te lijden hadden. Het aantal dooden wordt op 800 geschat, terwijl 15.000 inwoners van onderdak beroofd zijn. DE KLASSENSTRIJD IN SPANJE EN IN ZWEDEN. Zaterdagavond hield mevr. Hen- riëtte Roland Holst een voordracht over bovengenoemd onderwerp in de goedgevulde bovenzaal van de Socië teit „Vereeniging", daartoe uitgenoo- digd door de afd. Haarlem der S. D. A. P., die wenschte dat de gebeurte nissen, die zich in de laatste weken in Spanje en Zweden hebben afge speeld, meer bekend zouden worden onder hare leden en andere belang stellenden. Volgens de spreekster bestond er een giroot verband tusschen de ge beurtenissen in Spanje, en de groote werkstaking in Zweden. Beide wa ren een gevolg van de ontwikkeling van het kapitalisme. In Spanje was de beweging veroor- xaakt door de koloniale politiek, ln Zweden was zij het gevolg van het optreden der ondernemers, die de kracht der vakvereeniglngen trachtte te fnuiken. In Spanje was het verzet gericht tegen den Staat, had den vorm aangenomen van oproer, brandstich ting, gevechten tegen de regeerings- troepen, ln Zweden was de staking gericht tegen de ondernemers, had meer een kalm aanzien. De spreekster schetste de economi sche toestanden in Spanje en in Zwe den, die aanleiding hebben gegeven tot de veelbesproken gebeurtenissen der laatste weken. Het Spaansche volk lijdt onder het monopoliseetren van de rijkdommen. De verdiensten der burgerij worden daardoor tot 't laagst mogelijke peil gehouden; het volk wordt stelselma tig dom gehouden; in 1900 waren 12 millioen van de 18 millioen nog anal- phabeten. Het volk moet een ontzaglijke be lasting opbrengen; de armoede ls enotrm, en daarvan is een recht streeks gevolg de emigratie, die in geen land van Europa zoo'n omvang heeft aangenomen; in 1902 zijn ruim 50.000 personen geëmigreerd. De Marokkaansche kwestie deed ten slotte den beker over loopen; Spaansche troepen, samengesteld uit de volksklasse (in Spanje bestaat nog het remplacantenstelsel), werden ten oorlog gezonden naar Marokko. Toen barstte de bom los; Barcelo na vormde bet middelpunt en van daar uit werd de algemeene werksta king geproclameerd; het verkeer werd stop gezet in geheel Catalonië, spoorwegrails werden opgebroken, telegraafdraden doorgesneden, talrij ke kloosters werden vernield. Doch het was geen goed georganiseerde be weging; de volksklassen inSpanje zijn niet krachtig vereenigd. In de andere deelen van Spanje werd het oproer, dat bedoeld was als pro test tegen den oorlog, spoedig onder drukt; slechts in Barcelona wist het volk zich ©enigen tijd staande te houden, om ten slotte door de regee- ringstroepen vermand te worden. Toch heeft men dit bereikt, dat het gehate rempla?antenstelsel is afge schaft. In Zweden is de toestand heel an ders.Daar heerscht eenheid en orguni- satie ond«r de volksklassen. De industrie is er in de laatste jaren zeer sterk ontwikkeld, en daarmee de vakvereenigingen. Er wordt goed on derwijs gegeven er heerscht eenheid van godsdienst. De S. D. A. P. ge vormd door de vakverbonden, in den aanvang van dit jaur bestaande uit ruim 162.000 leden, staat sterk door den strijd voor het algemeen kies recht. Doch ook de ondernemers lieb- ben zich vereenigd. Tijdens een crisis in de industrie dreigden de onderne mers met groote uitsluiting, wanneer de arbeiders zich niet een belangrijke loonsver'aging lieten welgevallen. Deze uitsluiting dreigde steeds groo ter vormen aan te zullen nemen, de weerstandskassen der vakvereenlgin- gien liepen gevaar, uitgeput te gera ken, en ten einde dit te voorkomen, gingen de leiders van de arbeiders klassen tot den aanval over, en pro clameerden de algemeene werksta king, die thans de vierde week is in getreden en in z'n hoogtepunt 300.000 arbeidexs omvatte. Maatregelen ziju genomen, dat bij den reinigingsdienst, de waterleiding, gasfabrieken, enz., niet gestaakt zal worden. De staking in Zweden geeft een be wijs van bewonderenswaardige disci pline chder de arbeidersop ver schillende wijzen worden zij geprik keld tot gewelddadig optreden, maar zij geven den regeeringstroepen geen aanleiding om krachtdadig in te grijpen. De stakers leven van de visch- angst, van boschbessen en van de steuupenningen, gezonden door bui- tenlandsahe partijgenooten. Spreekster was vol goeden moed over den afloop der werkstaking. Naar aanleiding van 'n opmerking van een der toehoorders deelde dè spreekster nog mede. dat door de lei ders der beweging ln Zweden de ver koop van sterken drank werd verbo den, teneinde de gemoederen niet te verhitten. WAARSCHUWING AAN LOTE- LINGEN. De burgemeester waarschuwt de lo- telingon dezer gemeente, voor de per sonen die er hun praktijk van ma ken ,om aan lotelingen, tegen beta ling van een som golds, hun hulp aan te bieden, ten einde hun ongeschikt- vetrklaring voor den militiedienst te verkrijgen. De bemoeiing van die personen kan in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene leiden, terwijl de raadpleging van die personen den loteling slechts geldelijk nadeel kan berokkenen. Tevens wordt met nadruk gewezen op het bepaalde in artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt; „Met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren wordt gestraft: lo. hij, die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken; 2o. hij, die een ander op diens ver zoek opzettelijk voor den dienst on geschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd." Trou moet BI ij eken. Matinée op Dinsdag 31 Aug. 's nam. half (trie door het Haarlemsch Mu ziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. ProgTamina: 1 Volksliederen. 2. Haarlemsche Schutterij, Marsch, Kriens. 3. Ouverture Dor Beharrscher der Geister, Wcber. 4. La Source, ballet, Dclibes. 5. Fantaisie de l'Opéra Roméo el Juliette, Gounod. 6. Ouverture Frau Luna. 7 Zes Oud-Hollandsche volksliede ren, Valerius, a. Klage, b. Krijgslied, c. Afscheid, d. Bergen op Zoom. e. Dankgebed, f. Wilhelmus van Nae- souwe. 8. Valse du allet La Belle au Bois Dormant, Tschaikowsky. 8. Grande fantaisie de l'Opéra La Reine de Saba, Gounod. Geabonneerde» hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits Toor beantwoording vatbaar, in te renden b(| de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grootr Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelyk is, den dag na de Inzending. Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht goschonken. VRAAG. Wat moet ik doen met meu belen, waar de worm in zit ANTWOORD. Flink met petroleum inwrijven. VRAAG. In mijn plafond zitten op verschillende plaatsen wormen. Kunt u mij een afdoend middel opgeven ANTWOORD. Voor meubelen ge bruikt men in zoo'n geval petroleum misschien kunt u dit hulpmiddel ook aanwenden. VRAAG. Moet ik de volgende maand mijn huishuur betalen, nu de huisheer na twee schriftelijke aanvragen nog geen verbetering heeft gebracht in den lekkenden toestand van mijn dak? iANTWOORD. U moet de huur beta len ,maar u kunt vervolgens uw hu la- heer een deurwaardersexploot zenden om het dak te verbeteren, of u kunt een klacht indienen bij het bureau van Bouw- eu Woningtoezicht. VRAAG. Ik ben aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag voor 24.50. Hoe veel moet ik dan aan bedrijfsbelasting betalen Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 41) Veel te veel een aristocraat die mijnheer de Markies Chauvelin, zegt Merlin, de Jacobijn op snijden den toon. Hij weet niet eens, dat al le goede burgers dien datum den •28sten Fructidor, Jaar I van de Re publiek noemen. Dat doet er niet toe, antwoordt Robespierre, mot ijskoude onverschil ligheid, hoe wij dien dag ook noe men, het was acht en veertig uur ge leden, en over acht en veertig uur zal die verwenschte Engelschman met zijn hoofd tegen den muur loopen, en als ik mij niet vergis, meteen voor goed in de val zitten. En je gelooft dus aan de verze kering van Burger Chauvelin, zei Danton, met een licht schouderopha len. Alleen omdat hij bij ons om hulp komt vragen, antwoordde Robespier re droogjeshij is overtuigd, dat de man daar zijn zal, maar niet over tuigd, dat hij hem zal kunnen pak- kan. Maar velen waren geneigd te den ken, dat de brief van Chauvelin niets dan bluf was. Zij wisten niets van de omstandigheden, die oorzaak geweest waren van het schrijven van dien briefzij konden niet nagaan hoe de ex-gezant zoo precies den dag en het uur kon noemen, waarop de vijand van Frankrijk zou worden overgele verd aan de genade van degenen, die hij had beleedigd en om den tuin ge leid. Maar hoe dit zij, Burger Chauvelin vroeg om hulp, en hulp mocht hem niet onthouden worden. Er moest geen schaduw van blaam op de daden van het Comité van Algemeen Welzijn rusten. Chauvelin was eens zwak geweest, had zich den prijs door de vingers laten glippendat moest niet weer voorkomen. Hij had een bijzonder vernuftig brein om plannen op touw te zetten, maar hij had een machtige hand noo- dig, om hem te helpen, aoodat het hem niet weer zou kunnen misluk ken. Collot d'Herbois, pas terug uit Lyons en Tours, is hier de rechte man op de rechte plaats. Burger Collot heeft veel denkbeelden de uitvinder van de „Noyades" zal zeker een mid del vinden om Boulogne in één reus achtige gevangenis te herschapen, waaruit de geheimzinnige Engelsche avonturier onmogelijk zal kunnen ont snappen. En terwijl de overleggingen voort gaan, terwijl dit Conrté van Jagers bezig is de huid te verkoopen vóórdat de beer geschoten is, komt or een an dere boodschapper van Burger Chau velin. Hij moet heel snel gereden hebben, den ander op de hielen hebben geze ten en iets zeer onverwachts en plot selings moest er gebeurd zijn, wat den burger reden gaf dit tweede briefje te zenden. Ditmaal ls het beknopt en kortaf. Robespierre vouwt het open en leest het aau zijn collega's voor. „Wij hebben de vrouw gevan gen zijn echtgenoot© er kan een moordaanslag tegen mij ge pleegd worden, zende mij dadelijk iemand, die terstond mijn instruc ties zal uitvoeren ln geval ik plot seling mocht sterven. Robespierre's lippen krulden zich van voldoening en lieten een rij lan ge, scherpe, gele tanden zien, die aan het verscheurend gebit van een wolf deden denken. Een gegrom als dat van een kudde hyena's steeg om de tafel heen op, toen de brief van Chau velin van hand tot hand ging. Iedereen begreep het gewicht van dit voorspel„do vrouw zijn echt genoot©". Chauvelin verwachtte er blijkbaar veel van, want hij zinspeelt op een aanslag tegen zijn leven, jal hij Iser zelfs volkomen op voorbereid, klaar om zijn leven op te offeren ter wille van zijn wraak. Wie had hem van zwakheid beschul digd? Hij denkt alleen aan zijn plicht, nlel aan zijn leven, hij vreest niets voer zichzelf, alleen maar dat de vruchten van zijn vernuft dioor moord in gevuard gebracht mochten worden. Wel I die Engelsche avonturier is in staat tot iedere wanhoopsdaad om zijn vrouw en zichzelf te redden, en Burger Chauvelin mag niet ln den steek gelaten worden. Dus wordt Burger Collot d'Herbois naar Boulogne gezonden om Burger Chauvelin te helpen en raden. Alles wat men menschelijkerwijze kan bedenken moot gedaan worden om deze vrouw vast te houden en de val voor dien onvlndharen Pimper nel klaar te zetten. Als hij eenmaal gevangen is, dan zal geheel Frankrijk zich verheugen en Boulogne, dat het werktuig ge ls om hem ten onder te brengen zal bijzonder bevoorrecht worden op dien dag. Een algemeene kwijtschelding van straffen voor alle gevangenen op den dag, dat de Rood© Pimpernel Is ge vat Een algemeene vacantle en ver gifenis voor alle inwonesr van Bou logne, die bet doodvonnis te wachten staathun zal toegestaan worden een goed heenkomen te vinden op de ver schillende Engelsche booten hetzij koopvaardijschepen of schepen van smokkelaars die altijd daar voor anker liggen. Het Comité van Algemeen Welzijn voelt zich bijzonder grootmoedig te genover Boulogne een proclamatie inhoudende de kwijtschelding van straffen wordt dadelijk opgesteld en geteekend door Robespierre en zijn blooddorstigen Raad van Tienzij wordt aau Burger Collot d'Herbois gegeven met de opdracht haar op iederen hoek van de bolwerken voor te lezen als een aanwijzing voor het stadje om haar uiterste best te doen. De Engelschman en zijn vrouw zul len leiden naar Parijs overgebracht worden, nadat zij in Boulogne gevan gen zijn genomen, voor den vorm ver hoord worden op een aanklacht van tegen de Republiek samen te spannen, en geguillotineerd worden als Engel sche spionnen, maar Boulogne zal den grootsten roem hebben en de eerst© en rijkste belooning krijgen. En gewapend met die grootmoedig* proclamatie, de orders voor algemee ne vreugde en een groot plaatselijk feest, gewapend ook met onbeperkte macht over de geheole stad, haar ge meentebestuur, garnizoen en vestin gen voor zichzelf en voor zijn collega Chauvelin, vertrok Burger Collot d'Herbois dadelijk naar Boulogne. Onnoodig was het, hem te zeggen, dat hij over zijn maatregelen geen gras moet laten groeien. De Inhechte nisneming van den Rooden Pimper nel is, ofschoon nog geen voldongen feit, toch zoo goed als zeker, en nle- mand geniet van deze groote gebeur, tenls meer dan de man, dia bij dit al les tegenwoordig zal zijn. Rijdend zoo snel als hij kan met tel kens versche paarden en wagens van de boerderijen langs den weg. *al Collot niet veel tijd verliezen onder weg. Het is 157 mijion tot Boulogne, an Oollot brandend van eerzucht rijdt, zooals geen boodschapper van goede tijding nog ooit gereden heeft. Hij laat niet stilhouden om te eten, maar neemt brood on kaas in höt rij tuig mee, waar hij Inkruipt, zoodra zijn leden hem den dienst weigeren en hij geen paard kon bestijgen. (Wordt verv lsrd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5