NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Ëaitenlandsch Overzicht FEUILLETON 08 roode Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8031 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB filAANDBNl tfoor Haarlem l1X9 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 M n de omstreken en franco per post B 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. PEERES500M. *1X-. ADVERTENTïÊNi Van 1—5 regels 5B Cts,: Iedere regel meer 10 Cts Hullen het Arrondfetjfflenl Haarlem van 1—5 regels t—elke regel meer ƒ0. te Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvertaitiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. Drukkerij: Zolder Buitenspaarn® 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN. WOENSDAG 1 SEPTEMBER. De Kroon: Kon- Ned. Schouwb. van Brussel: Adrienne Lecouvreur. Velsen: Raadsvergadering, uur. DE STAKINGSBEWEGING IN ZWEDEN. Nadat de vrijzinnige vereeniging en de Zweedsche vredes- en arbitrage- vereeniging de regeering herhaalde lijk hadden verzocht om tusschenbei- de te treden, is thans een mededeeling van de regeering ontvangen, verkla rende, dat zij hare bemiddelin g niet kan verleen©n. 't Minis terie verdedigt deze houding in een uitvoerig betoog met de bewering, dat zoo de regeering het initiatief zou ne men tot bemiddeling, zulks den schijn zou wekken, dat de arbeiders in don strijd, dien zij tegen de burgerlijke maatschappij hebben aangebonden, de overwinning hebben behaald. Eerlijk gezegd, begrijpen we dit ar gument niet goed. Er is strijd, 't be lang van Zweden en z'n bewoners (baas of werkman) eischt, dat er een beëindiging van het conflict komt. Is er dan voor de regeering geen weg te vinden vdesnoods een slingerwegje om bemiddelend op te treden Veel opzien wekt een artikel van baron Theodoor Adclsvoerd (een be kend en geacht industrieel) die ineen sociaal orgaan schrijftZweden heeft te weinig nationaal vermogen, om een proefveld te worden voor een nieuwe sociale strijdmethod©? waar van het krankzinnige is, dat men met over de borst gekruiste armen mil- lioenen aan waarde laat vernietigen. Hij stelt daarom voor, onder wederin voering van den toestand voor het be gin der staking, tot 1 April 1910 een wapenstilstand te doen houden, on der verplichting alle conflicten aan de uitspraak van scheidsrechters te onderwerpen. Misschien vindt dit denkbeeld wel meerdere verdedigers. Het biad „Svarei" het orgaan van de leiders der staking, betwij felt de juistheid van do officieele telling, die ditmaal, naar he& blad uiteenzet, geschiedde door de politie en de werkgevers, en die leidde tot het resultaat, dat het aantal stakers 255,668 bedroeg. De leiders cimstateeren met voldoe ning, dat na 31/2 week nog 92 der stakers den strijd volhouden. Ook ver heugen ze zich er over, dat de toene ming der organisatie tijdens de sta king, volgens de jongste telling 35,0U0 'bedraagt. «5EN MINISTER DOOR 'T VOLK GEOORDEELD. Dat de heer Christensen in Dene marken minister van landsverdedi ging is geworden, vindt veel bestrij ding. Zondag is te Kopenhagen een door tienduizenden personen bijge-I woonde protestmeeting gehouden. Een manifest werd verspreid, waarin te lezen staat, dat Christensen nog geen jaar geleden door de openbare meening werd genoodzaakt af te tre den, omdat hij gecompromitteerd was door de misdaden van zijn mi nister van justitie Alberti de be kende „gap'-minister 1 Het is daarom een beleediging van het Deensche volk, dat deze man we der plaats neemt in den raad des Ko- nings, en dit te meer, daar hij door de verhooren voor den strafrechter, die met het onderzoek in de zaak-Al- berti belast is, nog meer werd ge compromitteerd, dan men eerst voor mogelijk had gehouden. Het plan was, na afloop der mee ting, naar het paleis te trekken. Dit is (zooals we gisteren al in 't kort schreven) mislukt. De Koning deelde mede, dat hij als constitutioneel mo narch niet in do gelegenheid is een volksbetooging te ontvangen, gericht tegen een der ministers, die zich op een meerderheid in de volksvertegen woordiging beroepen kan. De meeting nam toen een motie aan, waarin den Koning en den Folkething wordt verzocht Christensen voor het Rijks-gerechtshof te doen terecht staan, om een onderzoek in te stellen naar zijn medeplichtigheid aan, of zijn voorkennis van de misdaden, waarvoor de oud-minister van justitie Alberti thans wordt vervolgd. Of daaraan voldaan zal worden? Gezien alle omstandigheden, betwijfe len we 't sterk. EEN NIEUW MINISTERIE IN GRIEKENLAND. Met voldoening hooren we, dat dit nieuwe ministerie dezelfde buiten- landsch© politiek zal voeren als z'n voorganger. We zullen dus voor Kr©- tenser-verrassingen van Grieksche zij de voorloopig bevrijd zijn. De nieuwe premier verklaarde om trent het program van z'n ministerie, dat er naar gestreefd zou worden, om door zuinigheid in. het beheer een som van 100 millioen bijeen Ie brengen, ter verbetering van leger en vloot. Ook de officieren hadden zich voldaan ver klaard over dit program en waren naar do kazernes teruggekeerd. De minister-president sprak do hoop uit, dat liet hem zou gelukken voor de verwezenlijkmg van zijn program een meerderheid in de Kamer te vinden, mocht dat niet het geval zijn, dan zou hij weder aftreden. Eon vrij onzeker© positie dus 1 ONLUSTEN IN YEMEN. 't Begint er ernstig uit te zien 1 De opstandelingen hebben eenige dagen geleden eon goed geslaagden aanval op do Turksche troepen ge daan, een groot aantal soldaten in de pan gehakt en zich meester gemaakt van ©enige stukken, berggesciiut en munitie. Voor den opstand bestaan voor do muitende Arabieren in hoofdzaak twee redenen de zware belastingdruk en afkeer van het Turksche bestuur. De Turksche regeering ziet den ernst van den toestand in. Er wordt een sterk geoefend leger naar Arabië ge zonden, om de opstandelingen er voor goed onder te brengen. Althans, wanneer de regeerders ook hervormingen in Arabic invoeren, want als de onbillijke toestanden van heden en vroeger blijven bestaan, zui len de Arabieren toch niet rustig blij ven. REVOLUTIE IN SPANJE. De procureur-generaal van het Ma- dridsehe Gerechtshof heeft zijn rap port over de onlusten te Barcelona in handen van den koning gesteld. Hij wijst daarin als leider en aan stichter van de revolutionnaire bewe ging aan, den voortvluchtïgen direc teur van do grootste moderne school, Ferrër. FRANSCHE POSTIERS. Wederom heeft minister Millerand een decreet geteekend, waarbij 146 ontslagen postbeambten den 18en September weer in dienst worden ge steld. Vergeten en vergeven.... DE WIL DER VENEZOLANEN. Uit Caracas wordt geseind, dat de Venezolaansche regeering Engeland's verzoek geweigerd heeft en dus niet de opheffing der 30 additioneele rechten op goederen afkomstig van de Engelsche Antillen, wil toestaan. Dit begrijpen we. Zonderling is evenwel de argumen tatie. Als reden is opgegeven, dat het in do eerste plaats noodig was,- do aan gelegenheid aan het oordeel der pu blieke opinie te onderwerpen. Stel, dat dit excuus waar is (dit nemen we nog niet beslist aan is er dan geen gelegenheid om een uit spraak van de publieke opinie uit te lokken DE OVERSTROOMINGEN IN MEXICO. Steeds komen nieuwe telegrammen de omvang van ue ramp vergroot Volgens een malige schatting zijn le .tionioiey liuu personen om net leven gekomen en bedraagt de materieede schade 12 iwlhoen aorlars. Een vierde gedeelte van oe stad is verwoest, het meeste water is onbruikbaar gewor- aen en dientengevolge heerscht er ge- wek aan drinkwater ook is er geen verlichting en loopen er geen tremen, aaar de krachtinsiailaties verwoest zijn. De stad wordt beureigd mei Hongersnood, de slachthuizen zijn erwoest, duizenden zijn van eigen dak beroofd en hebben een onderko men gevonden in d© kathedraal en de kerken. Een groot aantal spoordijken zijn gedeeltelijk weggespoeld en ook zijn vele bruggen vernield. Het meerendeel der omgekomenen ond den dood tengevolge van het doorbreken van den dam van het re servoir. De rijke inwoners stellen gel den ter beschikking tot het aankoo- pen van levensmiddelen en van alle zijden stroomen bijdragen toe. Stadsnieuws ONDERSCHEIDINGEN. Ier gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin zijn o.a. de volgende onderscheidingen toege kend Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau de heer Frans JLieftinck, lid der Tweede Ka mer. te Haarlem. Benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau de heeren H. J. Raedt, inspecteur der registratie en domei nen te Haarlem, E. H. Krelage, voor zitter der Algenieene Vereeniging voor Bloembollencultuur, te Haarlem, C. N. J. Moitzer J.Ezn., lid der firma Lucas Bols en der Kamer van Koop handel te Amsterdam, wonende te Biöèmendaal. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heeren B. J. C. A. Schregardus, landmeter van t kadas ter te Haarlem Ph. J. Dodenhuis, stationschef 1ste klasse bij de H. IJ. S. M. te Haarlem; E. W. L. Wüpper- mann, directeur van het postkantoor te Haarlem. De eere-medaille der orde van Oranje Nassau is toegekend in zilver aan den heer A. M. Ver kerk, concierge, tevens bode bij de arrondissemeuts-rechtbank te Haar lem 11 brons aan den heer G. van der Werfi, wagenlichter aan de Centrale Werkplaats der II. LJ. S. M.« te Haarlem. AFD. HAARLEM VAN DEN KO NINKLIJKEN BOND VAN OUD- ONDEROFFICIEREN. Hedenmiddag om vier uur wordt het gebouw van de afdeeling Haarlem van bovengenoemden Bond plechtig ge opend in tegenwoordigheid van de schenkster, mevr. Visser vnn Hazers- woude, en van bijüa alle leden van het hrrfëbestuur. Van de straat gezien heeft he-t bouv aan de Schouwtjeslaan ve-.l van <«n illa, met z'n talrijke vensters, het ijzeren hekje er omheen, den vorm vnn het dak, de deur aan den zij kant en den geïsoleerden stand. Doet het buiten-aanzicht aangenaam aan, niet minder is dit het geval met d© binnen-inrichting. Het gebouw, genaamd Generaal Van Merien, waarschijnlijk naar den beroemden generaal van dien naam, die sneuvelde in den slag bij Water loo, beantwoordt aan een dubbel doel. Eenmaal de voordeur binnen, komt men door een kleine vestibule in de vergaderzaal. Hier zullen de oud- onderofficicren den eersten en derden Woensdag van elke maand met hunne dames bijeenkomen. De zaal heefteen oppervlakte van 55 vierk. Meter. Het oog valt direct op een monumentale tafel, de bestuurstafel. Het geheele ameublement is van notenhout; in regelmatige orde staan een aantal kleinere vierkante tafeltjes verspreid waarop domino-, schaak-, dam- en andere spelen prijken, de stoelen er om heen zijn voorzien van 't bonds- insigne, een gekroonde leeuw. Doch do grootste attractie vormt misschien het splinternieuwe biljart-, dal, in het midden der zaal is geplaatst. Langs de wand prijken o. a. twee gravures uit den Fransch-Duitschen oorlog, waartusscben een groot portret van den overleden voorzitter der afdeeling, den heer A. C. de Koek is aange bracht. In een der hoeken bevindt zich het buffet; daar vlak bij is de trap naar don wijnkelder. Voor de verlichting wordt o. a. ge zorgd door een drietal hangers, die te zamen acht gaspitten hebben. Is men deze zaal doorgeschreden, dan komt men aan. de schietzaaJ, die een oppervlakte heeft van 74 vierk. M. Al dadelijk vallen eenige groote por tretten in 't oogzij stellen voor Jhr. Van Merien, een broeder, en twee ge neraals, den vader en den grootvader van mevr. Visser van Hazerswoude. Daar tegenover hangt het portret van den overleden bouwheer van dit ge bouw, den heer J. Hagen. Deze schïetzaal, waarvan schietver- eonigingen uit Haarlem kósteloos ge bruik kunnen maken, munt uit door de wijze van belichting, die van bo ven af geschiedt door groote matgla zen ruilen. De schietbanen zijn pl. min. 12 meter langtot berging" van het schietmateriaal dienen in de ver gaderzaal een aantal kasten. De bovenvertrekken worden be woond door den voorzitter der afdee ling Haarlem, den heer B ,uman. Wij wenschen den oud-onderofficie ren menigen aangenomen avond toe in him nieuw verkregen locoliteit. SUBSTITUUT GRIFFIER BIJ DE RECHTBANK. Rij Koninklijk besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Haarlem, mr. J. I.. M. Meckmann, thans griffier bij liet kantongerecht te Druten. Eonlnginnefeest 1909. Een stille dreiging in de lucht stón den de wolken samengedrongen toen de morgen aantriestte. En wie er naar 'n lichtkiertje in 't spanselgrauw tuurde kreeg een flap perend watetfsliertje op den neus, als pletste daar boven iets over de ran den van boordevolle waterbekkens. In de straatgeulen hing de naar geestige ochtend en onwillig-balsturig treuzelden de wat schaarse vlagge- doeken hun op- en neer gezwaai langs de beplaste huizengevels. Maai- feestgevierd wordt er toch. Hoor maar die vroolijke jongensroe pen door de straten. Ze laten zich niet afschrikken door 't bang maken met Waterfeestje-spelen omhoog. Als je jongen bent, 'n echt-Hollandsche klant, dan roep je op Kontngin's ver jaardag: „Hoezee!' en nog er eens: „Hoezee!" tot de ruiten er van schud den, al regent 't ook, of er bakken vol geleegd moesten worden. In de opgaaf van gistor werd ge meld, dat het Doopsgezind Zangkoor, Arti et Religioni, Sempre Crescendo en Na arbeid Kunst op het Zuider- Buitenspaarne' zullen zingen. Deze verecnigingen zingen echter van 7 tot 11 uur op de Groote Markt. Het bestuur van „Koninginnedag' vestigt er de aandacht op, dat van middag en vanavond de bruggen over het Spaarne een half uur zullen ge opend blijven vootr de gondelvaarten. Men houde daarmee 'rekening, op dat men niet voor een geopende brug komen, waardoor men wel eens een vergeefschen tocht zou kunnen ma ken. De dag werd begonnen met een wij dingvollen BIDSTOND in de Groote Kerk. Om 8 uur sprak Dr. J. Wcener in het goedgevulde kerkgebouw naar aanleiding van Psalm 118 24, luiden de: „Dit is de dag die de Ileere ge maakt heeft. Laat ons op denzelven ons verheugen en verblijd zijn." Mr. G. van Tienhovon, Commissa ris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelandcn, Burgemees ter van Haarlem, en de heer Joh. de Breuk, Wethouder der gemeente woonden den dienst bij. Wegens den bidstond werd met het LUIDEN DER KLOKKEN en 't carillon-gespeel niet te 8 uur, doch te 9 uur aangevangen. Om negeu uur begon het luiden der groote klok ;statig en zwaar dreun den de slagen, en de machtige klan ken werden ver meegevoerd on den adem van den windhet vroolijke, luchtige carillongespeel volgde op het meer plechtige gelui. Vaderlandsche liederen trilden in zuivere klanken door de lucht, en streelden het oor, waardoor menigeen tot stilstaan op de Groote Markt genoopt werd. Van 12 uuir tot 12 1/4 luiden de klok ken wederom. OPTOCHTEN. Intusschen had zich bij den Stads- Doclen een groote kinderschaar ver zameld, die zich, getooid met oranje- strikken, lintjes en dassen, vroolijk en opgewekt onder leiding van eenige leden van het hoofdbestuur begaf naar het Spaarne, waar drie vroolijk met vlaggen versierde stoombooten gereed Jagen, om de 600 kinderen op te nomen. De tocht ging naar den Cruquius; vele ouders en belangstel lenden woonden de afvaart bij, die plaats had onder gezang der kinde ren aan boord, wuiven en hoera geroep van den wal. Van den Doelen was alweer een an dere stoet vertrokken1800 kinderen, mei vlaggen in de hand, en getooid met de nationale kleuren, vormden een schier eindelooze lijn in dc Haor- lemsche straten. Met muziek voorop, begaven zij zich vroolijk zingend naar hot feestterrein aan het Zuider Buiten Spaarne, waar zij ongetwijfeld gen genoeglijken ochtend rullen doorbren gen. HET WATERFEEST, Omstreeks half elf begonnen de wed strijden in het Spaarne. Op het terrein is een overdekte tri bune opgeslagen en daarnaast twee niet overdekte. De kinderen, die niet meevoeren naar de Cruquius hadden daar onder geleide van hun onderwijzers een plaatsje gevonden. Die op de overdek te tribune hadden het 't best. Want nadat 't zonnetje, dat intusschen was doorgebroken, een hardnekkig ge vecht had geleverd met de wol ken gutste de regen naar beneden. De zwemmers tzrokken zich daarvan niet veel aan. Eerst kwamen de schoolleerlingen aan de beurtvooir hin derniszwemmen. Twee schuiten lagen voor dit doel in 't water gemeerd. Met frisschen moed sprongen de fzwcmruers te water van de eene schuit. Nu eens om een geopende pa- rapluie het eerst op de andere boot te brengen, dan weer om door een hoepel le duiken, nog weer later kre gen de jongens een zak om het hoofd en moesten dus blindelings den weg naar den overkant zoeken. Dat gaf natuurlijk tot veel gejuich' aanleiding bij hen, die aan land za ten te kijken. Het water was niet koud. Uit de drijvende muziektent van „Koninginnedag"' klonken telkenmale vaderlandsche liederen en vroolijke wijsjes over het water. Tc kwart voor elven keerden dö drie booten met de joelende passa giers aan boord terug. Zij werden door de achtergeblevenen met her haalde hoezee's begroet. Van de boo ten af bleven de kinderen het zwem feest aankijken. Jhr. mr. J. W. G. Bareel van Hoge- landen met zijne echtgenootc en rar. J. H. Thiel, wethouder, kwamen om streeks elf uur een kijkje nemen. Buiten het afgepaalde terrein ston den vele belangstellenden. Een bootje met vijf kijklustigen sloeg om en de inzittenden kregen een nat pak. Ze waren spoedig weer op het drog© gehaald. DE PARADE AFGELAST* Door het slechte weer ging de pa rade op het Cavalerieterrein niet door. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 12) De kronieken zeggen ons, dat hij vier en twintig uur nadat, hij Parijs verlaten had half verdoofd van ver moeidheid, maar toch nog vol ambi tie bij de poorten van Boulogne aan kwam op een oud karrepaard afkom stig van een ver verwijderde boerde rij, en dat doodviel bij de Poort Gayolc, terwijl zijn berijder, met een natste krachtsinspanning, luide zijn Jtem verhief om in naam van de Re publiek ia de stad te worden toege laten. HOOFDSTUK XXI. Onzekerheid.- In zijn gedenkwaardig onderhoud met Robespierre, den dag voordat hij op reis ging naar Engeland, had Chauvelin om absolute macht ge vraagd, opdat hij de plannen voordo inhechtenisneming van den Rooden Pimpernel volgens zijn eigen inzich ten zou kunnen uitvoeren. Nu hij weer in Frankrijk terug was, had hij geen reden zich te beklagen, dat de Revolutionaire Regoering hem in de macht, waarom hij gevraagd had, be knibbeld had. Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid was gevolgd, als hij bevolen had. Zoodra hij hoorde, dat er een vrouw gearresteerd was, die voorgaf Célinc Dumont te zijn, begreep hij, dat Mar guérite Blakeney, een vrouw van op wellingen, in dc val geloopen was, die hij met behulp van de vrouw Can- deille voor haar had neergezet. Hij was daarvoor niet in 't ntinsl verbaasd. Hij kende den menschelij- ken, den vrouwelijken aard veel te goed, om ook maar een oogenblik te twijfelen, dat Marguérite zonder de gevolgen te [«Tekenen haar echtge noot zou volgen. O de ironie van dit alles i Was z:j niet eens de meest verstandige vrouw in Europa genoemd. Chauvelin had haar zelf zoo beschouwd in die oude voordat zij en hij zulke doode- lijke vijanden werden, ên toen hij een der iele dienaren was. die om de schitterende Marguérite St. Just heen- zwiervan. En hedenavond, toen een sergeant van de stadswacht hem het nieuws bracht van haar inhechtenisneming, glimlachte hij grimmig in zichzeif, „de meest verstandige vrouw in Euro pa" had den val niet gezien, die zoo verleidelijk voor haai* was neerge zet. Nog eens had zij haar echtgenoot overgeleverd in handen van hen, die hem ten tweeden male niet meer zou den laten ontsnappen. Eu nu had zij hot gedaan met open oogen, met een liefhebbend, hartstochtelijk hart, dat toi ieue-e opoffering in siaat was en dat het alleen zoover wist te bren gen, dat de beminde man in hopeloo- zer gevaar verkoelde dan ooit te vo ren. Do sergeant stond op orders te wachten. Burger Chauvelin was naar Boifogne gekomen, gewapend met vo'.tdiger en meer autocratische macht, dan eenig dienaar van de nieuwe republiek ooit was geschon ken. De gouverneur van de stad, de kapitein van de wacht, van de ves ting en de gemeenteraad waren hllen zijn onbeperkte slaven. Zoo gauw hij bezit had genomen van de kamers, voor hem in het stadhuis gereed gemaakt, vroeg hij om ©en lijst der gevangenen, die om een of andere reden in voorarrest za ten. De lijst was lang en bevatte veel namen, die niet van het minste be lang waren voor Chauvelin hij liep de lijst niet een ongeduldige uitdruk king op het gelaat door. Kunnen dadelijk vrijgelaten werden, zei hij kortaf. Hij was er niet op gesteld, dat de wacht belast was met allerlei onnoo- dif-,o plichten, ook niet dat de gevan genissen van het havenstadje overbe- \r.kt waren. Hij had ruimte en lucht noodig, het vernuft en de macht van do geheele stad moest tot zijn beschik king zijn voor de inhechtenisneming, dn voor hem het leven en wraak be- tec kende. „Een vrouw naam onbekend in bezit gevonden van een nagemaakt paspoort op naam van Céline Du mont, kamenier van de Burgeres Dé- siióe Candeille probeerde aan wal ie komen werd ondervraagd en kou geen voldoende opheldering ge- vco zit gevangen in kamer No. 6 van de Gayole Gevangenis". Dit was een van de laatste namen op de lijst, de eenige van eenig be lang voor Burger Chauvelin. Toen hij het las drukte hij bijna zijn nagels in de palmen van zijne handen, zoo'n wanhopige poging deed hii om door blik of zucht zijn opge wondenheid niet te verraden. Even beschutte hij zijn oogen te gen het felle licht van de lamp, maar oou oogenblik later had hij een plan klaar en was bereid om zijn orders te geven. Hij vroeg om een lijst van de ge vangenen, die al in de verschillende forten zaten opgesloten. De naam van den Abt Fouequet, met dien van zijn nicht en neef. trok dadelijk zijn aan dacht. Hij vroeg om nadere inlichtin gen over* deze menschen, hoorde, dat de jongen ©en eenige zoon van een weduwe en de ©enige kostwinner van z\,\i bejaarde moeder was, dat het meisje aan toevallen leed en blind was. Drommels, hij was er I De Abt zelf, de vriend van Juliette Marny, de mee lijwekkende persoonlijkheid, waarom dit laatste avontuur van don Rooden Pimpernel was begonnen en deze twee jonge menschen 1 de kinderen van zijn zusteroen blind cn ziek, de ander vol mannclijken levenslust. Burger Chauvelin was het spoedig mot zichzelf eens. Eenige vlugge or ders aan den sergeant van de wacht, en de Abt Fouequet, zwak, hulpeloos en vriendelijk, werd de meedoogen- looce cipier, die Marguérite veiliger zou bewaken dan een geheel regiment trouwe soldaten zouden hebben kun nen doen. Toen ging Chauvelin naar bod, na eens; nog een boodschapper naar het Comité van Algemeen Welzijn gezon den te hebben. Alles ging naar wfi'sch. Hij had gepeinsd, overwogen en plannen gemaakt en alles was pre cies zoo gebeurd als hij verwacht had en het feit, dat Marguérite Blakeney op dit oogenblik ©en gevangene was in zijn handen, was enkel het resul taat van zijn eigen berekeningen. War den Rooden Pimpernel zelf be trof, Chauvelin kon nog niet recht zeggen, wat hij ten zijnen opzichte doen zou. Het duel op het Zuidelijk bolwerk was natuurlijk ouzin gewor den, nu het leven van Marguérite op hot spel stond. De stoutmoedige avonturier was eindelijk in ©en net werk van listen gevangen, waaruit al zijn scherpzinnigheid, al zijn vernuft, onbeschaamdheid en goed geluk hem nouii zouden kunnen redden. En Chauvelin had ook nog andere plannen. Wraak was de zoetste aan doening, die zijn gekrenkte en nede rige trots kon bedenkenhij had daarvan nog niet het heerlijkste ge not gesmaaktmaar ieder uur na derde dat oogenblik nu meer en meer; over eenige dagen zou hot bereikt zijn Intusschen zou hij kalm afwachten.- De uren verliepen en er was totaal geen nieuws omtrent dien onvindba- ren Pimpernel. Van Marguérite wist hij niets, behalve dat zij goed be waakt werd de schildwacht» die voor kamer No. 6 op en neer liep, had in den loop van den middag haar stem gehoord en die van den Abt Fouequet. (Wordt vervolgd).:

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1