HAARLEM'S DAGBLAD. Buiienlandsch Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. OIU l>lj -Liöt uiimtsAtiii yuu ocu uuiiu een militaire regeering van national verdediging in te stellen, Men vei ^eemt thans, dat een bij het lege DE GEBEURTENISSEN IN GRIEKENLAND, Omtrent de jongste gebeurtenissen te Athene wordt nu het volgende ge- iüold Zoolang het conflict met Turkije dreigde hadden de officieren gewacht met het stellen van hun eischen om trent de hervorming van het leger, maar intusschen hadden zij hun or ganisatie over hot geheeLe land uit gebreid en waren zij vast besloten, om bij het uitbreken van een oorlog j van nationale ver- legér zoor gezien generaal tot opperbevel hebber zou worden benoemd, terwijl men den kroonprins zou dwingen zich tevreden te stellen met het com mando over éón regiment. Bij de offl- ciorsorganisatie zijn thans aangeslo ten 450 officieren van hei landleger jn 150 zee-officieren, die op hun eere- ivoord hebben beloofd de bevelen van het centrale comité onvoorwaardelijk op te volgen. Toen het oorlogsgevaar geweken was, besloot dit controle co mité den Koning en den minister president met de eischen van het le ger in kennis te stellen. Binnen 40 dagen zou de regeering het parlement bijeenroepen na een wetsvoorstel te hebben opgesteld, waarin aan de eischen der officieren tegemoet werd gekomen. Voor het geval, dat de Ko- iilpg niet gezind mocht blijken de eischen der officieren Ln te willigen, zou er een gewapende betooging plaats hebben. Tweehonderd officie ren waren aangewezen om zich met geweld toegang te verschaffen tot de plaatsen, waar men hen niet wilde gelaten en de overigen zouden met de manschappen en met gewapende 6tudenten en leden van genootschap pen de hoofdstad en den Piraeus be zetten, terwijl de marine-officieren zouden zorgen, dat de vloot in de ha ven verscheen om met hare kanonnen de hoofdstad in bedwang te houden. De trouw gebleven stedelijke com mandanten en de Koning waren vrij wel op de hoogte van deze plannen, maar namen desniettegenstaande geen maatregelen. De Koning liet door zijn adjudant Messale en door hof ambtenaren Indirect aan de bladen mededeelen, dat de uitsluiting der prinsen uit het leger voor hem een aanleiding zou zijn, om af te treden en dat hij, bijaldien de officieren hun eischen bleven handhaven, met zijn goheele familie het land zou verlaten. Het officierscomité antwoordde we derom in de bladen dat de prinsen de pLaatsen in het leger konden Inne men, waarop zij volgens hunnen diensttijd aanspraak konden maken, maar dat hun geen enkel bijzonder voorrecht kon worden toegestaan. Maar in de eerste plaats eischten zij, dat de betrekking van hoofd van het legerbestuur, die den kroonprins be kleedt, zou worden afgeschaft, want de minister von oorlog mocht niet de mindere zijn van den kroonprins. Toen daarop minister Rhallys weiger de de officiersdeputatie te ontvangen, ging men over tot de betooging. MINISTERCRISIS IN GRIEKEN LAND- Nu is 't kabinet compleet 1 Kolonel Lorathiosiz heeft de benoeming tot minister van oorlog aangenomen.: DE OORLOG IN MAROKKO. Over de krijgsbedrijven van de Spaansc-he legermacht in Marokko ko men nog al tegenstrijdige berichten. Terwijl een Engelsch blad meldt, dat de Spanjaarden wederom ernstige verliezen geleden hebben, verzekeren do Spaansehe en Fransche bladen, dat de oorlog feitelijk reeds ten einde ge bracht is. Het bezetten van Zoco el Arba en Cobo el Agua wordt door hen ais een den strijd beslissend voor deel beschouwd. De Parijschc editie der New-York Herald" beweert, dat het opperhoofd dor Rif-Kahylen, generaal Marinas om een wapenstilstand verzocht heeft. Het blad verzekert, dat te Mar drid een buitengewone ministerraad gehouden werd, om te beslissen, of tiet voorzichtig en wenschelijk zou lijn, met de Mooren in onderhande ling te treden. Hoe groot het te Madrid heerschen- de optimisme is, blijkt uit het ge rucht, dat koning Alfonso voornemens is, zich voor het einde van September wederom naar zijn buitenverblijf te Son Sebastian te begeven. .•VI te optimistisch moeten de Span jaarden o. i. niet zijn. 't Kon nog wel eens tegenvallen, „nog eens verkee- reqM, zou Breero zeggen. Nu wordt al uit Meliila gemeld, dat do Rif-ICabylen Dinsdag weer actiever zijn opgetreden en weer heviger werd geschoten, waarop de forten ant woordden. Vijandelijke ruitergroepen die zich op de markt van El Arba ver toonden, werden door snelvuurge- schut verdreven. Verscheidene doears in de huurt van Meliila, die den Mooren tot schuilhoeken dienden, zijn plat ge schoten. EEN TURKSCHE EXCELLENTIE. We hebben al gemeld, dat eenige ministers een soort staking hielden, omdat ze weigerden langer samen te werken met den minister van Publie ke Werken, den heer Noeradoen- ghian. Nu heeft de bedoelde minister maar zijn ontslag aangevraagd, wat hem zonder verwijl is gegeven. De oorzaken, waarom Noeradoen- ghian zoo weinig geacht is bij zijn collega's, zijn voor den minister in quaestie weinig eervol. Het schijnt, dat hij van de te Konstantinopel ge vestigde „Deutsche Bank" voor een concessie geld ontvangen heelt De Fransche, Amerikaansche en Brlt- sche concurrenten der Duitsche in stelling hebben daarop tegen Noeror doenghlan een campagne geopend, die ten slotte den minister gedwongen heeft, zich uit het openbare leven te rug te trekken. EEN ZONDERLINGE DIEFSTAL. Uit de welbewaakte kazerne te Po- rijs is een.... machine-kanon gestolen! Wie zou dat gedaan hebben De pu blieke opinie veronderstelt, dat hier een Duitsch spion aan 't werk ge weest is. De couranten melden deze veronder stelling en wijzen er op, dat de capa citeit van dit nieuwe geschut, 't over eenkomstige Duitsche kanon verre overtreft, daar het 30.000 sch.oten ach ter elkaar kan afvuren, en het Duit sche kanon slechts 15.000. Men kan met het Fransche stuk 8000 schoten lossen, voor de loop al te zeer verhit is, en na 7 of 8 minuten afkoelen kan weer opnieuw geschoten worden. Hoe 't zij, 't is een zonderlinge dief stal I LEGERSCHANDALEN IN RUSLAND. Natuurlijk weer in Rusland.) Een officier uit Turkestan heeft onthullingen gedaan, die ongelooflijke feiten behelzen. Zoo heette het gebied een batterij te bezitten, die in werkelijkheid slechts op papier bestond, doch waarvoor de eommandeerende generaal geregeld de fouragegelden en soldijgelden trok. Jaarlijks werd de staat voor eenige honderdduizenden roebels be stolen. Uit de gelden, die voor de am bulances bestemd waren, schafte de generaal zich paarden en rijtuigen aan. Hij werd door een collega dapper geholpen. Alle aanklachten, die tegen hen wer den ingebracht, wisten de beide hee- ren handig te smoren. Een officier, die het hun mot zijn herhaalde aan klachten te lastig maakte, Heten ze voor krankzinnig verklaren. Herhaal delijk kwamen klachten bij den mi nister van Oorlog in, die echter steeds zonder gevolg blovent daar generaal Ussakowski steeds valsche documen ten. overlegde, die alle klachten logen straften. Wat zal er nu gebeuren ZWITSERLAND EN HET O.-H. RIJK. De keizer der Donau-monarchie is in Zwitserland aan 't reizen. Hij heelt nu in 't stadje Rorschach een deputa tie van den Zwitserschen Bondsraad ontvangen. Flans Jozef zei daarbij o. a., dat hij groot gewicht hecht aan de ontwikkeling van de goede betrekkin gen tussehèn Zwitserland en de Oos- tenrijksch-Hongaarsehe monarchie. De keizer werd geestdriftig toege juicht. DE VERDEDIGING VAN DENEMARKEN. Ook al toornt een deel der publie ke opinie tegen 't optreden van mi nister Christensen als minister van oorlog, 't Folkething heeft toch diens wetsontwerp op de landsverdediging aangenomen. Konden de volksvertegenwoordigers anders Na 't kijkje achter de schermen dat bewees, dat Duitschland zich met de verdedigingsplannen van Dene marken bemoeide moest men de voorstellen wel voor lief nemen 1 DE OVEREENKOMST TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Deze twee Oostersche rijken hebben de onderhandelingen over de Mand- sjoerijsche quaestie ten einde ge bracht en zullen binnenkort een over. eenkomst ondorteekenen, waarin o. a Japan zich enkele mijnrechten verze kert en China belooft, dat, wanneer de Kirin-spoorweg wordt doorgetrok ken tot de Koreaansche grens, de helft van het kapitaal aan Japan zal worden geleend, terwijl Japan Chi na's souvereine rechten in Chlontao erkent en bovendien nog andere con cessies doet Japan heeft echter ge weigerd in discussies te treden over het toezicht op do Antoeng-Moekden- lijn. 't Laatste lootje weegt 't zwaarst. China moet dus toestaan, dat Japan in Korea een eigen spoorweg heeft, die ('t blijkt uit de aanleggingsplan- uen) meer dienst moet doen voor mi litaire, dan voor handelsdoeleinden. China stemt in deze onvoordeelige overeenkomst natuurlijk niet met sympathie in. Japans overmacht maakt toegeven op dit oogenblik even wel noodzakelijk. CHOLERA-VREES IN HET BUITENLAND. We hebben er reeds op gowezen, dat men in 't buitenland zeer beangst is voor de cholera in ons land en vrij wel overdreven maatregelen tegen de besmetting neemt, wat natuurlijk in 't nadeel van onzen handel is. Vooral de Belgen zijn angstig. Gis teren stierf te Mons (bij Brussel) een kind aan een plotselinge ziekte, eu al gemeen werd cholera als de doodsoor zaak opgegeven, 't Onderzoek heeft evenwel uitgebracht, dat het cholera nostras (dus*niet de gevaarlijke cho lera uit Rotterdam) is geweest. Gelukkig, want anders zou 't bui tenland zeker nog scherper tegen ons optreden. DE TERUGREIS VAN ZEPPELIN. Na den succesvollen tocht naar Berlijn, heeft do Zeppelin III op de terugreis naar Frledrichshafen weer veel te doorstaan van het gure weer. De machines zijn dan ook defect, zoo dat de iuchtvaarders te Bülzig geland zijn, om de schade te herstellen. Zijn de ijzeren hersens weer gezond, dan gaat het weer of geen weer toch naar huis. Dlo worsteling tegen de elementen schijnt men als een goede oefening te beschouwen. Goedmaar ook plezierig AARDBEVING IN ROME. De oude wereldstad had weer eens een aardbeving te doorstaan. Geluk kig geen ernstigeToch werd de schok door bijne de geheelo bevoL- klng gevoeld. In de gevangenissen en ziekenhuizen ont6tond zelfs een pa niek. Het personeel moest tusschen- beide komen, om de gevangenen en zieken tot kalmte te brengen. Bij den schrik is 't vrijwel gebleven. Er werd geen schade aangericht, behalve aan de kerk Santa Annetta, waarvan de voorgevel gescheurd is. HEVIGE BRAND IN RUSLAND. Te Kriwoy Rog zijn 450 boerenwo ningen een prooi der vlammen gewor den. 5000 menschen zijn zonder dak en broodeloos. De schade bedraagt meer dan een millioen roebels. PEST TE CASABLANCA. Onder de troepen te Cassablanca zijn eenige gevallen van pest gecon stateerd. De bevolking maakt zich on gerust. Koninginnefeest 1909. Hat Waterfeest. Wanneer een simpele stalen pen last had van de gemoedsaandoenin gen, die daar kunnen rijzen in een menschelijk wezen, zouden de jour nalistieke pennen, wier naastbijlig- gend plichtje vandaag Is het beschrij ven van het Waterfeest wrevelig sputteren op het papier en aarzelen in haar snellen schrijfloop. Want hoegaarne zouden we schrij ven van een schitterend feest welge slaagd als geen! En hoe onaangenaam is 't te moe ten erkennen, dat het feest ditmaal beneden gemiddelde verwachting is gebleven. Dat het Bestuur van „Ko ninginnedag" vrij uitgaat, behoeft geen betoog. Nog onprettiger dan voor degenen, die te kijken stonden, is voor de leden van bestuur en commissies de erva ring geweest, dat dagen lange arbeid geen resultaat heeft opgeleverd ge- ëvenredigd aan al dat werk. Daarom mag dengenen, die aan het feest mee werkten een woord van waardeering niet onthouden worden. Zoo ongeveer als gister is het weer den 3lsten Augustus nog niet geweest, naar we ons meenen te herinneren, zoolang Koninginnedag feesten uit schrijft. Vooral in den avond stroomde het regenwater. Nu eens in dikke stralen, dan in een langdurigen, alles door dringenden mistregen droop het vocht. In mantel- en jaskragen weg gedoken en onder watergladde para- pluies zat men te kijken en te luiste ren. Wie op de niet-overdekte getimmer ten beschutting van regenschermen mistekrooponder de tri bunes. Het dak van de overdekte tri bune bleek ook al niet waterdicht en ook hier gutste het water neer. En toen de wind aanwoei tot een halven storm... Maar laten we geregeld vertellen. IIET KINDERFEEST. Het waterfeest voor de kinderen begon 's morgens om half elf aan "t Spaarne met het nummer Hindernis- zwemmen, waaraan 10 jongens van de volkszwemschool deelnamen. Het was wel een aardige zwemmer ij, dat 25 M. baantje onderbroken door het aantrekken van een hemd en witte muts in een boot, 't duiken door een hoepel en 't wortelhappen. No. zes tien werd eerste. De uitslag was: le. W. Goedhart ln 53 3/4 sec. 2e. L. Klees, in 54 sec. 3e. N. Klees, in 56 1/4 sec. 4e. J. Brandt, in 59 sec. 5e. P. J. Wensink, in 1 m. 5 2/5 sec. 6e. J. Houtkamp, in 1 m. 12 sec. 7e. F. Zwollo, in 1 m. 19 3/4 sec. 8e. K. Koeman, in 1 m. 21 3/4 sec. 9e. A. A. J. Vreem, ln 1 m. 22 1/2 sec. 10e. A. Kempe, in 1 m. 23 sec. lie. H. N. van der Vegt, in 1 m. 32 sec. Om elf uur, onder 'n malsch regen buitje, kwamen uit de dekschuit- kleedkamers de spelers voor de eer ste warterpolo-match. H. V. G. B. I—A .Z. H, 7—1. opduiken, 't Was wel te voorzien, dat 't Haarlemsche team, hoewel zondèr Hulswit spelende, weinig moeite met de A. Z.-reserve zou hebben, en zoo kwam 't ook uit. Direct nam H. V. G. B. door Reminelts de leiding, waar op de Amsterdammers vlug gelijk maakten. Dat was echte rhun eenige succes, en zonder veel moeite brach ten de Haarlemmers hunne score op 7, waarin nagenoeg alle spelers aan deel hadden. H. V. G. B. speelde af en toe verdienstelijk samen. Onmiddellijk volgde nu de tweede voorwedstrijd, n.l.: HET IJ I—A. Z. I, 4-0. De eerste klasser was natuurlijk de baas en A. Z. werkte maair hard om de score laag te houden, wat ook wel gelukte. Over 't algemeen was het' een aardige wedstrijd, bij het IJ viel de handigheid van den International Cortlever op. Voor de pantomime der Haarlem mers was 't nu te laat geworden, en zoo werd dit nummer maar van het programma geschrapt. Al do kinde ren waren al vertrokken, de tribunes waren verlaten, de regen plaste weer Zoo eindigde 't ochtendfeest. De wind stak meer en meetr op, het werd hondenweer toen raakte de oene zolderschuit los, vloog tegen de andere op, die los raakte... En het bestuur besloot de finale waterpolo niet te doen spelen. In onderling overleg werd het IJ de zilveren plaque en H. V. G. B. de bronzen toegekend. Zoo verdween weer een interessant nummer van 't programma. HET FESTIVAL OP DE GROOTE MARKT. Dit is goed geslaagd, ook al zou 't bij prachtig weer zeker nog meer suc ces gehad hebben. Midden op de Markt was een mooie muziektent opgeslagen. Daaromheen stonden de muziek- en zangliefheb bers, die van hot gratis gebodene kwamen genieten. Achtereenvolgens traden verschillen de muziek, en zangvereenigingen op, om naar beste krachten mede te wer ken aan het welslagen van dit pro gram-nummer. Om 3 uur kwamen eerst de leden der muziekvereeniging „Lourens Janszoon Coster", die 't festival open den met een paar goed gespeelde nummertjes. Vooral de „Nieuwe Volkspoipourri", van J. Oomes, viel blijkbaar in den smaak der aanwezi gen. Daarna kwam „Soli Deo Gloria" aan de beurt, die 't meeste succes had met „Gelukkig Vaderland", dat ook mooi gezongen werd. Nummer cLrie was de mannenzang- vereeniging „Caeciiia", van Bever wijk. Nummer vier de jonge muziekver eeniging dor H. IJ. S. M. „Crescen do", nummer vijf het gemengd koor „Polyhymnia", nummer zes de man- nenzangvereeniging „Onder Ons". 't Kan niet in de bedoeling liggen, van ons een critic k over deze muziek en zang te verwachten. Volstaan we met de mededeeiing, dat alle vereeni- gingon „hun besie beentje voor zet ten" en veel mooi's ten beste gaven. Volmaakt kon 't niet zijn, want vooral op zulke feestdagen hebben de veree- uigingen veelal over onvoltallige op komst van hun leden te klagen. 't Publiek betoonde zich dankbaar en meermalen werden zangers en mu zikanten met een applausje beloond, 't Publiek was talrijk. Rond de tent stond een groote drom hoor-lustigen en in de Kroon en bij Brinkmaan was het haast vechten om een stoel. Do regeling van dit deel van het festival was in handen van den heer Ed. A. van Bilderheek, die zich op verdienstelijke wijze van deze taak kweet. Om ongeveer half zes waren alle vereenigingen opgetreden en word de muziektent rust gegeven tot 's avonds dan zou 't festival voortgezet worden. IIET MIDDAGFEEST. Langs de Spaarne-oevers verzamel den zich talloos velen, om de Gondel vaart te bekijken, die in den middag langs zou komen. Op het feestterrein as liet gezellig vol. De tribunes wa ren flink bezeL De mannetjes van het Tiende bliezen in de muziektent op het water de volksliederen, die door de aanwezigen staande werden aan gehoord. Daarna werd het programma aan- gevungen met de zangnummers, daar, zooals reeds medegedeeld is, de be slissingswedstrijd van den Water polo-wedstrijd uitviel. De groote boot van Zang en Vriend schap, feestelijk versierd, en dragen de een reusachtig bord met den regel i Zang en Vriendschap's clublied „Hoog de Vaan" er op, meerde bij de muziektent en de leden sprongen over. Nadat de heer Robert zijn zangers on dei- den maatstok had geschaard, klonk de mooie maunenzang het wa ter over. Het plechtige „Wilt heden nu treden" maakte veel indruk. Daarna werd het niet minder be kende „Omhoog" ten gehoore ge bracht. „Onder Ons" nam thans Zang en Vriendschap's plaats in en zong eeni ge liedjes van Loots. De windvlagen deden geen goed aan het klankgeheel en maakten het ondankbare van het op-wator-ziagen nog ondankbaarder. Dat was jammer Middelerwijl kwam de stoet van versierde scheepjes in het gezicht.... De gondeltocht was opgesteld op hot waterterrein van de Roei- on Zeil- veieeniging „Het Spaarne". DE SAMENSTELLING VAN DE GONDELVAART, s Middags tegen twee uur stond er reeds langs den Spaarne-oever, bij de Frlesche Varkenmarkt, een groepje nieuwsgierigen, die 't genot van de versierde booten en bootjes uit de eer ste hand wilden smaken. Aan den kant lagen treedfl enkele vaartuigen te wachten. De meeste waren al versierd, maar aan eenige moest nog „wat mooi ge maakt" worden. Hier en daar een vlag gaheschen, een slinger sparre- groen vastgemaakt, een lampion op gehangen, een vaandel geplaatst, enz. Van tijd tot tijd kwamen ook dé' nog ontbrekende deelnemers en na men hun plaats in den stoet in. Op, een der twee groote Bus-booten, die als „sloepers" dienst deden, kwam de Belersche kapel een plaatsje zoeken' en kwam cr wat leven meer in de brouwerij. Eerst werd 't plechtlgo' Wilhelmus gespeeld en daarna eeni ge opgewekte nummertjes. 't Motorbootje van de regeling»- commissie scheerde geregeld over t water, om hier en daax aanwijzingen te geven. Meer effect maakte evenwel 't heen en weer varen van eenige fraai ver- sierde motorbootjes. Een aardig ge zicht, die kleine schuitjes met flinke zekerheid door 't water te zien snij den! Ook de roeibootjes van 't Spaarne trokken dadelijk de aandacht, want daarop was eveneens van toepassing; „Klein, maar rein." Langzamerhand kwamen de perso nen die de vaartuigen moesten be volken. De dames in lichte zomerpakjes ke. ken angstig naar de somber dreigen de regenwolken. Wat zou t worden? Even kwam er een buitje, maar na: dien regen kwam weer spoedig zon neschijn. In hoopvolle verwachting dat heC droog zou blijven werd om drie uur een half uur te Iaat, maar, dat is blijkbaar bij zulke gelegenheden Iets onvermijdelijks! de tocht aangevan gen. Eerst gaven de leden van „God is mijn lied" nog een zangstukje ten beste, toen klonken de fluiten dor stoombooten en voort ging het. Langzaam werd 't Spaarne afge varen. Langs den geheelen kant, langs den Koudenhotrn, Binnen- en Zuider-Buitenspaame stond 't overal zwart van de kijklustigen, die vol bewondering waren voor de zeven tien {hebben we goed geteld?) ver sierde vaartuigen. Op de drukste punten, o.a. bij d« bruggen, had de politie voor goed toe zicht zorg gedragen. Ook voor ongelukken op 't water waren maatregelen genomen. Een bootje door twee brugwachters ge roeid vervoerde een politie-agent, mot dreg en andere hulpmiddelen gewa pend. 't Eenvoudige schuitje maakte bij de andere mooie collega's wel een vreemden indruk. Waarom was zelfs een vlag thuis gelaten? Onder groote belangstelling werd naar t Buiten Spaarne gestoomd, waar de bezoekers van 't feestterrein al in afwachting waren. KON. NED. BOND VAN OUD ONDEROFFICIEREN. Gistermiddag werd het nieuwe ge bouw >an de afdeeling Haarlem van bo\epgenoemden bond geopend. Te genwoordig waren de schenkster, be schermvrouwe der afdeeling. mevr. Visser van Hazerswoude. vier leden van hot hoofdbestuur, te weten de heeren J. H. de Beuk, ondervoorzitter J. L. A. Issols, secretaris, H. W. van Lienden, penningmeester, en P. Valk, commissaris, en eeu zestigtal leden, aüspiraut-leden en donateurs van d afdeeling. De voorzitter van de afdeeling Iiaorlem en Omstreken, de heer J. H. Bouman, opende de vergadering tegen 4 uur. en nam het woord om de wordingsgeschiedenis van het gebouw te me moreeren. bedankte do be schermvrouwe uit naam der aanwezi gen voor haar kostbaar geschenk, en den aannemer, den heer Hagen Sr., voor de fraaie uitvoering. Mevrouw Visser vau Hazerswoude heette vervolgens de aanwezigen wol kom en stelde een dronk in op liot weizijn van den Boud. De heer De Beuk herinnerde aan hetgeen mevrouw Visser van Hazers woude voor den Bond in 't algemeen eu voor de afdeeling Haarlem in "t bijzonder gedaan heeft, herdacht de voorzaten van mevrouw, die goed en bloeo voor het vaderland veil hebben gehad, en drukte mevrouw ten slotte namens den geheelen Bond de hand. De heer Bouman stolde voor. om naz in ens de afdeeling Haarlem bij de opening van dit gebouw een telegram te verzenden aan H. M. de Koningin. Du voorstel ward onder applaus aangenomen. Daarna vroeg de heer A. A. Wild schut het woord, om namens de af deeling den heer Bouman te bedan- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 43) Chauvelin had het ComitS" van Al gemeen Welzijn om hulp bij deze moeilijke taak gevraagd, maar er metsten minstens acht en veertig uur verloopen, eer die hulp hém kon bereiken. Acht en veertig uur, waarin do hond van een moordenaar op hem zou kunnen loeren, en hem bereiken voordat hij volkomen aan zijn wraak zucht voldaan had. Dut was de eenige gedachte, die "hein werkelijk verontrustte. Hij wilde lii it sterven, voordat hij den Rooden Pimpernel vernederd en verslagen, in roem en eer gekrenkt had gezien. Op dit oogenblik was hij alleen be zorgd voor zijn leven, omdat het noo dig was voor het volkomen succes van zijn plannen. Hij wist dat niemand anders zooveel persoonlijke haat voor dart vijand van Frankrijk zou voelen, als noodig was om de plannen, dio hij op touw had gezet, met succes te volvoeren. Robespierre en alle anderen ver langden alleen maar de vernietiging van een man, die tegen het schrikbe wind, dat zij gevestigd hadden, liad geiiurigueerd zijn dood onder de guillotine, zelfs al werd hij dan om geven door een stralenkrans van mar telaarschap, zou hen volkomen bevre digd hebben. Chauvelin keek echter verder. Hij haatte den man 1 Hij had door hem persoonlijke vernederingen moeten verdragen. Hij wilde hem zien meer als een voorwerp van verachting dan va.i medelijden. En om dit genot te kunnen smaken, was hij bezorgd voor ziju leven tijdens de twee dagen, die verliepen tusschen de gevangenne ming van Marguérite en de aankomst van Collot d'Herbois te Boulogne, verliet Chauvelin nooit zijn kamers in het stadhuis, zonder een speciaal geleide van eenige beproefde soldaten van de stadswacht. Op den avond van den 22sten, na aankomst van Burger Collot in Bou logne, gaf hij hevel, dat de vrouw uit cel No. 6 voor hem gebracht moest worden in oen dor benedenkamers van Fort Gayole. HOOFDSTUK XXIL Niet dood. Twee dagen van angstige onzeker heid, van afwisselende hoop en wan- hoip hadden hun indruk bij Mar guérite Blakeney achtergelaten. Haar moed was nog onveranderlijk. haar voornemens beslist en haar ver trouwen groot, maar zij had heele- maa' niets gehoord, was totaal van de buitenwereld afgesloten, aan Eich- zolf overgelaten, om gevolgtrekkin gen te maken, plannen te smeden, of te w achten en wanhopig te worden. De Abt Foucquet had getracht het haar op da hein eigen, vriendelijke wijze gemakkelijk te maken en zij op haar beurt deed haar uiterste best om zij i positie niet nog moeilijker te ma- kun dan zij al was. Tweemaal in die acht en veertig uur kwam er een boodschap voor hem van Francois en Félicitó, een briefje, door den jongen geschreven, of een teeken, door liet blinde meisje gezonden, om den abt te "vertellen, dal de kinderen gezond en wel wa ren dat zij veilig zouden zijn, zoo lang de burgeres met den onbeken den naam veilig bewaard bleef bij hern ln kamer No. 6. Toen de berichten kwamen, zuchtte de oude man en mompelde Iets en da hoop, die misschien in het laatste uur weer zwakjes bij Marguérite was opgerezen, veranderde weer in de grootste wanhoop. Buiten de cel klonk het eentonig heen en weer loopen van den schild wacht els hamerslagen op haar pijn lijk hoofd. Wat moet ik doen O. wat moet ik doeD Waar is Percy nu Hoe kan Ik hem bereiken 1.... O, kreeg Ik maar licht De grootste angst, die zij voelde, was, dat zij krankzinnig zou worden. Neen dat zij nu in zeker opzicht al krankzinnig was. Ai uren of waren hot dagen of jaren had zij niets gehoord dan dat regelmatig op en neer loopen van don schildwacht, ea de vriendelijke, bevende stem van den abt, die troostwoorden fluisterde, of gebeden in haar ooren mompelde, bad zij niets gezien dan die gevange nisdeur van ruw hout, grijs geschil derd met een ouderwetsch slot en rerstige scharnieren. Zij had haar oogen op die deur gevestigd gehouden, totdat zij onver draaglijk brandden en klopten toch voelde zij, dat zij niet ergens andei's heen zou kunnen kijken, zoo bang was zij, het heerlijk oogenblik te zul len missen, dat de grendel zou worden weggeschoven en dat die sombere, grijz* deur langzaam op haar roesti ge scharnieren zou beginnen te draaien. Zeker, zeker, dat was het begin van krankzinnigheid I Maar ter wille van Percy, omdat hij haar noodig zou kunnen hebben, omdat hij behoefte kon hebben aan haar moed en te genwoordigheid van geest, daarom deed zij haar best haar zinnen bij elkaar te 'houden. Maar het was moeilijk O. zoo moeilijk Vooral als de avond begon te vallen en de vuile, gewitte kamer met ontelbare, drei gende geesten bevolkt scheen te wor den Als dan de maan opkwam en een zilveren straal door het kleine ven stor wierp, die op de grijze deur viel, dan scheen zij den ingang naar een spookhuis. Zelfs nu, nu duidelijk het geluid van het wegschuiven van sloten en grendels weerklonk, zelfs nu dacht Marguérite, dat zij aan zinsbegooche ling ten prooi was. De Abt Foucquet zat stilletjes in den uitersten en donkersten hoek van 4© kamer. Zijn ernstige wijsbegeerte en vriendelijke kalmte kon Ln geen geval gestoord worden door het ope nen of sluiten van een deur, of door een brenger van goede of kwade tij ding De kamer scheen nu vreemd somber en spelonkaohtig, met die zwarte scha duwen rondom, en dien éénen witten lichtstraal, die zoo spookachtig op de deur viel. Marguérite huiverde met een van die onverklaarbare voorgevoelens va*, naderend onheil, die menschen met een zenuwachtig en hartstochtelijk temperament dikwijls overvallen. _De deur draaide langzaam op haar hengsels, men hoorde een bevelende stem en het licht van een olielampje kwam fél uit ln de duisternis. Vaag onderscheidde Marguérite een groepje mannen, soldaten onge twijfeld, want zij zag het schitteren vau wapens, 3-kleurige cokardes en sjerpen. Een van de mannen hield de lamp in de hoogte, een ander deed eenige stappen in de kamer. Hij wend de zich tot Marguérite, daarbij go- heel de tegenwoordigheid van den ouden priester negeereud, en zei de op gt biedenden toon tot haar Uw tegenwoordigheid bij den burger-gouverneur wordt verlangd, zoi hii kortafsta op en volg mij. Waar moet ik heen vroeg zij. Waar mijn mannen u zullen heenbrengen. Kom, vlug waf. De Burger-gouverneur houdt ea* niet van om te moeten wachten. Op een enkel woord van bevel van zijn kant kwamen nog twee soldaten de kamer binnen, en gingen leder aan een kant van Marguérite staan, die, wetend dat tegenstand nutteloos zou zijn, ai was opgestaan en bereid been te gaan. De abt trachtte een woord van pro te»t te ttfven en kwam viug naar Mar- gx irt te toe, maar hij werd onraiddei lij k en zeer ruw weggeduwd. Kom, oude, zei de eerste sol daat met een vloek, je hebt er nieta mee te maken. Voorwaarts, marsch 1 voegde hij er bij, tot zijn mannen gericht, en voor u, burgeres, is het verstandiger, kalm met mij mee te gaan en geen grappen met mij te beginnen, of er zullen touwen en boeien gebruikt worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5