Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AübNDA Uit de Omstreken 27e Jaargang. No. 8035 ZATEBDAG SEPTEMBER 1909 ABONNEMENTEN A D V E R T E N TH 6 Ni pbr drib kaawdbni ecs?; .j, .T van 1—5 regtls 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrordteemml Voor Haarlem 1-29 Haarlem van 1—5 regels f\.~elke regel meer ƒ0. tb Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 Advert en ti5n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland1.65 pffisa 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant fööd ZoTd^Slad, "voi, Haarten I 0.3TK "Wacüe w Administratie! Groote Houtstraat de omstreken en franco per post 0.45 feterconraiDnaa] Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap tonrens Coster. Dlrectear J. C. PEEREBQ01»Drnkkeriji Zclder Baftenspaarne Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 5 SEPTEMBER. Den Hout: Haarl. Muziekkorps, 2J uur. Soc. Trou moet blycken: HaarL Muziekkorps, 's avonds 8 uur. Schouwburg: „Da Damiaten": Zijn Speelgoed en Een prettige Thuis komst? 8 uur. Brongebouw: Opstijging luchtbal lon, 15 uur. Teyler's Museum: Geopend van 1 tot 4 uur. Stadsnieuws HAARLEMSCHE DINER- VEREENIGING. Men schrijft ons Deze vereeniging is nu Vrijdag avond opgericht in eene vergadering vaii leden, gehouden in het Nutsge- bouw. Een kleine 90 leden hebben zich aaneengesloten en een bestuur benoemd. Het wordt gevormd door de de mes mevrouw A. CheriexCoenen, mej. A. Mui Ier, en de beeren Dr. G. Nolst Trenité en J. G. Tuytel, die de bevoegdheid hebben, nog een vijfde Hd aan hun college toe te voegen. Dat zoovelen het besluit hebben ge nomen, zelfs nog vóórdat daadwerke lijk heeft kunnen blijken, dat de zaak bevrediging gaf, mag wel als een teeken beschouwd worden, dat aan ergelijke coöperatie behoefte be tond. Zoodra de zaak eenmaal prac tised aan het werk is, zal het leden- vv cmgeiw'iföld belangrijk stijgen. De bestuursleden zullen reeds nu gaarne namen van nieuwe leden no- teeren. Er zullen er wel zijn, die de kat uit den boom willen kijken, alvorens toe te treden. Om bun dit gemakkelijk te maken, wordt aan niet-leden de gele genheid gegeven, boekjes van 10 di ners ais proef te nemen. Meer dan éér. vau die boekjes worden aan één persoon niet verstrekt. Uitdrukkelijk werd in de vergade ring van gisterenavond nog gecon stateerd, dat het lidmaatschap niet verplicht, dag aan dag diners bij de vereeniging te bestollen, of geregeld lederen dag in de zaal der vereeni ging te dineeren. Het lidmaatschap verplicht alleen t>t het betalen der jaarlijksche con tributie 1 (na 1 Juli slechts de helft) en tot storting van minstens iéri 3 pets aandeel van 10 gulden maar de leden en s 1 e c h tde leden hebben het recht couponboekjes to koopen voor minstens 5 diners voor zaaldiners (a plm. 1 p. diner), of min stens 10 huis-diners (tegen belangrijk •ageren prijs per diner). De boekjes blijven altijd geldig, zoodat geen en kele verplichting bestaat, ze binnen &en zelter aantal dagen op te gebrui ken. Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap. In de gisterenavond gehouden jaar vergadering van de werkende leden der Koninklijke liedertafel "Zang en Vriendschap werden, behalve de ge bruikelijke jaarverslagen van secre taris en penningmeester, de periodie ke verkiezingen gehouden van be stuursleden en hiertoe herkozen de heeren B. Langeveld, T. C. Niepliaus en J. van Breemen en gekozen de hee;- J. J. F. Lomans. De liedertafel gaat het 80ste jaar van haar bestaan in en gelijk reeds eerder medegedeeld is, hoopt zij het aanstaande feest met een zangwed strijd in het voorjaar van 1910 te vieren. Museum van Kunstnijver- heid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen a.s. Zondag tentoongesteld zijn een groot aantal afbeeldingen, betrekking hebbende op de Duitscfio beeldhouwkunst van de vroegste tijdperken af tot den moder nen tijd. Het is een algemeen en volledig overzicht van deze merkwaardige ger- maansche kunstuiting, waarvan wij hier een kijkje krijgen, dat in allo op zichten hoogst leerrijk en aantrekke lijk is. Zondag is de toegang kosteloos. Baden. In het douchebadhuis aan H Leid- •cheplein zijn in de afgeloopen week genomen 968 baden. Installatie. De installatie van den nieuw be noemden substituut-griffier bij de Rechtbank alhier, den heer Mr. J. L. M Meckmann, zal plaats hebben in eene plechtige zitting op Woensdag S September a.s., 's namiddags te half twee. HET TOONEEL „DE VROUW VAN DEN BOKKEN RIJDER" DOOR HET GEZEL SCHAP VAN DEN HEER POTHARST We zijn in t Zuiden van Limburg; het is omstreeks 1793. Het land is ge teisterd door allerlei rampen. Eerst is 't door de Oostenrijkers verwoest en geplunderd; daarna hebben de Franschen 't nog eens dunnetjes over gedaan; en eindelijk beeft de hagel slag hetgeen er nog over was ver nield. Er Ls dus armoe en ellende in die streken gekomen. Eertijds welgestelde lieden zijn tot den bedelstaf gebracht; in sommige gezinnen ls zelfs niet te eten. En deze ramp strekt zich niet over enkele gezinnen uit, maar geheel Zuid-Limburg ls aan armoe ten prooi. Dit heeft tengevolge gehad, dat sommige dier tot wanhoop gebrachte lieden van moord en diefstal zijn gaan leven. Zij plunderen, hanteeren het mes, berooven de bewoners van kasteelen en boerderijen. Dit soort van „desperado's" heeft den bijnaam van „bokkenrijders" gekregen, om dat men meent, dat zij met den booze in verband staan en zich snel ver plaatsen. Maar de justitie zit. hen op de hie len, maakt korte metten met hen en doet ze zonder veel vorm van proces opknoopon Zoo hoopt ze een einde te kunnen maken aan dezen schrik van de streek. Nu worden we in het gezin van een fatsoenlijk man gebracht, die zoo door de rampen ls ten onder ge bracht, dat zijn kindje van honger ligt te sterven. En in wanhoop laat hij zich nu verleiden om zich bij de bokkenrijders aan te sluiten. Maar *t vergaat hem slecht, want den eer sten keer wordt hij al gesnapt, ge pakt en opgeknoopt. De moeder legt nu haar kindje te vondeling en gaat zich op een boer derij verhuren. Het knaapje wordt door het gezin van den rechter, waar het op den stoep is neergelegd, lief derijk aangenomen en opgevoed. Nie mand vermoedt wie de moeder ls, zelfs niet als deze het kind het leven redt, wanneer het kasteel van den rechter in brand geraakt en zij er door de vlammen mee vlucht, waarbij zij brandwonden oploopt, die haar voor het leven verminken. Maar... om kart te gaan, alles komt terecht; de deugd wordt op dit ondennaansche beloond. Als de knaap tot een jonge ling van twintig jaar is opgegroeid en zijn moeder heeft teruggevonden, mag hij mot haar de vrouw van den bokkenrijder bij zijn rijke pleegouders blijven Inwonen, nadat hij echter eerst nog zeer edelmoedig geweigerd heeft den naam van zijn misdadigen vader te rullen tegen dien van zijn pleegouders! Zoo komt tot blijdschap der betrok kenen en onder applaus van het pu bliek al3es op zijn pootjes terecht. Het bovenstaande is in 't kort de in houd van den vet-romantiscben ro man von Mr. Hurrelbrink, waaruit de heer Potharst een tooneelstuk heeft getrokken. Deze heeft er echter voor gezorgd, dat 't een echt volks stuk werd en heeft daarvoor de ro mantiek er in nog wat aangedikt. Men krijgt er daarom mooie huil-, smeek- en bidscènes in, waarbij de menschen op hun knieën over de planken kruipen. De ameeïge, natte, sentimenteel© romantiek druipt van de bedrijven af. Maar dat hindert de meespelenden niet. Integendeel. De Vlamingen houden van romantiek en van ,,'t er dik op te leggen". Dat heb ben ze gisteren-avond dan ook braaf gedaan. Ze hebben de zinnen met bombastischen zwier gerekt, tot ze een romantisch en galm kregen; ze hebben standen van edele gebaren aangenomen, en wanhoopskreten doen hoeren, die „je door de ziel sne den" en de gemoederen in het pu bliek schokten. Vooral mevrouw Pot harst, die eergisteren de rol van „Adrienne Lecouvreur" speelde, en nu als de vrouw van den Bokkenrij der optrad had veel succes. Toen zij op het einde van het tweede bedrijf uitriep: „O, God, gij hebt mij den va der ontnomen, laat mij ten minste het kind behoudenl", blonk „In menig oog een traan', en toen zij op het slot van het derde bedrijf als een wappe rende vaan van romantiek de heer lijke tooneelfrase de zaal Inwierp: „O God, ik zal altijd voor mijn kind bid den en het gebed van een moeder brengt geluk!", toen zagen we zak doeken voor den dag halen door lek ker huilende toehoorsters. Alles bijeen was t een avond van ouderwetsche, holle, frasenmakende, maar triomfeerende romantiek een avond van ziltige huilerigheid. Het publiek was beter opgekomen dan eergisteren en beloonde de Vlaam- sche kunstbroeders- en zusters na elk bedrijf met een mild applaus. FRANS NETSCHER. STUKKEN VAN DEN RAAD. TENTOONSTELLING BLOEMBOL LENCULTUUR. B. en W. stellen voor, op verzoek van het Hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, voor 5000 deel te nemen in het waar borgfonds van de tentoonstelling. Met dien verstande evenwel, dat eerst ter dekking van een mogelijk nadeelig saldo wordt aangewend het bedrag van f20.000, waarvoor de Vereeniging en de belanghebbende voor dit waar borgfonds hebben Ingeteekend, en de bijdrage der Gemeente wordt bepaald op één vierde van het dan nog over blijvend saldo. DE EI.ECTRISCHE LIJN NOORD- ZUID. De heeren Joh. de Breuk en F. M. van Lijnden stellen thans den Raad voor ln de plaats van het door den Raad niet aangenomen onderdeel van het ontwerp-besluft, behoor en de bij het voorstel van B. en W. te lezen het volgende: a. Stationsplein, Krnisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Groote Markt, Groote Houtstraat, Plein, Dreef bot de grens der gemeente. In verband met dit voorstel trekt de heer De Breuk in het door hem te de zer zake gedaan voorstel. Men herinnert zich, dat fn de ver gadering van 18 Augustus de lijn door de Smedestraat, Koningstraat en Gier straat niet werd aanvaard. Blijkbaar hecht de H.IJ.S.M. veel waarde aan de tot standkoming dezer lijn. Zij verzoekt nl. in een schrijven aan den Raad. om de lijnen door Gierstraat, Koningstraat en Smede straat bij wijze van proef voor den tijd van één jaar toe te staan. Blijken de ingebrachte bezwaren gegrond, dan neemt de H. LI. S. M. op zich voor haar kosten alle in de ge noemde straten gemaakte werken we der op te ruimen. Eveneens verzocht adressante een dergelijke proefneming toe te staan om de voorgestelde lijnen langs Krocht en Zijlstraat en door de Fr. Halsstraat, voor welke laatste lijnen de Raad van Administratie thans ook concessie verzoekt. GEMEENTEREKENTNG. De financieele commissie adviseert tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1908, aanwijzend aan ont vangsten een bedrag van f 3.614.838.22 aan uitgaven f 3.520.276.26 1/2, aan voordeelig saldo 94.561.95 1/2. HULPSCHOOL VAN ZOMPEL- STRAAT. In verband met de omstandigheid, dat voor de met 1 October a.s. toe te laten leerlingen op de scholen voor L. O. zal moeten beschikt worden over twee lokalen van de hulpschoól aan de Van Zompelstraat, welke lo kalen tot wederopzeggens aan de Re genten van het Gereformeerde Wees huis worden afgestaan, adviseeren B. en W. om de verleende vergunning met ingang van dat tijdstip in te trekken. EERVOL ONTSLAG. B. en W. stellen voor, in overeen stemming met het advies der Arron- dissements-schoolopziener, om den heer C. P. Visser, onderw. aan de Op leidingsschool voor Jongens, eervol ontslag te verleenen, daar de opening der opleidingsschool voor jongens en meisjes op 1 Sept. LI., en een daar mede verband houdende verplaatsing van leerlingen de Instandhouding de zer betrekking overbodig maakt. Gemengd Koor Euterpe. Donderdagavond had in de groote zaal van „de Korseboom" de eerste repetitie plaats van bovenstaand jongst opgericht koor, waartoe zich 65 dames en heeren hadden aange meld. In studie werd genomen „Aan de Toonkunst", ran Erdelman. Het doel der vereeniging is in onderlinge vriendschap den zang aan te moedi- i gen door het geven van concerten en deelnemen aan wedstrijden, enz. Het voorloopige bestuur zal bestaan uit de heeren J. van Daale, C. Bag german, W. A. Brinkman, C. Wester beek, en M. Duiverman. HaarL Kinderkoor. Bij Kon. besluit van 27 Augustus zijn goedgekeurd de statuten van Haarlem's Kinderkoor. „De Damlate n." De openingsvoorstelling door het nieuwe Tooneelgezelschap „de Dami aten" wordt morgenavond In den Haarlemschen Schouwburg gegeven. Opgevoerd wordt „Zijn Speelgoed", drama in S bedrijven en „Een Pret tige Thuiskomst"'! Dolle klucht in 1 bedrijf. De hoofdrollen worden vervuld door de dames: Christine den Hartogh v. d. Gaag, A. V3n OmmerenSmith, Hanni Opdam, en de heeren Henri van Rijswijk, S. dan Hartogh, N. van Zuijlen, v d. HeuveL Leeraar Visscher ijschool. Op de voordracht voor leeraar aan de Visscher ij school te Scheveningen, komt onze stadgenoot, da heer A. Mulder als no. 2 voor. Schoolexamen. In de tweede helft dezer maand zul len voor de eerste maal de leerlingen der openbare scholen gelegenheid hebben in het najaar hun schoolexa men af te leggen. Personalia. Den lsten October a.s. hoopt de heer P. de Ridder, brievenbesteller ten postkantore alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jmren in dienst trad bij de Kon. Neder 1. Posterijen. Zeer zeker zal het den Jubilaris op dien dag niet aan bewijzen van be langstelling ontbreken. Veroordeeld. De krijgsraad alhier heeft twee hu zaren, die een burger, waarmede zij waren uitgeweest, op straat hebben beroofd veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Soc. Trou moet blycken. Concert op Zondag 5 September 1909, 's avonds 8 uur, door bet Haarl. Muziekkorps, directeur: de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Marche du cortège, Kriens. 2. Ouverture Das goldene Kreuz, Brüll. 3. Légendes d'Espagne, Reynaud. a. Une fête k Tolédo, b. Danse de Gitanes, c. Carillon et danses, d. Marche cortège des Toréadors. 4. Fantaisie de l'opéra ,,Un Ballo ln Maschéra, Verdi. 5. Ouverture Un Ballo, Sullyvan. 6. Fantaisie uit het ballet Javot, Saint-Saëns. 7. Zwei Ungarische Tanze, Brahms. 8. Fantaisie op oude opéra's, Kap- pey. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Proefneming. Binnenkort wordt in deze gemeente oen proef genomen met automatische ontsteking der lantaarns. Daarvoor zullen op verschillende punten de automatische brandeis aangebracht worden. De lantaarnopstekers krij gen dus ernstige concurrentie 1 HAARLEMMERLIEDE c. a Raadsvergadering op Dinsdag 7 September, des voormiddags te half elf uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Beëediging Raadsleden. 2. Benoeming wethouder. 3 Ingekomen stukken en mededco lli-gen. 4. Benoeming van 4 leden van hot Algemeen Burgerlijk .Armbestuur we gens periodieke aftreding van de hee ren A. Th. Nelis, P. C. Bottelier, J. H Engele en P. L M. Kramers. 5. Vaststelling gemeente-rekening, dienst 1908. enz. 6 Adres Slootweg, verlenging hum- perceel land (Aangehouden vorige vergadering). 7. Adres v. d. Goes, aanleg weg te Houtrijk en Polanen. (Aangehouden vorige vergadering) 8. Reclames Hoofd. Omslag, enz. BENNEBROEK. Vergadering van den Gemeenteraad van Bennebroek, op Dinsdag 7 Sep tember 1909, des namiddags te 7 3/4 uur. Onderwerpen ter behandeling 1 Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Beëediging der herkozen Raads leden. 3. Benoeming wethouder (aftreding 1914). 4. Verslag commissie nazien reke ning dienst 1908. 5. Voorloopige vaststelling rekening dienst 1908. 6. Request van het bestuur der af- deeling Noord-Holland van den Bond van Gemeente-Ambtenaren. 7. Request van de Vereeniging Ti- motheus tot plaatsing van een lan taarn. 8. Uitbreiding gasbuizennet. 9. Request van P. B. de Wit, tot af wijking der bouwverordening. 10. Machtiging, met het gemeente bestuur van Haarlem in overleg te treden tot toelating van kinderen op de inrichtingen M. O. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw-Vennep heeft men de laaghartigheid gehad, om des nachts in den tuin van de pastorie der Ned. Herv. Kerk, van een perenboom eeni- gs goed beladen takken af te rukken en onder den boom te werpen. Een groote boeveelheid peren, die, wan neer ze rijp zijn, nogal waarde heb ben, zijn nu geheel waardeloos. De lotingsdagen, die zich vroeger nogal eens kenmerkten als dagen van drinken, vechten, enz., zijn nu zoo kalm vertoopen, als was er niets geen bijzonders aan de hand. Men be schouwt dit als een uitvloeisel van den maatregel, door den burgemees ter genomen, om op die dagen van des morgens acht tot des avonds acht uur de café's voor het tappen van sterken drank te sluiten. Op de gehouden paardenmonste- ring te Nieuw-Vennep werden elf paarden aangevoerd. Voor rekening van het buitenland werden er 5 stuks aangekocht, waarvan de prijzen va rieerden van 375 tot f 525. Door dé afdeeling Haarlemmermeer van den Bond „De Post" zal Zondag te Nieuw-Vennep een propaganda- vergadering worden gehouden in ca fé Stapel, aldaar. Als spreker zal op treden het lid van liet hoofdbestuur Tuininga, van Utrecht, met het on derwerp „Hoe moet men vereenigd zijn Met het erwtengewas staat het ln de Haarlemmermeer er slecht bij. Door de vele regens ligt het gewas geheel plat geregend op het veld, ter wijl het overal bezaaid ls met erw ten die reeds uit de scheeden zijn gevallen. Ook begint zich reeds het „schot" te vertoonen, als gevolg van heT te lang op het veld liggen, aleer het gewas droog was. De opbrengst zal dan ook dit jaar miniem zijn, waardoor het voor de landbouwers ln het algemeen een groote schadepost zal zijn. Sinds geruimen tijd is de toren te Nieuw-Vennep in reparatie, waardoor het uurwei k stilstaat en tevens ook eens wordt nagezien. Daardoor ont breekt gedurende dien tijd alle offici eel© tijdsaanwijzing, hetgeen menig maal stagnatie in enkele dingen ver oorzaakt en ook lastig is voor vele dagelijks terugkomende gelegenhe den. Het ls te hopen, dat er spoedig eenige verandering moge komen, daar menigeen met verlangen uitziet naar den tijd, dat de klok van den toren weer den officieelen tijd aanwijst en verkondigt bij elk half en heel uur. In Haarlemmermeer zijn op heden handen te kort voor den veldarbeid. Al het nog te veld staande graan Ls rijp en wacht slechts om opgeborgen te worden in berg of schuur. Indien het weer zoo nog enkele da gen blijft, kan nog veel terecht ko men, wat men reeds verloren achtte. De groote boerderij „Meerzorg", Donderdag j.l. te Hoofddorp door no taris Boerlage, van Heemstede, ver kocht, behoorde aan de Nederland- sche Renvereeniging en is gekocht door Baron Van Ittersum, to Benne broek. Men schrijft ons Geen courant kan men dezer dagen inzien en geen weg kan men opgaan, of allerwegen en in elk blad lezen wij voorschriften en raadgevingen tegen de terecht gevreesde cholera. Wij vin den dezen maatregel alleszins prij zenswaardig, maar onwillekeurig rijst bij ons de vraag op, als nu ln deze gemeente zich eens een dergelijk ziektegeval voordeed, waar zou men dan zulk een patiënt toch heen moe ten vervoerenEn toch zou dat ln deze gemeente, met hare waterrijke omgeving, welk water met alle an dere wateren in verbinding staat, eu daardoor toch ook niet geheel onbe smet kan verklaard worden en met de drukke scheepvaart, zoowel van Rot terdam als andere plaatsen afkom stig, niet tot de onmogelijkheden be- hooren. Er bestaat hier niets, noch van ge meentewege, noch van Iets anders, waarin zoo'n lijder zou kunnen wor den afgezonderd liet zou toch te gek zijn, om een barak of iets dergelijks m te richten en klaar te maken, als het al direct noodig blijkt te zijn. Dan zou het te laat zijn en daarom ligt het o. i. op den weg van de ge meente, om daar nu reeds voor te zor gen. Het is te hopen, dat een dergelij ke barak nooit in gebruik behoeft to worden genomen, maar in een groote gemeente als deze, is het onverant woordelijk, niets van dien aard te bezitten. Ook voor andere epidemiën, zooals typhus of dergelijke besmettelijke ziekten, kon het wenschelijk geacht worden een plaats voor afzondering te hebben. Het is hier enkele jaren geleden in het Noordelijk deel der gemeente voorgekomen, dat typhus- lijders vervoerd moesten worden naar een barak in de naburige gemeente Haarlemmerliede, daar de gemeento Haarlemmermeer niets van dien aard bezat. Daar is vanwege Haar lemmerliede toen geen bezwaar tegen gemaakt, doch dit kon na wel eens anders zijn, wonneer er zich alhier een ziektegeval van cholera voor deed. Bovendien is dit toch geen ge- wenschte toestand. Neen, eene ge meente als de Haarlemmermeer, dia toch niet tot de armlastige gemeenten behoort, moet zelf voor zulke geval len kunnen zorgen. Laat ze daarom thans zorgen eenigszins gewapend ie zijn tegen de gevreesde ziekte kun nen ze haar niet keeren, laat ze dan toch trachten haar te bedwingen, door te zorgen voor een plaats, waar do eventueelc patiënten kunnen wor den afgezonderd en verdachte geval len in observatie kunnen worden ge nomen. Wanneer zich op het oogen- blik een geval voordeed, hetzij door de schipperij of anderszins, we ston den hier met de handen in het baarj Daarom is het, dunkt ons, beter een te groote voorzorg, dan den toestand zoo te laten als die thans is. HALFWEG. Het personeel der suikerfabrieE „Holland" alhier bood gisteren den heer W. J. ten Dam Ham, bij zijn af scheid, wegens vertrek naar Ouden- bos ch, als blijvend aandenken eene prachtige gravure aan. De heer Ten Dam Ham, sedert 6 1/2 jaar chef der fabricage alhier, is be- noemd tot directeur der fabriek „Do Mark" te Oudenbosch. SLOTEN. Geen Cholera. Een ziektegeval aan den Overtoom, onder Sloten, dat als verdacht was gesignaleerd, is bij nader geneeskun dig onderzoek gebleken geen chole ra asi&tica te zijn. VELSEN. RAADSSTUKKEN. L. v. d. Valk te IJmuiden verzoekt bij de K. E. M. S. pogingen aan to wenden, om de verlichtingspaal in da Bloemstraat voor zijn perceel te ver plaatsen hij grondt dit verzoek op dd bewering, dat de paal daar gevaarlijk voor het vorkeer staat. De commissie van enquête inzako klachten bouwbureau (Ingesteld bij. raadsbesluit van 15 Juni 1909) deelt mee, dat zij door de beperkende taak omschrijving gehinderd wordt. Derhalve verzoekt zij haar taak in dier voege uit te breiden, dat zij ook tot onderzoek bevoegd zij van monde linge, bij haar ingebrachte klachten en ook ingediende bezwaren, datee- rendo van vóór den termijn, genoemd in bet raadsbesluit, door haar kun nen worden onderzocht. B. en W. meenen den raad te moe ten voorstellen niet op het verzoek, van de commissie in te gaan, omdat ze het niet gewenscht achten de gelo- genheid te openen tot het indienen van andere dan schriftelijke klachten. D. Buter, gezagvoerder op de stoom- pont te Velsen, heeft twee zoons, die in de termen vallen voor het genieten van middelbaar onderwijs. Eten dier zoons ie leerling van de H. B. S. te Haarlem. Voor hem wordt /6Q schoolgeld be taald. De andere zoon heeft met gunstig gevolg toelatingsexamen gedaan voor dezelfde Inrichting van onderwijs, doch zou volgens de nieuwe bepalin gen 250 schoolgeld per jaar moeten betalen, 'tgeen te bezwarend is voor zijn vader, die zich derhalve tot het

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1