Uit de Umstrekea Binnenland Sport en Wedstrijden Onze Lachhoek 'Alg. 'NeÜL. Poliltlebond, Noordbol- fendsche vereeniging „Het Witte Kr ais"; de Vereen, tot bestrijding dor Tuberculose te Haarlem; de Neder- dulisabe He-rv. Gemeente, te Haarlem Qaarsubsddie van f 100 voor de res tauratie der Groote Kerkj het Muse um van Kunstnijverheid; het Koloni aal Museum; df School van het Mu- leum van Kunstnijverheid; de Vereen. >}de Ambachtsschool" en de Avond- Vakteckenschool dezer inrichting; de Baarl. Huishoud- en Industrieschool (vechooging met f 1500 tot f 4300 voor 1910—11 en 1912); de aid. Baarl. van 'den iïed, Roomsen Kath. Volksbond ïYocv teekenschool „St. Jozef"; het Nederl. Schoolmuseum te Amsterdam, .de afd. Haarlet» en Omstreken van de JWed. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde; de afd. Baarl. van den Alg. .Ned. Bond voor Meubelmakers-, Be hangers enz. (cursus stijl- en sier kunst); de Vereen, tegen het mishan delen van Dieren voor Haarlem en Onutreken. STADS-APOTHEEK, Commissarissen der Stadsapotheek hevelen ter voorziening in de vacatu re, welke zal ontstaan door de aftre ding van den commissaris (apothe ker) J. J. Sncitjes, aan de heeren J. J. Sneltj es en R. Duym. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op den 7den September e.k. nam. 8 uur. Agenda: 1* Installatie van de nieuw inko mende leden. 2. Benoeming van een wethouder. 8. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling van een bouw- en .wegenplan voor gronden gelegen aan de Kieverlaan. 6. Beschikking over een deel van hei batig saldo der rekening over 1908. ti. Aanbieding van de begrooting .voor 191Q. 7. Verordening tot wijziging der 'Algemeene Poiitie-veroxdening. 8. Nadere regeling van bet herha- lingsonderwijs. 9 Aankoop grond tot verbreeding .tan den Midden-Duin en Daalsche weg. 10. Aankoop van grond tot afron ding van den hoek gevormd door den Doodweg en den Aerdenhoutaduin- wog. 11. Overname der waterleiding der K- E. M. 12. Bespreking Raadhuisbouw, ONDERSCHEIDING. De Groothertog van Hessen heeft ean den lieer W. F. Leemans c. L, Vol machtige voor Nederland in de Centrale Commissie voor de Rijnvaart verleend het „Comthurkreuz erator Klasse dos Qrdens Phillppa des Gross- müthlgen rnit Stern und Krone," DR. KUYPER. De „Ned." verneemt, dat de toe stand van dr. Kuyper, dóe nog te In terlaken vertoeft, niets te wenscben overlaat De rib is geheel genezen. DE DRIEVOUDIGE MOORD TE KOERANGE. Nog steeds te geen spoor van d< Bedrijvers der gruweldaad ontdekt. Bij het onderzoek, door het parket uit Assen ingesteld, is gebleken, dat het jongste slachtoffer, de knecht, die in een bedstede in dezelfde woning Bliep, een poging had gedaan om gat in den muur der bedstede te mar ken, om zoodoende door de vlucht te ontkomen aan de vreeselijke mishan deling, die zijn meester en de huis houdster hadden ondergaan. Dit lukte hem echter niet, waarop hij trachtte te ontkomen door zich naar buiten te spoeden. De dieven moeten zulks echter bemerkt hebben, want uit allerlei aanwijzingen blijkt, gelijk we reeds meldden, dat zij hem ach tervolgden tot buiten de woning, hem daar een klap op het hoofd ga ven, waardoor hij bewusteloos neer viel, en hem daarop nog voor alle ze kerheid den hals afsneden. Bij het lijk van de wouw vond men een be zemsteel, waarmede de ongelukkige Zich blijkbaar nog heeft trachten te terzetten. EEN MOORDENAAR GEVAT. De moordenaar Hozewol, die dezer dagen H. Hoozemans te Gemonde doodstak, is door een maréchaussée en een rijksveldwachter bij zijn huis gearresteerd. Een politiehond deed hierbij goeden dienst. AMSTERDAMSCHE ZAKEN. Men Is er te Amsterdam in Baagd bij den grondwerker, aandagavond op den Zeedijk aldaar door een revolverschot van een re chercheur werd getroffen, den kogel fa verwijderen. Het projectiel was tot aan den rug doorgedrongen. De politie-agent, van wien beweerd "Vordt, dat hij in een put in de Preto- riusstraat een geul zou gegraven heb ben, Is van het poiitleposthuis Lin- naeusstra&t overgeplaatst naar het bureau Muider poort. VOOR ZWEDEN. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers stelde f 50 beschikbaar voor de Blakers en uitgestotenen in Zweden, «o besloot bet hoofdbestuur uit te noodigen een som uit de algemeene ka» te trekken en de andere af deelin gen tot steun op te wekken. DE WIJDE WERELD IN. De bijna 18-jarige zoon van een fa- fiille te Tilburg heeft het ouderlijk uis heimelijk verlaten na zich voor zien te hebben van het noodige rete- Btï'i een brief aan zijn ouders ge- bleek, dat hij over Rotterdam Engeland was vertrokken. De G&olera. De Uoofdinspeotour deer .Volksgc- gozondiheid, dr. P,. Woltering, heeft In do vergadering van vertegenwoor digers der geznndheidscornmtesiën in Noord-Brabant, Limburg en Gelder land, een 'rede gehouden over de Cho lera, waaraan het volgende ontleend is: De verschillende epidemiën van 1823 af, toen deze gevreesde ziekte van Indië uit naar Europa overstak, nagaande, kwam hij tot de gevolg trekking dot de overbrenger dezer be smetting is: het water. De cholera of komma-bacil, zoo door .prof. Koek ge noemd naar den vorm, is een bacil met eigen bewegelijkheid, die de ei genschap heeft hooge en lage tempe ratuur te kunnen verduren en zich sterk te vermenigvuldigen, terwijl proefondervindelijk is gebleken, dat ze in zuiver of zilt water 14 dagen tot 3 weken blijven leven, ofschoon dit misschien wel maanden en jaren kan zijn. Daarom la niet te zeggen hoe lang feitelijk een aangetaste rivier of waterstroom besmet blijft. Een merkwaardig verschijnsel de zer Ziekte is ook, dat zij zich alleen voordoet bij intens eken, niet bij die ren. Wel kan men kunstmatig, b.v. dool? inspuiting de ziekte op dieren overbrengen, doch van de natuur uit worden zij er niet mede besmet. De- te absoluut menschelijke ziekte ken merkt zich door vreeselijke maag krampen en diarrhee en kramp in de kuiten, terwijl daardoor gebrek aan water ontstaat en de spanning der weefsels wordt weggenomen, zoodat het liohaam uitdroogt en een zeer la ge temperatuur aanneemt Een ander verschijnsel is Ook, dat éi stem haar gewonen klonk verliest Opmerkelijk is het eveneens, dat de ze gevreesde ziekte zich niet voort plant, zooals bv. de influenza, door de lucht, doch uitsluitend door aan raking en overneming der bacillen, die in hoofdzaak door het water wor den overgebracht De Statistiek der cholera-epidemie te Hamburg in 1892 toont aan, dat in de stad zelf 17000 lijders waren, waar van er 6000 stierven, terwijl In het daarbij gelegen Altena slechts 200 gevallen voorkwamen. Dit nu wordt toegeschreven aan het feit, dat In Hamburg ongefiltreerd Elbe water werd gedronken, terwijl het drinkwa ter te Altena slechts gefiltreerd werd gebruikt. Door een geografische schets werd duidelijk aangetoond, dat de verbrei ding der cholera, die in 1892 Neder land teisterde, geschiedde langs de waterwegen; plaatsen buiten de rivie ren gelegen, hadden er weinig last van. Als men nu na gaat het groote gevaar van besmetting door het wa ter, dan vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat vele schippers te Rot terdam, hoewel er overal leidingwa ter te krijgen Is, en zelfs twee booten mei goed drinkwater voorzien de ha ven doorkruisen, toch nog Maaswa ter drinken, omdat, zoo ze zeggen dit smakelijker Is. In dezen tijd Is zelfs iedere pomp te wantrouwen en alleen leidingwater (liefst duin- of heiwa ter) aan te bevelen. Ongekookte melk ongowasschen groente en ongeschild fruit zijn mede uit den booze. Als men beziet de kwaadaardigheid en de snelle uitbreiding dezer ziekte, die door het nemen van voorzorgs maatregelen sohier geheel kan wor den voorkomen, dan lijkt het toch hoog tijd om overal die voorzorgen te nemen, die noodig blijken. On danks de algemeene bepaling der Ge deputeerde Staten, dat elke gemeente afzonderlijk of eenige gemeenten ge zamenlijk barakken moeten bezitten, heeft men er in Gelderland en Lim burg op de meeste plaatsen geen. De grensplaatsen zijn van barakken voorzien, terwijl met de omliggende plaatsen een contract is gesloten om bij voorkomende uitbreking van be smettelijke zleldten, personeel te le veren, dat per telegraaf kan worden ontboden. Treurig is het ook gesteld met de ontsmettingsstoffen, zooals flesschen met creolin, sublimaat, enz. die dikwijls moesten worden ontbo den als het ziektegeval zich voordoet. De Voorzitter vestigde de aandacht op het ontsmettingsregiem ent be paald bij de wet van 16 Juli 1907, en deelde aan de vergadering mede, dat ze zich tot het onderzoek van feces kan wenden tot het rijksserum-insti tuut te Rotterdam en bij prof. Spronk en prof. Eykman teUtrecht. Een doel matig vervaardigd kokertje met flesch je werd getoond en ter verzending aanbevolen. Tevens werd gewezen op de nood zakelijkheid om in barakken en op schepen latrine-emmers aanwezig te hebben, naar het systeem dat de mijnwerkers gebruiken ter voorko ming der m ij n wormziekte De prijzen en bronnen van deze beide artikelen zullen aan de gezond heidscommissie nader worden mede gedeeld: Toen kwam aan de orde: wat is ee in de verschillende districten reeds gedaan tot bestrijding der cholera? Uit de verklaringen der verschil lende afgevaardigden bleek, dat ln de meeste gemeenten reeds afkondigin gen, behelzende te nemen maatrege len, waren geschied. Toch werd aan gedrongen op een uniform voor schrift, zoowel voor plaatsen aan het water gelegen, als voor gemeenten buiten de rivieren gelegen, uit te ge ven door den Central en Gezondheids raad, De heer Woltering verklaarde, dat dU voorschrift dra verschijnen wL R! 3 fc e r d öfcj Volgens 'officieele opgaaf wenden tot Zaterdagmiddag 12 uur in de ba rakken 16 choleralijdars verpleegd, Soderi Wijdag is een dar verpleeg den overleden, doch Is een nieuwe lijder opgenomen. Het aantal overle denen werd daardoor sinds 20 Augus tus 13. De toestand der verpleegden Is over het algemeen goed, behoudens een die vrij ernstig en 2 die slechts matig zijn. De personen in observatie zijn allen gezond. 'Aan boord van het Noörsehe stoom schip „Hekla", Vrijdag van Archan gel geladen met hout te Rotterdam aangekomen en in de Waalhaven ge legd, vertoonden zich Zaterdag bij den donkeyman verschijnselen die aan cholera deden denken. Vanwege den ontsmettingsdienst werd 6t vaar tuig onmiddellijk geïsoleerd, de lij der naar de barakken vervoerd met de ontsmetting van het schip een aanvang gemaakt. Alle overigen, die zich aan boord bevonden, moeten in de daarvoor bestemde inrichting in observatie worden genomen. Dit la het geval niet alleen met de equipage, maar ook ongeveer 100 bootwerkers, die bij de lossing van het schip be trokken waren. Aan de bootwerkers is, nadat zij behoorlijk ontsmet waren verlof gege ven huiswaarts te keeren. Sedert de officieele opgaaf van Za terdagmiddag ie ln de barakken te Rotterdam nog een persoon overle den, namelijk de bootwerker Verhoe ven. Vlaardingen. Alhier is een vermoedelijk geval van cholera. Uitgebreide voorzorgs maatregelen zijn genomen. De toe stand van den patiënt is redelijk. De burgemeester heeft een telegram aan den minister van marine gezonden, waarin wordt gewezen op de wen- schelijkheid om op zee zijnde vis- schers per draadlooze telegrafie te waarschuwen tegen gebruik van Maaswater bij het binnenkomen van den Waterweg. Middelburg. Een geval van diarrhee, dat zich voorgedaan heeft bij een lid der equi page van de van Rotterdam gekomen stoomboot „Middelburg I", Is bij het bacteriologisch onderzoek gebleken cholera te zijn. De man wordt ver pleegd in het gasthuis. De toestand is gunstig. Hoogvliet. Te Hoogvliet Is een geval van cho lera geconstateerd bij een rivlervis- scher, die zijn bedrijf uitoefent op de Oude en Nieuwe Maas. Tholen. De opvarenden van het schip „Cor nelia Johanna", in de Eendracht bij Tholen, waarop Dinsdag de schip persknecht A. D. aan cholera is over leden, zijn Donderdagmox-gen ont smet. Het schip is Vrijdagmorgen naar Burghsluis vertrokken. Iff zlrver, bij bevordering, aan i E. J. Everts, conducteur «ter brie venmalen, te Nijmegen M. de Koff, conducteur der bxdeven- malen te Utrecht; in zilver aan M. de Weerd, sluismeestsr fefj de schutsluizen van het Merwedeka naal, te Utrecht; A. J. Louwers, waterbouwkundig ambtenaar aan de waterkeering van den calami leuzen Leenctert-Ahraiiaxn- polder te Kats J. G. H. Tuyten, onderwerkmeicter aan de centrale werkplaats der Maat schappij tot Exploitatie van Staato- epo or wegen, te Zwolle; J. M. Mandersloot, hoofd conducted le klasse bij de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, te Utrecht B. Zweverink, brugwachter bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, te Zutphen C. L. Dortman, seinhuiswachter 2» klasse bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, te Amster dam; J. Donkerlco, machinist bij de Hol- landscae IJzeren Spoorwegwaatach., te Amsterdam J. Janssen, stationschef 8de klasse bij de Noordbrabantsch-Duitsche Spoorweg-maatschappij, te Lleinpd© H. T. Ernst, adsistent bij den dienst der posterijen, te Bergen-op-Zoom H. Bosch, conducteur der brieven malen, te Zwolle. EEN LANGE REIS. Als historisch vertelt Het Centrum het volgende: Een brief, uit Deventer verzonden op 21 Aug. cm bestemd voor het plaatsje Dordt bij Bathmec, prov. Overijsel, zooais het adres uit drukkelijk aangaf, arriveerde op 22 Aug. Ln... Dordrecht. Men bemerkte echter, dat daar de brief niet thuis behoorde eu xond hem naar... Nieuw- Dordreoht (Drente), alwaar hij blij kens den poststempel op 23 Aug. aan kwam. Alras werd de fout bemerkt,, en den volgenden dag (24 Aug.) was de brief in... Klazinaveen (Drente)I Ten slotte kwam de brief in handen van een postambtenaar, die wist, waar Bathmen, prov. Overijsel, lag, en prompt op 25 Aug. was de brief in Bathmen I NAUWKEURIGE CHRONOMETERS. In het vakblad voor horlogemakers „Christiaan Huygens" wordt medege deeld „Bleef tot dusverre de tijdsbe paling tot een vijfde deel van een se conde beperkt, een nieuwe chrono graaf, door den fabrikant „stop watch" genoemd, bepaalt den tijdduur van een of ander verschijnsel, gebeur tenis enz. tot op tiende deelen van een seconde, wat natuurlijk veel tot «ie nauwkeurigheid der waarnemin gen en het vreedzaam oplossen van meeningsverschillen bij wedstrijden, enz. moet bijdragen." VOETBAL. H. F. C. „HAARLEM". Deze vereeniging hield Zatexdag- .avond in oafé Brinkmaan hare jaar- lrKlien j lijksdhe algemeene vergadering. On- tich de volgende week te Tholen geen J geveer zeventig leden, aspirant-leden nieuwe gevallen van cholera meer eu donateurs waren aanwezig. voordoen, zal, naar men verneemt, weldra weder met de verzending van oesters en mosselen worden begon- D e n Haag. Ten behoeve van de maatregelen, van gemeentewege 'reeds getroffen en nog te treffen in verband met het voorkomen van cholera-gevallen te Rotterdam en andere plaatsen in het Rijk, hebben B. en W. van 's-Graven- hage den Gemeenteraad voorgesteld, hun een krediet van 25.000 te verlee- Breda. De burgemeester van Breda maakte ambtelijk bekend, dat daar ter stede in de laatstverloopen 24 uren geen aangifte van lijders aan cholera asia- tica heeft plaats gehad en, daar se dert de laatste 8 dagen zich geen nieuw geval heeft voorgedaan deze be kendmaking niet meer zal plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. (Vervolg). De eere-medaille der orde van Oranje-Nassau is toegevend: in zilver, bij bevordering, ean den wachtmeester ie paard J. J. van der Peyl, van de 3de divisie, van het wapen der Koninklijke marechaussee; in brons aan den korporaal J. Feiten, van het 5de regiment infanterie den magazijn knecht bij het magazijn der artillerie te Amsterdam, S. Damhuis den magazijnsknecht bij het maga zijn der artillerie te Dordrecht (stand plaats Geertruldenberg), K. Schaap den magazijnskiiecht bij de stapel- magazijnen J. A. Croon den werkman bij de congtruotle- werkplaatsen W. F. J ensen den oppasser bij het xzachtiegarroa- gazijn te Kaïnpen, W. van der Haf/te; den werkman bij de militaire bak kerij te 'B-Hertogenbosch, H, Tim- mors den burger geëmployeerde bij do Ko ninklijke Militaire Academie, P. Fric- kal óaa hoefsmid te voet C. van Ekerea, van de 4de divisie van het wapen der Koninklijke marechaussee den mareahaus#» te paar»! J. M. Willems, van do S?de divisie van het wapen dór Koninklijke marechaussee; in goud aan W. G. P. Sch&ffar, kamerbewaarder van den Minister van Waterstaat te 's-Gxavenhage t T. Lesterhuls, trein controleur hij de Nederlandsche Centraal Spoorweg» maatschannli. te Amersfoort i De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waarvan het laatste op een vooruitgaand ledental en een gaustigen financieelen toestand der vereeniging wees, werden keurd. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de heeren M. A. de Koek en B. M. S'erne wegens drukke werkzaamhe den niet voor eene herbenoeming in aanmerking wilden komen. Bij acclamatie benoemde de verga dering op voorstal van het bestuur den heer M. A. de Koek tot eere-lid van „Haarlem". Het bestuur werd toen als volgt ge kozen J. J. van den Berg (voorzitter), P. C. Stol (vioe-voorzitter), V. J. Heye (secretaris), J. D. Bijleveld (penning meester), H. Kruseman, A. A. van den Berg en J. J. Haak (commissa rissen). HAARLEM'S TWINTIGJARIG JUBILEUM. Op Haarlem's terrein aan den Schoterweg begonnen Zondag de wedstrijden ter gelegenheid van hert. 20-jarig jubileum der vereeniging. Om tien uur 's morgens waren een groot aantal deelnemers en een zeer bescheiden hoeveelheid publiek ah een leden en donateurs hadden 's morgens toegang aanwezig, om de onderlinge baxdloopwedstrijden bij te wonen, bestaande uit L Hardloopen met den bal H. Estafette-loop in ploegen van vier en III. Hardloopen met den bal zigzag tusschen paaltjes. De uitslagen waren I. Hardloopen met den bal, Afdeeling C eerste prijs Gor Hin, tweede prijs B. W. G. Verwey, derde prijs H. K. Jacobs. Afdeeling Beerste prijs J. F. Bakker, tweede prijs J. Oostenbxroek Jr., dexxie prijs Leo Verwey. Afdeeling A eerste prijs Filipse, tweede prijs Patrick Leslie Miller. II. Estafetteloop. Eerste prijs ploeg 18 (Jo Baai, K. Leatemia, Leo Verwey, en K. H. Blits). Tweede prijs ploeg 10 (J. M. B. Lijn- kamp, K. Koster, A. F. Fieoher, K. Jacohs. Derde prijs ploeg 4 (N. Blanke- voort, j. C. Snijder, H. van der Vel de, J. Kreunen) i HI. Hardloopen met den bal zigzag iueschen paaltjes. Afdeeling C eerste prijs B. W. G. Verwey, tweede prijs K. Blits, derde prijs H. Bakker. Afdeeling B eerste prijs X. Klimhi, tweede prijs P. W. Peereboom, derde prijs J. B. Schol te. Afdeeling C eerste prijs Patrick Leslie Miller, tweede prijs N< de Wolff, derde prijs 3. Verwey. Hiermada waren de onderlinge wed- 'strijden geëindigd, die ondanks een paar regen-onderbrekingen, goed van stapel liepen. Om kwart over één begon de eerste match voor Afdeeling I der serie- wedstrijden HAARLEM II—ALCMARIA' VIC- TRIX, 2-0. Haarlem II speelde met Veen Sr. (doel), Jan Haak en J. M. B. Lijn- kamp (achtor), A. J. de Koek, G. Bouwmeester en Leo Verwey (mid den) J. Bakker, Jur Haak, J. D. Bij leveld (capt.), J. Oostenbroek en N. Blankevoort (voor). Bij de Alkmaarders speelde o.a. de bekende ex-IL F. C.'er Piet ter Spill mee, die het editor ook niet ver hinderen kon, dat Haarlem II eene verdiende overwinning behaalde. Bij leveld scoorde voor rust een mooie goal, na half time maakte Blanke voort de tweede. Nu kwamen de eerste-klassers aan de beurt, namelijk de friendly-game: HAARLEM—U. D., 5-0 De Deventenaren met één invaller voor Moltzer, Haarlem met een soort proef-comhinatie, stapten het veld op; er was „vrij" veel publiek en de ..hekleden" deden zich weer als vroe ger luidruchtig hooren. Haarlem: J. Utea-mark (capt.),- R. A. Semé, E. Jöhanmös, S. Veen, B. Healey, AJb. Haak, P. Leslie Miller, J. Verwey, C. J. H. .Wilhelm, Th. Leslie Miller,- Filipse..- U. D. Bueters, Pluim, v. Harte, Wljhvëldt, Cohen, Hoetink, Ten Hove, Hoffmann, Stegeman, Huisdier, Hedden. Haarlem had liet eerst den sterken wind mee, en nam dan ook het spel spoodig in handen. De Deventersche voorhoede kon maar niet door de uit stekende Haarlem halfback-linie heen komen, zoodat de backs weinig te doen kregen. Healey was als van ouds handig, zijn tegenstanders met eenvoudig lijkende trucjes totaal van de wijs brengend, en steeds zuiver den bal bij zijne voorhoede plaat send. Do beide anderen deden weinig voor hem onder. Hoewel het U. D.-doel nu belegerd word, scoorde Haarlem pas na half uur, toen lat en paal hun deel al gehad hadden. Een oenter van Ver wey werd door Thomas Miller netjes ingezet (10). Kort daarop kwam Albert Haak met den bal naar voren, passec. keurig een paar tegenstanders, raak te even den bal kwijt, kreeg hem weer en schoort plotseling zuiver iff •t hoekje (2—0). Even vóór do rust liep Wilhelm No. drie in hert doel, zoodart de Haarlem mers met een veiligen voorsprong van 80 konden gaan theedrinken. Na half time ging het spel geli.iker op. U. D. viel nu met wind mee flink aan, en de Haarlem-verdediging had zwaar werk, maar hield stand. Jo hannes backte verdienstelijk, maar hij stond achter bij Serné's stevige, pioductieve spel, waartegen de U. D.- voorhoede weinig inbracht. Een paar harde schoten van Pluim werden door Utermark mooi gestoptde halfbacks-linie deed haar werk als vóór rust en er kwamen geen tegen- punton. Haarlem's voorhoede viel een paar maal snel uit, waarbij de lin- kerwing zich een zwak punt betoon de. De jongste Leslie Miller miste een paar maal leelijk bij de goal, en Filipsie scheen zijn succes te zoeken in voorzetten achter het doel. De U. D.-keeper speelde zeer ver dienstelijk, maar liet ten slotte een laag schot van Wilhelm paaseeren, na een voorzet van links Ingezet (4—0). De Deventeirschen deden hl ex-na nog eenige moeite orn een tegenpuntje te maken, konden er met geen mogelijk heid in slagen en moesten het ten slotte nog aanzien, dat Verwey met een mooi schort Haarlem's vijfde goal maakte, waoxma spoedig tijd kwam met 5—0, een uitstekende uitslag voor het Haarlem-elftal, dat goed voldeed. Serné zal m. i. een uitstekende back worden, was het gisteren al bijna de middenlinis is wel het sterkste punt, met den doelman. De voorhoede speelde wel aardig samen, en schoot veel meer dan die van verleden jaax*, en zelfs met succes De jongste Mil ler was een zwak punt, Filipse ma tigjes, Wilhelm voldeed wel. Als laatste wedstrijd van den dag was de ontmoeting R. A. P.Bloe mendaal. R. A. P. leed aan onvolle digheid, en beide partijen speelden tamelijk wild. Mooi was het niet, vermakelijk wel af en toe. Bloemen daal won ten slotte met 3—2. Zoo eindigde de eerste dafj van Haarlem's twintigjarig feest, die zoo wel wat de animo en de gezelligheid als de regeling aanging, een succes gelijk te maliën, hetgeen niet gelukt. In dtezen stand (1—0), komt vóór rust geen verandering meer. Na de thee is direct H. F. C. veel sterker. Van Laar is achter gaan spe len en La Bastide voor. Aanhoudend zitten ze op Quick's doel. Een tegen- puntje wordt echter niet gehaald. Plotseling een doorbraak van Quick eonig getrap voor doel en de twee- de-klassers leiden met 2—0. Wanhopig werken de blauw-witten, 't wil echter niet gelukken. Duidelijk merkt men nog hunne ongeoefendheid op, vooral bij Akkersdijk. Francken werd te zeer in de gaten gehouden. Captain Van Gogh speelde uitstekend, terwijl ook Kimmijser en Van Laai' nog dienon genoemd to worden. Het Quick-elftal vormde, dank zij zijne oefening dezen zomer, ©ene goed sluitende combinatie. OM DEN ZILVEREN BAL', Op bot Quiok-terrein in Den Haag begonnen Zondag de jaariijksche wedstrijden om den Zilveren Bal. Eerst werden de volgende ontmoetin gen gespeeld Ajar (Leiden)V. O. C., 1—7. Quick I—A. F. C., 12—2. Om drie uur kwam de EL F. C. aan de beurt. Tegen Quick II, do kam pioen der Reserve eerste klasse van verleden laar, kwamen de RafiHém- rners in het veld. H. F. C.—QUICK II, 0—2. Quick telt één Invaller. H.; F. G. treedt in het veld met i Gordon, Kimmijser, La Bastide, v, tL Woude, v. Gogih, Hen ge veld,- Selgnette, v Laar, Akkersdijk, Francken, Ten Cate. H. F. C. wint den toss en verkiest met wind mede te spelen, hetgeen on gelukkig gekozen bleek, daar met de zon geen rekening gehouden was. In 't begin gingen beide partijen goed tegen elkaar op. Slecht schieten is oorzaak, dat doelpunten uitblijven, waardoor ook de doelverdedigers geen gelegenheid hebben hunne capacitei ten ia toon en. Kart vóór rust wordt van links tegen den H. F, C.-petal ge schoten, do bal springt terug en wordt door den midden-voor van Quick voor Gordon onhoudbaar in gezet. H. F-: C- doe* al hst nwseliike, dm FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Roermond. G. Low is, sobrij nwerker te Vlodrop. Rechter-comnrissaris mr„- baron de Bieberstein; curator: mr. Paul Tripels. Leeuwarden. H. Velt, caféhouder ta Leeuwarden,. Rechter-commissaris: mr. P. C. J. A. Boeles; curator ,mr. Jac, Swart. Amsterdam, E. M. Aspeslagb, pen sionhouder te Laren (N.-H.) Rechter commissaris mi1. J. Huysinga; cura tor: mr, C. J, Heemskerk, te Hilver sum, - R. Ch. Komman, wed. J, P. L.- Canton, zich ook noemende en schrij vende Canté, Amsterdam, Rechter commissaris mr. J. T. F. Telting; cu rator: mr. H. W. J. M. Keuls. D. W. Pxrisbardt, winkelier en koopman, Amsterdam. Rechter-com- mdssaris: mr. J. W. Huysinga; cura tor: mr. P. F. Swagormun. N. Heymarisohn, winkelier in heeren- en damesmodeartikelen, Am sterdam. Rechter-coimnissaids: mr. J.i W. Huysinga; curator: mr. E. Meijer J.Cza. H, I. Emmen, banketbakker, Am sterdam. Rechtercommissaris mr. Ja W. Huysinga; -curator: mr. A. J. Kol- dewijn. J. Pol, winkelier in kruideniers waren en gedistilleerd te Sloten (N.- H.); reohter-commissaris mr. J. W, Huysinga; curator: mr. H. Bijleveld Jr. Middelburg. J. van de Ree Sr., mo lenaar en koopman, te Ter Neuzen. Rechter-commissaris mr. J. H. van Bel; curator: mr. J. do Witt Hamer J.Gz. Opgeheven: J. Camstra, bakker te Meppel, Geëindigd: J. P. Préènen, te Sa&senheim. J. E .Meijer, koopman te Gronin- cr- Pa, wat is een financieel genie? Een financieel gonie, jongenlief,; dat Is een man, die geld kan uitgeven wart bij nooit heeft gehad, en dat de menschen, die denken, dart zij hst krijgen zullen, nooit zullen zien. Zijn naam was Plet Jansen, maar in de zaak waaraan hij wes verbon den, noemde men hem Jaapte. Hij was erg groots ch op zijn wei-k en heel attent. Op zekeren dag kwam er een klant een geweldig standje maken, omdat hij een brief niet gekregen had. Jaa pte luisterde met ontzetting. Waai- is die jongen? riep de chef woedend. Kom hier, lummel, zet. je pet op en de deur uit. Ik schaam mij voor zooto bediende ln deze zaak. Ga naar de kas en laat je uitbetalen wart we je nog schuldig zijn en laten wij je hier nooit weerzien. Jaaple verliet bijna schreiend het vertrek. Den volgenden morgen kwam de chef langs de woning van den jon gen en riep hem. Je bent toch een groote stoffel, zelde hij. Dacht je nu werkelijk, dat je gisteren ontslagon was? Wees nu wijzer. Kom straks maar terug. Maar telkens als er een klont komt, die klachten heeft, ga dan de voordeur uit en kom door de achterdeur weer binnen als hij vertrokken i®. Jaaple bleef in de zaak, groeide voorspoedig op en nu. stuurt hij zij11 jongen ook weg als er een klant komt die aanmerkingen heeft. BEZORGDHEID. Onlangs kwam de dienstbode ïn een zeer gedistingeerd huis te Parijs, met een doek can haar hand en in tranen badende, de kamer binnen, en vroeg snikkend aan haar meesteressen O, madame, 't is zoo erg!... En haar snikken werd nog heviger* Wat ls er Frangoise? Ik heb bij ongeluk de punt van een vork diep In mijn vinger gesto ken; t doet zoo'n pijn... Kom gekko meid, dat is volstrekt niet gevaarlijk; dat io binnen oen paar dagen weer over. Maar mevrouw, de vorken zijn toch we! van zilver? to Wat dacht Je dan? Wel zeker. Dat etett me gerukt want men kon er tegenwoordig niet meer op aan al dient men bij do fatsoenlijkste menschen! En als 't eene Barlijnsch zilver of ander goedje was, dan zou heel gevaarlijk kunnen wezen. Nu woeo maar niet bezorgd. Francaise 't is goed zilver, daar sta ik je voor in, lachte mevaxmw. to O dan te *t niets nu ben ik vól komen gerust gesteld. Den volgenden morgen was Fraxf- cotee met al de Yorken en lenels ver dwenen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6