Verschijnt dagelijks, behalve op Zo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. Ho. 8037 DIHSDAG t SEPTEMBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB AAANDBNl Voor Haarlem 1-29 Voor de dorpen fa den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.® Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post 0.45 Oltgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. G. PEEREB00& ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /L—elke regel meer /0.86 Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie! Groote Houtstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij} Zolder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem fa dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA WOENSDAG 8 SEPTEMBER. Den Hout: Concert Haarlemsch Mu ziekkorps, 8 uur. BiJT* Ondergeteekendo heeft zijne bezigheden hervat. J. C. PEEREBOOM. Stadsnieuws OEFENING VAN DEN MILITAIREN GENEESKUNDIGEN DIENST. Men schrijft ons Op 9 en 10 September rol in dit garnizoen de jaarlijksche geneeskun dige manoeuvre plaats hebben, die di'. jaar van grooter omvang zal zijn, doordat de ziekendragers van liet 10e regiment infanterie van drie lichtin- gei daaraan zullen deelnemen. Dit iaar treedt de gewijzigde regeling, betreffende de militaire opleiding van de ziekendragers der infanterie, in werking, tengevolge waarvan de zie kendragers reeds een maand na hun in dienst treden bij de compagnieën hospitaalsoldaten zijn overgegaan, en zoowel pionier-werkzaamheden heb ben leeren verrichten, zooals hot ma ken van bivakvuren, bivakkeukens, bivaklatrines, windschermen, aida- ken, kamplatrines, enz., alsmede ge oefend zijn geworden in het dragen vai; zieken en gekwetsten. Door de welwillendheid der Hol- landsche Spoorweg Maatschappij zal deze oefening plaats hebben op het terrein van het goederenstatlon aan de Pijlslaaa. Den eersten dag zal er een brug ge slagen warden en zullen er andere pionier-werkzaamheden worden ver richt Verder worden er noodverbanden en noodfeinten in gereedheid gebracht, terwijl de tweede dag in hoofdzaak besteed zal worden, am gewonden uit de vuurlinie te transporteeren naar de hulpverbandplaats en naar spoor weg waggons, die voor dat doel spe ciaal zullen zijn ingericht. Bovengenoemde werkzaamheden sullen plaats hebben onder toezicht van den officier van gezondheid 1ste klasse Dr. D. H. H'ensoh, terwijl op den lOden September de eigenlijke manoeuvre zal plaats hebben, waar van als leider zal optreden de luite- nanbkolonel Jhr. J. T. van Spengler, commandant van het IHe bataljon vau het 10e regiment infanterie. Aangezien bij het bestuur van het Nederiandsche Roode Kruis van do afdeeling Haarlem en omstreken liet voornemen bestaat, hot initiatief te nemen tot oprichting eener afdeeling „Eerste Hulp bij ongelukken", om daarna uit de personen, die één of meer verbandcursussen hebben ge volgd, vrijwilligers te recruteeren, teüeinde daaruit eene Roode Kruie- oolonne te formeeren, die in tijd van oorlog den militairen geneeskundi gen dienst zal ter zijde staan bij het vervoer van zieke en gewonde krijgs lieden, zooals die in 's-Gravenhage en andere plaatsen reeds wordt opge richt, zal dit bestuur van zijn belang stelling door zijne tegenwoordigheid doen blijken. De dirigeerend officier van gezond heid 2e klasse E. J. Kühne zal bij deze oefeningen aanwezig zijn. Circus Carré. Hei circus van Oscar Carré komt weer binnen onze muren, met een enorm personeel (200 dames en hee ren) en 100 paarden. Dinsdagavond 14 September wordt de openingsvoorstelling gegeven. Op het uitgebreide programma (zie de advertentie) vinden wij tal van nieu we nummers en een goeden ouden be kende, den clown Busto, die ons in vorige jaren reeds zoo hartelijk deed lachen. Weinigen zullen de gelegenheid la ten voorbijgaan, om een kijkje te ne men in het beroemde circus. HUISVLIJT-TENTOONSTELLING. Do afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik zal In het. laatst van April a.s. haar twee de huisvlijt-tcntoonstelling houden. PRIJSVRAAG TYPOGRAFIE. Bij de door den Typografiscben Studiekring Haarlem uitgeschreven 'prijsvraag inzake het ontwerpen van een wandtokst, zijn respectievelijk de heeren Andriese, met den eersten, Dieters met den tweeden en Kion met den derden prijs bekroond. GROOTE HOUTSTRAAT- VEREENIGING. Maandag vergaderde de Groote Houtstraat-Vareeniging in Café Neuf, onder presidium van den heer A. Meijer. Het bestuur was voltallig. Aanwe zig waren 20 leden. Mr. H. Ph. t Hooft, de secretaris, leest de notulen der vorige vergade ring voor, die goedgekeurd en vast gesteld worden. De voorzitter memoreert het onge val, den heer P. A. Leupen overko men en spreekt de hoop uit, dat deze er geen blijvende nadeelige gevolgen van zal ondervinden. Spr. verzocht den heer H. J. Leupen de goede wen- schen der vereeniging aan zijn broe der te willen overbrengen, welk ver zoek veel bijval vindt bij de vergade ring. De heer H. J. Leupen dankt voor de belangstelling en verklaart zich hier toe bereid. Hij hoopt, dat het ongeval zijn broer overkomen deze goede zijde zal hebben, dat krachtige maatrege len zullen genomen worden, om den toestand in de Groote Houtstraat te verbeteren. De voorzitter stelt voor, de Konink lijke goedkeuring aan te vragen voor de vast te stellen statuten. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De concept-statuten, opgemaakt door mr. 't Hooft, worden een voor een voorgelezen, behandeld en ln stemming gebracht. Nadat op voorstel van den heer Bos man eenige redactie-wijzigingen zijn aangebracht, worden de ontwerp-sta- tuten in hun geheel met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Het doel der vereeniging Is het be hartigen der belangen van de Groote Houtstraat als winkelstraat, zoowel ten bate van de bewoners, als van hen die belangen hebben in die straat. De vereeniging tracht dat doel te bereiken door bestrijding van al het geen het verkeer in de Groote Hout straat benadeelt en het verblijf er minder aangenaam maakt, door be vordering van al hetgeen de straat blijvend of tijdelijk aantrekkelijk maakt, door het houden van feesten en het aanbrengen van versieringen op nationale en eventueel ook op an dere feestdagen. Gewone leden zijn zij, die een jaar- lijksohe contributie van f 2.50 tot f 10 betalen, leden-donateurs betalen 10 of meer. Het huishoudelijk reglement wordt eveneens met enkele redactie-wijzi gingen vastgesteld. De heer Leupen meent, dat het op treden der politie in de Groote Hout straat na het bekende schandaal, waarin zijn broeder betrokken was, niet merkbaar krachtiger is gewor den, en stelt voor, de hulp in te roe pen van den nachtveiligheidsdienst van den heer Pothoven. De voorzitter meent, dat de veree niging nog geen maatregelen moet nemen op eigen initiatief; eerst moet een krachtige pressie uitgeoefend worden op het gemeentebestuur, dat wellicht na de opzienbarende aan randing geneigd zal zijn, om krach tig in te grijpen. Wegens het late uur wordt de be handeling van deze quaestie uitge steld tot de volgende vergadering, evenals een voorstel van den hear B. Langeveld, om instemming te betui gen met t request dat de Gierstraat- en Koningstraat-bewoners ingediend hebben bij den Raad, om de aan ta leggen electrische tram ook door ge noemde straten te laten gaan. In de Groote Houtstraat zon dan enkel spoor verkregen worden. Militaire Zaken. De uitslag van den op Vrijdag j.L gehouden schietwedstrijd door de mi liciens der lichting 1909 van het 4e bataljon ls als volgt: Die der acht-maandera: la prijs milicien Baars; 2e prijs mdl Kruicz, 3q prijs: mil. Janssen, 4e ptrijs mil.- korporaal Games, 5e prijs mil-korpo- raal Groen; 6e prijs milicien Schipper; 7e prijs: milicien Bottelier; 8e prijs: milicien Scbulte. Die der viermaanders: le prijs mili cien Van 1 Veer; 2e p"js mil. War merdam; 3e prijs mil. Van H Hof; 4e priis nÉlicien-korporaal De Jong; 5e nrijs roll. Mulder, 6e prijs mil. Kooy- man, 7e prijs mil. Lambort, 8e prijs, mil. Tennis. Ingevolge de beschikking van den minister van Oorlog, mogen ook voor de gemeenten Utrecht, Hoogvliet en Halsteren zich geen militairen met verlof begeven of zich aldaar ophou den, dan met bijzondere vergunning van den garnizoens-commandant. In het 2e militie-district ln Noord- Holland, is in den militieraad ter standplaats Haarlem benoemd tot mi litair lid de luit.-kolonel Francken, provinciaal adjudant in Noord-Hol land en tot zijn plaatsvervanger kapi tein de Witt Huberts van t 10de regi ment infanterie, beiden uit Haar lem. De TramkwBStlB. De heeren Ernst H. Krelage, J. Thijssen en E. Levert stellen den Raad voor heit volgende besluit te nemen overwegende, dat de op 21 Februari 1906 in beginsel aan den heer Grippe- ling verleende ooncessie betrekking haa op de exploitatie van een plaat selijk tramnet en dat de daarbij ten noorden en ten zuiden aansluitende tramlijnen toen nog niet in één hand waren, overwegende, dat sedert de over dracht dier concessie aan de II. IJ. S. M de verwachting is ontstaan, dat de daarin bedoelde lijn noord-zuid in de toekomst slechts een schakel zal uit maken van ten uitgebreid tramnet, ter verbinding van plaatsen ten noor den en ten zuiden van Haarlem gele gen, ook al zou voorlooptg deze lijn als een plaatselijke worden geëxploi teerd, overwegende, dat het verkeer een dergelijk inteilocaal tramnet voorals nog niet eischt en de aanleg daarvan door de hoofdstraten der gemeente Haarlem ongewenscht is, overwegende, dat dringend behoef te bestaat aan de totstandkoming eener tramverbinding met Overveen, Besluit a de ln beginsel aan den heer Grippeling verleende concessie niet definitief aan de H. D. S. M. te ver- leenen, b. aan de E. N. E. T. in antwoord o]) haar request van 25 December 1901' mede te aeelen, dat de Raad be reid is met bekwamen spoed een con cessie-aanvrage voor den aanleg van eene electrische tram langs den Ziil- weg naar Overveen in overweging te nemen. Tot zoover het voorstel, waartegen, naar het ons voorkomt, wel een en ander is in te brengen. Vooreerst dit, dat bij de beoordee ling van de vraag, of aan de Holl. Spoor do definitieve, concessie dient te worden verleend, de datum van 21 Februari 1906 geon rol mag spelen. De vraag is, of de Raad, op den dag, dai de voorloopige concessie werd overgedragen aan de Holl. Spoor, wist of kon weiten, dat de lijnen ten noorden en ton zuiden van Haarlem (de stoomtram HaarlemAlkmaar en HaarlemLeiden) in handen van de Holl. Spoor waren. Met de eerstge noemde .lijn was dit reeds lang het geval en van de laatstgenoemde kwam het. ter kennis van het publiek in het najaar van 1906, door een wij ziging in het College van Commissa rissen van die lijn, waaruit do supre matie dor IIoll. Spoor duidelijk bleek. Eerst veel later keurde de Raad goed, dat de voorloopige concessie voor do Haarlemsche tramlijnen aan de Holl. Spoor zou worden overge dragen. Om die reden schijïit do rede neering van de heeren Krelage c. s. ons minder juist de Raad wist bij de overdracht precies wat hij deed. Dit wat het beginsel aangaat. De practijk maakt o. i. het voorstel even min aannemelijk. Immers, wanneer do Raad met het voorstel meegaat, blijft er in 't geheel niets over, dan j een mogelijke verbinding van de E. J N. E. T. njet Overveen. Bedoplen de voorstellers, dat de richting noord- zuid in Haarlem door do Haarlom- sche paardentram ten eeuwigen dage bediend moet blijven In dat opzicht zullen velen het dan niet mei hen eons zijn. En zoo niet, hebben zij dan wellicht een toezegging van de E. N. E. T. achter do hand, dat deze de lijn Stationsplein—Droef begeert te oxploiteeren Dat zou, wij hebben het meermalen betoogd, ongetwijfeld de gelukkigste oplossing wezen. Maar heeft de E. N. E. T. daarin geen lust, dan voorzien wij een an dere oplossing, namelijk deze, dat de gemeente er toe komt, zelf dit lijntje aan to leggen en te exploiteeren. Dit zou ©venwol stellig een ontzaglijke financieele schadepost warden. Om al deze redenon komt ons voor alsnog het voorstel van do heeren Krelage o. s. niet aannemelijk voor. Door B. en W. is het volgende ad vies uitgebracht: Naar aanleiding van het onder dag- teekening van 31 Augustus j.L door den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij tot Uwen Raad gericht ver zoekschrift hebben wij de eer U me de te deelen, dat ten aanzien van de richting van de tramlijn Noord-Zuid ook nu in ons College nog geene over eenstemming bestaat. Meerderheid en minderheid hlijven bij haar in ons voorstel van 5 Augustus J.l. omschre ven onderling afwijkend gevoelen. Na verwerping in uwe vergadering van 18 Augustus J.l. van het voorstel van de meerderheid van ons College, is aanneming van de lijn, bedoeld door de minderheid van het Dage lij ksch Bestuur en thans voorgesteld door de heeren De Breuk en Van Lyn- den, te verwachten. Intusschen komt het aan eene meer derheid in ons College voor, dat to gen het nemen van eene proef, als door de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij voor de lijn Noord- Zuid wordt gevraagd, geen bezwaar kan bestaan. Wij hebben daarom de eer u voor te stellen om, indien het voorstel van de heeren De Breuk en Van Lynden wordt aangenomen, aan het ontwerp besluit toe te voegen het navolgende: „B. In afwijking van het hiervoren sub A Ila bepaalde aan de Holland sche IJzeren Spoorwegmaatschappij, indien haar eene defintieve concessie zal zijn verleend, vergunning te ver- leenen, om bij wijze van proef ln plaats van het baanvak Bartel joris- straatGroote MarktGroote Hout straat te hebben van Noord naar Zuid het baanvak Barteljorisstraat Groote Markt—Koningstraat—Gier straat—Groote Houtstraat en van Zuid naar Noord het baanvak Groo te HoutstraatGroote MarktSmede- straat en zulks voor den tijd van een jaar Ingaande op den dag waarop de lijn ln exploitatie zal worden gebracht en onder voorwaarde, dat Indien deze proefneming niet door den Raad der gemeente mocht worden verlengd, al le door genoemde Maatschappij in de Koningstraat, Giierstrlaat, Groote Markt en Smed es trant gemaakte wer ken door haar binnen den door den Raad te stellen termijn worden opge ruimd en deze wegen op kosten van die Maatschappij in den vorigen staat worden teruggebracht." Wij hebben geene aanleiding ge vonden, om bij Uwen Raad te steu nen, hetgeen in het laatste verzoek schrift van den Raad van Administra tie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij wordt gevraagd omtrent lijnen door Kirocht, Zijlstraat Frans Halsstraat. R.-K. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. De Staatscourant bevat de statuten der Eerste Roomsch Katholieke Le vensverzekeringmaatschappij, te Haarlem. Alleen Roomscb-Katholie- ktn zullen met baar in betrekking kunnen komen te staan in de hoeda nigheid van aandoe li louders, verze ker den, directeuren, commissarissen, adviseuren of ambtenaren ter beklee ding van eenige dienstbetrekking in binnen- of buitendienst. Doelbet sluiten van alle contracten van ver zekering van geldelijke uitkeeringen tegen eenige premie of periodiek te betalen premiën, berekend naar sta tistieke gegevens, gebaseerd op bc-orte-, huwelijks-, levens- en ster kansen. Het maximum van risico op één leven te sluiten zal een bedrag van 10.000 niet mogen te boven gaan, onafhankelijk van het bedrag, hetwelk door herverzekering mocht zijn gedekt Duur tot 31 December 2000. Kapitaal 100.000, verdeeld over 1000 vóór of bij uitgifte vol te starten aandeelen, ieder groot f 100, waarvan geplaatst 235 aandeelen. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan 2 directeuren, onder toezicht van 3 tot 6 commissarissen. Voor de eerste maal treden op als directeuren de heeren H. J. Boden staf t en J. P. W. Franke en als com missarissen de heeren M. J. B. G. M. J. Graaf Le Grelle, dr. W. H. Keesom, A J. Schmier, H. R. M. T. Ridder de van der Schueren, L. Verhaag en dr. W. Ypma. DePhilipa' Lamp. Ons werd toegezonden een overdruk van het artikel, voorkomend in eon der afleveringen van „Eigen Haard", over de Philips' lamp, waarin aan het ontstaan en de afwerking van ge noemde lamp publiciteit verleend wordt* CHOLERA. Wel wat laat, maar toch nog niet te laat, geeft ook ons gemeentebestuur nu rijn offlcieele waarschuwing ten opzichte van het cholera-gevaar. Men moet zich evenwel niet verbeel den, dat die waarschuwing Ln Haar lem niet noodig zou zijn, dat alleen elders domme schippers en hun on wetende familieleden zondigen tegen de allereerste voorschriften van de gezondheidsleer. Ook in onze gemeen te vallen staaltjes van viesheid voor, die aan de kaak behooren te worden gesteld. Een. onzer lezers, wonende aan de Brouwersvaart, deelt ons mee, dat hij een groentenkweeker, tevens handelaar, ln die vaart zijn groenten heeft zion uitspoelen. Het water van die vaart ls verre van rein, vervuild als het wordt door blee- kerijen en chemische wasscherijen. Niet ten onrechte raadt ons gemeente bestuur dfl.n ook het eten van rauwe groenten af. Het is inderdaad treurig, dat alle waarschuwingen menschen ais dezen groentenhandelaar niet tot betere ge dachten kunnen brengen. Wie niet hooren wil, zal dan maag moeten voe len. Wanneer wij over hem ol over een anderen leverancier van eetbare waar weer klachten van vuile behan deling vernemen, zullen wij hunne namen publiceeren. Men houde het zich voor gezegd VERLOF DRANKWET. B. en W. brengen ter kennis, dat da volgende verzoekschriften zijn in gekomen tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank, voor gehruik ter plaatse van verkoop le. van W. M. Korselius, in het perceel no. 3 aan den Heerensingel 2e. van M. de Wit, echtgenoote van J. Boterbloem, ln de gelagkamer van perceel no. 5 aan de CornelLssteeg. Alg, Ned. Metaalbewer- kersbond. Door de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Met.bew. Bond werd besloten deel te nemen aan de betooging voor Alg. kiesrecht, op Zondag 19 Sept. te Den Haag te houden, waarvoor 2 af gevaardigden werden benoemd. Even eens werd f 5 uitgetrokken voor de staking in Zweden. Afsch fflngvan nacht arbeid. Woensdag 8 September, 'e middags 1 uur wordt in de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging een openbare vergadering geopend, uitgeschreven door het nationaal- en plaatselijk co mité voor de afschaffing van nacht arbeid in bakkerijen, waar als spre ker zal optreden de heer J. P. A. le Boekhorst. Muziek Inden Hout. Muziekuitvoering op Woensdag 8 September, des avonds 8 uur, door Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Marche aus der Operette Lysis- tatOj Lincke. 2. Ouverture l'Italiana in Algérie, Rossini. 3. Neu Wien, Walzer, Strauss. 4. Grosse Fantaisie aus Web ars Freischütz, Dunckler. 5. Ouverture Tutti in Maschera, Perdrotti. 6. La Chanson des Nids. Fantadsie Polka, Buot. Voor 2 clarinetten solo, de heeren Nel en Borlée. 7. Rondo pour petite flüte solo. Donjon, de heer Schmidt 8. Bouquet Musical Fantaisie, Gas- ner, met solo voor piston en bairyton, de heeren Hellmann en Van Meng. ORGELBESPELING in cte Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 9 September 1909, des namiddags van 2 tot 3 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. 8. Bach. No. 2. Grosser religiöser Marsch, Fr. Lux. No. 8. Sonate No. 2, G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assal. No. 4. Largo uit de Symphonle „Aus der neuen Welt", A. Dvorak. Nö. 5. Aria uit Elias, Mendelssohn. Postduiven. Deze week zal de postduivenvereni ging „De Vrijheid" alhier een begin maekn met drachten (z.g. traineeren) voor een te houden wedvlucht, van '8-Hertogenbosch, uitgeschreven door den Minister van Oorlog. Naar Kevelaars Hedenmorgen vertrok van hier pef H. IJ. S. M. een processie bedevaart gangers naar Kevelaar onder geleide van eenige R. K. geestelijken. Algemeen kiesrecht. Men schrijft ons: De afdeeling van den centraleh bond van bouwvakarbeiders te Haar lem besloot op de huishoudelijke ver gadering van 3 Sept. deel te nemen aan de nationale meeting voor alge meen kiesrecht op 19 Sept. te houden te 's-Gravenhage; tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. van Schooten en J. A. Geerlings. F alllissementen. Bij vonnissen van de Arr. Recht bank alhier, dd. 7 September 1909, zijn in staat van faillissement ver klaard A. Wijker, koffiehuishouder te IJniuiden. Rccbter-commissaris mr. W. H. van Nes van Meerkerk. C. J. Vermeer, bakker te Schoten, Rcchter-commissaris als voren. Het aantal zaken op 7 September 1909 ter behandeling voorkomende op de eerste civiele terechtzitting der Rechtbank alhier, na de vacantia, be droeg 130. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Ümstrekec SCHOTEN. Niettegenstaande door de politie streng wordt toegezien op de jeugd, die het steeds blijft wagen van ach ter op de 6toomiram mede te rijden, zien wij steeds dit gevaarlijk spelle tje uithalen. Zoo ook gistermiddag. Twee jongens hingen van achter aan den wagen, en doordat de train een grootero snelheid begon te nemen, wilden zij zich loslaten, wat tengevol- had dat de een met zijn hoofd in aanraking kwam met de sintels, waardoor hij eenige schrammen op liep. Wij doen in deze een beroep op het publiek op het achterbalcon om den waaghalzen een flinken draai om de ooren te geven, wanneer zij dit weer wagen. Een onderneming. Zaterdag is van hier een gezin naaf Brazilië vertrokken. De man, die reeds ©enigen tijd te varen derwaarts was gegaan, verlangde nu ook zijn huisgenooten bij zich. De vrouw en hare vijf kinderen, waarbij zeer jeug dige, hebben dadelijk de reis aan vaard. Het vroegere gebouw van de melk inrichting „de Toekomst", aan den Schoterweg alhier, zal worden inge richt tot broodfabriek van de firma de wed. De Jonge van Amsterdam.* Met het bouwen van den schoorsteen, die een hoogte van 25 M. moet heb ben, Is reeds een begin gemaakt. Inzake salarisverhooging van het onderwijzend personeel aan de O. L.- school alhier, is door de afd. Haar lem van den Bond van Ned. Onder wijzers aan den Raad dezer gemeente een adres gezonden. HEEMSTEDE. Voorschol aan de Woningvereen'. „Berkenrode". Ingekomen is een adres van het bestuur der Woning-vereen!ging „Ber kenrode", waarin den Raad verzocht wordt der Vereeniging een voorschot van pl. m. 115.000 to verleenen, ter tegemoetkoming in de door de Veree niging ten behoeve van de volkshuis vesting aan te wenden kosten, welk bedrag de Vereeniging zich voorstelt in 50 jaren bij wijze van annuïteiten af te lossen, B. en \Voverwegende, dat in dez® gemeente groote behoefte bestaat aan goede arbeiderswoningen, dat voor ziening in die behoefte van particu liere zijde in afzienjjaren tijd niet is te verwachten, lettende op het advies van de gezondheidscommissie, advi- seeren de genoemde Vereeniging een voorschot te verleenen van ten hoog ste f 115000, ter tegemoetkoming in de door haar te maken onkosten voor het stichten van 58 woningen en een ad ministratiegebouw met bergplaats alsmede voor den aanleg van ver schillende straten, op diverse voor waarden, o. a. dat de gemeente van bet Rijk een voorschot bekome van 1 gelijk bedrag als door haar aan do

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1