Verschijnt dagelijks, behalve op Zoe- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. Mo. 8038 WOEHSDAG 8 SEPTEMBER 1909 ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN! voor Haarlem us Voor de dorpen In den omtrek «aar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente).130 franco per post door Nederland135 Afzonderlijke nummers0.02M Cdülustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037M .de omstreken en franco per post 145 tJilgave der Vennootschap Lonrens Coster. Dlrectear J. t- PEEBEB00S. ADVERTENTïÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Ad verten tiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie i Groote Sootstraat tfitercommooaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724* Drukkerij: Zolder Boitesspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam, Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 9 SEPTEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Schouwburg: Holl. Tooneelgezel- •chap: „O, die Luitenants!", 8 uur. St. Bavo: Cursus In Katholieke ge- Joofs- en zedenleer. Onderwerp: De instelling van het bestuwr der kerk. OM ONS HEEN No. see. Nabetrachting van den Gemeenteraad. De beide heeren Krueeman waren Dinsdag van den Olympus van B. en W. afgedaald en hadden als twee ge wone stervelingen een plaatsje ge zocht onder de Raadsleden Dr. Nieu- wenhuyzen Kruseman op den zetel van den heer Rinkema en zijn neef op dien van den heer Levert. Deze trouwens door de gemeentewet voor geschreven eenvoud werd naar waar de beloond: met algemeene stemmen schonk de Raad den aftredenden wet houders hun plaats op het podium weerom. Van de benoemingen zijn dit de •enige, die in den grooten hoop de moeite der vermelding waard zijn. Toch mag ik niet nalaten te vermel den, hoe de heer De Braai, toen hij benoemd werd aJs commissaris van de Bank van Leening, den Raad er voor bedankte, dat hij negen jaar vrij was gelaten van der gelijken arbeid, t Klinkt ais ironie, maar ik vermoed, flat de spreker het zoo niet bedoelde. Als de vergaderingen der Commissie niet in den avond worden gehouden, zal de functie hem geld kosten, daar voor commissievergaderingen, niet zooals voor die van den Raad, presen tiegeld wordt toegestaan. Met mannenmoed heeft de Raad in deze vergadering een inconsequentie begaan. Per abuis was een verzoek van Rozenhart om teruggave van de kosten van duinwater, dat door een lek in zijn leiding was weggestroomd, Ingewilligd. Daar waren twee andere gebruikers, die in 't zelfde geval ver keerden, op afgekomen, maar de Raad had inmiddels de dwaling zijns weegs ingezien en ging stilzwijgend mee met het afwijzend advies van B. en W. De duinwatergebruikers mogen het zich dus voor gezegd houden ieder lek zal voor hunne rekening zijn. Even snel ging het voorstel van B. en W. er door, om voor 5000 onder zekere voorwaarden, aandeel te ne men in het waarborgkapitaal van de groote tentoonstelling van de Veree- uiging voor bloembollencultuur in 1910. Toen het punt aan de orde kwam stapte de heer Krelage als vpor- ziiter van de vereeniging, de zaai uit, gevolgd door den heer De Breuk, als secretaris, maar nauwelijks waren zij aan gene zijde van de deur, of de hoofdbode riep hen terugzonder een woord, zonder stemming was het voorstel aangenomen. Van het kleingoed in deze vergade ring was dit zoo al het voornaamste. Belangrijke zaken waren een bepaling omtrent overneming van straten en, natuurlijk, de discussie over de elec- trische tram, die maar niet eindigen wil en ook nu nog niet geëindigd is. Het eerste punt stond zoo heel on- xtoozel op de agenda vermeld als aanvulling van het Raadsbesluit van 80 Maart 1904. Het heeft de bedoeling, om de ongerepte uitvoering van de uitbreidingsplannen der gemeente te Verzekeren. In het algemeen ia de toé- Btand namelijk deze, dat grondeige naren in do eerste plaats er op gesteld zijn, hun terreinen voordeelig van de hand te doen en pas in de tweede plaats bekommerd zijn over het uit breidingsplan. Bij B. en W. is de toestand precies andersomhet Col lege wenscht vooral het eenmaal vastgestelde plan uit te voeren en heeft minder aandacht voor t finan cieel belang van de grondeigenaren. Men kan van weerskanten deze opvat ting begrijpen en behoeft zich er dus zeker niet over te verwonderen, dat het dagelijksch bestuur tegenover de weerpartij zoo sterk mogelijk wenscht te staan. Vandaar het nu ingediende voorstel, waarmee bedoeld wordt, dat eigenaren van gronden zich met el kaar zullen verstaan, zoodat in den regel geheele straten met de begin stukken van de dwarsstraten zullen worden overgedragen. B. en W. had den dit aldus geformuleerd„Grond voor straat bestemd wordt door de ge meente niet overgenomen, indien door de overneming het uitzicht op uitvoe ring van het uitbreidingsplan zou ver minderen." De heer Van Styrum had dit zelfde wat anders geredigeerd, zoodat het door B. en W. kon worden overgeno men, maar er bovendien een hooger beroep op den Raad aan toegevoegd. Dat laatste vond de heer Thiel over bodig, omdat bij de goedkeuring van bouwplannen immers toch altijd de Raad en niet het College van B. en W. beslist, wat den heer Modoo weer aanleiding gaf tot de nuchtere op merking, dat dan ook het heele voor stel van B. en W. wel achterwege blijven kon. Heb ik de zaak goed begrepen, dan zal dit voorstel moeten dienen als een waarschuwing vóóraf aan eigenaars van gronden „bedenkt wel, dat wij, Gemeenteraad van Haarlem, alleen volledige bouwplannen wenschen, dat het dua uw taak is en niet de onze, om de verschillende belanghebbenden te vereenigen en dat bouwplannen, die ruimte openlaten voor onge- wenschte mogelijkheden in de toe komst, derhalve geen kans op goed keuring zullen hebben." Dat alles kan men in de weinige re gels van het voorstel zelf niet vinden, maar daartussehen in staat het wel geschreven. De meerderheid van den Raad heeft er blijkbaar het nut van ingezien, daar het voorstel van B. en W., geamendeerd door den heer Van Styrum, Is aangenomen, nadat laatst genoemde het hooger beroep op den Raad heeft laten vallen. En nu de tramquaestie. Haar be handeling in den Raad loopt in slin gering, evenals de richting van de lijn, zooals die door B. en W. ge- wenscht wordt, zelf. Men weet, dat daarin de Koningstraat en de Gier straat waren opgenomen en dat de meerderheid van den Raad in de vo rige vergadering daar niet aan heeft gewild. Toen was er geen voorstel van hen, die een recht op- en neergaande lijn stationDreef wenschten deeen keer hadden de heeren De Breuk en Van Lijnden er een ingediend, dat dnu ook zonder stemming door den Raad werd aangenomen, nadat het voorstel van de heeren Krela-ge c. s., om aan do Holl. Spoor in t geheel geen definitieve concessie te verlee- nen, was afgewezen. In ons vorig nummer werd reeds betoogd, dat de Raad niet met dit voorstel zou kunnen meegaan, In go- lijken geest spraken de voorzitter en de heer Van Styrum en ik heb er, eerlijk gezegd-, verbaasd over gestaan, dat maar ternauwernood, met 15 te gen 12 stemmen, het voorstel is afge wezen. Ware de beslissing andersom uitgevallen, dan zou dat, meen ik, naar buiten niet gunstig hebben ge werkt. Ongetwijfeld heeft oen conces sie aan de HolL Spoor groote scha duwzijden, maar dat had do Raad vroeger moeten bedenken, nu is hij al te ver met de maatschappij in zee gegaan. Do zaak staat er derhalve op dit oogenblik zóo voor, dat de Holl Spoor definitieve concessie kan krijgen voor een electrische tram, die precies loopt als de tegenwoordige paardentram. Wie nog mochten vreezen voor wissel- bezwaren zullen allicht gerustgesteld zijn door de opmerkingen van den heer Huls wit, die in deze voor deskun dige gelden mag, over moderne sig naal toestellen. Maar al is er nu een besluit genomen, toch 's ook dit be sluit nog niet definitief. B. en W. haakten daaraan een voorstel vast, dat de HolL Spoor bijwijze van proef voor een jaar de lijn zóo zaj kunnen leggen, dat die toch door Gierstraat en Koningstraat gaat Daarover staakten de stemmen, zoodat er den volgenden keer opnieuw over gestemd moet worden. Wordt het dan aange nomen, dan zou dus de Raad beslo ten hebben, de electrische tram te ia- ten loopen zooals do lijn van de paar dentram loopt, maar ze voor een jaar als proef heel anders aan te leggern Met zoo'n wonderlijke samenkoppe ling zouden we ons toch grondig be lachelijk maken l De meerderheid wil, het Is geble ken, de lijn zooals die van de paar- dentram laat die aan de Holl. Spoor worden voorgeschreven, zonder meer. Wenscht de maatschappij die niet uit te voeren, dan staat de gemeente weer op zuiver terrein, kan de onder handelingen eindigen en trachten haar tramverkeer elders onder te brengen. Liefst, ik herhaal het, bij de B. N- E. T., want het zou de ideale toe stand wezen, indien alle lijnen In en om Haarlem in één hand waren. Mis schien zou Haarlem daarvoor zelfs ze ker© vergoeding ixx den vorm van ren tegarantie, over kunnen hebben. J. C. P. Stadsnieuws Jacs. van Kempen. Naar wij vernemen is onze bekende tenorzanger Jac. van Kempen op reis naar Bohemen, waar hij door de vorstin Coloredo te Opocno uitgenoo- digd is op een groot feest te komen zingen. Met eenige andore eerste artisten zal hij gedurende eenige dagen gast zijn op het vorstelijke slot aldaar en vele vorstelijke personen onder zijn gehoor tellen. H. B. S. mot 3 j. C. Naar wij vernemen begint de nieu we H. B. S. met 3-jarigen cursus met een aantal van meer dan 200 leerlin- Zang wed strijd. Door de directie van het „Bronge bouw" wordt een wedstrijd in solo zang uitgeschreven voor sopranen, alten, tenoren, baritons en bassen, die gehouden zal worden in de maanden October, November en December van dit jaar en waarvoor worden uitge loofd gouden, verguld-zilveren en zil veren medailles, benevens diploma. Menig jeugdig zangeres of zanger, zoo oordeelt de directie, is niet in de gelegenheid zich in het publiek te la ten hooren. Deze wedstrijd biedt hiervoor een beste gedegenheid, en wel le. Te zangen voor een kunstmin nend publiek 2e. De jury zal bestaan uit goed be kend staande musici 3e. Zuilen verslaggevers van toon aangevende muziekbladen worden uit- genoodigd. De voorwaarden om tot dezen wed strijd te worden toegelaten, zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de directie. Naar den wedstrijd. Het duo Voget zal op 12 Sept. a. a deelnemen aan den nation alen voor drachten wedstrij d, uitgesch reven door de Sociëteit „Thaiia en Euterpe" te 'a-Gravenhage. Militaire Zaken. Op heden zijn onder de wapenen ge komen voor herhalingsoefeningen de miliciens der lichtingen 1904 en 1906. Verbod tot opkomst onder de wa penen is gelast van verlofgangers te Breda en Utrecht en alle andere garnizoensplaatsen waar zich cholera mocht vertoonen. Indien zich in gemeenten cholera voordoet of zich heeft voorgedaan mogen daaruit geene verlofgangers aan de oproeping voor herhalingsoe feningen voldoen. Pleziertochtje. Hedenmorgen omstreeks 9 uur ver trokken de kinderen van het Leid- schekwartier per boot van Bus, ten einde een tocht te maken naar Zaan dam en Alkmaar» Benoemd. Tot onderwijzeres aan de St. Bair- baraschool aan den Eikenweg te Am sterdam is benoemd rnej. C. Bleeker uit Haarlem. Door het aftreden van den heer D. Blom, als directeur der Chr. Gymnas- tiekvereeniging „Kracht en Vriend schap", is als zoodanig benoemd de heer A. J. Meijsrink, gymnastiekleer aar M. O. alhier. Onze stadgenoote, mej. G. W. F. van Doorn is benoemd tot directrice aan de Industrie-school voor meisjes te Zullen. Aande gevolgen ov er led en. De voerman M., d»e Maandag 30 Augustus J.L op de Ge<L Oude Gracht hoek Klein Heiligland van den bok werd geslingerd, door het schichtig worden van het paard, en op het hoofd terecht kwam, is hedennacht ln het Diaconessenhuis aan de gevolgen overleden. J u b i 1 Op den 29en September a. s. her denkt de heer Vooges, werkzaam op de „Werf Ilubertiua", van de firma Jacobs, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad. „Euterp e". Naar wij vernemen zal als direc teur van de nieuw opgerichte gemeng de zangvereeniging „Euterpe" optre den de heer A. W. Wesselius, voor heen directeur van de Chr. Zangver eeniging „Soli Deo Gloria". Do VerpIeging6kwestio. De schoonzoon van de vrouw, die vroeger door het Burg. Armbestuur is uitbesteed in een gezin op de Bake- nessergracht, waarover het Raadslid de heer Modoo eenige inlichtingen had gevraagd, deelde ons, in verband met hetgeen de burgemeester gisteren in den Raad over deze kwestie zeide, mee, dat hij gaarne zijn schoonmoe der uit die omgeving zou brengen, in dien hij daartoe hij machte was. De vrouw wordt gedeeltelijk onderhou den door de vrouw, bij w<e zij in den kost is. Daarvoor verricht de verpleeg de eenig werk. De schoonzoon betaalt f 1.50 per week bij. Kon hij meer betalen, dan liet hij "haar daar niet. Kon het Burg. Arm bestuur er toe komen ook iets bij to dragen, dan zou de vrouw in een an dere omgeving kunnen geplaatst wor den. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Raadsvergadering. De Bloemendaalsche gemeenteraad hield gisteravond de wettelijk voor geschreven Septeraber-raadsvcrgade- ring. De VOORZITTER hracht in den aanvang hulde aan den hoer Roozen Sr., die 40 jaren Raadslid was. Spr. herinnerde aan des heeren Roozen's verdiensten als Raadslid. De nieuwgekozen leden legden In handen van den voorzitter de ver- eischte eeden of. Dezen namen daarop In de Raads zaal plaats. De heer Van Hooff werd met alge meene stemmen tot wethouder her kozen. Bij de Ingekomen stukken werd be sloten den politiebeambten, die niet in dienstwoningen wonen, tegemoet te komen in het betalen der meerdere personeele belasting. ,Den heer Koolhoven werd een wijzi ging in de hondenbelasting toegezegd. Er zal verschil ln belasting worden gebracht voor groote en kleine hon den. Den ouders van kindaren, die de Burgeravondschool te Haarlem be zoeken zal een bijslag van 8 ver leend worden, omdat voor hen het schoolgeld met dit bedrag is verhoogd. Inzake de schoolgeldheffing op de H, B, S. te Haarlem is met den Haar- lemschen wethouder van Onderwijs overeengekomen, dat men een ai- wachtende houding zal aannemen, tot tijd en wijle do Staten-Generaal de beloofde financieele regeling betref fende de Haarlemsche H. B. S. beeft behandeld. Vastgesteld werd thans het bouw en wegenplan voor gronden aan de Kleverlaan. ingediend door den heer Stoel. Er komt daar nu een straat van 12 M. met trottoirs van 3 M. De straat wordt met iepen beplant endoor de gemeente verlicht Er worden daar huizen gebouwd van een huurwaar de van 300 's jaars. Der gemeente wordt een terrein voor los- en laad plaats kosteloos afgestaan. Uit het batig slot van de rekening over 1908 zullen voor f 9193 drie be- ambtenwoningen worden gebouwd. De begrooting werd aangeboden. Vastgesteld ward een wijziging der Alg. politieverordening, waarbij het aantal gemeente-kommen op vijf werd gebracht Op voorstel van den heer Tideman werd de belooning aan de onderwij zers, die h erh a I Ln gsond «r wij e geven, gebracht op 90 cts. en die voor de hoofden op f 1.20 per uur. Afgestemd werd met do stemmen van de heeren Koolhoven, Teding van Berkhout en Tideman voor, een voor stel van den heer Tidemani om in plaats ven kennis der natuur op de herhalingsschool te doen onderwijzen: kennis van de natuur en van de een voudigste elementen dor georgani seerde samenleving. Kinderen en on derwijzers weten niet eens, zei de voorsteller, wat een consultatie-bu reau is, wat een deurwaarder is, een pirocureur... De heer BIJVOET: Sommigen weten niet eens wat een stembureau is. De heer TIDEMAN: En sommigen niet wat het verschil is tusschen een Raadslid en een grappenmaker. Besloten werd tot aankoop van grond voor f 100 ter verbreediug van den Middenduin- en Duin en Daal- schen weg en voor 25 ter afronding van den hoek gevormd door den Dood weg en Aerdenhoutsweg. Ten slotte werd besloten de water leiding der K. E. NL over te nemen voor 25.000. Verdere meedeeling'en daarover werden gedaan in besloten vergadering. Lateu* werden nogmaals de deuren gesloten en besprak de Raad de plan nen voor den houw van het nieuwe Raadhuis. SCHOTEN. Kieerechtoplocht. De kiesreclitbetoogers van Haarlem en Schoten zullen zich op het Soenda- plein op 19 Sept. a. s. verzamelen en dan, zooals gemeld is, om 8.45 in op tocht met muziek door Schoten trek ken tot aan de grens der gemeente Haarlem. Aan B. en W. vs,n Haarlem is nu vergunning gevraagd, om van daar tot het station ook met muziek te mogen trekken. SPAARNDAM. In de gisteren alhier gehouden Raadsvergadering werd vastgesteld de overeenkomst met de gemeente Schoten, betreffende de levering van gas aan deze gemeente. De heer C. Prins Rz. werd herbe noemd ais wethouder. BENNEBROEK. Op de Dinsdagavond gehouden openbare raadsvergadering waren al le leden tegenwoordig. De Voorzitter herdacht den verjaar dag van H. M. de Koningin en sprak de beate wenschen voor het Vorsten huis uit. Daarna weiden de heeren A. J. E. Baron Van Ittareum en G. Stam, die tot leden van den Raad waren herko zen. door den Voorzitter geluk ge- wenscht roet het vertrouwen, door de kiezers in ben gesteld, waarna de be lediging plaats had. De heer Heemskerk, voor het eerst na ziekte ter vergadering, werd door den Voorzitter met zijn herstel geluk- gewenscht. Ingekomen was een schril ven van den veldwachter Bosch, houdende dankbetuiging voor de toegezegde salarisverhooging. Alsnu werd overgegaan tot verkie zing van een wethouder en werd de afgetreden wethouder met op één na algemeene stemmen herkozen. Eén stem was op den heer Van Itleraum uitgebracht. De heer Stam verklaarde zijne be noeming aan te nemen en dankte voor hot vertrouwen, opnieuw in he ra gesteld. Bij monde van den heer Reijdon bracht de commissie, die mot het na zien der rekening was belast, verslag uit en zeide, dat de rekening in goede orde was bevonden, dankte den secre taris-ontvanger voor zijn beheer en adviseerde tot voorloopige vaststel ling, waarmode de Raad zich veree- nigde. De rekening bedroeg in ontvangst f 15.368.79 en in uitgaaf f 13 330.17 1/2, batig saldo aixoo van f 2038.61 1/2. Het request van de afdeeling Noord- Holland van den Bond van Gemeente ambtenaren, houdende verzoek, de Jaarwedden van don burgemeester, secretaris, enz., te verhoogen, werd voor kennisgeving aangenomen, op voorstel van B. en YV., die meen den, dat het geven van een 6alaris, waarvan de burgemeester of secreta ris zouden kunnen leven, inderdaad boven de financieele draagkracht dor gemeente zou gaan. Op het verzoek van het bestuur dor Christelijke School, om voor de school een petroleumstraatlantaarn te plaat sen, werd gunstig beschikt en be paald, dat het bestuur telken jare f 19 in de kosten moest bijdragen. De Raad keurde goed het voorstel, om het gasbuizennet tot Het Huis Te Bijweg door te trekt-"" en ook de daar staande straatlantaarn met gas te verlichten. Op het verzoek van P. W. de Wit, om bij den bouw van zijn v-nkelhuis aau de Schoollaan aan de achterzijde eon kleinere open ruimte te mozen hebben, dan do varordening aanwees- werd gunst't beschikt. Naar aanleiding van deu ingeko» men brief van den Minister van Biii- nenlandsch© Zaken Ln zake het mid delbaar onderwijs aan kinderen uit buitengemeenten op de scholen ta Haarlem, werden B. en W. gemach tigd, in onderhandeling te treden met Haarlem en verklaarde de Raad zich in beginsel voor het verleenen var eene lie door de gemeente aan Haarlem. By de Rondvraag roide de Voorzit ter, dat nog geen schrijven was ge komen, waarbij do datum van ope- niug van het telephooukantoor werd medegedeeld, en het hem bevreemdde, dat het zoo lang duurde. Zelf zou de Voorzitter nu naar deu Minister gaan on spoedige opening verzoeken. llierna werd de vergadering geslo» ten. Ter secretarie is inlichting ie beko men over het vinden van een metalen wielkoker van een auto. In verband met de in het land voorkomende choleragevallen heeft het gemeentebestuur publicaties doen aanplakken, waarbij de raad wordt gegeven drinkwater en melk vóór gebruik te koken. HAARLEMMERMEER. In de ojoeubare Raadsvergadering van Haarlemmermeer op Dinsdag 7 Sept. j.l., des vooriniddags te 11 uur ten Raadhuize waren tegenwoordig alle leden, voorzitter was de heer mr.. A. Slob. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der beide vorige verga deringen worden vastgesteld. Worden beëodigd eu geïnstalleerd de opnieuw benoemde leden van den Raad. Tot commissieleden voor de finan ciën worden benoemd de heeren Knaap, Van Zijverden en Rombout. Wordt benoemd tot lid van het Burg. Armbestuur voor wijk 15, de heer J. Nieuwkoop. Wordt vastgesteld de gemeente- rekening over het dienstjaar 1908 met eon batig slot van 2202.03 1/2. Wordt vastgesteld de rekening van het Burg. Armbestuur over den dienst van 190b. Wordt eervol ontslag verleend aan den heer J. Duinker ais onderwijzer aan school no. 11. Nadat door den Voorzitter tot den scheidenden gemeente-secretaris nog eenige woorden van dank waren ge sproken en deze deur hem beantwoord werd overgegaan tot het beëedigen van den nieuwen titularis, don heer N. J. Rinkel. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering door den Voor zitter gesloten. Zondag 12 September zal vanwege den Geheelonthoudorsbond een mee ting belegd worden. Als sprekers zul len optreden Prof. dr. R. v. Rees, vun Hilversum en N. Nikolaas, van Am sterdam. Door den gemeenteveldwachter v. B., aan den Ringdijk, nabij Half weg, werd des nachts een drietal per sonen in een afgesloten fruitboom gaard aan den IJ weg aangetroffen, liet waren allen bekenden van de po litie, die aldaar waren binnengedron gen, om fruit machtig te worden. Proces-verbaal wertf tegen hen op gemaakt. BEVERWIJK. In de Dinsdagmorgen half tien ge houden raadsvergadering werden be- éedigd de herkozen raadsleden, de heeren G. Poel en J. Eyking, alsmede het nieuw gekozen lid de heer C. Gor ter. Afwezig waren de heeren H. Buis ger, P. P. Langendiik en J. W1 ede- man.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1