Vrouwen gevreeyd KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Advertentiën Dagmeisje Dagmeisje Dagmeisje Dienstbod© Een net Burgermeisje Dagmeisje zag zich gaarne geplaatst Bekwame Fijnstrijkster Gevraagd Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET «ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 13 Sept. 1909. Hoogste barometerstand 772.7 m.M. Ie Horta (Aanren) j laagste 757.0 m.M. te Munchen. Verwachting tot den avond van 14 September Wind zwakke tot matigen Ooste lijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuurkoeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 700 m.M. Tbermometerstand te Haarlem. Zondag 19 September Hoogste gisteren F. 66° Laagste heden nacht F. 65o Hedenmiddag 19 uur F. 69» Maandag 18 September Hoogste gisteren .F. 69j Laagste heden nacht. F. 57° Hedenmiddag 12 uur F. 58» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 32 Lange Voorstraat In hot zeil worden gehouden niet onmogelijk toch, dat van buiten af hulp werd getracht te verieenen tot eene ontvluchting. De verpleegster zegt, zich niet te hebben vergist er was onraad. EEN KRAS VONNIS. Een dienstbode, die óch te Ter- munten bij een landbouwer had be steed, doch een dag na de indienst treding reeds weer verdween, is door den kantonrechter tot 100 schade vergoeding veroordeeld. De Cholera. De burgemeester van Rotterdam maakte bekend, dat geen nieuwe ge vallen van cholera zijn geconstateerd, noch sterfgevallen aan die ziekte zijn .voorgekomen. De personen, die nog In de tot de ziekenhuizen behoorende barakken werden verpleegd als lij dende aan cholera, zijn thans alle hersteld ontslagen. Daar sedert 4 dezer geen nieuw Cholerageval geconstateerd is, raag verklaard worden, dat de ziekte zich In Rotterdam niet meer voordoet. De verwachting uitsprekende, dat het niet noodig zal blijken verdere be kendmakingen in zake de cholera te doen uitgaan, waarschuwt de Burge meester nogmaals met den meesten nadruk tegen het gebruik van onge zuiverd water. Onder alle omstandig heden bedenkelijk en ongewenscht, is, zoolang de cholera nog in de om geving, zij het ook niet binnen de stad zelf, voorkomt» het tot zich nemen van zoodanig water direct levensge vaarlijk. Hagestein. Het verlachte geval te Hagestein (Z.-H.) bij eene vrouw van een land bouwer, is bij onderzoek gebleken geen cholera te zijn. Giessen. Door bacteriologisch onderzoek is uitgemaakt, dat een ziektegeval te Giessen—Nieuwkerk geen cholera Is. Maastricht. Uit het bacteriologisch onderzoek is gebleken, dat liet verdachte ziekte geval te Oud-Vroenhoven geen chole ra geweest ia. De vrouw is herstel lende. Bremen. Reuter seint uit Bremen Wegens de te Rotterdam voorgeko- Jrtien gevallen van cholera zullende Oost-Aziatische postbooten der Nord- Dcutsche Lloyd uit Bremen, voorloo- pig Rotterdam niet aandoen. Het eerste schip, dat door dezen maatre gel getroffen wordt, is de op 22 Sep tember van Bremershaven naar Oost- Azië vertrekkende Rijkspoststoomer „Kletst". Middelburg. Men meldt uit Middelburg, dat de toestand van den cholerapatient zeer bevredigend is. De vrouw is uit het gasthuis ontslagen, doch blijft in een ander gesticht onder observatie. DOOR EEN STIER GEWOND. Vrijdagmiddag gebeurde op de veemarkt te Leeuwarden een ernstig ongeluk. E. Pasveer, metselaar van beroep, doch dien dag wegens gebrek aan werk veedrijver, zou een stier naar den heuvel brengen. Het dier schijnt wat dartel te zijn geworden, niet het gevolg, dat Pasveer door den stier tegen een paal werd gedrukt. Een voorloopig onderzoek van een geneeskundige had tot resultaat, dat moest worden geconstateerd, dat vier ribben en een sleutelbeen waren ge- bioken. De ongelukkige werd naar het St. öonLfacius-hospitaal gebracht, waar hij overleden La. DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. Zeik eer© F., te Delft, had onder Pijn- acker gevischt, maar niet veel ge vangen. De zilveren hengel zou aan vullen, wat de vangst te weinig had opgeleverd. Bij een watermolen aar werd over d« koop onderhandeld. toon F. door een der molenwieken getroffen werd. Met gebroken sleutel- boen on rib, en eene hersenschudding werd F. in deeraiswekkenden toe stand in het HypolitusgesticÜt te Delft opgenomen. AANGEHOUDEN. De Slotensche politie heeft aange houden de daders van de inbraak in dien Baarsjespolder. Daarbij is de in wonende knechi van den tuinier D. de V., die wist waar het geld was gebor gen en dit aan zijn vriend H. mede deelde. Hij was dien nacht opge staan en had de deur van het nacht slot gedaan om aan H. toegang te verschaffen, DROOGMAKING~ZUIDERZEE. De Minister van Waterstaat, verge zeld van de ingenieurs H. Wortman en V. J. P .de Block van Kuffeler, be- revens het lid van de Eerste Kamer, den heer J. Breebaart Kz., bracht Donderdag een bezoek aan Wier in- gen, van v aar het per dienstboot over het Wieringermeor naar Me- demblik ging. Deze excursie staat In verband met de plannen tot droogma king van dit gedeelte der Zuiderzee. TELEGRAMBESTELLERS EN HUN RIJWIELEN. Zaterdagmiddag weigerden een aantal hulpbestellers bij de rijkstele graaf te Amsterdam de telegrammen per rijwiel te bezorgen, en zulks om dat, naar bun meening, die rijwielen zich in zeer slechten staat zouden be vinden en groot gevaar opleveren. Er waren in korten tijd drie onge lukken gebeurdhet laatste ongeluk gaf den hulpbestellers aanleiding te weigeren per rijwiel de telegrammen te bezorgen. Er zijn toen, zooveel mogelijk, tram kaartjes uitgereikt. De dienst schijn» nogal vertraging te hebben onder vonden. KINDERVERLAMMING. Het plaatsje Hagen, waar dezer da gen gevallen van z.g. kinderverlam ming plaats hadden, ligt niet in Gel derland, doch in Duitschland. DE MORMONEN. Vanwege het departement van jus- tic werd, zooals gemeld, dezer dagen in de Staatscourant bekend gemaakt, dat degenen, in het bijzonder vrou wen, in wier voornemen het mocht liggen Mormoon te warden of die reeds Mormoon geworden zijn, hetzij al dan niet voornemens zijn zich in Amerika te gaan vestigen, desge- wenscht omtrent de sekte der Mor monen inlichtingen kunnen bekomen van den directeur van het Rijksbu reau ter bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes te Amster dam, hoofdcoinmissariaat van politie aldaar. Naar aan de „Tel." wordt geschre ven, ie het geenszins de gedachte aan een verband tuaschen de secte der Mormonen en den handel in blanke slavinnen geweest, welke het departe ment van justitie heeft bewogen voor inlichtingen naar het Rijksbureau te verwijzen. De zaak zou eenvoudig zijn als volgt Onze regeering heeft overwogen, of tiet. noodig was, de propaganda voor het Mormonisme hier te lande te ver bieden, evenals het in Duitsc-hJand verboden is. Bij onderzoek bleken daarvoor geen termen aanwezig, weJ echter bleek het gewenschit, dogenen, die zich bij het Mormonisme hadden aangesloten, of wilden aansluiten, in te lichten over de gevolgen van dozen stap, opdat zij zelf in staat zouden zijn te beoordeelen, of zij al dan niet bij hun besluit wilden blijven. Im mers, van de toetreding tot het Mor monisme konden ernstige nadoelen voor den persoon het gevolg zijn. De propaganda der Mormonen heeft ook ton doel, werkkrachten te werven voor de ondernomingen, welke zij in Amerika drijven, doch het feit, dat mer onder de Mormonen heeft ge werkt, kan gegeven de slechte reuk, waarin zij terecht of ten onrechte staan, ten aanzien hunner moraliteit zeer belemmerend zijn om elders werk te krijgen. Tot dusver is aan de autoriteiten niet gebleken, dat door de Mormonen nog dubbele huwelijken worden geslo ten. doch al is de veelwijverij daad werkelijk afgeschaft, het publiek ver eenzelvigt Mormonisme nu nog altijd met veelwijverij, en daarom is het voor de reputatie van een vrouw zeer schadelijk, indien zij het Mormonisme heeft omhelsd. Komt zij later tot an dere gedachten, dan is de terugkeer in de gewone maatschappij vaak zeer nvooilijk en voor de vrouwen, die naar Amerika geëmigreerd zijn, kan dit. noodlottige gevolgen hebben. Het departement van justitie meen de. dat het daarom nuttig was, de belanghebbenden te doen inlichten, on daar er geen ander geschikt lichaam was, waaraan zij deze taak kon opdragen, belastte zij het Rijles- bureau voornoemd er mee. Gemengd Nieuws PANIEK IN EEN CIRCUS. Uit Tolingen wordt gemeld, dat al daar tijdens do voorstelling in een circus oen dierentemmer door een leeuw in de kooi werd aangevallen en door de klauwen van het beest aan hoofd en borst ernstig gewond. De circus-directeur kwam den ongelukki- g»j met oen ijzeren stang te hulp on het gelukte hem het woedende dien: te kalmeeroQ. Het publiek, dat doo- delijk verschrikt was, had zich groo- tendecls reeds uit het circus verwij derd. WAARZEGGERIJ. In Keulen is een zekere Schmidt tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Schmidt was waarzegger van beroep en hield er in Duitschland liefst 71 en in het buitenland vele filialen op na welke gehouden wa ren hem de rapporten toe te zenden. De beklaagde beweerde voor het sche- p en gerecht de gave te hebben uit de sterren te kunnen lezen en te kunnen zeggen, wat in de toekomst zou ge beuren. De cliëntèle van den oplich ter was groot, zelfs uit de beste krin gel van het land. In menig huisgezin heeft hij echter onheil gesticht door zijn waarzeggerij. In 175 gevallen werd tegen hem een aanklacht inge diend wegens bedrog. Hij verantwoordde zich met te zeg gen Ik begrijp niet wat men van mij wil Als de raenschen zoo dom zijn, zie ik niet in waarom Ik er geen munt uit zou mogen kloppen AVONTUUR IN EEN BALLON. Een Fransche ballon, bemand door de heeren Ravina Bulots en Kir- chauer te Neufchfttel, den 5den Sep tember te Rueil opgestegen, is dezer dagen to Morckesy (Jura) gedaald. Hij was door een storm overvallen en door de sneeuw bezwaard. Hij daalde op een dennenbosch. De beide reizigers wierpen hunne k leer en en hun voorraden uit. De ballon bleef aan een denneboom han gen en was zwaar beschadigd. De reizigers, die half bevroren waren, vonden een toevlucht in het dorp. De ballon is naar Parijs gezonden. De grootste bereikte hoogte was 4000 M. de temperatuur 12 graden onder nul. DE LYNCH-WET. Te Clarkes\ille Ln den Amerikaan- schen staat Mississippi, schoot Zon dag een man, met name Nathan Mc. Daniell, eeu politieagent dood en vluchtte. Maandag stroomde de man nelijke bevolking van de plaats sa- mee en besloot den schuldige te straf fen. Die was echter verdwenen, maar zij kregen zijn broer Hiram te pak ken. Die zei, dat hij er niets mee te maken had en niet wist waar zijn broer zich bevond. „Doet er niet, hij is van de familie riep er oen, en daar stemden de anderen in kool mee in. Den ongelukkigen Hi ram w erd een strop om den nek gelegd en een oogenblik later hing hij aan een boom. Jit de Arbeiderswerek DE STAKING DER AMSTERDAM- SCHE GRONDWERKERS. De grond werkers-patroonsv er eeni- ging besloot de bemiddelingsvoorstel len, gedaan door het bondsbestuur van de afdeeling Amsterdam van den R. K. Volksbond als bemiddelingsco mité te aanvaarden. Deze voorstellen zijn: Het minimum uurloon zal op 1 Oc tober a.s. zijn 26 cent, op 1 Februari 1910 zal het bedragen 27 cent en op 1 Juli 1910 28 cent. Overigens zal de bestaande toestand gehandhaafd wor den, nader te regelen in een door partijen vast te stellen collectieve overeenkomst. De duur dezer overeenkomst zal la ter door partijen worden vastgesteld. De datum wanneer de werkzaamhe den aangevangen zullen worden, is nog niet vastgesteld, in elk geval niet vóór 15 September. De grondwerkersveireeniging St. Leonardus, voor welke organisatie de R. K. Volksbond als bemiddelaar op trad, heeft zich met deze voorstellen vereenlgd. Welk standpunt Helpt Elkander zal innemen ,ls nog niet bekend. De grondwerkersvereeniging Si Leonardus, onderafdeeling van den R.K. Volksbond afd. Amsterdam, be sloot, dat deze vereenigdng de sta king nu als opgeheven beschouwt. De datum van de hervatting van 't werk zal nog nader worden bekend gemaakt. Aanvaardt ook „Helpt Elkander" deze voorstellen, dan behoort de grondvverkersstaking tot het verleden. Dit schijnt echter minst genomen twijfelachtig te zijn te oordeelen al thans naar het feit dat de meedeeling der voorstellen, in de stakersvergade ring, met gefluit begroet werd. Gaat „Helpt Elkander" niet op de voorstellen in, dan worden de grond werkers van St. Leonardus, die het werk hervatten, door Helpt Elkander als onderkruipers beschouwd. Laatste Berichtea VEREENIGING „HAERLEM". Onder begunstiging van prachtig zo merweer hield de vereeniging Haer- lera 1.1. Zaterdag haar jaarlljksche excursie naar Gouda, waaraan door 26 leden met dames werd deelgeno men. Het programma, door het be stuur rondgezonden, gaf vele bijzon derheden aangaande hetgeen dien dag bezichtigd zou worden en ver schafte den deelnemers een groot ge mak. Om 10 uur kwam men te Gouda aan, waar het gezelschap door een dor bestuursleden van „Gouda Voor uit" werd ontvangen en op de wande ling rondgeleid. In den morgen wan delde men langs het Oude Vrouwen huis, het Oude Mannenhuis en be zichtigde het Weeshuis, waarin het schilderstuk in de regentenkamer en de eigenaardige mangelkamer werden in oogenschouw genomen. Daarna werd de eigenaardige pijpennrake- rij der firma P. van der Wout en Zn. bezichtigd en was een dor chefs dezer firma zoo vriendelijk het gezelschap oveneens het oude pottenmakersbe- drijf bij de firma Zwartjes en Co. te laten zien. De pijpenmakerlj werd met graagte gezien, maar de pottenbakke rij wekte zeker niet minder belang stelling. Op weg naar het Raadhuis viel al ras ieders oog op den ouderwetschen tabakswinkel op de Haven „In de Moriaan". De eigenaar verzocht de dames en heeren binnen te komen en toonde hun de binnenkamer met prachtig snijwerk aan schoorsteen en deuren en gaf uitleg van de oude schilderstukken. Na het koffiemaal kwamen de Li- brye en 't Archief aan de beurt. Daar had de archivaris menig belangrijk stuk voor den dag gehaald. Onder moer toonde hij het oudste charter, waairbij de stad haar rechten ontving en een kwijting Van Grabeth voor een der ramen in de Groóte Kerk, waar voor hij f 400 heeft ontvangen. In het Raadhuis verstrekte de se cretaris der Gemeente vele Inlichtin gen en werd onder meer het eigen aardige gobelin In de burgemeesters kamer bezichtigd. Eeu juweel van ar chitectuur is zeker de gevel van dit gebouw. Langs de Waag wandelde men nu naar het Museum, waar veel fraais te zien was, wellicht te veel voor zulk een kort bezoek. En ten slotte kwam de St. Jans- of Groote Keirk aan de beurt. Het waren hier do onvergelijkelijke prachtwer ken der gebroeders Grabeth, die de deelnemers deden genieten van een kunst, zoo apart en toch zoo wonder baarlijk mooi. Na een kopje thee ln hot logement bij het Station te hebben gebruikt, to gen de tochtgenooten, velen voorzien van Goudsche lekkernijen, naar Den Haag om in het Hotel de Witte Brug den heerlijken dag met een gemeen- schappelijken maaltijd te besluiten. Voorwaar een uitstapje, dat weder in alle opzichten geslaagd mag hee- ten en zooals er nog vele door de Ver eeniging Haerlem mogen worden uit geschreven. G e v. V o o rw. Een vrouwenzak met inhoud, Z. B. Spaorne 72 A. Eten ceintuur met gesp, Schrevelius- straat 10 rood. Een abonnement der E. S. M., An- nastraat 26. Een ceintuur met gesp, Prinsen Bolwerk 30. Twee paar sokken, Pieter Kieastxaat No. 6. Een blikken kammetje, Lange Hof straat 13. Een portemonnaie waarin geld, Voortingstraat 28. Drie sponsen in een netje, Kamper vest 21. Een rood koralen kinderarmbandje, Grebberstraat 38. Een linnen zakje, waarin een boe zelaar, Kennemerstraat 25. - Een dameshandschoen, Witte Hto rensteeg 17. Een nikkeien stang van een kin derwagen, Zoetestraat 13. Een bril in étui, Korte Heerenstraat No. 13. Een snoeimes, Esschil derstraat 3. Een toekenpasser, Brouwersstraat 6 rood. Aangifte Is gedaan van het verliezen van een portemonnaie, inhoudende een bankbiljet van f 10 en eenig kleingeld, en van hot wegloo- pen van een foxterrler, en van hot verliezen van een broche. adelrammen POOLTOCHTEN. HEMMELMARK, 13 Sept. Onder leiding van prins Hendrik van Prui sen constitueerde zich heden het da- gelijksch bestuur van de Duitse he Arc tische luchtscheepvaartexpeditie. Het bestuur bestaat, behalve uit den Prins, uit" graaf Zeppelin, professor Hergesell, geheimraad Lewald en geh. handelsraad Von Fried!Ander Fuld. Het organisatie-plan van de on derneming is in groote trekkon vast gelegd. Het doel der luchtscheepvaart expeditie is het wetenschappelijk on derzoek van de onbekende poolzeeën door luchtschepen en de ontwikkeling dezer schepen voor de uitvoering van wetenschappelijke werkzaamheden. LONDEN, 13 Sept. Kapitein Scott, de commandant der Engelsche Zuid- pool-expeditie van 19001904, onder neemt een nieuwe expeditie in Juli 1910, met het do-el de Zuidpool te be reiken en Koning Edward VÏI-land te onderzoeken. De kosten worden ge schat op f 480,000. Scott doet een op roeping voor inschrijvingen de mees te bladen steunen het plan krachtig. Sport en Wedstrïjdc® Zondag speelde Z. V. C. van Zand- voort een match tegen de H. F. C. ,.D. O. S. B." De rust ging in mef 3—3. Toen er tijd gefloten werd was de stand 54 in het voordeel van D. O. S. B. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst oi niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeve Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedactie zich niet aansprakelijk. HET VRAAGSTUK DER OORZAAK DER TUBERCULOSE OP HET INTERNATIONAAL VEEARTSE NIJKUNDE CONGRES TE 's- GRAVENHAGE. Het groot aantal geleerden op vee- artsenijkundig gebied, die uit alle oorden der beschaafde wereld dit van 13—19 September te 's-Gravenhage te houden Congres zal bijwonen, wettigt de verwachting, dat daar het vraag stuk der oorzaak der tuberculose tot oplossing zal worden gebracht. Zooals men zich heirinnert, is door Prof. Spronck van Utrecht bij mijne demonstratie op 7 Sept. 1906, tijdens de Internationale Tuberculose-Confe- rentie te 's-Gravenhage, in bijzijn van Dr. Savoire uit Parijs verklaard, dat hij het met mij in de voornaamste punten vrij wel eens was en werd al- zoo toen door hem de onjuistheid van de leer van Prof. Robert Koch omtrent de oorzaak der tuberculose erkend, geheel het tegendeel van hetgeen hij jaren lang had verkondigd en ook nog op de Congressen te Nijmegen in 4904 en te Scheveningen ln 1905 uitsprak, „dat de geheele wereld overtuigd is, dat de tuberkelbacillen de specifieke verwekkers zijn der tuberculose." Aangezien hij echter lo. zulks ver klaarde in bijzijn van slechts één des kundige Dr. Savoire en later van zijne veranderde zienswijze niet openlijk heeft doen blijken en 2o. hij tot dus verre ook geen nadere toelichting om trent de 4 belangrijke door hem in zijne einde Maart 1906 verschenen kritiek mijner meening aangevoerde punten heeft gegeven, niettegenstaan de zijne belofte van 16 Sept. 1905, „dat hij zoo noodig bereid Is ln alle bijzon derheden van de kwestie af te dalen," zal allicht menigeen nog twijfel koes teren omtrent de oprechtheid van zij ne bekeering. Bovendien is nog onlangs 4 Juni j.l. door Dr. Poels in eene door het Da-; gelijksch Bestuur van de Nederl. Cen trale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose uitgeschreven vergade ring te Rotterdam hetzelfde gezegd, wat Prof. Pel in 1904 op het Congres te Nijmegen verklaarde, „zonder tu berkelbacillen geen tuberculose", eene geheel andere vraag dan die, of deze bacillen de oorzakelijke parasieten van de tuberculose zijn. Het is daarom noodzakelijk, dat het Congres zich hieromtrent duidelijk uitspreekt, opdat eindelijk blijke, of de leer van Prof. Robert Koch om trent de oorzaak der Tuberculose juist is, dan wel of, zooals ik leer, de door hem ontdekte parasieten eenvoudig onschuldige bacteriën zijn, die in oor zakelijk opzicht met deze ziekte niets te maken hebben en alzoo ook alle op hare pathogenetische eigenschap pen gebaseerde diagnostische, prophy- lacti3che en therapeutische methoden allen wetenschappeiijken grond mis sen. Groningen, 10 September 1909. Prof. Dr. H. W. MIDDENDORP. M. de R.I Vrijdag 10 September had het 4e ba taljon tot ongeveer 3 uur 's middags dienst gehad. Om half 7 vertrok een compagnie naar IJmuiden en om half 8 vertrok de rest van het bataljon om de oefening te beginnen. Eerst werd naar Velsen gemarcheerd, daar werd een oogenblik gerust en toen werd de reis voortgezet naar de Breesaap. Daar aangekomen werd een oogen blik halt gehouden, de ransel afge legd en In de duisternis werd ver spreid en gecommandeerd en met kor te sprongen word voorwaarts gegaan tot wij dicht bij den vijand gekomen waren en toen werd halt gehouden. Daar heeft die geheele colonne onge veer 3 A 4 uuir gelegen. Nu zult u zeg gen dat is zoo kwaad nog niet, doch als ik u nu vertel, dat het ontzaglijk koud was en dat een groot deel der manschappen zich op het laatst heeft ingegraven, om zich te beschutten te gen den feilen wind., dan zult u wel, begrijpen, dat het daar lang niet plei- zierig was en bovendien, wat bleek, toen het dag werd, dat alles door el kander lag en dan van een ordelijk verspreide afdeeling geen sprake meer was en mij dunkt, dat was toch één der doeleinden dezer oefening. En wat wij daarna hebben gedaan? Een poosje gerust en daarna werd weer naar Haarlem gemarcheerd, en 's middags was er nog een weinig dienst. Nu vraag ik me zelf af, is zoo'n oefening nu noodig of nuttig, en zou het niet beter zijn, een flinken marsch te maken. Mij dunkt, dat is toch het meest gewenschte. Wat wij verder de ze week gedaan hebben? Een velddienst, eenmaal schieten, wat soldatenschool, waarbij ons de verzekering werd gegeven, dat alles er nog goed Inzat, ziedaar, waarmee deze week is omgegaan. En wat wij nu tot October nog zullen doen, ja, alles wordt letterlijk herhaling van hetgeen wij tot nu toe hebben gehad en ik ben er van overtuigd, dat met één week herhalingsoefeningen pre cies hetzelfde wordt bereikt, als nu in 4 weken. En wat zou hier niet mede bezuinigd worden, waar toch altijd zoo mede geschermd wordt en wat zouden vele jongelui hunne betrek kingen behouden, die zij zich nu zien ontvallen. En nu komt het kamp van Laren nog. Dat zal ook niets kosten. Het is dan ook te hopen, dat bij de a.s. oorlogsbegrooting ernstige stem men zullen opgaan, om op dit punt werkelijk te bezuinigen, waarmede de belastingbetalende menigte zeer ze ker gebaat zou zijn. Ik wil hiermede eindigen. U, mijnheer de Redacteur, mijn dank betuigende, verblijf ik, Hoogachtend, EEN ABONNé. Amsterdamsclie Beurs. Openingskoersen van 13 Sept. LABOUCHERE OYENS Co. s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. STAATSFONDSENMARKT. 212 Certific. N. W. S. 79 1/16, 31/2 Certi- f ic N. W. S. 93 7/16, Russen 1909 93 1/2, Russen 1906 97. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 1041/4, Deli Mij. 466, Medan 260, Nieu we As&han 85, Rotterdam Deli 370, Senembah 415. PETROLEUM-AANDEELEN: Kon. Petr. 450, Sumatra Palembang 164 1/2. MIJNAANDEELEN: Ketahoens 257, Redjang Lebong 910, Great Cobar 119 7/8. DE AMERIKA ANSCHE MARKT opende vast. Atchison Topeka 117, Denver 46, Erie 34 S/8, Kansas 46 3/472 1/2, Mis souri 40 3,4, Rock Island 37 1/2, Sou thern Rails 30 1/2, Southern Paoific 120, Union Paciiic 204 1/2, Wabash 20 3/4, 9, Steel 78 3/4, Carren 66 3/4, C. Marine's 721 3/4, 69 1/4. togerayke Si&aiÉ HAARLEM. BEVALLEN Sept. 9. J. Buur—Ilooglugt, d., 10. J. KruithofLa Maitrel d., 12. D. Hen driksMoilenaar, d. OVERLEDEN Sept. 11. A., 15 j., d. v. II. de Boer, Frans Halsstraat. ZANDVOORT. OndertrouwdH. W. Veth en J. C. van Petegem. Bevallen J. Kroon—Van Velzen, d. Overleden J. A. van Weelderen. 16 dagen. Marktnieuws Haarlem, 13 Sept. 1909* Graan- on Zaadmarki. Roode tarwe. 30 H.L., f 9. Witte tarwe. 50 H L. /8. Rogge, 60 H.L., 6.10—f 5.25. Groene erwten. 70 H.L.. 13.60— 111.50. Capucljners. 17 H.L.. 15.75. Geboren: JACOBUS Zoon van JACQUES F. VAN GULÏK, en M. VAN GULIKDE VISSER. Medan-Deli-Su m atra, September 1909. Voor de vele vriendelijke bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden onzer geliefde Tante ep Behuwdtante Jonkvrouw A. J. M. TE DING VAN BERKHOUT, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Jhr. F. TEDING VAN BERKHOUT, Ex. Test. Haarlem, 13 September 1909. gevraagd niet beneden 17 jaar. Br. onder No. 18812 Bur. Haarl. Dagblad. Een net gevraagd Duvenvoordestraat 28. Een net, jong buitenmeisje R. K., BIEDT ZICH AAN met Nov., netjes en zelfst. kunn. wen ken en goede burgerpot koken. V. g. ref. voorz., als meisje-alleen. Br. fr* No. 18813 Bui'. Haarl. Dagblad. ER BIEDT ZICH AAN een eenvoudige burger- of boeren- dienstbode, goed met de wasch kun nende omgaan, v. g. g. v. Br. fr. No* 1187 Boekhandel J. VINK Pz., Bever wijk. Een net gevraagd, leeftijd 16 jaar. Adres Srne- destraat 26 rood. Flinke, nette Werkmeisjes gevraagd. IIoll. Kruiden Praesfabriek Schotel weg 186. Een nette DSEIPJSTBODE gevraagd, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. Adres Spaarne 36. Wegens langdurige afwezigheid wordt bij terugkomst in Haarlem, een flinke gevraagd. Goede getuigen vereischt* Loon en waschgold 136. AdresKle verparkweg 42. biedt zich aan, voor naai- en verstel werk. Ook genegen voor werk aan huis. Br. onder lett. A., Boekhandel HERM. VAN ELST, Kruisweg 47. Wegens ziekte der tegenwoordige terstond gevraagd een net P G., van 's morgens 7 tot 's avonds 8 uur, niet jonger dan 18 jaar, v. g. g. v., loon f 2.50 per week. Zich aan ve melden 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Wilhelminastraat 45. Een Dame. van goeden huize hetzij in Haarlem, of omstreken, voor gezelschap of bij een of twee kinde ren. Br. No. 18821 Bur. v. d. blad. vraagt van particulier of inrichting waschgoed, geheel of gedeeltelijk op- ^Br^No. 188(9 Bu.r. Haarl. DagbL om bollen schoon te maken. P. A. TWEEHUYSEN, Zijlweg, Overveen* Er biedt zich aan een nette werkster voor Woensdag en Vrijdag. Br. onder No. 18820 Bur. v* dit blad. een net R. K. Dienstbode, voor dag of dag en nacht, Mej. HöLSKEN, Kruis weg 33. Gevraagd met 1 Nov. een flinke Dienstbode zelfstandig kunnende koken en wer ken. AdresKleverparkweg 35. Zich aan te melden tusschen 8 en 9 uur* B. z. a. Huishoudster nette Juffr. als Huish., liefst bij eonig Heer of kl. gez., 35 j., niet ongenegen om behulpzaam te zijn in een zaak, en v. g. refer, voorz. Br. fr. letter G Z, A. v. d. LANS, Meerdorpstraat, Hllle- gom. WERKSTER ongehuwd, gevraagd voor Maandag"* Woensdag en Zaterdag, van 7 tot 12 uur. Barteljoristraat 44.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2