HAARLEM'S DAGBLAD, Onze Lachhoek FEUILLETON Be rooöe Pimpernel in Gevaar. Artsen, Dokters en Doctoren. Wij lezen dn Molescholl: Eer zijn, men merkt het herhaalde lijk, een massa menschen, die onbe kend zijn met het verschil en de over eenkomst tusschen de waarde der ti tels: Arts, Dokter en Doctor. Wij wil len onze lezers hierover eens iets ver tellen; al is het eigenlijk geen ge neeskundig onderwerp, wanbegrip pen op te heffen kan steeds nuttig *ijn. De wet van 1 Juni 1865, regelende de uitoefening der geneeskunst, zegt in art. 1: „Uitoefening der genees kunst, waaronder de wet het verlee" nen van genees-, heel -of verloskundi gen raad of bijstand als bedrijf ver staat, is alleen geoorloofd aan dege nen, aan wie de bevoegdheid daartoe volgens de wet Is toegekend." De vraag hoe men die bevoegdheid volgens de wet verkrijgen kan, wordt alleen beantwoord door Artikel 1 dor wet VQ3X 25 December 1878: „De titel van arts verleent de bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst in haren vollen omvang en wordt verkregen door het afleggen van het praktisch art-sexamen." Wie dus dit arts-examen niet met goed gevolg afgelegd heeft, mist de wettelijke bevoegdheid tot hét uitoe fenen van de genees-, heel- of verlos kunde, al voert hij ook den titel van doctor of professor. Omgekeerd Is ook ieder, die na 1878 de bevoegdheid verkregen hoeft tot hét uitoefenen detr geneeskunst, arts en zijn al deze ge neeskunstenaren gelijkelijk bevoegd. Een geheele andere wet n.L die tot regeling van het Hooger Onderwijs (28 April 1876) kent ook doctoren. Aan de Hooge Scholen zijn doctoraten verkrijgbaar in de godgeleerdheid, in de rechtswetenschap, in de staatswe tenschap, in de geneeskunde, in de wis- en natuurkunde, in do scheikun de, in de artsenijbereidkunde, in de 'Nederlandsche letteren, in de wijsbe geerte enz. Het toekennen van den 'doctoralen graad is ook bij de wet ge regeld. Welke bevoegdheid verleent nu de doctorale graad? Die van doc- tot in de rechtswetenschap geeft de bevoegdheid zich als advocaat te doen inschrijven en om benoemd te worden tot de rechterlijke betrekkingen enz. Doctoren in de staatswetenschap en zij, die het aan die promotie onmid dellijk voorafgaande examen met goed gevolg hebben afgelegd, zijn be voegd middelbaar onderwijs te ge ven in de staathuishoudkunde enz. De doctoren in de geneeskunde en zij, die het onmiddollijk voorafgaande examen met goed gevolg hebben afge legd, zijn bevoegd de geneeskunst in haren geheelen omvang uit te oefe nen, na aflegging van het practische arts-examen, dus eerst als zij ook arts zijn. Wie dus doctor in de geneeskunde ls en niet het arts-examen heeft afge legd, mist elke bevoegdheid tot het uitoefenen der geneeskunde. Wie ge rechtigd is te promoveer en, kan het arts-examen afleggen en dan zijn promotie in den steek laten, hetgeen veelvuldig voorkomt. De geneeskundige wet bepaalt, dat (tot het afleggen van het practisck arts-examen bevoegd zijn: a). de zoo juist genoemde doctoren in de ge neeskunde of de doctorandi, zoo als zij vóór hun promotie lieeten en b.) zij, die achtereenvolgens de twee na tuurkundige en het theoretisch ge neeskundig examen hebben afgelegd. Deze laatste examens zijn weer om schreven in de geneeskundige wetten en hebben met de hooger-onderwijs- wet niets te maken, reden waarom zij geen recht geven op het verkrij gen van den weteoschappelijken graad van doctor. Zijn nu de artsen, die tevens doc tor zijn knapper dan hun collega's, die arts zijn maar niet promoveeren kunnen? Hét antwoord is neen, zij zijn allen even knap! Wie met de be voegdheid van arts tevreden is, doet eindexamen eeneu* Hoogere burger school met 5-jarigen cursus, daarna het eerste, het tweede natuurkundig ?n eindelijk het theoretisch genees-1 kundig examen om tot het arts-exa men toegelaten te worden.- De weg Voor iemand, die doctor worden wil, is: eindexamen gymnasium, p»ropae- deutis-, candidaata-, doctoraal exa men, artsexamen, promotie. Deze aan het artsexamen vooraf gaande examinia mogen al een ande ren naam hebben, practisc-h zijn zij geheel gelijk. Absoluut gelijk zijn de laatste drie exaanina. alleen het pro- paedeutis examen omvat ook dier kunde, het eerste natuurkundig niet, waar tegenover echter staat, dat de H. 13. S.'ers meer dierkunde op hun school leeren dan de gymnasiasten, terwijl deze laatst en onderwijs ont vangen In latijnsche en griekscho taal De kennis dier talen dunt gedurende de achtjarige studie aan de universi teit heel wat, de H, B._ S.'er leert er wat bij, zoodat ook dat verschil aan het eind der studieperiode niet heel groot meer is. Men kan dus met een gerust harrt verklaren, dat er tusschen wel of niet promoveeren geen ver schil in capaciteit bestaat, want ook tot het schrijven eener dessertalie kan men gemiddeld alle artsen gelijk bekwaam achten. Dokter is de naam waarmede men van oudsher een geneesheer toe spreekt en heeft niets- te maken met den graad doctor. Men epreekt im mers ook van een paardendokter; en een dokterskoetsje heeft ook al niets met een promotie te maken. Een arts, die een doctor in de wis kunde als patient heeft, wordt doocri dezen dokter genoemd, terwijl hij den patient, als hij hem niet tutol- eert, nooit anders dan met „mijn heer" aanspreekt. Onze oostelijke na buren hebben de gewoonte alle ge promoveerde personen „Herr Doctor" te noemen, als zij jarig zijn zelfs „Herr Professor". In het kort herhaald-: Doctor in de geneeskunde is een academische graad, die geen bevoegdheid verleent; Arts is de titel die alleen en uitslui tend het recht tot uitoefenen der ge neeskunde geeft; dokter is de gebrui kelijke wijze om een geneesheer toe 'te spreken.- Baïtenlandsch Overzicht PEARY EN COOK. COOK EN PEARY. De belangstellenden verdiepen zich nog steeds in 't Pool-mysterie. Wie van de twee is er nu eigenlijk ge weest. Zijn ze er beiden geweest, of geen van beiden? Intusschen publiceert Peary zijn reisverhaal. Men vindt er het eerste stuk van in -dit nummer. Zooals we Zaterdag vertelden, heeft deze Noord-Amerikaan het verlengde van de wereldas aan president Taft aangeboden. Dank u wel, seinde Taft terug, maar ...ek.... *k weet niet goed, wat 'k er mee doen moet. Dit schijnt den ontdekkingsreiziger niet te heb ben afgeschrikt; althans hij gaf aan de departementen van Binnen! and- sche Zaken en Marine mede kennis van de Pool-verovering. Het telegram aan Binnenlandsche Zaken luidde als volgt Ik heesch den 6en April do Ameri- kaansche vlag aan de Noordpool. Voordien nam ik, in naam van den president der Vereenigde Staten, van de gansche streek bezit Ik vertrouw, dat de Vereenigde Staten dit bezit zul len weten te handhaven. Het Marine-departement ontving van Peary het volgende telegram Hierbij geef ik eerbiediglijk kennis van mijn terugkeer. Heesc.h de natio nale vlag aan de Noordpool den 6en April. Dr. Cook heeft bij het verlaten van Denemarken een verklaring gepubli ceerd, waarin hij liet Deensche volk bedankt voor de hartelijkheid en waardeering. hem van zoovele kanten daar te lande bewezen. In W'eeneL heefi men zich geens zins laten uil het vekL slaan door het ongunstig oordeel van Peary over de expeditie van Cook. Het Geografisch Genootschap te Weenen heeft zoowel aan Cook als aan Peary een uitnoodi- ging gericht om in Weenen een voor dracht te komen houden. Trouwens de voorzitter van dai genootschap, prof. Eugen Oberhummer, hao reeds in een artikel in de Neue Freie Presse betoogd, dat hij zoowel gelooft aan de bereiking der Pool door Peary als aan het welslagen van Cook* Hij juichte beider succes toe, ook omdat hij hoopte, dat nu het wetenschappelijk poolonderzoek weer meer tot zijn recht zal kunnen komen. In een buitenlaudsch blad vinden wij nog het bericht, dat J. Pierpont Morgan, de bekende New-Yorksche bankier, aan Cook heeft aangeboden hem alle fondsen te verschaffen, die hij mocht noodig hebben om zijn be wering met bewijzen te staven. Cook zou die aanbieding onder dankbetui ging hebben van de hand gewezen. Zoowel Cook als Peary hebben een uitnood!ging ontvangen om deel te nemen aan het groofce waterfeest te New-York, ter gelegenheid van de Hudson-Fultonieesten. De commissie te New-York zou de Roosevelt, het Pool3chip van Peary, de eereplaats willen geven in de schepenformatie bij die waterfeesten. In do Daily Telegraph vinden wij een opsomming van den correspon dent te Kopenhagen van dat blad, waarin verslag wordt gedaan van uit spraken van gezaghebbende Pool-rei- zigers en deskundigen, die zich allen gunstig uitlaten over Cook en bewe ren, dat zij vertrouwen stellen in diens mededeelingen .Het zijn Amund sen (die Peary's beschuldig1 ng toe schrijft aan jaloesie), Dangaard Jen sen de administrateur van Noord- Groenland, de Groenland-reiziger Ry der, de ontdekkingsreiziger Victor Baumann, commandant Hovgaard, kapitein Sverdrup en de Deensche ont dekkingsreiziger Bay (een metgezel van Sverdrup op diens reis). Bay was aanvankelijk geneigd, het relaas van Cook in twijfel te trekkenmaar nu is hij overtuigd. Te Kopenhagen is de verontwaardiging over Peary's be schuldiging algemeen. Alle competen te beoordeelaars wijzen er op, dat de door Peary van de Eskimo's verkre gen verklaring ,dat Cook heel niet naar het Noorden zou zijn geweest, absoluut waardeloos is. De Eskimo's zeggen precies wat de blanke, die hen ondervraagt, het liefst wil hooren. DE OOSTENRIJKSCHE LEGER- OEFENINGEN zijn afgeloopen. Tijdens de manoeu vres zelf ging alles goed; doch daar na gebeurde een ernstig ongeluk bij het üe regiment dragonaers. Het regiment overnachtte onder den bloóten hemel. Tegen midder nacht begonnen de schijnwerpers der vijandelijke partij te werken. De paaiden van vier escadrons van dit regiment werden onrustig door het schelle licht, rukten zich van de piket palen los en renden weg, dwars over de lichamen der slapende soldaten heen. Van een wachtmeester werden borst kas en ribben ingedrukt, erwijl 19 sol daten zwaar verwond werden. Meer dan drie kwart der op hol geslagen paarden liepen verwondingen op. Om 7 uur gistermorgen ontbroken er nog ongeveer 60 paaiden. KEIZER WILHELM heeft een deel der legeroefcenlngen bij gewoond. Daarna is hij over Iglow naar Karlsruhe vertrokken. Op het baanvak Furth-Neurenberg-Crails- heim, in Beieren, werd de trein tot staan gebracht, omdat er op de rails knalsignalen ontploften. Deze signa len worden alleen gebruikt bij mis tig weer, doch nu was het een helde re lucht. Men denkt, dat 't een soort bangmakerij beteekende. Evenwel Keizer Wilhelm is behouden in Karls ruhe aangekomen, na vooraf het 14de legerkorps te hebben zien paradeeren. Toen de Keizer te Karlsruhe aan kwam, weid hij begroet door den eer sten burgemeester. Deze wees er op, dat het militair schouwspel een proe ve was geweest van de nationale weerkracht. De Duitschers hebben hun leger lief en dragen gaarne de wape nen, wijl zij weten, dat die den vrede kunnen bevestigen, waarbij alleen de arbeid zich ontwikkelen ban. Nadat de Keizer zijn tevredenheid had betuigd over de parade, zeide hij, dat, zoolang er oorlog zou zijn, het Duitsche leger de rots zou zijn, waar op de vrede gegrondvest werd. Om dien te behouden dient ons leger en daartoe zijn ook deze dagen van inspanning noodig. De Keizer is niet uit Baden vertrok ken, vóór hij den Groothertog van Baden tot generaal-veldmaarschalk benoemd had- De „Zeppelin III" maakt in de laat ste dagen proeftochten, teneinde na te gaan in hoever DE DRAADLOOZE TELEGRAFIE te gebruiken is dooi- luchtschippers. Zaterdag te 4 uur 40 min. ging de luchtbal de hoogte in, voerde eenige bewegingen uit en koerste te 10 min. vóór vijven naar Constants. Het weer was prachtigmaar er .woei een zwakke noorden wind. Te kwart over vijven seinde men, dat ar een kaart was gevonden, die uit dan ballon was geworpen en mee deelde, dat de achterste motor defect was geraakt De „Zeppelin" zette nu langzaam laugs den kortsten weg over den Rijn. koers naar Mannheim. Te 12 minuten vóór tienen in den avond, landde het luchtschip in goeden stijl op het terrein van de luchtvaartaf - dealing te Frankfort. DE NAWEEëN. Met strenge hand straft de Spaan- scbo regoering de bedrijvers der on geregeldheden te Barcelona- Er zijn 13 anarchisten verbannen. Verder zijn uit hun ambt ontzet een burge meester, twee adjudanten, acht leden van den gemeenteraad en de gemeen te-secretaris. Een aantal gemeente raadsleden van dorpen uit den om trek werden mede ontslagen. Die opstand is nu onderdrukt. Mag men de telegrammen gelooven, dan heeft de Spaansche eerste-minister zich uitgelaten, dat hij geloofde, dat de oorlog vóór het einde van deze maand tot liet verleden zou belmoren. Uit Marokko komt echter het vol gende telegram De vijand deed EEN AANVAL OP HET KAMP VAN SIDI AHMED, waarbij aan Spaansche zijde twee man gekwetst werden. Te Penon de la Gomera waagden de Mooren even eens een aanval, doch werden door Spanjaarden teruggeslagen. Aan Spaansche zijde werd geen enkel ver lies geledende verliezen van den vijand zijn niet bekend. Volgens een telegram uit Monterey, in Mexico, bedraagt het aantal slacht offers van DE OVERSTROOMING te Monterey en in de omliggende landsrtreek in Mexico tienduizend. Gansche dorpen zijn weggevaagd. Duizenden gieren zweven boven het district rond. De overlevenden komen or.i van gebrek en eten cactus-blade ren en wortelen. De geheele ta veld staande oogst is vernield. DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJDAG, waaraan 400 gedelegeerden, manne lijke en vrouwelijke, deelnamen, is "isteravond geopend. Bebel was wegens ziekte niet aan wezig. Ook Eduard Bernstein was er niet. Er worden morgen nog meer dere buitenlandsche gedelegeerden verwacht. Singer, uit Berlijn, verklaarde de partijdag voor geopend, en werd, met den ex-afgevaardigde Lipinski, tot het presidium beroepen. Een voorstel, om de taktiek van de pariij op de dagorde te brengen, werd eder ingetrokken. De minister van Binnenlandsche Zaken van Argentinië heeft een tele gram ontvangen, meldende, dat de regeeringen van Peru en Bolivia Za terdag een inleidend protocol onder teekend hebbei- ter oplossing van het grensvraagstuk, en van te voren een SCHEIDSRECHTELIJ KE UITSPRAAK van Argentinië hebben aanvaard. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht vragen op vereohilloud gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na do inzonding Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Als mede-erfgenaam stemde ik Indertijd toe het te verdoe len kapitaal aan eon onzer to laten als tweede hypotheek. Nu dreigt achteruitgang, wellicht faillissement- Welken weg moet ik volgen om het mijne terug ta verkrijgen ANTWOORD. Dan zal de eerste hypotheekhouder wel kunnen verkoo- pen, krachtens een beding in de akte gemaakt De hypothecaire vorderin gen worden dan zooveel doenlijk uit gekeerd cn voor het eventueel tekort kunt u als concurrent schuldeischer in den boedel opkomen, wanneer ge uwe vordering wilt doen verifiëeren. VRAAG. Ik ben bij de week ge huurd voor den dag en ontving een godspenning. Ik kreeg onaangenaam heden en dreigde op stoanden voet te vertrekken, wat ik echter niet deed maar nu zei mevrouw, dat ik niet meer terug behoefde te komen. Moei ik nu den godspenning teruggeven ANTWOORD. Ja, tenminste wan neer gij niet langer dan drie maan den in dienst zijt geweest, behoudens uw recht op een weck loon als schade loosstelling. VRAAG. Mogen meisjes boven de 16 jaar, op een mode-atelier gaan de. elf uur daags werken, met een uur rusttijd ANTWOORD. De arbeid van een vrouw boven 16 jaar, in werkplaat sen, mag elf uur per etmaal bedra gen. Die arbeid moet ten minste wor den afgewisseld door een rusttijd van een uur, tusschen 11 uur des voor- middags on 3 uur des namiddags. VRAAG. Mijn dochter is een jaar on zes wek^i in dienst. Nu is zij ziek geworden en zij moet plat te bed lig gen en misschien naar het gasthuis. Wie moet nu in de kosten voorzien, mevrouw of de ouders, en heeft zij nog recht op uitkeering Mevrouw wi- haar zes weken uitbetalen, wan neer het te lang duurt, om haai' weer terug te nemen, voor welk geval de dienst is opgezegd; ANTWOORD. Als het meisje bij hare ouders kan worden verpleegd, of in het ziekenhuis kan worden op genomen, dan behoeft mevrouw niet voor de verpleging te zorgen, en wat die zes weken betreft, wanneer zij niet meer terugkomt, dat is geheel in orde. VRAAG. Beleefd verzoek ik u mede te deelen, of Artis ook 's Zon dags iu de maand September tegen 25 ct. entrée voor het publiek ge opend is ANTWOORD Ja. VRAAG. Kunt u mij ook opge ven resp. justifiëeren do personeel© belasting van een huis, dat f 300 aan huur kost per jaar ANTWOORD De vraag is zoo niet (e beantwoorden. Behalve huis waarde zijn er nog andere grondsla gen. Ook wordt aftrek voor kinderen verleend. VRAAG. Is naar uw oordcel het visschen met den hengel resp. het nuttigen van visch uit de wateren in den omtrek gevaarlijk met het oog op mogelijke besmetting door de cholera- bacil, of moet dit aangemerkt worden als overdreven vrees voor deze ziekte ANTWOORD. Tegen het eten van visch, opgehaald uit onbesmette wateren en daarna goed gekookt of gebakken, hebben wij nergens een bezwaar gelezen. Binnenland PRINS HENDRIK TE WIJHE. Prins Hendrik bracht Donderdag middag te 3 uur per auto een bezoek aan den heer mr. baron De Vos van Steenwijk op „De Gelder" te Wijhe. Uit bijna alle huizen der straten, waar de Prins doorkwam, woed de vlag, terwijl Z. K. H. op het buiten goed verwelkomd werd door het fan farekorps met de uitvoering van de volksliederen. Gedurende Zijn verblijf op De Gel der werden nog ©enige nummers uit gevoerd. De Prins nam het aanleg gen van oen twijg waard in oogen- schouw en maakte een wandeling door de bosschen. PALEIS HET LOO. In verband met de plannen tot ver bouwing van liet Koninklijk paleis oj Het Loo, verneemt het „Hbld.", dat het gebrek aan logies ooi-zaak was, da± de Duitsche Keizer, bij zijn bezoek aan Middachten, zich niet naar Het Loo begaf. INT. ZEERECHT-CONFERENTIE TE BRUSSEL. Bij Koninklijk besluit van 8 Sep tember zijn benoemd tot gedelegeer den van Nederland bij de op 28 Sep tember te Brussel te openen inter nationale conferentie over zeerecht, de heeren Jhr. mr. O D. van der Staal van P;ershil, Hr. Ms. buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, te Brussel mr. W. L. P. A. Molen gr aaff, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Ho ogen Raad te 's-Gravenhage mr. C. D. Asser Jr., adv. en proc. te Amsterdam, eu E. Heldring, directeur van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Am sterdam* („St.-Ct.") VEILIGHEID. Stedeling Ben jo niet bang, dat jé kloine stulpie eens bij stormweer bo- ven je hoofd, zal wegwaaien? Boer Onmeugelikd'r leit 'n zwa* re h'eoeteek op, meneer. --*• Pa, wat is toch een belletrist? Wol, je verstaat Fransch, r.iet* waar Nu, wat ig belle in 't Neder landse!'. Schoon.- En tr i s te? Treurig. Goed. Bellelrioi, begrijp jo, is een schoon maar treurig beroep, want een belletrist heeft meestal geen geld.. Vrouw d©9 huizesWat wou je Brood Geld Bedelaar O, do ware weldadigheid kent geen grenzen IN DE MILITAIRE SCHOOL. KapiteinEen flink en dapper sol daat zal steeds daar worden gezien, op het slagveld, waar de meeste ko gels te vinden zijn. Begrepen Waar zou jij je bevinden. Storm? Recruut Storm In don ammunitie- wagen, kapitein t Esn dame (die bijzoader leeliik is) Conducteur, waar is de damescoupé ConducteurDie is bezet, dame., Maar weet u wat, hier is een leege coupé stapt u daar maar in en kijk dan uit het raampje dan zal er be paald geen heer inkomen. Echtgenoot (verwijtend)Je kust me alleen maar, wanneer je geld no'odig hebtl Vrouw En is dat dan niet dikwijls genoog MamaPiet, ga dadelijk aan je schoolwerk. Een flinke jongen mag nooit tot morgen uitstellen, wat hij heden doen kan. Plet: Uitstekend, mama. Willen wij dan de rest van den tulband maar op, eten. die gisteren overgebleven is? Kleine zus, die lot dusver haar jongste broertje niet anders heeft ge zien dan kruipende op alle vier. ziet hem nu overeind staan. O, mama - roept zij uit kom eens gauw hier broertje staat cp z'n achterbcenen. Roovar. Hier ie geld of je benl epn kind des doods. Hagenaar. Zeg eens, hoe dux# gij mij met „jij" aanspreken? DE DEKEN VAN IIET CONSULAIRE CORPS TE AMSTERDAM. Baron Rosenthal was consul-gene raal van Portugal en de oudste der vreemde consuls te Amsterdam. Als zoodanig was hij de doyen van het consulaire corps te Amsterdam, die bij officieele gelegenheden als b.v. de audiëntie van H. M. de Koningin te dezer stede, namens het corps optrad* Het Hbld. verneemt dat thans de heer Rud. Lehmann, consul-generaal van Griekenland, in anciënniteit de oud ste consul is en dus als zoodanig in de plaats van den heer Rosenthal treedt. GEBOUW TWEEDE KAMER. Ter uitvoering van het bestaande voornemen tot uitbreiding en betera beveiliging tegen brandgevaar van 't gebouw van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal zal o.in. moeten wor den beschikt over een zevental aan do oostzijde van het Kamergebouw gren zende perceelen. Om de beschikking over de eigen dommen te kunnen vorkrijgen, is toe passing noodig van de Onteigenings wet Daartoe strekt een ingediend wetsontwerp. SLACHTOFFERS VAN EEN HOL LEND PAARD. Een cadet var de Koninklijke Mili taire Academie te 's-Gravenhage met verlof zijnde maakte Vrijdagvoormid dag een wandelrit op den ouden Scheveningschen weg. Eensklaps schrikte zijn paard en wierp den rui ter van zich af, zoodat deze vrij ern stig aan de knie werd gewond, en hij per tram naar zijn woning moest, woorden vervoerd. Het paard was op hol geslagen cn rende in zijn vaart een wielrijder Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 62) Hoe lang hij zoo in zijn overpein zingen verdiept was gebleven, zou hij later niet hebben kunnen zeggen een paar minuten op zijn hoogst, terwijl hij achterover geleund op zijn stoel met gesloten oogen genoot van het zoete zijner eigen gedachten, toen plotseimg door een luid en aange naam lachen de stilte verbroken werd en een slepend© stem op vroolijken toon zei Mijnheer Chaubertin I en zeg mij nu eeiife, hoe denkt u al die aangena am dingen tot stand te brengen In een oogenblik was Chauvelin overeind, en met vlammende oogen en open mond keek hij naar het open venster, waar kruiselings op de ven sterbank, zijn éene been ai binnens kamers, het andere er nog buiten en terwijl de maan zijn rnodekleurig pak, zijn jas met breeden kraag en elegan- ten hoed helder bescheen de onver stoorbare Sir Percy zal Ik hoorde u zulke vriendelijke woorden mompelen, mijnheer, ging Blakeney kalm voort, dat de verlei ding mij te sterk werd om een gesprek met u te voeren. Een man, die in zichzelf spreekt, verkeert altijd ineen beklagenswaardigen toestand.... hij is óf een krankzinnige óf een dwaas... Hij lachte op zijn eigenaardige, on- noozele wijze en voegde er Veront schuldigend aan toe Natuurlijk denk ik er niot over, mijnheer .dien naam op u toe te pas sen.... het zou al van heel slechte vor men getuigen u zoo uit te schelden Juist nu u niet geheel op uw gemak is, niet waar?.... U voelt u immers niet volkomen op uw gemak.... niet waar, mijnheer Chaubertin..*. e och, pardon, Chauvelin? Hij zat daar volkomen op zijn ge mak, éen slanke hand op het mooi be sneden gevest van zijn zwaard het zwaard van Lorenzo Cenci in de andere het met goud gemonteerde lorgnet, waardoor hij zijn aartsvijand zat aan te kijken hij was gekleed als voor een bal, en de onverstoorbare be minnelijke glimlach speelde om zijn lippen. Chauvelin had ongetwijfeld op dit oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloren. Hij dacht er zelfs niet over zijn persoonlijke wacht te waar schuwen, zoo verbaasd was hij over die onverwachte daad van Sir Per cy. Toch had hij zich op die mogelijk heid moeten voorbereiden. Had hij niet zelf Jjevolen, dat de stadsomroeper door de geheele stad luid bekend moest maken, dat als één vrouwelijke gevangene uit Fort Gayo- le ontsnapte de geheele onmisbare be volking van Boulogne daarvoor zou moeten lijden. Het oogenblik, waarop Sir Percy de poorten van de stad binnenkwam, hoorde liij onwillekeurig de procla matie en hooide tegelijkertijd, dat die eene vrouwelijke gevangene, die zoo zorgvuldig bewaard werd de vrouw van den Engelschen spion, den Roo- den Pimpernel was. Was het bovendien geen feit, dat de Roode Pimpernel juist verscheen, waar of wanneer hij het minst ver wacht werd Was het niet natuurlijk, dat hij. nu hij eenmaal zeker wist, dat het zijn vrouw was, die in hei Fort Gayole zat opgesloten, dat hij nu om de gevangenis ging heenslui- pen en zoo over het Zuidelijk bolwerk kwam geloopen, dat toegankelijk was voor iedereen Ongetwijfeld was hij verborgen geweest achter de hoo rnen, en had misschien hier en daar wat opgevangen van het laatste ge sprek tusschen Chauvelin en ColLoh. O het was olios zoo natuurlijk, zoo eenvoudigVreeand dat het hem zoo onverwacht had toegeschenen I Woedend op zichzelf over zijn eigen verbazing, spande hij nu al zijn krachten in, om zijn onbeschaamden vijand dezelfde koelbloedigheid te toonen, waarin deze zoo onuitputte lijk was. Hij liep kalm naar het venster, dwong zichzelf tot kalmte en onver schilligheid. Reeds overzag zijn scherpe geest den toestand en de mo gelijke gevolgen daarvan en hij was volkomen bereid deze iu al zijn om vang te genieten. Sir Percy was nu bezig met een met kant omzoomden zakdoek de stof van den mouw van zijn jas te slaan, maar juist toen Chauvelin vlak bij hem was, stak hij een been naar den gezant uit. Wil u mij bij mijn been vastgrij pen, mijnheer Chaubertin zei hij vxoolijk. Dat gaat beter dan bij een schouder, en uw uitverkoren wacht van zes uitgehongerde kerels kan het andere boen nemen.... Neen! Ik bid u, mijnheer, kijk mij zoo niet aan.... Ik zweer u, dat ik het ben en niet mijn geest.... Maar als u nog twijfelt, ga dan alstublieft de wacht roepenvoor ik weer naar die vriendelijke maan vlieg..** Neen, Sir Percy, zei Chauvelin op vasten toon, ik denk niet, dat u op dit oogenblik zal willen vluchten.... Ik geloof, dat u mij wenscht te spre ken, anders had u mij niet zoo onver wacht ee nbezoek gebracht Neen, mijnheer, de lucht is te drukkend voor lange gesprekken Ik wandelde wat langs het bolwerk, en dacht aan onze vriendelijke ont moeting op het uur van het Angelus morgenavond.... toen dit licht mijn aandacht trokik was bang, dat ik verdwaald was, en klom dit raam binueu om inlichtingen te vragen. Over den kortsten weg naar de naastbij zijnde gevangeniscel, Sir Percy vroeg Chauvelin droog. Over iedere plek, waar ik gemak kelijker zou zitten, dan op dit ver- wenschte kozijn.... Het is zeker heel erg stoffig, en ik zeg u, dat het vree- selijk hard is Ik veronderstel, Sir Percy, dat u mijn collega en mij de eer aandeed van naar ons gesprek te luisteren En als u geheimen wilde bespre ken, mijnheel'.... e.... Chaubertin dan zou u het venster hebben moeten sluiten.... en den toegang tot de laan hier beneden verboden moeten heb ben. Wat wij bespraken, was geen ge heim, Sir Percy. De geheele stad weet het nu al. Juistu wisselde alleen maar van gedachten met eon duivel... niet waar Ik liad ook een onderhoud gehad met Lady Blakehey...... lleeft u daar iets van gehoord, mijnheer Maar Sir Percy had blijkbaar de vraag niet gehoord, want hij schoen geheel verdiept in de bezigheid, om een stofje van zijn onnavolgbarea chape-au-bras te slaan. Deze hoeder: zijn op het oogen blik in Engeland bijzonder in zwang, zei hij luchtig, maar hun tijd is voorbij, denkt u ook niet, mijnheer? Als ik naar de stad terugkeer, zal ik al mijn aandacht besteden aan het uitvinden van een nieuw hoofddek- Wanneer is u van plan naar En geland terug te keeren, Sir Percy vroeg Chauvelin sarcastisch. Bij het verwisselen van het getij morgenavond, mijnheer, antwoord de Blakeney. In gezelschap van Lady Blake ney Zeker, mijnheer.... en in dat van u, als u ons die eer wil aandoen. Ik vrees, dat Lady Blakeney niet kan vergezellen, als u morgen naar Engeland terugkeert, Sir Percy* iWordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5