"Crtrtver. Deze, een bediende van do Witte Sociëteit, word bewusteloos op lat nomen en in een juist passeerend rijtuig van het Koninklijk Staldepar tement naar de Ziekenverpleging in fe Duinstraat overgebracht. De poli- Êeurts, dr. Van Duyl, constateerde pen dood ten gevolge van schedel breuk. De man laat een vrouw en zes Slid eren achter. Congres over Os Huisindustrie. Tweede dag. De tweede dag was gewijd aan de pfenandoling der referaten van do Boeren jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys do Deerenbrouck, lid der Tweede Ka toor to Maastricht, en F. M. Wibaut, M van den Gemeenteraad te Amster- iht, beiden over„Wettelijke en «ndaro maatregelen ten opzichte .van xb Huisindustrie". Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck tateert allereerst in zijn referaat, ovenals bij alle wettelijke maat- jjegelen, die bescherming van den Woeider tot doel hebben, ook bij wet telijke maatregelen ten opzichte der huisindustrie bezwaren van principi- eelen aard te berde gebracht wordt. Echter vindt Mr. Ruys, dat, waar do overheid op-grond van den feitelijken toestand in de arbeidsverhoudingen van fabrieken en werkplaatsen rege lend moest optreden, zij daartoe te eerder bij de huisindustrie bevoegd is. Wat de practischo bezwaren be treft, men voert dikwijls aan, dat maatregelen tot bescherming van den huisarbeider niet zullen baten, con trole is onmogelijk. Wol worde toegegeven, dat de con trole van overheidswege in fabrieken veel gemakkelijker isdat do invloed dei vakorganisatie bij de huisindus trie zoo niet geheel ontbreekt, dan toch vaak zeer gering is. Zulks neemt niet weg, dat bij uit weiding van het getal ambtenaren dor arbeidsinspectie meer controle mogelijk is. Daarenboven op den eigenaar (of verhuurder) der woning, waarin de huisindustrie beoefend wordt, kan de wettelijke plicht gelegd warden zijn gebouw aan bepaalde eischen (materialen, ruimte, licht en lucht) te doen voldoen. Eindelijk heeft de ervaring aange toond, dat wettelijke maatregelen ver betering van den toestand der arbei ders in rite huisindustrie tot gevolg hebben, vooral indien daarmede ge paard gaat een zich ontwikkelend ver enigingsleven onder die werklieden. Alvorens eenige wettelijke maatre gelen te noemen, die ten deze verbete ring van den bestaanden toestand zouden kunnen te weeg brengen, dient do vraag beantwoord te wor den, m hoeverre de arbeidswet op de huisindustrie van toepassing ia Bij arrest van den Hoogen Raad van 4 Mei 1906 is beslist, dat onder fabrieken of werkplaatsen, in de ar beidswet bedoeld, alleen worden ver staan fabrieken of werkplaatsen van hot hoofd ol de bestuurders van het bedrijf, en niet woonvertrekken, waarover het hoofd van het bedrijf geen macht uitoefent. In de huisindustrie is dit laatste _xs' geval. De huisarbeider toch werkt in huis voor rekening van anderen. Op deze nijverheid zijn dus slechts van toepassing die bepalingen der arbeidswet, d>e niet alleen voor ar- bt ui in fabrieken en werkplaatsen geldon. Zij betreffen het verbod van he' doen arbeiden van kinderen on der de 13 jaar en het doen verrichten var een voor de gezondheid schade lijken arbeid door jeugdige perso nen. Buiten toepassing blijven die bepa lingen der arbeidswet omtrent het doen verrichten van on gezonden ar beid door vrouwen en omtrapt de be werking van den arbeidstijd van vrouwen en jeugdige personen. Achtereenvolgens worden in het referaat nagegaan a. De wettelijke maatregelen, die op alle bedrijven in de huisindustrie van toepassing kunnen zijn. b. Die maatregelen, die slechts voor bepaalde bedrijven moeten gelden. c. Maatregelen, die door de ge meentelijke overheid kunnen worden genomen. d. Internationale wetgeving. Onder a. geeft het referaat aan ter bevordering van de kennis van den tuostand der huisindustrie en hare arbeiders, registratie van deze laat ste voorschriften in het bedong der openbare gezondheid, waar voor wat betreft de eischen, waaraan de wo ning van de huisindustrie-arbeiders moeten vuldoen, den huiseigenaar wettelijke verplichtingen behooren te worden opgelegd, moet bij de toe passing der wettelijke verzekering, (ziekte, invaliditeit en oude dag) op dj huisarbeiders, de industrieel de verantwoordelijke persoon zijn. in aansluiting hiermede diene, dat tte thans ingevolge de arbeidswet voor fabrieken en werkplaatsen gel dende bepalingen op den huisarbeid moet worden toepasselijk verklaard, <vi waar noodig worden uitgebreid. Tevens kan door de medewerking jan de vaststelling van stukloon- schalen de overheid den toestand der huisindustrie verbeteren. Er dient de bijzondere nadruk op gelegd te wor den, dat de ellende der huisindustrie arbeiders in do eerste plaais moet toegeschreven worden aan de lage loonen. Do treurige toestand dier arbeiders, aldus het referaat, is niet allereerst een gevolg van hun slechte woningen, van het door ben uitgeoe fend bedrijf, waarvan er meerdere op zich zelf niet ongegrond zijn, doch van de armoede, de slechte voeding etc.. veroorzaakt door hun geringe verdiensten. Aan de verbetering der loonen dient dus de overheid bare aandacht te wijden. Onder b. wordt de wenschelijkheid ncpleit, dat do wetgever begint met voor bepaalde bedrijven hoogere eischen te stellen voor werktijden, rusttijden (vooral voor jeugdige per sonen en vrouwen), lokalen etc. De krachtig wordende vakorganisaties zullen de handhaving dier bepalin gen bevorderen, liet zal haai- allicht daarna kunnen gelukken van de pa- - troons afschaffing van de huisindus trie te verkrijgen. Voor wat betreft den toestand der woningen, waar huisindustrie wordt beoefend, geeft de woningwet den Nederlandschen gemeenten gelegenheid daadwerkelijk te grijpen, door bil verordening eischen te stellen van licht, lucht en ruimte, de ingebruikneming van lo kalen, etc. Ook door het verleenen van finan ce o len steun aan pogingen, om den toestand der huisindustrie-arbeiders ta verbeteren, kan de gemeente ten deze nuttig werkzaam zijn. Ook wordt betoogt, dat internationale regeling gewenscht is. Zij betoogt invoering van een stel van wettelijke maatrege len door de verschillende regeeringen binnen wier landsgrenzen de bepaal de tak van nijverheid wordt beoefend, ten einde eene gemeenschappelijke, gelijktijdige en gelijkvormige vast stelling der arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Ten slotte worden onder de andere maatregelen nog genoemd, vakorga nisatie, coöperatie-, eigen werkplaat sen, collectieve arbeidscontracten, voksoholen en vakcursussen, enquêtes en tentoonstellingen. De voorzitter schorst hierna de ver gadering en spreekt een woord van afscheid tot den Minister van Land bouw ,die vertrekken moet. De tegen woordigheid van Zijne Excellentie ie een bewijs van zijn belangstelling in da huisindustrie, dat zeer op prijs wordt gesteld spreker hoopt, dat de Minister spoedig gelegenheid moge vinden om ook nog op andere wijze (lie te toonen. Na nog eenige discussie vraagt de heer Troelstra ten slotte het woord, om als zijn indruk van dit Congres te geven, dat we daarmede niet staan aan het einde, maar aan het begin van de behandeling van het euvel der huisindustrie. Het zal zeer do vraag zijn, of de belanghebbenden wel komen tot een en dezelfde oplos sing. Over de specialiseering toch van hot vraagstuk is op dit congres wei nig gezegd, on kon niets gezegd wor den, omdat de arbeiders zeiven zich nog niet hebben laten hooren door hun organisaties. Spreker hoopt dan ook, dat de Ver- eeniging voor do tentoonstelling van Huisindustrie zich moge reorganises- ren. om thans in het algemeen den strijd tegen do euvelen der huisiudus- trio te oentraliseeren en organisee- ren. Do voorzitter zegt, dat hij het resul taat van dit congres hierin ziet, dat do verantwoordelijkheid en de plicht, dij op verschillende personen, op groepen van personen en de Regee- rine en Wetgeving rust, in het licht zijr. gesteld. In naam van de oommissie van het congres stelt spreker de volgende con clusie voor Het congres, enz., spreekt als zijn oordeel uit, lo. dat de toestanden in de huis industrie in Nederland met name wat betreft den arbeid van kinderen en jeugdige personen, den arbeidsduur, de werklokalen en het loon, van dien aard zijn, dat verbetering dringend noodig is 2e. dat maatregelen daartoe nit moeten gaan zoowel van de huisar beiders zeiven els van andere belang hebbenden en belangstellenden, 3e. dat het echter tevens noodzake lijk Is, dat de wetgever zijn aandacht wiido met name aan de toepassing, uitbreiding en naleving van de ar- beids- en veilgheidswetgeving op de werkplaatsen dor huisarbeiders, en aan de loonregeling. Maatregelen, waarbij zooveel mogelijk de organi satie van werkgevers en werknemers xijn te betrekken. Ten slotte wordt "net Congres door den voorzitter gesloten met een woord van dank aan do vertegenwoordigers der Regeering, en aan allen, die me dewerkten tot het welslagen er van. TWEE MENSCHEN VERBRAND. Een vreeselijke brand heeft Vrijdag nacht omstreeks half twaalf te lerse- ke gewoed. Omstreeks dien tijd stond het schuurtje, gelegen achter do woning van den heer Poelman, in lichterlaaie. Do vlammen grepen met zulk een snelheid om zich heen, dat de schuur in een oogenblik door het vuur was verteerd. Geen wonder, want do vlammen vonden een wel kome prooi in de grooto massa's kool zaad, welke op zolder lagen opgesta peld. Op denzelfden zolder sliepen de 27- jarige knecht en do 23-jarige meid. De brandweer uit Ierseke deed alle pogingen om het vuur te stuiten en mocht er inderdaad in slagen de om liggende perceelen te beveiligen en greoter onheil te voorkomen. Poel man en zijn vrouw redden zich nage noeg in nachtgewaad. DESERTEUR GEVAT. Te Nijmegen is Donderdagavond gearresteerd ©en 18-jarig jongmensch dat, na dienst te hebben genomen bij het korps mariniers, herhaalde ma le'. uit zijn garnizoen te Rotterdam was weggeloopen uit heimwee naar zijne te Nijmegen wonende moeder, hetgeen ook weder voor eenigen tijd had plaats gehad, waarom hij als deserteur in het Algemeen Politie blad gesignaleerd stond. Lang heeft hij zich weten schuil to houden, doch dion avond liep hij in de Burchtstraat tegenover den Schouwburg een twee tal rechercheurs als liet ware in de armen. Een worsteling ontstond, waarbij S. heftigon tegenstand bood, maar ten slotte gelukte het, hem te overmannen. Gemengd Nieuws Peary's Pooltocht. In de „Times" verschijnt een ver haal van Peary's pooltocht. Toen de „Roosevelt" den 18en Aug. Etah verliet en naar het noorden stoomde, had zij behalve de beman ning, die uit het zuiden was meege komen, nog 22 Eskimo's, 17 Eskimo- vrouwen en 10 Eskimo's-kinderen aan boord. Verder 236 houden en 40 wal russen. Nadat op de reis van het pool- schip door Smlthsond, Kano-bokken, Kennedy-kanaal, Hall-bekken en Ro- beson-kanaai de gewone moeilijkhe den waron ondervonden, aan derge lijke pooltochten per schip verbonden nadat dus de „Roosevelt" behoor lijk haar deel had gehad van stormen, ijsgang, ijspersingen en mist, werd Kaap Sheridan bereikt, waar men het winterkwartier inrichtte. Do voorra den worden uit het schip gehaald en aan land gebrachter werden huizen en werkloodsen gebouwd, jachttoch- ten werden ondernomen en op tal van plaatsen langs do Noordkust van Grantland werden voorradendepöta aangelegd ten gebruike bij den groo- ten sledetocht in het voorjaar. De jachtpartijen hadden een gunstig re sultaat en leverden een wolkomen bult ban muskusoesen, rendieren en beren. Voorts werden meteorologische en getiidon-waarnemingen uitge voerd. Eindelijk kon, na uiterst zorg vuldige en omvangrijke voorbereiding de sledetocht naar het noorden op 1 Maart vertrekken van kaap Columbia. Aan dezen tocht namen deel 7 leden der expeditie, met 17 Eskimo's, 19 sle den en 133 handen. Naar reeds be kend is, werd de voortgang gestuit door open water van 4 Maart tot den Hen. Op den 5en Maart verscheen de zon voor een paar minuten aan de kim, toen verdween zij weer. Dat was se dert don len October haar eerste ver schijning. Uitvoerig worden in de Times de moeilijkheden en bezworen beschreven, die het gevolg waren van het geleidelijk vermindoren van het aantal deelnemers, doordien telkens groepjes werden teruggezonden. Op sommige dagen werdén reusachtige afstanden afgelegd, welke afstanden in werkelijkheid nog aanzienlij kei- zouden ziïn geweest, indien niet de tegenwind, die gelukkig maakte, dat de open plekken tusschen de ijsvelden zich sloten, ook tevens die ijsvelden naar het zuiden had doen afdrijven. Op den 88en breedtegraad scheidde zich de laatste groep van de hoofdex peditie. De teruggaandon stonden on der leiding van den gezagvoerder van de Rooseveit, kapitein Bartlett. Deze had wel verder mee naar het noor den willen gaanmaar om de moei lijkheden van het sledentransport niet grooter te maken dan noodig was, was de terugkeer van Bartlett noodig. Deze laatste is een New Foundlander, al zoo een Britsch on derdaan. Hij heeft dus, buiten enkele Amerikanen en eenige Eskimos', de hoogste breedte bereikt, en van de Britten Is hij do recordhouder. (Zou Peary hem misschien hebben terugge stuurd, omdat hij geen Amerikaan is?). Hoe het zij, Bartlett ging terug op 88 gr. N.-Br. Men weet, dat een groep onder lei ding van Ross Marvin reeds op den 86en breedtegraad was teruggestuurd. Op den terugweg naar Kaap Columbia is Marvin toen verongelukt. Vóór Bartlett naar het zuiden ver trok was hem een afschrift gegeven van alle tot zoover gedane waarne mingen en gehouden aanteekeningen. De expeditie, die zich bij Kaap Co lumbia aan de noordkust van Grant land (ca. 70 gr. W.L.) op het zeeijs begaf vor den grooten sledetocht noordwaarts, bestond uit Peary, Bartlett, prof. Mac Millan, dr. Good- sell, Borup, Marvin en Henson. Bo vendien gingen mee 17 Eskimo's. 133 honden en 19 sleden. De expeditie was In drio groepen ingedeeld. Bartlett leidde de voorhoede, dan kwam de groep van Marvin en Borup, daarach ter Peary met het gros der deelne mers. Reeds eersten dag het woei een sneeuwstorm geraakten eenige sleden onklaar en moesten er Eskimo's terug naar Kaap Columbia om uit het kampement aldaar, dat Crane City was gedoopt, reservesle den te halen. Volgens het plan zou de eerste groep (onder Bartlett) voor uit gaan om door het ruwe ijs bij de kust een pad te effenen voor do hoofd colonne, hetgeen ook geschiedde. Den 16en Maart merkte Peary tot zijn groot leedwezen, dat een van Mc. Mil- lan's voeten bevroren was. Dat was al sinds 2 of 3 dagen het geval geweest, maar Mc. Millan had het stil gehou den in de hoop, „dat het wel weer vanzelf terecht zou komen". Doch toen Peary den toestand van den voet had onderzocht, bgreep hij, dat Mc. Millan niet verder mee kon. Deze werd dus teruggestuurd. Gelukkig waren Marvin en Borup net den dag tevoren zich men hun honden bij de hoofdgroep komen voegen, zoodat Peary honden en sleden kon missen om die met Mc. Millan terug te zen den. Borup en Marvin waren n.l. te ruggestuurd om nieuwe voorraden brandstof en alkohol te gaan halen. Dien lCen (breedte of lengte worden niet aangeduid) werd een looding uitgevoerd, die een bodemdiepte van 825 vadem aantoonde. Peary besloot daaruit, dat hij den z.g. onderzee drempel van de kust al voorbij was. Het meet ergens tusschen 84 gr. en 85 gr. zijn geweest bij 84 gr. gaf een looding nog pas ilO vaam. Deze over gang van kust-zee in diepe zee komt ook tot uiting in de geaardheid van 't ijs nari de oppervlakte. Ter plaatse van dien overgang werden n.l. in den regel breede open kanalen, door Peary „the big lead" genoemd, aan getroffen. Het zee-ijs ten noorden van „the big lead" drijft langzaam in oostelijke richting. Het ijs ten zuiden er van ligt betrekkelijk vast ten op zichte van de kust. Peary had nu met, de voorhoede de regeling getroffen, dat deze sliep als de hoofdgroep marcheerde en omge keerd. Zoodoende was er steeds een maal per dag contact tusschen die groepen. Alg de hoofdgroep, met de zwaarbepakte sleden in hat kamp van de voorhoede kwam, trok die weer verder om den weg te banen en te ef fenen. Toen de expeditie het record van Cagni (hertog der Abruzzen, 83 gr. 33") geslagen had, werd Marvin, naar de kust teruggestuurd. Tot afscheid zeicte Peary enkel„Beste kerel, pas goed op de ijsspleten". Dat was op 24 Maart. Maar zelfs die goede raad heeft Marvin niet voor zijn noodlot kunnen behoedende jonge geleerde is op den terugtocht verongelukt. Van de aanvankelijke deelnemers was reeds vroeger dr. Goodsell en la ter Borup teruggestuurd. Peary en zijn makkers zetten den tocht over de drijvende ijsvelden voortde omstandigheden waren gun stig, maar de mistige atmosfeer be moeilijkte het schatten van afstan den. Den 25en Maart werden dikke sneeuwlagen aangetroffen, zóó dat zij alle spleten en kuilen in het ijs als 't ware vulden. Hier kwam Peary de voorhoede achterophij vond Bart lett en de zijnen uitgeput, ja bijna ont moedigd. Maar hij wist hen weer aan het werk to krijgen. Den volgenden dag werd Bartlett opnieuw ingehaald door de hoofdgroep. Men trof hem aan voor ©en breed open kanaal. De expe ditieleden bouwden nu sneeuwhutten en Legden zich te ruste. Peary werd echter plotseling uit den slaap ge wekt door het in beweging raken van M iLs. Ög elechta enkele meters af stand van de hutten had zich een breede scheur geopenden het had niets gescheeld of een van de hon den-spannen was te water geraakt. Een ander span was bijna onder ijs blokken verpletterd. Het ijs ten noorden van de spleet-, welke zich had geopend dreef af naar het westen, dat ten zuiden der spleet en waarop de expeditie zich bevond, naai' het oosten. Peary schopte een opening in de hutten waar de slede drijvers sliepen en beval hun de sle den voor het vertrek gereed te ma ken, ten einde op het eerste gunstige oogenblik de wijk to kunnen nemen. Ofschoon het ijs nog lang in beweging bleef, sloot de spleet zich tenslotte, en met snelheid werd nu de overtocht uitgevoerdmaar dikwijls moest de sleden-karavaan over ijs gaan, dat zoo dun was, dat het zich boog onder het gewicht van menschen en dieren. Echter werd op eenige kilometers ver der naar het noorden dikker ijs be reikt, waarover de sleden «nel voor uit konden komen. Den 2Sen Maart, voor het eerst sinds de karavaan Kaap Columbia had verlaten, had de expeditie feilen, konden tegenwind te verduren, die de menschen scherp in het gelaat sneed. Maar zij klaagden daarover niet, want die wind maakte, dat de open kanalen tusschen de ijsvelden zich sloten en er dus weinig opont houd wasmaai- aan den anderen kant deed de wind het gansche ijsvel den-complex naar het zuiden afdrij ven, waardoor de expeditie verschei dene mijlen verloor. Men was toen ongeveer bij den 88en breedtegraad, en Bartlett, die er op gesteld was, dien te overschrijden, Irak nog 5 6 mijl noordwaarts en deed een plaatsbepaling, die echter 87 gr. 48' gaf. Van deze waarneming werd het resultaat in duplo genoteerd; Peary hield één afschrift, Bartlett, die daar naar do kust terugkeerde, nam het andere mee. Bij Peary bleven nog slechts zijn trouwe neger Hensony die hem op zijn meeste Pooltochten had verge zeld, en vier Eskimo's. Van dezen waren de negpr en de Eskimo's Ootam, Egingwah en Sig- loo beproefde slede-drijvers. De 4e Eskimo was een jongen, die er fel op wag den tocht tot het einde mee te maken, omdat hij voor de hem toege zegde belooning de gunst hoopte te verwerven van den vader van het meisje, dat hij wilde trouwen. De honden waren, hoewol mager, nog in goeden toestand ;ook de steden waren nog in goeden staat. De voorraad le vensmiddelen was nog ruimschoots voldoende voor 40 dagen, en daarna konden de honden zelf nog worden op gegeten de groep kon dus nog wel een 50 dagmarschen maken. Peary maakte nu een wijziging in zijn plan; hij besloot 5 dagmarschen uit te voe ren van 15 mijl elk. Die morsclien moesten tot een eind ziju gebracht vóór den middag van den oen April, teneinde nog op dien dag een plaats bepaling te kunnen verrichten. Peary hoopte daarbij, dat het goede weer van de laatste dagen zou anhouden. Er zou op de laatste marschen zoo goed als niet meer worden geslapen, enkel af en toe worden ge stopt oin thee te zetten en den honden rust te geven. Op den 5en dag zou dan met een enkele slede met een dubbel span honden nog een laatste groote afstand naar 't noorden worden af gelegd, waarbij Peary zich door slechts een of twee mannen wilde doen vergezellen. Den len April werd overgegaan tot de ten uiLvoerleggmg van du plan. De inarsch duurde 10 uur en bracht do expeditie voorbij den 88en graad. Ofschoon er zich tij dens de korte rust een groote scheur in het ijs vormde, kon den volgenden dag weer een prachtige afstand wor den afgelegd. Reeds kwam het den reizigers voor, dat de zon den gan seden dag even hoog aan den hemel stond. En zoo ging het met snelle vaart verder, waarbij slechts nu en dan van het ijshouweel behoefde te worden gebruikgemaakt. Men. was nu reeds voorbij de breed te 881/2 gr. Sport eo Wedstrijden VOETBAL. Haarlem's Twintig-jarig Jubileum Zondag op het llaarlem-veld, weer hostel)jk versierd met talrijke vlag gen, was het de tweede dag van Haarlem's feest. Zestien elftallen kwamen op dezen dag in het veld, en de administratie van kleedka mers, handdoeken, zeep en thee voor die massa voetballers was ingewik keld genoeg. 's Morgens werd op twee velden ge speeld. De acht H. V. B.-eerste-klas- sers bestreden elkaar tn de eerste ronde van Afdeeling II, met de vol gende uitslagen 10—11 aHercules—Heemstede, 1-0. 10—11 b Klein HaarlemV.I.O.S., 1—1. (Bij loting gewonnen door Klein- Haarlem). 111/4-12 1/4 c E. D. O. II—H. V. V.. 4-2. 111/4-12 1/4 d Haarlem HI—Z. V. V., 2—1. Daarna wer<l om één uur een match voor Afdeeling I der Serie- wedstrijden gespeeld tusschen Haar lem II en de Amsterdamsche V. V. Hoewel het een spannende match was, legde Haarlem's reserve het te gen de derde-klassers leelijk af. Tot groot genoegen van T publiek maak te Haarlem II de eerste goal, maar met rust was 't 11 en tenslotte won A. V. V. na harden strijd. Tegen half twee kwam er veel meer publiek op het veld, in de half-afge- ncaakte en reeds gedeeltelijk van ban ken voorziene tribune «aten heel wat menschen. Om half drie begon do match HAARLEM—VITESSE, 2—0 dde in verband met den beschikbaren tijd slechts twee maal een half uur duurde. Haarlem kwant met een klei ne wijziging mi H elftal van verleden week uit roet Utermork (capt.),- 1 i De Wolff, Sorné, Veen, Healey, Haak, Patrick Miller, Verwey, Bijleveld,- Xhomas Miller, Filipse. 1 De Arnhemaohe eersteklassers kwa men in hunne geelzwart gestreepte jerseys la H. V. V.) het veld op. Het begin was spannend, Vitesse bewees al direct gevaarlijker tegen stander to zijn dan U. D. de vorige week. De Haarlemsche achterhoede i3 echter een uitstekend geheelik ge'oof dat dit achterstel wel het beste is. dat Haarlem ooit bezeten heeft. Albert Haak in de midden-linie is vooral een uitstekend speler; Hëaley's verbluffende handigheid was ook den Arnhemmers te machtig, die steeds probeerden het door forsch spel op bom te winnen, maar ar niet In slaag den. Beide backs voldeden bijzonder; De Wolff kan 't heel wat boter dan mid denvoor spelen I Minder is do voor hoede, die wel aardig samenspeelt, me ar weinig schiet, vooral door de lichtheid dei* drie binnenspelers. Tho mas Miller is m. i. geen speler voor Iv-t eerste elftal hij heeft goede mo menten, is soms heel handig, maar wordt ais 't er een beetje op aankomt, op zii gezet. In het begin van deze match be stond bij de Haarlem-spelers eene sterke neiging om het sóhieten aan elkaar over te laten, wat voor de Yitesse-backs nogal gemakkelijk was. Langdurige operaties van Haarlem's voorhoede in het Vitesse-penaltyge- bied hadden geen succès, Rees hield riool een paar schoten, 0. a. op een heel gevaarlijk moment een flinken ui' van Bijieveld. Een draaiend boog schot van Healey, dat gevaarlijk deed, ging d'r over. Vitesse's voorhoede kwam ook eens aan de beurt, en speelde niet kwaad. Toen Uitertnark een bai liet vallen, scheen hun eerste goaltje te komen, maar een hard schot vloog juist bui ten den paal...., Toen Rauch rusten floot, was het nog 00, aooals aan 't begin. Van alle zijden aangemoedigd, be gon Haarlem daarna weer den Vi tesse-keeper te belagen, en nu einde lijk met succes. Een hooge voorzet van Patrick Miller ging over Rees heen, Filipse kwam aangerend, en liep den bal roet zijn borst in het doel (1-0). Algemeen enthousiasme. Weer ging Haarlem's rechtsbuiten er van door, maar werd op het punt van voor to zetten volkomen fair opz" getackeld". Scheidsrechter Rauch was blijkbaar van oordeel, dat hier armen-duwen in 't spel was en gaf penalty. Utermark wenschte die niet te accepteer© n en trapte met op zet een meter of tien naast, onder algemeen applaus. Kort daarna kwam toch nr. 2, toen ua goed samenspel der Haarlem voorhoede Bijieveld met een prachtig schot succes had (20). Hiermee was 't beslistUtermark stepte nog een paar mooie schoten en het was tijd Haarlem had een spannende wedstrijd welverdiend ge wonnen. Van beide zijden werd hard voor de overwinning gewerkt. Na een korte pauze volgde het ko- rr.'sehe nummer van het programma. Dat was de GECOSTUMEERDE VOETBAL WEDSTRIJD. Lezer, 't ie me onmogelijk u de schitterende verzameling van twee ën-twintig types, die op do tonen der Schotenseho Harmonie begonnen met een succesvolle „ommeganck" volle dig te beschrijven. Schitterend was ongetwijfeld Lijnkamp's oude vrouw- créatie, en ook het succes van de beide oudste gebroeders Haak, van Bouwmeester, die een bevallige keu kenmeid en van Utermark, cüe een even bevallig hm jong meisje creëerde, was groot. Nadat beide partijen zich keurig opgesteld hadden (geijkte zin in voet bal verslagen, nietwaar was het na tuurlijk direct penalty, en da scheidsrechter vergat zijn plichtmati ge onpartijdigheid, door hieruit schit terend te scoren. Hierbij bleef het niet, er werd ijverig gedoeld zooals ze bij korfbal zeggen), hoewel Bijle- veld's schrikaanjagende toeter uitste ken backte voor 't eene doel. Scheids rechter Bergmeyer voelde wroeging over zün begane partijdigheid, en herstelde die door aan de overzijde even schitterend tegen te scoren. Op diverse wijzen werd met behulp van japonnen, etc., de bal verdonkere maand, zonder dat de scheidsrechter hiertegen optrad (hij gelieve dit niet als een verwijt op te nemen, ik lever bij voorkeur geen ongunstige critiek op scheidsrechters). Droevig werd het spel onderbroken door een ongeval, aan een der backs overkomen, die in geruimen tijd niets te doen kreeg en in die periode blijk baar gekwetst werd. Onmiddellijk werd het spel gestaakt, vier man pas tor. op het slachtoffer van „dat ge vaarlijke voetbal" de bekendé metho de van kunstmatige ademhaling toe, terwijl twee anderen over hem heen- vielen. Dit alles bracht hem spoedig weer in orde. Veel zou ik u nog van dezen zeer belangrijken wedstrijd kunnen mee- deelen, die na een zeer onreglemen- tairen speeltijd van ruim een half uur zeer plotseling eindigde, maar Haarlem's Dagblad heeft meer rubrie ken dan de sportrubriek en ik eindig dus met de mededeeling, die ik uit goede bron ontving dp. uitslag van do gecostumeerde match was onge veer 54. Het was weer een dag van aardige, prettige wedstrijden, die uitstekend verliep. Voor den derden en Jaatsten Zon dag van Haarlem's feest staan op het programma do demi-finales en finales van de serie-wedstrijden, eerste en tweede afdeeling. Het eerste elftal heeft dan „vrijaf". OM DEN ZILVEREN BAL. werden op het H. B. S.-teitredn Zon dag weer twee matches gespeeld. Het begon met: SPARTA—VELOCITAS, 0—1. Door te veel zelfvertrouwen en het uitstekende voetbal van Velocitas ver loren de kampioenen hun eersten wedstrijd. Door Blume doelpuntte Velocitas twintig minuten na de rust, en ondnks hard werken van 't volledi ge Sparta kwam de gelijkmaker niet. QUICK—H. B. S., 6-0. Een plaatselijke ontmoeting, waar in H. B. S., dat niettegenstaande de talrijke berichten van hare verzwak king nog wel degelijk Von Renter» ghera en Gonsalves In t elftal had, toch verre de mindere was. Quick ia dit jaar in schitterenden vorm en H. B. S. moest er leelijk aan gelooven. Met rust was de stand al 30. ANDERE SERIEWEDSTRIJDEN. Behalve de Zilveren Bal en Haar lem's jubileumswedstrijden werden door H. V. V., door Hercules Utrecht, in Tilburg en in Enschedé diverse se riewedstrijden gehouden. Laten we ze hier even noemen: SERIEWEDSTRIJDEN H. V, V, D. F. C. I—Concordia I, 21., Achilles I—O. D. O., 1—0. Volharding III. B. S. II, 8—2 (Consolatiewedstrijd). H. V. V. IXerxes 4—1 (rust 4O)'* SERIEWEDSTRIJDEN HERCULES. Kampong—D. O. S., 1—0, (verlengd) Allen Weerbaar—Hercules II, 6—2. Hercules IRobur et Velocitas 41. U. V. y.Olympia, 10 (verlengd). TILBURG. D. V. S.N. O. A. D. 1—0 (verlengd} Sparta II—ZaltBommel 5—0* Finale: Sparta II—D. V. S., 4-0. TWENTSCHE SPORTFEESTEN TE ENSCIIEDó. Hercules—E. V. V., 2-0. PhenixOranje Nassau, 51* P. W. I—Hercules, 40. Hercules—Oranje Nassau, 20. Finale: P. W.—Phenix 7—3 (rust 3—2). De P. W.'er Mönch schoorde in de zen eindstrijd vijfmaal. DE NEDF.RLANDSCIIE ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN 1909. zijn als volgt behaald: Borstzwemmen korte afstand (80 M. en 240 M.): L. Benenga (De Jonge Kampioen). Borstzwemmen lange afstand (600 M. en 1600 M.: P. L. Ooms (De Jonge Kampioen). Rugzwemmen korte afstand (80 M.) C. J. Tersteeg (Het IJ). Rugzwemmen lange afstand (240 M.): J. G. Cortlever (Het IJ). Duiken: Jac. van Es (Het IJ). Schoonspringen: N. Sturkop (D. J* K.) Stoomvaartberichteö TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Malang vertrok 11 Sept. van Hamburg naar Rotterdam. Het stoomschip Koning Willem I ar riveerde 11 Sept. te Batavia van Am^ sterdam. Het stoomschip Rindjani vertrok 11 Sept. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 11 Sept. van Singapore. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 10 Sept. van New-York naar W.- Indië.; Het stoomschip Prins Willem III, van Amsterdam naar Paramaribo, air- riveerde 10 Sept. voorm. 8 uur te Ma deira en zette denzelfden dag, 6 uur nam. de reis voort. Het stoomschip Prins Willem IV, arriveerde 9 Sept. te Paramaribo van Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 10 Sept. van Paramaribo n. Amsterdam. Het stoomschip Tabanan, van Rot terdam naar Java, vertrok 10 Sapt* van Colombo. Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 Sept* te Marseille. Het stoomschip Koning Willem Jl,; van Amsterdam naar Batavia, ver trok 10 Sept. van Lissabon. Het stoomschip Ambon vertrok 11 Sept. van Amsterdam naair Batavia. Het stoomschip Eemland, van Am sterdam naar Buenos Ay res, vertrok 10 Sept. van Rio Janeiro. Het stoomschip Soestdijk arriveer de 10 Sept des voorm. van Rotteuv dam te Philadelphia.. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam vertrok 11 Sept. van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naai* Batavia, passeerde 11 Sept. Perim.- Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 10 Sept. van Perim. Het stoomschip Rijnland,, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, arriveer de 11 Sept. te Rio Janeiro. Het stoomschip Prinz Regent Luit pold, van Rotterdam naar Oost-Azië, arriveerde 10 Sept. te Napels* FAILLISSEMENTEN. Breda, 10 September. J. M. Simoff,- oud-xitmeester des cavalerie te Tete- ringen. Rechtar-commissaris: jhr. ror. A. J. J. van Sasse van Ysselt, Arnhem, 9 September. L. J. See- gers, sleeper, te Nijmegen. Rechter commissaris: mr. H. J. van der Poel Hiddingh. 24 Augustus. S. Snatager, open> bare koopvrouw to Arnhem, vroeger wonende te Zutphen en aidaair gehan deld hebben onder de handelsven-' nootschap Chemische fabriek „Eure ka." Rechter-commissaris: mr. H. J*; van der Poel Hiddingh* Opgeheven: M. Cornelissen en C* F. Zeitsen, beiden timmerman en aannemer, handelende onder den naam Corne lissen en Zeitsen, wonende te Nijmr* gen. Geëindigd: M. van den Berg, Amersfoort* B. P. Correljó*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6