Verschijnt dagelijks, behalve oo Zoo- es Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. Ho. 8043 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1009 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB KAANUENI Voor Haarlem i f 12H Voor de dorpen In den omtrek «aar een Agent gevestigd b (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1-65 Afzonderlijke nummers0.02K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en tranco per post 0.45 Dlïgave der Vennootschap Lonrens Coster. Pirectenr 1. C. PEEREBOOiB. ADVERTENT lÊNi Van 1—5 regels 80 Cis.: Iedere regd meer 10 Cts. Buiten het Arrondfes^ent Haarlem van t—5 regels /Ielke regd meer ƒ0.30 Reclames 30 Cent per regd* Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cis. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie! Groote Houtstraat Ifltercommonaaj Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratis 724 Drukkerij i Zolder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSa reclames van bulten het Arrondissement Haarlem to dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buttentendsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoeastraat TG78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 15 SEPTEMBER. Gr. Mairkt: Muziekuitvoering, 8 uur. Circus Carré: Voorstellingen, 2 en 8 uur. OM ONS HEEN No. 990. Reisherinneringen. HL Wat lederen toerist, maar vooral den Nederlander, in een landschap aantrekt, is een waterpartij. Dat aal wel voor een deel de reden wezen, waarom zooveel -Hollanders hun zomervacantie in Zwitserland door brengen, want in dat opzicht is hot Vleine bergland ongeëvenaard. In den tijd van tien dagen heb ik er vijf meien gezien en er vier bevaren. Het eerste was dat van Zürich, mooi gelegen, waarop groote stoomers en kleine, vlugge booten gelegenheid ge ven tot bekoorlijke watertochtjes, bet tweede was hel Vierwaldstattermeer, he'. grootste en statigste van alle, het derde 't meer van Brienz, vloeibaar verbindingsteek en tusschen Interla ken en Luzern, omdat tusschen die twee steden geen doorgaande spoor wegverbinding bestaathet vierde 't bekoorlijke, huiselijke meer van Thnn, waarop het, naar men zegt, toch zoo duchtig spoken kan, en het vijfde 't meer van Lugano. Alleen bii bet laatste zijn we aan den kant ge bleven, al de andere hebben we be varen. En ieder, die dat deed. moet er een gevoel van weelde uit hebben overgehouden, een indruk van be wondering over zooveel natuur schoon, uitgestrooid in een zoo klein hoekje van onze aarde. Maar van alle spant het Vierwald- etatter Meer de kroon. Eiken dag leggen aan de ruime kade eenige meu ten de groote booten aan, die naar 'Alpnachstadt en naar Fluelen varen, modern ingerichte vaartuigen, waar van* we ons, ai zijn ze in Zwitserland, te Winterthur, zelf gebouwd, afvra gen hoe ze in het meer gekomen ziin. Iu den drukken tijd verdringen de reizigers elkaar tegen het oogehblik, waarop instappen geoorloofd is, maar leder komt mee- Sommige booten kun nen elfhonderd, andere dertienhon derd passagiers vervoeren, de bevol king van een klein dorp. En het komt dan ook meermalen voor, dat men op de dekken over de hoofden kan loo- pen. De eerste merkwaardigheid, die we op de boot aantreffen, was wel de naar 't scheen Hóngaarsohe jonge vrouw, He, evenals haar begeleider, ee deftig oud heer, een groote sigaar rookte uit een papieren pijpje, met een gewoonheid van gebaar, waaruit bleek, dat zij niet aan haar proefstuk was. Maar toen de boot in beweging kwam, was er beters te zien. 't Was een heldere dag. Zelfs de Pilatus, an ders bijna altijd in nevelen gehuld, scheen op het punt zijn kop uit den Bluier los te wikkelen. He<t gezicht op de oevers was van onbeschrijflijke schoonheid. Telkens verandert panorama. Nu eens schuift de boot tusschen hooge bergwanden, dan weer verwijdt zich het water en geeft het verrukkelijkste vergezicht op dorpjes aan den kant. De namen .Vitznau, Brunnen, Fluelen, om er maar enkele van de vele te noemen, klinken voor ieder, die ze gezien beeft, na als een herinnering aan ronneweelde en kleurenpracht. Aan de oevers, langs de hellingen ziin de keurige a ilia's, de sierlijke Chalets als onopzettelijk rondgestrooid overal boven het blauwe meer rijzen trotsche bergen omhoog. En wanneer we ein- flelijk den Pilatus uit het oog hebben verloren, rijst aan den horizon de eeuwige sneeuw op den top van de Bristenstock, de eerste sneeuw, die w-i aanschouwen. De tocht langs bet meer is van on vergelijkelijke schoonheid, maar toch stappen we onderweg bij de Telle Platte af. Aan het meer is een soort van vierkante kiosk gebouwd, van voren open, maar door traliewerk on toegankelijk gemaakt, waarin de episoden zijn afgebeeld uit den reu zenstrijd van Willem Teil en zijne stoere Zwitsers tegen de Oostenrij kers het tafreel, waarin de bondge- nooten elkaar trouw zweren, de ont moeting van Tell met den landvoogd Gessier op de markt te Altdorf, waar bij de vermaarde schutter den appel van het hoofd van zijn zoontje schiet, en de vaart op het meer, waarbij volgens de overlevering Tell in den storm de boot zou besturen en, dicht bij land gekomen, met een reuzen sprong zich aan wal ln veiligheid bracht, terwijl het vaartuig hulpe loos terugdreef in het woeste water. Do dichterlijkheid van de historie moet veel vergoeden van de onbehol penheid der voorstelling, want deze is grof en gebrekkig, zooals alle scha] deret ukken van Zwitsersche landschappen, zooals die bij de kunst handelaars en ln winkels te koop zijn. Het zou zeker onbillijk wezen om dat aan gebrek aan talent alleen toe te schrijven de hoofdoorzaak zal wel zijn, dat deze machtige schoonheid van het Zwitsersche landschap op doek alleen door een genie naar waar heid kan worden afgebeeld. Voorbij de Tells-Kapelle klauteren we nu omhoog, den berg op, totdat we de chaossee weer bereiken. En nu begint een wandeling aan den voet van de rotsen, zóó onvergelijkelijk mooi. dat in heel de beschaafde we reld de Aienstrasse beroemd gewonden is. Links de somtijds drei gend overhangende rotemassaas, rechts het prachtige meer, dat nu in de diepte ligt, zoodat de groote boo ten ons toeschijnen kleine scheepjes te zijn. Boven het water, dat zelf op verschillende plaatsen omstreeks twee honderd vijftig meters diep is, rijzen de kolossen van het bergland om hoog. Hoe rustig en vreedzaam zij er in den wollen zonneschijn ook mogen uitzien, toch weet de mensch wel, hoe gevaarlijk zij kunnen wezen. In het voorjaar als de sneeuw smelt en de waterrnaasaas naar omlaag stroomen, laat de berg hier en daar verrader lijk groote steenklompen los en keilt di-5 naar omlaag. De spoorweg, die als kinderlijk speelgoed, aan den voet van de rotsen kronkelt, is dan ook op verschillende plaatsen door zware borstweringen tegen vallende steen en beschut. Bovendien is men hier alt'"'d met dynamiet bezig, om gevaarlijk overhangende brokken te verwijderen een klein kruis en een opschrift in de rots, ter herinnering aan een om gekomen jongen man, leveren het bewijs, dat ook dit niet altijd zonder levensgevaar geschieden kon. Maar voor ons bestaat op dezen van son en lichtweelde en kleurenpracht flonkerenden zomerdag niets anders dan het genot van het aanschouwen van dit onvergelijkelijk landschap, dat zijn hoogtepunt vindt op een plek, waar de rotswand ook rechts doorloopt en slechte een paar openin gen nog uitzicht geven op het meer. Nog een honderd meter of wat en de wandeling langs de Axenstraase eindigt, prozaïsch maar noodzakelijk, in een hóteltuin, waar het middag maal dient te worden gebruikt. 's Middags werd een bezoek aan het historische Altdorf gebracht. De elec- trische tram, die de eene groep toeris ten er heenbreng!, voert de andere weer terug, want behalve het stand beeld van Teil op het marktplein, waarbij de nationale held wordt voor gesteld met den geduchten kruisboog ia de rechtervuist en de linkerhand op het hoofd van zijn zoontje, is er in Altdorf weinig te zien. Spoedig zijn we dan ook terug in Fluelen, waar de boot gereed ligt voor den terugtocht naar Luzern. Nu is de breede Axenstrasse, waarop rij tuigen en auto's ongehinderd rijden, niet meer dan een streepje in de hoogte en zijn de breede openingen in den rotamuur tot kinderachtige gaat jes ingekrompen. En mei eerbied zien we naar de geweldige rotemas saas op. Weer schiet de boot als een hruin- visch door het heldere water, soms redbit over en weer aanleggende bij de steigers van de kleine dorpjes. Overal zomergasten, die uitstapjes hebben gemaakt en nu naar hun hötel of pension terugkeeren voor het Abendessen. Als we omstreeks zes uur aan de kade te Luzern aan leggen, duurt het minuten lang vóór dat de menigte aan wal is gegaan. Maar wij behouden een diepen in druk van een heerlijken dag, doorge bracht ln een heerlijk land. J. C. P. Stadsnieuws AAN DE WERKLIEDEN VAN DE CENTRALE WERKPLAATSEN DER H. IJ. S. M. TE HAARLEM. Uit een circulaire der afdeeling Haarlem van het Alg. Nederl. Werkl. Verbond blijkt, dat deze afdeeling zich thans gaat bezighouden met de organisatie var de arbeiders dor C. W. Deze circulaire luidt aldus De vete grieven, welke in de laat ste jaren gerezen zijn in de verschil lende af deelingen, hebben thans af metingen aangenomen, dat langer toezien niet wenschelijk te. Een der grootste oorzaken, waarom de toe standen zoo slecht geworden zijn, is, dat er zoo weinig organisatie onder het personeel der C. W. te. Was er voldoende samenwerking geweest, reeds lang had de directie kennis ge kregen van alle grieven. Dat er weinig georganiseerd zijn, is eohter niet alleen de schuld van de werklieden zelve. De bestaande veree- nigingen hebben de grootste schuld. De kerkelijke vereenigingen nemen alleen leden aan, die sympathie be tuigen m&t de kerkelijke richting, door de vereeniging voorgestaan an dersdenkenden, en zij die meenen dat godsdienst en vakvereenlgingen los van elkander moeten blijven, kunnen daar dus geen lid van worden. Aan de andere zijde heeft men de vereeni- gingen, welke zich bewegen in de zoo genaamde „moderne" richting, hier wil men samenkoppeling van politiek en vakorganisatie. Ook dat kan, en terecht, hij de overgroots meerderheid geen goedkeuring wegdragen. Eene vereeniging, uitsluitend ten doel hebbende de belangen dor werk lieden te behartigen, bestaat niet. Het is thans gebleken, dat het meer dan noodlg is, dat er 2oo*n vereenlging komt. Velen uwer hebben zich in dien geest reeds uitgesproken. Het is ech te*" zoowel financieel als tactisch moeilijk voor de werklieden dor C. W., om zelve zonder hulp zoo iets tot stand te brengen. Reden waarom de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werkl. Verbond, gehoord den drang naar eene neutrale organisatie, het initiatief genomen heeft tot eene ver gadering, waarop getracht zal wor den eene vereeniging van Werklieden der C. W. op te richten, welke uit sluitend ten doel heeft de belangen van genoemde werklieden te beharti gen, zonder zich met andere zaken in te laten." Deze vergadering is uitsluitend en kosteloos toegankelijk voor werklie den der C. W. Ais inleider zal optre den de heor B. Holtrop, oud-voorzitter van den Machinisten-Bond, op mor gen, Woensdagavond. De circulaire is namens de afdee ling door voorzitter en secretaris on derteekend. Muziek opde Groote Markt. Muziekuitvoering op Woensdag 15 September, 's avonds 8 uur, door Haariemsch Muziekkorps, directeur de heetr Ch. P. W. Krlens. Programma: 1. Schiffsjungenmarsch, aus den Vi ce-admiral, Millöcker. 2. Ouverture Romilde et Constance, Meyerbeer. 3. Pastoral Song Walz, Bosquet 4. Ionian Polka, Wardropper. 5. Aubade Pirintanière, Lacombe. 6. Fantasie a. d. Operetta Prinz Methusalem, Strauss. 7. Ouverture Banditenstrelche, Suppé. 8. Fröhlingskinderwalzer, Waldteu- fel. 9. Berliner pferde Eisenbahn Galop, Heinsdorff. 10. Le Réveil du Lion Caprice, Konstry. 11. Nanon-Mairsch, Genee. Schaken. De Haarlemsche Schoakvereeniging heeft den beroemden schaakspeler Mieses ultgenoodigd, te Haarlem een 8imultaan-partij te koimen spelen. De onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat de overkomst van dien bekenden schaakspeler binnen eenige weken kan worden tegemoet gezien. ARBEIDSMARKT TE HAARLEM IN JULI 1909. In de boek- en steendrukkerijen viel gedurende de afgeloopen maand de gewone zomerslapte te constateeren. Dientengevolge werden enkele losse werklieden ontslagen en kwam geen overwerk voor, terwijl het niet noodig was gezellen, die met vacantia gin gen, tijdelijk door anderen te vervan gen of het verzuimde werk in te halen door het overige personeel te laten overwerken. Het aanbod van werk krachten was grootar dan in de vo rige maand en overtrof de vraag. Er heerschte werkloosheid waarvan de nadeolige gevolgen gelenigd werden door uitkeeringen van de vakvereeni- giag- In de steen- en plaatdrukkerijen heerschte een gewone zomerslapte, zoodat somtijd6 gedurende eenigen tijd niet gewerkt kon warden. Er wer den gezellen 3 volwassen werklie den en overigens jongens, ontslagen en overwerk kwam niet voor. Het aan bod van werkkrachten was grootar dan in de vorige maand en overtrof de vraag. Er waren enkele werkloo- zen. In de phototypische inrichtingen heerschte geen slapie, doch verleven diging viel er evenmin waar te ne men. Vraag en aanbod van werk krachten wogen tegen elkander op en er heerschte geen werkloosheid. In de fotografie heerschte geen slapte, doch verlevendiging viel even min waair te nomen. Evenwicht tus schen vraag en aanbod van werk krachten. Geen werkloosheid. In de heerenileermakerij was ook ln Juli over het geheel nog redelijk werk; tegen het einde der maand werd het echter stiller. De thuiswer kers begonnen toen belangrijk korte re arbeidsdagen te maken en voor ve len trad een tijdperk van werkloos heid in. Het aanbod van werkkrach ten overtrof de vraag. Bij de vervaardiging van ondergoe deren enz. (confectie) heerschte geen slapte; de atelierwerksters hadden geregeld werk. Ook ln dameskleerma kerijen was geen gebrek aan werk. In dameshoedenmakerijen ontstond wegens het vergevorderde seizoen en het slechte zomerweder groote slapte. In strijkinrichtingen bracht het seizoen veel drukte teweeg. In de stoffenververijen heerschte niet bepaald slapte; er was matig werk. In de schoenmakerij was redelijk werk, in de zadelmakerij matig. In goud- en zilversmederijen heersch te geen slapte. De toestand was ge woon. Vraag en aanbod van werk krachten komen zelden voor. Geen werkloosheid. In de lettergieterij was de toestand normaal. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bleef dezelfde. Geen werkloosheid. Buxgorsmeden ondervonden seizoen- slapte. Evenwicht was er tusschen vraag en aanbod van werkkrachten. Er heerschte een weinig werkloos heid. In de ijzergieterijen was voldoende werk. De arbeidsduur werd verlengd, zoodat thans gewerkt werd van 7 uutr voorm. tot 7 uur nam. In een machinefabriek was het druk; er werd met dag- en nachtploegen ge werkt Het aanbod van werkkrachten werd door de waag overtroffen. Geen werkloosheid. In de rijwielindustrie ontstond wel eenige verlevendiging, zoodat niet mear van slapte kon worden gespro ken, doch van de gewone seizoen- drukte was tengevolge van het natte en koude weder nog geen sprake. Vraag en aanbod van werkkrachten komen weinig voor. Geen werkloos heid. Wat den scheepsbouw en de ver vaardiging van rijtuigen aangaat was de toestand ln het kleinbedrijf ge woon te noemen. Wat het grootbe drijf betreft, was er in eene onderne ming, waar sedert de vorige maand verlevendiging viel te constateeren, ruim voldoende werk en moest voor spoedeLscbend werk de arbeidsduur eenigssins verlengd worden, terwijl in een andere onderneming wel veel werk in uitzicht was, doch op het oogenblik nog geen drukte heerschte. Vraag en aanbod van werkkrachten wogen tegen elkander op. Geen werk loosheid. In een groote rij tuigfabriek was vol op werk. Voor de schilders ln de be doelde onderneming is de arbeids duur sinds half Juni met 2 uur ver lengd. In boekbinderijen en car tonnage- Inrichting en heerschte de gewone zo merslapte. Tot ontslag van werklie den bestond geen aanleiding. Over werk kwam niet voor. Geen werkloos heid. In de brood- en beschuitbakkerijen was de toestand dezelfde als in Juni. Slapte heerschte er niet, doch vraag naar meer personeel was er evenmin. Het aanbod van werkkrachten en het aantal werkloozen waren even groot als in de vorige maand. In de banket-, koek- en suikerbak- kerijen geen verlevendiging. De toe stand was gewoon. Vraag en aanbod van werkkrachten waren aan elkan der gelijk en er heerschte geen werk loosheid. In de cacao- en chocoladefabrieken heerschte geon slapte, doch evenmin viel verlevendiging waar te nemen. Vraag noch aanbod van werkkrach ten. Geen werkloosheid. In de fabricage van verduurzaamde levensmiddelen heerschte geen slapte, doch verlevendiging viel evenmin te constateeren. Aanbod van vakkundig personeel komt zelden voor. Geen werkloosheid. In de slagerijen bleef de toestand sedert de vorige maand onveranderd; verlevendiging trad niet in. 't Aanbod van werkkrachten overtrof de vraag, doch er heerschte geen werkloosheid. In de kunstboterfabrieken viel door bestellingen uit het buitenland ook in Juli nog eenige verlevendiging te con stateeren. Overwerk kwam niet voor. In de verhouding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten kwam se dert de vorige maand geen verande ring. Geen werkloosheid. In de mineraalwaterfabrieken was de toestand normaal. Het aanbod van werkkrachten overtrof nog steeds de vraag, doch er heerschte geen werk loosheid. In de likeurstokerijen en de bier brouwerijen was de toestand nor maal. Het aanbod van werkkrachten overtrof nog steeds de vraag, doch er heerschte geen werkloosheid. In de azijnfabrieken was de toe stand normaal. Het aanbod van werk krachten overtrof nog steeds de vraag, doch er heerschte geen werkloosheid. In de tabak- en sigaren-Industrie was de toestand evenals ln Juni woon. Eén patroon is echter van plan wegens slapte zijne fabriek op te hef fen. Het aanbod van werkkrachten was grooter dan de vraag. Geen werkloosheid. In den houthandel was het niet druk, daar de aanvoer verminderde. Doordat, naar de berichten luiden, ln de zagerij-industrie in Zweden ern stige conflicten zijn uitgebroken, wordt er voor gevreesd, dat de hout- prijzen zullen stijgen. Er was weinig aanbod van en eveneens weinig vraag naar werkkrachten. Geen werkloos heid. In de spoorwegwerkpleatsen was de toestand gewoon. (Maandschrift v/h. Centraal Bureau voor da Statistiek). Deze opgaven, hoewel niet alle schitterend, zijn toch evenmin onbe vredigend te noemen. Merkwaardig genoeg kwam er, behalve In de hee renkleermakerij, alleen werkloosheid voor in de boekdrukkerij, een vak waair ze anders ln 't geheel niet heerscht. Jammer maar, dat deze opgaven uit het statistisch overzicht voor Haarlem aRijd onvolledig blijven, omdat er geen Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven meer bestaat. Juist in die vakken werkt een groot gedeelte van de arbeiders. Wij heb ben, om het overzicht volledig te ma ken, naar de werkloosheid geduren de de maand Juli ln die bedrijven ge ïnformeerd en vernomen, dat onder de fundooringgravers, metselaars, op perlieden en timmerlieden vrij wat wenkloosheld heerschte, nog meer dan ln de maand Juli van verleden Jaar. Bij de schilders, behangers en stoffeerder schikte 1 nogal; daar was matig werk, niét minder dan verle den Jaar. EEN TOESTELLETJE, WAARDOOR GASVERSTIKKING ONMO GELIJK WORDT. Geruimen tijd geleden deelden we mede, dat de heer W. A. J. van de Kamp er in geslaagd was een toestel letje samen te stellen, dat aange bracht in een vertrek, het onmogelijk maakte, dat eer» zich in die kamer bevindend persoon door gosverstik- king om bet leven kwam. Gisterenmiddag had de heer Van de Kamp de vertegenwoordigers van do pers te zijnen huizo genoodigd, om zijn uitvinding door eenige proeven te demonstreeren. De heer A van Rossum, lid van den Gemeenteraad, woonde mode deze belangwekkende uiteenzetting bii Tor inleiding vertelde de heer Van de Kamp, hoe hij tot zijn uitvinding gekomen was. Jaren geleden, toen achtereenvolgens twee zangers van de Iialiaonsche Opera door gas-uit- stroomlng in hun slaapkamer om het leven kwamen, had hij reeds proeven genomen, doch zonder resultaat. Na een geval van recenter datum had de heer Van do Kamp zijn denkbeeld weder opgevat en na herhaalde proef nemingen, die een maand tïjds vor derden, was het hem gelukt een toe stelletje samen te stellen, dat ook vol gens de meening van deskundigen van naam in alle opzichten aan het beoogde doel beantwoordt. De uitvinding zelf mogen wo na tuurlijk niet verklappen. Het moet het eigenaardige zijn, dat, hoe een voudig van systeem het toestelletje ook is, liet toch niet zoo na te maken valt. dat het aan de ei&chen beant woordt. Integendeel, wie het probeert na to maken, lokt een gastontplofflng uit, verzekerde do heer Van de Kamp.. Wat we er van mogen vertellen, ia dit. Verzamelt zich in een vertrek door het openlaten van een gaskraan of het ontstaan van een lok in de leiding, een bepaalde hoeveelheid gas. dan veroorzaakt dit, ontwijkend door een buis, het neervallen van een ge wicht. waardoor de hoofdkraan der rasleiding wordt afgesloten en tego- ijkertijd op zeer vernuftige wijze contact wordt gemaakt, waardoor ee* electrische schel begint te luiden, zóó lang tot deze waarschuw-inrichting wordt stilgezet. Do heer Van de Kamp nam In ons bijzijn een proef, die uitnemend slaagde. Hij sloot zich op in een ver trek, waar hij de kraan van een bad- geyser had laten openstaan. Zoo ver trouwde de uitvinder op zijn toestel, dat hij te midden der uitstroomende gassen rustig bleef rooken. Een minuut en 9 seconden gingen voorbij na het openzetten der kraan, toen zagen we buiten het gewicht val len, de noofdkraan sloot zich en de electrische schel begon te rinkelen. In de Kamer was een sterke gas- lucht, maar toch niet zoo, dat zij ver stikking zou kunnen teweeg brengen.. Uit den aard der zaak waren, voor al de eerste proefnemingen, zeer ge vaarlijk, omdat men toen nog niet aankon op de resultaten van de proef nemingen. Bij zijn arbe'd heeft de heer Van de Kamp zeer veei medewerking gehad van de heeren J. Blom en K. Blok huis, onderscheidenlijk als directeur ai adjunct-directeur der Lichtfabrie ken, die den uitvinder als particulie ren ter zijde stonden door het uit brengen \an een critisch rapport. Ook zij noemen de uitvinding een zeer vernuftige. De heer Van de Kamp heeft thans In de volgende 14 staten patent aan gevraagd Engeland, Hongarije, Frankrijk, Duitschland, Denemarken, Zweden, België, Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Rusland, Oosten rijk, Australië en Japan. Voor Nederland is de uitvinder in onderhandeling met een der grootste firma's op het gebied der goetech- niak. Deze zal bij het slagen der on derhandelingen, da vinding spoedig in practijk brengen. Na hetgeen we gezien en gehoord hebben, kunnen we niet nalaten den heer Van do Kamp, die ook ditmaal zich weer mot alle krachten heeft toegelegd cm een denkbeeld te verwe zenlijken, teneinde onheilen als gas- verst ik kingen, te kunnen voorkomen- een flink succes toe te wenschen. De uitvinding verdient dat tent volle. ORGELBESPELING op Donderdg 16 Sept., des nam. van 23 uur, ln de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezer- man. No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bachü Na 2. Communion, J. Lemmens. Na 8. Sonate Na 2, Ch. Fink. a. Allegro moderato* b. Andante. e. Allegro risoluto. No. 4. Largo, H&ndel. No. 5. Marche Soiennelle. X. MallliL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1