Verschijnt dagelijks, behalve op Zo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Uit de Omstreken Binnenland STe Jaurgang Ho. 8044 WOENSDAG IB SEPTEMBER 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHBMENTBB PER DRIB MAANDBWl -» Vooj Haarlem 5 \3B Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1-30 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02K Ctëfllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037 X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Direct ear J. PEERBBQQ& ADVERTENYIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haariem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.28 Reclames 30 Cent per regel, Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie? Groote Bontstraat tefareommnnaal Telefc onnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zulder Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 62291 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. DONDERDAG 16 SEPTEMBER.. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. St. Bavo: Cursus in Katholieke ge- loofs- en zedenleer. Onderwerp: Op perbestuur v. d. Heiligen Petrus. Schouwburg: Het Ned. Tooneel: De Firma. Bonardon, 8 uur. Cfcrcus Oscar Carré: Voorstelling, 8 uur. Schoten: Raadsvergadering, nam. TJ uur. No. 091. Een Praatje over Suiker. Lekker is maar een vinger lang, ■eggen de menschen. Zoete koekjes bakken wij niet. Het leven geeft meer «uur, dan zoet. En zoo voorts, alles om aan te toonen, dat moeilijkheden au bezwaren in ons aardsche bestaan niet gering zijn. Dit ls evenwel alles «naar beeldspraak, want in de werke lijkheid wordt er door de menschen Veel suiker, veel zoets gegeten, ja zelfs beeft de statistiek weten uit te Wijzen, dat het suikerverbruik van laar tot jaar geregeld toeneemt, In 1896 werd aan accijns onder worpen een hoeveelheid van ln ronde «jfers 481/2 millioen kilogram, in 1902 was die hoeveelheid tot 67 mil lioen gestegen en in 1906 tot 791/2 millioen nog duidelijker komt dat uit in de cijfers per hoofd van de be volking, d^'e In deze drie jaren ach tereenvolgens bijna 10, 13 1/2 en 14 1/4 (kilo zijn geweest. In die toeneming van suikerver bruik ligt wel een teeken van wel vaart, maar men zal toch met het maken van conclusies daaruit voor zichtig dienen te wezen, omdat uit de cijfers niet blijkt, hoeveel kilo's in fa brieken verwerkt en hoeveel in de huishoudens gebruikt zijn geworden. Dit ls zeker, dat de Nederlander een ongenadige som voor zijn trek in sui ker heeft op te brengen, want de ac cijns is niet minder dan 27 per hon derd kilo. Wie een pondje suiker in den winkel koopt, denkt er maar zel den aan, dat hij zoodoende dertien en een halven cent aan belasting be taalt. AIS het nu enkel om den smaak te doen was, zou je de zaak rustig haar gang laten gaan en den zoetekauw voor zijn 6mullerij laten betalen, maar zoo ls het niet. Er is in goede biet- en rietsuiker wel degelijk voe dingswaarde gevonden, zoodat het Nederlandsclie volk voor een voe dingsmiddel een exorbitant hooge be lasting betaalt. Een financieels poli tiek, die vierkant in strijd is met alle tegenwoordig lieerschende begrippen op fiscaal gebied. En zelfs dat heeft niet belet, dat het euikergehruik zoo enorm is toegenomen Bovendien is suiker ons eenlge ver- ■oetlngsmiddel niet. Er is ook de sac charine, die als zoetmiddel oneindig krachtiger is dan de suiker. Neem maar eens een van de kleine tablefes op dé tong en ge zult de intense zoet heid beter dan u lief is, gewaar war den. Maar voedingswaarde heeft de •accharine niet, integendeel wordt ze door vele deskundigen voor schade lijk gehouden bij een dagelijksch voortgezet gebruik. Toch wordt ze om haar lagen prijs en groot zoetvermo- gen door den onbemiddelde zeer veel gebruikt. Nu is het natuurlijk gemakkelijk, 'ten accijns af te schaffen of te ver minderen, maar de Minister van Fi nanciën, die toch al een veelgeplaagd bestaan heeft in zijn nobel streven om de einden aan elkaar te knoopen, zon der het publiek met nieuwe belastin gen to vervelen, vraagt allicht„wat krijg ik er voor in de plaats Waar ihaal ik de millioenen vandaan, die ik aan suikeraccijns opgeef En daar deze belasting over 1906 omstreeks 211/2 millioen gulden op leverde, zoodat bijvoorbeeld het hal- yeoren van den accijns meer dan tien millioen zou kosten, lijkt een flinke verlaging een gevaarlijke maatregel. Toch zou ze dat in werkelijkheid waarschijnlijk niet wezen. Bij eene hooge belasting steeg het gebruik voortdurend, zou het bij oen laag ta rief niet omhoog vliegen Het twee- maandelijksch orgaan van den Anti- Suiker,accijnsbond weet zelfs te vertel len, dat de meeste landen den accfins op de suiker hebben verlaagd d e opbrengst van den accijns bracht desniettemin even veel of nog meer op. Dat laatste ls misschien niet te ver wachten, maar dat het eerste, name lijk gelijke opbrengst bij gehalveerden accijns, in vervulling ging, zou mij niet verwonderen. Onze üjd Is er naar, we leven juist in een periode, waarin allerwege gezocht en gestreefd wordt naar lage prijzen, om zoodoen de grooten omzet te verkrijgen. De Staat handelt dus in strijd met mo dern opgevatte koopmanschap, wan neer hij, in plaats van de suiker de mocratisch te behandelen, d. w. z. onder het bereik te brengen van zoo veel menschen als mogelijk is, haar aristocratisch duur houdt, zoodat ze niet als genotmiddel en veel minder nog als voedingsmiddel tot haar recht komen kan. Misschien zou de Staat om een ver dubbeld gebruik bij een gehalveerden accijns te verkrijgen, wel maatrege len behooren te nemen tegen de sac charine, want zoolang die ongehin derd binnenkomt, zal ze altijd een felle concurrent voor de suiker blij ven, ook al wordt de laatste goedkoo- per. Daar is alle aanleiding toe, en verschillende landen hebben dan ook ai maatregelen tegen de saccharine genomen. Waarom? Omdat zij zich vooreerst ondex valsche vlag bij de menschen aandient. Saccharum is de Latljnsche naam van suiker, saccha rine doet zich dus voor alsof ze van de familie is, terwijl ze in werkelijk heid niets met de ware suiker ge meen heeft. Wanneer ze een overwin ning ls, dan alleen een triomf van de scheikunde, want dertig jaar geleden is ze voor 't eerst uit kootteer bereid. Heel smakelijk is het niet, dat je, over een pas geteerde brug gaande, met je laarzen de ouders vertrapt van bet tabletje, dat Je een half uur later gebruikt, om thee of koffie te zoeten. Er zijn evenwel sterke geesten, die daar niet om geven. „Of de natuur het rechtstreeks of indirect geeft", zeggen ze, „komt op t zelfde neer, en voordat ze tot me komt, is toch de echte, zoowel als de onechte suiker door vele machines en handen ge gaan." Mij wel, maar er ls een grooter ver schil. Vooreerst, dat de saccharine geen voedingswaarde heeft, waarop juist de onbemiddelde, die meer nog dan een ander zijn geld nuttig moet besteden, behoort acht te geven en in do tweede plaats, dat 3e saccharine naar *t oordeel van deskundigen op hel lichaam geen gunstigen invloed heefthet spijsverteringsvermogen vertraagt, de spierwerking verslapt e i gevaar oplevert voor wie neiging hebben tot nierlijden. In Rusland levert ze nog een ander bezwaar op, namelijk dat dronkenschap door het gebruik van aether er door bevorderd wordt. Voor ons, Nederlanders, is dat geen gevaarwij kennen de bedwel ming door aether in de practijk al evenmin als die door hasdhisch of absinth. Maar saccharine dient ook om zuurgeworden bier drinkbaar te maken en nu dat wondermiddel een maal bekend werd, ls het lang niet zeker, dat de Nederlandsche brouwer weerstand zal bieden aan de verzoe king cxm nu en dan ook zijn au ui- bier met saccharine en daarmee figuur lijk zijn industrieel bestaan te ver zoeten. Een stap in de richting, die we uit moeten, is zeker gedaan door het voorstel van den Minister van Finan ciën in het zittingjaar 1908, om den accijns op de suiker met f 10 per 100 K.G. te verlagen. Een stap, zeg ik, want hoe dankbaar men ook wezen mag voor de goede bedoeling, een be langrijke vermindering mag ze tegen over een accijns van /27 nog niet heeteru De helft op zijn minst -ware aannemelijker geweest en om twee redenen wellicht ook verstandiger vooreerst omdat een eenmaal aange nomen accijnsverlaging niet weer spoedig door een tweede verminde ring wordt gevolgd, en ten tweede, omdat een belangrijke verlaging van den suikerprije, niet alleen in ver houding, maar absoluut grooter toe neming van het verbruik, dus ook grooter opbrengst van den accijns moet veroorzaken, dan een verlaging als deze, die op den verbruiker geen grooten indruk maken zal. Een andere omstandigheid, die te betreuren valt, is deze, dat do Minis ter deze accijnsverlaging vasthaakt aan een verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Moeten we nu nog meer, dan tot dusver, op de kurk van de jeneverflesch drijven Zoolang ons Rijksbeheer afhangt van den borrel (in het jaar 1906 bracht de accijns op het gedistilleerd meer dan 26 millioen in de schatkist) is er immers op een eenigszins af doende Staatsbestrijding van het al coholmisbruik geen kans 1 Niemand stopt graag de bron van zijn eigen bestaan dicht. Blijkbaar heeft de Minister in ge lijke opbrengst van den suikeraccijns bij verlaging van 't tarief, weinig fiducie. Maar als de Kamer eveneens van oordeel is. dat de alcohol duur der moet worden, om de suiker goed- kooper te maken, zou men zich haast willen afvragen, of de goedkoope suiker dan toch niet te duur ge kocht ls. J. C. P. Stadsnieuws DE GRIEVEN VAN HET H. IJ. S. M.- PERSONEEL. Naai* aanleiding van het medege deelde in het ingezonden stuk van do Nederlandsche Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel over don toestand aan de Centrale Werk plaats te dezer stede, hadden we gis teren een onderhoud met een verte genwoordiger van de directie der H. IJ S. M. te Amsterdam. Echter acht- i te men het ons medegedeelde nietr geschikt voor openbaarmaking ln de J courant, daar de directie het gebeur- de in de Centrale Werkplaats een i interne aangelegenheid oordeelt. Ze- J kf-x konden er tijdens het soheidsge- recht de zaak onderzocht, geen inlich- tingen ter publicatie worden ver schaft. Van bevoegde zijde wordt ons even wel het volgende gemeld Mocht het al waar zijn, dat door hm stukwerkstelsei een zenuwachtige gejaagdheid ontstaat bij de arbeiders der Werkplaats, zoodat het materieel minder goed geconstrueerd werd, dar zou dit toch geen invloed hebben op de veiligheid van het verkeer. Im mers, er wordt voortdurend toezicht gehouden op het materieel. Hetgeen ondeugdelijk door de Cen trale Werkplaats wordt afgeleverd, komt niet op de lijnen. Daarom, het is voor het publiek geen quaestie hoe er gewerkt wordt aan de Centrale Werkplaats, doch hoe het toezicht op het materieel is. Wat het schrijven aan de Duitsche spoordireotie aangaat, dat zal weinig uitwerking hebben. Men zal te Ber lijn wel niet veel meer doen, dan het stuk voor kennisgeving aannemen. Iets anders zou ook niet kunnen ge beuren de directie der H. IJ. S. M. zou waarschijnlijk op een of andere opmerking van die zijde een antwoord geven, dat hierop neerkwam Bemoei je met je eigen zaken. Want alweer heeft het Duitsche spoorbeheer dat enkel een over eenkomst heeft met de H. IJ. S. M. omtrent het medegebruik van spoor wagens, niet van locomotieven, niets te maken met de vervaardiging van het materieel. Zij heeft alleen te zorgen, dat zij er op toeziet, dat zij van de Hollandsche Spoor goed mate rieel in bruikleen krijgt. Iets anders is het met de Neder landsche Regeering. Deze richt, se dert de staking van 1903, zelfs bij 't minst beteekenende voorval, een schrijven aan de directie om inlichtin gen Ook de voorvallen van den laatsten tijd zullen wel het gevolg hebben, dat een dergelijk verzoek komt. Overigens wees men er ons, ln ver band met het schrijven van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, op, dat do werklieden met te insinueeren, dat de veiligheid van het verkeer bedreigd wordt, een oud en beproefd middel bezigden. Dat maakt indruk op het publiek. Inderdaad lijkt het ook ons, dat de Nederlandsche Vereeniging een min der edel strijdmiddel bezigde, door het reizend .publiek met dergelijke alarmeerende onjuistheden poodeloos te verontrusten. Nog minder kan het door den beu gel, meenen we, dat de Vereeniging de Spoordirectie bij haar Duitsche ooliega tracht zwart te maken, ken nelijk met het doel, het Hollandsche spoorbeheer tot het toegeven aan de eischen der werklieden te dwingen. CHICUS CARRé. Wat gaan twee jaar toch snel voor bijl 1 Scheen ons Dinsdagavond, of het maar enkele maanden geleden was, toen de heer Carré ons in Haar lem paardendressuuir liet zien en Bus to zijn grappen verkocht. We hebben het circus als een goede, oude bekende weer welkom geheeten. Niet het minst omdat het de traditie hoog houdt, dat in een circus de paar- denummers hoofdzaak moeten zijn en blijven. Daarvan hebben we in de openingsvoorstelling weer keurige staaltjes gezien. Vooreerst mogen worden genoemd de dressuur van den heer Albert Carré zelf, o.a. die met den praebtigen volbloedhengst W a 1- zertraum, dan de viervoudige tweespan-rijschool met twaalf paar den van de heeren Ernest Carré, Gus- tav Renz, Fritz Igler en Alexander Hess, een sierlijk nummer, waarbij elk, te paard gezeten, twee paarden bestuurt. Hoe het mogelijk ls, dat de vier groepen, met hun lange teugels, niet ln elkander verward raken, kan de toeschouwer zich nauwelijks be grijpen. Zeer fraai is ook wat Mej. Ella Renz ln een passend décor met haar school- paard Chinchilla te zien geeft. Mej. MIchaellta toont een vlugge, jeugdige kunstrijdster te zijn en met genoegen hebben we teruggezien de partij polo en den strijd om het paard, waarbij de paardrijders telkens een meer in getal zijn, don de paarden, zoodat er vooral op 't einde een wedstrijd ont staat in kracht en list, die de toe schouwers bij uitstek vermaakt. Aan afwisseling ontbrak het niet. De billijkheid noopt, van de andere nummers het eerst de gezusters Pro veani als kunstwlelrijderessen te noe men. Nadat zij op haar fietsen aller lei bevallige groepen te zien hebben gegeven, trekken de meesten zich te rug en blijven om zoo te zeggen de solisten over. Wat die te zamen of af zonderlijk te zien geven, is hoogst merkwaardig, vooral ook om de snel heid waarmee de toeren elkaar op volgen. Natuurlijk eindigt het geheel In een apotheose en, niet minder na tuurlijk, in een uitbarsting van le vendige toejuiching die de jonge meis jes wel verdiend hebben. Tegenover al die gedresseerde die ren die wel willen, is het een eigen aardig genoegen ook eens beesten te zien, die niet willen. We bedoelen den mislukten pleiziertocht ln een huur rijtuig naar Zand voort met *n paard, dat wel achteruitschoppen, maar niet geregeld doorloopen wil. Welke dwa ze tooneelen daarvan het gevolg zijn en hoe ten slotte de koetsier het rij tuig voorttrekt en het paard zich wel verwaardigt, het te helpen voortdu wen, moet men maar eens gaan kij ken. Ü9 clowns halen allerlei aardige grappen uit, maar de mooiste is toch die van Busto met zijn muilezel. Het stomme dier doet dressuurkunsten als van een paard, maar wordt daar na op bevel van zijn meester natuur lijk zoo lastig en koppig, dat Busto rustig tien guldeu kan uitloven aan leder, die driemaal achtereen op het dier den circus rondrijdt: er ls toch niemand, die de premie kan verdie- non, omdat de «rakker, als hij op geen andere manier zijn berijder kwijt kan raken, eenvoudig op den grond gaat liggen en zoo zijn vrachtje neerlegt. Busto's ganzen hebben we dezen keer niet zien optreden, maar ze zijn wel present: de bezoekers van de stal len kunnen ze daar in een hoekje luid en gewichtig hooren kwaken. Ve len zullen hopen, dat hij dat bij uit stek vermakelijke nummer ook nog eens vertoon en zal. Met het Canadeesche natuurwonder Tom Jack eindigt het programma. Een zonderlinge verschijning is die jonge man met zijn wolk van wit haar en roodachtige oogen. Maar wat hij doet ia nog merkwaardiger. Zoo vast kan men hem niet in de boeien slui ten (en er wordt moeite voor gedaan) of hij wringt en werkt zich er ln mtn- der dan een minuut uit los. Hoe ls uit de verte niet te zien, het schijnt dat hij er uit kruipt, maar daarmee ls het raadsel zeker niet opgelost Zijn slotnummer heeft iets griezeligs: hij wotrdt mét touwen stevig gebon den en ln een zak gestopt, die daarna door een paard ln vollen ren door den circus wordt gesleept. Na drie of vier ronden kruipt hij uit den zak en heeft de touwen van zich afgeschud. Hiermee heoft de lezer een vrij volledig overzicht van hét program ma, dat eon bezoek aan den circus bijzonder waard is. Het zal er wel gauw storm loopen. Verlof Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1S81 (Staatsblad No. 97), zooals die laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoeksenrift van A. van der Wate ren, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcohol- houdenden drank anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ln de benedenzaal van het perceel aan de Berckheijdestraat No. 86. Kegelen. In den korpswedstrijd, uitgeschre ven door den Amsterdamschen Kegel bond werd de vereeniging „Hout of Fout" uit Overveen, kampioen met 252 punten. „De Prins" uit Haarlem was no. 18, met 213 punten. De acht ste prijs werd eveneens door „Hout of Fout" behaald, met 9 achter, ter wijl „De Prins" den koekoeksprijs ver kreeg met 4 koekoeks. Morcurlus. Men schrijft onst In de dezer dagen gehouden alge- meene vergadering van de afdeeling Haarlem van „Mercnrius" werden ge kozen tot voorzitter de heer W. C. van Daalen, en tot bestuurslid de heer W. P. Zoetemeijer. Voorts werden gekozen in de com missie voor de bibliotheek de heeren P. van do Weetering en W. Hilorius Tzn. Besloten werd verder tot oprichting van een leesgezelschaptot het aan vragen van rechtspersoonlijkheid voor de afdeeling, en tot het uitnoodigen van Professor Blok, om voor de leden en gemoodigden ecne lezing over Es peranto te komen houden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. BLOEMENDAAL. Voor de jagers belooft het aanstaan de Jachtseizoen gunstig tc zullen wor den, daar de Jachtvelden In tegenstel ling met voorgaando jaren, en in weerwil van den slechten zomer ruim schoots van wid zijn voorzien; vooral konijnen ziet men in grooten getale. De door do gemeente gebouwde ambtenaarswonlngen zijn thans ge reed en zullen met 1 November wor den betrokken. Langs den Bloemendaalschon weg tegenover do villa van den heer Kre- mer stonden nog een paar oude huis jes, die daar iu de omgeving niet goed meer pasten. Door aankoop is de heer Kremer daarvan nu eigenaar gewor den en heeft ze laten afbreken daar nu deze grond waarschijnlijk voor tuin zal worden bestemd, zal dit ge deelte van den Bloemendaalschen weg zeker veel verfraaien. SCHOTEN. Naar ons wordt gemeld, zal a s. Donderdag alhier een vergadering worden gehouden van de vergunning houders. Deze vergadering zal ten doel hebben een onderafdeeling van den algemeenen bond ?,Ons Belang'' op te richten. Voorloopig is een bestuur daarvoor gevormd. Vanwege de Exploitatie Maatschap pij alhier, zijn de keten en het mate- rieel-gebouw, die nog als voorheen op het Klooster voor uit te voeren werk zaamheden bonoodigd waren, heden gesloopt en weggevoerd. Dit bewijst, dat weldra het geheels Schoterkwar tier voor rekening en in handen van de gemeente Schoten zal komen. Raadsvergadering op Donderdag 16 September 1909, namiddags 7 1/2 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Beëediging nieuwe Raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening 1908. 4. Aanbieding gemeentebegro'oting 1910. 5. Benoeming lid gascommissla 6. Idem 2 leden Burgerlijk Armbe stuur. 7. Idem Commissie nazien gemeen terekening en begrooting. 8. Behandeling Verordening Ambte naren- en Werkliedenreglcment. 9. Reclames II. Omslag. Nu onze gemeente langs den Rijks straatweg, 200 Meter buiten de be bouwde kom, door gaslantaarns ia verlicht gewonden, heeft do gemeente Velsen zeer zeker gedacht aan de vei ligheid voor het gedeelte Rijksstraat weg, uit de kom Santpoort tot aan den scheidingpaal dezer gemeenle, door dat gedeelte tot aan de grens door electrische lampen te laten ver lichten. Dat dit een belangrijke ver betering is, zal leder, die aldaar al- tï:d de kolonie van woonwagens heeft gekend, erkennen. De Rijksstraatweg is nu van Haar lem tot Beverwijk, door deze verbete ring, des avonds geheel van licht voorzien. HAARLEMMERMEER. Laaghartige daad. Een achtjarig zoontje van Ti» f a Nieuw-Vennep, die met een broertje op den Venneperweg liep en huis waarts ging, werd door een hen on bekenden opgeschoten jongen vastge grepen en in het water langs bedoel den weg geworpen. Het kind was ge heel nat en overdekt met vuil en mod der. Met behulp van zijn broertje ge lukte hot hem er weer uit to komen, waarbij hij evenwel zijn pet nog kwijt raakte. De vader heoft dadelijk allo pogingen in het werk gesteld, om den dader op te sporen. Dit is hem ge lukt, zoodat deze zijn 6traf voor zijn lage daad wel zal ontvangen. Volgens ooggetuigen, die op een afstand lie pen, was er niets voorgevallen, dat tot een dergelijke handeling ook maar Op «enigerlei wijze, aanleiding kon gegeven hebben. De naam van den da der is G. Vlaar, van Ilillegom. Naar wij uit zeer goede bron verne men, zal er ook te Hoofddorp een R., K. lagere school worden gesticht. Reeds zijn er voorbereidende maatre gelen daarvoor genomen en zullen eerstdaags nadere bijzonderheden dienaangaande worden bekend ge maakt. In de afdeeling Nieuw-Vennep en Abbencs heeft de Unie collecte ruim. f 200 opgebracht. De nieuwe Clir. school aan de Oost zijde is gisteren feestelijk geopend. De burgemeester was daarbij tegenwoor dig en hield eon toespraakdo kinde ren werden onthaald. HALFWEG, De heer J. A. Bander, conducteur der artillerie op het kruitmagazijn Sloterdijk-Halfweg, ls bevorderd tot de le klasse. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Hessels, Zuidlaren, Heerenstraat 1. Jongej. Roodzand, Bloemendaal, id. Mevr. Rumling, Bussum, Haarlem merstraat 26. Fam. Nieuwenhuljs, ld., ld., 5 per*. Mr. Parks, Londen, Pension Thalat- ta, 2 pers. Door den rijksveldwachter J. H. Mos, uit Haarlem, en den buitenge woon gemeenteveldwachter G. de Veer alhier is proces-verbaal opge maakt tegen R. B. en H. J. R., beiden arbeiders te Haarlem, wegens het plaatsen en vervoeren van wildstrik ken in de duinen (jachtveld) onder de ze gemeente. 32 strikken werden in beslag genomen. Door de Ned. Vereeniging voor Tlia- lassotherapie zal Zondag 19 Septem ber in Hotel Driehuizen de 5de alge- meene vergadering worden gehouden.- Door den heer P. Varenkamp, aria alhier, zal eeno wetenschappelijke voordracht worden gehouden over physische therapie ln verband met thalassotherapie. Tegen den winkelier J. J., alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder vergunning ten verkoop iu voorraad hebben van sterken drank in zijn winkel. Drie flesschen advocaat werden in beslag genomen. DE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Naar luid van een brief uit Den Haag wordt daar, aldus meldt het Cu racaosche blad „Do Vrijmoedige", gedoodverfd met het ambt van gou verneur van Curacao onze procureur- generaal of de heer A. C .A. van Vuu- ren, R.-Kathollek Kamerlid voor Ze venbergen»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1