HAARLEM'S DAGBLAD. FEUILLETON De rooile Pimpernel in Gevaar. Stadsnieuws prof. Ri-Ki-Rl, die met dit trucrijke nummer, vol verrassingen, zeker een crescendo in zijn succes zal kunnen constateerem H. HENNING Jtr. fi&Itenfandsciï Overzicht PEARY EN COOK. In een gesprek rnet den correspon dent van de Associated Press te Batt le Harbour heeft Peary gezegd, dat hii de eenige mensch Is, die ooit de Pocu bereikt heeft Ik ben bereid dit te be wijzen, zeide hij maar ik weiger over de bijzonderheden te sprekendie rul len later aan den dag komen. Ik heb gezegd, dat Cook de Pool niet bereikt heeft en ik heb een concreet bewijs ter staving van die bewering. De geheelo geschiedenis zal waarschijnlijk in 6 maanden bekend zijnhet zou niet politiek van mij zijn than3 ten volle in debat te treden, want ik zou dan een bericht gaan verspreiden, waar- vaji een ander gebruik zou kunnen worden gemaakt. Ik ben voornemens to wachten, totdat Cook zijn verhaal openbaar maakt en dan zal ik mijn inlichting publiceeren, op grond waar van de wetenschappelijke lichamen hun oordeel zullen vellen. Dan zal er niets overblijven van Cook's bewe ring. In de bijeenkomst van gisteren van het Duitsche SOCIAAL-DEMOCRATISCHE CONGRES is Bcbel verschenen. Het congres heeft zich hoofdzake lijk bezig gehouden met de parlemen taire werkzaamheden van de sociaal democratische groep in den Rijksdag. Het rapport dat Ledeboer uitbracht, beperkte zich tot een bespreking van de houding der sociaal-democratie in de financieele hervorming. DE TERAARDEBESTELLING VAN HARRIMAN, den Amerikaanschen spoorwegkoning is zeer indrukwekkend geweest. Zaterdag is hij te Arden begraven in een graf in een rots uitgehouwen. Terwijl de groole man daar op het stille landgoed werd ter ruste gelegd heeft er op de lijnen van het reusach tige Amerikaansche spoorwegnet een ontroerende demonstratie plaats ge had. Als symholiseerend de eeuwige rust, die de man van de beweging nu in ging, werden op allo lijnen de spoor treinen tusschen Stillen en Atianti- schen Oceaan en van de noord- tot de zuidgrens van het reusachtig gebied der Vereenigde Staten piotsehng stil gezet op het moment, dat de kist in de groeve werd geschoven, J^'aar de tienduizenden tremen ook redon, bij de stations of midoen in de uitgestrek te veideii, toen bun gruoten moe.Si.cir neerdaalde in zijn grafstede, stonden ze alle stil. Tien minuten lang wa* het geheele Amerikaansche spoorverkeer stilgezet. Do snelle bliksemtreinen en de zeuri ge lokaaitjes, aiie hebben ze gepoosd, toen dat oogenblik daar was. Dan wierpen de machinisten weder de handvatten om... de zuigers dreven met krachtigen slag in de cylinders en wederom daverden de treinen in vallei en bergland verder. De directeur van de ,,Athenai" heeft dezer dagen een onderhoud gehad met DEN VROEGEREN GRIEKSCHEN PREMIER THEOTOKIS. Waarom spreekt men van een Ka mer, zeide Theotokis, nu wij ons be vinden in volslagen revolutie? Laat cte officiexenclub naar programma maar eens ten uitvoer brengen. Met de tegenwoordige kamer kan men niet neraaosiagon over de in zoo on bestemde termen vervatte eisciien oer officieren. De tegenwoordige kamer vertegenwoordigt niets. Een ontbin ding is dringend noodzakelijk. Het komt er met op aan, welke regeering de nieuwe verkiezingen uitschrijft- Wanneer ik in de Kamer kom, zal ik de eischen der officierenpartij met al le krachten bestrijden. Mavramichae- lis wilde slechts premier worden dit heeft hij nu bereikt. De Kreta-kwestie belemmert nu het uitschrijven van nieuwe verkiezingen niet meer. Deze verklaring werpt den hand schoen toe aan de officierenpartij. En wanneer die partij Theotokis tot vij and heeft, mag zij zich ernstig be dreigd achten. Theotokis had altijd de volstrekte meerderheid der Kamer achter zich, terwijl nu Mavramichae- lis slechts op een zwakke minderheid van 25 man kan rekenen. Toch kan Theotokis zijn krachten overschat hebben. De partij der mili tairen heeft in den jongsten tijd hoe langer hoe meer aanhang gekregen en de vijandschap van den vroeger en premier tegenover de nieuwe macht in den staat, kon de dynastie wel eens In gevaar brengen. Theotokis zou, in dien hij weer aan het bewind kwam, de Kamerontbinding willen doordrij ven. De koning, die daarvoor zijn toe stemming moet geven, zou in dat ge val zijn toch al niet muurvast staan- den troon ernstig In gevaar zien. ln zijn onderhoud, met den direc teur der „Athenai", sprak de ex-pre mier zich voorts uit over de militai re hervormingsplannen van het kabi net. „Ik geloof niet", verklaarde bij dienaangaande, „dat Griekenland in staat is jaarlijks meer dan 10 k 12.000 recruten op do been te brengen. Het Is een dwaasheid te beweren, dat wij op stel en sprong 200.000 man onder de wapenen kunnen voeren. Boven dien zal een kleine, doch goed gedis ciplineerde en goed uitgeruste armee betere diensten bewijzen, dan een tal rijk doch minder geoefend leger. Zelfs onder de gunstigste omstandigheden kunnen wij niet ineer dan 100.000 man op de been brengen. Het cijfer 150.000 dat da voorstanders van het nieuwe militaire program aannemen, is on mogelijk te bereiken, zelfs niet wan neer men zou aannemen, dat de re serves der vroegere lichtingen gedu rende tien jaren niet zouden sterven of afgedankt worden." De Grieksche armee kan, volgens hem, niet op één lijn gestold worden met die van an dere ürient-staten, als Bulgarije bijv. daar Griekenland, behalve zijn le ger, bovendien nog een vloot te onder houden heeft. Op het gezegde van den interviewer, dat de koning zich nu toch feitelijk vóór de beweging heeft verklaard en zelfs.ais de leider der gansche bewe ging beschouwd kan worden, ant woordde de ex-premier, dat dit slechts schijnbaar het geval Is. Inderdaad heeft de koning den prinsen verlof uit den militairen éQasi gegeven; toch is het niet aan te nemen, dat hy met hen gebroken heeft. Hij heeft zich blijkbaar naar den wensch der officie ren en der regeering geschikt. Theotokis weigerde zich in bijzon derheden uit te laten omtrent het on derhoud, dat hij met den kroonprins heeft gehad, doch deelde mede, dat de prins zijn voornemen te kennen heeft gegeven, nog vóór de samen komst der Kamer te Athene terug te keeren, Verscheideno Grieksche bladen trekken de juistheid van de door de „Athenai" gedane mededeeling in twijfel, naai- aanleid'1 ng waarvan de vroegere minister van Financiën, Ka- logeropulos, een warm aanhanger der Theotokisten-partij, den ex-premier bericht heeft, dat de „Athenai" het in terview gepubliceerd heeft en hem te vens de vraag gesteld, of de mededee- lingen, welke het blad geeft, waar heid bevatten. Het antwoord luidde alleen, dat Theotokis niemand het recht had gegeven een dergelijke ver klaring te publiceeren. Dit antwoord beschouwt men als een bewijs voor de echtheid van het interview. Van do Residentie en haar bewoners. XXII. De cholera is de oorzaak ge worden, dat de betooging voor alge meen kiesrecht, welke hier op 19 September gehouden zou worden, niet door zal gaan. De gezondheidscom missie adviseerde eenstemmig afwij zend op het bijeenbrengen Yan zoo veel menschen uit alle deelen des lands, en de burgemeester vond het naar aanleiding hiervan ongeraden toestemming to geven tot het houden van den optocht. In do jongste raadszitting wees de heer Ter Laan op de volgens hem be staande tegenstrijdigheid tusschen dit verbod en het toelaten dat Schu mann, Scala, enz., spelen, daar kwar men ook allerlei menschen bijeen en zou het gevaar van besmetting niet minder groot zijn. Ons S. D. A. P.-raadslid veel te schrander om het verschil niet te voelen, dat tusschen beide menschen- massa's bestaat, en we hebben ver moedelijk in zijn rede dan ook niets anders te zien dan een stukje strijd tegen klassenbevoorrechting. Had hij gewezen niet op het z. i. ongemoti veerde van het verbod, maar op de houding van de gezondheidscommis sie, dan zou hij ook voor anderen daa partijgenootcn gesproken hebben. De commissie is „eenstemmig" tegen het bijeenbrengen van een aantal men schen uit verschillende plaatsen, Amsterdamsche Kont. cca De Driehonderdste 1 Drie honderd weken Is het gele den sinds ik voor 't eerst de eer en het genoegen had Zaterdags over Am sterdamsche toestanden en gebeurte nissen te mogen „kouten" in een Haarlemsch blad, oorspronkelijk in de Spaamebode, later toen dit dag blad overging In deze courant in Haarlem's Dagblad. De tijd vliegt snolik zie nog den oudejaarsavond bij „Schiller in den kuil" voor mij, met welker beschrijving ik als Am- Uterdamsch briefschrijver debuteerde. In die kleine zes jaar trachtte lk een beeld te geven van Amsterdam^ dat weent en lacht, dat fuift, zwendelt en weldaden verspreidt, dat speculeert en werkt, dat armoede lijdt in stilte Of brutaal aan den weg, dat traditic- neele Amsterdamsche feesten viert of wel do hooge kunst dient. 't Amsterdam van nu is niet meer hetzelfde Amsterdam van vóór zes jaar, er is veel veranderd en als men de rekening op gaat maken, blijft er geen voordeelig saldo over. De verbe teringen van den nieuwen tijd wegen niet op tegen het goede van het verle den, dat alleen nog in herinnering leeft. De tijden zijn voorbij, dat iemand uit een kleine plaats naar de hoofdstad kon gaan om werk te zoe ken, om fortuin te maken, om amuse ment te krijgen, dat hij thuis niet vin den kon, dat de Amsterdammer niet geheel ten onrechte kon spreken van het kale en knappe maar kleinsteed- sche Don Haag van het óf dor-stijve óf bruut-gemeene Rotterdam. De tij den, dat in Am sterdam toch maar „het" geld verdiend werd, dat hier de echte rijkdom woonde en de kleine man het beter had dan elders, dat de vreemdeling niet uitgepraat was over een late-avond-gezelligheid, die aan Ber'jjn deed denken. Welke de oorzaken zijn van deze al- geheelo verandering? Van de vele stipte ik van tijd tot tijd een enkele aan, maar ieder weet een andere op te geven. Maar op één punt is ieder het eensAmsterdam is ontzettend veranderd en niet in haar voordeel. De moderne denkbeelden hebben bier tot nog toe geen geluk gebracht. Daartegenover staat ©enigszins dat wondeplekken zijn genezen. De Ges- se hentrekkerij, die Indertijd systema tisch door heel een zwarte bende werd uitgeoefend, wordt nu slechts in spo radische gevallen in praktijk ge bracht de biljart-academies zijn dank zij de publicatie uitgeroeid en zelfs aan de kwartjesvinders, die eertijds meester van de straat waren, wordt het leven zoo zuur mogelijk ge maakt. Wat niet wegneemt, dat de firma Vet Co. nog altijd bestaat en thans dagelijks met haar 6 A 8 kor nuiten op liet Sophiaplein haar plan de-campagne bespreekt. Opmerkingen ten opzichte van het stadsbestuur, die in deze Kout ge maakt werden, bleken niet altijd voor doovemansooren te zijn gemaakt, o. a. kregen we open trams op eenige lijnen, die tot nog toe geregeld daar van waren verstoken en bet plantsoen op het Rembrandtsplein zal nu groo tend, eel 8 verdwijnen, waardoor men op Amsteis drukste punt niet meer van een stille en een levendige zijde zal kunnen spreken. De typische Amsterdamse!)© feeste lijkheden, de September-kenmis- maand, de tweede Pinksterdag, de Oudejaarsnacht garen wij steeds co py Helaas, de hoeveelheid dunt Waar zijn de dagen gebleven, dat de drie weken voor Sinterklaas eene straatdrukt© en gezelligheid oplever den, waaroij „geen oud wijf aan 't spinnewiel bleef" en die een gouden regen over den winkelstand deden neerdalen Dat Koninginnedag (zie mijn jongste Kout) een feest was, dat Aeu bekenden 14-Juli-dog te Parijs overtrof Dat September de maand was, waarin ieder Amsterdam mei- minstens eén keer een bezoek bracht aan Artis, Panopticum en Panorama e i 's avonds naai' schouwburg of café concert ging. Dat elk patroon zijn ondergeschikt© een kermisdag met looi gaf Dat eik ondernemer van een publieke vermakelijkheid zorgde voor een September-répertoire, van welker succes het financieel jaarver slag afhing, dat geen schouwburg directeur het in zijn hoofd zou krij gen nu met ernstige kunst aan te komen. Zelfs de Koninklijke Vereeni- ging Het Nederlandsch Tooneel maakte op dien regel geen uitzonde ring en voor de Nederlandsch© Too- neelvereeniging is het de eerste maal dit jaar, dat niet van het ernstige kunstpad in deze dagen wordt afge weken. De directe aanleiding, dat Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 541 Blakeney stond nu in het midden Van de kamer, met zijn handen be graven in de zakken van zijn panta lon, zijn houding en manieren waren nu weer kalm, welwillend, vol zelfbe- heersoliing, en absolute onverschillig- beid. Hij kwam vlak bij de magere, klei ne gestalte van zijn opgewonden vij and, hem daardoor dwingend tot ^em op te kijken. O I... ja 1... juist 1 zei hij lucht hartig. Ik was een oogenblik verge tendat u over een koop sprak...., miin aandeel daarin.... nietwaar Reeft u mij noodig?.... Wensdht u mij In uw Parijsclie gevangenis te zien?... Ik verzeker u, mijnheer, dat, of- Bchoon het bijzijn van dronken sol daten mijn walging zou opwekken, mijn gelijkmatigheid van humeur er totaal niet door verstoord zou wor den. Uiltje, alias Davidowsky, alias de heer Oroblo de Castro met Geleende Veeren of iets dergelijks niet in de gelegenheid gesteld la de vroo- lijkheid in den Hollandschen Schouw burg te brengen, zal wel het vertrek van den hoar Musch zijn, maar als men gewild had, had men toch wel iemand andera in zijn plaats kunnen engageeren. Het ls dus een daad ge weest van dit ultra-modern gezel schap, waarvan Ik wel eens heb hoo- ren beweren, dat het grootste deel der leden uit geheel-onthouders en vege tariërs bestaat, om zóó met de tradi tie te breken. September ls September niet meer. Zoowel het publiek als de directies hebben ln do laatste jaren de tradi ties verwaarloosd. Wie er mee begon nen ls Zeker ls het noch in het voordeel van den een, noch in dat van den an der, dat de gulle September-lach ls bestorven. Het Rembrandt-theater, dat alles over had yoor een goed oorspronke lijk September-st.uk, ia met een senti- menteele Duitsche militair-operette Herfstmanoeuvres voor den dag geko men, waarmee het maar zeer matig, succes heeft. Bij Stoel en Spree woonde ik deze week een voorstelling bij van Karei- tje Zeepneus", een niet onaardige ker misklucht van den heor Bigot, maar het was er maar treurig leeg. Mis schien wachten de menschen hier op Nick Carter, het sensatiestuk van den heer Spree. De gebroeders Van Lier hebben een oud koetje van stal gehaald, een vroegere revue van den heer Rey- ding laten wij voor de drie gebroe ders hopen, dat het beestje nog niet afgemolken ls en uit de melk nog vette boter en kaas kan worden be reid. Prot gaat, gelijk lk het reeds dezen zomer voorspelde, het weer met ope rettes probeeren (in studie is thans Het Groene eilana), na op gelukkige wijze afscheid genomen to hebben van het Fransche kluchtspel-genre met „De Dame van Jarnac", een allergees tigste grappenmakerij, die de goed- bezette zaal tot het slot toe tot lach salvo's stemt. Tot de September geneugten behoort zeker en misschien wel ln de eerste plaats een bezoek aan 't Circus Carré. Tot verleden Jaar toe was er daar des avonds geen inkomen aan, als je vooruit geen plaatsen had besproken, kon je wel thuis blijven of moest duur terechtkomen bij de opkoopers, terwijl een heele brigade bereden politie de orde handhaafde. Ook nu is even over achten lederen avond het Circus uitverkocht, maar... de bereden poli tie is toch niet noodig. Ook de heer Van Haarlem heeft dit maal geen speciale Septemher-revue, maar overigens is zijn programma zoo uitmuntend, dat het in de groot ste specialiteitentheaters der wereld niet overtroffen kan worden. Daar gaat een fantastische scène met zang, Snoezig Japan, waarbij de fantasie zeker de werkelijkheid overtreft en die een bekoring is voor het oog. Daar is een nooit gezien nummer de 16 Ge heimzinnige Huzaren, die als grooter wordende beeldeij. uit een zwairt doek oprijzen, levend worden en allerlei evolutiën uitvoeren, waarbij de elec- triciteit een handje meehelpt. Daar zijn Chrétienni en Louisette, altijd even jolig, nu door een walsmanie behept, die hen ten slotte een Apache dans op de Amsterdamsche visch- markt doet maken, heel wat aardiger en geestig-geparodieerd dan de Am sterdamsche Apacherij die Solser en Hesse thans met hun vrouwen bij Flora maken. Het moet toch eens ge zegd worden, dat het vooral voor een talent als de heer Solser toch treurig is, dat wanneer hij buiten zijn gewo ne emplooi als duettist-coupletzanger raakt hij ln zulke enorm flauwe, gees- telooze misbaksels moet vervallen, 't Entrée-nummer dezer heeren hoewel ook weer niet bepaald Septem- ber-achtig is beter, er komen zelfs ee nige geestige zetten in voor en de coupletten Waarom? zijn voor een be schaafd publiek wel het best te genie ten. Sprekende over Hollandsche artis- ten, mag ik niet vergeten dat bij Frits v. Haarlem thans een hypnoti sche scène gaat (Whilby Cy).die on danks het Engelsch oachet door een Amsterdammer wordt uitgevoerd, de heer Busiau, wereldbekend als Daar ben ik van overtuigd, SL* Percy en lk kan slechts herha len wat ik de eer had zooeven ook tegen Lady Blakeney te zeggen dat ik niet den dood wensch van zoo'n volmaakt gentleman als u is. Vreemd, mijnheer, antwoord de Blakeney, met een terugkeer van zijn gewoon luchthartig gesnap, en nu verlang ik juist zoo heel sterk naar uw dood er zou zooveel min der venijn op den aardbodem zijn.... Maar vergeef mij ik viel u in de rede.... Wil u zoo vriendelijk zijn, voort te gaan Chauvelin had geen spier vertrok ken hij die beleediging. De houding var zijn vijand liet hem nu volkomen onverschillig. Hij had dien man met zoo'n groote mate van zolfbeheersching, dien fij nen en zelfbe wasten modegek ten prooi geziïn aan een alles overheer- schenden hartstocht. II ij had het ge not, van dezen heerschzuchtigen, sla- penden leeuw gewekt te hebben, bij na met zijn leven betaald. Hij was nu in staat iedere beleediging van den kant van Percy Blakeney wel kom te heeten, omdat zij nog te meer bewijzen zouder- zijn, dat de En- gelschman zijn zelfbeheersching ver loren had. Ik zal trachten kort te zijn, Sir Percy, zei hij, terwijl hij zijn best deed de gemaakte manier van doen van zijn tegenstander na te bootsen. Wil u niet gaan zitten Wij moe ten ons best doen deze zaken als twee mannen van de wereld te behande lenWat mij zelf betreft, ik ben altijd het meest in mijn schik naast een tafel overdekt met papieren.... Ik ben geen athleet. Sir Percy.... en dien mijn land liever met mijn pen dan met mijn vuisten. Terwijl hij sprak, was hij naar de tafel toegegaan, en nam den stoel weer, waarop hij gezeten had, toen lui de droomen droomde, die nu hun vervulling naderden. Hij wees met een bevallig gebaar naar den ande reu ledigen stoel, waar Blakeney zon der een woord te zeggen op ging zit ten. Aha zei Chauvelin, met een zucht van voldoening. Ik zie, dat wij elkaar nu gaan begrijpenIk heb altijd het gevoel gehad, dat het jammer was. Sir Percy, dat u en ik sommige zaken niet op aangename wijze konden besprekenNu, over die ongelukkige geschiedenis van do gevangenneming van Lady Blake ney. Ik hoop, dat u zult willen geloo- ven, dat ik geen aandeel heb gehad in de schikkingen, die gemaakt zijn, oen haar in Parijs op te sluiten. Mijn collega's hebben dat alles zoo in orde gebracht...., en ik heb vergeefs ge tracht te protesteeren tegen de stren ge maatregelen, die in de Temple op haar zullen worden toegepast... Maar deze hebben zoo goed voldaan ln het geval van de ex-koningin, zij hebben haar geest en trots zóó volkomen ge broken, dat mijn collega's voelden, dar zij van evenveel nut zouden zijn om den Rooden Pimpernel door zijn vrouw wat nederiger te ma ken. Hij zweeg even, zeer ingenomen met zijn eigen redevoering, voldaan, dat zijn stem niet had gebeefd, en zijn gelaat volkomen kalm gebleven was en zich afvragende, welk effect d:s ietwat langdradige woorden stroom op Sir Percy had, die intus- schcn ongewoon stil was geworden. Chauvelin bereidde zich voor op het effect, dat hij nu hoopte teweeg te brengen, en zocht vaag naar de beste woorden, om zijn bedoeling dui delijk uit 'te drukken, toen hij plot seling opgeschrikt werd door een even onverwacht als onaangenaam geluid. Het was het geluid van een lang en aanhoudend gesnurk. Hij schoof de kaars op zijde, die eenigiszins zijn gezicht belemmerde, et terwijl hij een snellen blik op zijn vijand wierp, met wiens leven hij speelde, evenals een kat doet met een muis, zag hij dat bedoelde muis on miskenbaar en kalm in slaap was geVallen. Een ongeduldige vloek ontsnapte aan de lippen van Chauvelin, en hij liet zijn vuist zwaar op de tafel val len, zoodat de metalen kandelaars maar als die angst voor besmetting zoo groot ls, waarom dan ook niet eens gewezen op het gevaar, dat de toeschouwers bij een publieke verma kelijkheid kunnen veroorzaken? Daar zijn ook menschen uit omliggende ge meenten bij en al is do qualiteit van liet publiek er doorgaans anders dan dat van oen kiesrechtoptocht, toch waren utt do „éénstemmige" commis sie. waar het optochtbesmettingsge- vaar betrof, énkele stemmen te ver wachten geweest, die aandrongen op sluiting van do vermakelijkheden. Consequent lijkt mo de houding van all© leden niet. In dezelfde zitting was hei ook de heer Ter Laan, die er tegen opkwam, dat een jongen, die goed examen ge daan had voor de H. B. S niet kos teloos was toegelaten en bij die gele genheid de verordening op dit koste loos toelaten „he<t grootste prul noemde, dat ooit gemaakt was. Do burgemeester qualificcerdo die uitdrukking terecht als niet zeer eer biedig en wethouder Van Sandïck trachtte daarop don heor Tot Laan van zijn ongelijk to overtuigen. Kosteloos M. Onderwijs moet ge geven worden, maar alleen aan heel knappen. Stelt men do H. B. S. te veel kosteloos open dan kweekt dat later slechts middelmatigheden, die zich door hun M. Onderwijs te hoog voelen voor een handwerk en de capaciteiten missen zich op 's levens ladder alleen nog hoogar to brengen. Alleen de werkelijk uitmuntenden be- hoaren dit onderwijs te ontvangen en de cijfers van den betreffenden can- didaat waren, hoewel heel goed, toch onvoldoende om gratis plaatsing te kunnen verzekeren. Van de 68 leer lingen, waarvoor kostelooze toelating verzocht werd, zullen 40 het onderwijs volgen en dat kan niet anders dan vrij gunstig genoemd worden. Even redige schoolgeldheffing, waarover we nog heel wat zullen moeten hoo- ren, voor 't ingevoerd is, zal het ge tal aanvragen om.gratis onderwijs vermoedelijk niet onbelangrijk ver minderen. Het betalen van 100 ls te bezwarend voor vele ouders, en moet hun zoon M. Onderwijs genieten, dan kan dit niet als hij niet gratis toegelaten wordt. Was het schoolgeld nu een f 25 dan bleef de aanvrage achterwege en stond ook het examen gelijk. De heer Ter Laan had verstandiger gedaan, in plaats van de verordening een pu-ul te noemen, een voorstel ln te dienen om haar te wijzigen, maar... o dat verschil tusschen la critique en Tart. Door de versierde tramwagens ls weer eens gebleken, dat het groote publiek het typische boven net wer kelijk fraaie stelt. De commissie, die de bekroningen moest uitreiken, deed andersom. Keurde met smaak en verstand, ken de de le prijzen ln de afdeelingen, waarin meer dan één wagen meedeed, toe aan de Trams, die behouden door overeenstemming :n kleur, versierin gen van •regelmatige verhoudingen en een afwerking, welke even artistiek ais zorgvuldig was. Een volksblad ha-d voor zijn abon- né's een wedstrijd uitgeschreven in het aanwezen van de iruaiste wagens en dit reiuroiidum maakte uit, dat de mooiste wagens warende olifant, locomotief en hondenwagen, die, vooral wat do eersi© ea laatste be- treifen, meer lachlust dan bewonde ring opwekten. De werkelijk fraaie, de poftertjeskraaui en winterwagen kregen slechts enkele stemmen. Aan den laatste is door de versier ders enorm gewerkt. Veel moeite kostte het aanbrengen van vriesbloe- men op de ramen<io lijm daarvoor henooiligd, sciieon norgens meer te krijgen. Eindelijk kwam een conduc teur, na een onderzoekingsreis naar Rotterdam, terug met één fleschje, dat hij in een oude drogisterij gekre gen had, waai' het na heel veel zoeken in een hoek van het pakhuis gevonden was. We zijn hier sinds een paar dagen in het bezit van een oud-HolIandsch marktplein, in den Dierentuin. Ver gis ik me niet, dan was Haarlem eeni- gen tijd geleden even rijk en veel nieuws zal er voor Haarlemmers dus wel niet zijn, daar aan modern-oud- Holland een zekere eentonigheid eigen is. Behalve het enorme getal drinkgelegenheden is alleen vermel- rinkelden en Sir Percy een slaperig oog opende. Duizend maal vergeving, mijn- meer, zei Blakeney, even gapend. Ik ben zoo vermoeid, en uw verhaal was zoo onverdraaglijk lang... Beest- achtig onwellevend, om te gaan sla- pen...., maar ik heb de laatste dagen geen oog dicht gedaanexcuseer mij als 't u blieft.... Wil u zich de moeite geven te luisteren, Sir Percy vroeg Chau velin gebiedend, of znl ik de wacht roepen en alle gedachten, om met u te onderhandelen, opgeven. Precies zooals u dat wenscht, mijnheer, antwoorddo Blakeney onverstoorbaar. En weer zijn lango leden uitstrek kend, begroef hij zijn handen ln de zakken van zijn pantalon en bereidde zich blijkbaar voor om weer rustig ln te slapen. Chauvelin keelt hem een oogenblik aan, zich vaag afvragend, wat hem nu to doen stond. Hij voelde zich zeer verbitterd over wat hij vast geloofde, dat niets was dan aanstellerij van Blakoney's kant, en ofschoon hij brandde "an ongeduld, om dezen man met den aard van den voorgestelden koop op de hoogte te brengen, toch zou hij veel liever ondervraagd zijn geworden, om met nog meer ge- stiengheid en beslistheid zijn wreed plan duidelijk te maken, liever-dan dat hij beginnen moest met het ge- denswaard van 't schimmenspel dooï Larensche schilders vertoond. Da poppen, waarvan do afwerking boven •alle lof verheven is, en wier vervaar digers over evenveel talent als geest beschikt moeten hebben, glijden langs het doek, begeleid door oi ober piano muziek. Do gedichten, met verniakelij- ken ernst door een ongenoemden en onzichtbaren declamator gezegd, tref fen door ongezochtheiden een ver makelijke kreupelheid van rijm. In dezen tijd van „kluchten" en „humoristen" doet hot goed, eens iets werkelijk geestigs te zien en to hoo- ren. SINTRAM.. DE HAARLEMMERMEER- SPOORWEG. Wij moeten nog een paar Jaar ge duld oefenen, vóórdat wij per locaal- spoor naar de Haarlemmermeer kun nen reizen, aldus schrijft het „Hbld.**, De lijnen in de Haarlemmermeer, met inbegrip van het gedeelte Vijfhuizen- Haarlem, zijn aanbesteed en reeds Irt uitvoering, terwijl het traject tus schen I©iden en de Haarlemmermeer (Leiden—Oudewetcring) a. s. Donder dag aanbesteed wordt. Van do andere lijnen van het spoor wegplan, te weten AmsterdamAals meer, AalsmeerNieuwersluis en Uit hoornAlphen, zijn de bestekken nog niet gereed, maar ook van deze lijnen zal de aanbesteding spoedig volgen. Het begin van aanleg van het ge deelte AmsterdamAalsmeer wacht op de onteigening der in het traject opgenomen gronden, en ook met den bouw van het Amsterdamsche Station zal dit jaar niet meer begonnen wor den. Gelijk bekend is, zal dit naast d« cellulaire gevangenis aan den Amstel- veenschen weg verrijzen en met da tramlijnen 1 en 2 dus gemakkelijk be reikbaar zijn. Men verwachte intus- schen geen monumentaal gebouw.. Het station wordt zeer eenvoudig op getrokken, gelijk trouwens het ge heele bedrijf het kenmerk van een- voud in zijn opzet dragen zal. De lij nen krijgen slechts enkel spoor. Minstens twee jaar gaan er nogovef heen, vóór de lijnen, die, zooals men weet, niet elecirisch maar met stoom- vermogeu worden geëxploiteerd, wor den in gebruik genomen. GeY. Voorwerpen. Een rood katoenen sabelkwast, N.- Groen markt 23. Een fox-terrier. Korte Houtstr. 7 a. Een ceintuur met gesp, B. Amel- rooij, Boschhoven, (Heemstede). Een fantaaiebroche, Westergracht 100 rood. Een rozenkrans, Brouwcrsstr. 40. Een knipmes ln étui, W. Pyrmonfc- straat 60. Een zilveren brocho, Asterstr. 13. Een spoorkaartje, HaarlemLel den, L. Heerenstr. 3. Aangifte is gedaan dat uit een wel land, gelegen onder de gemeente Scho ten, een hit wordt vermist; van het verliezen van een gouden schakelarm band. TUBERCULOSE, Wellicht is het ingezonden stuk vaat Prof. Middendorp ln ons vorig num mer niet voor al onze lezers duidelijk geweest. De quaestie met Prof, Spronck ter zijde latende deelen wij mee, dat Prof. M. meent, dat tubercu lose niet veroorzaakt wordt door de badl, die Prof. Robert Koch in 1881 heeft gevonden. Deze bacil wordt namelijk wel zeet dikwijls, maar niet altijd in tuberkels aangetroffen. Men kan daaruit af leiden, gelijk Prof. Middendorp doet* dat de Kochsche bacil op een tubercu leus aangedaan weefsel een gunsti- gen voedingsbodem vindt en zich daarop dus gaarne vestigt, maar men kan ook, ter andere zijde, aannemen dat de afwezigheid van de Kochscho bacil in tuberkels het gevolg hiervan is, dat het lichaam, strijdende tegen de bacillen, die in zich opgenomen heeft Men gevoelt, dat dit allerminst een quaestie is voor het groote publiek- Zelfs de doctoren laten het uitspreken van besliste meeningen over aan de eoryphaëen der wetenschap. Alleen kan gezegd worden, <lat Prof. Midden dorp in zijn meening vrijwel alleen staat sprek, waarbij hij kalm en onver schillig zou optreden, terwijl zijn vijand zenuwachtig en verward moest zijn. De houding van Sir Percy had hem van de wijs gebracht, daardoor had wat een spannend oogenblik meest zijn, Ieta belachelijks gekre gen, en het was heel grievend voor den trots van den ex-diplomaat, dat to'i opzichte van dezen onvindbaren vijand, en ln weerwil van zijn eigen voorbereiding op iedere mogelijkheid, onveranderlijk gebeurde, wat hij niet voorzien had Na een oogenblik van nadenken: echter, besloot hij tot iets anders. Hij stond op en liep de kamer door, zoo veel mogelijk een oog op Sir Percy gevestigd houdend, maar do laatste zat doodbedaard te slapen, en had blijkbaar geen haast om op tc staan, Chauvelin liep naar %do deur, dood haar zachtjes open, en fluisterde haastig tot den bevelvoerenden ser geant van zijn lijfwacht, die buiten de deur stond De gevangene van No. 6.... Laat twee dev mannen haar dadelijk hier brengen (Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5