Rubriek voor Vragen Uit de omstreken Land en Tuinbouw Binnenland Qeabonneerdeu hebben het voorreohl vragen op veraohilland gebied, mite voor beantwoording vatbaar, in fce eenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 6$ Alle antwoorden worden geheel koeteloos gegeven en, voor «ooveel mogelijk B, don dag na de intending Aanvragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den Sniender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mogoa familieleden bij een huwelijk als getuigen optreden ANTWOORD. Ja* VRAAG. Welk8 stukken moeten bij huwelijksaangifte overgelegd worden? ANTWOORD. Een geboorte-akte en ven bewijs van volbrachten militie, plicht* VRAAG. Worden er vanwege he»t departement „Tot Nut van *t Alge meen" alhier lezingen gehouden, wel ke voor de leden toegankelijk zijn? Hoeveel per jaar ongeveer en over welke onderwerpen Hoeveel be draagt de contributie ANTWOORD. Het Nut laat Sjwin- Iers lezingen voor de leden houden, gewoonlijk een viertal het juiste aan tal voor den komenden winter is nog niet bekend, en dientengevolge ook de onderwerpen nog niet. De jaarlijksche Contributie bedraagt 6. VRAAG. Bij wien kan ik mij ver voegen om mij als conducteur of wa- geavoerder voor de nieuw op te rich ten Electr. Train door de Haarlem mermeer aan te melden ANTWOORD. Bij den heer Van Oyen, Haarlemmerhoutpark. VRAAG. Zoudt u mij ook de namen en adressen op kunnen geven van de directie der Technische School te D^lft en de Sterrenwacht ANTWOORD. Schrijft u eenvoudig aan de „Technische Hoogeschool, Delft", en aan de „Sterrenwacht, Lei den", en u zult de gewenschte in lichting bekomen. VRAAG. Kunt u mij eenige adres een opgeven van rijtuigfabrieken in Den Haag, Amsterdam of Rotterdam ANTWOORD. In Amsterdam zijn e. a rijtuigfabrieken van de firma's .Van der Roest, Mudde in de Spui straat en Schutte en Van Bakel in de Kerkstraat VRAAG. Ik ben aangenomen van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur, maar moet nu 's morgens om 7 uur komen. Is zulks geoorloofd? Mijn salaris wordt per maand betaald. ANTWOORD. Wanneer in uw ar beidscontract de werkuren zijn be paald, kan dit zonder schadevergoe ding niet geschieden. Indien u even- wei geen contract heeft, is het eenige ivat u doen kunt, ontslag nemen en dan met den gebruikelijken termijn opzeggen. VRAAG. Ik ben ruim een jaar in mijn betrekking. Nu wordt ik ziek en de dokter zegt, dat ik het bod moet houden. Alet Augustus zijn mijne drie maanden ingegaan. Nu wil men mij half September zes weken uitbetalen, terwijl ik nog maar een week ziek ben en men mijn dienst niet op heeft gezegd. Waar heb ik nu recht op ANTWOORD. Natuurlijk kan de dienst u eiken dag worden opgezegd met zes weken. Die zes weken begin nen echter te loopen van den dag der opzegging al en niet eerder. VRAAG. Als dagdienstbode ben Ik ongeveer een half jaar in betrek king. Nu ben ik ongesteld geworden en heeft mevrouw mij naar huis ge stuurd. Ik kreeg daarna eene bood schap, dat zij zich voorzag van een andere dienstbode. Zij betaalde mijn weekloon tot den dag, dat ik wegge zonden werd. Heeft mevrouw daar recht op ANTWOORD. Neen, er moet nog een weekje bij Wend u, zoo noodig, tot het Bureau van Consultatie in het Paleis van Justitie in de Jansstraat. Het bureau vergadert den eersten en derden Vrijdag van iedere maand, die1 nam. te half twee. VRAAG. Ik ben een goed jaar In mijn betrekking en ben nu ziek komen te liggen, waarvoor ik naar huis ben gegaan. Mevrouw wil mij maar tot half September uitbetalen, maar heeft mij geeue opzegging ge daan heb ik nu geen recht op drie maanden ANTWOORD. Mevrouw kan als nog niet zes weken opzeggen. Gebeurt dat niet, dan blijft uwe dienstbetrek king voortduren, maar blijft u lang ziek, dan gaat het loon toch niet etceds dooralleen maar gedurende een betrekkelijk korten tijd. Partijen moeten dat onderling regelen. IJMUIDEN. Opening Wükgebonw. Door omstandigheden is gisteren het verslag van de opening van het Wijk gebouw door Prins Hendrik ach terwege gebleven. We laten bet hier onder nog volgen. Vooraf ga een be- echrijving van het gebouw. Bij het 5-jarig bestaan der af dee ling van Het Witte Kruis werd de Wijkverpleging ingevoerd; juist vijf jaar later te Velsen het eerste wijkge- bouw in dienst gesteld en nu, weder om na 5 jaar, is te IJmuiden het twee de geopend, hier tevens bestemd als verplegings-inrichting voor schip breukelingen en drenkelingen. Een genotrijke gedachte moet het zijn voor de eenige overgeblevenen van hot eerste bestuur, de heereh J. C. A. Wecrts, burgemeester van Velsen, eere-voorzitter van de afdeeliug, eai Th. J. Wijnoldy Daniëls, secretaris dier gemeente, voorzitter-secretaris, eere-lid van de provinciale vereeni- ffing en van de afdeeling, deze in richting, waarvoor zij met zooveel liefde en energie hebben geijverd, te hebben zien tot scand komen. Het gebouw, in overleg met de Staatscommissie geplaatst ten Noor den van de Vissehorshaven, in de oi middellijke nabijheid van de lig plaats der reddingboot, staat daar als een beeld van liefdevriendelijk, rein, waardig, zaaier pretentie. Het fel eeri bijna «uTve* ifiéifcant 1 13.83 bij 18.29 M. zijn frisoh-roode bak steen, hier en daar met blokken hard steen regelmatig vermengd, kleurt het goed tegen onze grauwe of blau we lucht en aanstonds zullen op het grasperk rondom allicht wat bloemen het geheel opluisteren. Uit een bouwkundig oogpurat ver dienen de heeron D. Kramer Cz. en G. C. Cramer lof voor htm boven dien belangeloos ontwerp, en de heer P. Rings, aannemer te Sant poort, voor de uitvoering. Inzonder heid verdient waardeering de Bouw commissie, zijnde de fceeren M. J. Schuitenmaker, voorzitter, dr. A. van der Horat, dr. F. Bok en C. P. van der Does, voor het wakend oog tot verwezenlijking van het geheeL Alvorens van het gebouw een en ander mede te deeleu, zij herinnerd, dat door Prins Hendrik, onder den indruk gewis van do Berlln-ramp aan deu Hoek van Holland, de eerste steecn op 19 September van best vorige jaar werd gelegd, en erkend, dat het Rijk aan de afdeeling den grond in erf nacht afstond tot den luttelen prijs von f 25 's jaars en jaarlijks f 250 bij draagt, daargelaten sohenklngen en tegemoetkomingen van anderen aard, waarover straks. De bouwkosten bedroegen namelHk f 10.000 doch dank donatiën ad plm. 5000, de opbrengst van een fancy- fair en voorstellingen, staat het ge bouw daar zoo goed als schuld vrij. De gemeente draagt f 600 's jaars bij in de kosten van de wijkverpleging te Velsen en IJmuiden. De frontgevel van 't gebouw draagt ten top het witte kruis, merkteeken der Vereeniging boven den ingang haar naam, met de toevoeging „Red- dirgwezen". De zijgevel het Roode Kruis. Zichtbaar teeken, dat beide Vereenigingen in het liefdewerk sa mengaan. Boven hot geheel wappe ren de nationale vlag en de Witte Kruis-vlag, deza laatste een ge schenk van de „IJmuiden Stores", naaste buur, die op z'n grootscheeps alles voorhanden heeft wat schip en schepeling dienen kan. Het gebouw binnen gekomen, ziet men rechts in de vestibule op een wit marmeren gedenkplaat de eerste steenlegging door Prins Hendrik der Nederlanden vermeld ter linkerzijde de gedenkplaat, luidende, dat dit ge bouw is gesticht onder het bestuur van de heeren J. C. A. Weerts, eere voorzitter, Th. J. Wijnoldy Daniels, voorzitter-secretaris, eere-lid, P. Ver meulen, vice-voorzitter, magazijn meester, M. Vader, penningmeester, sedert vervangen door den heer M. J. Schuitenmaker), C. P. van der Does ea ds. H. W. Creutzberg, leden, F. Bok en A. v. d Horst, artsen. In de gang gekomen, vinden wij rechts de wachtkamer, daarnaast de ontsmettingskamer, bestemd om ruststoelen, beddegoed enz., aan le den van Hot Witte Kruis uitgeleend, te ontsmetten. Daarbuiten, langs den telephoon- toestel, waarvan de bediening koste loos geschiedt, de toegang tot den kelder. Vervolgens het magazijn, een groot lokaal, waarin o. a. een bran card, in bruikleen van het hoofdcomi- tó van het Roode Kruis, een draag- b -.ar, ruststoelen, matrassen en twee flinke kasten met allerlei verplegings- middelen. Aan het magazijn grenst de dok terskamer. Daarnaast de zoogenaam de werkkamer, waarin de operatie tafel, de verbandkist voor eerste hulp, het zuurstof-apparaat, electri- seertoestel, kruiken enz. enz., een en ander van het Rijk in bruikleen. Zoo zijn wij vanzelf genaderd tot de linkerzijde van de inrichting. Daar vinden wij onderscheidenlijk de mannen- en de vrouwenzalen, de eene bestemd voor 6, de andere voor 4 bedden. Deze zalen zijn 5.20 M. breed en resp. 4 en 5 M. lang de muren helder wit en gelijk trouwens het geheele gebouw voorzien van elec- trlsch licht, hetwelk tot belangrijk verminderden prijs wordt verschaft, evenals van Rijkswege de waterlei ding, welke overigens te IJmuiden in woonhuizen ontbreekt. Elke zaai heeft haar badkamer en closets. Kastjes, tafeltjes en stoelen even lief van vorm als helder en opwekkend van kleur, vormen de stoffeering. In de vrouwenzaal bevat een groo te kast wollen en linnen onderklee- ding en servies De hooger gelegen verdieping bevat de woning voor den concierge, met keuken, voorts de bestuurskamer, tot wandversiering strekt in lijst de gonzepen, waarmede Prins Hendrik ]>>'j de eerste-steenlegging zijn naam op de oorkonde heeft ge-teekend een photo van die oorkonde zelf en van den steen. Vervolgens bevat deze verdieping da zit- en slaapkamer van zuster J. Ferwerda en eindelijk de reserve- kamer, bestemd tot verblijf voor schipbreukelingen, die niet bedlege rig zijn of tot het drogen van klee- nen. alsook voor den verbandcursus. Aan genoemde zuster is dus in de eerste plaats de zorg voor de even tueel verpleegden toevertrouwd. Haar „alter ego" is zuster M. E. van der Hoek, van het wijkgebouw te Velsen. Van deae laatste is bekend, dat zij in bet eerste kwartaal van dit jaar 82 patiënten in 1064 bezoeken lieeft bijgestaan. Waar hier van wijkverpleging spra ke is, zij er op gewezen, dat ook door zusters van den Bond van Diacones- senhuizen kosteloos hulp wordt ver leend. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, voorzitter der Staatscommissie voor he* Reddingwezen op de Nederland- sche kust, heeft gisteren het wijkge bouw verplegingsinrichting voor schipbreukelingen en drenkelingen de- Witte Kruis-afdeeling Velsen to IJmuiden bezichtigd en in dienst gesteld. Tot bijwoning van de plechtigheid waren uitgenoodigd de Ministers van Oorlog, van Marine, van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Binnen- landsche Zaken en van Waterstaat de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland de consuls vat vreemde landen de hoofdbestu ren van de Vereenigingen het Oranje, het Roode en het Witte Kruis, van do Maatschappij tot Redding van dren kelingen, zoomede het plaatselijk be stuur dier Maatschappij zij die be langrijke giften schonken en de ar chitecten van het gebouw. De Prins, die te 8.06 te IJmuiden was aangekomen, werd bil zijn bin- nènfcreden ai bot gebouw mof Set Wil helmus begroeit, gespeeld door een strijkorkest, dat verder het Wien Nearlandacn Bloed en de Duitsche, Engelsche en Franscha volksliederen ten gohoore bracht Nadat Z. K. H. had plaats geno men, hield de heer Th. J. Wijnoldy Daniëls. voorzitter en secretarie der Witte Ivruls-afdceling Velsen, de vol gende rede i „Koninklijke Hoogheid I Met gevoelens van blijdschap en dankbaarheid vervul ik de eervolle taak in mijn hoedanigheid als voor zitter der Witte Kruls-afdeeling Vel sen. Uwe Koninklijke Hoogheid an dermaal op dezelfde plaats te mogen begroeten en het wolkam toe te roe pen. Andermaal, en dat binnen het korte tijdsbestek van één enkel jaar. De reden daartoe is van zeer blij den aard. 19 September 1908, een ge- denkwaardigen dag in het bestaan der Witte Kruis-afdeeling Velsen, heeft het Uwe Koninklijke Hoogheid behaagd, hier op deze plek in tegen woordigheid van hooge autoriteiten, vertegenwoordigers van andere lan den. van besturen van verwante Ver eenigingen en verdere genoodigden, den eersten steen te leggen van dezen bescheiden tempel van naastenliefde, waarin een plaats zal zijn voor de zonen van alle volkeren. Een goed begin ls het halve werk, en na dat goede begin van Uwe Ko ninklijke Hoogheid zijn wij, die de hooge eer genoten ons Uwe mede arbeiders te mogen noemen in dit lief dewerk, aan den arbeid getogen, om Uw werk te voltooien. En thans ls het voltooid en geniet de Witte Kruis-afdeeling andermaal de hooge eer van het bezoek van Uwe Koninklijke Hooghedd. Nu, om te zien of er voldaan is aan de beloften en aan billijke verwach tingen. en om als t ware de laatste hand te leggen aan het werk, door het in dienst te stellen en door Uw woord te wijden tot zijn bestemming. Wanneer het afdeeiingsbestuur ge meend heeft openlijk feestbetoon daarbij te moeten achterwege laten, dan is het geenszins omdat ons ge moed niet feestelijk en dankbaar zou gestemd zijn. Integendeel, ons hart klopt luide en dankbaar voor het voorrecht, dat het ons gegeven werd cpdar Gods zegen en onder het patronaat van Uwe Ko ninklijke Hoogheid dit werk te vol brengen. En om dit zoo volledig af te werken als onze bescheiden krachten maar eenigszins zouden toelaten, hebben we daaraan al gegeven wat we ter beschikking hadden. 't Meest feestelijke en heuglijke, wat we ons nu kunnen denken, is dit, dat we van ons werk zullen mogen getui gen aam hen, die na ons zullen ko men. Het is begonnen en voleindigd door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, den Gemaal onzer be minde en geeerbiedigde Koningin. Houdt het in eere. Dat moge een blijde overlevering zijn voor de toekomst en een aan sporing voor de instandhouding van bet. werk, een werk van liefde tot den naaste. Het rijk der liefde heeft geen gren zen. Men spreekt er slechts één taal, de taal des harten. Een taal, die als muziek in do ooren klinkt, vooral daar waar wordt geleden en geweend. Die eenige taal moge zijn do taal van dit huis, verstaanbaar voor iedor die er een toevlucht zal vinden, en bovenal behoefte zal hebben aan lief debetoon na doorgestauen angst en leed. Gezegend het huis waar liefde wo nen magdaar toch ontbreekt het nimmer aan den zegen des Almachti ger!, onmisbaar voor alle menschen- werk daar gaat men bhj en moedig de toekomst tegemoet. Gelukkig do menscli, wien het hart dringt tot betoon van liefde. Wie uit liefde en heil'gen plicht, Hart en hoofd wil geven, Zal zijn God, en Vrede, en licht. Vinden in het leven. Uw leven, Koninklijke Hoogheid, kenmerkt zich vooral door een innige behoefte aan betoon van liefde. Is het dan wonder, dat men U lief heeft allerwegen en dat men U zoekt waar de liefde haar arbeidsveld vindt in onze samenleving Zoo moge dan ook dit ons liefde werk, dat Uw hart heeft, wij weten het, op dezen dag door Uwe Konink lijke Hoogheid worden gegeven aan zijn bestemming." In antwoord op de toespraak van dei- heer Th. J. Wijnoldy Daniëls, zeide Z. K. H. de Prins der Neder landen het volgende „Te midden van velen der ook thans aanwezigen had ik bijna een jaar geleden het voorrecht, den eersten steen te leggen van dit wijkgebouw, hetwelk thans reeds voor zijn bestem ming gereed is. Ik geloof het bestuur met den uitslag van zijn edel streven te mogen geluk wenschen, overtuigd, dat het zich heit meest beloond zal achten wanneer de stichting tot heil van anderen werkzaam is. Moge dit pas voleindigde gebouw tot zegen strekken zoowel van hen, die hier rondom wonen als van hen, die. Yan verre komende, door de stor men en de zeeën op onze kusten wor den geworpen. Hiermede verklaar ik heit nieuwe wijkgebouw der Witte Kruis-afdeeling Velsen voor geopend." Daarna werd het gebouw in dienst gesteld, door alle aanwezigen bezich tigd, en ln een ontvangkamer de eere wijn rondgediend. De heer Wijnoldy Daniëls sprak Z. K. H. den Prins nog als volgt toe i „Koninklijke Hoogheid Vergun mij Uwe Koninklijke Hoog heid oprecht dank te zeggen voor Uw wijdingswoord, den laatsten steen van onze stichting. Wijd zullen de deunen zich openen, voor wie klopt in nood, In naam der liefde. Uwe Koninklijke Hoogheid veroor» love mij op dit blijde oogenbllk een dronk te wijden aan het welzijn van het Koninklijk Huis en van de Staats hoofden en Volkenen, voor wier tee lleden dit gebouw mede werd gesticht. Dat zij leven P' '£bjS ZITnd Koninklijke Hoogheid den Prins werd nog in prachtexem plaar aangeboden een speciaal vtnr deze gelegenheid bestemde brochure van de hand van den hoer Wijnoldy Daniëls, over de Inrichting, ln vier talen. In gebrocheerd exemplaar werd do ze brochure aan alle andere genoo digden overhandigd. De Prins vertrok om 4.45 uit IJmui den. HET GEBRUIK EN DE BEHANDE LING ONZER BLOEM- RN BLADHK ESTERS. Onder bovenstaanden titel is van de hand van den tuinbouwkundige K. Post een werkje verschenen bij den uitgever H. J. den Boer, dat o. L in een door velen gevoelde behoefte voorziet De kennis toch van de hees ters, welke tot versiering van onzen tuin kunnen dienen, is bij het groote publiek gering; bij den aanleg moet men zich geheel op den tuinman of kweeker verlaten en dikwijls ziet men zich dan later teleurgesteld; ln den regel betaalt men geld genoeg, maar de waar blijkt inférieur, of men ziet zich opgescheept met iets, dat onzen smaak niet bevredigt Dan komt de behandeling: zelf is men totaal on kundig en alweer geeft men zich over aan de zorg van den tuinman of een of anderen snoeibaas, die er veelal niet meer van weten. Men wordt opnieuw teleurgesteld: hees eters, die het bij anderen zoo mooi doen, voldoen in eigen tuin niet, en komt men er dan ten slotte toe ze maar te laten opschieten of zelf eens het snoeimes ter hand te nemen, dan wordt het al niet boter en vaak een rechte wildernis. Zoo is de ervaring van velen. En dezen mitsgaders ook vele vaklie den kunnen van het werkje van den heer Post veel profijt hebben. De schrijver behandelt zijn onderwerp op voor leder verstaanbare wijze en toont zich werkelijk een praktische raadgever en leermeester. Wie deze handleiding heeft bestudeerd, kan zelf bij den aanleg van zijn tuin mee praten, heeft een eigen oordeel ge kregen en zal ook verder, als* zijn heesters behandeld moeten worden, niet verlegen staan. Wij achten dit werkje uitnemend geschikt om meer aandacht en liefde voor onze bloem- en bladheesters op te wekken. Het hier volgend artikel tje, dat wij zoo vrij zijn aan hoofd stuk Vin te ontleenen, moge een denkbeeld geven van de manier, waarop de schrijver zijn leerstof voordraagt. GROEN BLIJVENDE GEWASSEN. Plant in overeenstemming met de grootte van nwen tuin hier en daar kleinere of grrootere groepen groen- biijvende gewassen, opdat ook in den winter uw tuin eenige aantrekkelijk heid bezit. Vooral in den winter als alle andere gewassen kaal en naakt zijn, zien we dat groen gaarne en staren we er met welgevallen op. Een tuin, waarin geen groenblijvende ge wassen voorkomen, is in den winter Ijl en leeg, beidt geen aantrekkelijk heid, geeft geen rustpunten aan het zoekend oog. Het Is alsof die groene gewassen dan iets warms geven: ze kleed en den tuin. Maar ook afgezien van dit alles, zijn er vooral in de ste den zoovele plekjes ln tuinen, ja zelfs geheele tuintjes, waarin geen andere heesters kunnen tieren en zijn het juist vele van die groenblijvende ge wassen, welke door hun veelal sterke re geaardheid die misdeelde plaatsen nog een levendig aanzien kunnen ge ven. Hoeveel plekjes zijn er niet, waar nooit of bijna nooit de lieflijke zon haar levenwekkende stralen zen den kan: tocht- en snuifgaten soms, waar geen heester met afvallend blad het houden kan. Maar ook, gelijk we reeds schreven, zijn er vele van heil uitstekend om or onooglijke plaatsen mede te bedekken, daar zij t geheele jaar aan art doel kunnen beantwoor den. Al dit voorgaande ls reeds voldoen de om van hen een ruim gebruik te maken ter versiering onzer omgeving. En dan, wat zijn bovendien de mees te bescheiden in hun elschen, wat zijn ze soms met weinig tevreden en wat zijn hun onderhoudszorgen wei nige! Vele, zooals de sterkere Hulsten en Aucuba's, Prunus Lauro-cerasus, Buxus sempervivum, zoomede de meetr harde Rhcdodendronsoorten kunnen geheel In de schaduw groeien en zeer veel koude verdragen, om welker eigenschappen ze ons voor verschillende doeleinden uitnemend te pas komen om ook min gunstige plaatsen nog wat op te vroolijken. La ten we het ons daarom tot een duren plicht stellen aan hun weinige eischen zooveel mogelijk te voldoen. Vooral op die min gunstige plaat sen moeten we zorgen, dat de grond los is en passend voedsel bevat, vrij van het te vele puin, wat ln de nabij heid van huizen in stadstuinen vaak al te veel wordt aangetroffen. Ook zijn er plaatsen, waar weinig regen valt, waarom we dan ook ln den zo mer het noodige water moeten aan- brengen. Nu komt het menigmaal voor, dat door verschillende werk zaamheden de grond zeer vast wordt geloopen, en zal het noodig zijn, hem meer dan éénmaal per Jaar wat los te maken, opdat de lucht in den bo dem heur heilzamen invloed kan uit oefenen. Kunnen vele van hen op ongunstige standplaats nog bevredigende resul taten geven, zooveel te beter kunnen ze dit op Open en meer gunstig ter rein. Maar ook dan kunnen we de meer edele soorten en verscheidenhe den aanwenden, zooals vele goud- en zilverbonte Hulsten, de schoon ge vlekte Aucuba's, Rhododendron-hy brid en, Kalmia's, Mahonia, Aqulfoli- um, enz. Veel van die zachtere Hulsten, Au cuba's en Rhod. Hybriden echter ei schen des winters beschutting, waar om we dan ook aanraden des winters sparretakken of wel lage rietmatten te hunner beschutting te plaatsen, ter afwering van de zoo nadeelige scher pe Noorden- en Oostenwinden. Tevens is het noodig om bij dergelijke gewas sen, vooral als zij nog betrekkelijk jong zijn, den grond met een laagje droog blad af te dekken. Na Maart nemen we deze beschutting weer weg, maken den bodem, voor zoover noo dig, wat los en^dienen ze tevens wat vloeibaren mest toe. Zeer goed daair- toe is beer en koegier in gelijke hoe veelheid met elkaar vermengd. De snoei bepaalt zich bij al dergelijke ge wassen in hoofdzaak tot het bewaren van de gewenschte (liefst losse) vor men en het weg houden der z.g. wil de grondscheuten. Na den bloei be- hootren vooral bij de Rhododendrons de uitgebloeide bloemen te worden weggenomen, zoowel om de netheid als ter voorkoming van noodelooze krachtsverspilling van de planten door zaadvorming. Het mag eenigszins opmerkelijk heeten, dat behalve tot het maskeeren van onmogelijke plaatsen en hun ge bruik op meer ongunstig of bescha duwd terrein, de aanwending dier ge wassen tot heden zeer beperkt is te noemen. Toch, al moge 't waar zijn, dat hun groen in den zomertijd een meer dof fe verschijning, him aanblik een meer gedrukte stemming kan opwekken, toch is het gewenscht, dat we onze tuinen en tuintjes wat meer met der gelijke gewassen stoffeeren, opdat, zooals reeds vroeger is opgemerkt, ook in den winter de tuin of omge ving meer aantrekkelijkheid biedt Vele tuinen en tuintjes, ja sommige stadsplantsoenen zij in dit opzicht te karig bedeeld. Enkele dier gewassen, zooals Prunus Lauro-carasus, Maho nia japonlcum en Aquifolium, of wel Rhododendrons hier en daar groeps gewijze geplant, zijn ook 's zomers een lieflijke verschijning. We zagen ergens een bossigen 2 M. hoogen en dito breeden Hedera Helix arborea als solitairplant, geheel door- en overgroeid met een Rosa rubigino- sa, hetgeen zoowel 's zomers als des winters de aandacht vroeg. Vooral 's winters, wanneer de honderden roode bottels met het glimmend groene blad van den Hedera, zoomede met diens vele zwarte bessen zich door elkan der mengelen, is dit iets schoons te noemen. Men bepnoeve het ook eens met een groepje van Mahonia Aqui folium en Pelargonium Zonale, Paul Gr ampel. Niet op een rond perk, maar los verspreid uitgeplant Mocht een groep jonge Rhododen- dron-hybriden na den bloei in den zo mer minder schoon zijn te noemen, welnu, dit is te verhelpen door er tij delijk Lelie's tusschen te planten of wel er op ruime afstanden eenige Da- lia's tusschen te plaatsen, zooals bv. Capstan, Gloriosa, Cycle, Ruby enz. Aangezien Rhododendrons, Kalmia's en andere tot de familie der Ericar ceeën behoorende gewassen zich bijna zonder stoornis herhaalde malen la ten verplanten, kan men ook voor tij delijk eenige dier gewassen planten, d. w. z. men neme ze na den bloei op en brengt hen tijdelijk op een andere plaats in den tuin op een bed met voor hen toebereiden grond. Na hun bloeitijd zet men dan op hun plaats Crozy- of wel archidee- bloemige Canna'a Met het vroege voorjaar brengt men er weer de tij delijk opgeborgen Rhododendrons of Kalmia's. (Men kan dit ook deen met Azalea molles, en ponticum). Zoo doende geniet men van beide gewas sen te zijner tijd op dezelfde plaats. Voor aan den kant van waterpartijen leenen zich bijzonder de meer harde Rhododendron-soorten, als Rhod. ponticum en Rhod. catawbiense. De grond moet dan daar zoo noodig met een weinig veen- of boschgrond wor den vermengd. De vele paarse of lila gekleurde bloemen weerspiegelen zich aid an in het water, hetgeen een zeer schoon gezicht oplevert. Ze groeien daar zeer welig en hoe wilder men ze laat, des te schooner geheel. Ook hier weer zal de ijverige waarnemer meer en meer tot de erkenning komen, dat er onder de groenblijvende gewassen nog veel schuilt, waarmede hij zijn voordeel kan doen tor verfraaiing on zer tuinen* C. BLOKKER. De oud-hortul anus H. Witte, te Ben nek om, wiens 80e verjaardag dezen zomer in den kring van vrienden en vereerders herdacht werd, ontving van de Fransche regeering de onder scheiding van eene benoeming tot of ficier du mérite agricole. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is op Dinsdag den Eisten September des namiddags te 3 uur bijeengeroepen. ONDERWIJZER GESCHORST. Met ingang van 30 April 1909 werd de heer P. L. Th. van Dijk, onder wijzer aan de school yoot G. L. o. 2o kL, No 7 (hoofd de heer C. v. d. Werff), te Rotterdam, voor den Hjd van één maand in zijn betrekking ge schorst op voorstel van den aïrondü». semontsscboolopziener, den heer mr< M. C. Nijland, die in een «ohirijvca aan Burgemeester en Wethouders o*- m. het volgende vertelde: Hoewel meermalen door het hoofd der school er op gewezen, dat hij zich naar zijn aanwijzingen te voe gen heeft, stoort de heer Van Dijk er zioh niet aan en treedt onhebbelijk op: den 23en October jl. is het zelfs voorgekomen, dat het hoofd der school, meenende hem het onderwijs niet te mogen overlaten, zelf de klasse nam. De heer Van Dijk ging toen achter in de klas zitten, met den hoed op het hoofd. Op 23 Maart en 23 April j.L zijn echter ernstiger feiten voorgevallen. Op eerstgemelden datum, heeft de heer Van Dijk het door zijn optreden onmogelijk gemaakt, dat een bespre king tusschen het hoofd der school, den heer Wieneke en hem over een nieuwe klassetoewijzing, kon plaats hebben, en zou daarop aan enkele le den van het personeel de onware mededeeling gedaan hebben, dat het hoofd der school hem „onbeschoft" had behandeld. En op 23 April heeft hij 't den heer Wieneke, die in het zelfde lokaal zijn klasse heeft, zoo lastig gemaakt, en is zoo beleedigcndi opgetreden, dat diens zenuwgestel ge schokt ls en deze sinds enkele dagen geen onderwijs heeft kunnen geven* Het hoofd der school, die beiden dien morgen te kwart vóór twaalf uur bij zich liet komen, heeft mij medege deeld, dat de heeï Van Dijk zich toen tegenover hom allaronhebbelijkst heeft gedragen; van een vruchtbare samenwerking kan geen sprake meer zijn. Ik weet bij ondervinding, dat de heer Van der Werff, een bezadigd man is, niet zal klagen als er geen bijzondere reden voor is, en reeds veel van den onderwijzer Van Dijk heeft moeten verdragen. Zijn klach ten zullen nu ernstig moeten worden onderzocht. En waar de toestand, zoo- als die nu is, niet bestendigd kan blijven, meen ik u te moeten voor stellen, volgens artikel 31 der Wet op het Lager Onderwijs, den onderwij zer P. L. Th. van Dijk, in zijn func tie, gedurende da't onderzoek te schorsen. Het bestuur der afdeeling Rotter dam van het N. O. G. beeft aan het hoofdbestuur van t Genootschap een zeer lijvig rapport over deze zaak uit gebracht, dat allerminst ten gunste van den geschorsten onderwijzer pleit. Sober ls dan ook de conclusie waartoe het bestuur der afdeeling komt, waar het schrijft: We hebben zoo getrouw mogelijk de feiten vermeld, zooals ze ons in den loop van ons onderzoek bekend zijn geworden en wenschen nu het oordeel daarover te laten aan hen, die van dit rapport kennis zullen nemen. Na dere beschouwingen zullen we er niet over houden. Alleen achten wij ons verplicht, den wensch uit te spreken, dat het op ruime schaal verspreid worde, opdat algemeen bekend wor de, dat niet alle Nederlandsche on derwijzers tort et k travers wen schen te verdedigen en goed te prak ten, wat een hunner misdrijft en zich ook niet kunnen vereenigen met de taktiek om wangedrag van een onder wijzer te excuseeren met beschuldi ging, zelfs verdachtmaking van een hoofd. Wij meenen, dat van deze wij ze van doen de waardigheid van dea onderwijzersstand en het openbaai ond'erwijs niets dan nadeel ondervin den. INBRAAK* Er is te Enschedé ingebroken bij. den heer Nico Terkuile, terwijl de be- woners afwezig en alleen de dienstbo den thuis waren. De dieven, die zich aan de achterzijde van het huis toe gang verschaften en door de voordeur de woning verlieten, hebben, voor zoo ver men kan nagaan, een partij tafel zilver ontvreemd. GESNAPTE SMOKKELAAR. Bij Dinxperlo hebben de Pruisische kommiezen een Hollandschen smok kelaar, die twee koeien had gesmok keld, gevat en gevankelijk naar Bo- cholt overgebracht. De koeien werden in beslag genomen. DE VERDWIJNING VAN TWEE TON. In zake de reeds vermelde vermis sing van een belangrijk bedrag, schrijft „Onze Vlaardingsehe Cou rant": Zaterdagnamiddag werd op het handelskantoor der firma H. Kikkert aan de Oosthavenkade, te Vlaardin- gen, ontdekt, dat uit een brandkast, staande in een met twee deuren ge pantserde kluis, waaraan geen spo ren van inbraak waren te bemerken, werd vermist een trommel, inhou dende ongeveer een waarde van f 200.000 aan pandbrieven en effecten. Door de politie werd een onderzoek ingesteld, dat gedurende den Zondag en den geheelen Maandag voortduur de, met het gevolg, dat Maandagmid dag te 12 uur door den plaatsbaaa Dijkshoorn in' den kelder onder het kantoor de trommel werd gevonden. Bij opening bleek evenwel, dat nog een zeer belangrijk deel wordt ver mist. De „N. R. Ct." meldt hierover nog; Zaterdagnamiddag 5 uur werd teiv kantore der firma H. Kikkert, to Vlaardingen, ontdekt, dat uit e6n kast van de uitnemend gesloten brandkast, staande in een met twee deuren gepantserde kluis, een trom mel werd vermist, inhoudende een waarde van tweehonderdduizend gul den aan pandbrieven en effecten, wel ke trommel aldaar door de weduwe

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6