Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN IIET •fcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 16 Sept. 1909. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. Je Hernosand (Oostkust van Zweden); laagste 751.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van '17 September Wind zwakke tot matigen Ooste lijken tot Zuid-Oostelijken wind. Gesteldheid van de luchtnevelig ■tot half bewolkt, waarschijnlijk droog JWeer. Temperatuur t warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 Uuj 768 m.M, Tkermometeretand te Haarlem, Donderdag 16 September Hoogste gisteren 8 uur F. 6ê Laagste hedennacht F. 55 Hoogste heden tot 18 uur F. 60 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. par «regeL KEIJSER'S Schoenenmagazijn, >■1 32 Lang* Ve*r»traat Jran boelen en dergelijke, zooals hij hu pas weer in Amsterdam heeft ge daan. Een paar kieken, door de Wee- her politie genomen van zijne proef nemingen met die politie, laat hij ons zien, en dan komische bijzonder heid 'n kiek van hem zelf op zijn motorfiets, zijn vrouw in een aan hangwagen. En hij vertelt,: dat hij /veel aan sport doet, heel veel, als hij er tijd toe heeft Maar tijd... in drie jaar nu is hij nog geen maand ach tereen thuis geweest, in Berlijn. Dan praat de Duiische Amerikaan weer over zijn vak. „Altijd kan het publiek zeker zijn, dat hij goed materieel gebruikt, hei zijn altijd politieboeien, politie- fiwangbuizen, die hij bezigt, en zijn talrijke certificaten hebben ons trou wens al lang zonneklaar bewezen, dat hier niet het minste bodrog in 't spel is. Werkelijk is hij een buitengewoon mensch, al kost liet werken hem ge weldige inspanning. „Twintig minu ten na zoo'n avondvoorstelling hijg lk iiog, ben ik nog niet goed in staat om te spreken*, zegt hij. Hoe hij eigenlijk tot zijn merkwaardig beroep geko men was? Dat vernemen we, en in het kort zullen we hier zijn levensloop weergeven. In 1884 ward Tom Jack In Kara, (Canada) geboren. Door zijn buiten gewoon uiterlijk, zijn prachtige witte haardos en roode oogen, kreeg een kapitein hem In het oog, en kocht hem ten minste dit heeft de man later beweerd, en Tom Jack weet zelf natuurlijk niet of dat een koop Is ge weest van zijne ouders. Hij was 'drie jaar oud. Acht jaair lang trad hij meestal bij 'de bekende Barnum en Bailey als natuurwonder op, ook maakte hij toen al vele reizen, ging mee naaf 1 Europa. Een impressario zag hem, wilde den merkwaardigen Jongen wel hebben en liet hem optreden. De impressario was hardvochtig voor Tom Jack; hij verdiende geen cent bij hem en mocht o.a. alleen Duitsch spreken. Op zijn veertiende jaar ze waren toen in New-York ging de jongen er vandoor, maar werd spoedig teruggehaald. Tot zijn Btraf werd hij gebonden achter een paard over straat gesleept, en Uep daarbij ettelijke verwondingen op. Zijn impressario wilde bovendien een tweede vlucht voorkomen, bond hem stevig met touwen en sloot hem op. Tom Jack werkte zich uit zijn boeien, dat bracht hem op het denkbeeld van zijn tegenwoordig vak! Hij ontsnapte dus weer, werd gevangen en door de politie in een dwangbuis gestoken daaruit ontkwam hij, ging naar den commissaris en vertelde zijn levens loop. Hij werd toen in vrijheid gela ten, ging later naar zijne woonplaats terug en toonde zijn kunst, die hij sinds dien tijd door dagelijksche trai ning tot eene buitengewone heeft ge maakt die hem voortdurende engage menten bezorgt, bij Carré al heel vele. Zoo heeft deze man nu, na zoo'n merkwaardig veelbewogen leven, een zeker en zeer voor doel ig bestaan ge vonden, al reizend en trekkend toaar dat is hij gewend. Een prettige opgewektheid heeft hij over zich, en zijn grootste dagelijksch genoegen be staat er in dat hij eiken middag jtwee uur gaat biljarten. Als de ge woonste sterveling! We nemen afscheid, met de af- fcpraak hem nog eens te ontmoeten, zoolang hij in Haarlem bleef. Het laatste wat we zien is zijn witte, zijde achtige haardos „Solche Haare hat kelne Frau" heeft hij trotsch ge zegd en zijn opgewekt: Adjeh, Adjehl" klinkt ons na« Uit de Kechtszaal MISHANDELING VAN EEN TRAMCONDUCTEUR. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van de mishandeling van den tramconducteur. Do lettergieter C. A. Moot werd ver oordeeld tot 14 dagen gevangenis straf, de poeliersknecht J. P. Beste man tot één week en de smidsknecht J. Inpijn tot twee dagen gevangenis straf. OM Z'N SCHULDEN TE BETALEN. D. D., uit IJmuiden wou z'n schul den betalen. Daartoe nam hij op een vroegen morgen een Frjesche Tjotter weg, zeilde er mee naar Amsterdam, waar hij hem verkocht. Ofschoon er voor het betalen van schulden veel te zeggen valt, scheen deze manier den officier van justitie niet te bevallen, althans Z.Ed. Achtb- eischte 7 maan den, waarbij de waarde van het ge- stolene in aanmerking werd genomen. De toegevoegde verdediger vroeg om aftrek van de preventieve hechtenis. De bekl. had n.m. aangeboden, de on kosten door den eigenaar bij het te- rugkoopen van z'n tjotter gemaakt, te vergoeden, zoodra bekl. bii z'n meer derjarigheid in Februari een erfdeel in handen krijgt. UITSPRAKEN. C. H. M., rijwielreparateur te Am sterdam, diefstal, een jaar gevangen nisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. W. F. B. J., bloemistknecht te Am sterdam, diefstal, 9 maanden gevan genisstraf met aftrek als voren. R. D., zonder beroep te Arnhem, landlooperij en bedelarij, 5 dagen hechtenis en 1 jaar en 6 maanden op zending. IJ. v. T., fruitkoopman te Wonner- voer, overtreding Hondenbelasting, f 6 boete of 1 dag hecht B. G. v. W.» schilder, H. J. van K. en P. v. A., smeden, allen te Haar lem, opz. vernieling, ieder 14 dagen gevangenisstraf. P. J. C. y. d. W., tapper, en J. O., metselaar, beiden te Haarlem, ont trekken van goederen aan daarop ge legd beslag, de le twee weken, de 2e vier weken gevangenisstraf C. d- G., arbeider te Beverwijk, dief stal, 4 maanden gevangenisstraf. J. S., vischventer te IJmuiden, ap pèl openbare dronkenschap, 3e herha ling, 21 dagen hechtenis. Militaire Zaken.- Hedenmorgen vertrok per trein van 5.18 uur naar Station Naarden-Bus- surn een detachement ter sterkte van 4 officieren en 57 onderofficieren en minderen, onder commando van den kapitein De Jongh, bestemd om in de legerplaats bij Laren van het 9de re giment infanterie over te nemen de kampementsgoederen, welke door het 10e regiment infanterie gedurende zijn verblijf aldaar zullen worden ge bruikt. Dit detachement is bestemd om van 29 September het nakamp te vorme nen naar het garnizoen terug te keeren, zoodra het kamp is ont ruimd; SCIIOUWBURGVOORSTELLING. Do schouwburgvoorstelling heden avond van „De firma Bonardon" is uitgesteld. SCIIOTEN'S DILETTANTEN CORPS. Bij het feest van de voetbalclub „Haarlem", Zondagmiddag, heeft niet gespeeld de Schoter Harmonie Kapel, doch het Schoten's Dilettantencorps. LAAT AFGELAST. Gisterenavond zou er weer muziek op de Groote Markt zijn. Er was als gewoonlijk veel volk op de been en met veel genoegen werd het eerste nummer aangehoord. Toen verdween liet muziekkorps, tot veler verbazing. De uitvoering was wegens het on gunstig© weer afgelast. G e v. Voorw. t Een gele haarspeld, Gen. Cronjé- s Lr a at 42. Een rood koralen kettinkje, aan het Politiebureau. Een behangersmonsterboek, aan 't Politiebureau. Een rozenkrans in étui, Luitesteeg No. 19. Een portemonnaie Inh. geld, Sme- destraat 29. Een duif, Oranjeboomstraat 136. Een fantasie broche, Ripperdastraat No. 17. Een zilveren broche, Schermerstr. 5 rood. Een zilveren collier met medaillon, H. v. Heijst, Straatweg, te Benne- broek. Een handwagen, aan het Politie bureau. V e r 1 o r e n. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een 1/10 lot dei- Staatsloterij No. 18753. Uit de Omstreken OVERVEEN. Rectificatie. De kegelclub „Hout of Fout" be haalde te Amsterdam den ach ten- prijs met 9 achten, nlot den 8sten prijs. SCHOTEN. Maandagnacht is in een perceel aan de Schee per straat alhier ingebroken. Daar er blijkbaar voor de dieven niet veel van hun gading was, hebben zij voor hun moeite den muntgasmeter gelicht en het daarin aanwezige munt geld, ongeveer 80 21/2-centstukken, meegenomen. Van de daders geen spoor. Ook hebben de bewoners, die ter ruste lagen, niets gehoord of ge zien. De politie doet onderzoek. Gisterennamiddag is een werkman, die bezig was aan de verbindingsbui zen voor den nieuwen gashouder al hier, door het inademen van gas be dwelmd. Tot twee maal toe geraakte hij bewusteloos. Door toepassing van een zuurstof-apparaat, kwam hij een weinig bij en is daarna naar zijn wo ning vervoerd, want hij was niet meer in staat eenig werk te verrichten. HAARLEMMERLIEDE c.a. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden op 19 October a.s., in den Doelen te Haarlem. HAARLEMMERMEER. De alom zoo bekende en wijd ver maarde „Badhoeve" te Haarlemmer meer met hare boerderijen, groot 20 H.A. bouw-, wei- en tuinland, heeft in publieke veiling en opbod op kun nen brengen f 345.000. Ongeveer 25 jaar geleden, na den dood van den eersten eigenaar Mr. J. P. Amers- foordt, werd ze op nog geen f 200.000 door de tegenwoordige eigenaars af gemijnd* HEEMSTEDE, Bij de heden gehouden aanbeste ding van het buiten-vorfwerk van het Raadhuis, zijn 22 biljetten ingediend. Hoogste Inschrijver was J. Gleling te HaarLem, voor f 532, en de laagste H. Kooremans te Haarlem voor f 187. Gegund aan Jacobus Hendrikse te Heemstede voor ƒ251. Binaeofaad AUDIËNTIE GOUVERNEUR- GENERAAL. De benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiö de hoer Iden- burg, zal Dinsdag en Woensdag 28 en 29 dezer, van 10 lot 1 uur, in het ge bouw van het departement van Kolo niën audiëntie houden. Aanmelding vóór 23 dezer aan het departement van Koloniën. VOORZITTER TWEEDE KAMER. Het schijnt op dit oogenblik nog niet vast te staan, uit welke fractie der Rechterzijde de voorzitter van de Tweede Kamer zal gekozen worden. Mocht nog te plegen overleg leiden tot het resultaat, dat zulks de katho lieke fractie wezen zal, dan zoude, naar „Het Centrum" verneemt, het meest voor genoemde functie in aan merking komen de afgevaardigde voor Nijmegen, jhr. mr. van Nis pen tot Sevenaer. DE CHOLERA'. De N. R, Ct. schrijft het volgende over de maatregelen door de Regea- rlng genomen, om de vreemde Regee ringen op de hoogte te brengen van. het niet meer besmet zijn van Rotter dam. „Aangezien het buitenland nog steeds niet overtuigd blijkt te zijn aldus wordt ons medegedeeld dal Rotterdam vrij. van cholera-besmet- ting is, heeft de Kamer van koophan del alhier zich telegrafisch gewend tot den minister van buiten landsche zaken met verzoek haar in staat te stellen door de nieuwsbladen te ver melden, wanneer officieel de noodige verklaringen aan de buitenlandsche mogendheden zijn afgegeven. Het hierop «ontvangen draad-antwoord luidt: aan vertegenwoordigers vreem de mogendheden is dertien dezer me degedeeld, dat Rotterdam niet meer als besmet rnoet worden beschouwd en hun verzocht zulks ten spoedigste ter kennis der betrokken regeeringen te brengen. Nederlandsche gezanten eveneens ingelicht Van Swinderen." Hieruit blijkt dus, dat onze regeering met voortvarendheid heeft zorg gedra gen, dat langs twee&rlei weg de bui tenlandsche mogendheden omtrent den goeden gezondheidstoestand hier ter stede de noodige Inlichtingen zou den ontvangen. Dat deze verklaringen van onze regeering niet overal hun doel hebben gemist, blijkt uit de me- dedeeling, die ons reeds Maandag van het Zweedsche consulaat gewerd, dat Zweden zich gehaast liad, Rotterdam weer vrij van besmetting te verkla ren. Niet overal echter schijnt mét de zelfde nauwgezetheid tegenover onze haven te worden gehandeld. Blijkens een bericht in ons Avondblad van gis teren schijnt met name aan onze oos telijke grens de juistheid van de door onze regeering afgegeven verklaring te worden in twijfel getrokken al thans rnen haast zich daar geenszins, er naar te handelen. Veeleer schijnen de maatregelen ter afwering van be smetting daar de laatste dagen nog te worden verscherpt. Welke reden er bestaat, om aan de volkomen oprechtheid der afgegeven verklaring te twijfelen, is 0113 te eenen male onbegrijpelijk. Van het eerste oogenblik af, dat de gevreesde ziekte zich te dezer stede heeft vertoond, is met de meeste openhartigheid daar van openlijk bekendmaking gedaan. Ook van het verloop, dat de ziekte nam ,ls dagelijks, zonder eenige te rughoudendheid, in het openbaar ken nis gegeven. Omtrent de wijze, waar op ons gemeentebestuur op bestrij ding van het gevaar toegerust bleek, kan niet anders dan met lof worden gesproken. Het gevaar werd bestreden en afgewend, zóó 9nel als wellicht in de cholera^geschiedenis eenig mag worden genoemd. Uit alles is geble ken, dat zoo ergens het groote ge vaar, dat de ziekte voor de gemeen schap meebrengt, zeer klaar wordt in gezien, dit in de eerste plaats in Ne derland, met name te Rotterdam, is. Duidelijk is geworden, dat men hier te lande de zeer groote verantwoorde lijkheid gevoeld heeft, die ook tegen over het buitenland bij het verschij nen van de ziekte op ons land was konten te rusten. Welke schijn van grond cr nu voor het buitenland is, niet overtuigd te zijn, dat Rotterdam weer vrij van be- smotting is, en dat op de door de re geering daaromtrent afgegeven ver- blaring volkoman kan worden slaat gemaald, Is 'daarom bepaald raadsel achtig. En zeer te betreuren. Gelijk ook te bejammeren valt, dat de meer dan overdreven voorzichtig heid zullen wij maar zeggen van den burgemeester van Don Haag, die aan een congres, waar honderden vreemdelingen bijeen zijn, deed we ten, dat een vuurwerk in Schcvenin- ningen niet plaats zou kunnen heb ben wegens gevaar voor cholera-be- smetting door de mogelijke aanwezig heid van enkele ingezetenen uit onze gemeente, waar cholera niet voorkomt aan het misplaatste wantrouwen van vreemde landen nog voet gaf ook. Voorzichtigheid is goed; besef van verantwoordelijkheid zeer gewenscht Maar men kan ook te ver gaan; en door overdrijving elke zaak henadee- len. Beslissingen als de Haagsche doen ten slotte, door de volkomen on juiste indrukken, die zij moeten te weegbrengen, kwaad, doch geen goed." Het s.s. Bylgia Is te IJmuiden uit de quairantaine ontslagen, omdat het bacteriologisch onderzoek van de uit werpselen van den zieken kok heeft aangetoond dat geen choleravcrschijn selen aanwezig zijn. Reuter seint uit Bremen Nu do haven van Rotterdam weder vrij van cholera is verklaard, en al daar aan de schepen weder schoone gezondheidspassen worden uitgereikt, heeft de „Norddeutsche Lloyd" hare beslissing van 10 dezer, dat namelijk da uitgaande rijkspoststoomschepen van de Oost-Aziatische lijn voorloopig Rotterdam niet zouden aandoen, we der opgeheven. Het rijkspoststoom- schip „Kleist", dat op 22 dezer Bre merhaven verlaat, zal dus volgens het gewone reisplan te Rotterdam we der aanleggen. JOH. MOUTHAAN N.Izn. Gister overleed te Amsterdam In den ouderdom van 58 Jaar, de heer Joh. Mouthaan N.Izn., bekend assu radeur, lid der firma Mouthaan Zoon en directeur van diverse assu- ran t i emaatschappijen. ONGELUKKEN. Gisterenmiddag wilden te Zeist ee nige uit school komende kinderen op een der in beweging zijnde volgwar gens van de electxischo tram klim men, met het gevolg, dat de 10-jarige D. J. Keijzer onder de wielen geraak te. Deerlijk gewond werd de knaap naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Het trampersoneel heeft aan het on geval geen schuld. Te Ommelanderwijk Is gistermiddag het driejarig meisje van den schipper S. in het kanaal verdronken. Gisterenmiddag Ongeveer 2 uur Is in de Zuiderzee, ten noorden van Harderwijk op een afstand van onge veer 2 uur gaans van de kust, gezon ken de tjalk Emmanuel, schipper A. Kamperman gedomicilieerd te Gxonin gen, die een lading rioolbuizen ver voerde naar Almelo. Schip en lading waren verzekerd. De opvarenden zijn tijdig van het wrak afgehaald en naar Harderwijk overgebracht door den Visscher Geearling Petersen ah daar. Dinsdagavond is de "ongeveer 60-jar rige Daim, bloemistknecht te Hille- gom, door de stoomtram aangereden. Inwendig zwaar gekneusd werd hij in een café binnengedragen. Met een volgende tram werd hij naar Leiden vervoerd, waar hij spoedig na aan komst is overleden. De 20-jarige Hendrik Dekkers reed, gezeten op zijn rijwiel, Dinsdagavond le 's-Gravemoer In volle vaart tegen het voertuig van De H. uit Waspik. De jongeling bleef op de plaats, ker mend van pijn en inwendig gekneusd, liggen en werd door voorbijgangers, die hem in dien toestand aantrof fen, naar zijne woning overgebracht. Na eenige uren lijdens is hij in den afgeloopen nacht overleden. DREIGBRIEVEN. Sedert e enigen tijd ontvingen de Eerw. Zusters Ursuiinen van Onze Lieve Vrouw van Wavre, te Brussel, dreigbrieven uit Rotterdam, waarin de onderteekenaar, die zich „Eric" noemde, dreigde zekere schandalen, die in het pensionnaat zouden zijn voorgevallen, aan de groote klok te hangen- Voor 15.000 francs zou hij echter het stilzwijgen bewaren. Natuurlijk was or van schandalen niets waar de zusters namen een advocaat in den arm, die haar aan ried tegen verleden Zaterdag een rendezvous met den schrijver vast te stellen op de Nieuwe Graanmarkt. Het parket werd intusschen verwit tigd en op het afgesproken uur be vonden zich de rechter van instructie en agenten op de plaats der ontmoe ting. Weldra verscheen ook de Eerw. Overste en een andere zuster, die even daarna door een heer werden aange sproken, die zich als „Eric" voorstel de. Hij noodigde haar uit, hem naar zijn hotel bij de Bourse te vergezellen, waarin de zusters toestemden, mits •zij cr per rijtuig werden heenge bracht. Overeenkomstig d» afspraak met den rechter van instructie dron gen de zusters er op aan, dat de heer het eerst instapte. Meteen ging ook door elk portier een agent naar bin nen, zoodat mijnheer geknipt was 1 Op het commissariaat verklaarde hij te heeten Albert Watz en van Zweedsche afkomst te zijn en te Rot terdam te wonen. Ilij had in Ant werpen kennis gekregen met een keu kenmeid, die eenigen tijd in het klooster was geweest, maar daar was weggeloopen en hem nu tot de afper sing had aangespoord, om met de 15.000 francs eon zaakje in Rotterdam te beginnen. Dezer dagen uit Rotterdam terug gekeerd naar Brussel, had hij zijn intrek genomen in een klein hotel irt de rue de Brabant en zich ingesclire- ven onder den naam van Albert Watz, Duitsch officier. Hij ontving geregeld brieven uit Holland, die poste-restan- te Bruxelles Nord aankwamen. Een paar uren vóór zijne arrestatie had hij nog twee brieven uit Rotterdam afgehaald. Hij is naar cbe gevangenis van Saint Gilles overgebracht. WEER EEN NIEUWE VERZE KERING. Kort na Blériot's Ivanaalvlucht heeft een Engelsche verzekerings maatschappij zeer overeenkomstig de eischon des tijds, een verzekering voor vliegers en vliegmachines in haar prospectus opgenomen. Blóriot maakte er dadelijk gebruik van, door zijn machine tijdens het oponthoud in Engeland tegen brand, diefstal en ongelukken voor 10.000 pond te verze keren. Voor een tocht over het Kanaal bedraagt de verzekeringspremie voor de machine 35 tot 40 pond, voor den persoon zelf 10 pond, doch het con tract duurt nooit langer dan 2 maan den. De maatschappij merkt echter in haar prospectus op, dat zij alleen met uitmuntende vliegers contracteeren wil. Uit de Arbeiderswerelc' DE GRONDWERKERSSTAKING TE AMSTERDAM. De leden van St. Leonard us gingen heden niet aan het werk. Blijkbaar zijn zij bevreesd voor de clausule in de door „Helpt Elkander" aangeno men motie, dat ieder die thans het werk opneemt als „onderkruiper" zal worden beschouwd. Sport en Wedstrijden 180 K.M. IN EEN AéROPLANE. Henry Farman, die in Reims met zijn vliegmachine in drie uur on vijf min. 180 K.M. aflegde en daarmede een wereldrecord maakte, publiceert in de „Matin" een interessant verslag 'over het verloop van zijn vliegtocht. Hoewel een samenloop van omstan digheden hem verhinderd had zijn nieuwe motor vooraf te onderzoeken, kwam Farman vol vertrouwen in den wedstrijd uit. Het was niet mogelijk geweest, de vliegmachine nauwkeurig „uit te balanceeren", zoodat aan het voorste gedeelte een plank moest wor den aangebracht, om een tegenwicht te hebben. Twee en zestig liter ben zine voerde Farman mede, waarmede hij drie uur zou kunnen vliegen. Ook aan de motor moesten op het laatste oogenblik nog kleinigheden worden veranderd. „Ik wist niet zeker, of ik drie uur zou kunnen vliegen, want op het ge bied van vliegen kan men niets met zekerheid zeggen." Op liet oogenblik, dat hij opsteeg, was de wind nog tamelijk sterk, zoo dat de machine slingerde en gevaar liep, weder tegen den grond te wor den geslagen. De helft van den tocht had Farman met dien wind to worste len en bleef met zijn machine dicht bij den grond. Dat was misschien niet elegant, en wekte geen enthou siasme, maar hij had ook met heel andere zaken rekening te houden, vooral met het benzineverbruik van de motor. Hij Vloog op een hoogte van twee tot drie M. Nadat hij tien K.M. gevlogen had, greep de koude hem aan, een kou, die verschrikkelijk was en waartegen hij niets kon doen. Hij was als verdoofd. Hij hoorde niets meer. Duidelijk zag hij de keerpun ten der baan. Om half vijf wos hij opgestegen. Twee uur lang had hij helder weer. Toen volgde de zons ondergang, en in de schemering kon de luchtreiziger niet meer zoo goed zieneen lichte sluier van mist spreidde zich over de vlakte uit. Boomgroepen, hooischuren van 'bij zonderen vorm en huizen dienden hem als bakens. Warme ovaties zei den hem, dat het record was gesla gen. „De laatste ronde in het nachte lijk donker", zegt Farman, „legde ik als een blinde af." Toen hij bij de tribune landde, drong een reusachti ge menigte op hem aan. Hij gevoelde, hoe hij weid omhoog getild, zag ar men zwaaien, hoorde gejuich en werd in een zee van fel licht gedragen, dat hem verblindde. Hij werd op een bal- lustrade getild en toen volgden nieu we ovaties. Farman had de vlucht afgebroken, hoewel de motor nog benzine bevatte en nog werkte. Toen zijn vader en broeder hem in ontroering omarm den, riep hij hun nog haastig toe „Sluit de kranen, ik moet weten, hoeveel benzine nog in het reservoir is overgebleven." Er was nog 10 k 15 L. over en Far man had den tocht nog kunnen voort zetten. Gemengd Nieuws BRAND IN NOORWEGEN. Bij een brand in een houten huis te Oeregstadt zijn een echtpaar en vier kinderen verbrand. EEN ONAANGENAME INVAL. Nauwelijks was trein 318, komende uit Caen en gaande naar Parijs, in het station van Sercjuigny aangeko men, of uit een waggon derde klasse stortten zich een aantal reizigers met ontstelde gezichten, onder groot mis baar cn geschreeuw op het perron. Allen begonnen zich fluks te óntklee- den, zich als uit het water komende poedels te schudden, onder het toe schreeuwen van zeer gerechtvaardigd blijkende protesten aan het- adres van den stationschef, die stam van verba zing naar de vreemde gebaren der zich steeds verder uitkleedende reizi gers zag. En nu vielen er wolken, gansche volksstammen.... vlooien uit do ge schudde kleoderen. Men zag ze bij ka ravanen, benden, horden, legers, le gioenen, vele duizeudtailen op hél perron, en de aanwezige reizigers vluchtten verschrikt voor het schrik kelijk gedierte. De stationschef kiom In den wag gon. maar deinsde onmiddellijk vol ontzetting terug de compartimenten waren letterlijk bedekt door de vonij- nige insecten, en hier en daar ver dwenen banken en zittingen onder •hun lichamen. De chef moest den waggon laten afkoppelen en door een anderen vervangen. Men gelooft, dat de onsmakelijke' parasieten afkomstig zijn van Russi sche en Poolsche emigranten, die den vorigen dag in dien waggon hadden gereisd. INGEZONDEN Van Ingezonden stokken, geplaatst of met geplaatst, wordt de kopie den teren-iet niet teruggegeve Voor den inhond dezer rubriek stolt de itedactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur I Wie geeft ons, Nederlanders, uit komst., daar wij door den zwaren druk van Duitschiand genoodzaakt zijn het land te verlaten is het geen schande om een Nederlandsch huis gezin van vijf k zes kinderen, 's jaar lijks zestig gulden belasting te laten betalen Als wij er niet toe in staat zijn, dan gaan ze naar de fabriek en laten het van ons armzalig loon af houden, met nog eenige guldens straf. Er wordt niet gevraagd, of wij dan veertien dagen zonder eten zitten, en komen wij ons beklagen over de zwa re lasten, dan moeten wij toch onver richter zake huiswaarts keerén. Zoo hebben wij nu weder een nieuwen druk, de schoolbelasting genaamd, voor één kind vijftien gulden en voor alle andore zeven en een halven gul den per jaaren verbeeld u nu eens, dat er nu al zijn, die vier k vijf kin deren op de school hebben. Wat rnoet dan een vader niet ver dienen I En bij die belasting komt nog, wat zij aan schoolbehoeftcn noodig hebben, daar zij nog niet een leesboek of iets dergelijks ter leen krijgen kunnen, dus alles zelf moeten bekostigen. Zoo wij ons van deze ver drukking willen bevrijden, zijn wij genoodzaakt ons te laten naturalisee- ren. en daar we, al zijn wij in Duitschiand, toch nog vaderlands liefde bezitten, gaan wij daartoe nooit over. Wegens de slechte werkzaamheden willen wij ook Nederland niet tot lnst komen. Daarom roepen wij de hulp in van diegenen, die ons inlichtingen kunnen geven over Amerika. Geld bezitten wij niet en daartoe zullen wij hier nimmer komen. Daarom zouden wij gaarne weten, onder welke voor waarden of wij op kosten van eene firma naar Amerika kunnen trekken. Daar wij wel vaklui zijn, draaier, bankwerker, timmerman, enz., zoo hopen wij goede uitkomst te mogen ontvangen. In afwachting verzoeken wij vrien delijk inlichtingen te zenden aan A. MOOKHOEK, Stahlstrasse No. 3, Oberkassel, Dusseldorf, Duitschiand. Markfnkuws BEVERWIJK. Groeritenmarkt. Postelijn per mandje 25 ct. 'Andijvie 100 str. f 2.25. Wortelen 100 bos f 7.50. Kokommers per 300 f 5. Augurken per mandje 1.50. Aardap. klei, p. Heet. f 2.50. ld. zand, por Heet. f 3.75. Doppers per kilo 20 ct. Capucijners per Kilo 20 ct. Raspers per Kilo 22 ct. Tuinboonen per 1000 f 1.20. Snijboonen per 1000 f 2. Ileerenboonen, per 1000 60 ct.- Roode Kool per 100 f 5. Bloemkool, per 300 f 9—12. Uien per Heet. f 6. Prei, per bos 10 ct Sla, per 100 kro 1.25. Rabarber, per 100 bos f 5. Pieterselie, per bos 5 ct Selderie per 5 ct. Appelen, p. Heet. f 6. Peren per Heet. 4—6. Druiven 40 ct. per Kilo. Burgerlijke Standi HAARLEM. ONDERTROUWD 16 September. J. M. A. ScTiulte en W. M. Korzelius. GETROUWD 16 September. A. Zwagerman en A.- E. Barnhorn. J. P. II. Hunsink en A. M. Giebels. P. H. van Vliet en P. J. van Vliet. F. J. Bakker en W M. van der Horst. BEVALLEN li September. F. Carton, geb. Hoe ben. z. OVERLEDEN 15 September. J. Jonsen, 37 j., Jans straat J. M. I'lankenaar, geb. Groen, 47 j., Oranjstraat. C. T. Heiligers, 67 j., Gierstraat. M. J. v. Bruggen, geb. Van Huizen, 56 jaar. Kamperstraat. SPAARNDAM. Bevallen J. Boender, geb. Stolk', Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 16 September 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'» BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577, STAATSFONDSENMARKT. Russen 1909 93 5/8, Russen 1906 t 96 3/4. ZUID-AMERIKAANSCUE STAATS* FONDSEN. C. Peru 8 1/2, Pref. Peru S3 1/2. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 100, Deli Mij. 454, Medan 245, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 860, Senembali 400. PBTROLEUMAANDEELEN. Kor ninHij ke Petr. 4481/2, Z. Perl ai1 199 3/4. M1JNAANDEELEN, Ketahoens 264, Redjang Lebong 920, Great Cobar 120, Gew. Cult. 1753/4. De AMERIK. MARKT opende vast: Resc. Handel 177 1/2, Atchison Tope- ka 119, Denver 47 1/4, Erie 34 7/8, Kan sas 47 1/4—73, Missouri 41 8/4, Rode Island 39 3 8, Southern Rails 81 8/8, Southern Pacific 128, Union Pacific 206 1/2, Wabash 20 1/2, 9, Steel 82 1/16, Carren 68 1/2, C. Marine'» 7 1/4 21 1/2.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2