HAARLEM'S DAGBLAD. guiteiisandscb Overzicht Stadsnieuws BiniienltuHi Onze Lachhoek FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. Heeft de ex-minister Theotokis zich Uitgelaten over PEN TOESTAND IN GRIEKENLAND lelijk we gisteren, meldden, thans leeft ook de ex-minister-president [Ühallis zijn meeaiing openbaar maakt. Hij noemt bet optreden der officie- ien in strijd met de grondwet, al wil hij graag aannemen, dat zij handel den uit vaderlandsliefde. En dio heele actie der officieren was feitelijk overtolligheid, nadat hij, Rhallis, het besluit had ge teekend, waarbij de Kamer werd bijeengeroepen. Immers, lijn program kwam in hoofdzaken met het program der officieren over een. Reeds toen de wet betreffende 't opperbevelhebberschap door de Kar mor werd behandeld, had hij, Rhallis, zich er tegen verklaard en gewezen op de bedenkelijke gevolgen er van voor de positie van den Kroonprins en dö eendracht in het leger. Dat de volksvertegenwoordiging gehoor zou geven aan een formeelen druk van do zijde der officieren, kan Rhallis niet gelooven, des te minder daar de af gevaardigden zeker niet minder var derlandsliefde hebben dan de officie ren en zij ook zonder druk van buiten hun plicht weten te vervullen. Schen nis van de grondwet zal, volgens Rhal lis, in elk geval gevaarlijk zijn voor Griekenland en zijn belangen. De afgevaardigde voor Olympia, Mochoelas, maakt in de pers het ver slag openbaar van een onderhoud dat hij op Korfoe met Theotokis gehad heeft Volgens dat verslag zou Theo tokis gezegd hebben, dat hij er niet aan dacht opnieuw te dingen naar den post van minister-president, doch hij zag met groote ongerustheid de beslissing der Kamer (die op 3 Octo ber bijeenkomt) tegemoet in zake de opheffing van het opperbeveihebber- echap. Een dergelijk besluit zou Theo tokis beschouwen als een der ernstig ste gevaren voor Griekenland en zijn toekomst. Want zulk een besluit zou gericht zijn tegen den persoon van den Kroonprins en zou zelfs kunnen leiden tot het aftreden van den Ko ning en de dynastie, hetgeen voor Griekenland een onheil zou zijn. Theotokis heeft DF, LEIDING ZIJNER PARTIJ EN ZIJN MONDAAT ALS AFGEVAAR DIGDE NEERGELEGD. De versnippering van de groote par tij der Tlieotokisten kan nu moeilijk uitblijven, hetgeen van grooten in vloed zal zijn op de partij-verhoudin gen in het parlement. Het wordt nu zeer twijfelachtig, of de Kamer wel be rekend zal zijn voor haar taak om de zoo noodige hervormingen door to voeren. Hot gevaar van Kamer-ont binding dreigt, hoewel zeer velen in den lande daartegen zijn. Tal van vereenigingen in Athene en lu de provincie hebben besluiten aan genomen, waarin zij zich uitspreken ten gunste van de eischen der officie ren en den wensch uiten dat de Ka- mor de door de regeering in te dienen voorstellen zal goedkeuren. Een historische gebeurtenis staat te wachten. TSAAR NICOLAAS EN DE SULTAN VAN TURKIJE zullen elkaar binnenkort ontmoeten. Dat is een eigenaardig voorval, daar het een toeken is, dat de Sultan zich meer cn meer gaat aanpassen bij Wes- tersche toestanden cn gebruiken. De ontmoeting zal plaats hebben op het Russische Keizersjacht, de Stjan- dart. Op de laatste zitting van het te Sa- loniki gehouden BULGAARSCHE CONGRES is het volgende besluit aangenomen. Het tweede congres der grondwetti ge Bulgaarsche clubs, dat de wijze van toepassing van het grondwettige regeerstelsel in alle takken van dienst gedurende hot eerste jaar van den grondwettigen toestand onderzocht heeft, heeft bij de leidende nationali teit in Turkije het streven opgemerkt cm den persoonlijken vorm van de on- 'derdrukhüig der andere nationalitei ten te vervangen door een vorm, die den stempel draagt van het parlemen tarisme. Het congres besluit tegen de- zo door de geschiedenis veroordeelde en voer de aigemeene belangen van het Ottomaansche Rijk schadelijke staatkunde krachtig verzet aan te teekenen, het parlement en de leiden de kringen te verzoeken snelle maat regelen te nemen om een met den geest en de letter van de grondwet overeenstemmende regeling te treffen, waarvan de vrede en de voorspoed van den Staat afhangen. Het congres eisclit een billijke verdeeling van alle uit het grondwettige regeerstelsel voortspruitende weldaden, want slechts onder die voorwaardon kun nen van alle Ottomanen dezelfde of fers gevergd worden en slechts daar door kunnen in de toekomst gevaar lijke uitingen van ontevredenheid worden voorkomen. Reactionnairen dus, die geen gele genheid ongebruikt laten gaan, om den nieuwen koers in Turkije aan te vallen. DE OVERSTROOMING, die een deel van Mexico ge teekend heeft, blijkt ernstiger te zijn, dan men eeTst vermoedde. De Amerikaansche consul-generaal te Mexico doet een oproeping om steun voor de slachtoffers. Haima verklaart dat het aantal slachtoffers nog veel aanzienlijker is dan aanvankelijk word opgegeven. Volgens den consul- generaal is het geheele gebied van Monterey tot Matamoros en Victoria vreeselijk geteisterd. Velen gelooven dat meer dan 10,000 personen zijn om gekomen. Duizenden zijn dakloosen nu de winter nadert worden dezen met groote ellende bedreigd. Reeds Is uit Monterey bericht ontvangn, dat in de staten Nuevo Leon en Tamauli- pas honderden gezinnen in het ge bergte hongerlijden. I-Iet Roode Kruis te Washington heeft zich tot het Amerikaansche volk gewend met een verzoek om steun met het oog op de goede betrekkingen tusschen de beide nabuurvolken. Een correspondent te Petersburg van een Londensch blad seint over EEN GESCHIL, DAT ZICH ON LANGS TE CHARBIN moet hebben voorgedaan. Men weet, dat in genoemde stad de Russische spoorwegautoriteiten zichzelven aller lei bestuursbevoegdheden hebben aan gematigd, o. a. het recht van belas tingheffing. De Chineesche inwoners van Charbin, maar ook de buitenlan ders (d. z. hier de niet-Chineezen en de niet-Russen) hebben zich verzet te gen de oplegging en invoering van belastingen door do Russische spoor weg-autoriteiten. Nadat reeds een ernstig conflict tusschen de Russi sche bestuursmannen en de Chinee sche kooplieden te Charbin op een ëonferentie te Peking voorloopig was geschikt, hébben de Russische be stuurders te Charbin het nu ook met de Duitsche kooplieden daar ter plaat se aan den stok gekregen. Toen dezen de hun opgelegde stedelijke lasten niet wilden betalen, werden op last van de Russische stadsbestuurderen hun winkels gesloten en verzegeld. Maar de Duitsche consul te Charbin heeft toen, waar de Russische politie mannen bijstonden, in persoon de ze gels verbroken. Daarbij deelde de consul, Baumüller, mede, dat zijn consulaat geen Russisch stadsbestuur in Charbin erkende en dat, indien de Russen geweld mochten willen ge bruiken, hij aan zijn regeering zou vragen, hem een wacht zeesoldaten te zenden. De diplomaten hebben nu de zaak in handen genomen en houden zich bezig met het zoeken van een oplos sing. Op den SOC.-DJsM. PARTIJDAG TE LEIPZIG werd de bespreking voortgezet over de houding dor sociaal-democraten ten opzichte der erfenisbelading. Bebel verklaarde ,dat hij in derde lezing gestemd zou hebben voor deze belasting. Daarna kwam ter tafel het voorstel dor Stuttgarter afgevaardig den om afkeuring uit te spreken over de zeven Wurtembergers, die deel hadden genomen aan den tocht naar Friedrichshafen. Na de verzekering van de heeren, dat zij niet zouden meegedaan hebben indien zij geweten hadden, dat de tocht tot een monarchistische betoo- ging zou gemaakt worden, werd de zaak voor afgedaan gehouden. Ten slotte werd het voorstel van Liebkneclit aangenomen, de houding af te keuren van de Russische regee ring tegenover de revolutionairen, en die dei- Duitsche regeering, die don Russischen politie-spionnendienst be gunstigde. In de namiddagzitting behandelde de Partijdag het reglement op de or ganisatie. Intusschen was door Katzenstein te Berlijn e. a een motie voorgesteld, waarin aan den Partijdag wordt voorgesteld om uit naam der men- j schelijkheid te protesteeren tegen de wreedheid, waarmede de Spaansche jegeering optreedt tegen hen, die deelnemen aan de beweging tegen den oorlog ln Afrika en aan do Spaansche partijgenooten, die een strijd voeren tegen de gewetenlooze uitbuiting, een broederlijken groet te zendon. Daarop volgde een langdurig debat over voor gestelde veranderingen in het regle ment op de organisatie. Rubriek voor Vragen Goabonneerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bjj de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53 Alle antwoorden worden geheel koBteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vormolden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een juffrouw uit Haarlem heeft zich aangeboden voor een be trekking te Zutfen, en heeft van den patroon, zonder dat ze er om vroeg, reisgeld ontvangen. Ze heeft de be trekking eohter niet aangenomen, en nu wordt haar om teruggave der reis kosten gevraagd. Is ze daartoe ver plicht? ANTWOORD: Zeer zeker niet, zij kan dit geld volkomen terecht be schouwen als een geschenk, en ge schenken kunnen niet worden terug gevorderd. VRAAG: Van welke hoofdsom wordt bedirijfs- en andere inkomstenbelas ting geheven? ANTWOORD: Van iemand, niet in de vermogensbelasting aangeslagen, is een inkomen van 650 belastbaar. Van 650 tot 700 bedraagt de belas ting 1, en verder komt er 75 ets. bij van elke 50 meer inkomen, zoolang dat beneden f 1500 blijft. OVERTREDING DER GEMEENTE WET. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Roo sendaal, is met 7 tegen 5 stemmen de heer Van Gastel, die wegens over treding van aTt. 24 der gemeentewet tot schorsing was voorgedragen, als raadslid gehandhaafd. Het is nu aan Gedeputeerde Staten van dit gewest, om in deze zaak uit spraak te doen. Zooals men weet, stemde de heer Van Gastel geregeld mee bij de goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur, ter wijl hij lid is van dit college. Dit is echter bij airt. 24 der gemeentewet op straffe van schorsing en ontslag als| raadslid verboden. DE HOLLAND-AMERIKA-LIJN VERVOLGD? Volgens de „World' heeft do heer Willem van Doom, hulp-agent-gene raal aan de Holland-Amerika Lijn, erkend, dat deze maatschappij tarief- verlagingen van spoorwegmaatschap- i pijen heeft aangenomen, hetgeen in do Vereeaigde Staten op straffe van zeer zware boete verboden is. Vroeger ,zegt hij, is dit werkelijk ge schied, maar in de laatste IS maan den niet, daar de wet op het handels verkeer tusschen do Vereenigde Sta ten onderling zulkg verbood. Alle schikkingen waren gemaakt in Euro pa. Voor elke 10 sh. vracht gaven de Spoorwegmaatschappijen 3 of 4 sh. korting. Dit was niet toepasselijk op reizigers en beambten. Te Washington is men niet geneigd om zich over de zaak te uiten. De be trokken spoorwegmaatschappijen zijn de New-York Central, Baltimore and Ohio, Chesapeake and Ohio, Chicago- Milwaukee-St. Paul en Wabash. Ambtenaren van het departement van Justitie erkennen, dat een ver volging zal worden ingesteld. DE RAADSVERKIEZING IN AM STERDAM II. Bij den Burgemeester van Amster dam zijn voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad officieel candidaat gesteld de heeren J. W. Sleef (soc.- dem.) en J. W. Smit (Roomsch-Kath.) De stemming heeft Dinsdag 2l de zer plaats. Ds Cholera. MAATREGELEN TEGEN CHOEERA i'E ROTTERDAM. Omtrent liet verloop der cholera te Rotterdam ki-mt een rapport voor in .'iet Nederlancsch Tijdsclirift voor Geneeskunde, van dr. A. A. Ilymans van den Bergh, aldaar, waaraan het volgende ;s ontleend Van de 34 personen, die als aan cholera lijdende werden opgegeven, viji, er in de ziekenhuisbarakken 26 pa'iënten opgenomen. Bij de overigen v/trd eerst ni of onmiddellijk vóór den dood tie ziekte vastgesteld. Geen ei.kelo zieke werd in zijn eigen wo ning verpittgd ln het geheel zijn dus in de barak ken opgenomen 26 choleralijders met 6 sterfgevallen dat is een sterfte van 2 procent. Trekt men van dit aantal af drie, d>* hetzij tijdens het transport, hetzij binnen één uur na opneming overle den. dan blijft het aantal, dat door ons behandeld werd 23. Van dezen zi.it overleden 3; dat is 13.04 pCt Dit sterftecijfer meenen wij zeer gunstig te mogen noemen. Het is zeker niet geoorloofd, deze gunstige uitkomsten geheel op reke ning te stellen van de verpleging en zorgvuldige behandeling, die onzen zieken, dank zij de niet genoeg te waardeeren toewijding van de assis tent-gen eesheoren C. Ilymans en Stemfert Kroese en van onze pleeg zusters ten deel viel. Voor een deel zal daartoe ook wel de betrekkelijke goedaardigheid van het epidemietje hebben bijgedragen. De oude ervaring dat de zieken, in dien zij slechts over den eersten ..Shock" dor ziekte heenkomen, de goede kans van herstel liebben en dan ook opvallend snel kunnen beter worden, vinden wij bevestigd. Bij de behandeling hebben wij ons laten leiden door do opmerking van Grie- singer ,,Do sterfte schijnt een wei nig geringer te zijn, wanneer de be handeling zoo eenvoudig mogelijk is." Inderdaad, wij moeten erkennen, dat ons ook thans nog evenmin een specifiek geneesmiddel ten dienste staat als in de dagen van Griesinger. De serumbehandeling heeft nog niet in de handen van do bereiders vol doend gunstige uitkomsten opgele- i verd, dan dat ik haar, de nadeelen er van in aanmerking nemende, bij mijn patiënten vooralsnog zou durven toe passen. Zoover mij op het oogenblik hekend is, zijn in Rusland proeven genomen met een serum, door Schu- rupow bereid en met een serum van R. Kraus. De uitkomsten schijnen nog weinig bemoedigend. (1) Indien wij nu ook al geen specifieke middelen tot onze beschikking heb ben, dan wil dit nog niet zeggen, dat onze therapie machteloos is. Ecne zorgvuldige verpleging, eeu syDiplo matische behandeling, die de klach ten der lijders spaart, is van aller grootste beioekenis. Zij begint reeds bij het vervoer \an den zieke, en ik wil er de aandacht op vestigen, dat naar mijn meening, in menig geval, liet vervoer over den verderen afloop dor ziekte beslist, liet geschiedde zoo voorzichtig mogelijk. Door de erva ring geleerd, vervoeren wij de zieken tegenwoordig slechts per raderbran- card. Geldt liet lijders, die naar de barakken aan de Waalhaven moeten worden gebracht, dan wordt de bran card naar de naastbijzijnde kade ge reden en op een daartoe ingericht schip geplaatst. Bevindt zich een zie ke aan boord van een vaartuig, dan wordt dit zoo mogelijk in ziju geheel naar de Waalhaven gesleept. Bij de eigenlijke behandeling hech ten wij afgezien van een met zorg gekozen dieet, en van de gebruikelij ke symptomatische middelen in het bijzonder aan de inspuiting eener zeer groote hoeveelheid vloeistof als hypodermyclose. De zoutoplossing wordt zeer warm aangewend (40 gr.) en dagelijks worden 2 tot 3 liter inge spoten. Wij meenen hiervan zeer gun stige, in sommige gevallen zelfs ver rassende uitkomsten te liebben go- zien, en gaven er de voorkeur aan boven de onterociysen volgens Can- tani. Van den aanvang af waren alle deskundigen de overtuiging toege daan, dat het het ongezuiverde Maas- (1) In hetzelfde nummer van het Tijdschrift voor Geneeskunde doet de heer Muntendam mededeeling van de resultaten in het Obuchow-liospitaal te Petersburg, tijdens het belieer- schen van do cholera aldaar, bereikt. Van 115 der allerergste zieken, be handeld met inspuitingen van groote hoeveelheden 0.7 pCt. keukenzoutop lossing, overleden 31 (27 pCL). Met het cholera-sorum van Schurupow werden 187 patiënten behandeld, van wie 56 stierven, wat een sterftecijfer van 30 pCt. oplevert. water is, waardoor de ziekte wordt verspreid. Gronden voor deze opvat ting vindt men in de verspreiding der besmette huizen over de stad, in de lijst, welke do beroepen der zieken aangeeft, en eindelijk in do gesprek ken, die wij raat de zieken voerden. Gaat men de woonplaatsen der lij ders na, dan blijkt ten duidelijkste, dat do ziekte voorkomt over de ver schillende kwartieren der stad ver spreid, zonder zich tot een bepaald gedeelte te beperken en zonder van het eene deel naar het andene over te springen. De tabel der beroepen toont aan, dat de meeste lijders door hun werk zaamheden dagelijks in de gelegen heid, om niet te zeggen in de verlei ding, komen Maaswater te drinken, of er zich mede te wasschen. In over eenstemming hiermede vernamen wij van de groote meerderheid der lijders, dat zij gewoon waren veel Maaswater te drinken. Er zijn slechts enkele uit zonderingen, waar het niet mogelijk is de bron der besmetting op te spo ren. Bij sommigen hunner bestaat de waarschijnlijkheid, dat zij besmet werden door een, zelf gezond blij von den bacillendrager. Wie de beide laatste weken de dag bladen inzag, dien kon het niet ont gaan, dat er ten opzichte van de stad Rotterdam in binnen- en buitenland ©enige ongerustheid bestond. Er is echter óéu plaats, waar van ongerust heid niets valt te bespeuren dat Is Rotterdam. De verklaring ligt voor de hand Het publiek ziet, dat de ge nomen maatregelen doeltreffend zijn, dat het met snelheid en volhar ding uitdooven van besmettingshaar den. het ruim verstrekken van zuiver drinkwater, de ziekte Ln haren oor sprong smoort. Dank zij de krachtige en ernstige, doch kalme en zelfbewus te wijze, waarop door het bestuur der gemeente de strijd tegen de ziekte wordt gevoerd, kan de toekomst met volkomen gerustheid worden tegemoet gezien. Hoek van Holland. Het van Kroonstad ln den Nieuwen Waterweg aangekomen Nederland- sche stoomschip Vlug ligt in observa tie bij het quarantaine-station voor nader onderzoek, omdat er een ver dacht ziektegeval aan boord is. Duisburg. Het verdachte ziektegeval bij een matroos van het stoomschip Willem Dispertus is geen cholera. De beman ning van het schip, die in de quaran tainebarak was opgenomen, is daar uit ontslagen, en het schip kan ver der varen. Ingevolge kennisgeving van den Minister van Oorlog, zijn de navolgen de plaatsen niet meer besmet ver klaard door aziatische choleraRot terdam, Vlaardingen, Pernis, Hoog vliet en Halsteren. DE EFFECTENDrEFSTAL. Men meldt aan het Hbld. Vrijdag bereikte zestien firma's te Amsterdam dezelfde order uit Den Haag tot verkoop van effecten. Aange zien dit de aandacht trok van den „beursman" van een der Amsterdam- sche bankinstellingen, maakte deze zijn directeur hierop attent, met het bekende gevolg. Onze zegsman deelde ons nog mede, dat minstens zes Am- sterdamsche firma's en bankinstellin gen bij het geval zijn betrokken. Voor verscliillende bedragen aan effecten (afwisselend tusschen 5000 en loOOO) waren hun effecten toegezonden. De Amslerdamsche justitie stelt in sa menwerking met de Haagsclie een uit gebreid onderzoek in. DE DRIEVOUDIGE MOORD. De beide zoons van den verslagene Bakker te Koekangerveld zijn zwaar geboeid- naar Hoogeveen overge bracht. Naai' men mededeelt is de oorzaak van liet aanhouden van de twee zoons van den vermoorden Bakker gelegen in het feit, dat een uitgewasschen on derbroek van een van beiden gevon den is. De broek is opgezonden naar het laboratorium, ten einde te onder zoeken of het bedoelde kleedingstuk uog bloedsporen bevat. De verdachte P. Brouwer, van Zuid- wolde, die al eenigo dagen gevangen zat, is weer op vrije voeten gesteld. VALSCHE BANKBILJETTEN. Te Deventer zijn valsche bankbiljet^ ten van ƒ40 in omloop. Een kassiers firma en een bakker zijn, voor zoover reeds bekend, daarvan al de dupe ge worden. ZIJDELINGSCHE CRITIEK.- Bezoeker (aan den keLlner een braden kip betalend): Het gevogelte' schijnt bij jullie beter behandeld te worden dan de klanten. KeLlner Hoe bedoelt mijnheer dat? Bezoeker Wel, mijn kip heb Je vrij wel ongeplukt gelaten. ONTNUCHTERING. Een advocaat heeft zijn van diefstal beschuldigden cliënt zoo warm en krachtig verdedigd, dat het audito rium zeer bewogen is en de beschul digde zelf zich met een éléganten fou lard do oogen afwischt. Eensklaps breekt de spreker verbluft zijn roe rende rede af met de woorden Dat is kras! Daar heeft de kerel mijn zakdoek ONZE MODERNE DIENSTMEISJES. In de „Crefelder Ztg." komt de vol gende advertentie voor Een net meisje, zestien jaren oud, op de hoogte van alle huishoudelijke werkzaamheden, heerlijk kunnende koken, zoekt een betrekking als keu kenmeid. Ook als costuumnaaister wil zij gaarne werkzaam zijn, terwijl zij de beginselen van het piano-onder wijs uitstekend kan onderrichten. Zij bezit diploma's als stonografiste en typewritsler, teekent niet onaardig en maakt geiogenhoidsverzen. VERWONDERD. De kellner brengt aan een gastdeS morgens de rekening. De gast nog half beschonken van den vorigen avond, leest do tweede bladzijde het eerst en zegtTransport 6 gulden wio heeft me dan gisteravond naar hier getransporteerd. Terwijl een toerist een klein dorpje passeerde, dat in een afgelegen dis trict lag, was hij niet weinig verbaasd teen hij een oud man, die voor do deur zijner woning zat, op een allcr- gulzigste manier een grooten homp brood en spek zag verslinden. Hij kon zich don ook niet weerhou den om de volgende opmerking te maken Maar mijn goede man, riep hij uit, je moet. niet zoo schielijk eten op uw leeftijd I Je moet er ook voor zor gen, dat 't verteert. Ik ben niet oud, ik ben vijf-en- zeventig. O, noem je dat niet oud? vroeg de toerist, guitig. Eu hoe oud was je vader, toen hij stierf? Mijn vader was het antwoord maar mijn vader is niet dood, hij is boven en helpt mijn grootvader hij 't naar bed gaan. LN DEN BRAND OMGEKOMEN. In pand no. 3 aan don Oppert, te Rotterdam, is gevestigd de poeliers- firma J. Prong en J. P. Sutherland. Sutherland, die bij den winkel woon de, was, aangezien het Maandag marktdag is, 's nachts nog te vier uur werkzaam in een bergplaats van vee- ren en wild, achter den winkel. Zijn vrouw, die op do eerste verdieping sliep, werd wakker en ontdekte brand en maakte direct met behulp van de telefoon alarm. Politie en spuiten waren dadelijk aanwezig. Do agent van politie Urff snelde het winkelhuis binnen, en zag toen, dat het geheele getimmerte, dat tot beigplaats diende, in lichterlaaie stond. Op de trap, die daarheen leid de, vond hij het brandende lichaam van Sutherland. Zijn eerste werk was. hem do brandende kleedoren van het lijf to rukken, waarbij hij zelf ernstige brandwonden aan beide ham don opliep. De zwaar verminkte poe lier word naar liet politiebureau aan do Galerij, te Rotterdam, gebracht, waar dr. L. A. Thomee, wiens hulp was ingeroepen, echter slechts den dood kon constateeron. Anderen hadden inmiddels de bo venburen, den agent van politie Kor- ver met gezin, een juffrouw, Meijer, met twoe kindoren, en het negenjarig dochtertje van Sutherland, in veilig heid gebracht. Do vrouw van Sutherland, hall waanzinnig van schrik en angst, werd near het politiebureau aan den Op pert, aldaar, gebracht, waar haar hulp werd verleend. Zij was intus schen nog onbekend met hot vrees» lijk lot, dat haar man had getroffen. Do brand werd in anderhalf uur tijds gebluscht en tot het getimmerte beperkt. Hot pand bekwam alleen waterschade. Het lijk van Sutherland is naar de Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 55) HOOFDSTUK XXVI. De voorwaarden van den koop. Minder dan drie minuten later lioordo Chauvelin, die vol ongeduld wachtte, het zachte geritsel van een vrouwenjapon togen den steenen Vloer. In die drie minuten, die hom eeu eeuwigheid hadden toegeschenen, had hij zwijgend zitten kijken naar don gemoakton of werkelijken slaap van zijn vijand. Dadelijk nadat ihij het woord „Halt 1" had hooren uitspreken, sprong hij overeind. Het volgende oogenblik was Marguérite de kamer binnen gekomen. Nauwelijks had haar voet den drempel oversohreden, of Sir Percy stond kalm en zonder zich te haasten, anaar blijkbaar klaar wakker, op, en jzioh naar haar toekeerend, maakte lfril een diepe buiging voor haai-. Zij, rampzalige vrouw dio zij was, had hem natuurlijk dadelijk opge merkt. Zijn tegenwoordigheid liier{ het bevel van Chauvelin, om weer bij hem te komen, de soldaten In een kleine, dichte groep buiten do deur dat waren onmiskenbare bewijzen, dat de vreeselijko gebeurtenis einde lijk had plaats gegrepen. De Roode Pimpernel, Percy Blake- ney, haar echtgenoot, was in han den der Terroristen van Frankrijk, en ofschoon hij nu van aangezicht tot aangezicht tegenover haar stond, met eon open venster vlak bij zich, en een schijnbaar hulpeloozen vijand binnen zijn bereik, kon hij tenge volge van de vijandige maatregelen van Chauvelin geen vinger ophef fen om zichzelf en haar te redden. Gelukkig voor haar werkte de na tuur ln zooverre mede» dat haar zin non door alle uitgestane ellende on wanhoop ©enigszins verdoofd waren. Zij kon bewegen en spreken en zien, zij kon hooren en eenigszins begrij pen, wat er gezegd werd, maar zij was niet n. eer dan een automaat of eon slaapwandelaarster, dio werk tuiglijk en zonder dat het volkomen tot haar doordringt, hoort en spreekt. Als zij zich nu on dan volkomen hal voorgesteld, wat de toekomst be- teckende, dan zou zij krankzinnig geworden zijn van afschuw over dat alles. Lady Blakeney, begon Chau velin, nadat hij vlug de soldaten had laten vertrekken, toen u en ik zoo straks afscheid van .elkaar namen, dacht ik niet, dat ik zoo spoedig hot genoegen zou hebben van eon per soonlijk gesprek met Sir Percy Geloof mij, er is nu geen reden voor zorg of vreesAls wij op zijn hoogst vier-en-twintig uur verder zijn, dan zal u op de „Day Dream" onderweg naar Engeland zijn. Sir Percy zelf zal u dan misschien vergezellen, hij verlangt oiet, dat u naar Parijs zou ga au, en ik mag veilig aannemen, dat hij in zichzelf al besloten heeft tot het aanDemeu van zekere kleine voorwaarden, die ik gedwongen ben hem te stellen, eer ik liet bevel tot alisolute invrijheidstelling kan tee kenen. Voorwaarden herhaalde zij vaag en dof. terwijl zij vol verbazing van den een naar den ander keek. Je bent vermoeid, lieve, zelde Sir Percy kalm, wil je niet gaan zitten Hij bood haar beleefd een stoel aan Zij trachtte op zijn gelaat te lezen, inoar kon geen blik opvangen van onder de zware oogleden, die hard nekkig zijn oogen bleven bedekken. O het is niets dan een kwestie van enkele handteekeningen, ging Chauvelin voort, in antwoord op haar vragenden blik, en terwijl hij speelde mei de papieren, die op tafel verspreid lagen. Hier is, zooals u ziet, de order, waarbij Sir Percy Bla keney en zijn vrouw, geboren Mar guérite St. Just, toestemming gege ven wordt de stad Boulogne vrij te verlaten. Hij hield Marguérite oen papier voor en verzocht haar dat eens in te kijken. Zij keek naai" een officieel uitziend document, dat het devies en zegel van de Fransche Republiek droeg, en waarop tuur eigen naam en die van Percy voluit geschreven stonden. Hei is volkomen in orde, dat verzeker ik u, ging Chauvelin voort. en wacht slechts op mijn liandteekenmg Hij nam nu een* ander papier op, id at or uitzag als een langen, dicht in elkaar geschreven brief. Marguérite keek naar al zijne be wegingen, want haar instinct zeide haar, dat het gewichtige oogenblik gekomen was. Er lag een blik van bijna onmenschelijke wreedheid en kwaadaardigheid in de oogen van den kleinen Franschman. terwijl hij ze op de bedaarde gestalte van S*r Percy vestigde toen hij met licht tril lende handen het stuk papier glad uitstreek. Ik ben volkomen bereid de order voor uw invrijheidstelling te teeke nen, Ladv Blakeney, zei hij, ter wijl hij zijn blik scherp op Sir Percy gevestigd bleef houden. Als bat ge- leckend 's, worden onze maatregelen tegen de buigers von Boulogne inge- tlokken, zooals u begrijpt, en dan zeilen integendeel die van aigemeene kwijtschelding van straffen van kracht worden. Ja, dat begrijp ik, antwoord de zij. En dat alles zal gebeuren, Lady Blakeney, op het oogenblik, waarop Sir Percy mij eigenhandig een brief zal schrijven overeenkomende met het voorbeeld, dat ik heb klaar ge maakt, en die geteekend is met zijn naam. Zal ik het u voorlezen vroeg hij. Als 't u blieft. U za. zien, hoe eenvoudig dit alles ls.... Enkel een vorm.... Be schouw bec als t u blieft niet met af keer, maar enkel als het voorspel van die aigemeene vergeving en kwijt schelding van straffen, die stellig het philauthropische hart van den edelen Rooden Pimpernel zullen treffen, om dat dian een groot deel van de inwo ners van Boulogne hun leven en vrij heid aan hem te danken zal heb ben. Ik luister, mijnheer, zei ze kalm ZooslLs Lk al de eer had u te zeggen, is dit kleine document in den vorm van een brief persoonlijk aan mij geadresseerd cn natuurlijk In T Fransch geschreven, r zei hij einde lijk toen keek hij op het papier en begon te lezen Burger Chauvelin I „Tegen belooniug van eene som „van één millioen francs, en on- „der voorwaarde, dat dio bela chelijke beschuldiging togen mij „van tegen de Fransche Repu- „bli ik samen te spannen, onmid- „dcltijk wordt in getrokken, en „ik toestemming krijg, om dade lijk zonder lasten te ondarvin- „den naar Engeland terug te „keeren, ben ik volkomen bereid „u met do namen cn handelin- „geu op de hoogte te brengen van „zekere personen, die onder be dekking v an den Bond Yan den „Rooden Pimpernel, zelfs nu nog „samenspannen om do vrouw „Mane Antoinette en haar zoon „uit de gevangenis te bevrijden, „en den laatsten op den, troon „van Frankrijk te plaatsen. U is „er volkomen van op de hoogte, „dat ik onder voorwendsel van „den leider te zijn van een gezel- „schip EngeLsche avonturiers, die „do Republiek van Frankrijk en „haar volk nooit ©enig kwaad be- „rokkende. ik feitelijk het middel „ben geweest, om menige Roya- ,,llstljc.«.) intrigue aan den dag te „brengen en veel hardnekkige „samenzweerders naar de guillo tine te brengen. (Wor* Igd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5