Verschijnt dagelijks; behalve op Zo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang; No. 8046 VBIJDAG 17 BKFTEMBKE 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voot Haarlem I i i IM Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02.W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem(L37H de omstreken en franco pet poet 0.45 ülfgare der Vennootschap lonrena Coster. Dlreetear J. C. PEERE3008L ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regeh 50 Cfs.j Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlssemenl Haarlem van 1—5 regels /i—, elke regel meer ƒ0.18 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertenHén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen i contant Redactie ea Administratie t Groote Boutstraat Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. DrakkerQi Zulder Batteuspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlBn en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad la uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Wsrmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 18 SEPTEMBER, Circus Carré: Voorstellingen, 2 en 8 uur. Stadsnieuws Orn Ons Heen. In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel pOi-derricht in maatschappij-kennis", In de ruhriek Om Ons Heen. .WERKLIEDEN CENTRALE WERK- PLAATS. Omtrent de vergadering in de Groote Vauxhall van de werklieden der- Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. wordt ons het volgende ver slag ter plaatsing gezonden Aanwezig waren lnjna 100 perso pen. De voorzitter der afdeeling Haar lem van het Alg. Ned. Werkl. Verb, 'opende de vergadering en verklaarde, tor weerlegging van de door tegen standers van noutrale vak-actie uit gestrooide geruchten, als zou liet doel dezer vergadering zijn een propagan da voor hei Werklieden-Verbond, dat deze vergadering enkel ten doel had eens neutraio vereeniging te stichten, als tot oprichting is besloten, trekt het Werklieden-Verbond zich geheel terug. De inleider, do heer Holtrop, uit Den Haag, zette eerst uiteen hot nul en de plicht van zich te organiseeren, waarna hij de verkeerde richting, welke thans de vakbeweging heeft in geslagen, op scherpe wijze aan cri- tiek onderwierp. Daarna deed hij uit komen, hoe goede vak-actie moet zijn saamgeslcld, namelijk zooveel moge lijk in een Bond, doch tevens moet elk vak haar vertegenwoordigers in de leiding hebben, zoodat bij quaestie met superieuren vakkundige men- schen met de verdediging belast kun nen worden. Een en ander werd met voorbeelden uit de pr act ijk helder toe gelicht. Verder zette spreker uiteen, dat de „moderne" vakvereeni gingen, naar Duitsch model ingericht, niets anders dan verdeeldheid en krachtverspilling tot uitkomst hebben. Aan het debat namen een vijftal personen deel. Allen waren het in beginsel met spreker eens, doch hadden enkele ophelderingen te vragen. Een der de baters vond de groepsvertegenwoor- diging voldoende, als do werklieden bun klachten maar inzonden. Inleider vond in deze opmerking ©en sterk bewijs, dat de tegenwoordi ge vakbeweging niet deugt. Men ver trouwt de groepsvertegenwoordigers niet, omdat bij hun candidaajrstelling niet is gevraagd is hij bekwaam 7 doch is hij wel van de kleur of rich ting? Als or een geschil is, stuurt de directie een zakenkundig man, deze kan zeer gemakkelijk de argumenten van een groepsman, niet zakenkun dig ontzenuwen. De secretaris van het Werklieden verbond bewees daarna mot de fei ten, dat de afdeeling reeds vele vcr- eenigingen had helpen oprichten, die thans op eigen beenen staan, als de Coöperatieve Bakkerijen, informatie bureau voor ondersteuningsfondsen, .Werkloozenvereeniging, enz. Hij vroeg don tegenstanders één Werklieclauverbonder te noemen, die de neutraliteit geschonden had. Ver der gaf hij nog enkele pracUscthe wen ken, watn-na de vergadering werd ge sloten. Enkele personen deden reeds toezegging tot toetreding. G e v a a r 1 ij k s p e I. Gistermorgen omstreeks negen uur had een ongeveer 12-jarige jongen, Overbeek genaamd, de aardigheid achter aan de elecürische tram te gaan hangen, juist toen de wagen over den Heerensingel bij de Anister- danwche poc-rt ging. Juist op de brug t hij loslaten en kwam midden in STUKKEN VAN DEN RAAD. De heer G. Wesseldijk verzoekt den Raad tegen 1 October eervol ontslag als loc-raar aan het Gymnasium, we gens gezondheidsredenen. De firma Gonnerman en Co. ver zoekt haar 15 vierk. M. grond aan het Spaarne, bij de terreinen van „Het Spaarne" in huur te willen afstaan voor een huurprijs van ƒ0.80 per vlerk. M. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen. Ingevolge een opmerking van den Minister van Binnen. Zaken stellen B. en W. voor, in de overgangsbepa lingen van de reglementen op de H. B. S. en die voor meisjes, beide be treffende den 5-jarigen cursus, op te namen, dat de vergoeding voor tijde lijke lesuren van leeraren (essen), die roeds vóór 1 Mel l.L ln Gemeente dienst waren 2.50 bedraagt. De curatoron van het Gymnasium stellen voor, twee gesplitste eerste en twee gesplilsle tweede klassen in te stellen. Daardoor wordt noodig een leeraar in geschiedenis en aardrijks kunde op een salaris van ƒ2000 (19 lesuren), waarvoor curatoren den tij- delijken leeraar dr. G. Brom, doctor in de Ned. letteren, voordragen. De lesuren van den leeraar dr. P. G. Bue- kera moeten bovendien met 4 uur en die van den heer N. F. Stades met twee uur verhoogd worden. ADAM IN BALLINGSCHAP. Eerstdaags zal weer opgevoerd wor den VondeLs treurspel: Adam In Bal lingschap door de N. V. Het Tooneel, directeur Willem Royaards. Men schrijft ons naar aanleiding daarvan: „De hooge ernst en de sevieuse toe wijding van den heer Royaards, die bij het optreden van zijn gezelschap steeds zijn waar te nemen; de zorgen en de opofferingen, die hij en de leden van zijn gezelschap zich getroosten, om in alles: zegging, uitbeelding, cos tumes en décors ware kunst te geven worden meer en meer gewaairdeerd en beloond. De critiek, van vele zijden geoefend over de opvoering van Vondels mees terwerk, heeft langzamerhand voor algemeene waardeering plaats ge maakt. En met recht. De heerlijke verzentaai van Vondel, de expressie ve zegging, de stijlvolle gewaden en de décors, Cuijpers' vocale en instru mentale bijgecomponeerde muziek zijn een verheffing van het gemoed en een streeling voor oor en oog. In de atmosfeer van adel en voornaamheid, die liet geheel doorzweeft, worden ook de toehoorders opgenomen." H. F. C.'s S0-JARIG BESTAAN. A.s. Zondag houdt H. F. C. op haar terrein aan de Spanjaardslaan onder linge wedstrijden ter gelegenheid van haai- 30-jarig bestaan. De wedstrijden zijn niet voor het publiek toeganke lijk; alleen leden en donateurs dew H. F. C. met introducé's hebben toegang. Van 125 uur 's middags zullen de wedstrijden door het muziekkorps van het 10e xeg. inf. opgeluisterd worden. FAILLIETVERKLARING VER NIETIGD. Het Gerechtshof te Amsterdam ver nietigde gisteren het vonnis der Haarieinsche Rechtbank, d.d. 14 Aug. 1.1. waarbij F. W. Moolenaar, vroeger schilder te Bloomendaal, thans woon achtig te Heemstede, in staat van fail lissement verklaard werd, en tegen welk vonnis deze appèl aangeteekend had. ORATORIUM. De Christolijke Zangvereeniging ,God is mijn lied", eere-voorzitter Uiu^i nu osiaren en swam midden in fa c. Veen, heeft het plan, om in het den ringel terecht, maar zwom dood- begin van November a.s het Orato- bedaard naai- den kant. Toch had hij «en wond aan zijn hoofd bekomen be halve het natte pak. VOORZIENING IN HULP AAN SCHIPBREUKELINGEN TE D MUIDEN. Wij ontvingen onder dezen titel l brochure, handelende over het werk dar Reddingsbrigade „Prins Hen- .drik", en bevattende in vier talen een „woord tot opwekking1 van den heer Th. J. Wijnoldy Daniels, voorzitter- secretaris van do Witte Kruis-afdoe- Ung Velsen. Het geschrifije ziet er keurig uit in «ijn gemarmejrd omslag. riunt van Mendelsaohn, „Paulus" uit te voeren, waarschijnlijk in de Jans- kerk. Koor, solisten en klein orkest staan onder leiding van den heer W. H. Biele, directeur. VERGUNNING DRANKWET, Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals die laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 1 November 1907 (Staatsblad No. 291), ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Dalmeijer, om vergunning, ingevolge art. 5, 2e lid dier wet, tot het verkoopen van ster ken drank in liet klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelag kamer van het perceel aan de Sm ede stra at No, 85. CARRé'S CIRCUS. Wie bevreesd mocht zijn, dat de Haarlemmers zich geen genoegen gun nen of beangst mocht zijn door bewe ringen over slechte tijden, moet nu maar eens des avonds bij Carré gaan kijken. Een breede boord van menschen om zoomt er den circus-cirkel. Waar je ook maar een stoel of een stukje bank kan vermoeden, zit er een mensch op. Zoo was 't tenminste gis teravond weer. Geen plaatsje bleef er bijna onbezet. Die opkomst van Haarlem-in-massa in een troffolijke aanwijzing, dat er iels te zien Is, waar men behagen in schept. Publiek, dat anders zoo vaak ongelijk heeft, vanwege de psycholo gie der menschen-veelheid, heeft nu eens gelijk. Wat een aardigheid is 't, een avondje te zitten kijken naar de goede nummers van Garré's perso- neeL 't Gaat er je, als zat Je voor een boeiende biosooop-film. Zoo snel als de plaatsjes daar, zie je de nummers elkaar opvolgen. Wie opkomt verdringt soms uit den cir cus, wie heen gaat En de bijvalsbe tuigingen voor den vorige klinken nog, als de volgende reeds versche nen is. Aan een détail-beschrijving wagen we ons vandaag niet. Een programma van 30 nummersDat werd een jour nalistieke indigestie. Trouwens, wat er goeds gezegd is in de vorige versla gen, zou hier een da capo moeten vin den. Werd in een dier beschrijvingen gevraagd om Busto's ganzen nog eens te doen optreden, daaraan is thans gevolg gegeven, 't Is allerdwaast, die gedresseerde beestjes te zien voort- waggelen. Als „Marietje" coquet-nuf- figjos met uitgespreide vleugelpunten wiege-trippelt als een pneutsch kost schoolmeisje, schiet de menschen- massa in een breeden lach, en als Busto dan zoo met een onnavolgbaar manuaal van zijn handen roept„Toe nou, Marietje, niet zóó, zóó 1" proest hot van den beganen grond, tot aan het dak&eil. Doch ook de andere clowns genieten de waardeering der menigte. Een der geestlg-zotste dingen is wel 't binnenkomen van den „klei nen JaCob" door zijn hekje. Maar niet alleen de potsenmakers vinden een gunstig onthaalook de paarden- dr ess uur on de Variété-nummers wor den met zeer veel bewondering beke ken. De aardige fietsrijdsterijes heb ben zeker een der succesvolste num mers. Een grappige mislukking was een der toeren van de tonspringers. Ze waren er met hun drieën, een vrouw en twee mannen ingespron gen, doch toen een der laatsten er uitsprong, viel het drietal met ton en stoelen omver. Een hardnekkige kamp leverde ook nu weer de wedstrijd tusschen de rui ters om hot bezit van een paard. Een hunner raakte onder de hoeven van 'een hollend paard, waardoor hem de kleeren gescheurd werden. Manmoe dig hield, hij den strijd vol, en viel pas af in den strijd met den overwin naar. Werkplaats HolL Spoor. Tot uitbreiding van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., zijn thans de terreinen aan den Oudenweg afgezet. Op deze terreinen zal een groot locomotievengehouw geplaatst wordenc H o 11. Spoor. Den 20cn dezer maand zal het 70 jaar geleden zijn, dat de lijn Haar lem—Amsterdam van de H. IJ. S. M. geopend werd. Mi 11 a i 'x e zaken. Gedurende de afwezigheid van de bataljons van het 10e regiment infan terie zullen, behalve het gewone deta chement dat jaarlijks in het garni zoen achterblijft cn nu onder com mando staat van den kapitein Baron Van Ittersum, niede niet naar de Le gerplaats bij Laren vertrekken twee detachementen onder commando van de le luitenants de Quartel en Van Strijen, welke dienen tot het in ont vangst nemen van de najaarsploeg der lichting 1909, die in do laatste helft dezer maand wordt ingedeeld. UITBREIDING BROODBAKKERIJ COHEN. De afdeeling van den Raad van State voor geschillen van bestuur zal in hare vergadering op Woensdag 22 September 1909 behandelen het be roep, ingesteld door het bestuur der Hollandsciie Maatschappij van We tenschappen alhier, tegen het besluit van B. en W., waarbij aan 3. S. Co hen voor een proeftijd van een Jaar vergunning is verleend tot uitbreiding van zijn broodbakkerij.: R. K. STUCADOORSVEREENIGING. Woensdagavond had in het ge bouw SL Bavo een vergadering plaats van R. K. Stucadoors, met het doel oen vakvereeniging te vormen. Na een Inleidend woord van den heer Smulders, lid van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond, werd besloten een R. K. Stucadoarsvereenl- ging op te richten; de aanwezigen ko zen de heeren N. J. Soet, B. J. Beiber en C. Hofkes voor het ontwerpen van een progiram van actie en het menstellen van statuten en reglement, om een en ander op de eerstvolgende vergadering te kunnen behandelen. Sering. Als een bijzonderheid kan worden varmeid, dat bij een bewoner der A. L. Dyserinckstraat ee sering voor de tweede maal ln vollen bloei staat., Faillissement vernletigd. Het Amsterdamsche Hof heeft het faillissement-Van Niel, in hooger be roep, vernietigd. Mr. P. Tideman, die als curator in hot faillissement-De Lanoy het fail lissement-Van Niel had aangevraagd, zal van de uitspraak van het Amster damsche Hof bij den Hoogen Raad cassatie aanteekenen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. GEMEENTERAAD VAN SCHOTEN. De Schotensche gemeenteraad ver gaderde Donderdagavond om half acht. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter, de heer F. F. Führhop, begon met de nieuw geko zen leden, de hèeren Cobelens ©n De Braai, in hunne nieuwe functies te beëedigen. Hierna 'eest hij de notulen van de vorige vergadering yoor, die goedgekeurd worden. Ingekomen stukkm. Een request van Peter Box om vergoeding van 5 boete. Hij heeft een bericht van onhe- woonbaarverklaring van eene wo ning te laat ontvangen. B. en W. stellen voor. de boete niet kwijt te schelden, daar te laat inzen den van het bericht de oorzaak niet is van de 5 boete. De Voorzitter drukt echter namens B. en W. den wensch uit, hier voort aan in te voorzien. Dit wordt aangenomen. Een bericht, dat de Schalk Burger kade weer een ergerlijke stank ver spreidt, nog erger dan vroeger, de uitloozingen der gasfabrieken verer geren den toestand nog en desbe treffend verzoek om die uit té bagge ren Dit is door 18 adressanten Inge diend. B. en W. stellen den Raad voor die baggering in liet voorjaar 1910 te doen plaats hebben. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag van den heer Hooy zegt de Voorzitter, dat de gasfabriek vol strekt niets uitloost. Op dit punt zijn adressanten dus niet op de hoogte. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Een verzoekschrift om advies van eenige ingezetenen, om bijdragen In de kosten van het onderwijs van hun kinderen, die in Haarlem de Burger avondschool bezoeken. Zestien jon gens uit Schoten gaan daar op schooL B. en W. stellen voor. een derde gedeelte van het schoolgeld over den komenden cursus, zijnde 4 per leer ling, hij te dragen. De heer De Graaff stelt voor 6 te geven, met het oog op het verhoogde schoolgeld. De heer Hooy wil den bijslag niet voor Iedereen gelijk maken. Hij wil, dat inwoners beneden een inkomen van 600 alles vergoed zullen krijgen, die van 600 tot 800 8, die van 800 tot 1000 4, en die hoven 1000 zui len alles zelf betalen. De heer Cobelens steunt 't voorstel van den 'heer De Graaff. Het voorstel-Hooy wordt onvoldoen de gesteund en komt niet in behande ling, evenals dat van den heer De Graaff. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren .Nelis en Teeuwen. De punten 3 en 4 zijn de aanbiedin gen der gemeenterekening 1908 en ge- meentebegrooting 1910. Hierna heeft stemming plaats voor do benoeming varr een lid der gas- commissie (vacature-Vink) Gekozen wordt de heer Hooy met 5 van de 7 stemmen. Punt 6 is de benoeming van twee lectèn van liet Burgerlijk Armbestuur (vacatures Wolf en Stut). De heer Stut heeft medegedeeld zich niet herkiesbaar te stellen. B. en W. bevelen aan de heeren H. A. Wolf, E. P. Hofkamp en A. Nie mann Gekozen worden de heeren II. A. Wolf en A'. Nieman. De commissies tot nazien der ge meenterekening en -begrooting wor den nu benoemd (punt 7 van de agenda). De Voorzitter stelt voor één com missie te benoemen, waarmee de raad zich niet vereenigen kan. Er worden dus twee commissies gekozen. Commissie tot nazien van de ge meenterekening de heeren Hooy en De Graaff. Commissie tot het nazien der be groeting de heeren Cobelens en De Braai. Punt 8 is de behandeling van de verordening Ambtenaren- en Werk liedenreglement. De heer De Braai stelt voor, dit punt tot de volgende vergadering te verdagen, daar de nieuwe leden geen tijd gehad hebben de quaestie vol doende te bestudeeren. De vergadering gaat met dit voor stel acooord, zoodat de Voorzitter de vergadering sluit, die ln geheime zit ting overgaat. VOORZITTER TWEEDE KAMER, De heer Lieftinck begeeft zich Maandag 4 uur ten paleize Het Loo ter beëediging als Kamerlid door H. M. de Koningin, ten einde in de gele genheid te zijn als tijdelijk voorzitter der Tweede Kamer Dinsdag a.s. de le den der Kamer te beëedigen, daartoe door II. M. de Koningin gemachtigd. De Tweede Kanier is dien dag bij eengeroepen 's middags drie uur. Aan de arde Is alsdan de benoeming der commlssiën voor het onderzoek der geloofsbrieven. HET KAMERLID VOOR EDE.; De Haagsche Hoefijzercorrespon dent van het „Hbld.' schrijft over de Kamerzitting van gister: Eén dag Kamerlid, of De Komeet van Ede. 't Was op den heer Van Manen na net als van ouds. Dezelfde ge zichten, dezelfde geluiden, dezelfde... langademigheid. Op den heer Van Manen na. Diens verschijning vormde het ee nige nieuwe in de oude Kamer. Toen de Voorzitter de conclusie van de Commissie had medegedeeld en niemand zich natuurlijkl tegen de toelating bleek te verzetten en de griffier plichtmatig zich de trapjes oplanterde om dit parlementaire monstrum ter wereld te brengen (hoe veel barelingskes zou de heer Arntze- nius nu al gebakerd hebben?)... toen roesde er een lacherig joelen door de zaal. Maar toen Bij level d t groene deurtje openhield en achter de kleine magere, niet geheel rechte gestalte van den griffier-met-het-fijne-lachje de óók magere, óók niet geheel rechte gestalte van den schoenmaker-met-het effen-gezicht verscheen twee sten- gelige figuren in gekloede jas toen gleed er een ijzige stilte over de Kamer. In ijzige stilte liet zij den par lementairen vrijbuiter tot vóór de presidiale tafel komen waar elke nieuweling altijd tegen opziet als een schooljongen tegen 's meesters ka theder in ijzige stilte hoorde zij zijn eeden aan (werd ooit door ie mand die zich geloovig noemt, Gods naam lichtzinniger aangeroepen?) in ijzige stilte hoorde zij den Voorzit ter den beëedigde verzoeken „in ons midden plaats te nemen" (zonder dat de gebruikelijke gelukwensch daarbij werd geuit) en In ijzige stilte, zon der één welkomsthand naar hem uit te steken, liet zij den heer Van Ma nen door „haar midden" heengaan om door den bode een plaats te worden gewezen op een van de ach terste banken van de rechterzijde. Daar liet ze hem de heele vergadering alleen zitten, doende alsof hij er niet was. Neen, één was er toch die even den snaak begroette: Ds. Brummelkamp, die daar in de buurt liep. Een bewe ging die het goed hart van den heer Brummelkamp eer aandeed en die sympathiek was in hem. Want overigens: De Kamer, als ge heel,, handelde zeer correct door den hoor Van Manen toe te laten dooh hem tevens, door haar houding, te doen gevoelen, dat hij en zijn vrien den een ongepaste grap hebben uitge haald. De heer Van Manen heeft dus nu zijn geld binnen, is één dag Kamer lid geweest, en Is, een parlementaire komeet gelijk, den eigen middag weer verdwenen. Venl, vidl punctum. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. In het Weekblad van den A. N. D.> B. geeft de heer Henri Polak een overzicht van de quèestie met de AV J. V. Door den Bond wordt gevraagd: het minimumtarief voor het briilant- slijpen te verhoogen met 20 pet.; dat voor het brlilantsnijden met 25 pet.; aan de brillantslijpens en -snijdersba zen een vergoeding te geven van 10 pet. van het bedrag aan loon van liet hen toevertrouwde werk, berekend over de Minimum-Tarieven; aan de roosjesslijpersbazen dito ten bedrage van pet. een en ander met in gang van 15 dezer. MOORD BIJ KOERANGE. De officier van Justitie te Assen maakt bekend, dat wordt uitgeloofd een premie van vier honderd gulden aan hem of haatr, die zoodanige aan wijzingen omtrent den in den nacht van 2 op 3 September gepleegden moord in het Koekangerveld kan ge ven, dat daarvan do veroordeeling van den dader of de daders het ge volg is. Indien meer personen inlich tingen verstrekken, zal bovengenoem- do premie door den officier verdeeld worden. ZICH AAN DE GERECHTIGHEID ONTTROKKEN. Gisteren zou een bewoner van da buurtschap Eendracht, bij Apeldoorn, verdacht van verduistering van een paard en wagen en een rijwiel, gear- teerd worden door twee veldwachters. Bij hun komst schoot de man zich met een revolver voor t hoofd. 's Avonds is hij in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. EEN BRIEF VAN DE RUIJTER. Aan het Departement van Marina werd onlangs een uiterst welkome schenking gedaan. De heer E. Luden te Amsterdam, kwam ©enigen tijd geleden door aan koop in het bezit van een schrijven van den Luitenant-Admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruijter, gedateerd van 's Lands schip de „Seveu Provin ciën", 11 Juni 1673, op Schooneveld, dat is vier dagen na den aldaar tegen de verecnigde Engelsche en Fransch© vloten geleverden glorierijken zee slag. De brief is dus geschreven op ©en der meest merkwaardige tijdstip pen van het leven van De Ruijter, terwijl het schrijven evenzeer een der belangrijkste en roemrijkste zeestrij den betreft, waarin het Admiraalschip de „Seven Provinciën" is gewikkeld geweest. Het was o. a. ook op den 7en Juni 1673 tijdens den zeeslag van Schooneveld, dat De Ruijter. nadat hij zeven Fransch© schepen onder den Vice-Admiraal d'Estrées uiteen liad doen stuiven, de woorden uitte „De vijanden hebben nog ontzag voor ue „Seven Provinciën"." Do brief, die nog ln volkomen ga ven toestand verkeert, heeft oorspron kelijk deel uitgemaakt van de verza meling van den uit de 18de eeuw be kenden gesciiiedschrijver Daniël Ger- des en draagt de onmiskenbare bewij- zcu van echtheid door handteekening watermerk van het papier. Hij lu'dt als volgt Ilooch Edel Geboorcn en Gestrenge Heere. lelt ben hoochstens verplicht voor de woorden, die Uw I-Io: Ed: Gastr. mij belieft te beluigen, met kennisse te dragon van den uit- slach Yan 't gevecht daarin dat Godt ahnachtigh op den 7dn de zer loopende maendt de Vloote, cn der Wapenen van den Staet soo goodentiereniijck heeft believen te Zegenen. Wat wij als geringe In strumenten daartoe hebben go- contribueert zijn wij eer enda Godtshalven verplicht, Uw. IIo: Ed: Gestrenge weet int district van desselfs Gouvernement der vijanden oogniexk ende intentie niede wel te prevenieeren ende ijdel te maecken, verhoopende daarvan bij vervolch de continu atie ende occassasie te hebben van Uw. Ho: Ed: Gostr. voor de bewezen civiliteit effecticvelijk te mogen bedanken, ■•ende betoonen Loa seer ik bon Hooch Edel Gebooren en Ge strenge Heer Uw Ho: EdS. Ootmoedige dienaar MICHIEL ADRZ. DE RUYTER. 'Actum in 'a lands schip do Seven Provinciën op Schoone veld den llden Juni 1673. Aan den Heer V. Beverwoerd. Do heer Luden heeft dezen brief aan Zijne Excellentie den Minister

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1