HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Umstrekoa Binnenland OM ONS HEEN FEUILLETON Be roode Pimpernel in Gevaar. föaiienlandsch Overzicht ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1909 negenheld te mogen vertolken, die de Korfioten zoowel voor den Koning al9 voor den Kroonprins voelden, die on ophoudelijk zijn krachten gewijd had aan de belangen van het leger. Op den weg naar het slot begaf zich do Kroonprins in de kerk van den hei ligen Spyridion. Do bevolking ver drong zich in de nabijheid van den Kroonprins en kuste hem de hand. De Kroonprins weende van ontroering. Het volk riep „Blijf bij ons I Leve de hervormer van het leger 1" Van liet balkon van het koninklijk slot ant woordde do Kroonprins op de her nieuwde sympafhie-betoogingen der bevolking aldus „De hartelijke uitin gen van liefde en toegenegenheid van liet volk hebben mij diep getroffen. Gelijk in Patras, zoo verklaar ik. ook hier, dat de Koning op de liefde van zijn volk kan steunen en dat -die we- derzijdsche liefde aan het vaderland ten goede komt." De Kroonprins be sloot met „Leve de Koning, leve het Grieksche volk, leve de bevolking van Korfoe." Men weet, dat in do sociaal-demo cratische partijen twee groote stroo- rnLngen zijn, wier aanhangers zich MARXISTEN EN REVISIONISTEN noemen. In de Duitsche sociaal-demo cratische partij is dat eveneens het geval en op den partijdag te Leipzig komen die stroom in gen wper met el kaar in botsing. Het „Berliner Tageblatt" schrijft daarover Het was juist andersom als zes jaar geleden te Dresden, zegt het blad. Toen waren de voorstanders van de evolutie schier hopeloos in de min derheid. Ze mochten blij zijn, niet met pak en zak uit de partij gesmeten te worden. Nu, te Leipzig, werden Lede- bour, Emmel, Hoch en eenige andere vortegenwoordigers van de revolutio naire fraze eenvoudig uitgelachen, en Bebel, die zes jaar geleden de re visionisten hielp verslaan, gaf te Leipzig de radicalen den genadeslag door te zeggen, dat hij in derde lezing voor de erfenisbelasting zou hebben gestemd. Behalve in het debat over die belas ting ziet het blad den ommekeer dui delijk aan don dag treden door het verwerpen, in tweede lezing, van het voorstel van de afdeeling Berlijn I 0111 alle samengaan met. de liberalen „een bloedige hoon voor de soc.-dem. par tij te noemen en te weigeren. Voor de ontwikkeling van het politieke leven in Duitschland acht de „Berliner" de verwerping van dat besluit van de grootste beteekenis. Men zal in de toe komst nu met de soc.-dem. partij als met een positieven politieken factor kunnen rekenen. „Het liberalisme, zoover het ernstig op oeconomischeen politieke hervormingen aanstuurt, zal in elk geval in samenwerking met de sociaaJ-democratie niet meer door kunstmatige hinderpalen belet wor den." Ih theorie heeft de soc.-dem. partij au met haar onhandelbaarheid gebroken. Aan het liberalisme om zijn gevolgtrekking to maken 1 Er is beraadslaagd over het Mei feest. Verscheidene sprekers waren er voor, de betoogingen 's avonds te hou den. Er werd algemeen toch gewerkt. De zaak zou later beslist worden, maar men kwam overeen om het ar beidsfeest in elk geval te blijven vie ren op 1 Mei en geen anderen dag. Te Birmingham is een groote betoo- ging van liberale zijde ten gunste van de BEGROOTING gehouden. Zeventig leden van het par lement zaten op de verhooging. Ar- tixur Chamberlain, broeder van Jozef Chamberlain, zat .voor. Minister Asqrnth legde er den na druk op, dat de vergadering een bil lijke verdeeling van de weelde vroeg. De gekozen vertegenwoordiging van het volk moest de beslissende stem hebben. Hij erkende den ernst der aanvallen door den staatsman Rosebery op de hangende voorstellen nopens de grondbelasting gericht, echter inste- de dat het socialisme den laatsten tijd zijn intrede heeft gedaan, is zij bijna ooix eerbiedwaardige antiqui teit geworden. Asyuith eindigde met te zeggen, dat de liberalen gaarne de uitdaging van het Hoogerhuis aan nemen. Een tusschenbeidetreden door het Hoogerhuis in zake de begrooting zou de ernstigste omwenteling zijn. Do gebeurtenissen van den laatsten tijd waren zeido hij van veel dieper en ruimer beteekenis, dan het zuivere recht van het Hoogerhuis, om zich met de financiën te bemoeien. Volgens de „Neue Freie Presse" is do Oostenrijksch-Servische commissie BOE AMARA on last van den Sultan doodgescho ten. Het luchtschip ZEPPELIN III, dat gisterenvoormiddag boven Eet manoeuvreterrein bij Frankfort ver scheen. daalde bij een poging om zich in dichten mist to orienteeren te dicht bij den grond. Het achterste deel van het luchtschip raakte daar bij een eik waarbij de staalbandtrans- missie van de rechter achterste schroef brak vele stangen werden ontzet In het achterste ballongedeel te ontstonden eenige gaten. Het luchtschip keerde gisteravond te Frankfoi't terug en is vlot geiancL Tengevolge van dit ongeval, waar bij de motoren echter onbeschadigd hieven, zal het luchtschip niet voor Woensdag kunnen opstijgen. De reis naar Dusseldorf is voorloopig uitge steld, daar de herstelling te veel tijd zal vorderen en het personeel over vermoeid is. De opwinding in Frankfort a. d. Main was groot, daar de berichten in do verschillende bladen met elkaar in strijd waren. HET ITALIAANSCIIE BESTUUR BARE MILITAIRE LUCHTSCHIP heeft Donderdag een tocht van 5 uur gedaan, waarbij het een afstand van 239 K.M. aflegde en een hoogte van 860 M. heeft bereikt. voor de regeling van de grens langs de Drina IN MOEILIJKHEDEN gewikkeld. Servië beeft het voorstel gedaan do regeling van de grens aan een Internationale commissie op te dragen. In de diplomatieke kringen te We enen gelooft men niet, dat Öos- tenrijk-Hongarije in dit voorstel zal treden, maar meent men, dat de be staande moeilijkheden wel uit den weg zullen kunnen worden geruimd. De Marokkaansclie sultan hoeft de kroon op het werk gezet. Boos over hot opü-eden der kuitenlandsche con suls in zake de op gevangenen ge pleegde gruwelen, is DE ROGI BO" Geabomioerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote HoutGtraet 65 Alle antwoorden worden geheel koBteiooe gegeven en, voor xooveel mogelyk ia, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vormeldeu, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Waar is de Mij. gevestigd van de nieuwe lijn door de Haairlem- meer? Waar moet men zich vervoe gen om aangenomen te worden bij die lijn? ANTWOORD: Bij den heer Van Oyen, Haarlemmerhoutpark. VRAAG: Kunt u mij ook opgeven of er te Haarlem gelegenheid is voor mijne dochter om zich In te schrijven als leerling-verpleegster? ANTWOORD: Wend u tot mevrouw Postma, Spaara e 98 alhier. VRAAG: Moeten reclames om trent hoofdelijken omslag aan den ge meenteraad of aan B. en W. gedaan worden; en moet zulks geschieden op gezegeld papier? ANTWOORD: Deze stukken moeten aan den gemeenteraad gericht wor den en behoeven niet op zegel te zijn. VRAAG: Kan een juffrouw die bui» ten Haarlem woont daar trouwen zon-' der vooraf hier ingeschreven te zijn, of moet zij zich hier eerst laten in schrijven? Zoo ja, hoe lang vóór den trouwdag? ANTWOORD: Het huwelijk moet plaats hebben in de woonplaats van den man of die van de vrouw. VRAAG: Ik had mij bij een baas verhuurd, kwam 's morgens en werd 's avonds opgezegd, omdat zijn knecht blijft. Heb ik nu recht op 14 dageu loon en waar moet ik mij vervoegen? ANTWOORD: Hier is zoo geen ant woord op te geven. Blijkbaar bent u voor los aangenomen en hebt dan geen recht op schadevergoeding. VRAAG: Ik hen in de Plaatselijke directe belasting voor f 100 aangesla gen. Is het nu goed dat lk 4.90 b# taal? ANTWOORD: Volkomen goed, daal het percentage 4.9 is. VRAAG: Wanneer door nalatigheid van mijn vader, die voor de tweede maal gehuwd was, mij bij mijn meer- derjarigheid mijn moederlijk erfdeel niet kon worden uitbetaald, hoeveel jaar renten kan ik dan bovendien eischen bij het overlijden van mijn stiefmoeder? ANTWOORD: Dat ls moeilijk in het algemeen te zeggen. Als het geld ar niet was, is het ex dan wel bij het overlijden der stiefmoeder? Dat U. vreemd. Of wilt u die stiefmoeder in 't bezit laten om t haar niet moeilijk te maken? Laat haar dan een bewijs geven, dat zij dat geld van u onder zich heeft en daarin bepalen dat u eene daarin uitgedrukte rente kunt berekenen, te voldoen na haar overlij den, van den dag af van hot overlij den van uwen vader, of van een en anderen daarin uitgedrukten dag. VRAAG: Ik ben gehuwd. Mijns vrouw kocht In der tijd eene naaima chine op de week. Ik ben van haar af. Moet ik nu toch door betalen? ANTWOORD: Ja, als beheerder dei gemeenschap, in welke gij met uwe vrou wzljt getrouwd, kunt gij voor die schuld worden aangesproken. HILLEGOM. Vrijdagmiddag omstreeks 2 uur daalde in de Zilk achter Hillegom een luchtballon neer, bemand met 4 per sonen. Deze ballon was 's ochtends te Utrecht opgestegen en stond onder leiding van kapitein ven dor Steur, terwijl medereizigers waren de hee- Ten Six, van Waterschoot van dei Gracht en Bakker. Voor den bouw van de Christelijke Burgerschool alhier op een terrein aan den Rijksstraatweg over Treslong alhier, is ingeschreven door: A. Guldemond voor f 16623. W. A. Philippo en Zn., voor f 16330. J. v. d. Jagt, voor f 15748. Fa J. Kraaij en Co. yoot 15495. Aan de laagste Inschrljfster is het werk gegund. NEDERL. ZUID-AFRIK. VEREEN IGING. De heer G. A. A. Middelberg is ab getreden -als voorzitter van de Neder* landsch Zuid-Afrikaansche Vereent- gin ff- WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van politie, te 's-Gravenhage, waarschuwt naar de „Tel." meldt, de noodige voorzichtig heid in acht te nemen, bij het aan gaan van onderhandelingen met heft advertentiebureau „Coatoopolrias", Steinlaan No. 65, 's-Gravenhage, vioeger Van der Venrestraat, gehou den door Van Dolder, zich ook noe mende Metz. Dit bureau plaatst annonces in d* bladen met verlokkende huwelijks aanbiedingen, of biedt zeer voord ee- ïige betrekkingen aan. Bij de verdere onderhandelingen wordt storting vooraf gevraagd voor borgstelling of onkosten. GELD VERMIST. Door den heer Schotman, te Den Helder, is 8 September j.L, omstreeks 6.50 uur des middags in de bus van liet postkantoor aldaar bezorgd een brief, geadresseerd aan mevrouw Schotman-Lancq, Atjehstraat No. 1W), te 's-Gravenhage, Inhoudende een bankbiljet van 25 A. A. no. 2379, In een wit couvert met gom dichtge maakt en langs de sluitingalijn drie rnaal gestempeld A. J. Scholman. De commissaris van politie te Den Helder verzoekt aanhouding en be- richt. ONGELUKKEN. Te Ulecoten (N.-Br.) kreeg de boe renzoon J. Bossers een slag van een paard tegen de borst, ten gevolge waarvan hij eenige uren daarna la overleden. No. 004, Reisherinneringen. (Slot). .Wié In Zwitserland geweest is, komt >r terug. Zoo zegt xnen, en het is waar. In dit rijk gezegend land kan 'Wen geen stap doem, zonder iets moois, iets treffends te zien. En ik zou er dan ook gemakkelijk nog wat meer over kunnen schrijven, wan neer niet beperking geboden was. De teruggekeerde toerist kan niet ver wachten, dat zijn enthousiasme door anderen wordt gedoold hij moet van uitscheiden weten. Daarom trek ik hier de grens, maar niet dan nadat ik nog enkele merk waardigheden heb vermeld, waarvoor wellicht nog belangstelling bij de lezers te vinden is* We waren te Alpnachstadt, pas terug van den Pilatus. Twee onzer hadden behoefte aan den barbier. De noodzaak van scheren Is een van de inconvenienten op reisze zijn daar zoo voorziohtig niet als de kapper thuis en snijden er soms onvervaard op los. Maar er kamen oogenbllkken, dat hot niet anders kan 1 Zoo stapten we dus ergens binnen, waar een bordje coiffeur uit hing. Er kwam een d'kke vrouw, met opgestroopte mouwen naar voren ja. de coiffeur was thuis, we konden geholpen worden. Een oogenblik ging zo weg, kwam terug met het mes In de vuist. We keken elkaar aan. Of zij zelf le coiffeur was? Ja, zei ze en dat we de eersten niet zouden wezen. Nu, dat geloofden we wel. Maar toch, de proef leek niet aantrekkelijk. Je laat niet graag iedereen met eem .vlijmscherp mes zoo dicht bij Je keel toe. Er weï-d dus afgesproken, dat da een het zou ondernemen en de ander zich terugtrokken, als de proef niet beviel. Het in zeepen ging volgens de rege len van de kunst, het mes werd daar na met bekwaamheid gehanteerd. „Hoe bevalt hot je vroeg de wachtende met verklaarbare belang stelling. Toen wou de man, die onder het mes zat, eens buitengewoon listig we zen. Hij vertelde in 't Fransch, om niet door do barbierster begrepen to worden, dat ze goed schoor, maar era naar uien rook Maar toen het afgeloopen was en do eerste betaald had, fluisterde de tweede hem toe „Stommelt, ze kennen hier immers allemaal Fransch en Duitsch 1" Daarop is de geschorene ietwat snel Vertrokken, dankbaar en voldaan. Dankbaar omdat ze hem niet uit wraak een jaap In zijn gezicht gege ven had, voldaan omdat ze hem glad geschoren had. De vrouwenbeweging heeft in hem een medestander gevon den als er ooit sprake is van 't uit breiden der vrouwelijke beroepen, ,wll hij de aandacht op het bedrijf van barbiores of barbierin vestigen. Onze reis ls begonnen met den wa terval van Schaffhausen, die evenwel In Neuhausen is te vinden. Dat is geen quaestie van verschuiving, maar van spoorwegstation. Dit schouwspel schijnt wat in on genade te zijn geraakt. „Och, wat is daaraan te kijken" zegt menigeen. En diezelfde gedachte komt op bij wie den waterval voor den eersten keer en uit de verte zien. Maar als je dichtbij staat, zóó dichtbij, dat het schuim je om do ooren vliegt en het houten plankier onder de voeten dreunt, en je ziet hoe de loeiende watermassa komt aanrollen, blank schuimend op do rotsen breekt en naar beneden spat, temvijl de zon in de bruisende kolk allerlei kleuren toovert, dap is het wei degelijk een mooi tooneel en Naar het Engelsch, door B ar ones Or eg 7, 57) Zij zullen begrijpen, vervolgde Chauvelin, dat u betaald wordt door de Fransche Regeering voor het geven van informaties met betrekking tot Royalistische samenzweringen, hier in het land en in Engeland... Zij zullen begrijpen, dat uw identiteit als leider van den zoogenaamden bond niet alleen hekend ,s bij mij en mijn collega, maar dat zij ook uw waar karakter en beroep als betaald spion Van Frankrijk bedekt. Wonderbaarlijk noem ik hei...., heel wonderbaarlijk, zei Sir Percy hedaard. Chauvelin zweeg, half ontdaan door zijn eigen aandoening, haat en op handen zijnde wraak. Hij veegde met z-ijn zakdoek over het voorhoofd, dat hevig transpireerde. Een warm werkje, zoo iets... niet waar, mijnheer.... e.... Chauber- tin vroeg zijn onverstoorbare don halven dag waard, dien je daar aan moet besteden. 's Avonds was er verlichting van den val. Eerst werd de omgeving, het romantisch gelegen Schloss Laufen, hot restaurant aan den overkant, door eau schijnwerper verlichtdaarna werd do waterval gezet in den hellen gloed van rood en daarna ln den spookaehtlgen glans van groen Ben- gaalsch vuur. Wel wat tooneel matig natuurlijk, maar toch treffend I En we spraken onderweg over_ al de moeite, die de menschen toch doen om de toeristen te trekken en te ver maken. Totdat we den volgenden morgen gewaar werden, dat de hótelhouder voor den waterval drie francs op de rekening liad gezet1 's"Avonds, na het Abendessen te kwart over zeven, was er in Inter laken weinig meer te doen. Het Is waar, toeristen gaan niet laat naar bed, -maar half negen is toch wel wat al te vroeg. Dus zochten we regel matig troost In de Kursaal, een heel- wat grootscher en weidscher inge richt gebouw, dan die te Luzern, waar zeer goede concerten werden gegeven, en het altijd vol was. Vol ook met belangstellenden in do speelzaal amusements noemde het programma die dobbel- partij. Daar zat den heelen avond do baas van 't zaakje met zijn geldkistje in de s m o k i n g en de punten van de zwarte knevels opgedraaid, zijn croupiers op le vingers te kij ken. die maar voortdurend geld voor hem binnenharkten. Daar vloog zon der ophouden het goeie geld van het publiek over de groene tafel, daar klonk zonder tijdverlies (hier was tijd zeker geld) de stem van den man, die t balletje in beweging bracht„Faites votre jeu RIen ne plus Interlaken deux, noir waar uit de spelers bijna altijd konden vernomen, dat hun franken gevlogen waren. Ja, de kansen zijn tien tegen een, in 't voordeel van de bank. Maar wat een tegenstelling, niet waar, die met goud versierde speel zaal, vol angstige, gretige, gejaagde menschen en daar vlak tegenover die majestueus© J u n g f r a u, in stille statigheid het hoofd opheffend in eeuwige sneeuw l Een klein, maar aardig uitstapje is dat van Interlaken naar Thun. Hoever de plaatsjes werkelijk van elkaar verwijderd liggen, is niet te zeggen, omdat de boot over het Thun- meer telkens heen on weer schiet, om toch maar bij het nietigste steigertje aan te leggen. Volgens de geleerden kan het op dit kalme meer geducht snoken. Als de föhn losbarst, moet er zelfs gevaar zijn voor deze groote schepen. Bij een van de dorpjes Scherzligen kregen we een huisje in het oog, dat als H ware omlijst was door groen en bloemen, op muur en dak. Daar heeft een dichter gewoond. „In diosem Haxxse", zoo staat op een gevelsteen te Lezen, „wohnte und arbeitete Hein- rióh von Kleist, 180263". En uit onze schoolherinxieringen komt inderdaad na wat zoeken, de naam Von Kleist n-og boven. Typisch stadje, dat Thuh, met zijn meterhooge overdekte trottoirs in do voornaamste winkelstraat Merk waardig, maar.... donker als 't geen zonne-zomerdag is, zooals toen wij er waren. -Nieuwsgierig keken we, slenterend als toeristen doen, om den hoek in verecheidene van die duistere winkeltjes. Totdat de nieuws gierigheid gestraft werd door een kaasgeur, die alles overtrof wat we tot dusver in dit toch aan geurende kaas zoo rijke land hadden meege maakt. Den neus dichtknijpende richtten we in de vlucht nog een wraakzuch- tigen blik op het geparfumeerde win keltje jawel, daar stonden ze, de kleine, groene kegels, die daar even vijand. Marguérlte zei nietshet geheel was te afschuwelijk, om er woorden voor te vinden maar zij bleef haar groote oogen op het gelaat van haar echtgenoot gevestigd houden... wach tende op dien blik, op dat teeken van hem. dat de doodsangst in haar hart wat tot zwijgen gebracht zou hebben, en dat nooit kwam. Met een groote krachtsinspanning kreeg Gkauvelin zijn tegenwoordig heid van geest weer terug, en of schoon zijn stem nog beefde, wist hij toch met zekere kalmte te zeggen Waarschijnlijk weet u, Sir Per cy, dat wij van plan zijn door geheel Frankrijk heen een sei'ie xxationale feesten to vieren.... en omdat Bou logne toevallig de gelukkige stad is, waarin liet ons zal gelukken den Roo- den Pimpernel tot rede te brengen, zal het nationale feest binnen deze stadsmuren beginnen. En u zal vroolijk zijn hier in Boulogne, dat durf ik zweren.... O, vroolijk, mijnheer, zeido Chauvelin met eon onwillekeurig en woest gegrijns, terwijl hij een lan gen, klauwachtigen vinger op liet gewichtige papier voor hem legde, vroolijk, want wij hier in Boulogne zullon zien, wat het hart van lederen patriot in Frankrijk met blijdschap zal vervullen. Neen 1 niet den dood van den Rooden Pimpernel wilden wij.... niet het edele martelaarschap onzen neus zoo van streek hadden gebracht. Wat is er nü overgebleven van onze Zwilserscho reis Een rij van heerlijke herinnerin gen en een boek vol prentbriefkaar ten. Want die zijn in Zwitserland in soorten te koop. We vinden ze in de dalen en op de bergen, in do steden en de dorpjes, ja, de gansche prome nade van Interlaken is een ver op het trottoir vooruitgeschoven handel in prentkaarten. Geen van die afbeeldingen haalt bij de werkelijkheid, de mooist gemaak te nog het minst, omdat ze missen de stemming, waarin ik al die plekken zag. Maar wanneer langzamerhand de Indrukken door den tijd gesleten en door andere verdrongen zullen wezen, zal het zien van de prentjes ze weer opwekken en daarmee een her innering aan het vroolijk genoegen, dat het aanschouwen van die plekken mij heeft gegeven. Eén tafereel evenwel is er, waar van geen afbeelding mij meer te hulp kan komen. In den van Basel naar huis stoomenden r.achttrein was het me juist gelukt, den slaap te vatten, toen een verrukte reisgenoot me aan 't raam riep. We waren bij Binger- brück. Prachtig lag daar de Rijn in het volle schijnsel van de maan. Lang hebben we vol bewondering staan kijken. Prentjes waren er niet van dat schouwspel en als zo er waren, zou ik ze niet willen hebben, oxndat ze heneden de werkelijkheid zouden blij ven. Maar één herinnering is me er toch van bijgebleven een flinke verkoud heid, gerechte straf voor het staan turen voor een open raam in kille nachtlucht. J. C. P. DE KROONPRINS VAN GRIEKENLAND blijft in zijn land de oorzaak van veel gisting. Naar men weet, was hii op perbevelhebber van het leger, doch, gelijk het met vorstelijke pei'sonen wel meer gaat, bekleedde hij meer in naam, dan in werkelijkheid die func tie. Zoo, zonder een streng toezicht is het leger verworden. De artillerie mist geschut, de cavalerie had geen paarden, de magazijnen waren leeg en de manschappen ongeoefend en tuchteloos. Kroonprins Konstantijn is toen gedwongen geworden om, I11 zijn eigen belang, het opperbevelhebber- schap neer te leggen. Daarvan i9 de Prins niet bijster gediend en zoekt nu zijn troost op de Grieksche eilan den, waar hij zich duchtig door het volk laat bewïerooken. Toen de Kroonprins aan het sta tion te Patras aankwam, werd hij door een dichte volksmenigte storm achtig toegejuicht. Men riep„Leve de Kroonprins I Leve de opperbevel hebber 1 Hij moet bij ons blijven I Hij mag niet weggaan I Wij zullen u niet in den steek laten 1" Voor het hotel, waar de Kroonprins afstapte, werden do ovaties vernieuwd. De Kroonprins verscheen op het balkon en bedankte geroerd voor de hartelijke ontvangst. Wanneer er voor staat of maatschap pij moeilijke omstandigheden aanbre ken, zoo zeide de prins, dan blijkt 't steeds dat de Koning op zijn volk kan rekenen. Hij, de Kroonprins, had in dertijd in Velo gezegd „Koning en volk zijn een". De volksmenigte ant woordde op die toespraak met geest driftige juichkreten voor den Koning en den Kroonprins. Later moet de Kroonprins nog gezegd hebben, dat 't volk hem door zijn houding gerech tigheid had laten wedervaren. Want hij had niemand een onrecht willen aandoen, hij had nooit gunstelingen gehad 0:1 steeds slechts de belangen van volk en leger op 't oog gehad. In Korfoe, waar de Kroonprins den volgenden dag aankwam en waar de burgemeester Rollas ter zijner begroe ting aanwezig was, hadden eveneens sympathie-betoogingen der bevolking plaats. Burgemeester Rollas zeide in zijn toespraak, dat 't hem een groote vreugde was den Kroonprins namens de bevolking van Korfoe zonder on derscheid van partij de groote toege- van den uitverkoren held van Enge land...., maar zijn vernedering en nederlaag.... vernietiging en smaad... verachting en minachting. U vroeg xu ij zooeven op luchtigen toon, Sir Percy, hoe ik van plan was, dit on- vverp te behandelen.... Welnunu weet u het door u te dwingen... ja, te dwingen een brief te 6chrij- von en te teekenen, en gold aan te nemen uit mijn hand, die u voor al tijd als een bedrieger en spion zullen brandmerken, en u met het dikke, on- uitwischbare slijk van onweerspreke lijke schaamteloosheid zullen bedek ken.... Och mijnheer, zei Sir Percy vriendelijk, wat is u toch buiten gewoon welbespraakt... Ik wou, dat ik half zoo goed Fransch kon spro ken Marguérite was als een automaat van haar stoel opgestaan. Zij voeldo, dat zij niet meer stil kon zitten zij had behoefte met luider stem al haar afschuw over deze schurkachtige sa menzwering uit te schreeuwen, die stelling in het brein van duivels haar oorsprong moest hebben gehad. Zij kon Percy niet begrijpen. Dit was weer één dier onaangename momen ten, die zij al een paar keer meer be leefd had, waarop de geheel e per soonlijkheid van haar echtgenoot on duidelijk voor haar begon te worden, haar begrip te boven ging en haar daardoor eenzaam en ellendig, vol vertrouwen, maar toch verschrikt achterliet. Zij dacht bij zichzelf, dat hij al lang zijn tegenstander iedere beleediging dubbel en dwars terug had moeten geven zij wist niet welke vooruit zichten Chauvelin geopend had in ruil voor dien .schandelijken brief, welke bedreigingen hij had gebruikt. Dat haar eigen leven en vrijheid op het spel stonden, was natuurlijk dui delijk maar zij gaf niets om het le ven, en hij moest weten, dat zij er zeker nog minder om zou geven, als er zoo'n px*ijs voor betaald moest worden. Zij verlangde er naar hem alles te vertellen, wat zij op het hart had, hoe weinig waarde zij aan het levon hechtte, hoeveel waarde zijn eer voor haar had. Maar hoe kon zij dat te genover dezen vijand, die blufte op- ou grinnikte over zijn behaalden triomf En dat alles wist Sir Percy toch 1 Waarom sprak hij dan toch niet Waarom scheurde hij dat schandelijk papier niet uit de banden van dien duivel en slingerde het-in zijn ge laat En toch, 'ofschoon haar liefhebbend oor iedere buiging in de stem van haar echtgenoot opving, kon zij niet de minste hardhoid in zijn luchthar tig lachje opmerken zijn toon was volkomen natuurlijk, en hij scheen werkelijk zich precies zoo te voelen als hij zich voordeed. Toen dacht zij, dat hij misschien graag zou willen, dat zij nu heen ging, dat hij alleen begeerde te zijn met dezen man, die hem beleedigd had in alles wat hem dierbaar was zijn oer en zijn vrouw...., dat hij misschien, wetende dat hij spoedig zijn zeifbeheersching zou verliezen, er niet op gesteld was, dat zij getuige zou ziju van de ruwe behandeling, die hij van plan was op dezen schurk- achtigen intrigant toe te passen. Ja I dat was het, ongetwijfeld I Hierin kon zij zich niet vergissen; zij kende zijn strenge btgrippen over het geen beleefd en gepast was in de tegenwoordigheid van een vrouw, esn dat hij er zelfs op dergelijke oogen- blikken als dit er op gesteld was zijn daden te laten beheerschen door het geen de vormen der Londensche sa menleving eischten. Daarom stond zij op om heen te gaan en trachtte nog eens de uit drukking van zijn gelaat te lezen te raden wat er ln zijn hart om ging. Ja, mevrouw, zei Sir Percy, terwijl hij een diepe buiging voor haar maakte. lk vrees dat dit lang dradig gesprek u wat heeft vermoeid. Dit vroolijk onderhoud tusschon mijn waarden vriend en mij had niet tot zoo laat ln den nacht moeten worden voortgezet Mijnheer, ik verzoek u, bevel te geven, dat mylady naar haar kamer teruggelegd wordt. Hij stond nog buiten den llché- cirkel en Marguérite ging instinctmar tig dichter naar hem toe. Deze ééne seconde lang vergat zij do tegenwoor digheid van Chauvelin, zij verga* haar trots, haar flink besluit, om stil eu dapper te zijn zij kon het wilde kloppen van haar hart, haar doods angst niet langer tegenhouden, en in een plotselinge opwelling fluisterde zij met een gebroken stem, vol liefde Hij ging een stap verder achteruit ln de duisternis daardoor werd zij zich bewust van do vei gissing om den hittereten vijand van haar echtge noot een blik te laten ilaan ln haar eigen hart. De dunne lippen von Cliauveiln krulden van volaoening, dit was voor hem genoeg, de snel gefluisterde naam, de gebroken stem had hem ge zegd, wat hij tot du toe niet precies gewëten had, namelijk, dat tusschon (lozen man en vouw een band be stond, veel krachtiger, dan er ge woonlijk tusschon echtgenooten be* staaft* IWordft varvolgdju

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9