HAARLEM'S DAGBLAD. inltenlaiidsch Overzicht FEUILLETON 3 roode Pimpernel in Gevaar. Oog-operaties bU Dieren. door Dr. R. BIJLSMA, Oogarts» Wij lezen het volgende In M o 1 e* 8 c hötts In de Nieuwe Rotterdamache Cou rant van 24 Juli komt een bericht voor, dat een veearts in een gxoote stad van Duitschland in één jaar niet minder dan tweehonderd honden voorzien heeft van een glazen oog; dat verschillende leeuwen en tijgers in dierentuinen insgelijks kunstoogen hebben en dat men ze ook wel eens laat Inzetten bij kostbare renpaarden, die een oog moesten missen- Deze mededeellng bracht mij In her innering een oog-operatie lang gele den bij een leeuw verricht en die in brons is vereeuwigd. Al is Mole- 6 c h o 11 nu wel speciaal bestemd voor menschen, zoo meen ik toch dat sommige zaken op geneeskundig ge bied betrekking hebbende op dieren, ook daarin wel mogen worden ver meld niet het minst omdat er voor ons iets uit valt te leeren. In Duitschland daJt is ln casu te Berlijn vindt men in het Kaiser Frledrich-Haus een verzameling van leermiddelen voor Artsen, die op S taats-kosten wordt onderhouden en aangevuld. De door mij bedoelde in Frons vereeuwigde operatie is paar jaren geleden ik meen in 1906 aangekocht en daarheen overge bracht. Daaraan is verbonden een in teressante gebeurtenis. De chloroform was uitgevonden, maar men durfde ln Berlijn dit mid del maar niet zoo voetstoots bij den monsch toepassen. De toen ter tijde zeer beroemde Hoogleeraar Prof. Schönlein wilde daarom de werking nagaan bij dieren en vroeg daarom vergunning aan Friedrich Wilhelm IV een beer in zijn Zoölogische Garten die aan cataract leed, te topereexen en dozen daarbij in chloro- form-narcose le brengen. Zooals men weet, is dit het middel waardoor in vele gevallen tegenwoordig de pa- tienten in slaap worden gebracht, zoo dat ze gtroote operaties kunnen onder gaan zonder dat ze er iets van gevoe len. Dit verzoek werd door den vorst goedgunstig toegestaan. Een chloroform-narcose was in Ber lijn iets nieuws en een klein getal van de allergrootste geleerden kireeg daarom vergunning, dat belangrijk experiment op een blinden beer bij te .wonen. Men kan zich dus voorstellen de Spanning die er keerschte gedurende het aanbrengen van de narcose en het doen van de operatie. Welnu de operatie ging voortreffe lijk, maar de narcose was al te goed; de beer sliep in, om nooit meer te ontwaken. Natuurlijk wekte het gebeurde een igroote hoewel tamelijk onschuldige hilariteit op bij het publiek in Ber lijn. Niet het minst bij den vorst, die last gaf Yan deze gebeurtenis een her- innerlngs-beeld in brons te maken. Nu woonde ex in Berlijn een mode- leur, genaamd Wolff, die groots be kwaamheid bezat in het uitbeelden van dieren en daarom ter onder scheiding van naomgenooten steeds .werd aangeduid als Dier-Wolff. Hij modelleerde op verzoek van den ko- •ning den groep, maar gaf die terug in Wen vorm van uitsluitend dieren, in wier koppen men herkende de gelaats trekken van de beroemde mannen, die de operatie hadden bijgewoond. De beer zelf gelijkt sprekend op Prof. Schönlein. De Yorst vond dien groep zoo mooi, dat er nog een kleine prijs vraag uitgeschreven werd voor een korte maar bondige beschrijving van het gebeurde. Do prijs daarvoor werd toegekend aan 't volgende versje: Der B&r is nun ein totar Mann Das Chloroform hat Schuld daran; Ein artzliches Collegium Ging mit dem Vieh zu menschlich vun. Das Füchslein greint, das Bfixlein flennt Der Wolff setzt ilim das Monument. Naderhand bleek dat de jonge stu dent Paul Ileljse de maker van dit gedicht was. Zooals gezegd <ïe grodp ia üians voor altijd bewaard en te zien In H Kaiscr Friedrich-Haus te Berlijn. Nu we toch spreken over oog-opera ties bij dieren en vermoedelijk enkele lezers van Moleschott er een of meer huisdieren op na-houden, wil ik ook even meedeelen wat daaromtrent wordt geleerd door Th. Zeil in de Deutsche Rundschau. Deze zegt „dat er tegenwoordig zooveel blinde dieren worden geopereerd is een treurig ge volg van het ongelukkige anthropo- centrische standpunt; dat wil zeggen dat de mensch ten onrechte ieder schepsel bij zich zeiven vergelijkt en dus meent diat het oog het kostbaarste zintuig is voor ieder." Dat nu beweert Zeil is zeer beslist onjuist. Voor den mensch staat het oog boven, de reuk onderaan; voor de meeste dieren alleen vogels en apen uitgezonderd staat de reuk boven, heit gezicht on deraan. Een hond die niet kan ruiken is even ongelukkig als een mensch die niet kan zien; een blinde hond is er niet slechter aan toe dan een zwaar verkouden keukenmeid. Daarbij komt dat dieren die hun oogen veel gebrui ken, leeuwen, tijgers, jaguars, vogels en apen zelden blind worden; daaren tegen ziet men dat beeren, wolven, zeebraas enz., die Steeds natte neu zen hebben, wel blind worden. Hon den, paarden, koeion, gebruiken veel meer hebben dus grooter genot van hun neus dan hunne oogen. Alleen de hazewind maakt daarop een uit zondering. Blinde honden en paarden kennen uitnemend den weg; bij don ker kan men beter op het paard den hond dan op den koetsier vertrou wen. Dat is trouwens iets dat menig geneesheer bij ondervinding heel goed weet. Zeil meent daarom dat oog-opera ties bij blinde dieren weinig nut doen; als men een hond behoedt voor ver koudheid, zegt hij, bewijst men hem tienvoudig grooter dienst dan wan neer men hem van staar licht. Boven dien als de lens uit het oog verdwijnt, verandert de hreking in liooge mate en dieren met staar-brillen ziet men tot nog toe niet. Tot zoover Zeil, een veearts. Mogen we dus Zeil een bevoegd man naar ik vertrouw gelooven, dan behoeven we de dieren tot behoud van hunne gezichtscherpte niet to ope- reeren; is het alleen goed dat zieke lijke en leelijke oogen worden verwij derd ter wille van de schoonheid of om hun te verlossen van pijn. Alleen zou don een uitzondering gemaakt moeten worden voorden aap. Dit is dan ook ruim een jaar gele den met een aa.p, gedomicilieerd in den dierentuin te Breslau, gebeurd. Hij is opgenomen in 't Gasthuis voor ooglijders, op eene „afzonderlijke ka mer"; 't staalt er niet bij dat het eene van de eerste klasse was, maar dat zal ook wel niet het geval geweest zijn, want 't was een vrij bed en hij sliep in een kist. In die kist zittende met het hoofd door oen deksel is hij geopereerd nadat het oog door cocaï ne ongevoelig was gemaakt. De opera tie ds uitstekend gelukt en het wond- verloop in de kist met deksel was zeer goed. Door oogspiegel-onderzoek werd naderhand de breking van het oog vastgesteld en een bril voorge schreven. Deze schijnt het dier zoo goed te bevallen, dat hij geene pogin gen aanwendt hem te verwijderen. Uit deze mededeellng zou volgen dat Zeil in leder geval dn sommige op zichten gelijk heeft. Waar de apen tegenwoordig niet het minst in Breslau zooveel dienst doen voor proefnemingen, die de men schen ten goede moeten komen, daar is het zeker wel billijk dat ze van de geneeskunst-oefenaren af en toe ook eenige vergoeding krijgen. ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN IN OOSTENRIJK-HONGARIJE. Oostenrijk-HongarijeHet klinkt zoo forsch't is, of die twee „in nood en dood" altijd één zullen zijn en blijven. Maar.... 't is alles geen goud wat er blinktHii, die slechts een weinigje van 't rijk van keizer Frans Jozef weet, durft al te spreken van diep-gaanae verschillen, dreigende breuken, enz. Noem één land in Europa, waar de bevolking onderling zóó hopeloos ver deeld is. Ge zoekt doch vindt niet. Zelfs het puikje der onderdanen (dai zijn immers in theorie de volksverte genwoordigers doet aan dezen ras sen- en nationaliteiten-haat en -strijd dapper mee. De traditioneele uit drukking ,,'i lijkt een Hongaarsche Kamer", is daarvan een overtuigend bewijs. Reeds meermalen ls de mogelijk heid van een scheiding besproken Tot heden is die uitgebleven. Toch blijft zoo'n breuk dreigen, want er is reden, om te veronderstellen, dat de twee het op den duur niet niet elkaar kunnen vinden. Zij, die zoo spreken, wijzen op Noorwegen en Zweden. Wanneer het eens op zoo'n schelding aankomt, zal het dan even vrede-lievend gaan, als in het noor den Ia t zuiden ia er warmer bloed....- Waarom deze oude echeidlngs- quaestie weer opgerakeld Eenvoudig omdat er tusschen Oostenrijk en Hon garije weer ernstige moeilijkheden zijn prezen. Eigenaardig, maar het is ook in dit geval weer de oude cruaestie. Er bestaat een Oosten- rijksch-Hongaarsche Staatsbank. Dit is den Hongaren te veel of niet ge noeg hoe moeten we het zeggen Zii willen een AFZONDERLIJKE HONGAARSCHE STAATSBANK. Het lij let een zaak van niet al te veel gewicht. Het wordt evenwel een halve levensquaestie voor de dubbel-monar- chie, als men overweegt, waarom de Hongaren dezen eisch stellen. Het is alleen uit zucht naar meerdere onafhankelijkheid. Men kan spreken van een accoord uit een vrijheidslied En... is het eene accoord aangeheven, dan.... Over technische moeilijkheden be kommeren de voorstanders dar Hon- gaarsche bank zich weinig. De tegen standers willen bewijzen, dat Honga rije financieel niet sterk genoeg is, om op eigen beenen te staan. De voor standers luisteren niet, alles gaat op en verloren in hun vrijheidslied I Het Hongaarsche kabinet Wekerle zit in moeilijkheden. Reeds in 't voor jaar strandde dit ministerieel© scheep je op deze bank-quaestie en nu dreigt de bank weer de rol van zandbank te gaan vervullen. Wekerle bleef op den minister-stoel eenvoudig... omdat er geen opvolger te vinden was. Deze woelige minister-crisis heeft de Hon gaarsche nationalisten niet tot zwij gen gebracht, want nu, na een korte zomerrust, verheffen ze weer hun stemmen. Wekerle voelt dezqn druk. Hii ls naar den keizer gegaan, om met Z. M. de zaak te bespreken. Het resultaat? Natuurlijk nul, nul, want Frans Jozef heeft vroeger al met be slistheid gezegd, dat hij nooit zou toestemmen in de ontbinding van de O.-H. Staatsbank. Wat moeit Wekerle na tegenover de nationalisten doen?? Daarbij komen nog bij-omstandig heden de moeilijkheid vergrooten. Er moet veel geld komen. De gezamenlij ke bogrootin.g van Oosten rij k-Honga- riie wordt belast met een extraatje van een half milliard kronen. Ziehier de rekening 326.000.000 kronen tot dekking van de onkosten, die in het begin van dit jaar gemaakt werden door de gedeel telijke mobilisatie van het leger, noo- dig door het dreigende oorlogsgevaar met Servië. 53.000.000 kronen als schadeloos stelling aan Turkije voor de annexa tie van Bosnië en Herzegowina. 71.000.000 kronen voor extra ver sterking van do vloot. Men wil vier Dreadnoughts bouwen en bovendien nog drie snelvarende kruisers en een stelletje torpedo-hooien. Dat is allemaal extra. Ja, de bui- tenlandsdhe politiek van Von Aehren- thal is wel eervol, maarkost ook veel geld 1 Nu komt dat hinkend© paard achteraan Het gevolg zal natuurlijk zijn, dat or in de delegaties tot behandeling der begrooting „hartige" woorden over deze dure succes-politiek gespro ken zullen worden. Gedane zaken ne men evenwel geen keer. Het geld moet er komen l De Hongaarsche nationalisten ve ten intusschen van deze financieel© misère heel handig partij te trekken. Het dreigement iswanneer de Kroon niet bewilligt, oni eon afzon derlijke Hongaarsche Bank op te richten, danweigeren wij 't geld voor deze begrooting. Het is een kras en wel dreigend argument Of de Hongaarsche natio nalisten op deze manier evenwel hun eischen kunnen doordrijven, betwijfe len we nog sterk. Nu komt ook nog moeilijkheid No 3. De geannexeerde Turksche provin ciën Bosniö en Herzegowina willen de Hongaarsche nationalisten bij het ko ninkrijk Hongarije voegen. In Oostenrijk wil men van dit alles niets weten, ln scherpe bewoordingen wordt tegen deze Hongaarsche eischen geprotesteerd en algemeen er op aangedrongen, dat de volksverte genwoordiging zich tegen elke con cessie aan de Hongaren verzet. Het kan weer een interessante strijd geven 1 DE DUITSCIIE SOCIALISTEN hebben hun partijdag beëindigd, met het uitwerpen van verschillende par- tijgenooten wegens schending van vertrouwen. Eerst was de geloofsquaestie nog even ter sprake gekomen. Er was na melijk een motie ingediend, luidende: ,,De partijdag besluit, dat alle partijgenooten uit de landskerk moeten treden." Het succes voor den voorsteller was evenwel zeer matig, want met bijna algemeene stemmen werd de motie verworpen. leer succes had een voorstel van Clara Zetkin, die de benoemiiV? van een oommissie tot onderzoek van de kinderbescherming bewerkte. Na een opwekkend woord van Sin ger werd daarop de partüdag geslo ten. DE BELASTING-MISèRE IN DUITSCHLAND. De sociaal-democraten In hot land onzer Ooster-buren hebben besloten, om don strijd aan te binden tegen het gebruik van alc-oholhoudende dran ken. Dit en het bekende bier-boycot, doeit vreezen, dat de opbrengstder nieuwe belastingwetten voor dit arti kel een fiasco zal zijn. Daarom gaat men nu dreigen en wordt (b.v. in de .Neueste Nachrlchten") geschreven, dat als liet bier niet genoeg belasting opbrengt, men de.... alcohol-vrije dranken zal gaan belasten. Doet men het in de hoop, dat de geheelonthou ders nu weer zullen gaan drinken OM DEN SERVISCHEN TROON. Voor waar wordt verzekerd, dat koning Peter dezer dagen aan een diner van intieme vrienden (een zon derlinge plaats gezegd heeft, dat hij het voornemen heeft aLs koning af te treden, omdat hij de critiek op z'n persoon en werken moe is. Peter moet zelfs aangeraden hebben, een Engel- schen prins als zijn opvolger te kie zen. Het bericht kan waar zijn, maar over Servië is al zooveel onwaars ge schreven 1 WIE HEEFT DE NOORDPOOL ONTDEKT Cook Peary Of geen van beiden Het is wel eigenaardig, dat we d a d e 1 ij k in ons eerste artikel over dr Cook's reis een gereserveerde hou ding 1 lebben aangenomen, om op do overtuigingsstukken te wachten. Vele collega's die aanstonds gejubeld heb ben over het succes van dr Cook zul len ons deze voorzichtigheid benijd hebben Nu na de oppervlakkige reisver halen van dr. Cook gelezen te heb ben is onze opvatting nog ongewij zigd. Al 't geschrijf van dr. Cook is nog zonder eenig positief bewijs. Zijn concurrent Peary is nu opge houden met het publiceeren van on hebbelijke stukkeu over dr. Cook. De wetenschappelijke ruzio op vischvrouwen-monier gevoerd, is dus voorioopig gestaakt. Nu zullen de mannen dor weten schap oordeelcn misschien ook ver- oordeelen KEIZER WILHELM EN DE KUNST. Do keizer had de schilderijen-verza meling van graaf Schaik geërfd, en heeft deze nu met een nieuw gebouw aan de stad München aangeboden. Zaterdag had de plechtige over dracht plaats en kreeg de keizer de gouden burger-medaille der Miinche- ners cadeau. Z. M. hield daarbij een rede en zei o.a., dat „hij de schoonste taak van den kunstenaar niet ziet in het weder geven van gebeurtenissen uit het da- gel ijksch leven in ten deele drasti- schen, opzienwekkenden en terugstoo tenden vorm, maar daarin, dat hij geleid door de schoonheidsleer met rein gemoed en voorname opvatting liet ideaal in de harten van zijn tijd- genooton weet te verheiien boven de ellendo van het dagelijksch leven en het schoonheidsgevoel van het volk weet to ontwikkelen en to verster ken." Er zullen zeker wel moderne letter kundigen zijn, die met Z. M. eens de- batteeren willen PERU EN BOLIVIA*. Da moeilijkheden tusschen deze Amorikaansche staten (zelfs werd van een oorlog gesproken) zijn uit den weg geruimd. Het protocol ls thans geteekend. CHOLERA. Te Pokalna 'Pruisen), nabij het Russisch district Heydckrug zijn twee ziektegevallen voorgekomen, die na bacteriologisch onderzoek zijn geble ken cholera te zijn. Een persoon is reeds overleden, de andere is geïso leerd. De overheid heeft alle noodige voor zorgsmaatregelen getroffen. Amsterdamsche Koot. CCL "k Herinner mij als knaap, dat ik eens meegenomen werd naar een lief- hebberij-tooneelvereeniging, of zoo als dat toen deftig heette naar een genootschap, 't Wa^ eigenlijk een ver gissing en dat zat zoo in elkaar. We wandelden, de groote menschen en ondergeteekende, langs den buiten rand der stad, den Weteringschans. Hier nog huizen veelal met tuinen, doch aan de overzijde van den Buiten singel moest nog groene weilanden We gingen een aardig gelegen café met tuin binnen, toen café Flora ge- heeten (nu Maison Boer), maar na dat we" gezeten waren en iets besteld hadden werd ons duidelijk gemaakt, dat we on$ in een besloton gezelschap bevonden men was echter zoo be leefd ons te introducoeren en daar door werd ik op zoo Jeugdigen leef tijd (het ls 27 jaar geleden) in de ge legenheid gesteld het aangrijpende drama„De Kinderroofster" bij te wonen. Veel ls mij nog bijgebleven van mijn eerste kennismaking met ,,'t too- neel". Bijv. een bedrijf spelende in een dievenkelder, waar de bandieten, die op 't tooneel altijd veel vroolijker en geestiger worden voorgesteld dan de brave menschen, in koor een liedje zongen met het refrein Zóó stil zoo zacht De vogels van den Nacht Zeven en twintig lange jaren sche nen in de geschiedenis van „het Too neel" ongemerkt te zijn voorbijge gaan, want deze week toen ik plichts getrouw een voorstelling van het spiksplinternieuwste sensatiedrama Nick Carter bijwoonde, bevond ik mij bij hot zooveelste bedrijf weer voor een dievenkelder en zong mevr. Spree als soliste, gesecondeerd door haar trouwe boeven, weer niet volle animo :1 Héél stil héél zacht De vogels van den Nacht Maar 't slot van dit bedrijf was niet zoo vroolijk. Want Nick Carter, ont dekt als spion en door den kastelein van 't moordhol naar een trap ge lokt, waarvan de vijfde trede in de ri vier uitloopt, smijt den kastelein zon der vorm van proces naar beneden, schiet de lamp stuk (een kunstje dat hij van z'n eminenten collega Sher lock Holmes heeft afgekeken) ver licht de misdadigers, die zoo beleefd zijn allen op een hoopje te kruipen, met zijn eleotrisch zaklantaarntje en houdt ze met eon revolver zoo in be dwang, dat hij weer eens ontsnappen kan. Nick Carter zou, wanneer niet Spree, maar Heycrmans do schrijver ware geweest, &la ondertitel hebben kunnen voeren: Een spel van ontsnap ping. Want al is uit do omstandighe den ook af te leiden, dat een dei- par tijen er het hachje bij zal inschieten, toch loopt het nog zoo'n vaart niet. Daar heb je Nick Carter. Hij wordt opgesloten in een onder aards ch ge welf, waarin hij, al zou hij ook het record iu het vasten geslagen hebben, binnen een uur moet stikken uit ge brek aan versche lucht. Het huis etr boven wordt in brand gestoken, zoo dat hij ten overvloede nog onder het puin wordt bedolven en toch komt hij er springlevend uit. Een anderen keer wordt hij gebonden op een canapé ge legd. Drie beroepsmoordenaars zullen hem als schijf voor hun schietproe ven gebruiken, maar juffrouw Innez Navaro vindt dien dood veel te ge makkelijk voor den gehateu man. In plaats zich te verheugen, dat zij van den gevreesde, die hen op den clectri- schen stoel zal brengen, af zijn, plaat sen ze een bom onder de canapé, die met een lont varbonden is aan een eindje kaars. Als *cle kaars over een kwartiertje is afgebrand zal de lont vuur vatten en de bom barsten. Bovendien was de bom aan oon ele<F trische geleiding verbonden, die hr werking werd gesteld, als de voordeusr maar even werd open gemaakt. Dit natuurlijk in geval door Carter's hel pers een poging mocht gedaan wor den om hun meester te redden. De uiterst geslepen boeven waren echter zoo dom te vergeten dat er óók nog een venster was, dat daar door d« heer Kammeijer binnen zou komen om de kaars uit te blazen die voor dit kunststuk een langdurig applaus bij open doek zou oogsten. Maar ook „de koning der dieven," do eeuwig-jeugdig-valsche Varhagen, ontsnapt om den haverklap den dood. Zelfs als hij in den gevangeniswagen zit, zeker toch zwaar geboeid, met één bewaker binnen en 2 achterop, kom» hij er uit. De twee politie-agenten, die achterop zaten waren omgekocht voor 2000 dollars, zij hadden hiervoor niets anders te doen dan de cel niet al te goed te sluiten en den bandiet een mes te verschaffen. Daarmee steekt hij den onomkoop* baren beambte dood; de handlan gers van den moordenaar werpen een onschadelijke bom voor de paarden, waardoor deze op hol slaan, de beide nog levende bewakers gelegenheid krijgen hun zitplaats te verlaten en de hee irVerhagen, die het pakje van den vermomden agent heeft aang». trokken, wandelt kalmpjes zijn equi page uit. ALs aan het slot hij on juf frouw Innez aan de gerechtigheid zijn overgeleverd en Carter vertelt dat hij nu zeker is dat zij op den electrischon stoel zullen sterven, zijn wij daar nog niet zoo Yan overtuigd. Niet dat de menschen uit deze New- Yorksche wereld juist het eeuwige lo ven zouden hebben. Er ls geen ta fereel of er wordt over een moord ge sproken of een ad patres geholpen, maar liet mooist gebeurt dit toch maar in het 5e tafereel, waar in een Oud-Noord-Hol landsch Marktpleindé cor, dat New-York voorstelt op den heer Eylers een revolverschot wordt gelost, die na een mooie redevoering den geest geeft Er wordt wat geschoten in Nick Carter, niet alleen met spek maar ook met kruit. Dit alleen maakt het reeds tot een kostbaar 6tuk, ongerekend nog de glasruit, die de heer Kammeijer iedo- ren avond moet stuk slaan om in hot vertrek te komen, waar hij vervolgens met zooveel succes de kaars uit blaast. En bijzonder kostbaar ls het ook voor den heer Bigot, die den liee- len avond met 'upjes van duizend dollars smijt of het sigarenzakjes wa ren. Maar die is dan ook een slim merd. Vijf jaar ls hij al wettig ge trouwd met Innez Navaro. en sinds een paar maanden onderhoudt hij ai relatiën met haar tweelingzuster, die niet bestaat, maar die zij zelf is. En al dien tijd is het hem geen enkele maai opgevallen dat, hoewel hij dia vrouw in verschillend toilet verschei dene malen per dag ziet, nu als zijn vrouw, dan als de zuster, dat de een de ander is. Iloo hij ze uit elkaar kaa houden, lijkt mij een wonder. Er is nog al eens geageerd tegen de prulboekjes, die voor een dubbeltjo worden verkocht en van de krankzin nigste nonsons aan elkaar hangen. Zij worden blijkbaar nog altijd ver- slouden, bij mij in de buurt, is de éta lage van een boekhandelaar geheel met dergelijke dubbeltjes-lectuur ge vuld. En daarom meende de heer Spree zu publiek den dienst te moe ten bewijzen, liet den kost te geven, dien het begeert. En handig als hij is. zorgde de bewerker-directeur er voor iets saam te stellen, dat je goed bezig houdt, van de eene rilling in de andere doet vallen en nooit verveelt, 't Staal, wat dat betreft, veel hooger dan de vorige uitverkochte editie Sherlock Holmes. Ik heb mij er be paald mee geamuseerd, hartelijker gelachen dan bij menige klucht. En toen ik er nog eens over nadacht, viel het mij op met hoe weinig er oen heer lijke parodie op het let den clectri- schen stoel veroordeelde draken- genre op te maken zou zijn. Voor Nick Carter zou er een mooi verkleed ings- nuinmer in te lasschen zijn A la Henri de Vries, de heer en mevrouw Spree zouden 'n duet kunnen zingen. Éven tjes was het al parodie namelijk als do heer Carter het huis toch in de lucht laat vliegen, waaruit hij weet te ontsnappen. Onmiddellijk als het doek valt moet je den slag hooren, maar die kwam te vroeg, bij open doek, terwijl alles netjes op zijn Naar het Engelsch, door Barones Orczy. Na zich bewust te zijn geworden Van haar vergissing, wierp Margué- rite, beschaamd dal zij haar gevoel zelfs voor een enkel oogenblik verrar den had, haar ïrotsch hoofdje in den nek en keek haar vijand vol smaad én minachting aan. Hij beantwoorddo dien blik met één Ivan medelijden, die niet geheel ont daan was van eerbied. Er was iets hoogs en verhevens in de angstige wanhoop van deze mooie vrouw. Hij boog zijn hoofd en maakte een diepe buiging voor haar, opdat zij d© voldoening en triomf niet zou zien, dia door zijn medelijden heensche- rnerde. Zooals gewoonlijk bleef Sir Percy onverstoorbaar, en nu liet hij met karakteristieke brutaliteit de tafelbel weerklinken. Vergeef mij deze stoornis, mijn heer, zei h(j luchtig mylady ls oververmoeid en zal zich in haar kamer beter voelen. Morguérite wierp hem een dankba ren blik toe. Zij was tocli in elk geval maar een vrouw, en bang, haai- zelf- beheersching geheel te zullen verlie zen. Zij wist geen uitkomst in dezen nood dan de dood. Hierop was zij voorbereid, en nog maar één hoop bleef er bij haar over, namelijk dat zij nog maar eenmaal, vóórdat zij stierf, een oogenblik met haar ocht- genoot mocht zijn. Nu zij toch niet met hem kon spreken, en hem ter nauwernood in het beminde gelaat kon kijken, nu was zij volkomen be reid te gaan. In antwoord op het bellen, was de soldaat binnengekomen. Als Lady Blakeney verlangt hoon te gaan...., zei Chauvelin. Zij knikte en Chauvelin gaf de noo dige orders j twee soldaten stonden te wachten, om Morguérite naar haar gevangeniscel terug te brengen. Terwijl zij naar do deur liep, kwam zij vlak langs haar echtgenoot, dio voor haar boog. ZIJ stak een Ijskoude hand naar hem uit en hij nam volgens do laat ste Londenschë mode, met alle hoffe lijke gratie van een volmaakt En gelsch gentleman, de kleine hand in de zijne, en kuste, zich diep voorover buigend, de fijne vingertoppen. Eerst toen merkte zij op, dat de sterke, gesp'erde hand, die do hare vasthield, merkbaar beefde, en dat zijn lippen die een oogenblik op haar vingers rustten brandend heet waren. HOOFDSTUK XXVLL Het besluit. Weer waren de beide mannen al leen. Wat Chauvelin betrof, hij voedde, dat alles nog niet was vastgesteld, en tot voor een oogenblik was hij nog in twijfel geweest, of Sir Percy de schandelijke voorwaarden zou aannemen, dan wel of zijn trots en drift zich van hem meester zouden maken en hij de doodelijke beleedi- gingen zou terug slingeren in het aangezicht van zijn tegenstander. Maar nu was er weer een nieuw geheim geopenbaard voor den erva ren diplomaat Een naaan, zachi ge fluisterd, door een vrouw met gebro ken hart, had hem een verhaal van liefde gedaan, dat hij tot nu toe zelfs niet vermoed had. Sinds hij deze ontdekking gedaan had, wist hij,, dat er geen twijfel meer behoefde te bestaan aan het geen Sir Percy zou kiezen. Sir Percy Blakeney, de stoutmoedige avontu rier, altijd bereid tot een strijd, waar bij levens op het spel stonden, zou hebben kunnen terugschrikken voor- dai- hij zijn eigen eerloosheid onder- teekende, om zijn vrouw te redden voor vernedering en de schande van een verschrikkelijk lot, dat haar was voorgesp'egeld. Maar dezelfde man, hartstochtelijk verliefd op zoo'n vrouw als Morgué rite Blakeney, zou ter wille van haar geen rekening houden met hetgeen de wereld er van dacht. Een plotselinge vrees alleen was Chauvelin overvallen, toen hii daar van aangezicht tot aangezicht stond tegenover de twee menschen, die hij zoo slecht behandeld had, en die was, dat Blakeney, zonder te denken aan alle onschuldige levens, die op t spel stonden, alles zou vergeten, alles wa gen, alles aandurven om zijn vrouw te redden. Enkele seconden lang had Chauve lin gevoeld, dat zijn eigen loven ge vaar liep, en dat de Roode Pimpernel inderdaad een wanhopige poging zou doen om z'chzelf en zijn vrouw te redden. Maar de vrees duurde kortMar- guérite zou zooals hij wel had voorzien zichzelf nooit redden ten koste van anderen, en zij was gebon den gebonden 1 gebonden I Dat was zijn triomf en zijn vreugde. Toen Marguérite eindelijk de ka mer verliet, maakte Sir Percy geen aanstalten om haar te volgen, maar keerde zich weer bedaard tot zijn tegenstander, U zei dus- mijnheer Sroeg hii luchtig. 0 1 er is niet§ moer te zeggen, Sir Percy, antwoordde Chauvelin, mijn voorwaarden zijn u duidelijk, nietwaar De invrijheïdsstelling van Lady Blakeney zoowel als van u in ruil voor een brief, door u met eigen hand aan mij geschreveh, en door u zelf onderteekend in deze kamer in mijn tegenwoordigheid en die van eenige andere personen, wier namen niet ter zake doen. Ook zeker geld, dat van mijn hand in de uwe overgaat. Bij ontbreken van den brief, een lang, vernederend verblijf in de gevangenis de Temple voor uw vrouw, een lang verhoor en de guil- lot'ne als een gelukkige oplossing Ik zou er voor u lietzelfde kunnen bijvoegen, behalve dat ik zoo recht vaardig wil zijn too te stemmen, dat het u waarschijnlij'k onverschillig laat. Neen daartegen moet ik ernstig protesteeren, mijnheerHet laat inii heelemaal niet onverschillig, dat verzeker ik u..... en ik zou ook veel tegenwerpingen maken, als ik mijn leven aan uw guillotine moest eindi geneen naar, angstverwekkend ding, zou ^k zeggenBrrr 1 En toch. aan den anderen kant juich ik het idéé van een nationaal feest toe... liet dreunen van het kanon, als do amnestie van kracht wordt.... U zal toch oen kanon laten afschieten, niet waar, mijnheer Kanonnen mals geweld, maar hebben soms veel uitwerking, dunkt u ook niet, mijn heer Veel uitwerking, zeker, Sir Per cy. zed Chauvelin, en wij zullen zeker het kanon van dit fort laten af schieten, als dat u kan behagen.... Hoe laat, mijnheer, moet mijn brief klaar zijn Wanneer het u behaagt. Sir Percy. De „Day Droom" zou om acht uur het anker kunnen lichten.... één uur daarvoor, komt u dat gelegen Zeker, Sir Percy.... als u mij da eer wil doen tot morgenavond zeven uur ln deze weinig aantrekkelijke kamers van mijn gastvrijheid gebruik to maken Heel gaarne, mijnheer.... Daaruit moet ik dus opmaken, Sir Percy, dat... Blakeney barstte in een luidruch tig lachen uit. Dat ik uw koop aanneem, man! Zeker l Ik zeg dat ik het aan neem,.. Ik zal den brief schrijven, hem teekeneiL... en u heeft in ruil daarvoor uw drie possen voor on* klaar.... Om zeven uur morgenavond, zei u Man l kijk niet zoo ver baasd..,. De brief, de onderleekenlng, het geld.... al uw geiuigeu.... houd alles klaar.... Ik neem het aan, zo$ ik..,. En nu, geef mij wat avondeten en een bed, wont Ik val om van ver moeidheid. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5