De Beddenman en Matrassenmaker A. WiLLEMSE. 88 Kleine Hoitstr. 88 „DB KROON" Prima Wales-, Schofsclie- en Belgische Anthraciet Noord-Brabantsch Schoenenmagazijn voor HAARLEM is voorzeker Stadsnieuws Riijt k voor Vragen Uit de Omstreken UVS TCR-HL Ars? SS. Binnenland Pers-Overzicht 6 BARTELJORISSTRAAT 6 Ruime sorteering Ondergoederen. Specialiteit in Lniergoederen. Luxe - Broodbakkers Melkbroed. TLEESCHHOUWERIJ Best vet Winkel vleesch DE HA4RLEMSGHE Begrafenis-Societeit. Brech-, Gas- en Parel Cokes, vGRÖNi5K>RTNGËNv vh J. J. DE WAAL RflALEFI JT Zn. Beste adres van SOLIED SCHOENWERK IJzersterke Schoollaarzen, hout gepend. Eigen fabriek Noord-Brabant. JOH. WEMMERS Geen handel alleen doch vakkennis is een eerste vereischte van het Bedden- en Matrassenvak. Geabonneerde^ hebben het voorrecht Vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te aoaden bjj de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63 Alle antwoorden worden geheel kostelooB gegeven on, voor zooveel mogelijk 1b, den dag un de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden, Wordt geen aandacht gesohonken. VRAAG: Hoe oud moet men zijn om onderwijzer te kunnen worden in de stenografie? ANTWOORD: Daarvoor bestaat geen bepaalde leeftijd. VRAAG: Bestaat in Dultschland do 'doodstraf nog? ANTWOORD: Ja* VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen bij het bestuur van bet ar beidscontract? ANTWOORD: Op deze vraag kun nen wij geen antwoord geven en ver doeken u om nadere varklaring van wat u bedoelt. VRAAG: Welk middel bestaat er te gen luis bij duiven? Reeds beb ik als middel tabakszand gebezigd, maar dit beeft niet geholpen. ANTWOORD: Reinig do hokken met creoline en spuit de duiven in met insectenpoeder; zonder twijfel sijn ze er dan van verlost. VRAAG: Bij wien moet Ik mij ver voegen om opgeleid te worden tot machinist bij de Holl. Spoorwegen? ANTWOORD; Wend u tot den heer Roessingh van Iteirson, chef van dienst van tractie en materiaal der H. IJ. S. M. te Amsterdam. Misschien kunt u geplaatst worden als leerling- machinist CORRESPONDENTIE. Den Heer S. Wend u tot Mr. A. S. Miedema, Van Eedenstraat 5. HEEMSTEDE. VERGADERING VAN MELK. VERKOOPERS. Zooals we reeds vroeger meldden, hebben de melkverkoopers in Heem stede een vergadering gehouden, om de wenschelijkheid van de afschaffing van melkverkoop op Zondagavond te bespreken. De op die vergadering be noemde commissie, bestaunde uit de heeren Van der Weiden, Molenaar, Goosen en Klijn, heeft zich tot alle melkslijters in de gemeente gewend met een circulaire, behelzende elf vragen, die nu besproken zouden wor den op een tweede vergadering. Dezo werd gisterenavond te Heemstede ge houden. De voorzitter, de heer Klijn, begint met de vergadering, bestaando uit zestien personen, welkom te heeten. Spreker zegt verder o. a., dat de commissie een zeer gunstige stem ming onder de Heemsteedsche melk verkoopers heeft gevonden. Door den heer Van der Weiden worden daarna de notulen van de vo rige vergadering voorgelezen en door de aanwezigen goed gek eurd. Ingekomen stukken Een bericht van de Maatschappij ,.De Sierkan", te Haarlem, dat zij hare medewerking toezegt. Een bericht van instemming van den heer Lemke, en eveneens een schrijven van den Kerkeraad der Pro- testantsche gemeente, die ook adhae- «ie betuigt. De voorzitter zegt daarna, dat de commissie zooveel mogelijk haar best gedaan heeft om de collega's te win nen slechts twee waren tot dusverre tegen. In erna gaat hij over tot de behan- ueling der elf vragen. De eerste (hoofdvraag) luidtBesluit do ver gadering der melkslijters(essen) op een hedenavond te bepalen datum het Zondagavond-loopen en -verkoopen af to schaffen Op voorstel van den heer Van der Weiden worden eerst de volgende vragen behandeld. Vraag 2 is Is het oordeel der vergadering, dat onze klanten, het publiek, voor liet meerendeel reeds voor do zaak gun stig gestemd zijn Op deze vraag antwoordt de verga dering toestemmend, verscheidene melkverkoopers hebben gunstige ant woorden van hunne clitintèle gekre gen. Vraag 4 luidtWanneer zal het besluit van afschaffing in werking treden en op welken tijd van den Zon dag besluit de vergadering, dat de verkoop van melk als geëindigd moet worden beschouwd Besloten wordt na eene korte dis cussie 28 November als ingangsdatum van de afschaffing te bepalen. Hierna wordt gesproken over het tweede deel van vraag 4. De voorzitter zegt, dat de quaestie maar is, om de klanten aan de af schaffing te wennen, en dat de vorige vergadering reeds besloten heeft, om na 's morgens niet meer 1e verkoopen. Spreker haalt even de absolute Zon dagsrust in Engeland aan, de rust en kalmte, die daar op Zondag heerscht. Spreker zou wenschen do actie hier zoover door te voeren, dat er op Zon dagmorgen eens kon gezegd worden „Hè, nu zijn we klaar". Spreker wil bovendien den tijd zóó vroeg stellen, dat ieder in staat is om zijn kerk dienst bij te wonen, namelijk om tien .Uur. De heer Van der Welden (niet het commissielid) zegt van een der melk verkoopers vernomen te hebben, dat ze niet meedoen, omdat ze, wanneer ze 'a morgens al die klanten bedienen moeten, niet tijdig In 3e kerk kunnen aiin. Verder zegt hij, dat hij van zijn Ka tholiek standpunt verplicht is, de ochtendmis bij te wonen, en, wan neer hij dacht, dat dit er gevaar bij zou kunnen loopen, hij zeker niet nTët de avond-afschaffing mee zou gaan. Het oommissie-lid Van der Weiden beaamt dit. Twee van de vergaderden deelen mede, dat zij in Haarlem „markten", on nooit vóór 12 uur thuis kunnen zijn dat ze wel Yoor avtxnd-af schaf fing zijn. De heer Van der Leek deelt mede, dat hij reeds 9 jaren loopt te „mark ten" en nooit op Zondag verkocht heeft. Hij zegt er geen klant aan ver speeld te hebben. Na ©enige discussie brengt de voor zitter de vraag 10 uur of 12 uur in stemming. De meerderheid besluit tot 12 uur als eindigings-tijd. Vraag 5 komt nu in behandeling. Deze houdt het volgende in Is het gewënscht of noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen voor het geval, dat collega"8 zich niet houden aan het gezamenlijk genomen besluit Zoo ja, op welke wijze (Medisch voorschrift en melk- Yoorziening aan de bakkers natuur lijk uitgesloten). Of kunnen we onder elkander zooveel vertrouwen aan- kweeken, dat een besluit, als hierbo ven genoemd, niet noodzakelijk ia Besloten wordt, dat eventueelo ge vallen door de oommissie onderzocht en aan de vergadering voorgelegd zullen worden. Volgt vraag 6: Welke middelen zijn er, om die klanten, die tegen ons besluit zijn, voor de zaak te doen winnen zonder schade voor de(n) verkooper(ster)? De Voorzitter noemt als 't eenige middel, dat de verkoopers die klan- j ten weer aan de commissie zal opge ven en deze met hen de zaak be spreekt. Vraag 7: Welke middelen zijn om die melkverkoopers, die nu nog tegen afschaffing van Zondagavond verkoop zijn, dus tegen de bevor dering van de Zondagsrust, toch trachten te bewegen met ons mede te gaan? De heer Goosen zegt, dat het eeni ge middel is om die menschen (in dit geval twee van de grootste melkslij- ters) door het nemen van het besluit, door het voorbeeld er toe te bewegen, waarmee de vergadering het eens is. Hierna komt aan de orde vraag 1, de hoofdvraag, nl.: Besluit de vergadering der Melk- slijters(essen) op eenen hedenavond te bepalen datum het Zondagavond- loopen en verkoopen af te schaffen? Hier staan buiten: medisch voor schrift, het niet verkrijgbaar zijn van benoodigde melk, de melkvoorzie- ning aan bakkers en hotels. De vergadering antwoordt op de vraag toestemmend. Nog resten nu vier minder belang rijke vragen. Vraag 8: Kan de z.g. „karndag" op denzelfden dag blijven bestaan of dient die op eenen dag later gesteld te worden en zal het publiek hiermee mede kunnen gaan? De vergadering besluit ten opzich te van deze kwestie vrijheid to laten.; Vraag 9: O pwelko wijze kan er ini worden voorzien, dat een eventueel.' tekort wordt aangezuiverd en een overschot van de hand wordt gedaan, zonder schade voor den belangheb bende? Besloten wordt dit door onderling elkaar te helpen, te regelen. Vraag 10: Is het raadzaam en in 't voordeel van de melkslijters zelve, dat er wordt opgericht een „Vereeni- ging van Melkslijters in de gemeente Heemstede", die dan de quaestie van „Vraag en Aanbod", alsmede andere economische vragen regelt? De vergadering besluit in principe h'ortoe. 11e en laatste punt: O pwelke wijze zullen we ons besluit aan do ingeze tenen der gemeente bekend maken. De Voorzitter leest nu de volgende motie voor, die wordt aangenomen: „De melkverkoopers in de gemeente Heemstede, op den 22en Sept., ten tweede male bijoen, met het doel af schaffing te verkrijgen van melkver koop op Zondagavond, zoowel aan huis als langs den weg, gehoord het «rapport der In de eer ste vergadering gekozen commissie tot voorbereiding dezer zaak, n 1. dat. bijna alle melkslijters op 2 na zich vóór de afschaffing hebben uitgesproken, overwegende, a. dat zoowel godsdienstige als maatschappelijke redenen hier drin gen, b. dat in vele omliggende gemeen-' ten de melkverkoop sedert langer of korter tijd zonder schadelijke gevol gennoch voor den varkooper, noch voor den verbruiker is gestaakt; c. dat reeds vele particulieren in deze gemeente zich gunstig over deze bevordering van Zondagsrust hebben uitgelaten; d. dat de bezwaren, uit de afschaf fing op Zondagavond voortvloeiende,' met eenigen goeden wil aan do zijde van het publiek wel zijn te overwin nen. Besluit: met ingang Van 28 November Slechts eigen fabrikaat, hetwelk bewezen heeft uiterst solied enbiilijk in prijs te zijn, brengt recommandatie a.s. van 's middags 12 uur af den verkoop van melk zoowel in huis als langs den weg te staken; b. de hulp en gewilligheid van het publiek in te roepen om deze zaak te doen slagen door des Zaterdag avonds en Zondagmorgens zich van voldoende melk te voorzien, c. te verzoeken, dat ook het publiek zijn invloed zal aanwenden om de beide slijters, die zich er nog niet toe lieten vinden, tot een gelijk besluit te brengen; d. door middel van een eirculalre alsmede door de dagbladen den In houd van dit besluit ter kennis van de ingezetenen te brongen. (Onderteekend door al de melkslij ters). Nog wordt besloten de vergadering ter oprichting van de vereeniging voorloopig op 1 Oct a.s. te bepalen. Ten slotte verklaart de vergade ring zich er vóór, den prijs van de melk op 9 ct. brengen. Do heer Smit bedankt hierna de leden der commissie, die geen melk verkoopers zijnde, geheel belangloos de zaak geleid hebben. De heer Goosen bedankt den heer Klijn voor zijn werkzaomhedeid en energie. Ten slotte spreekt de voorzitter een slotwoord. De vergadering eindigt om ruim elf uur. BRUTALE INBREKERS. Dinsdagnacht is ingebroken bij de landbouwers Houters en Van Eekelen, aan de Kruisstraat onder Hoeven. Bij eerstgenoemde weid uit den stal een paard medegenomen, bij den laatste een rijtuig en paardentuig. Van de da ders geen spoor. DE MA1LBOOTEN VAN DE „ZEELAND". De derde to Govan (Glasgow) in aanbouw zijnde nieuwe mailboot voor de Maatschappij „Zeeland", het stoomschip „Mecklenburg" zal de tweede helft van October te water worden gelaten. DE PERS OVER DE TROONREDE. H. „De Nieuwe Courant" (oud-liberaal) had liever gezien, „indien de regee- ring, z«oo ze geen grondwetsherzie ning wilde toezeggen, haar vierkant, als door haar onnoodig geacht, had geweigerd. De zinsnede betreffende de staatscommissie prikkelt, of ver lamt, de politieke zenuwen." Wat do sociale paragraaf betreft „Verplicht, verplicht luidt het tweemaal bij het onderwerp arbei dersverzekering. Verplichte ziekte verzekering wordt aangeboden ver plichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering is „in bewerking". Het kon moeilijk andere vanwege de pro grams maar de toezegging, thans voor de negende maal in een Troon rede opgenomen, kan op voor- als te genstanders weinig indruk meecr ma ken. Zij spreekt althans niet genoeg om ons de hoop te doen prijsgeven op de doorwerking van de geleidelijke verandering, welke verblijdend verschijnsel bezig is in de open bare meening ten aanzien van dwang verzekering en centralisatie van so ciale voorzorg zich te voltrekken. Er blijft alle reden om de propaganda voor vrijwillige verzekering met „leiding en steun" van de Overheid, zooals het in de Troonrede van 1901, de eerste onder dr. Kuyper's minis terschap, zoo juist gezegd wordt voort te zetten." Het blad mist verder in den aan vang der openingsrede, de vermelding van onze verhouding met Venezuela, dia nog niet „van den meest vriend- schappelijken aard" is. „Het Vaderland" (liberaal) begint „De openingsrede maakt dit jaar een wij zakelijken indruk. Van het ergerlijke ge theologiseer en het ter gend gezwaai met de partijvlag, die onder het ministerie-Kuuper sche ring en inslag vormden van iedere openingsrede, heeft de regeering zich, in overeenstemming met haar koeler temperament, ook ditmaal weten te onthouden. Het zinnetje, dat de re geering evenals tot hiertoe naar de toepassing van Christelijke rechtsbe ginselen blijft streven, en de toezeg ging. dat een meer doeltreffende re geling voor de subsidieering van het bijzonder onderwijs speciaal voor de kosten van séhoolbouw in be werking is, zijn in hoofdzaak de kleur-aanbrengende elementen in het staatsstuk, dat ons de voornemens der regeering voor de komende vier jaren onthult." Voorts „Wel is waar worden aangekon digd een wet tot verplichte ziektever zekering (die, volgens den voorzitter van Patrimonium, op de in Januari gehouden jaarvergadering, toen reeds gereed was 1), voorts een nadere wijzi ging van de Ongevallenwet (voor par tieel© herzieningen schijnt de Onge vallenwet als een dankbaar proef veld te worden beschouwd), en een ontwerp betreffende de verplichte in validiteits- en ouderdorasverzekering. Maar het schijnt, dat de blijvende versterking der geldmiddelen, waar voor de aangekondigde groote maat regelen moeten dienen, daarmee geen verband houdt. Immers deze worden thans ingeleid en gemotiveerd door de verzuchting, dat de financieele toestand des rijks dringend voorzie ning vereiseht. Op de tijdelijke maat regelen kan dit niet slaan. Maar als het op de blijvende slaat, dan opent zich opnieuw de vraag waar moet bet. geld voor de sociale maatregelen vandaan komen De „Residentiebode (R.-K.) schrijft: i „Evenals tot hiertoe blijft de re- geering naar de toepassing -van' Christelijke rechtsbeginselen stre ven." Voor deze uitspraak een woord van drievoudige hulde aan het ministerie Heemskerk. Hulde voor: de kloekheid, waarmede het chris telijk beginsel wordt vooropgesteld; de handigheid der woordenkeus, waarmede dit gedaan is, zonder den band tusschen de Kabinetsverklaring van 10 Maart 1908 en de toelichting daarop hij het Algemeen Debat over de Staatsbegrooting vooir 1909 gege ven, te verbreken; de gematigkeid, waarmede ook dit maal vermeden werd de partijen, niet tot de rechterzijde behoorend, noode- loos te kwetsen. Zonder den tegenstander te kren ken of hem liet medestreven „naar, de toepassingen der christelijke be ginselen" in ons staatsrecht te ont zeggen, wordt voor die beginselen vierkant partij gekozen. Onder dat motto is de regeering voor de stem bus getreden en pays légal, het stem gerechtigd volk heeft zij het om verscheidene redenen en overwegin gen het ministerie-Heemsker.k be stendigd, zooals het is opgetreden en met het vaandel, dat het ook nu om hoog blijft houden. Het beginsel zoo wel als continuiteit hiervan sinds Maart 1908 zijn vooropgesteld, en de regeering heeft zich daarbij weten te onthouden van allen overmoed waar toe de uitslag der verkiezing haar zoo licht had kunnen verleiden." De eerste groote vervulling der groote verwachtingen, na afloop der verkiezingen, gebouwd op de dingen die komen zouden, heeft de Openings rede aan het (Kath.) Centrum gege- ven. Ook dit blad legt den nadruk er op, dat de belijdenis der christelijke rechtsbeginselen vooirop staat: „de christelijke politiek zal tevens zijn practische politiek, een politiek van werken en afdoen." Na een overzicht besluit het blad: „Enkele toezeggingen misten wij in de rede o.a. de herziening onzer verouderde Zondagswet. De afschaf fing van bakkersnachtairbeid zal in de eerstvolgende vier jaren wel niet worden vergeten, al vindt men er geen gewag van gemaakt in de ope ningsrede. „Summa summarum kunnen wij zeggen dat deze rede geeft: multa en multam. Het Kabinet heeft uitsteken de plannen, en de kracht zijner meer derheid, benevens de bekwaamheid zijner leden, geven ons de noodige waarborgen, dat zijne toezeggingen geen parade-paarden zijn." i ZIE ETALAGE. ZIE ETALAGE. Alles scherp concurreerend. Alleen 6 Barfeljorisstraat ZIE ETALAGE. ZIE ETALAGE „DE HOOP' Ged. Oude Gracht 66 Prima kwaliteit Telefoon No. 1783. Warmoesstraat 22, bij G. P. HECK. Opgericht In 1847. Ingeschreven kapitaal op het groot boek dar N. W. S. f 208.000.— Neemt leden aan in den leeftijd vaa drie tot veertig jaar. De contribütie, naar tien klassen, wisselt af van 1^ tot 9 cents per week. De uitkeoring bij overlijden-be&raa,gte naar gelang der klassen, van 83.-— tot 154.— en na 25 jaren lidmaat schap van f 35.tot 162. .Vrijstelling van contributie voor de genen, die 86 jaren lid zijn geweest. Kosteloos: inschrijving en regLemen)- ten. Aanmelding bij de boden: P. D. VAN DEN BERG, Parklaan 68 sn H. VAN DER LAAN, Lepelstraat 5. In diverse afmetingen. CONCURREERENDE PRIJZEN. Aanbevelend, H. HOENDERDOS, LEIDSGHE PLEIN 15-17-19. - Tel. 773 N. V. WELL WORKS OVERVEEN dibbi(II HAARLEM a 33

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6