Sportpraatje ia mineroos. marerr my een twnpera- "tuur van 90 tot 130 gr. Celsius geen merkbare sporen van zelfontploffing Zijn waar te nemen, wordt het kruit 'goedgekeurd. Doze ketringspfloef wordt door het blad waardeloos ge noemd, doordat de fabrikanten bij het product sublimaat voegen. Hier door is Indië thans voorzien van groots hoeveelheden slecht kruit, dat reeds bij de gewone tropische hitte ealpeterzurige dampen ontwikkelt. Tengevolge hiervan ontstaan gebre ken in de goweennunitie. Het su blimaat tast bovendien de hulzen aan. zoodat afkeuring van de geweerpatro nen op groote schaal geschiedt. Het product van de munitiefabriek te Hamburg 1) is ook slecht, terwijl de hulzen van inferieure qualitelt zijn. Jn 1908 is van een partij liefst twee millioen stuks afgekeurd wegens on bruikbaarheid. Deze zeer ernstige beschuldiging overnemende, zegt de N. Ct, hebben wij tevens vermeend ter bevoegder plaatse inlichtingen te moeten inwin nen naar de juistheid daarvan en zijn wij In staat gesteld daaromtrent het volgende mede te dealen. Verschillende artikelen voor alge meen en bijzonder gebruik vertoonen, Ook al *IJn zij in de perfectie afgele verd, na geruimen tijd afwijkingen, Vaardoor zij voor het gebruik minder 'of niet geschikt worden. Dit heeft op den langen duur ook met buskruit plaats en daarom moet er zorgvul dig voor worden gewaald., dat die om zetting zoo lang mogelijk wordt tegen gehouden en dat als die wordt gecon stateerd zoo spoedig mogelijk maat regelen worden genomen dat het on geschikt geworden buskruit buiten gebruik wordt gesteld. Om het eerste te bereiken ls op alle slagschepen In Indië een koelinrich- ting aangebracht, waardoor de ruim te, waarin het buskruit is geborgen, bp lage temperatuur wordt gehouden; op de beide schepen, op de reede van Êoerabaja liggende, waarin dit als voorraad is geborgen, zijn de koelin- Irichtingen niet aanwezig, omdat daar^ aan boord niet wordt gestookt en de temperatuur daardoor vanzelf beneden de 30 gr. C. blijft Eenlgen tijd geleden vertoonden zich aan enkele pijpen van het rook- loos kruit in Indië eenige verschijn selen van ontleding; deze zijn onmid dellijk uit het gebruik teruggetrok ken en naar Nederland gezonden. Bij Onderzoek alhier werd bevonden, dat er zelfs bij dit verdachte kruit geen gevaar voor zelfontploffing bestond. Twse wétten neg sen aanvüTnng be hoeven. Over de ontworpen Koninklijke be sluiten zal ln de eerstvolgend» ver gadering eene beslissing genomen worden. DE NIEUWE KAMERVOORZITTER De Haagsche correspondent der Tel. schrijft Zoo zal dus do Christelljk-hlstorl- sche heer mr. W. K, F. P. graaf van Bylandt, afgevaardigde van Apel doorn, de eervolle en moeilijke functie van Kamer-voorzitter gaan vervullen. Met hem wordt een onzer parlementai re veteranen op den voorzittorsstoel gesteld, iemand, die reeds 27 jaar ach tereen de functie van volksvertegen woordiger bekleedt. Hieruit volgt reeds, dat de heer Van Bylandt niet tot de jongeren behoort. Hij zal over eenige maanden 4 December reeds den 68-jarigen leeftijd bereiken. Vóór hij Kamerlid werd, en na z'n promotie in 1863, liep z'n levensweg door de wereld der diplomatie. Hij was attaché bij het gezantschap te Frankfort, secretaris van legatie bij het gezantschap te Berlijn en later bij dat te Weenen, vervolgens weer raad van legatie in Berlijn, Londen en Pa rijs, chef van het kabinet van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, mi nister-resident te Stockholm en Ko penhagen. Een eerbiedwaardige diplo matieke carrière heeft de heer Van Bylandt dus achter den rug. En als Kamerlid heeft deze aristocraat van geboorte zich altijd getoond een aris tocraat van karakter. Graaf Van By landt behoort tot de meest sympathie ke en de meest geachte leden der Ka mer. Hij is vriend van ieder, die hem kent. Een decoratieve figuur, Forsche gestalte, hoog en kloek van bouw'n flinke, vriendelijke kop, met grijzen baard en klare oogen. Hij is iemand zonder eenig streven naar effect. On gekunsteld, eerlijk en oprecht ln alles wat hij doet. Een veelprater heeft hij zich nooit getoond, al schroomde hij niet, als hij het noodig vond, het woord te vragen. Zooals, met het oog op z'n antecedenten begrijpelijk is, trad hij op den voorgrond, wanneer er buitenlandsche aangelegenheden aan de orde waren, en dan wist de Kamer, dat ze in hem iemand had van deze kennis en onpartijdigen blik. De heer Van Bylandt is een rad spre ker voor ons, parlementaire jour nalisten vaak te rad en behoeft nooit naar z'n woorden te zoeken. Hij spreekt gemakkelijk, vlot, vloeiend.... Enals voorzitter? W'at hij als voorzitter zal prestee- ren, dient te worden afgewacht. In de parlementaire gebruiken is hij thuis. Hij kent het klappen van de zweep. Dit is een voordeel. Bovendien staat hij bij de geheele Kamer uitstekend te boek. Maar nog eens, afgewacht dient te worden of graaf Van Bylandt ook De oorlogsschepen hebben, als zij j zaJ blijken te beschikken over de groo- paar Indië gaan, een zekere hoeveel-te technische wetskennis, die een voor heid oorlogsvoorsraad aan boord; tel- i zitter noodig heeft, wil hij niet stran- kens als zulk een schip is terugge-1 den op allerlei klippen: over de keerd wordt die voorraad aan een Nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het publiek kan ln dezen dus ge rust zijn. De in het artikel voorko mende door niets gestaafde persoon lijke verdachtmakingen meenen wij buiten bespreking te moeten laten, idoch wij meenen niet onvermeld te mogen laten, dat de fabrikanten te Muiden, die het buskruit leveren, overal den naam hebben, dat zij Steeds alle krachten inspannen, om Superieure qualitelt te vervaardigen en te leveren, zoodat moeilijk kan Worden verwacht dat zij aan hun bes ten klant den Staat der Nederlan den inferieure soorten zouden vetr- Jkoopen. waarschijnlijk: 1) Bedoeld wondt aan de Hembrug. ACCIJNS OP HET GEDISTIL LEERD. Door da Regeering is eene nadere nota van wijzigingen ingediend be trekkelijk hei wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op het gedis tilleerd en voorloopige regeling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging. De nadere wijzigingen beoogen te bepalen, dat de geheele opbrengst van den verhoogdeu accijns op het gedistilleerd in 1910 ten goede komt aan de middelen van dat dienstjaar. SCHEPENWET. Bij Konink. besluit is bepaald, dat de Schepenwet, met uitzondering van het bepaalde in de artt. 3 en 4, werking zal treden op 27 Sept. a.a., terwijl de artt. 3 en 4 dier wet zullen in werking treden op 1 Oct. a.a OPCENTEN. ilngediend is een wetsontwerp, waarbij bepaald wordt, dat ook voor het volgend belastingjaar tien opcen ten op do bedrijfs- en op de vermo gensbelasting zullen worden gehe ven. REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS. Naar liet „Hbld." verneemt hoopt de Staatscommissie voor de reorgani satie van liet onderwijs binnenkort met haren arbeid geheel gereed te zijn. D'e arbeid zal beslaap in lo. ©ene algemeene inleiding, bevat tende eene uiteenzetting en motivee ring van liet systeem der ontworpen wetsvoorstellen 2o. een wetsvoorstel tot wijziging Van de wet op het lager onderwijs 3b. een wetsvoorstel tot regeling van het middelbaar onderwijs 4o. een wetsvoorstel tot regeling van het vakonderwijs 5o. een wetsvoorstel tot regeling van het voorbereidend hooger onder wijs 6o. oen wetsvoorstel tot wijziging van de hooger-onderwijswet 7o. eene reeks van ontwerpen Ko ninklijke besluiten betreffende de uit voering dor wetsvoorstellen. l>e wetsvoorstellen zijn alle bege leid van Memoriën van Toelichting. Deze arbeid is geheel afgedaan, al leen de wetsvoorstellen onder 4o. en 6o. genoemd ondergaan nog de laat ste redactioneels revisie, terwijl de Memoriën van Toelichting oo deze scüerpzinnige bekwaamheden van ju- riOiscneu aard, die nooazakeüj z zijn, om ue onuaglijk-inoeiiijke functie naar behooren ie vervullen. Dit moet de toekomst loeren. Hein staat, als vroege ren voorzitters, in inr. Arntze- nius gelukkig een. hoogst bekwaam griffier ter zijde, een man, wiens grondige kennis van Kamerleven en wetten den nieuwen president, vooral in de eerste tijden, wél te pas zal ko men. In ieder geval: een waardige, sympathieke figuur, een man van uit nemende karakter-hoedanigneden is door de rechterzijde op den voorzit- terszetei geplaatst. Een definitief oor deel over voorzitter Van Bylandt kan echter eerst in de toekomst worden geveld. DE DUEL-ZAAK. De oud-minister Staal zond aan „Het Vaderland" een schrijven van den volgenden inhoud In het verslag van „Het Vaderland" trouwens ook in dat van de „N. R. Ct." en van het „Handelsblad" be treffende de behandeling van het „tweegevecht" voor de Haagsche Rechtbank, komen een paar liiede- deelingen voor, welke ik meen niet onweersproken te mogen laten. In het verslag wordt vermeld, dat door den getuige den heer mr. Van Idsinga werd verklaard „dat Minis ter Staal heeft toegegeven, dat het rapport (van generaai-majoor De Meester) gunstig was, nadat getuige was opgestoven op de opmerking van Minister Staal„ziet ge wel, dat het rapport niet in alle deelen gunstig is?" Het verslag is hier foutief. Minister Staal heeft met den heer Van Idsinga geen onderhoud over het vermelde rapport gehad en van de opstuif historie tegen dien Minister is dan ook geen woord waar. Voorts werd voor de Rechtbank door anderen de verklaring afgelegd, dat „generaal Staal door kolonel Van der Capellen verstrekte inlichtingen heeft gevoegd bij de stukken betref fende de beoordeeling van overste Römer". Deze mededeeling ls onvolledig en kan daardoor tot onjuiste gevolgtrek kingen aanleiding geven. Minister Staal, zijn eervol ontslag als zoodanig aangevraagd hebbende, kon de quaestie van de al of niet be vordering van den luitenant-kolonel Romer niet tot een einde brengen. Zijn opvolger moest, om dit te kun nen doen, kennis nemen van alle des betreffende stukken en in verband daarmede moesten de bedoelde inlich tingen worden gevoegd bij het dos sier van de beoordeelingslijst van overste Romer. Dit geschiedde dan ook, doch niet, dan nadat de Minister daaraan eene verklaring had toege voegd, dat, en waarom, naar zijne meening bedoelde inlichtingen niet in rekening moesten worden gebracht bij de beoordeoling van luitenant-ko lonel Romer. In verband hiermede was er voorts voor don Minister geen aanleiding om die „inlichtingen" door overste Römer voor „Gezien" te doen teekenen. Een opvolger, die aan die inlichtin gen eene andere waarde toekende, zou natuurlijk anders hebben te han delen." Bij de verklaring „Het veerslag ls bier foutief" teekent de redactie van ..Het Vod." In een noot aan j üe hooggeachte ïnzendef nee&l 61- leen de mogelijkheid aan, dat het ver slag op heit bedoelde punt onjuist was. Een andere mogelijkheid is, dat de getuige zich vergist heeft. In het belang van de eer der pers durven wij ook op deze mogelijkheid wijzen, op het gevaar of, dat wij ons van de zijde van den getuige bloot stellen aan.... een duel. Naar aanleiding van het schrijven van den oud-minister Staal schrijft thans mr. v. Idsinga aan dat blad: „Ik lees in uw nommer van 23 Sept. een ingezonden stuk van den heer Staal, waarin hij terecht wijs't op een onjuistheid in het verslag van hetgeen ik getuigd heb. Het onder houd waarvan hier syxrake Is had Ik niet met den Minister Staal, maar met den Minister Van Rappard. Het verwondert mij echter dat de hees- Staal, die van mij vernomen had, waarin de onjuistheid van het ver slag bestond, dit in zijn ingezonden stuk heeft verzwegen. Van den heer Staal heb ik, ten aanzien van het rapport van den divisie-generaal slechts gezegd dat hij met mij over dat rapport sprekende, (toen hij als Minister was afgetreden) steeds da. rapport gunstig en zelfs zeer gunstig heeft genoemd. Tijdens zijn ministerschap heb Ik met den heer Staal geen onderhoud gehad over het rapport. Dit heb Ik ook niet beweerd." DE ONTVLUCHTE GEVANGENE. Men schrijft uit Zwaagwesteinde aan de Leeuw Crt. Naar men zegt, moet P. Prins die de vorige week mt het huis van bewa ring te Heerenveen ontvluchtte, nog denzelfden nacht alhier bij zijn vrouw zijn aangeland en zou hij tijdens het locaal onderzoek der politie verstop pertje gespeeld hebben onder de bed stede». Thans is de vogel gevlogen. Gisterennacht moet hij „gehoed en gebefd" ons dorp hebben verlaten, en zou hij zich thans reeds op Duitsch grondgebied bevinden. Dat het den als handelsreiziger verkieeden vluchte ling niet moeilijk viel zijn fietstocht tot aan de grenzen ongehinderd voort te zetten, le zeker geen wonder. EEN ONAANGENAME VERRAS SING. Een inwoner uit Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam, en aan boord gebruik maakte van de toilet gelegenheid, Legde een oogenblik een pakje effecten, dat hij kort te voren als aandeel in een erfenis had ont vangen, naast zich neer, zonder er later bij het verlaten om te denken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was, herinnerde hij zich het pakje te hebben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zijn eigendom te zoeken, bleken de effec ten reeds verdwenen. DE DRIEVOUDIGE MOORD. Men schrijft uit Hoogeveen Wij kunnen omtrent de bekende moordzaak te Koekangerveld nog me- dedeelen, dat bij de eerste huiszoe king bij den zoon Klaas ln de lade van het kabinet tusschen de kleeren gevonden is een zakboekje, waarin aonteekenmgen van den vader over den verkoop van schapen. Ook stond in het boekje, waaruit eenige bladzij den waren gescheurd, de handteeke- ning van den vermoorden schaapher der Jan Winters. Over de herkomst gevraagd, kon Klaas geen Inlichtin gen geven. VERLOTING MIDDENSTANDS TENTOONSTELLING. De trekking der verloting zal plaats hebben op 30 November a.s. PREDIKANT-ADVOCAAT. Mr. dr. J. Schokking. die bij de laatste verkiezingen zijn lidmaats schap voor de Tweede Kamer opoffer de aan zijn predikersambt, wijdt zich sedert eenigen tijd aan de rechtsprac- tijk. Hij neemt tijdens de afwezigheid van mr. J. M. Rens te Dordrecht diens advocatenkantoor waar. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDE RING DER BOUWKUNST. To Hoorn werd de al gem eene Sep tember-vergadering van de Maat schappij tot bevordering der Bouw kunst gehouden onder voorzitterschap von den heer A. Salm G.Bzn. De agenda bevatte voornamelijk punten van huishoudelijken aard. Besloten werd o. a. tot het instellen van een onderbaas-diploma. Na afloop der vergadering werd een bezoek aan de kaasmarkt ge bracht en werden de voornaamste monumenten van Hoorn bezichtigd. EEN MOOI GESCHENK. De afdeeling Enkhuizen en Omstre ken der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholische Dranken heeft van een ingezetene ten geschenke ontvangen het door hem gekochte huis, waarin oudtijds de Weslfriesche Munt was gevestigd. Het gebouw zal gerestaureerd en ingericht worden tot een geheel-ont- hcuderslogement en koffiehuis. EEN ZELDZAAM GESCHENK. Aan H. M. de Koningin ls dezer da gen een geschenk voor Prinses Julia^ na aangeboden, dat deze in later ja ren, wanneer ze het kostbare, voor werp zelf al lang niet meer gebruikt, ook wel zal waardeeren om de zijde, vanwaar het kwam. De vereeniging van Nederlanders, wonende te Johannesburg heeft nor melijk een kom, schotel en lepel van zuiver goud doen vervaardigen, die nende tot het gebruik van pap. Versierselen kunnen deze voorwer pen niet dragen, immers zuiver goud is daartoe niet te bewerken, alles ls dan ook met den hamer geslagen, maar de vorm ls zeer sierlijk, en het is gelukt in alle drie voorwerpen een Koningskroon en een J. te stempelen. Het geschenk is gesloten in een zeer mooi kistje van Rhodesia teakhouten werd door den voorzitter der Neder landsche vereeniging, prof. dr. P. J. MÜiler. naar het Loo overgebracht» WATERVERONTREINIGING^ Het gemeentebestuur van Geieen heeft z<ch per request gewend tot den Minister van Waterstaat en Z. Exc. gewezen op de verontreiniging der Geleen, welke, blijkens onderzoek, schijnt te geschieden door de mijn Oranje-Nassau te Heerlen en.,., ae Staatsmijn te Terwlnselen. Het water dor snelvlietende Gel een ls niet meer drinkbaar zelfs gaan er do visschen in dood, aldus het adres, dat tevens zijn verbazing er over uit spreekt, dat. een Staatsmijn meedoet aan vuilwaterafvoer. Het gemeentebestuur hoopt, dat Z. Exc. zoo spoedig mogelijk de noodige maatregelen zal treffen», waardoor een einde wordt gemaakt aan dezen voor de geheele streek schadelijken toestand. INBREKERS GEPAKT. Te Amsterdam zijn Donderdag nacht door twee nachtwakers van den particulieren nachtveiligheids- dienst een tweetal personen aange houden, die uit het onderhuis van het perceel 164 Keizersgracht, bewoond door de wed. B., kwamen. De beide inbrekers werden achtervolgd en door de politie gearresteerd, waarna zij naar 't politiebureau werden geleid. Zij werden in het bezit gevonden van moderne Inbrekerswerktuigeneen huner, Ch. H., is een bekende der politie. m WINKELSLUITING TE ENSCHEDE. Donderdagavond is te Enschedé bij de niet-sluitende winkeliers niet ge post, ook Vrijdagavond niet Toch was het aantal nieuwsgierigen constant. De weigerachtige winkeliers zullen nogmaals worden bezocht om hen tot sluiting te bewegen. Slaagt deze po ging niet, dan wordt heden weder ge post De versterking der politiemacht ls thans geklommen tot 17 rijksveld wachters, terwijl ook de marechaus sees van Glanerbrugge dienst doen. Langzamerhand gaan do vereenigde winkeliers in verschillende branches zooals reeds is geschied door de barbiers, rijwielhandelaars en schoen winkeliers besluiten nemen, waar bij de sluiting blijft gehandhaafd. CONGRES VOOR RADIOLOGIE EN ELECTRICITEIT. Ter gelegenheid van de wereldten toonstelling te Brussel wordt een in ternationaal concours voor radiologie en electriciteU gehouden, onder de auspiciën van de Belgische regeering en van de Société Fran^aise de phv- sicrue. In het eere-comité voor ddt congres hebben voor ons land zitting prof. dr H. A. Lorentz, Leiden, prof. dr. Wertheim Salomonson, en prof. P. Zeeman, Amsterdam. Er is een Neder] andsch propaganda-comité ge vormd. Aan het congres zal een tentoon stelling verbonden worden van in strumenten, die op de behandelde on derwerpen betrekking hebben. BRANDEN. Te Steenwijk ontstond brand In de pas gebouwde bakkerij van en be woond door den eigenaar Schuur man Het dak brandde van de bak kerij. terwijl deze van binnen geheel uitbrandde. Koopmansgoederen en bakkersgereedschappen gingen verlo ren. De brandweer wist het aange bouwde woonhuis te behouden. Assu- rantie dekt do schade. Oorzaak onbe kend. NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. Het Bestuur der Nationale Tentoon stelling voor Huisvlijt, welke, uit gaande van don Volksbond tegen Drankmisbruik, in de zomermaanden von 1910 te Den Haag zal worden ge houden onder eere-presidium van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlan den. Is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor een groot deel gereed gekomen. Vastgesteld is het plan van de ten toonstelling, hetwelk twaalf afdeelin- gen te zien geeft, namelijk deze L Oorsprong, geschiedenis en ont wikkeling der Huisvlijtbe weging ln ons land. Literatuur, leerboeken en geschriften leermiddelen, werktui- g ui en grondstoffen ter bewerking. II. Een moderne huis vlij tschoól met openbare les, en nieuwste hulpmid delen. III. Hulsvlijt-producten uit vroege re» tijd. IV Houtbewerking en metaalbe werking. V. Papier-, leder- en beonbew er king riet-, touw- en stroo-vlechtwerk. VI. Nuttige on fraaie handwerken. De afdeelingen IV, V en VI moeten eon beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot de meest kunstig bewerkte huls- vlij t-product, uit eenzelfde grondstof vervaardigd, tevens zoo mogelijk met indeeling der groepen naar practisch nut en versiering. VIL Teekenkunst, schilderkunst, photographic, projectie, boetseer- en klei arbeid. VIII. Verscheidenheden, niet behoo- rende in de vorige afdeelingen, ais poslzegelarbeid, scherfwerk, en alle versieringskunét uit waardel ooze grondstoffen. IX Versieringen van diversen aard. X. Inzendingen van bijzondere per sonen en instellingen. XL Huisviijt-producten uit de kolo niën en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propaganda middel van den Volksbond. VIVISECTIE. De commissie, ingesteld 23 Febr. 1907, ter beantwoording van de vra gen, betrekking hebbende op proefne mingen met levende dieren, tevens om te onderzoeken welke proefnemingen geheel moeten worden verboden en aan welke voorwaarden de toegelaten proefnemingen moeten worden onder worpen, heeft thans hare taak ten ©inde gébracht en de vrucht harer werkzaamheden neergelegd in een rapport, waarvoor aan de leden der commissie de dank der Regeering Is betuigd» SCHRIJVER VAN KOLONIëN. De minister yan Koloniën maakt be kend, dat eerlang een vergelijkend examen zal plaats hebben van jonge lieden, die bij het departement van Koloniën wenschen aangesteld te wor- °i° n-H—iivat iliidaliik ambtenaar) met bel vooruitzicht oiri bij voorko mende vacature® ln het korps vaste ambtenaren te worden opgenomen met benoeming tot tweede-klerk. Sollicitanten hebben zich vóór 15 October a. s. bh gezegeld request bij het departement van Koloniën aan te mélden. Voor nadere bijzonderheden zie men Stct. no. 221. VERLOFTRAKTEMENT,. Vermits de waarneming van het ambt von betaalmeester niet te veree nigen Ls met dat van het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Genoraal is het de bedoeling aan den heer Heemskerk, afgevaardigde voor Rotterdam, een verloftraktement toe te kennen ten bedrage van de helft zijner wedde van het oogenblik af, dat door hem zitting is genomen totdat hij geen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal meer zijnde, opnieuw In werkelijken dienst zal zijn getreden. CHO' T RA. De cholera-patient, die ln het gast huis te Middelburg verpleegd werd, is geheel hersteld uit dat gesticht ont slagen. ONGELUKKEN. Te Veenoord (Dr.) 1b het lijk gevon den van den 70-jarigen J. D., die daar vermist werd. ARBEIDSOVEREENKOMST. De Minister van Justitie heeft tot de Kamers van Arbeid een schrijven gericht, waarin Z. Exc. zegt, dat near zijn ootdeel thans de tijd geko men ls om een aanvang te maken mei het vergaren van bouwstoffen omtrent de werking der Wet op de arbeidsovereenkomst. De Miniscer noodigt daarmee de Kamers uit, h»em thans en ook >n het rvolg in kermis te stellen met haar e: varing ten dezen hem zoowel de in de praktijk gebleken gebreken oi leemten der Wet te noemen, alsook de punten, waaromtrent de Kamers eene v or betering bij den vroegeren rechts toestand meenpn waar te nemen. VROEDE VADEREN1 Uit een verslag van den Gemeente raad van Putte (N.-B.) Aanwezig 4 leden; er zijn 8 vaca tures. Nadat door één der leden de voor zitter voor een leugenaar is uitge maakt, is eindelijk aan 't woord de heer Chr. Jansen, die zegt, dat hei zoo toch niet kan voortgaan. Wij worden maar opgeroepen om te ver gaderen en we kunnen telkens niet doorgaan. De voorz.: Aan wlen de schuld, dat de zaken ten achter raken? Aan wien de schuld? De hoor Stroup: Ik denk dat het nu uwe schuld zal gaan zijn. De voorz.: Gij hebt over deze ver kiezingen al wel twee jaar bezig ge weest- De heer Stroup: Maar nu zijn er drie vacatures. En in alle gevalle, de Raad heeft zijn verzoek ingediend. De voorz.: En daar zal B. en W. over beslissen. Er staat nu pas een verkiezing voor de deur; geen twee tegelijk. Ik handel volgens de wet, art. 9 van de Gemeentewet is in deze zeer duidelijk. De heer Stroup: Enfin, Ik stel voor om een commissie te benoemen, die naar Den Bosch zal gaan ten einde Z.Exc. den commissaris In te gaan lichten. De voorz.: Wel gaat samen, met z'n vieren, dan hebt ge in eens een commissie. De heeren Mattheeussens, Hendrix en Jansen verklaren zich er voor om een commissie te benoemen. De voorz.: Wel ja, gaat den com missaris maar eens voorlichten, die kent de Putsche toestanden ook nog niet. Enfin, benoemt maar een com missie. Gij hebt mij daar niet voor noodig. De hoer Stroup: Gij kunt daar ook niet voor dienen, daar hebt ge de macht niet voor. Tot afgevaardigden worden vervol gens benoemd met algemeene stem men de heeren Chr. Jansen en Stroup. Do voorz.: Les geules se renoon- trent, zeggen ze In Fransch. De hoor Chr. Jansen: Hoe aegt ge dat daar? De voorz.: Les genles se rencon- trent: dat ls een Fransch spreek woord. De heer Chr. Jansen: Dat versta Ik niet. Wat wil dat zeggen? De heer Stroup: Ge moet geenj Fransch spreken, spreek maar Neder- landsch. Maar als ge Nederlandsch moet spreken, dan houdt ge de -ong tusschen de tanden en ge zegt riets. De leden van den Raad verwijderen zich en de vergadering is afgeloopen. (Tilb. Ct.) EEN ARGENTUNSCH OORLOGS SCHIP. Men seint uit Nïeawediep, dat daatr 28 Oct. wordt verwacht bet Argentijn- sohe oorlogsschip „Presidente Sax- mi ento". EEN NIEUWE METHODE. Donderdagavond werden een paar mannen, die dootr de vlucht te nemen ontkwamen, betrapt, terwijl zij bezig waren koffie te stelen uit een spoor wegwagen der H. IJ. S. M., staande nabij de loodsen A en B aan de Rijn haven te Rotterdam. In den wagen waren 200 balen koffie geladen en ln den bodem hadden de dieven drie gaten geboord om de koffie daardoor te laten loopen en op te vangen.. De opening van het c seizoen. Zoo gaat dan Zondag a.s. hel heele competitle-gedoe weer beging nen. Uit is het weer voor een heoleh tijd met seriewedstrijden, met friend- ly-games 't wordt ernst nu. De een» Club begint met het idééwe moeten kampioen worden, of wo moeten pro« moveeren dit jaar een ander vangt daarentegen aan met de jaarlijksohe voor haar wederkeerende zorg hoé' bliiven we boven de laatste plaats Voor onze Haarlemscho elftallen zijn, geloof ik, al deze bedenkingen uitgesloten. Vooral voor een kampi oenschap hoeft weinig zorg te be staan, en ik meen dat de laatste plaats wel aan Ajax zal kunnen wor den gelaten. Gaan we het programma voor Zon dag eens na, dan vinden we dat acht van de tien Westelijke en zes van de zeven Oostelijke eerste-klassers aan den slag gaan. 't Westelijk programma is te Haarlem H. F. C.—II. B. S.. eoheidsreckter C. J. Groothoff. te Rotterdam Sparta—Haarlem, scheidsrechter H. A. Tromp. te Dordt ,D,.F- C.—Ajax, scheidsrechter H. J. Willmg. te Den Haag H- V. V.Hercules, scheidsrechter ■H A. Mee rum Terwogt. Behalve van de eerste, zijn de uit slagen van al deze matches vrij ge makkelijk te voorspellen. En juist die eerste is de wedstrijd, die hier aan de Spanjaardslaan tusschen H. F. C. en H. B. S. gestreden zal wor den. Van H. F. C.'s sterkte heb ik momenteel weinig idéé, het elftal voor Zondag is, terwijl ik dit schrijf, nog niet bekend. Vooruitgegaan sinds verleden jaar is het team echter zeker niet. Schippers, Beynes en Ter S_pill ziin sinds dien er uit verdwenen, en alleen Akkersdijk, die na drie mat ches al naar Indië gaat, is er bijge komen Toch schijnt ook H. B. S. niet best er aan toe te zijn, zoodat er niets van te voorspellen ls. Haarlem gaat naar Rotterdam. Voor het vierde jaar in successie zal schrijver dezes als verslaggever de uitwedstrijden bijwonen, en helaas is dit het begin Rotterdam Dat wil zeggen een nederlaag voor Haarlem, ruw spel van de Spartanen, zooals hun lieflijke gewoonte is, en alle ver dere aangenaamheden. Ik geloof niet dat er spelers zijn, voor wie spelen tegen Sparta in Rotterdam een ge noegen is Die tocht naar Rotterdam zal wel een schaduwzijde van de com petitie mogen heet,en. Zekere overwinningen voor da thuisspelende clubs (D. F. C. en II. V. V.) zijn ongetwijfeld de twee res tende matches D. F. C.—Ajax en IL V. V.Hercules. De overige drie Haarlemsche N. V» B.-teams komen ook in 't veld. E. D. O. gaat naar V. O. C. zonder een schijntje kans, Haarlem II zal wel aan den Schoterweg van Sparta II winnen en H. F. C. II gaat naar H B. S. II. en verliest waarschijn lijk. Tenslotte nog even het Oostelijk erste klasse programma. Dat luidt P. W.Vitesse. Ouick N.Wilhelmina. 't ZesdeU. D. G. V. G. is vrij. Ik geloof, dat we hier in 't Westen, onbekend met Oos telijk veranderingen, maar beter zullen doen ons hier van voorspellin gen te onthouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Sport ea Wedstrijden EEN NIEUWE VLIEGMACHINE. De Tel.-corresp. te Enschedé schrijft: Zekere H., uit Den Haag, van be roep decoratieschilder, is alhier bezig een nieuw soort vliegmachine te con- strueeren. De uitvinder, die in alle stilte bezig is in een schuur rijn vliegmachine op te bouwen, stelt zich voor, binnen ee nige &ag»n op een veld nabij Ensche dé proefnemingen te doen. Weigering van den motor zal geen motief zijn, dat niet kan worden ge vlogen, daar de luchtschroeven doocr den uitvinder zelf in beweging zullen worden gebracht»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10