RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaaüsels (Deze raadsels zijn allo Inge zonden door jongens en meisjes, die ,,Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goede oplos singen zenden, worden ln het volgend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den leeftijd ln verband met het aantal oplossingen en op de netheid van het werk. 1 (Ingezonden door Aaltje Hui« xinga). Ik ben een rivier in Aziö. Mijn eerste en laatste letter vormen samen een vervoermiddel. En wat overblijft is de naam van Iemand, waar ge veel van houdt. 2. (Ingezonden door Johannes Raat gever). Mijn geheel bestaat uit 10 letters en (s in de meeste steden te vinden. 7 8 9 10 is een verkorte meteïes- naam. 5 7 ziet men 's winters. C 8 9 7 wordt veel gedronken. 1 8 9 7 is een vogel. 2 3 zit aan een wagen. 7 3 4 vindt men dikwijls bij de kust. 3. (Ingezonden door Dries en Crls •Ei brink). Vorm hieruit een spreekwoord Werk en eet tot bond.; 4. (Ingezonden door Suze, Roelof én Lina Smink). Mijn geheel bestaat uit 30 letters en Vindt men de laatste jaren in Haar lem. 12 13 14 15 16 Is een vervoermiddel. Op een 17 18 19 loopt men. Een 23 22 29 30 5 ligt op den grond. 1 2 is een lengtemaat. 6 7 3 is een verkorte meisjesnaam. 5 11 8 23 hoort bij oen stoof. 8 9 10 14 28 krijgt ge niet graag. 22 24 25 26 is verbrande turf. 24 4 26 27 21 29 Is een viervoetig Slier. Een 20 21 23 ligt voor de deur. 5. (Ingezonden door Piëx Heid- weiller). Ik ben een ding, waar een vloeistof in san. Neem mijn hoofd er af en ik Ben 'een verkorte meisjesnaam. 6. (Ingebonden door Paulina Koe- lémeij). Mijn eerste is een vragend voor naamwoord. Mijn tweede is een boom.- Mijn geheel dragen da menschen pp straat. 7. (Ingezonden door G. van der Hoe- Ven). Schrijf onder elkaar f Een letter. Een lichaamsdeel. 1 f* Iemand uit het hulsgezin. Iets, waar men meestal op loopt. Een land uit Europa- Iets, wat iemand verkeerd doet. Een hoog persoon uit vroeger tijd. Een verkorte meisjesnaam. Een letter. In de horizontale en verticale lijn ziet men nu in het midden hetzelfde woord staan. 8. (Ingezonden doocr Willem de Kamper). Ik ben een eiland. Zet er een letter voor en ik ben iets, wat ieder meisje heeft. 9. (Ingezonden door Johanna Kiste nmaker). Ik ben een viervoetig dier van twee tetters. Keer mij om, zet er een verkorten «neisjesnaam achter en de kruidenier verkoopt mij en in de keuken word ik jrehruikt- 10. (Ingezonden door Corrie Vreug- denhil). Voeg een rivier van Nederland bij een plaats in Zeeland en ge krijgt een plaats in Zuid-Holland. 11. (Ingezonden door Ernst Moole- naars). 1 2 3 Is een deel van 1 2 8 4. 2 3 is een voorzetsel. 1 2 8 4 zijt ge zelf. Wat Is het 12. (Ingezonden door Aaltje Hut- zinga). Ik ben een meisjesnaam. Verander de eerste letter en ik ben nog meis jesnaam. Raadseloplossingen De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Cruquius. 2 's-Hertogenbosch. Pert. Bosch, oor, teen, Goea 3 Maas. Mees. 4. Tromp. Romp. 5., A SPA APPEL' N IJ M E G E N APPELBOOM' DOMBURG HOORN DOM M 8 Dubbeldam. Domburg. Krommenie. 7. Pruimeboom. Rulnf, moor, pruim, bom, room, bier, mier. 8. Piet. Oor. Rug- Tor. Utrecht Gooi. 'Aal. Lam. PORTUGAL 9. Een neger. 10. Appeltern. Appel, teer, nap. 11. Marken, Mark. 12. H BAL OERAL B A L L I N G HARLINGE» BRANDJE ROGGE BEL N Goede oplossingen ontvangen van Jacob Andries de Wijs 11 Harri de Wijs 11. Zus Duursma 12. Hendrik Rees 7. Johan Koch 9. Ernst Moolenaars 7. Jan en Roeland van VeruMoo 7. Nanne Nauta 10. Johannes Raatgever 9. Johannes Raatgever 9. (Van de vorige week). Ruurtje Aarts 11. Jo Aarts 11. Bernard en Johan Biersteker 8 Giljam Lokerse 11. Gerda Ivurtz 12. Piër Heldweiller 12. Corrie Vreugdenhi! 12. Hendrika de Nobel 11. Aaltje en Siebe Huizinga 12* Abraham van Brussel 9. Annie Dekker 4. Cor Dekker 5. Willem de Kamper 7 Meinoudje Kroonsberg 4.- A. van der Ploeg 4. Jo en Frans van Egmond 1L Tinus Bonke 9. STRIKVRAGEN.- Antwoorden-. 1 IJs. 2. Kater. 8. Tegen zijn zinJ 4. Verstand- 5. Zeeland. 6 Een vloo. 7. Herbergen. Wilt gij eens mee naar de ge meente-weide gaan vroeg de agent. Daar ligt een lijk, een man. Ik vrees, dat hij vermoord is. Een mes steekt in zijn borst. Ik ging. Het bericht van den po litieagent was maar al te waar. Op hei natte gras lag Jean Solenski, die op de villa „Anna" woonde, een bra- v 3 jongeling, die het hof maakte aan Marie Devreux, een dei- schoonste meisjes van het dorp. Terwijl cle agent bij het lijk bleef, snelde ik naar den dokter, die bij zijn aankomst verklaarde, dat de dood reeds eenige uren ingetreden was. Hemel, riep hij, toen hij het lijk beschouwde, het mes is van Ge? aid Merrilles. Hier staat zijn mo nogram. Dit zeggende toonde hij ons de let ters G. M. op het zilveren heft. Nog denzelfden avond werd Gerald Merrilles aangehouden wegens dien moord. Hij w'lde ook het hof maken aan Marie Devreux. De slachter uit het dorp wist te vertellen, dat hij den avond te voren een hevig gesprek had mot juffrouw Devreux. waarbij de naam van Solenski meermalen ge- ncemd werd, en dat Merrilles plotse ling het huis verlaten had, uitroe pende Ik sla hem dood. Deze getuigenis en het vinden van hei mes hadden de gevangenneming van Gerald ten gevolge. Niettegenstaande de verpletterende bewijzen, die tegen hem aangevoerd werden, beweerde Gerald voor do rechtbank onschuldig te zijn. Hij be streed de verklaring van den bewus- ten avond, dat hij aan Marie Devreux een huwelijksaanzoek had gedaan en afgewezen werd hij had haar ver weten, dat zij aan Solenski de voor keur gaf, afgunst en woede hadden z'Cü van hem meester gemaakt en hij hai inderdaad met een bedreiging het huis verlaten, dat nu als hoofd bewijs gold. Op weg naar huis was hij door liet onweer ove>rvailen hij had het op een loopen gezet, bleef echter met zijn voet in een struik hangen, viel, en kwam zóó hevig met zijn hoofd op eau wortel terecht, dat hij het be wustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam, bemerkte hij, dat hij op den rug lag, ofschoon hij toch met het gezicht naar voren gei'allen was. Hij was naar huis ge gaan en den volgenden morgen zag hij met verwondering, dat zijn zak ken geplunderd waren. Zijn horloge, zijn brieven, zijn groot mes, dat hij altijd bij zich droeg, alles was weg. L'e verdediger legde nadruk op dit feitbij verklaarde, dat de wezenlij ke moordenaar de bewustelooze be- rcofd kón hebben en dan een moord met dat gestolen nies gepleegd, om de verdenking op den onschuldigen bezitter te werpen. Do gezworenen lachten met deze zwakke, weinig steekhoudende ver dediging en Gerald Merrilles werd tsr dood veroordeeld. Eenige dagen later zat ik 's avonds op mijn kamer en wachtte op mijne vrtuw en mijn zoon, die met den nachttrein van Londen zouden ko men. Het wachten verveelde mij. Ik had mijn couranten uitgelezen, en zag naar iets uit, waarmee ik den tijd kon dooden. Ik dacht aan de bliksem-fotogru- fieén, die ik door hot gebeurde der laatste dagen geheel vergeten bad. Ik haalde de platen en bekeek ze. De eerste was mislukt, evenzoo de tweede, de derde daarentegen - ver toonde een prachtig beeld van den bi'ksem. De volgende plaat maakte op mij een zonderlingen indruk zo ver konde het negatief van een land schap en ik dacht na. wanneer Ik die wel genomen had, toen ik mij herin nerde, dat Donald mij verzocht had, de gemeente-weide tegenover ons huis bij het licht van den bliksem op to nemen. Ik beschouwde de plaat nauwkeuri ger de voorwerpen werden aan houdend duidelijker ten laatste kou ik oenige menschelijke figuren onder scheiden. - Gerechte hemel, riep ik uit, dat is de moord op Solenski. He1 was inderdaad zoo. Het beeld was juist op hot beslissend oogenblik genomen, het vertoonde den moorde naar, toen hij Solenski het mes in do bovst stiet. D-' gezichten waren duidelijk her kenbaar. De moordonaar was niet Gerald Merrilles. maar een kleine man mot vollen baard. Op den ach tergrond lag een schijnbaar levenloo- z9 gestalte ter aarde, met hot gezicht naar den hemel gekeerd. Hemel, riep ik, dus is Ge- rul d Merrilles toch onschuldig. Hoe wci derbaar dit beeld zijn onschuld bewijzen kan. Morgen vroeg moet lk naar de stad gaan on hot portret aan de rechtbank toonon. Ik schrikte plotseling. Morgen Morgen had immers do terechtstelling plaats Binnen eenige uren zou alles voorbij zijn een nieuwe gerechtelij ke moord. Wat zou ik beginnen Ik wi.-it geen middel om de overheid er mee in kennis te stellen, en toch had ik liet bewijs iu de handen der on schuld van eon mensch, van een dier baren vriend. Groote zweetdroppels parelden op mijn voorhoofd. Zoo vond mij mijne vrouw, toen zij terugkwam, en haar scherpzinnigheid vond dadelijk een uitweg Rij op uw rijwiel naar de stad. zei zij, spoedig, en verlies geen tijd. Ik was een zeer geoefend rijder, en kwam nog juist op tijd, om de getui- geuis te leveren, die Gorald Merrilles redde. Het negatief van het portoet werd vergroot en vermenigvuldigd, met het gevolg, dat de eigenlijke moorde naar veertien dagen iter aangehou den werd. llij bekende zijn schuld on verklaarde, dat Solenski nihilist was geweest en zijn land verlaten had, dewijl hij een hem opgelegden moord niet wilde ten uitvoer breugen. Hierdoor had hij liet leven verbeurd en hij was door het lot aangewezen, om wraak te nemen. Ofschoon Solens ki zich in ©en klein dorp verschool, ha l cle wrekend© hand hem toch ge vonden Hij bekende het mes uit den zak van Merrilles genomen en Solenski daar mede doorstoken te hebben. Merrilles werd natuurlijk aan stonds op vrije voeten gesteld, en het z -u mij niet verwonderen, wanneer hij weldra met Marie Devreux ver loofd was. Hij en ik zijn beste vrienden hij zegt, dat hij aan mij zijn leven te darken heeft. Ik weet liet echter be« ter hij dankt zijn leven aan de blik* sen «fotografie. LN.-Br.") Vonkjes, Torpedo-projectielen verlaten de lancoerbuis met een aanvangssnel- heid van 40 mijlen per uur (ongeveer 67 K.M.1 Twee blinde meisjes uit een blin- (len-instituut hebben onlangs een voorstelling gegeven op rolschaatsen en een schaatswals uitgevoerd. Het Leger des Heils is voortgeko men uit een Zendelinggenootschap, dat in 18G5 door generaal Booth te Londen werd gesticht. Om een eind te maken aan de pa paverteelt en het gebruik van opium in China, wordt de teelt elk jaar tot op oen tiende teruggebracht. Wie na 1916 nog daarmee doorgaal, wordt verbannen. Orville Wright moet gezegd heb ben, dat hij kans ziet een aeroplane te bouwen, die )één mijl kan stijgen gedurende 25 uur 30 A 40 mijl aflegt en meer dan twee passagiers mee neemt. In den Atlanlischen Oceaan liggen 16 telegraafkabels. In Tokio bestaat een boeven-archiet, waarin de streken van meer dan 150.000 misdadigers opgenomen zijn. Er bestaan niet minder dan 128 verschillende hagedissoorten. De Japansche vorsten vormen een onafgebroken dynastie van 650 jaar v. C. af; de tegenwoordige Keizer is no. 121 van zijn geslacht. 14 - 205, 27 - 16 27 82 i 21 26 17 28-23 17 32 43 i 25!! Zal zwart met 12 -18 voorlga&h (zie fliiagrara), trachtende het yield 23 4e bemachtigen, dan volgt 12-18 28-23 19 43 13 8 17 80 110 5 14 27 - 21 10 127 32 12!! Zal zwart 12 - 17 spelen' (zie 'dia gram), dan is dit eveneens uadee- llg, b.v„ t 27 - 21 16 2Ï 32 12 8 17 23-23 19 89 30 10 5 14 4323!! Zal zwart 11-17 spelen (zie ma- gram), dan wint wit terstond een feschijf met 28 - 23. 30 10 en 43 23!! Wij zien dus, dat zwart voortdu rend moet oppassen, en niet de groot ste voorzichtigheid moet blijven spe len, daar bijna in elke richting hin derlagen zijn geplaatst. Verder behoeven wij er niet op In te gaan, daar zij, die eenlgszius met het positiespel bekend zijn, terstond zullen toestemmen, dat zwart bij de geringste afwijking van hat juiste 6i>el, in slechte conditie staat, en bij den -minsten zwakken zet nadeel be komt, terwijl daartegenover wit zijn spel ln alle opzichten krachtig kan ontwikkelen, en voortdurend het spel yan zwart kan blijven bestoken. De Haarlemsche Damclub houdt hare bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8 tot 12 uur in de bo venzaal van Café Suisse. S mede- Straat 19. (Ingang naast het café). Liefhebbers van het Damspel zijn steeds welkom. Door de fotografie gered Vader. zei mijn zoon Donald op zekeren dag, vader, hoe kon ik toch den bliksem fotografeeren Men weet niet wanneer hij komt, hij houdt ook niet lang genoeg aam De bliksem fotografeert zichzelf J het best, jongen, hernam lk. Ge \behoeft slechts in oen onweer bij Jjtachl een voorbereide plaat in te zet- 75», de lenzen onbedekt te laten en 't toestel omhoog te richten. De eerstko mende bliksemstraal zal op de plaat werken. Verder niets, meende Donald. Hoe eenvoudig. Dat zullen wij zoo •gauw mogelijk beproeven. Goed, doch wij moeten eerst een onweer afwachten. Maak In elk geval de platen gereed, zei ik. Wij behoefden niet lang te wach ten. want reeds den volgenden nacht woedde een vreeselijk onweer. Het begon om elf uur. Donald stormde cle kamer binnen en riep Kom, spoedig, vader, het blik semt hevig. Ik heb alles gereed ge maakt. Het venster onzer slaapkamer is het best geschikt voor de opname. Ik moet bier bijvoegen, dat ons hu's omtrent tien schreden van den weg staat en de bedoelde slaapkamer op de straat en de gemeenteweide uit ziet. Donald had reeds een menigte pla ten gehaald. Eén fotografie zal toch zeker ge lukken, zei hij. Spoedig bralt het onweer met alle heugbeid los. De ratelende en ver blindende bliksemstralen doorkliefden de donkere lucht. De platen werden do een na de andere gebruikt, en juist toen ik de laatste inzette, zeide Donald Zouden wij niet eens de gemeen te-weide bij weerlicht fotografeeren Ik ben nieuwsgierig hoe ze er zal uit zien Ik richtte liet toestel op de weide, en nauwelijks had ik dit gedaan, of een hevige bliksemstraal verlichtte de streek en een vreeselijke donderslag volgde. Ik ben blij, dat het voorbij Is, zei Donald. Ik zou niet bij zulk een weer aan het venster blijven. Ga naar bed, zei ik. mor gen zullen wij de platen nazien. Goe den nacht. Den volgenden -morgen werden wij heel vroeg door een hevig gebel ge wekt. Toen ik naar beneden ging en opende, vond ik de politie voor de deur. 8. De slak. 9. De wederhelft. 10. De tijd. 11. Ze hebben belden een titel- 12 De molenaar. 13 De torenwachter* 14. De tamboer. 15. Zwart. Goede antwoorden ontvangen van Zus Duursma 15. Jan en Roeland van Vendeloo 12. Nanne Nauta 14. Johannes Raatgever 8. Jo en Frans van Egmond lu. Tinus Bonke 10. Giljam Lokerse 15. Pier Heidweiller 6. BEGRAVEN VOORWERPEN UIT DE KEUKEN. 1. Bouke, tel jij eens even do reke ning op. 2. Hier Is pa, nu gaan wij eten. 3 Wat had Jaap een malle pels muts op, vond u niet, Moeder 4. De boeren kwamen met zeisen en hooivorken, om de soldaten te ver drijven. 5. Bordeaux is een stad in Frank rijk. 6. In het najaar bemesten de boe ren bet land. De mand met Boeken. (Naar het Engelsch)* zins dom gelaat vloog een levendige, vroolijke trek. Hij liet de goudstukken zoo snel in zijn zak glijden, dat zelfs zijn moeder het niet opmerkte, en hield toen het papier bij het licht. Hij was opge groeid met den Graaf en kop lezen. Wat hij las gaf hem voldoening. Hij rolde het papier vlug op en verborg het in de voering van zijn muts. Toen wendde hij zich tot zijn moeder, die bij het vuur zat te snikken, en zei „Kom, Moeder, houd je goed 1 De Graaf is nog niet dood en de hemel geve, dat hij nog vele jaren bij ons blijft. De fieule heeft nog meer dan die taart gezonden en ik ga dadelijk op weg. Meer wil ik niet zeggen hoe minder iemand weet, hoe beter in deze angstige dagen. Maar mocht u in twee of drie weken niets van mij hoonen, word dan maar niet onge rust, Jolin zal zich niet gemakkelijk laten vangen." - De oude vrouw had vertrouwen in haar grooten, sterken zoon, die sol daat, reiziger, strooper en van alles geweest was, want zonder iets te vra gen stond ze op, nam een ransel van den muur en begon met iets van de oude veerkracht het vol te pakken met brood, worst en kaas, terwijl John een paar zakpistolen nakeek en ia orde makte en toen kalm een ste vig maal nam met een kruik schui mend bier er bij en een flink stuk van Elsbeth's zandtaart toe. Toen nam hij hartelijk afscheid van zijn oude moeder, inniger misschien dan iemand den forschen John Dunn aan zou zien, deed de voordeur open en verdween in de duisternis. (Wordt vervolgd). IIL Geheel de omtrek van liet oude kasteel Wintoun was in rouw gedom peld toen de boodschapper Yan den Koning daar met zijn zwaar gewa pende soldaten aankwam, en de tij ding bracht, dat de goede Graaf, die algemeen bemind was, ter dood was veroordeeld, omdat hij deel genomen had aan den opstand der Jacobijnen, eu dat binnen veertien dagen het von nis voltrokken zou worden. Met trillende handen hielpen de oude portier en zijn vrouw den vreemdeling, om de zware boeken in te pakken en op te laden en in het oude tuinmanshuis zat Margaretha Dunn te schreien van aandoening bij het kleine cadeautje, dat haar gege ven was. Haar zoon John, een groote, for- sche kerel in de kracht van zijn le ven, die op den noodlottigen dag van de gevangenneming liad weten te ont komen, stond naast haar met de wanhoop op het gelaat. Hij was van zijn kindsheid af met den Graaf op gevoed. „Ik wou, dat ik met hem gevangen genomen was en sterven moest in Londen", gromde hij, „inplaats hier werkeloos te moeten afwachten I O, die ellendige Engelschen Och, Moe der. wat zei u ook Had freule Els- beth geen andere boodschap meege geven, dan dat de taart dadelijk op gegeten moest worden „Ach hemel'', jammerde de oude vrouw, „hoe kan IK taart eten. ter wijl de Graaf, onze goede Graaf, die als kind reeds bij niijn schoot speel de, nog vóór de niaand om is ont hoofd zal zijn Maar John luisterde al niet meer. De taart om en om draaiend en haar met een onderzoekend gelaat van alle kanten bekijkend, kreeg hij plotse ling een eigenaardig plekje in 't oog, een plek, alsof daar een stukje uitge sneden en weer ingezet was. Met één slag van het jachtmes, dat aan zijn gordel hing, sneed hij de taart in tweeën en bemerkte, dat zijn vermoeden waarheid had bevat, en dat een stuk papier en eenige goud stukken er in verborgen waren. In één oogenblik was zijn houding geheel veranderd. Over zijn eenigs- geheel naar zijn zin was, inviteerde hij den koning om te komen kijken, en deze gaf hem zijn dochter tot vrouw. Maar de oudste broeder was Ja- loersch en eens op een dag stal hij den molen en vluchtte er mee op een schip, om naar een ver land te gaan, waar zijn broeder hem niet vinden kon. Hij was koopman in zout, en vroeg den molen „Geef mij zout, steeds meer zout", want dat wilde hij dan verkoopen. En de molen gaf zout. Maar toen hij zooveel zout had, dat hij het niet meer op kon bergen, wist hij niet, hij het molentje weer stil moest laten houden. En de molen gaf zout, steeds meer zout. En het schip werd zwaar der. steeds zwaarder. En het zonk dieper, steeds dieper. En alle men schen, die ex op waren, verdronken. Eindelijk lag het op deri bodem der zee En nog steeds gaf het molentje zout, altijd meer zout En aangezien er niemand op den bodem der zee is, die het weer kan laten ophouden, ligt het er nu nog Eii nu begrijpt ieder zeker wel, hoe hst komt. dat het zeewater zout is. Brievenbi' Waarom het Zeewater zout is. Er waren eens drie broeders, die alle drie graag wilden trouwen met een zekere prinses. Daar dit natuur lijk onmogelijk was, besloot de ko ning zijn dochter te geven aan hem, die zich in korten tijd het grootste fortuin verwerven kon. De jongste van de drie was de arm ste en hij vertrok met de wanhoop in het hart.'Hij had nog net genoeg geld en levensmiddelen, om eenige dagen van te leven, maar wist niet, wat hij verder beginnen moest. Terwijl hij moedeloos verdei- liep, zag hij onder een boom een man zittendeze zag er zóó vermoeid en hongerig uit, dat de broeder niet voorbij kon gaan, zonder hem iets te geven. Hij nam een stuk brood, sneed wat van den ham, dien hij bij zich had en gaf dit den oude. Uit dankbaarheid vroeg deze hem, of hij wel wist, dat hij met dien ham zijn fortuin kon maken. Verwonderd schudde de broeder het hoofd en vertelde waarom hij daar juist zoo naar verlangde. „Een kwartiertje verder", zei de oude man, „staat aan den kant van den weg een eik. Deze is hol, en als gij de opening aan den linkerkant inklimt, ziet gij vanzelf den weg, die naar de woonplaats van eenige dwer gen leidt. Deze dwergen zijn zoo dol op ham, dat zij u er alles voor willen geven, wat gij vraagt. Maar vraag dan niets anders, dan het oude mo lentje, dat achter de deur staat. Wan neer gij dit hebt, draai dan de kruk om, en noem op wat gij hebben wilt. De molen zal het u geven." Verheugd sprong de broeder op en liep verder. Nu zou hij zeker de Prin ses krijgen Hij vond alles precies zooals die oude man het hem voor speld had. Hij klom in den boom en al spoedig kwamen de dwergjes van alle kanten op den geur van den ham aanloopen. Zij boden hem van alles aan, maaT hij wilde geen stukje geven, vóórdat hij het molentje had, en eindelijk gaven zij het hem. Toen zocht hij met het molentje mooi plekje op en wenscht© zich een paleis en piles wat noodig was om het prachtig In te richten. Toen Eet (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten worden gezonden aan Mevr. VENEMA—v. DOQRN, Wa. genweg 88, Haarlem). BEPPIE M. Ik feliciteer je wel, hoor, dat het examen goed is afgeloo- pen. Is de doos mooi en heb je haar dadelijk in gebruik genomen En vin.! je het nu niet saai, dat je de meisjes, waarmee je in de klas geze ten hebt, nooit meer spreektJe bent nu thuis zeker druk aan het werk, is 't niet Hoe is het met de kleintjes, en verlang jè niet naar de volgende week ZUS D. Het begint in Bloemen- daal nu zeker al aardig herfstachtig te worden. De kleuren in liei. bosch ziju zeker prachtig. Je wandelt zeker weer alle dagen, 't Was jammer, dat je liet in Amsterdam niet erg mooi trofmaar daar kom je toch zeker nog al eens 1 Ben je al begonnen voor onzen wedstrijd HERMAN B. Nu komt jouw keu rige brief aan de beurt. Herman word je wel eens geholpen met het spellen van de moeilijke woorden, of schrijf je zoo'n brief al haast alleen Vind je de raadsels in die undone krantjes moeilijk Ik kan me begrij pen, dat je naar je verjaardag ver langt. Het valt, geloof ik, juist op een Zondag, is 'L nietdat is een leuken dag om jarig te zijn, hè, want dan zijn ze allemaal thuis. Gaan jullie dan spelletjes doen HENDRIK R. Het is best, als je met ons meedoet, Hendrik. Ben een neefje van Hendrik Versteeg JOHAN K. Waarom komt dat raadsel niet uit Ik vind liet rapport prachtig, hoorVond Moeder liet ook niet mooi Kr ij gen jullie er iede re maand een Vind Mijnheer niet, dat je sclirijven vooru'tgaat Ik vind dat je briefjes hoe langer hoe netter worden. ERNST M. De nieuwe raadsels ziju goed. NANNE N. Kan je goed timme ren. Nanne En hebben jullie geerl leege kistjes thuis dan wed ik, dat Ja er wel een kamer, winkel, of wa gentje van maken kan. Heb jij ver leden jaar niet een leidsel gemaakt? Misschien kan je ook wel 't een of an dore spel maken. Als je je eens goed bedenkt, vind je wel iets, denk ik. JOHANNES W. R. Nu, jij hobt een heerlijken dag gehad in Amster dam Ik had ook wel met Je mee go- wild Was je vroeger nog nooit In het Aquarium geweest Kon het water niet door die regenjas heen, of waarom lag hij daar zoo Doe jij ook met den wedstrijd mee De strikvragen zijn goed. .TO en RUURTJE A. Zoo, vond ie do raadsels deze week weer wat las tiger Ik geloof niet, dat ik van jul lie nu nog inadsols in voorraad heb. Als jo weer eens mooie weel, moet je ze maar eens zenden. Ja, ik dacht wel, dat je dit boek mooi zoudt vin den. CATOOTJE v. B. Ik vind het aardig, dat je er zoo'n pleizier in hebt, ©n dat hij zoo leuk wordt, lk begin er heusch ook nieuwsgierig naar te worden. Is Cor al besloten Het noemt wel heel wat tijd in be slag, maar die tijd is ook goed be steed. vind je niet? GERDA K. en CORRIE V. Nu Je de oplossingen ziet, weet Je zeker wel hoe het laatste raadsel bedoeld was. is 't niet Je mopt soms echt raden, hè Nu, daar zijn liet ook raadsels voor. AALTJE en SIEBE II Goed, be denk nog maar eens wat begraven plaatsen, als je weer eens tijd hebt lk ben eigenlijk wel nieuwsgierig naar wat je onder handen hebt, maar het blijft zeker een verrassing voor me. is 't niet Helpt Siebe je ook mee WILLEM DE K. Weet je niet, wat je maken moet, W»m Ja, ik weet niet, wat je goed kent. Kun je van oen oude (boos of kistje niet een pakhuis of ves.ing makon Of een poppenkdmer En als je niet met eon figuurzaag kan omgaan, maak jo de meubeltjes er in van bordpapier. Zon dat gaan, of weet Je zelf nog iet3 anders lleb je ook broertjes, of zus jes. die je mee willen helpen Samen werken is veel gezelliger. Of doel Cor D. mee Dan kunnen jullie misschien wel een poppen-ledikautje maken, en dan naait Annie do dekentjes er in van oude lapjes. MEINOUDJE K. Vind je de be graven plaatsen of strikvragen ook aardig Misschien kan jo er zelf wel eens een bedenken. A. v. d. P. Ja. je hoeft niet met alles mee te doen. Een heeleboel kin deren zoeken er de wedstrijden uit, die ze liet aardigst vinden. Bedenk je ook zelf wel eens raadsels JO ©n FRANS VAN E. Schrijf je veel op de schrijfmachine En gaat liet nu al gau.ver dan gewoon sclirij ven Je moet je zeker er veel in oefe nen, maar ik vind, dat je heel wei nig vergissingen gemaakt hebt. Breng dit. boek maar weor eens terug, dan zal ik de andere, ale ze thuis komen, voor je bewaren TINUS B. Ik zal het raadsel wel eens aan Cato meegeven, dan kun je het er zelf bijschrijven. Ja, ik heb ooi', gezien, dat de benkenooten bijna allemaal leeg zijn. Smaken ze niet naar den rook, als ze daar den ge- heelen winter hangen Waar gaan jullie nu Zaterdag naar toe om te zoek |.i GILJAM L. Dit zijn aardige be graven dingen. Ik heb ze maar dade lijk geplaatst, zooals je ziet. Ik wil graag golooven, dat je in het circus erg gelachen hebt. Do clowns zijn ook altijd vermakelijk, vind je niet? Vond je die honden niet prachtig, of waren die er op dien avond niet PlëR H. Deze strikvraag heeft er al owns in gestaan. Bedenk er nog maar eens een. Mevr. VENEMA—v. DOORN. 25 September 1909.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 15