HAARLEM'S DAGBLAD. TWSg.^° ïïaarlemsche Handelsvereeniging Haarlemmer Halletjes Gordgik. blj Son. Beil. Tan It Nov. IBM. Da Haarlemscbe Handelsvereehi- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haartemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. Do voordeelen, die de Vereeniging Buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe Jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- glng bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatiën voor ben in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook In proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ed 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Menens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor inc&sso'B door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te Innen. De kosten van informatiën naar buiten do stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding ls toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het ai- geloopen jaar gegeven. In Juni en Juli 1909 zijn 50 vorde ringen tot een bedrag van 952.81 1/2 betaald; 13 vorderingen worden afbe taald, 10 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art. 7 dient het geheim der dj sten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. WekelUksch Bearsoverzicht Tan Harens Tielaman. WEEKBERICHT TOT 25 SEPT. 1909. De verwachting van een ongunstl- gen bankstaat, welke einde der vorige week een weifelende tendenz in het leven riep, heeft opnieuw voor een hausse-stemming plaats gemaakt, toen bleek, dat in plaats van een de ficit do reserve met 7.590.000 dollar was toegenomen. Overigens hebben zich geen nieuwe factoren voorge daan, en bestaan de motieven, welke door de hausse-manipulanten ge bruikt worden om het eene fonds na het andere op te zetten, meestal uit geruchten omtrent het separeeren van fondsenbezit en spoorwegbedrijf en di- videndverhoogingen. Zoo werd de hausse in Milwaukee op het eersto ge baseerd, terwijl Southern Pacific op dividendgeruchten scherp kondenver- beteren. Wat Milwaukee aangaat, zoo is gebleken, dat de geruchten geheel en al uit de lucht gegrepen zijn, en moest dit fonds dan ook een gedeelte der behaalde rijzing weder prijsgeven. De fluctuaties in Union Common zijn veel kalmer gewerdendaarente gen bestond meerdere belangstelling voor do lager genoteerde fondsen, Erie Common en Southern Common, terwijl Rock-Island en Missouri eer verwaarloosd waren. Hoewel bij de Amerikaansche markt alles van tendenz afhangt en mendu9 een ruime blik over de heerschende condities aan een specialiseering van enkele fondsen moet laten vooraf gaan, wenschen wij toch de aandacht te vestigen op Denver Common. De voltooiing der Western Pacific na dert haar einde en zal de Denver Maatschappij groote voordeelen hier van trekken, daar zij hierdoor onder de transcontinentale lijnen zal belmo ren. Voor degenen, die fonds mee naar huis wenschen te nemen, en ge duld willen oefenen, houden wij Den ver Common een van de meest kans rijke laag genoteerde fondsen. Canadeesche Spoorwegwaarden vast, vooraj Canada Pacific op de gunstige Spoorweg-ontvangsten. Trunk-waar- den onveranderd. Geruchten omtrent een dividendver- hooging der Common Steel tot 4 a 5 en omtrent plannen tot een nieuwe re geling, van het fondsenbezit, die den aandeelhouders geheel ten goede ko men, deed den koers tot 84 naar bo ven gaan. Misschien zijn die geruch ten waar en bestaan er weer conver sieplannen, maar zeker is bet, dat de Steel-Trust enorme bestellingen beeft ontvangen en dat de IJzer- en Staal- prijzen blijven stijgen. Het is mogelijk, dat de verecnigde groote bankiers, de koersen nog meer weten op te drijven, maar dat opdrij ven heeft ook zijn grenzen en zeker ook zullen zij zich ten laatste weer van hun bezit wenschen te ontdoen. Indien het publiek, dat zich lang ont houden heeft, maar thans, naar gek nield wordt, weer als kooper begint op te treden, werkelijk bereid mocht zijn de vroeger tot lage prijzen verkochte fondsen op de tegenwoordige opge schroefde koersen terug te nemen, zal dit wel gelukken. Doch daar het zoo dikwijls reeds een dure les heeft ge- had en toch wel iets geleerd zal heb- ben* bestaat er alle kans, dat de groote meerderheid zich blijft onthou den en dat de gelden der door de ban kiers gecontroleerde banken nog ge- ruimen tijd aan handel en Nijverheid zullen omtrokken blijven. Dit laatste is een groot gevaar, want do geldmiddelen te New-York zijn reeds bel vngrijk verminderd en of schoon belangrijke bedragen in bet buitenland werden opgenomen, blijft de vraag voor het binnenland steeds aanhouden. De vermindering der geld middelen heeft weer de aandacht ge vestigd op de gebreken van het tegen woordig bauksysteem en de wensche- lijkheid aan de oprichting van een groote Centrale Bank doen bepleiten, waarover wij reeds vroeger te dezer plaatse schreven. De Cultuurwaarden bleven de gan- sche week met weinig affaire, slechts enkele fondsen gaven een verbetering te zien, o. a. de Handel-Maatschappij en Lappen Vorstenlanden men ver wacht over het algemeen wel betere markt in deze afdeeling. In de mijnwaarden verhieven zich de Singkep Tin en gewone aandeelcn Ketahoen. de overige markt bleef zon der veel handel, speciale berichten kwamen niet in. Koninklijke Petroleum en Dordt- sche ongeanimeerd verloren pl. m. 4%. De gewone Perlakken A en B. ver beterden zich op het einde dezer week na ee-nige dagen afbrokkelende koer sen te hebben gegeven. Da claims va rieerden tusschen 19 en 12 en wer den geregeld verhandeld. De verwach ting is, dat de aanstaande leening een gunstig onthaal zal hebben. Tabakken met wednig handel, doch niet ongunstig gestemd. De verwach ting is, dat de beste soorten zich lang zamerhand boven hunne hangende koersen zullen verheffen. De absurde rijzing in den Cokesoven werd giste ren staan gebracht en gaf een daling te zien van 170 als gevolg van een handige beursmanoeuvre, welke men voor eenigen tijd geleden ook op de Sepingans heeft toegepast. Het weinige vertrouwen in dit fonds zal nu wel geheel geschokt zijn en zal het maken van meerdere slachtoffers wel verhoeden. Geld op prolongatie bleef ruim, yo- rieerende tusschen 1 en 2%. Esperanto. XXII. DAGELIJKSCHE GESPREKKEN. Zeg eens, heeft de waschvrouw mijn waschgoed gebracht? Diru do, cu la lavistino alportis mian tola/'on? Ja, Mijnheer, Hier is de rekening: 4 overhemden, 4 nachthemden, 10 boorden, 8. paar manchetten, 10 paar kousen, 5 onderbroeken en 14 zak doeken. Jes, Sinjoro. Jen la kalkulo kvar tagcemizoj, kvar noktcemizoj, dek ko- lumoj, ok paroj da strumpoj, kvln kalsonoj kaj dekkvar postukoj. Hebt gij mijn kleeren schoonge maakt? Cu vi purigis miaj'n vestojn? Ja, ik heb ze goed afgeborsteld, ze waren erg vuil. Hier zijn ze. Jes, mi ilin bone hrosls, ili estis tra malpura. Jen ili est as. Ik kan deze kleeren onmogelijk aan trekken, op de broek is een groote vlek. Estos al mi neeble surmeti cl tiun vesta/onsur Ia pantolono estas granda makulo. Ik heb gedaan, wat ik kon, ik heb de broek met benzine besprenkeld en krachtig geborsteld, maar 't is mij niet gelukt, de vlek weg te maken. Ml faris mian eblon, mi surrprucis la pantolonon per benzino kaj forto Irotis, sed mi ne sukcesls forigi la makulon. Dan zal ik mijn grijze broek en mijn blauwe jaa aantrekken. Tiam mi s urm et os mian gvlzan pantolonon kaj mian bluan jaketon. En welk vest? Kaj kian v«ston? Dit hier. Och neen, het is te ver open ,neem dat; het is gesloten. Ci tiun. Ne, estas tro malfermita, ni prenu tiun, gi estas fermita. Hoe vindt gij deze das? Kiel vi trovas ci tiun karvaton? Hij bevalt mij zeer. Cl tre placas al mi. Waar hebt gij mijn schoenen gezet? Kien vi metis miajn suojn? Hier ls uw paraplu en daar zijn uw handschoenen. Jen via pluvombrelo kaj jen viaj gantoj. Goed, nu ben ik klaar. Bone, mi nun estas preta. DE VERSIERDE ESPERANTO- TRAM. Op Koninginnedag hebben de tram conducteurs te 's-Gravenhage de ge woonte, de electrisehe trams te ver sieren met vlaggen, bloemen enz. De ze versiering lokt velen naar de re sidentiestad. Gedurende den afgeloopen winter volgden enkele tramconducteurs een Esporanto-cursus; en dezen vatten het prijzenswaardige plan op een der trams te versieren met Esperantisti- sche symbolen. Beter propagandamiddel kon men niet uitdenken. Den geheelen dag reed deze tram van den Haag naar Scheveningen en terug. De conducteurs, die op deze tram reden, beantwoordden de vragen van de reizigers in de internationale hulp taal. Dat de tram veel kijklustigen lokte zoowel uit de stad als van buiten, laat zich begrijpen, als men weet, hoe zij er uitzag. De twee lengtezijden waren bedekt met wit linnen, waarop de beide wereld-halfronden waren ge- teekend, verbonden door een band, waarop geschreven stond. De wereld- hulptaal Esperanto'. Achter de we reld-halfronden zeg men gvoene vijf- puntige sterren. Onder ieder venster las men Esperantische spreuken. Van lange rieten stokken wapperden vroo- lijk 60 Esperantische vlaggetjes. Het bovenstuk was gedrapeerd met veel kleurige internationale vlaggen. Op voor- en achterbalcon las men in groote letters: „Ciam antauen' (al tijd voorwaarts) een goede zinspreuk voor een tram, voorwaart 's Avonds was de tram verlicht met aardige, groene lichtjes, to zamen vormende één groote ster. Zeer zeker is het, dat van dien da tum af het woord „Esperanto' voor geen enkelen Hagenaar een onbeken de klank is. J. H. W. IIABERMEHL. Nog wat over fls Noordpool. Eigenlijk moest er een ander hoofdje boven dit artikeltje staan, want dit opschrift zal den lezer ge- wisselijk afschrikken, na al de ko lommen Noordpool-kopie, die de jour nalisten hun goedwilligen getrouwen te slikken hebben gegeven. Al etende komt de eetlust, maar helaas ook wel eens een overladen maag en voor velen is „inzake"' de pool-historie den zeer onaangenamen toestand nabij, dat het brein overvuld is en zij van geen aardas-eindpunt meer kunnen hooren. Zoo verwonder ik me dan ook ge heel niet over het bericht, dat een Ecgelsche dame, lady Blount, tot de reactie-conclusie is gekomen, dat er... geen polen zijn. Dat is immers lieel eenvoudig De aarde is een plat vlak en daarbij heb je heelemaal geen last van lichaams-assen. Derhalve zijn er geen uiteinden aan die niet-be- staande assen mitsdien is ons pla neetje, dat we zoolang voor een goed ronden bol hebben versleten, totaal P00II006. Een troosteres, deze dame, voor met veel pool-histories gekwelde geesten. Evenwel, behalve deze vernuftige Britsche, zijn er nog heel wat nor maal-denkenden, die het veiliger vin den op een bol, dan op een vlak te huizen. En sommigen hunner inte resseert het wellicht, wat Dr. II. Blink, privaat-docent aan de Leidsche Huogeschool, mij op zeer welwillende wijze meedeelde, toen ik hem dezer dagen in zijn woning in Den Haag kwam vragen om een interview. Want hoeveel er ook over deze aan gelegenheid geschreven is, er ont brak toch nog altijd wat aan, name lijk een oordeel van een Nederlandsen deskundige. We hebben gelezen, wat Amerikaansche geleerden dachten, Wivt die uit vele andere landen schre ven maar van onze eigen mannen van naam hadden we maar ternau wernood eenig geluid gehoord. Of dezen niets te zeggen hadden over dit vraagstuk Een antwoord te krijgen op die vraag was het doel van het bezoek. Dr Blink lachte eens, toen 't daar over kwam. ..Ja, ziet u, ik heb eon paar maan den geleden een artikel over het Zuid- poo!-vraagstuk geschreven in „Vra gen van den Dag" waarvan Dr. Blink redacteur is en de gegevens, die we nu van Peary en Cook heb ben. zijn niet voldoende, en deels on juist overgebracht, waarschijnlijk", aldus begon de hoer Blink. Een oordeel vestigen kon hij nog niet, om de gemelde redenen. „Gelooft u een van beiden meer dan den ander „Neen, daar heb ik geen reden toe I Ik kan mij wel voorstellen, dat ze er beiden geweest zijn. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat beide ontdekkingsreizigers ons maar wat wijs maken maar ik kan niet aannemen, dat iemand zóó kan zijn. dat hij na maanden en maanden in de volslagen eenzaamheid vertoefd te hebben, in de bewoonde wereld te rug kan komen met zulk een leugen, vooral niet dergelijke koene ontdek kingsreizigers. Peary's houding te genover Cook had Dr. Blink echter wol ©enigszins teleurgesteld. Zooiets had hij van hem niet verwacht. Evenwel, wantrouwen koesterde on- zj zegsman niet, ook niet na do le zing der beknopte reisbeschrijvingen van beide mannen. Veel er in was hem onduidelijk, zelfs onbegrijpelijk, maar overigens deelde Dr. Blink niet zoozeer de inge brachte bezwaren. Mén heeft bijv. beweerd, dat de plaatsbepaling niet geschieden kon, zender zeer nauwkeurige instrumen ten. Natuurlijk zou dat bezwaar op gaan, als men het mathernatisch- juiste poolpunt wildo vinden. Maar dat is eigenlijk voor do wetenschap van geen belang. Het is voor haar alleen do vraag, om do kennis van de geheelc Poolstreek, en niet alleen van het enkele poolpunt, te vermeer deren. Met dc instrumenten van Cook b.v. kon men gerust plaatsbepalingen verrichten en eindelijk zeggen Zoo om en nabij ben ik nu op de Pool- broedle. E11 zelfs zonder die instru menten kon dat, als er maar een stok bij do hand was. Immers, als men op de Pool ls, dan bewegen zich alle hemellichamen, ook tie zon, evenwijdig aan den hori zon. Een gevolg daarvan is, dat de schaduwen aan de Pool altijd even lang zijn. Door nu eenige keeren de schaduwen van den stok na te gaan, kan men zien, of men ongeveer aan de Pool is. Ook het zoeken der noordelijke richting achtte Dr. Blink niet zulk een onoverkomelijk bezwaar. Men weet, dat de magneetnaald van hel kompas zich niet richt naar de Noord pool zelf, doch naar de magnetische pool, die eigenlijk van huis uit een zwerfster is, omdat zij nooit op een vaste plaats te vinden is, welke on rustigheid in verband staat met de veranderingen in het aardmagnetis me. Gaat men 1111 niet een kompas op reis, dan gaat alles goed tot aan de breedte van do magnetische pool. Maar dan Verder gaand, blijft de magneet naar de gepasseerde pool wijzen. Men kan er dus geen noord- richting meer op vinden. Ha- wisten nu Cook en Peary, wel ken weg zo uit moesten naar de Noordpool vroeg men zich af. D-- Blink nu merkte op, dat om 12 uur over dag do zon in het Zuiden staat en om 12 uur des nachts iu het Noorden. Gedurende den Pooldag nu schijnt de zon nacht en dag. Dan kan men dus zien, waar de zon op de ge noemde uren staat en daaruit onge veer de richting is te bepalen, die men moet volgen. Wat nu die Poolreizen voor nut hadden voor de wetenschap en ook voor het practische leven Het zoeken van de Pool zelf met het doel, dat punt het eerst betreden to hebben, achtte Dr. Blink voor een deel een quaëstie van sport. Een ze ker merkwaardig en eigenaardig doel, waarvan de wetenschap profi teert. doordot meteen de kennis van de Poolstreek grootor wordt. Elke reis geeft meer ervaring in dit op zicht, hoe men het geschiktst den weg naar dat hoogste noorden vindt. Daardoor zullen in de toekomst meer dere succesvolle reizen worden on dernomen en zal men van den eens geganen weg afwijken, teneinde ook uit andere richtingen het doel te be reiken. Op die wijze kon het Poolge bied meer en meer onderzocht wor den. En dat is voor de wetenschap van veel belang, vooral voor de ken nis van hei klimaat, niet alleen daar in 't noorden, doch ook voor Amerika en Europa. Immers ons klimaat wordt beïnvloed door het klimaat in bedoeld gebied. De ijsbergen aan do Groenlandsche kust drijven na het losraken naar de banken van Newfoundland en ver oorzaken koude stroomiugen, die dwars den Atlantischen Oceaan over oak naar Europa komen, onder daar toe gunstige luchtstroomingen. Die ijsbergen bij Groenland staan in con tact met het gletscher-ijs op het land en dit weer met liet pool-ijs. Verder kan men uit do fossielen in de gevonden gesteenten komen tot de kennis van vroegere klimaten. In Groenland wijzen dergelijke fossielen op een warmer klimaat. Dan is er do quacstie omtrent de schommelingen van do aardas, wel ke mede in verband staan met kli matologische veranderingen. Ook is men nog onzeker over de richting van de Poolwinden, welke natuurlijk weer invloed uitoefenen op de luchtbewegingen ten onzent. „Zou er clan ook, door die meer dere kennis, kans bestaan, dat men kwam tot het doen van juistere weer voorspellingen was dc laatste vraag. Nu, Dr. Blink toonde zich zeer scep tisch ton opzichte van die voorspel lingen in 't algemeen. Wat deze vraag betrof, zou hij echter meer verwach ten van een waarnemingsstation in den Atlantischen Oceaan. Wanneer men aan de Pool zulk een station zou kunnen vestigen, zou dit natuurlijk van groot belang zijn. Maar daar is uit den aard geen quaestie van. Dr. Blink was aan het eind zijner mtdedeelingen en ik aan dat van mijn vragen. Wat niet zeggen wil, dat er niets meer te zeggen 011 to vragen vel. Integendeel, maar voor een interview was 't wel 1 EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. In Zandvoort wordt nu weer gere- questreerd om een gemeentelijke wa terleiding. Als je dat leest zeg jede zncnsch is klein en onbeduidend en weet zoogoed ais niemendal. Immers wanneer er ergens water genoeg voor handen is, dan wel te Zandvoort, een heel© zee vol, waaruit je> eeuwen lang xou kunnen drinken en er mee was- echen en plassen, wanneer het maar bruikbaar was. Nu zijn we zulke kranen in de scheikunde, niet waar en dat onnoo- selo vraagstuk is nog altijd niet op gelost, hoe je van zout of brakwater goed drinkwater maken moet. In 't klein gaat het best. In een laborato rium weten ze zooals dat heet slecht water to 0 z o n isee r e n, zoodat je '1 met plezier drinken zou, als je niet Wist, hoe vies 't was geweest. Maar bij groote hoeveelheden gaat het nog al tijd niet. Nu en dan leek het, of de geleerden 't to pakken hadden en pfff weg was opeens de oplos sing, verder dan ooi1, van ons af. Ik denk dat de racnschen 't te ver 'zoeken. Er zal vandaag of morgen pens een onnoozelo kleinigheid moeten gebeuren, dia ons de oogen open maakt? Moest Columbus niet optre den om on«s te leeren, hoe je een ei kunt laten staan en was 't niet noodig, «at er een appel voor Newtons neus jt>P den grond viel, om hem de wet Van do zwaartekracht te leeren Zooiets onnoozels moet er ook voor drinkwatervraagsluk gebeuren en jton zetten we aan den zeekant een voudig een paar filters neer en pom pen uit zeo smakelijk voor bijna niemendal in de huizen van de burgerij en zeggen daarbij„wat was ons voorgeslacht toch stom 1" Zoo gaat het eenmaal in de wereld elk voorgeslacht is stom geweest en van 't nageslacht weten we helaas nog niet, hoe knap het worden zal, want als we dat wisten, waren we zelf even knap. Nu moet ik er uitdrukkelijk op wij zen, dat Zandvoort op die glorieuse, maar eenvoudige ontdekking maar liever niet moet wachten, 't Zou nog wel eens een kwarteeuw kunnen du ren en in dien tijd hebben de badgas ten en de ingezetenen water noodig. Ik weet wel, dat de afwezigheid van een duinwaterleiding ook voordeelen meebrengter zijn er, die een stukje brood verdienen aan 't volpompen van de reservoirs in de huizen en ik heb hooren verluiden van bezwaren, die de eigenaars van aardappelvelden hebben tegen het onttrekken van wa ter aan den grond. Maar dat aardap peltjes-argument, heb ik ook hooren zeggen, is van zooveel beteekenis nietl 't Seizoen is 9lecht geweest. Maar als er wat meer zon had geschenen en wat minder regen gevallen was, dan zou wanneer de paar choleragevallen die we gehad hebben, wat eerder wa ren uitgebroken, Zandvoort de scha de wel ondervonden hebben. Do men- schen willen tegenwoordig een water leiding en het is onverstandig tegen zoo'n algemeene opinio in te gaan. Vooral voor een badplaats, die nooit de laatste, maar veel liever de eerste moet wezen ju 't verschaffen van ge mak en sierlijkheid aan de gasten. Ik heb eens gehoord van do vrouw van een winkelier In hoeden, dié baar mail om een nieuwen hoed vroeg. Maar manlief was niet goed gestemd en bromde iets van: „alweer een nieu wen hoedJe vriendin, de vrouw van den hótelhouder, doet 't nog met haar hoed van 't vorige jaar." „Zeker", kreeg hij ten antwoord, „maar van haar wordt ook niet ver wacht, dat ze 't voorbeeld geeft. Van mij well" En zoo is het. Westdongeradeel mag het zonder waterleiding stellen, Zand voort kan er niet buiten en ik ver trouw, dat de badplaats die nu einde lijk krijgen zal, zooals de vrouw van den winkelier haar hoed kréég, dat verzeker ik u een prachtstuk van een halven meter middellijn en wie ken zoo groot, dat de zeearend in Ar- tis, toen hij haar voorbij zag gaan, op de landen knarste van afgunst. Maar ik dwaal af. Over Zandvoort sprak ik. En het is wel eigenaardig, dat terwijl de eene moderne behoefte op den voorgrond wordt geschoven, de andere op 't punt staat te verdwij nen. Ik bedoel het gebouw 01 y m- pia, aanvankelijk voor circus inge richt, daarna voor variété-theater be stemd. Het zal niet worden afgebro ken, maar onttakeld. In do eereloge zijn de mooie meubeltjes ai weggeno men, tapijten en gordijnen in 't ge bouw zullen wel volgen en spoedig zal het een legende schijnen, dat hier ooit paarden op hun achterste pooten hebben gestaan en een roekelooze wielrijder er den „doodssprong" beeft vertoond. Ik zal niet zeggen, dat het me ver wondert. Toen /ik de eerste voorstel ling van Wulffa gezelschap bijwoon- do, heb ik me afgevraagd, hoe lang het duren zou, maar verder dan twee seizoenen heeft mijn fantasie niet ge strekt. Het aantal badgasten in Zand voort zelf is voor een gebouw met 3600 plaatsen te gering, de Haarlem mers zijn geen uitgaanders van na tuur en de Amsterdammers zijn nog niet modern genoeg aangelegd, om een trammetje van een uur heen en een uur terug voor een voorstelling over te hebben. Die ruiken, zou ik haast zeggeD, liever hun stinkende grachten, dan de geur van zee en bosch, want in Haarlem, dat zooveel dichter bij ligt, komen ze volstrekt niet zoo vaak, als men dat verwachten zou. Enfin, dat is nu eenmaal zoo. ERzbacher, de vader van Zandvoort, heeft zich daar al in vergist en vóór dat wij er niet meer zijn, zullen nog wel anderen zich er in vergissen. Dit is in elk geval een geluk, dat de stichting van 01 y m p i a aan men- schen, die 't maar slecht konden mis sen, geen cent heeft gekost. Het heele vorlies komt voor rekening van drie menschen in den Haag, die wijselijk al lang geleden nagenoeg het heele kapitaal, dat ze er in hebben gestoken, ais verlies hebben afgeschreven. Geëxploiteerd wordt het dus niet meer. De winkels zullen verhuurd worden, de kamers daarboven zullen hare bestemming wel vinden, maar liet gebouw zal leeg staan, wanneer er niet te avond of morgen een worstfa- briek of een drukkerij in wordt ge sticht. Dat is toch jammer. Groote ge bouwen voor congressen bijvoorbeeld zijn zeldzaam, in dit opzicht had Olympic voor Zandvoort nog wel nut kunnen opleveren, gezwegen nog van een enkele voorstelling nu en dan in het drukste van 't seizoen en van de kans, om er bij kinderfeesten de heele schaar in te bergen. Maar bij de exploitatie is het plezier er af. Er is in 01 y 111 p i a een water leiding, die Zandvoort zooais we za gen nog krijgen moet en er is dus ook een goede verwering tegen brand, die de gemeente om dezelfde reden niet rijk is. Ook was er voor de artisten, die in Olympia zouden optreden, goed gezorgd. Van 't tooneel af kon den zij gemakkelijk een kamer berei ken, waardoor ze op houten trappen konden komen, die hen in staat stel den, rustigjes naar beneden te wan delen. Mij is verteld, dat die niet mochten worden gebruikt en een soort paar- dentrap getoond, van 't toonee] af, die zc in geval van nood langs had moe ten gaan, maar waar ik mij niet op had willen wagen. Ja, ja, het is met die voorzorgen legen brand soms wonderlijk gesteld. Je hebt binnen- koorts en anderdaagsche koorts en C h i c a g o-f e v e r, ofte wel besmette lijke brandgevaarpaniekmaatregelen- koorfs. Eén ding is gelukkig namelijk de menschelijke elasticiteit. Dat er een groote onderneming haar poorten sluit, is voor een andere geen belet sel om zandtreinen te laten loopen. Namelijk voor de maatschappij, die een elcctrischen naam heeft, maar toch de lijnen door de Haarlemmer meer met stoom denkt te exploitee- ren. Dat raag tegenstrijdig wezen, het is ook verstandig, want voor electri sehe drijfkracht, die bij een bijzonder druk, intens vervoer loonend is, le vert de Haarlemmermeer in de eerste jaren zeker geen kans op. Zelfs niet, wanneer we aannemen, dat de Haar lemmermeerdere, die zoolang afgezon derd zijn geweest, een extra keener' zullen gaan reizen, zoodra ze uit hun isolement zijn verlost. Bloemkool, wortelen en rapen zullen in ieder ge val maar éen keer vervoerd kunnen worden die reizen niet voor hun ple zier Ik gun den IlaarlemmermeerderS hun spoor van harte en ik hoop, dat de voordeelen de nadeden ver zullen overtreffen. De laatste komen ook. Hoe meer je met dc buitenwereld in aanraking komt, des te hooger klim men je eischen, zonder dat je 't zelf merkt en tot je schrik gaan dc belas- tingen omhoog, zonder dat je weet hoe! Daar krijgen ze nu in den Haag ervaring van. Allerlei lang uitgestel de dingen moeten nu gedaan worden, een inkomstenbelasting is op til en nu begint men zich in 't Haagje bezorgd te maken over den uittocht van be middelde burgers, die wel eens zou kunnen gebeuren, wanneer het per centage wat hoog loopt. Wij Haarlemmers kennen die pe riode, we zitten er middenin. Voor ons is 't een beetje tragl-komisch, dat nu den Haag, d'a onze minste concur rent niet was, zelf in 't gedrang gaat komen. Is 't Schadenfreude? Ik hoop het niet, want dat is een leclijke eigenschap. Maar allicht kan liet go val er toe bijdragen^ dat do regeering eens wat meer gaat doen voor den nood der groote gemeenten. Do Haag- sche gemeentebestuurders zitten im mers zoo dicht bij 't vuur 1 FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5