Als gü uw kind Uit die Omstreken Met den aan ge naams ton indruk van jnijn vrlondelijken inforcnutor scheid- Se ik. 'Aan „Vragen van den Dag" la nog Jiet volgende staatje ontleend, dat een merk waardig overzicht geeft van „De menscli op weg naar de Noord pool". 1553 Chancellor (Engelschman) 71 £r. 10 min. 1587 Davis Qïugfetechman) 73 gr. '?0 min- 1594 Barents (Nederlander), 77 g«*. fö min. 1596 Barents (Nederlander) 80 gr. $1 min. 1607 Hudson (Engelschman) 80 gr. 38 min. 1778 Phipps (Engelschman), 80 gr. 4S min. 1806 Scoreeby Sr. (Engelschman), 81 gr. 30 min. 1817 Scoresby Jr. (Engelschman), tol.m. 82 gr. 1822 Scoresby Jr. (Engelschman), pl.m. 83 gr. 1834 Graah (Deen), over 83 gr. '1876 Markham (Amerikaan), 83 gr. §0 min. 1882 Lookwood (Amerikaan), 83 gtr. 24 min. 1895 Nansen (Noor), 86 gr. 14 min. 1906 Cagni (Italiaan) 86 gr. 33 min. '1906 Peory (Amerikaan), 87 gr. .6 min. .Wie sluit nu 't lijstje? Peary (Amerikaan) 90 gr. Cook (Amerikaan) 90 gr. Of beiden - 1 JAC. C. M. Jr„ INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cis. per regel. DE AFSTAND TUSSCHEN AMSTEI? DAM EN HAARLEM. De afstand tusschen deze beide plaatsen is niet zoo groot, dat de goede ondervinding van een inwoner Van Amsterdam voor ons onwelkom «tou zijn. Het onderstaande mag goed nieuws genoemd worden. De Heer J. Glas, Wittestraat 51 te Amsterdam, doelt ons mede: „Eeni gen tijd geleden deed ik een zware val en na dien tijd heb ik me niet meer gezond gevoeld. Ik kreeg ver schrikkelijke rugpijn en een afgemat 'gevoel door al mijn leden. Ook suk kelde ik veel met hoofdpijn en duize ligheid. Mijn voeten waren altijd ijs koud en ik had er vaak stekende pijn in. De urine bevatte gewoonlijk een donkerbruin, zanderig bezinksel. Meer en meer sukkelde ik achteruit en kon nergens baat vinden. Ik sliep 's nachts ellendig en kon me niet buk ken en haast niet moer eten. Ten «inde raad liet ik mij in het zieken huis opnemen, maar mijn kwaal 'scheen ongeneeslijk. Toen ben ik be gonnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen en terwijl geen der medicijnen mij verlichting had gegeven, onder vond ik thans spoedig beterschap. De urineloozing gescliiedde veel gemak kelijker en ik -raakte veel kwade stof fen kwijt. Ook mijn pijnen zijn sterk verminderd en schijnen Uw pillen het èenige redmiddel voor mij te zijn. Terwijl ik vroeger bij het mij voort bewegen gesteund moest worden, kan 'ik Uians weer mijn bezigheden doen .en alleen loopen. U moogt gerust dit getuigschrift publiek maken." (w.g.) •I. Glas. Hebt gij er ooit aan getwijfeld, of Uw nieren de oorzaak Uwer ziekte •Xvaren? Hebt gij pijn in den rug, het hoofd of de leden? Lijdt gij aan irheu- matiek, zwakte van het hart of wa terzucht? Is Uw urineloozing te wei nig of te veelvuldig, en is Uw water troebel of bevat het bezinksel? Ge voelt gij U immer vermoeid, prikkel baar en ternoorgeslagen? Denkt hier eens over na. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. J. Goppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaar- 'ne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haematogen. WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Stadsnieuws Onze Haarlemsche Musici en iiunne Winterplannen. Eind September, nu we aan den aanvang van een nieuw seizoen, staan nu binnenkort ook onze Haarlem- 'sche muzikale sterren weer hier en elders in ons land en ook in 't buiten band zullen optreden nu zijn we eens naar hen toe gegaan om iets betreffende hunne winterplannen te vernemen. Zoo spraken we eerst mej. IIERMINE SCHOLTEN. MJa", zei juffrouw Scholten, ,,'t is nog erg vroeg in den tijd, veel kan ik u nog niet meedeelen." 't Bleek mee te vallen, we hebben heel wat concer ten opgeteekend, hoewol het natuur lijk nog bij lange na het heele win- terprogramma niet is. Veel gaat moj. Scholten dit seizoen naar 't buitenland. Zoo zingt zij bv. in October te Berlijn, treedt op, op een concert in Düsseldorf, geeft waair- eciüjnlijk oen liederavond in Buda pest, en zingt einde Januari of begin Februari in Birmingham. .Verder gaat xij met het Hollandsch Vooaal Trio (bestaande uit de dames Mevr. Kubbinga—Burg, mej. Schol ten en mevr. Dresdend'Hont) een tournée door ons land maken, en zingt daarop In Den Bosch, Leeuwar den, Winschoten, Assen en Rotter dam; met mevr. Noordewier zingt zij in den Haag op de Christelijke Ora torium Vereenlging, en in Tiel werkt zij mede aan het Weihnacht6-0ratori- um, en zingt in Alkmaar Loots' kin derliederen, haar groote succes van verleden jaar. Vele andere concerten heeft mej. Scholten nog, o.a. twee in Rotter dam, in December en Februari, ter wijl zij Zondag a.s. met Schoonder- beek en Freyer in de Naardeosche kerk optreedt vele uitnood Igingen staan haar nog te wachten voor het nu nog nauwelijks begonnen seizoen. We willen nog vermelden, dat zij de rol van Agnes heeft in de opera „Die verkaufto Braut" van Smctana, die, alleen door ooncertzangers, on- dor leiding van Anton Averkamp, in November wordt opgevoerd. Dan gaan we over tot eeno andere Haarlemsche muzikale beroemdheid. Dat is de heer GERARD ZALSMAN die ons ook met de mededeeling ont ving, dat lang nog niet alles binnen was. Nu, dat is natuurlijk, maar wat •hij mede te deelen had was toch nog heel wat. We zullen dan maar beginnen met hetgeen het Haarlemsche publiek uiteraard liet meest interesseert: zijn optreden hier. Vier liederavonden geeft Zalsman te Haarlem, twee keer met begelei ding van Andriessen, en twee keer met die van Honk v. Breemen. De eerste liederavond is op 15 Oc- tober a.s. Dan werkt ook mee de jon ge Duitsche zangeres Elisabeth. Ohl- hoff uit Charlottenburg, die naar de heer Zalsman ons verzekerde, een buitengewoon mooi geluid heeft. In het buitenland zingt Zalsman weer veel; reeds Dinsdag a.s. te Ant werpen op het Peter Benoit-concerL 4 November zingt hij in Birming ham, 21 Februari in München, 13 Maart in Essen, twee keer in Ja nuari en April in BrusseL Verder werkt hij mede aan de eer ste opvoeringen in Nederland van een paar ni«uwe wexkcD, nl. aan de ora toria „Quo Vadis" van Felix Nowo- wiejski in Amsterdam en „Do komst des Heeren" van Joseph Ryeiand in Rotterdam en aan „Die Apostel" van Elgair, het laatste te Nijmegen op 17 Dec. Ten slotte heeft hij al vele en gagementen voor concerten in Am sterdam, Groningen, Utrecht, Den Haag, Alkmaar, Arnhem en Breda en gaat dus een druk en ongetwij feld ook succesvol seizoen tegemoet. Om nu bij de afdecling zang to blijven, memoreeren we nu ons be zoek aan mej. MARIE BIES die ons nog weinig vertelde. Zij gaat echter ook eene tournée maken, en wel met het Dameskwartet onder lei ding van den heer Van Oort Het eerste concert wouxlt te Haarlem ge geven; verder treedt het kwartet, be staande uit moj. Rrandtma, mej. Schlütter, mej. Bles en mevr. Eve- kink—Busgers nog in Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Groningen, Dordt, Utrecht, Hengelo, Zwolle en Arnhem op. Om ook wat van een koor te hoo- ren, wendden we ons voor het DOOPSGEZIND ZANGKOOR tot don directeur?, den heer J. de No bel. Deze vertelde ons dat het koor be zig is met de instudeering van de Feestcantate „Oranje Nassau" van Van 't Kruys. Deze zal gezongen worden te Am sterdam als de Koningin daar in Oc tober komt, maar in ieder geval zat het koor dit groote werk welks uit voering drie kwartier duurt een week daarna op haar eerste concert opvoeren. In Amsterdam werkt een deei van „Haarlem's Kinderkoor" mee, dat ook onder leiding van den lieer De Nobel staat. Verder wordt in den nawinter nog een tweede concert en een feestavond gegeven het 15-jarig bestaan wordt den 9en October in eigen kring ge vleid. In 't bijzonder vestigde de heer De Nobel er nog eens onze aandacht op dat liet Doopsgezind Zangkoor in de vijftien jaren van zijn bestaan nog nooit op concerten heeft medegedon gen. De jonge pianist WILLEM ANDRIESSEN. bezochten we, en hoorden van hem weer hetzelfdenog niet zooveel be kend. Voor het oude jaar had hij al veel engagementen. Den 29on September treedt hij met den violist Kleyn te Amsterdam op, den Sen en 9on October weer to Am sterdam ter gelegenheid van het 25- jarig beslaan van het Conservatorium dat gevierd wordt met medewerking van het orkest van het Concertge bouw en van die oud-leerlingen, die zich het moest verdienstelijk gemaakt hebben. Andriessen speelt dan zijn eigen pianoconcert. 12 Oct. speelt hij te Amsterdam op een liederonavond van Zalsman, 15 Oct. op don eersten liedorenavond van Zalsman te Haarlem, 26 Oct. geeft hij een piano-avond in do Kroon, 27 Oct. speelt hij to Alkmaar op een sonate avond met den violist Oushoorn. Wan neer zijn piano-avond op 26 Oct. vol doende succes heeft, is Andriessen van plan ook in do grootste steden van ons land dergelijke avonden te geven. In November treedt Andriessen in Amersfoort met ZaLsman op en speelt in Keulen zijn planoconcertvoor De cember staat ten slotte een sonate avond te Hengelo op zijn programma. Ten slotte vertelde hü ons. dat drie nieuwe liedereu, composities van hem, Juist bij den Arasterdamschon uitgever Alsbach verschenen zijn, vijf andere zullen binnen veertien dagen uitkomen. LOUIS ROBERT, de bekende organist van het Palels voor Volksvlijt, kon ons nog niet veel meedeelen. Den 3en October speelt hij op het concert van Amstel's Werkman in het Paleis voor Volksvlijt, 4 Octo ber op een concert in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam, 8 October werkt hij mee aan de opvoering van het oratorium „Quo Vadis" door de Chris telijke Oratorium-Voreeniging. Het concert te Breda, waar Robert, Zals man en Luise Sieper zouden optreden, is tot het voorjaar uitgesteld. Als waardig slot van onze „tour- née" informeerden we naar de plan- nen van het HAARLEMSCH MUZIEKKORPS, bij den directeur, den heer Ch. P. W. Kriens. Behalve de gewone Brongebouw- concerten staat daarvoor heel wat op het programma. Morgenavond speelt het corps In het Rembrandt-theater bij de opvoering van de opera Faust, 16 en '17 October te Hilversum bij de opvoering van Veiléda, den 22en en 23en mot koor in het oratorium „Tobias Ileimkehr" van Haydn, dat te Rotterdam wordt opgevoerd, voor 't eerst na de Haydn- feesten, dezen zomer te Weenen ge houden. In November werkt Kriens' corps mee aan de opvoering van „Paulus" te Deventer, bovendien zal het hoogstwaarschijnlijk vijftien con certen met solisten te Rotterdam ge ven in den Doelen en het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. We meeaten nu heel wat medege deeld te hebben over de winterplan nen van onze Haarlemsche musici, en eindigen dit artikel met hun allen veel succes op de wintercampagne toe te wenschen, tot eer van Haarlem en tot voldoening van henzei ven. Verlof Drankwet Door A. F. Peeperkorn is aan B. en W .gevraagd om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het vetrkoopen uit sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het salon van het perceel aan de Janssbraat No. 35. IJMUIDEN. HET VOORGEVALLENE MET DE HVALEN. Uit Den Haag meldt men aan het „Hbld." Vrijdag heeft de commandant van het Zweedsche oorlogsschip Hvalen, vergezeld van den heer De Dardel, attaché bij het gezantschap van Zwe den alhier, tijdens afwezigheid van den gezant optredende als zaakgelas tigde, aan het ministerie van Buiten- landscho Zaken beklag gedaan over de wederrechtelijke betreding van het oorlogsschip door den advocaat mr. Tideman en een deurwaarder te IJ- muiden. Namens den minister van Buiten- landsche Zaken werd aan reclaman ten voorloopig leedwezen betuigd over de door genoemde Nederlanders ge pleegde handeling, in afwachting van het onderzoek dat naar het incident zal worden ingesteld. TWEEDE KAMER. SUCCESSIERECHTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere regeling van do rechten van successie en van overgang bij over lijden. Do voorgestelde wijziging zal on danks de daarin vervatte uitbreiding .an de vrijstellingen aan de sohat- kist eene jaarlijksche bate van onge veer 1.100.000 kunnen brengon. De Minister vindt geen vrijheid om ecnige verhooging der belasting voor do rechte lijn voor te stellen, omdat, naar zijne meening, zoowel ao aard cezer belasting, als de omstandighe den, waaronder zij wordt geheven en de verklaringen, welke bij hare in voering in 1878 door den toenmaligen Minister van Financiën zijn afgelegd, z.ch tegen elke verhooging verzetten. Hieruit volgt echter niet, dat ook ir» de regeling dier belasting geener lei verandering behoort te worden gebracht. Bij het ontwerp is uitgegaan van net beginsel, dat de billijkheid eischt de verkrijgingen van kleine erfdeelen en legaten te ontlasten door uitbrei ding der vrijstellingen. Dit beginsel gildt evenzeer voor de verkrijgingen in de rechte lijn, maar kan voor die verkrijgingen niet worden toegepast, zonder eene daarmee gepaard gaande geringe verhooging van het percen tage van heffing voor de verkrijging van aanzienlijke bedragen. "olgiens het voorgestelde tarief zal do progressieve heffing beginnen voor verkrijgingen in de rechte ne derdalende lijn en door echtgenootcn met kinderen bij een bedrag van 50.000, voor de verkrijgingen in de rechte opgaande lijn en door echtge nooten zonder kinderen bij een be drag van 10.000 en voor de overige verkrijgingen bij een bedrag van ƒ5000, maar doordat het aanvangs- percentage lager is gesteld, zal de verhooging van de thans geheven wordende belasting, eerst aanvangen: biiv. in de rechte nederdalende lijn bij verkrijgingen van 80.000 en in de gevallen, waarin het hoogste per centage wordt geheven, bij verkrij gingen van 10.000. Bij toepassing van het voorgestelde tarief zou een gemiddelde meerdere •opbrengst per jaar verkregen zijn van 1.540.000. Hiervan zou voor uitbrei ding der vrijstellingen noodig zijn 439.000, blijft 1.101.000. HOOFDSTUK VI (MARINE). Wat betreft het personeel worden bij deze begrooting geen nieuwe voor stellen van belangrijken aard aan hangig gemaakt Wat het materiaal betreft, voor aanschaffing daarvan, zoowel voor de verdediging des Rijks in Europa aLs voor den dienst in Oost-Indië, is op deze begroot!ng, evenals yoor het loopende dienstjaar geschiedde, een bedrag aangevraagd van 4.2 millioen. Voor de Marine in Nederland wor den eerste termijnen aangevraagd voor een derde onderzeeboot en twee mijnonleggers met toebehooren, welk materieel deel uitmaakt van hetgeen, volgens de bij de vorige begjrooting ter zake gegeven uiteenzetting, nog ontbreekt aan het voor de defensie van Nederland aan de zeezijde noo dig geachte marine-materiaal. Vooir de twee jagers voor Indië, ten vorlgen Jaire toegestaan, wordt thans als tweede termijn 849.177.50 aan gevraagd. De bemanning wordt van 70 tot 80 koppen uitgebreid. Op deze begrooting worden daarom j gelden tot oen totaal van 1.229.417.50 aangevraagd als eersten termijn voor tweetal jagers welke aan dezelfde ei- schen zullen moeten voldoen als het eerste tweetal. Zijn de resultaten van de werving over 1908 bijzonder gunstig geweest, ook over het jaar 1909 zijn, voor zoo ver daaromtrent reeds nu geoordeeld kan worden, de vooruitzichten zeer gunstig. Voor de definitieve aanschaffing van een onderzeesche klok, bij wijze van proef verbonden aan de licht- breedboeien te IJmuiden is 2400 uit getrokken. HOOFDSTUK VII (FINANCIëN). Geraamd is voor voorschotten aan gemeenten ingevolge de Woningwet in verband met de aanhangige plan nen tot woningbouw ad 500.000. HOOFDSTUK VIII (OORLOG). Onder het meer aangevraagdo is be grepen wegens verhooging der jaar wedden en soldijen van de militairen beneden den s rang van officier 405.402; wegens bijdragen aan het weduwen- en weezenfonds van gep. militairen beneden den rang van of ficier 150.000 wegens verhooging van subsidie voor het weduwen en wee zenfonds van vrijwillig dienende mi litairen beneden den rang van offi cier 15.000. Een hooger bedrag wordt uitge trokken voor studiën, onderwijs en oefeningen ten einde o.m. meerdere officieren in de gelegenheid te kun nen stellen colleges in rechtsgeleer de vakken aan eene der Universitei ten te doen volgen. Het ligt in het voornemen voor de verlofsofficieren en voor de landweer officieren afzonderlijke oefeningen met troepen te doen houden, zonder dat dit op den geregelden gang der opleiding van de jonge militie 6to- trend werkt. Het meer aangevraagde voor den geneeskundigen dienst spruit o.a. voort uit de vestiging van een mili tair hospitaal 3e klasse te Harder wijk. Algoheelo vernieuwing van het klee- dlngmagiazijn te Den Helder kan niet langer worden uitgesteld. Voor den bouw en de inrichting van kazernement te Harderwijk is circa 800.000 noodig. Voor aankoop van terreinen is nog een bedrag van ƒ5000 noodig. VEST1NGBEGROOTING. Evenals het op de vestingbegtroo- ting voor 1909 beschikbaar gestelde bedrag, is het thans aangevraagde bedrag in hoofdzaak bestemd voor 't voltooien van de stelling van Am sterdam en zijn voor de overige liniën en stellingen slechts geringe sommen voor verbeteringen van ondergeschikt belang uitgetrokken. Voor het maken van bomvrije ge bouwen is uitgetrokken een bedrag van 896.000. Wat de laatste forten betreft, zoo worden de gezamenlijke kosten van afwerking van die forten goraamd op 876.000. HUIS INGESTORT. Gisteravond 6 uur stortte te Breda een in aanbouw zijnd huis van vier verdiepingen in de drukste winkel straat te Breda plotseling ineen. Er waren 13 werklui in het gebouw, zes bleven ongedeerd, maar vijf werden gewond er onder uitgehaald, terwijl een reeds was overleden. Militairen en politie verleenden de eerste huip. De slachtoffers werden onmiddellijk naar het militaire hospi taal gebracht. De laatste werkman werd lovend uit den kelder gehaald, doch had een been gebroken. De overledenen zijn zekere Verhey- on, een 14-jarig loodgietersknechtje, en Talboom, een metselaar. Onder de zwaargewonden bevindt zich de aannemer, de heer Beekers, zelf. De meeste werklieden waren uit Princenhage en Ginneken afkomstig. Eén slechts uit Breda. Do burgemeester, mr. E. P. van Lanschot, was van den beginne af bij het reddingswerk tegenwoordig, als mede de doktoren Klingonberg, Bos- sors, Butner en Beynen. Aanwezig waren voorts de officier van justitie en de rechter-commissaris. De architect Mermans werd tijdens het reddingswerk door den aanbeste- der naar de keel gevlogen, ten gevol ge waarvan een worsteling plaats had. De twistenden werden dooi- de politie gescheiden.. Een wonder mag het heeten, dat geen voorbijgangers onder het puin zijn geraakt. Van de ruïne werd door het gerecht een foto genomen. Ook is een kar met gemetselde stee- nen in beslag genomen. Bij het reddingswerk hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt de luite nants Winter en Wijtema van de Ko ninklijke Militaire Academie. Door onmiddellijk de electrise he geleiding van een naastbij liggend huis naar de plaats des onheils te verleggen, kon het reddingswerk plaats hebben bij electrisch licht» Men seint nog aan de Tel. De straat, waar het ongeluk plaats greep, Is zeer nauw, zoodat men er verbaasd over staat, dat de ramp geen grooter omvang heeft gehad. Om zes uur werd het instorten, dat onder donderend geraas geschiedde, ver in den omtrek gehoord. Ver schrikt snelden de omwonenden hun woningen uit, om te zien wat er ge beurd was. Ook wandelaars spoedden zich naar de plaats des onheils, zoo dat er in een ommezien een groote massa publiek aanwezig was. Toen men het gekerm van de bedol ven werklieden hoorde, begon men, zoo goed en kwaad het ging, dadelijk hulp te bieden. Tot groote vreugde kon men binnen enkele minuten twee werklieden uit hun benarde positie redden. Het nieuws van de instorting ging natuurlijk als een loopend vuurtje de stad door en allerlei overdreven ver halen kon men liooren. Zoo wist men to vertellen, dat er vier dooden eu 20 gewonden onder liet puin waren van daan gehaald. Bij liet reddingswerk van de mili tairen, die zeer spoedig na het ver zoek om hulp te bieden, verschenen, bleek gelukkig, dat het niet zoo erg was als „men" er van maakte, liet was echter erg genoegtwee zwaar go wonden overleden kort na hun be vrijding en onder de zeven geredden zijn er, wier toestand ernstig is*. Do deelneming in het lot der onge- lukkigeu is groot, vooral met den 14- jarigen Verheyen, een knaap, dien men over 't algemeen gaarne mocht. Wat de oorzaak aangaat, niets is met zekerheid te zeggen. Het gerech telijk onderzoek zal moeten uitmaken, of hier schuld is bij de een of andere partij, of dat het een bloot ongeval was. ANTI REVOLUTIONAIRE KAMER CLUB. De leden der Tweede Kamer, be- hoorende tot de anti-revolutionaire partij hebben zich vereenigd tot een Kamerclub, waarvan voorzitter is Dr. A. Kuyper, tweede voorzitter Mr. H. A. van de Velde, secretaris L. M. Duyrnaer van Twist, penningmeester Jhr. M. H. W. van Asch van Wijek. WEDER EEN ZAAK-VAN HEECKEREN. Eenigen tijd geleden heeft een be richt in de pers de ronde gedaan, vol gens hetwelk onze gezant te Stock holm om gezondheidsredenen ontslag zou hebben gevraagd. Het „Hbld." verneemt nu, dat de gezondheidstoe stand van den heer Van Heeckeren geenszins de naaste aanleiding tot zijn ontslag-aanvrage is geweest, doch dat die aanleiding veeleer is te zoeken in een beschuldiging, door hooge be middeling tegen hem ingebracht, en die hierop neerkwam, dat hij hande lingen zou hebben verricht in striid met de belangen van het land zijner vestiging. Het blad verzekert intus- scl.en, dat in stede van het ontslag zonder meer, den heer Van Heeckeren wachtgeld zal worden gegeven. De „Tel." schrijft Wij kunnen 'liieroan toevoegen, dat de „hooge bemiddeling", waarvan in bovenstaand sprake is, II. M. de Koningin-Moeder is geweest, die. er I-Iaar verwondering over heeft uitge sproken, dat bij do onderhandelingen ever het Noordzee-verdrag bedoelde gezant meer de belangen scheen te behartigen dier Scandinavische rij ken, dan van zijn eigen land 1 HOF VAN ARBITRAGE. Do uitspraak in zake het thans Voor het Hof van Arbitrage in behande ling zijnde geschil tussclren Zweden en Noorwegen betreffende de vissche- rij kan tegen 9 October verwacht worden. Pers-Overzicht DE MILLIOENEN-NOTA. Het zjjn zoo schrijft de liberale Nieuwe Rotterdamsclie Courant schier uitsluitend droeve lonen, die de minister van financiën daarin zingt. Wat dit zeggen wil begrijpt ie der, die weet, dat de heer Kolkman op het stuk van de landsfinanciën niet tot de pessimisten behoort. En wie daarmede onbekend was wordt op het eind van de Nota op ondub belzinnige manier wegwijs gemaakt. Het is eene gansche ireeks van belas- tingverzwariugen, die daar voor het komend jaar dn uitzicht gesteld wordt: tien opcenten op de vermo gensbelasting, tien op het bedrijf, de reeds verleden jaar voorgestelde doch toen hangend gebleven, verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en ten slotte, alsof het de emviudig- ste zaak van de wereld gold, eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten, met 30 of, an ders uitgedrukt, niet minder dan on geveer een derde. Uitvoerig bespreekt het blad de vootrloopige verbooging van het ta rief en concludeert.. Het voorstel dit is duidelijk is een gooi naar hét tarief, luk of raak, zonder yerdere overweging, dan dat er geld komen moet. En dat zou de Kamer voor fiscale of handels-poli tiek willen doen dootrgaan? Nog eens: wij verwachten van do Kamerheid heel wat doch dit niet. Bij alle verschil, dat tusschen vrij- handelaren en protectionisten be staat, mag toch wel één punt van overeenstemming worden aangeno men: tariefsherziening moet van zoo ingrijpend gewicht warden geacht, dat proefnemingen, als de minister van financiën daarmee thans wil doen nemen, onder geene omstandig heid verantwoord zijn. Allerminst in de tegenwoordige. Dit voorstel is een waar monster, dat toch zelfs aan de protectionisti sche rechterzijde der Kamer geen bij val zal kunnen vinden! 't Algemeen Handelsblad is bok te leurgesteld. Bij het tot stand komen van 'a ministers voorstellen zal het vermoedelijk tekort voor 1910 ten vol le gedekt kunnen worden, on, di$ vooropstellende, acht het HandeW blad de toezeggingen van den mtrdak ter bevredigend. Niet alzoo echt» wat haar aard aangaat: „Met de voortzetting van de tfétt opcenten, totdat eene geheele omweS king van de bedrijfs- en vermogen» belastingen in eene inkomstonbelaiw ting tot stand is gekomen, kan mer^ nog vrede hebben, mits het niet t£ lang duurt en niet een kapstok wordt/ waaraan die gewenschte wijziging wordt opgehangen. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd is een maatregel/ waaraan de waairde uit een fiscaaf oogpunt minstens problematiek ge* noemd mag worden.' En later: „Wat ons echter van moor betee- kenis toeschijnt, is dat de minister, die in zijn nota voor 1909 uitdrukke lijk deed uitkomen, dat deze verhoo- ging van den accijns op het gedistil leerd slechts voor een jaar moest dienen om het tekort te dekken en la ter zoude aangewend worden om an dere accijnzen meer bepaaldelijk den suikeraccijns te verlagen, thans stilzwijgend over dit punt heen loopt. En eindelijk wat do verhoogin# der invoerrechten aangaat, eveneeni een voorloopige maatregel, in af wachting van de „verdere plannen' der xegeering, waarmede natuurlijk eene geheele herziening van het tar rief bedoeld wordt. Wanneer de plan nen tot rijpheid gekomen zijn, zullen wij gelegenheid hebben die nader ta bespreken... voorloopig moeten we ons bepalen tot de opmerking, dat do minister met zijno eenvoudige ver- hooging .van de percentage van be staande heffingen zich wel wat al to gemakkelijk afmaakt van de ernsti ge quaestie, die hij onder de oogen moet zien. Zorgwekkend noemt hij den toestand der financiën, maar daarbij dient toch in do eerste plaats gevraagd te worden, waaraan deze zorgwekkende toestand te wijten is. Waardoor is het tekort ontstaan? Daarover schrijft dit liberale bladr Uitgaven voor he-rvormingen op ve* lerlei gebied, niet het minst subsi- diën voor het bijzonder onderwijs, zijn eenvoudig gevoteerd, zonder dat tegelijkertijd voor de noodige dek king dezer uitgaven gezorgd is. Ea om een op die wijze ontstaan tekort te willen dekken, door lapmiddelen zooals thans voorgesteld wordt, gaat niet aan. Een regeering, met een in beide Kamers groote meerderheid achter zich, heeft in de eerste plaats te trachten om de wanverhouding, grootendeels ontstaan door wettelij ke maatregelen, genomen onder het voorgaande ministerie van haai richting, te doert verdwijnen door het voorstellen van afdoende blijvende finanoieele verbeteringen, en mag niet volstaan met onkel hier en daar de percentage van ecnige heffingen to verhoogen, zelfs zonder zich daarbij voldoende rekenschap te geven, of hel uitzettingsvermogen dezer belasting overschreden wordt. Het (R. K.) Centrum oordeelt: Al «al men dan ook in het nemeft van voorloopige maatregelen tot dek king van het tekort wel moeten be rusten, de inhoud der milliocncnnota doet de noodzakelijkheid gevoelen, dat die voorloopige toestand spoedig door een definitieven worde gevolgd. Tijdelijke maatregelen toch bestem digen, althans wat de opcenten be treft, de fouten welke onze belasting wetgeving aankleven en doen die fouten en de onevenredige verhou dingen In den belasting-druk des ta sterker gevoelen. Te meer valt het <W»om te waain deeren, dat de Minister ook ter voor* loopige versterking der «riddclen zijn toevlucht neemt tot varhooging der invoerrechten, terwijl te verwachten is, dat de verzwaring der successie- hechten wel de zijlinie zal betreffen. De Gelderlander (ook R.-K.) schrijft La.: Wij hopen, dat de Kamer optimisti scher zal blijken, in haar kijk op 'er lands financiën, wel degelijk reke ning zal houden met do te verwach ten opbrengst der verhoogde succes siebelasting over de zes laatste maan den van 1910 en derhalve zal begin nen met het bodenke-fijkc middel det opcenten bedenkelijk omdat het zóó gemakkelijk en aanlokkelijk is, dat het blijvend maken er van te vree- aen staat te schrappen. Dan zal het tekort nog wel ruim gedekt zijn* Dr. KUYPER „BUITENAF.' Onder dit opschrift schijft het Alge meen Handelsblad: D oanti-i-v.olutionnaire Kamerclub heeft dr. Kuyper tot haar voorzitteir gekozen. Is het geschied onder voor beding dat hij zich zuiveren zal? Want het komt ons ongelooflijk voor dat, terwijl de ernstige beschuldigin gen tegen dr. Kuyper nog volstrekt niet onweersproken zijn en door dr^ Kuyper nog geen poging is aange wend om de beschuldiging tc weer- gen, de antirevolutionnalre Ka- merclub, zonder beding, haar blij vend vertrouwen in den leider zou uitspreken. Ieder, die wel eens mot antlrevolu- tionnairen van naam gesproken heeft weet dat dit vertrouwen, het moge dan nog bij de meerderheid der anti- revolutionnair«n zetelen ook ondeaf de leden van die partij niet meer ah gemeen is. Daarom blijven wij gelocK ven dat door dr. Kuyper's part ij ge-! nooten een ernstige poging zal gw daan worden om klaarheid in deza[ zaak te krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6