HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. itenlandiich Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON De roode Pimpernel in üevaar. ZA.TEKDAG 25 SEPTEMBER 1909 HET DUIT8CHE „BLOK" AAN 'T SCHEUREN J3et oude, beproefde Von Bülow- ,„blok" do combinatie van conser- wataeven, liberalen on vrijzinnigen ia in bet begin van dit jaar uit elkaar gesprongen, omdat bet de evoluties Van do f!nano>eele misère niet mee kan maken. Toen de nieuwe belas tingwetten na schier eindeloos gehar rewar waren aangenomen door de Conservatieven en de Centrum-partij i(Katholieken) was daarmee tevens 't pieuwe „blok" geboren. Met zijn „blok" werd. ook de rijkskanselier ;on Bülow uitgeluid.... Hoe gaat liet nu met de nieuwe meerderheid in den Rijksdag Voor een beslist nauwkeurige beoordeeling ontbreken de gegevens, want in de zomermaanden hadden ook de volks vertegenwoordigers vacontie en was er dus geen gelegenheid, om bet wer ken van liet nieuwe „blok" in de prac- üjk na te gaan. En toch kon bet nu al geconsta teerd worden, dat bet zoogenaamde z war to „blok" niet aan de door som- migeoi zoo boog gestelde verwachtin gen voldoet. In do politieke pers ko men stemmen van ontevredeinbeid, diie weemoedige liederen ziiyen, ge wijd aan de nagedachtenis van bet oude „blok", dat „in een onzalig uur „vermoord" werd. Tusschen de regels 'door klinkt het liedje van verlangen, om weer het oude „blok" in eere te herstellen. De ontevredenheid is vooral te vin den onder de liberalen, maar ook de conservatieve redacteurs weten in hun artikelen onder den schijn van eenige terughoudendheid, te laten doorschemeren, dat ze den broeder twist wol willen vergeten. Zijn dit de voorteekenen van het weder-opbouwen van het oude .Von Bülow-,,blok" Veel zal afhangen van de houding van den nieuwen rijkskanselier. Von Bethmann Hollweg is steeds een wonn vereerder van dit Von Bulow- ,,blok" geweest. Do verandering zal hem dus misschien niet onwelkom zijn. Er is evenwel nog een ander be zwaar. Tot beden hebben de vrijzin nigen gezwegen, zoodat het nog ge heel onzeker is, of ze weer met de conservatieven willen meewerken, "t Is dius nog afwachten. ZAL KONING LEOPOLD AFSTAND VAN DEN TROON DOEN Een Belgisch blad dat In den regel goed is ingelicht over de ge beurtenissen aan het Kof verzekert, dat koning Leopold het voornemen heeft, binnenkort afstand van den troon te zullen doen. Onmogelijk, zelfs onwaarschijnlijk, flikt dit bericht niet. Wel is b.v. de verkoop van zijn schilderijen en kunstschatten geen bewijs van zijn heengaan, maar tochAl deze klei nigheden rechtvaardigen eenig ver moeden. Ais opvolger komt dan kroonprins Albert. Deze is bij de bevolking zeer geliefd, wat nog bleek bij de ont vangst, hom bereid, toen hij van zijn Comgo-reis terugkeerde.. DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. i Het voortrukken der Spaanscbe sol daten duurt voort, zoodat ze nu gun stige stellingen hebben ingenomen. EJk uur kan weer een telegram komen, de hervatting van liet gevocht meldend. SPANJE, MAROKKO EN DE MOGENDHEDEN. De Fransche minister van Buiten- landsche Zaken heeft aan zijn gezant te 'langer het antwoord der repu bliek gezonden, op de bekende nota van den Makhzen. Daarin wordt door Z. Excell. gezegd, dat de zaak in de nota aangeyoerd (men weet dat het betreft een verzoek van Marokko, om de Europeescho mogendheden to la ten waken voor de bedreiging van Marokko's grondgebied door Spanje), buiten de bevoegdheid der mogendhe den valt, aangezien de aangelegen heid, waarop zij betrokking heeft uit sluitend Spanje en Marokko aangaat. Aan den gezant is opgedragen, dit standpunt der Fransche regeering in don Raad van de gezanten te Tanger te verdedigen. O. i. zullen ook de andere mogend heden zich op deze manier wel van de zaak afmaken. Wie steekt er gaarne onnoodig zijn hand in een wespen nest DE CRISIS IN HONGARIJE. Nu geen koninkrijk voor een paard, maar een li ee leb oei voor oen minis terie, dat genade vindt in de oogen diea* hoeren volksvertegenwoordigers. In politieke kringen gelooft men, dat. in weerwil van de ontslag-aan vrage van bot kabinet-Wekerle, nog niet alle kansen op een vergelijk zijn verkeken. Men ie overtuigd, dat do onderhandelingen tusschen de beide regeeringen in denzeifdou trant zul len worden voortgezot, doch dat er waarschijnlijk nog wel eenige weken mee gemoeid zullen zijn. Er zit ook niet veel anders op, want wie zal zich voor het m i uister-baarctjo in Hongarije laten vinden Eigenaardig is do uitspraak van oen oud Hongaarsch minister van Fi nanciën. Hij verklaarde aan een jour nalist, dat z. i. op het ministerie- Wekerle do plicht rust aan dé re geering te blijven„nu liet zelf de eeni ge mogelijkheid voor een vreedzame ontwarring van den toestand belet heeft. Iu dit ministerie zitten de grootste talenten _.l tie meest betee- konende persoonlijkheden. En wat is daarvan geworden Wat zullen mindere grootheden er dan van maken De oud-Excellentie vreest, dat de ontwarring van den toestand niet zal gelukken. Het Is zeer wel mogelijk, dat Welcerle eenmaal beslist zal wil len heengaan on wanneer dan ln het parlement niemand bereid wordt ge vonden om de leiding der zaken op zlcfh te nemen, dan zou een extra parlementaire regeering moeten op treden. Of er gebeuren ernstiger din gen., DE DEENSCIIE LANDS VERDEDIGING. De quaeetie der landsverdediging ln Denemarken is beslist, in den geest van Christonsen; do Landsthing heeft, nadat de Folkething het ontwerp- Christensen had aangenomen, dit ontwerp met 30 togen 25 stemmen goedgekeurd. Keizer Wilhelm kan nu gerust zijn. In e<en oorlog tusschen Duitschland en Engeland zal Denemarken zijn neutraliteit tegenover do Engelschen kunnen bewaren, althans verdedigen. Christenson heeft het plan thans, nu zijn plannen zijn goedgekeurd, heen te gaan. EEN BURGEMEESTER VEROORDEELD. In het bekende proces tegen den geschorsten burgemeester van Hu- sum, dr. Schücking, is door den dis- ciplinairen raad uitspraak gedaan. Beklaagde werd veroordeeld tot ver lies van den titel van burgemeester en van alle aanspraken op pensioen. WATERVLOEDEN. Te Home, in het Noorden van Syrië, zijn vijf honderd huizen ingestort ten gevolge van zeer zware regens. Hon derd mensciien moeten daarbij zijn omgekomen. Dr. COOK EN ZIJN BEWIJZEN. De „Times" meldt, dat Cook onver wijld begonnen is met de rangschik king en uitwerking van zijn aantee- keningen en waarnemingen. Hij hoopt daarmede in een dag of veertien gereed te zijn en zendt ze dan ter onderzoek naar de Universi teit te Kopenhagen. Zoodra dit onder zoek zal zijn afgeloopon, vermoede lijk over een maand of twee, zullen ze worden gepubliceerd. Zijn concurrent Pcarv heeft aan een Amerikaansc'h blad geseind, dat hij 80 punten van beschuldiging hfeeft in te brengen tegen Cook, en dat elk dier punten op zich zelf reeds afdoen de zal zijn om de overtuiging te ves tigen, diat Cook's bewering, de Bool to hebben bereikt, onhoudbaar is. 't Kan Interessant worden 1 DE STRIJD TUSSCHEN HET ENGELSCHE HOOGER- EN LAGERHUIS. Minister Gladstone heeft te Cinder- ford gezegd Wanneer het Hooger- huis de begrooting verwerpt, is het duidelijk, dat de kwestie onverwijld uitgemaakt dient te worden. Balfour's verlangen naar een beslissing door het land zal dan vervuld worden. In dien men ons uitdaagt, zullen wij de uitdaging dadelijk aannemen en ons tot het land wenden. BROEIT ER WEER IETS IN TURKIJE Te Saloniki is hot Jong-Turksche congres bijeengekomen, om er in alle stilte en met inachtneming van de grootste geheimhouding en voorzor gen, te beraadslagen. Men zal telkens van vergaderplaats veranderen en de bewaking van de vergaderingen aan geheime agenten opdragen* Amsterdamsche Koot. CCCIL Openbare onbehouwenheid I Ln mijn jongste Kout over Koningin nedag, een dag waarop de straat- drukte dit jaar weinig te beteckencn had. was ik nog even in de gelegen heid aan te stippen de ruwheid on on beschofte mildheid van 't Amsterdam se ha publiek in 't algemeen. Heeft dat bij z. g. openbare feesten gelegenheid zich ten volle in zijn ware gedaante te vertoonen, waardoor hot dan ook een vrijbrief krijgt allerlei ruwheden uit te halen onder den naam van feest vreugde, ook buiten die dagen is men voldoende in de gelegenheid de Am sterdams cho onbehouwenheid op te merken. Do overheid geeft in deze het voor beeld. 'k Zag van de week een tengere, bleeke jongen, bijna een knaap nog en vermoedelijk niet ouder dan 18 jaar door twee politie-agenten van 't politiebureau in de Molstoeg naar dat ia de St. Pie tershal overbrengen, een weg, die dus over den Dam leidt, 't Was 7 uur 's avonds en dus *rij druk in 't centrum der stad. Do knaap in workmanskleeren liep geboeid als een beest, elk der agenten had een ket ting in de hand. 'k Verwachtte in 't volgend ochtendblad minstens een moordgeschiedenis to zullen lezen, waarbij de moor-denaar op heeter daad was gevangen genomen. Maar- iets ernstigs is gelukkig doze week in Amsterdam niet voorgevallen, dan dat een jongen, die misschien evon buiten de kinderwetten viel en dus met de gevangenis kennis mocht ma ken, loopende en geboeid door hot drukste gedeelte van de stad werd ge voerd. De Amsterdammers zien zoo iets wel graag. Alles wat stuitend is, grof en ruw trekt hen aan. Een dronken bede lares is voor hen het grootste straat- vermaak en als de jeugd verre de perken der menschelijkheid in haar bespotting te buiten gaat, lachen de groote menschen om „loetje" die zoo „in de maling wordt genomen". Die ruwheid treft ons in de ruwe taal, die zonder eenige noodzaak, zon der buitengewone opwinding, maar alleen als een gewoonte Ln de volks buurten wordt uitgebracht, ruwe woorden, die vaak geen beteekenis hebben, maar alleen die gTOve natu ren aantrekken door de hardheid, schrilheid, afschuwelijkheid van deu klank. En zie het volk eens tegenover den voorbijganger, man of vrouw, die door een eigenaardigen loop of iets in het oog loopends in do kleeding de aan dacht trekt. Denk niet, dat zij gerust huns weegs kunnen gaan, waar de an dere menschen op straat toch niets met hen te maken hebben. O, neen, zij worden nageschreeuwd, nagejouwd, beleedigd. En wordt de hulp der po litie ingeroepen, dan is haar steun eigenlijk een paskwil tegenover hot straatgepeupel. Twee voorbeelden.- Deze week op 't Leidscheplein twee juffrouwen, een beetje excentriek en armoedig gekleed, daarbij typen van oudo vrijsters. Dat waren haar eenige misdaden. Joelend liep een hoop jon gens en groote menschen achter hen aan, natuurlijk als er één begint, vol gen hen dra velen. Er verschijnen al spoedig een paar agenten op de vlakte want er is op dat plein een politiebu reau. Wat doen de agenten. Een paar der rustverstoorders of zij die zeker hinderlijk volgden naar 't bureau brengen en proces-verbaal opmaken zoudt ge denken. Mis. De juffrouwen worden voor eigen veiligheid naar 't bureau gebracht en als ze de stoep op gaan, stijgt een donderend gejuich uit het gepeupel op. Het gepeupel, mees ter van de straat, en de politie on machtig of onwillig om eerbied af te dwingen voor de wetten. Een tweede voorbeeld. Een kerel als een boom, gekleed als heer, type krachtpatser, vervolgt iemand tot in het hoofdpostkantoor. Scheldt hem uit als hij In een file staat voor een der loketten. Presen teer! hem een pak slaag. Publiek, zaalwachter incluis, yindt het grap- pisr. Ais op straat de vervolging voort duurt, loopt de vervolgde het politie- bui eau Molsteeg binnen. Hij wijst den „krachtpatser", die brutaal blijft wachten, aan, de agenten weigeren heen binnen te halen. Maar wat moet men dan toch wel doen om een ver volging wegens „hinderlijk volgen' uit te lokken Voor een groot deel meen ik die ruwheid, dat onbehouweno, dat ver maak scheppen in 't andere menschen onaangenaam zijn, te moeten wijten aan nog altijd onvoldoend onderwijs. Luister maar eens de gesprekken ai tusschen sommige werklieden, en ge bemerkt, dat ze van de eenvoudigste zaken, bijv. op politiek gebied tijdens eoa verkiezing, nog altijd g<3en tittel of jota begrijpen. En vervolgens is liet schoolverzuim ook een factor, die meetelt Doch teekenend voor de alge- meene ruwheid zoowel van ouders als kinderen, is hetgeen de „commis sie" Ln het 2e arrondissement „ter wering van het schoolverzuim" in haar verslag, dat gevoegd is bij het gemeenteverslag, mededeelt ..Enkele kinderen bleken zulk een afkeer van het schoolgaan te hebben, da*, zelfs do meest haide tuchtmaat regelen, door de ouders toegepast, zonder uitwerking bleven. Een moe dor toonde in de vergadering de won den aan den hals van haar dochter tje, een meisje van twaalf jaar, welke wonden door den vader waren toege bracht bij een tuchtiging wegens wil lekeurig schoolverzuim. En toch had het kind na die afstraffing weer langs de straat geloopen." liet kind was dus al ongevoelig voor die ruwheid, de ouders hadden niet de minste gedachte, wel te ver te zijn gegaan, anders hadden zij de commissie zeker de wonden niet be toond en de commissie zelf.... ont houdt zich ook van een oordeel over deze ruwheid. Zoo weinig vrees men heeft voor de ruwheid, zoo veel te meer voor de gevreesde ziekte de cholera. In Am sterdam Is één geval voorgekomen, één op het half millloen. En naar mij toevallig gebleken is, schijnt een deel der provincio al te denken, diat in heei Amsterdam al een epidemie heerscht en de hoofdstad dus be smet is. Een artist, die contract had om de vol tiende week voorstellingen te geven ojj twee plaatsen in Friesland en één in Noord-Holland, werd van alle drie plaatsen af getelegrafeerd „wegens het heerschen der cholera". Zóó be zorgd is men op die kleinere plaat sen over ons en wij zelf denken er- in 't geheel niet aan, behoeven er geluk kig ook niet aan te denken. Voor kleinere artisten, vooral zij, die op de kermissen reizen, is die overdreven cholera-vrees een groote schade. In do tooneel wereld wordt gelukkig weer* een kleine opruiming gehouden door het vertrek van den heer Louis Bouwmeester naar Indié. 't Zal nu voor hem geen tournée zijn, zooals vroeger, maar zijn plan is en dat zal waarschijnlijk ook wel uitgevoerd worden om niet meer naar Europa terug te keeren. Het is nu niet de reclame van den een of anderen zaal exploitant, maar ik weet het uit zijn naasto omgeving en het staat in ver band met familiezaken. In overeenstemming hiermee Is ook dat het gezelschap thans voor twee jaar is geëngageerd. (Vroeger telkens voor één jaar). De administratie be rust thans weer bij den heer Paul Billé, den eersten secretaris van het Haarlemsch tooneel en verschillende artisten, die de eersto reis mee maakten, vergezellen ook thans hun leider o.a. de heer en mevr. Smits- Grade/r, die eenige jaren de directie voerden van het Noord-Nederlandsch tooneelgezelschap te Groningen. Verschillende leden van het nieuwe gezelschap o.a. de heer Smits en me vrouw Sprinckhuizeu treden thans op bij het „Vroolijke Tooneel' een inven tie van den heer Kinsborgen, den or kestmeester van „Flora' om een ge zelschap te formeeren dat hij als „nummer' in de variété brengt. Het spel moet uiteraard kort zijn en wat we hier dus te zien krijgen ls een soort gecomprimeerde tooneelspeel- kunst. Of do proef geslaagd is, durf ik niet te beweren. Het Vroolijke Tooneel voert tlians in 't Bioscooptheater een twee-bedrijvige klucht: Tien minuten in een auto op. Die verdienste heeft de klucht zeker dat ze niet veel lan ger dan tien minuten duurt, want vóór de pauze is enlcel de cinéma aan 't... beeld en na de pauze nog een bioscoopnummer vóór en na het stukje. De bedoeling is het gezelschap van Prot te oevrtreffen. Mevr. Kinsbergen een der verdienstelijkste artisten van Prot, speelt hier nu de eerste vrou wenrollen en Chrispijn geeft de regie. Maar de menschen zijn aan het genre nog niet gewend. Bijv. de lieer Ver zijl. Hij moet iets leveren in het gen re wat Blauw bij Prot zoo vaak ge lukt. Mettertijd doet de heer Veu-zijl het misschien net zoo goed, maar daar kunnen nog jaren over heen gaan en wie weet of het Vroolijke Tooneel het nog wel zoo lang uit houdt. De directie van 't Bioscoop- theatre heeft er in elk geval geluk mee, want het is er vol iederen avond, waarbij echter in aanmerking moet genomen worden dat het September is. En in OcL zal het door de veran dering van spijs ook niet minder vol zijn, want dan speelt Louis Bouw meester hier 15 dagen, do grootste acteur, die zijn vaderland waar schijnlijk voorgoed verlaat en af scheid neemt op het kleinste tooneel der hoofdstad. H. HENNING Jr. Werklieden regie ment. Naar wij vernemen, zal Woensdag het voorstel tot wijziging van liet Werkliodenreglomcnt in dijn Raad aan de orde worden gesteld. Legor dos Hells. Men schrijft ons Er wordt veel, zeer veel gedaan, op allerlei gebied, om in onzen gejaag- den, zenuwachtigen tijd de menschen ontspanning en genot te bereiden. Niet het minst is in den laatsten tijd do bioscope of cinematogroaf gebruikt voor dit doel. Het Leger des I-Ieils heeft ook reeds gedurende eenige jaren met een eer ste klas bioscope voorstellingen ge houden en heeft met zijn bioscope- avonden groot succes gehad. De naam van het Leger des Heils is een waar borg, dat niets vertoond wordt, dat niet streng zedelijk is, ofschoon na tuurlijk ook komische dingen wobden vertoond. Iets geheel eenigs is het vertoonen van stille beelden, waarbij liederen op muziek zijn gemaakt, die als solo worden gezongen en de betee kenis der platen verklaren. IIoo en waar, vernemen de lezers uit de advertentie. Rubriek voor Vragen Geabonneerde?» hebben het roorrech vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te zouden b(J de Redactie van Ilasrlem's Dagblad, Groote Homstraat 53 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam eu woonplaats van don inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Als een vrouw uit werken is en haar man maakt van die gele- gonheid gebruik om den huisboedel te verknopen, heeft hij dan ook het récht om zijn vrouw haar goed te verkoopen en dat van zijn kind'? ANTWOORD: Ja, 't is natuurlijk een zeer afkeurenswaardige hande ling, maar rechtens is er niets aan te doen. Als het gebeurd is, dan is het te laat, VRAAG: Is een boedelbeschrijving op zegel en getoekend door twee ge tuigen van kracht? ANTWOORD: Ja, de wet verplicht u niet om een inventaris in notariee- len vorm te laten opmaken, wanneer overigens do formaliteiten maar zijn nagekomen, door do wet voorge schreven, en dat is meestal het zwak ke punt, waardoor onderhandsche in ventarissen niet zijn aan te bevelen. VRAAG: Is een stuk geldig, krach tens hetwelk bij overlijden van vader en moeder al liet bezit aan een inge- huwde dochter en schoonzoon komt, met uitsluiting van andere kinderen? ANTWOORD: Neen, wanneer daar door de legitieme portie der andere kinderen wordt benadeeld, hebben de zen het recht om bij het openvallen des boedels inkorting te vragen; want de ouders hebben slechts over een ge deelte de vrije beschikking. Misschien is er alleen maar be paald, dat aan genoemde dochter de zaken bij boedelbeschrijving voor de waarde zullen Worden toebedeeld. Dat ls goen verboden beschikking. VRAAG. Zoudt u mij ook kunnen meededen, waar de directeur woont van de Zangvereeniging „God is mijn Lied" of van do Vereeniglng Hosan na? ANTWOORD. Directeur van „Go<f is mijn Lied" is de heer W. H. Biele, Parklaan 71directeur van „Hosan na" is do heer Jac. Riphagen, te Am sterdam. VRAAG. Iemand heeft bij zijn pa troon 25 rente als waarborgsom ge stort. Heeft hij ook recht op rente van dit geld ANTWOORD. Dit hangt natuurlijk van de gemaakte overeenkomst af. VRAAG. Heeft iemand het recht meubelen terug te vragen, die zij ge geven heeft en daarvoor een bewijs op gezegeld papier geleekond? ANTWOORD. Neen, geschenken kunnen niet worden teruggevraagd. VRAAG. Wij namen met ons ach ten bij een baas werk aan. Ilij zou ons 3.25 daags betalen met do voorwaar de, dat hij 0.25 daarvan in zou hou den en ons dat uitbetalen, wanneer wij het werk beëindigd hadden. Na 21 dagen gewerkt te hebben, weigert hij ons de 21 kwartjes, dio ons ieder toe komen, uit te betalen. Do ondernemer van het werk is in Duitschland. Tot wien moeten we ons nu wenden ANTWOORD. Wend u tot het Bu reau van Consultatie, dat den len eu 3en Vrijdag van elke maand to half- twee in het Paleis van Justitie verga dert. VRAAG. Wij hebben voortdurend last van de rook van huizen, die aan het onze grenzen, waarschijnlijk doordat er te lage schoorsteenen op staan. is daar nreis aan te doen ANTWOORD* Doe uw klacht aan 't adres der Commissie in do bus van liet politiebureau bij do Houtpoort* VRAAG. Wanneer heeft het circus van Barnum en Bailey in Amsterdam gestaan ANTWOORD. Wij weten het niet. "v VRAAG. Hoe luidt artikel 1638 C en D van liet burgerlijk wetboek ANTWOORD. Die artikelen zijn veel te lang om ze hier af te drukken komt u de wet maar eens bij ons in zien.. VRAAG. Bestaat te Haarlem een cursus voor stenografie en typen (Remington). ANTW OORD. Neen, die cursus wordt gegeven te Amsterdam, Regu- liersbree straat. CORRESPONDENTIE. Den Heer v. d. M. Uw Ingezon den stukje is niet geschikt voort plaatsing. REDACTIE. Binnenland EEN ERNSTIGE BESCHULDIGING. De „Nieuwe Soerabaja Courant* bevat een artikel over diverse kuoeie* rijen met het voor de marine bestem* de buskruit. Ter onderzoek van deze knoeierijen is nog niet lang geleden een commis sie ingesteld, zegt het blad. Reeds in den loop van het vorig jaar bleek te Soerabaja de ondeugdelijkheid van 't buskruit vooic marine doeleinden. Het vertoonde neiging tot zeliontploffing. Nadat dit ontdekt was, werd hot krult eens in de drie maanden gekeurd om het gevaar van zelfontploffing buiten te stellen. De fout schuilt, volgens het blad, in Nederland. Daar treedt na melijk als adviseur aan het departe ment van Marine op dr. Thomas, die voorheen fabrikatiechef geweest is In den Buskruitmolen te Muiden en derhalve bezwaarlijk zijn eigen fa brikaat kan afkeuren. Voorts is een bij den buskruitmolen te Muiden ge plaatst kapitein belast met de keu ringen. Deze ontvangt van de fabri kanten een toelage van f 3000 's Jaars; dit is officieel goedgekeurd door den minister van oorlog. Het ligt, volgens het blad, voor de hand te veronder stellen ,dat deze kapitein het maak sel van degenen, die hem zoo royaal behandelen, met welwillend oog be ziet, In elk geval ls Indlü opgescheept met buskruit van Inferieure qualileit. De bij contract vastgestelde keuring Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 82) Het zij hij boer is of gentleman', in lederen Normandiër schuilt een groot ialent om te genieten en tegelijk een bijzondere geschiktheid, om zijn ge noegens te regelen en naar orde te laten geschieden. In een oogenblik waren de gemelij ke menschen verdwenen. In plaats ((laarvan zag men nu menschen met opgewekt gelaat in Iedere herberg in de stad vroolijk met elkaar babbelen. Geheel onverwacht was dezen rnen- echen een nationalen vacontiedag toe bedeeld, daarom werden de eerste uren besteed met daarvoor een ge- - schikt programma te bedenken. Terwijl zij hun bier of koffie of wel kersen op brandewijn dronken, waren do bewoners van Boulogne, dio nog ie voren met dood bedreigd wer den, rustig bezig optochten in elkaar |e zetten. Alle menschen zouden zich yerzama. len op de Place de Ia Sénéchaussée, dan zou er een fakkel- en lantaren optocht gehouden worden langs de bolwerken, die haar eindpunt zou vinden in een reusachtige menschen- massa voor het Stadhuis, waai* Bur ger Chauvelin als vertegenwoordiger van het Comité van Algemeen Wel zijn ,een adres van welkom van de ge- heele bevolking uit Boulogne zou ont vangen. De optocht moest gecostumeerd zijn I Er moesten Pierrots en Pierret tes, Harlekijns en Engclsche clowns en aristocraten bij zijn Den gehee- len dag waren alle vrouwen en meis jes bezig om costuums van allerlei soort in elkaar* te flanzen, en de klei ne winkeltjes in do Rue du ChtUeau en de Rue Frédéric Sauvage werden geplunderd voor allerlei overgebleven lappen en overblijfselen van mooie co-stuums, gedragen in de dagen, toen Boulogne nog een vroolijke stad was en er ieder jaar carnavalsoptochten werden gehouden.- Men dacht aan niets meer dan aan de genoegens en vreugde van het oogenblik, en zoo nu en dan aan den naam van dien Engelschman spion, held, of avonturier de oorzaak van al deze yreugde i dan Rooden Pimper nel., HOOFDSTUK XXX* DeOptocht.- De grootvaders van het tegenwoor dige geslacht van Boulonnezen herin neren zich nog den grooten dag van het Nationale Foest, toen geheel Bou logne vier en twintig uur* Lang krank zinnig van vreugde was. Zooveel fa milies hadden vaders, broeders, zoons die in de gevangenis versmachtten on der beschuldiging van verraad, wer kelijk of denkbeeldig, zoovelen luidden dierbaren op wie de guillotine al wachtte, zoodat het feest op dezen ge-denkwaardigen Septemberdag ln 1793 er een was om wat verlichting en dankbaarheid betrof nooit le vergeten. Het weer was den geheelen dag bij zonder mooi geweest. Na dien schitte renden zonsopgang was de hemel den geheelen dag Ln haar prachtigen, blauwen mantel gehuld gebleven, en de zon was welwillend blijven glimla chen tegen al liet vroolijke gedoe van de bewoners dezer kleine zeehaven stad. Toen de zon langzaam in het Westen begon te zinken, vertoonden zich eenige donzen wolkjes aan den horizon, en ofschoon de lucht helder en blauw bleef, kwam de zee in de verte geheel donker en leikleurig te gen het heldere uitspansel uit. T.aricrygmArhanrl toen dö glüUS VAD» den zonsondergang plaats maakte voor het fijne purper en de grijze tin ten van den avond, losten de kleine donzen wolkjes zich op in dichte mas sa's en deze werden spoedig geheel opgenomen ln de groote, zware ban ken, die de Zuidwesten wind zee waarts blies. Op het oogenblik, dat de laatste streep zonlicht in het Westen ver dween, was de geheele hemel overdekt met zware wolken en de avond begon dreigend en donker. Maar dit nam niets af van de pret, die men in 't vooruitzicht had. Inte gendeel, de vallende duisternis werd vol vreugde begroet, want daardoor zouden de gekleurde lichten der lan tarens des te meer schitteren, de fak kels des te spookachtiger gloeien. Het was inderdaad een bonte me nigte, die zich op do Place de la Sé néchaussée begon te verzamelen, juist toen do oude klok van de Beffroi zes uur sloeg. Mannen vrouwen en kinderen in verscheurde fraaiigheden, Pierrots met kanten kragen en bepoeierde aan gezichten, afschuwelijke maskers van onmogelijke beesten in ruwe kleuren geschilderd. Er waren licht gekleurde domino's, blauw, groen, rose en purper; harle kijnen ln nauwsluitende pakken met alle kleuren van den regenboog» en Columbines met korte, tarlatanrokjes. Er waren pruiken van rechters, solda- tenhelmen uit den ouden tijd, groote Normandlsche mutsen versierd met wapperende linten en gepoederde pruiken, dio aan de gloriedagen van Versailles herinnerden. Alles was verscheurd en vuil, de do mino's hingen in flarden, de kanten kragen der Pierrots waren meest alle van papier en hingen nu al in vodden over de schouders der dragers. Maar wat deed dat er toe De geest van don ouden Koning Carnaval hing in de avondlucht een geest, die zooeven ontwaakt was uit een langen slaap. In het midden van het Plein stond de guillotine, somber en spookachtig, met lange, dunne armen naar den he mel uitgestrekt, de laatste scheme ring verlichtte het dreigende mes, waar het niet roestig of met bloed be vlekt was. Weken achtereen was Madame Guil lotine druk bezig geweest met haar gruwzaam werk nu stond zij daar onverschillig en onbowegelijk in de duisternis, als wachtte zij doodbe daard op liet einde van dezen vacan- tiedag, klaar om morgen weer met haar werk te beginnen. Zij stak bo ven deze pretmakers uit, opgericht als zij was op het platform door menigen onschuldigen voet betreden met de havelooze mand naast haar, waarin al menig onschuldig hoofd gevallen was. Wat gaven zij dezen avond om Ma dame Guillotine en al het afschuwen lijke, dat met haar samenhing? Een menigte Pierrots met bepoeierde ge zichten en gescheurde kanten kragen! was juist schreeuwend en lachend en elkaar plagend, de houten trap naar het platform opgegaan, totdat een hunner zijn evenwicht verloor en in de mand viel, waardoor hij met ze melen bedekt en zijn kleeren met bloed bevlekt werden. Maar, wat deed dat er toe Ho- den avond moesten zij vroolijk zijn En al deze menschen, die al weken lang den dood en de guillotine voor oogen hadden gehad, elkaar met wree ds koelbloedigheid beschuldigend, om zichzelf to redden, of dagen lang in donkere kelders verborgen waren ge weest, om aan hun straf te ontkomen, lachten en dansten en schreeuwden nu in een plotselinge uitbarsting van overgroote vreugde. tWor 5t vervolgd}

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9