Weerbericht Thermometerstand KEU SER'S Schoenenmagazijn, Binnenland Laatste Berichten Marktnleuws Burgerlijke Stand MEDBDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 27 Sept. 1909. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Thorshavnj laagste 747.7 te Horta ^Azoren). Verwachting tot den avond van £8 September Wind zwakke later Noord-Oostolij- Ve wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, weinig regen. Temperatuurt warmer. Barometerstand te haarlem. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 768 m.M.- te Haarlem.- Zondag 26 September Hoogste gisteren F. 64* Laagste heden nacht F. 53° Hedenmiddag 12 uur F. 60° Maandag 97 September Hoogste gisteren F. 60* Laagste heden nacht. F. 62« Hedenmiddag 12 uur F. 68* INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 Cts. per regel. B> 32 Lange Voorstraat Het nieuwe Bloemendaalsche Raadhuis. Hedenmorgen heelt men een aan vang gemaakt met het uitzetten van de rooilijn van het nieuwe Raadhuis, {volgens een ontwerp-plan door de ar chitecten Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal aan B. en W. aangebo den. Volgens dat plan, dat natuurlijk nog in den Raad gebracht moet wor de^ maar ten stadhuize reeds oen zeer gunstig onthaal vond, wordt liet Raadhuis gedacht op het tonrein over het café „Van Oudts het Raadhuis" *e Overveen. Daarvoor worden don in gebruik genomen het driehoekig stuk grond aan den weg, het terrein van do tol- ■gaarderewoning en dat van het go- heele perceel, aan den Overveensclien weg naar Haarlem, en thans be woond wordt door den Stalhouder B rede mei j er.- Men verkrijgt hierdoor een flink ierrein, waarop een naar de moder ne eischen ingericht Raadhuis, op «eer voldoende wijze kan geplaatst worden.- Do heeren Mulder en Van 'Asdonk nu hebben een gebouw ontworpen, waarvan de gevelteekening reeds da delijk de overtuiging schenkt, dat, wanneer de Raad tot uitvoering dezer plannen besluit, Bloemendaal onge twijfeld een der fraaiste gemeente huizen uit onze omgeving zal vor krijgen en dat is geen geringe lof, wanneer men bedenkt hoeveel zorg en kunstvaardigheid verschil lende gemeentebesturen uit de om etreken bij den Raadhuisbouw heb ben betracht. De gevel is opgetrokken in een zeer f raai-lijnlgen Oudhollands chen re- naissance-stijl, waarbij de levendig heid en losheid der vlakken, niet tot on-soberheid overslaat. Het middendeel van het gebouw is rechts geflankeerd door een vooruit springenden achtkantigen toren, ge dekt door een klokvormig dak .van blauwe leion. Dit deel van het gebouw wordt frechts begrensd door een vooruit springenden vleugel en links doar een achteruitwijkenden aanbouw. Deze afwisseling in de rooilijn verhoogt niet weinig, het sierlijk cachet van het bouwwerk. Voor den linkervleu gel van liet twee verdieping hooge Raadhuis is een balkon aangebracht en op de ''aken kapelletjes. Daar L gebouw rechts, naar de eijde van Haarlem, grenst aan een .woonhuis, komt dus slechts de llnker- aijgevel aan den Bloemendaalschen weg in het gezicht. Deze sluit natuur lijk in stijl geheel aan bij den voor gevel. Men komt het gebouw binnen langs een breede bordes, door een vestibule van ongeveer 3 RL in het vierkant. Rechts is de bodekamer, links een kleedkamer. Beneden den beganen grond is oen bergplaats voor fiotson, het archieflokaal (6.75 bij 5.85 M.), het verwarmingstoestel en brandstoffen- kelder. Uit de vestibule bereikt men de groote hal, die 8.30 RL bij 7.30 M. meet. Dit belooft een fraai deel van jhet gebouw te worden. De grond fs met plaveisel belegd en de wanden hoog met eikenhout be timmerd. Op den achtergrond is een ïeer mooie schoorsteen geteekend van itvit en roeden steen, versierd met Hollandsche en Bloemend, wapen schilden. Tor weerszijde zijn vaste banken gemaakt. Eon deur leidt naar de secretarie, waarvoor twee Ineen loop end o vertrekken van 5 1/2 M. in het vierkant ieder, in den linkervleu gel dienen. Uit do hal voert ook een gang, ingeleid door een forsche poort in de hal, langs de secretarie-vertrek ken.: Deze dient voor het publiek. Dit vindt daar de verschillende loketten, waar 't zijn aangiften en meedeelin- gen heeft to doen. Uit de hal komt men, juist aan de andere zijde van do genoemde gang, in de trouwkamer, een flink vertrek van 7.60 Rl. lang en 6.50 RL breed. Daarachter heeft men nog een lapjo tuin van 8.20 M. bij 5.10 M. over. De hal loopt naar voren uit In een torenvertrekje, waardoor men In de kamer van den secretaris komt. Dit vertrek van 6.71 RL bij 6£ M. ligt aan den voorgevel In den rechter zijvleu gel. Toilets enz. zijn hier, evenals bij de secretarie-lokalen aangebracht. Ten slotte kan men nog uit da hal het breede trappenhuis bereiken, waar men den opgang naar de ver dieping vindt. In den linkervleugel vindt men hietr de Raadzaal, een mooie ruime zaal, 7.90 breed en 11 M. lang. De tegenwoordige zaal meet 5 RI. 15 bij 10 Rl. 10, waarvan d-an nog de ruimte voor publiek en pers afgaat. Dezen worden in het nieuwe Raad huis buiten de zaal gebracht en ook onderling gescheiden. De Raadzaal, die den geheeien zijvleugel in beslag neemt heeft een balcon, dat dos uit ziet op 't ooté „Van Oudts het Raad- huls", In 't middendeel komen Wethou derskamer, Commissiekamer, palier, vestiaire, toilets, enz. In den rechter vleugel aan de achterzijde een bu reau voor publieke werken met afme tingen van 7.60 M. bij 6.50 RL Vóór komt het werkvertrek van den Bur gemeester. De begrooling van dit bouwwerk Is GO.000. heemstede, In het verslag dat van de vergade ring der Gezondheidscommissie te Bloemendaal van 1 Sept. is opgeno men in het Bloem endaalsch Week blad, lezen wij het volgende: „Ingekomen .was een schrijven van B. en W. van Heemstede met verzoek om advies op een ontwerp-raadsbe- sluit tot het verleenen van een voor schot aan do woningvereeniging Ber kenrode; na ampele discussie werd besloten B. en W. te berichten, dat voor zoover de vraag om advies te vens betrekking mocht hebben op het bouwplan der vorschillendie op het terrein der vereeniging ontworpen woningen uit een bouwkundig hygië nisch oogpunt, de commissie geene bedenkingen heeft. Ten aanzien van liet voornemen tot het verleenen van een voorschot uit 's-Rijks schatkist lieett da commissie deze bedenking, dat uit het door haar ingesteld stelselmatig woningonder- zoek is gebleken, dat de wekelijksche huurprijzen van één-kamerwoningen te Heemstede wisselen van 0.50 f 1.40 in het mearendeel der gevallen 1 bedraagt; die der 2 kamerwonin gen schommelen tusschen 0.60 en 3.50, doch meestal 1 a f 2 bedraagt. Dat reeds in 1907 voor onbewoonbaar- verklaring in aanmerking kwamen 50 één-kamer, 43 twee-kamer en 7 dric- kamerwoningen; dat voorts onmiddel lijke voorziening noodig waren aan 20 éénkamer, 327 twee-kamer en 120 drie-kamerwoningen van het toen be- I staande aantal. In het geheel voldeden van da 1- kamerwoningen niet één, van de 2 kamerwoningen slechts 13 en van de 3 kamerwoningen 63.5 van de aan bruikbaro woningen te stellen eischen. Doordat oonige eigenaren tot ver betering overgingen is in die cijfers eenige verschuiving ten goede geko men, doch al noemt men dit in acht, dan nog blijkt de grootste behoefte te bestaan aan 2 kamerwoningen van gemelden prijs met f 1 k f 2 als gemid delde. Het komt de commissie voor, dat in die omstandigheden het gemeente bestuur aan liet te verleenen voor schot-voorwaarden heeft te verbin den, waarborgende dat mot 's Rijks- geld de volkshuisvesting wordt ver zorgd op de wijze, als deze het meest behoeft. Dit klemt te meer waar een plein is ontworpen en een administratlcge- gebouwtja, waarvan voor de volks huisvesting geen directe voordeelen te wachten zijn, men zou op die wij ze zelfs winkels kunnen toelaten, waardoor indirect met rijks-geld ne ringdoenden in hun bedrijf werden gesteund, wat die bedoeling der wo ningwet niet schijnt te zijn. Waar het gemeentebestuur het nu nog in de hand heeft zorg te drogen, dat ieder ingezetene in Heemstede hetzij dat hij bij de bestuurderen te vens eenige leden en aandeelhouders der woningvereeniglng „Barkenrode" bekend en gewild is of niet ernstig in aanmerking komt voor hot bewonen van een der ontworpen perceelen en ook om hetzij voor goed, hetzij voor- loopig voor de huurprijzen, een maxi mum vast te stellen, daar meent de commissie dat het op den weg van dat bestuur ligt die gelegenheid tot richtig helpen toepassen der woning wet niet onbenut te laten."* GEMEENTEBEGROOTING. Heden ontvingen we in druk' de ontwerp-bogrooting. Heemstede geeft daarmee een prijzenswaardig voor beeld aan do kleine gemeenten, om, fa navolging van de steden, de be langrijkste raadsstukken te laten druk ken en aan de leden en pers van te voren ter bestudeering te zenden. Daarmee wordt hun taak zeer verge makkelijkt, wat het goede gevolg heeft, dat de zaken beter behartigd kunnen worden. Ook 'i publiek is door do openbaarmaking natuurlijk ge diend. Do nu ingediende ontwerp-begroo- ting wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 86.444.721/2 aan, waar ender 10.000 voor buitengewone in komsten en ook ƒ10,000 voor buiten gewone uitgaven. 't Batig saldo der voorloopig vast gestelde rekening over 1908 bedraagt ƒ4297,17, maar reeds is 800 op den dienst van 1909 overgebracht, zoodat ƒ3497.17 voor 1910 beschikbaar is. Voorgesteld wordt 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de go- bouwde eigendommen te heffen, waar van een opbrengst van ƒ8200 is ge raamd (in 1098 te ƒ7086.52 ontvangen, maar het toenemend bouwen van flinke woningen zal de opbrengst ver- hoogen) 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigen dommen 545, on 65 opcenten op do hoofdsom der belasting op het perso neel ƒ26.000 (in 1908 is 17533.31 ont vangen en voor 1909 ƒ22.500 toege- staau). Deze verhooging is waar schijnlijk als men de opbrengst in 1909 in aanmerking neemt en het feit, dat er verschillende groote perceelen in aanbouw zijn. Niettegenstaande er ca. ƒ2000 meer is geraamd voor on derhond van wegen, 1000 voor een nieuwen opzichter, 500 voor een nieu wen wegwerker, ƒ600 voor de bloe mententoonstelling on verschillende andere posten van uitgaaf verhoogd, bleek 't gelukkig niet noodig de opcen ten te verhoogen. Het vergunningsrecht Is weer op ƒ900 geschat; het aantal vergunnin gen is thans gedaald tot het verlaagd- de maximum. De post schoolgelden is 50 lager ge raamd en op ƒ325 gebracht, wegens het verminderen van 'L aantal school kinderen aan de openbare school. Dit bedraagt thans 177, waarvoor 't Rijk een uitkeering geeft van ƒ3785. Inge volge de wet behoeven nu aan de school slechts werkzaam te zijn een hoofd en drie onderwijzers. De uitkeering van het Rijk (inge volge art. 1 der wet van 24 Mei 1897) aan de gemeente is gebracht op 11.994.551/2. Het bedrag der winst van de gasfa briek is nog niet met zekerheid mee te deelen. 16000 wordt besteed voor de rente en aflossing van het kapitaaL De wethouders handhaven hun voorstel van verleden jaar om de jaar wedde van den burgemeester van ƒ1500 op ƒ1850 te brengen. Zij wijzen op de uitbreiding der werkzaamheden en op de salarissen in andere ge meenten. Om dezelfde reden wordt voorge steld het salaris van den secretaris van 1550 op 1750 te brengen. De bur- gomeester is daar ook voor. Evenals het vorig jaar zullen de kie zerslijsten gedrukt worden. De werkzaamheden bij het bouw toezicht breiden zich geregeld uit. Do heer Jac. Etmnns ontving tot heden 300 als gemeente-opzichter. B. en W. willen hem bevorderen tot gemeente- architect, om voor datzelfde geld hot oppertoezicht to houden. De nieuw aan te stellen opzichter zal dan onder hem werken. Deze moet uitsluitend in gemeente-dienst zjjn en in de gemeen te wonen. De aanstelling Yan een tweeden weg werker is noodig, o. a. ook omdat ae overneming yan wegen op Bosch en Vaart spoedig is te verwachten. 5250 is uitgetrokken voor de straat verlichting, in 1909 was ƒ5000 toege staan. Pro memorie is op de begrooting geschreven bijdrage aan de gemeen te Haarlem in het middelbaar onder wijs. 5300 is uitgetrokken voor het Bur gerlijk Armbestuur. 't Ligt in de bedoeling uit den post voor openbare vermakelijkheden enz. een subsidie toe te kennen aan de ver eeniging Koninginnedag voor het schoolfeest. De post voor onvoorziene uitgaven bedraagt 1665.58. De staat der schulden van de ge meente bedraagt op 1 Jan. 1910 ƒ405650 met een jaariijksche aflossing van 4000. AERDENHOUT. Een leelijke val. Op de Zandvoorterlaan alhier heeft een treurig ongeluk plaats gehad. De 22-jarige R. Steevens uit Hillegom, kwam (waarschijnlijk door de glad heid .van den weg) met zijn rijwiel te vallen en bleef bewusteloos liggen. Nadat de politie geruimen tijd, doch zonder succes, beproefd had hem bij te brengen, is hij per auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd. Bij aankomst aldaar was de jongeman nog buiten kennis. Naar we vernemen Is de toestand van den patiënt heden bevredigend. De nacht was zeer rustig. Eenige ingezetenen hier zullen trach ten het gemeentebestuur te bewegen tot aanschaffing van een brancard en een verbandkist yoor eerste hulp bij ongelukken. In aanmerking genomen het drukke rijwiel- en autoverkeer op vele wegen in deze gemeente is die aanschaffing werkelijk een dringende noodzaak ge worden. SANTPOORT* Handboogschieten. Zondag werd hier een personeele wedstrijd in het handboogschieten door de vereeniging „Vooruitgang zij ons streven'" gehouden, waaraan door alle leden werd deelgenomen. De uitslag was, dat een extra prijs, uit geloofd door den heer II. J. Klauwers, behaald word door den heer H. F. F. Voogt, met 111 punten, de eerste prijs, uitgeloofd door donzelfde, door den heer A. van Corstanje, met 105 punten, de tweede prijs door den heer G. Molekamp met 64 punten en de derde prijs tenslotte door den heer J. Lokerman met 63 punten. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen door den voorzitter met een korte toespraak uitgereikt* BENNEBROEK. Kan het Woensdag a.s. te openen telephoonnet zijn reeds 27 aanslui tingen. De telephoonnummers zijn als volgt i No. 1 Raadhuis, 2 ZublL 3 Van It- tersum, 4 General Bulb Compagnie, 5 Roijdon, 6 Kouwenaar, 7 Bakker, 8 Bille. 9 Van der Laan, 10 Verschuur (Reek), 11 Wiliuk van Bennebroek, 12 Stam, 13 Roozen, 14 Waller (Glip), 15 Telxeira de Rlattos (Vogelenzang), 16 Jansen Hendriks (Glip), 17 Van Lier- od. 18 Smidit van Gelder (Heemstede), 19 Goemans, 20 Kohier, 21 Lucassen (Heemstede), 22 Voute, 23 Boreel (Vo gelenzang), 24 Van Doorainck, 25 Ver- nooy, 26 Braam, 27 Van der Eist. IJRIUIDEN. Met ingang van 1 November a.s. is de adjunct-commissaris doe loodsen te Rotterdam, de heer R. Dobbenga, in gelijke betrekking naar IJ muiden overgeplaatst. ZANDVOORT. Collecte gewapende dienst. De alhier gehouden collecte voor hot fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, hoeft opgebracht 17,33. Gemeente-opzichter. Voor de vacant zijnde betrekking van gemeente-opzichter alhier hebben zich 81 sollicitanten aangemeld. Tot tijdelijk opzichter is door B. en W. be noemd de heer Joh. Jansen Jzn., te Haarlem. SCHOTEN. Waarschijnlijk in de maand No vember zal, naar toen ons bericht, door den Raad van State worden be handeld hot door de vergunninghou ders ingestelde bezwaar tegen de splitsing hunner vergunning. Met belangstelling wordt die conclu sie tegemoet gezien. Do zaak betreft, naar men zich her innert, de gedwongen splitsing van tapperij en slijterij, volgens de wet, voor gemeenten met een bepaald ge tal inwoners. CHOLERA. Men meldt uit Hansweert Vrijdag reeds vertoonden zich bij den kleermaker en barbier C. Flipse alhier verschijnselen, die dokter Kolff van Oosterwijk er toe deden overgaan de faecaliën op te zenden voor een bacteriologisch onderzoek. Zaterdag weid het resultaat daarvan bekend. De lijder schijnt in aanraking geweest te zijn met een Belgischen schipper. Het hui3 wordt reeds Yan Vrijdag af streng bewaakt om de be woners geïsoleerd te houden. De ambtenaren, belast met de kla ring van schepen, gaan voort met uit reiking van waarschuwingen betref fende maatregelen van voorzorg. Zaterdagmiddag zijn vier personen onder wie 2 kinderen van den chole- ralijder Flipse, in observatie overge bracht naar de rijks-ziekenbarak. Ook de broeder, die in de woning was ge gaan en dio deze niet mag verlaten, zal naar de barak worden gebracht. Ten behoeve van de gemeente wordt uit Utrecht een barak afgezonden. De Middeib. Ct. meldt, dat de pa tiënt beterende is. Blijkens mededeeling van den bur gemeester van Utrecht heeft zich in de gemeente Lopik een geval van cho lera aziatica met doodelijken afloop voorgedaan en wordt in verband hier mede hij hernieuwing gewaarschuwd tegen het water in de rivieren, vaar ten, grachten en andere waterloopen. DADER ONTDEKT. De politie te Leiden meent den da der van den moordaanslag op de familie Spijker te Hazerswoude in handen te hebben. Het is een neef van Spijker uit Bodegraven, een sla gersknecht. Zijn broeders zouden in oen twist het hem hebben verweten. DE „ZAAK-KUYPER." Naar uit een noot bij den Terugblik in Ons Tijdschrift valt op te maken, meent De Ned., zal van dr. Kuyper's hand over „de zaak" geen brochure verschijnen. TWEEDE KAMER. BAKKERSRADEN. Thans is bij de Tweede Kamer in gediend het reeds in de toelichting tot het wetsontwerp tot beperking van Zondags- en nachtarbeid in hroodbak- kerijen aangekondigde wetsontwerp tot instelling van bakkersraden. De benoeming der leden en hunne plaatsvervangers geschiedt door Ge- deuuteerde Staten. In elke provincie zullen één of twee bakkersraden wor den ingesteld. De voorzitter en diens plaatsvervanger zullen uit de ambte naren der arbeidsinspectie worden be noemd, waardoor een hand tusschen bakkersraden en arbeidsinspectie wordt verklagen, voor de rlchtige na leving van de bakkerswet en van an dere wettelijke voorschriften, den ar beid in de bakkerijen betreffende, zoo zeer gewenscht. Voor de benoeming der arbeiders- en der patroonsleden zal in hoofdzaak het stelsel voor de samenstell'ng der raden van beroep (ongevallenverzeke ring) gevolgd worden. Hun zittings- tijd Is gelijk aan die der leden van de Kamers van Arbeid. Voorts bepaalt het ontwerp, wan neer aan de leden en de plaatsver*- vangers ontslag moet worden ver leend, en wanneer dit kan geschieden (dit laatste alleen op voordracht van den bakkersraad). In afwijking van de desbetreffende bepaling in de wet op de Kamers van Arbeid, zal de voorzitter, Indien in oen vergadering de stemmen staken, slechts een beslissende stem hebben, nadat het nemen van een besluit tot een volgende vergadering is uitgesteld en de stemmen dan opnieuw staken. De bevoegdheid der vergadering, om te beraadslagen of te besluiten, wordt niet, als in de wet op de Ka mers van .Arbeid, afhankelijk ge steld van de aanwezigheid van een bepaald aantal leden-patroons en een aantal led en-arbeiders, maar behalve van de tegenwoordigheid van den voorzitter of diens plaatsvervanger, van de aanwezighe'd van ten minste de helft der leden, onverschillig of deze tot de patroons dan wel tot de arbeiders behooren. Gelijke verplichting als op de Ka mers van Arbeid rust tot het uitbren gen van een jaarverslag, wordt aan de bakkersraden opgelegd. Wie de krachtens deze wet vereisch- te opgaven niet doet, kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog ste 100. Op het opzettelijk doen van valsohe opgaven wordt gevangenis straf van ten hoogste zes maanden gesteld. Wordt die valsche opgave ge daan ter staving van eigen of anders benoembaarheid tot lid-patroons, lid- ftrbeider of plaatsvervanger, dan kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar worden opgelegd. Beide laatstgenoemde feiten worden als misdrijven beschouwd. DE VERKIEZING VAN Jhr. RUYS I)E BEERENBROUCK. In het adres over de verkiezing van jhr. Ruys de Beerenhrouck in het dis trict Gulpen werd o.a. vermeld, dat de gebruikte stembiljetten niet over eenkwamen met het model, dat voor geschreven is bij Kon. lies luit van 9 Januari 1909 (Stbl. no. 25). Rlen meldt nu uit het district Gul pen aan De Tijd: „De afwijking der biljetten moet hierin bestaan, dat, in plaats van de woorden: „Stembiljet; stemming ter verkiezjng van een lid van de" enz., zouden gestaan hebben de woorden: „Stembiljet; verkiezing van een lid van de" enz., en dot, in plaats van „Kon. Besl. van 9 Jan. 1901", zou ver meld zijn: „Kon. Besluit van 26 Fe- hruari 1907." VALSCHE RIJKSDAALDER. Dezer dagen werd in een sigaren winkel aan den Stationsweg te 's-Gra venhage een vermoedelijk valsche rijksdaalder in betaling aangeboden, doch geweigerd, daar men dadelijk de echtheid van het stuk in twijfel trok. De nabootsing Is vermoedelijk ge schied langs galvanoplastischen weg, daar de beeldenaar Willem III zeer mooi is. Ook het randschrift ont breekt niet. De afwerking was overi gens slordig, zoodat het bij aandach tige beschouwing met het bloote oog zichtbaar was dat het stuk .uit drie deelen bestond. VEREENIGING VAN NEDERLAND- SCHE WERKGEVERS. De Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, 3 October 1899 opgericht, zal in do volgende week haar tienja rig bestaan herdenken. Ter gelegen heid van dit feit is een gedenkschrift van de geschiedenisdezer Vereeni ging versohenen. HET GESTOLEN PAARD EN RIJTUIG. Naar uit Hoeven aan het Dbl. van N.-Bir. gemeld wordt, zijn hot paard en rijtuig, die daar op zoo brutale wijze zijn ontvreemd, terug gevon den. Te Bevaren-Waes werd paard en rijtuig to koop aangeboden en wel te gen zoo'n gering bedrag, dat het ter stond de aandacht trok, dat men hier niet met een zuivere zaak te doen had Daar aan de politie bericht was ge zonden van den diefstal werd het te koop aangebodene in beslag genomen en tevens degene die het te koop aan bood, gearresteerd. De aangehoude ne is zekere Joh. van den B., Limbur ger van geboorte, thans te Princen- hage woonachtig, die naar het schijnt In connectie staat met eenige beruch te Heikesmannen. BRANDEN. Te Rooth Margraten zijn de stallen en schuren van den landbouwer J. Franssen afgebrand. Da gebouwen waren verzekerd bij „De Nederlan den". Te Alphen aan den Rijn Is de boer derij, bewoond door den landbouwer Roert, afgebrand. Te Castricum ontstond brand in een oud huis, waarin 80.000 slofjes ter verzending van aardbeien waren op geborgen, toebehoorende aan de firma gebr. Doctor en Van der Kolk, te Be verwijk. Het huis zoowel als de licht brandbare inhoud werd oen prooi der vlammen. Alles was verzekerd- Te Zalk Is afgebrand de boerderij van KI. Nymeyer, bewoond door J. Schippers en de weduwe Van Pyke- ren. Niets kon gered worden, behalve het vee. Het huis is verzekerd voor 1500, bij de Haarlemsche Brandver zekering Maatschappij. EEN ONWELKOME GAST, Te Enkhuizen werd In een sigaren winkel een ringslang gevangen. Toen de vrouw des huizes het licht aanstak bemerkte zij tot haar schrik den vreemden bezoeker. Het dier is waar schijnlijk in een kist met goederen binnengekomen. N. O. G. Ter vergadering van de afdeeling Haarlem van bet Neder]andsch On derwijzers Genootschap herdacht de voorzitter het overlijden van den heer Dr. E. van der Ven, die eere-voorzit- ter der afdeeling was. Door den heer H. Swaanswijk werd verslag uitgebracht van de algemeens vergadering, dit jaar te Delft gehou den. Met ingenomenheid werd mel ding gemaakt van het besluit, om het N. O. G. raadslid te doen blijven van het Koloniaal Museum. Het voorstel van het hoofdbestuur, om de donatie ad 50 In te trekken, word na bestrijding, vooral door de afdeelingen Amsterdam en Haarlem, verworpen. Door een der leden werd dan ook terecht aan de afgevaardigden een' woord van hulde en dank gebracht. Inzake een op te. richten cursus voor stenografie (systeem Pont) werd besloten ceno afwachtende houding aan te nemen, en zich vooraf te ver staan met bostuxen van vereenlgin- gen, die ook belang bij dit onderwerp hebben. Ter vervulling van de vacature ia liet bestuur, ontstaan door de aftre ding wegens ziekte van den voorzit ter. den heer Ch. Somers, werd geko zen de heer L. Broekhuizen, Üfe de benoeming aannam. Examens. Na gehouden examen zijn tof de rijkstuinbouwwinterschool te Aals meer toegelaten II. Beuningh en Tto Veen uit Haarlem, en H. van der Veen uit Haarlemmermeer. Een mooie giit. Do Gereformeerde Kerk 'A (Gedemp te Oude Gracht) heeft 3000 ontvan gen voor de gedeeltelijke aflossing der hypothecaire schuld op de kerk gebouwen. T o y n b e e-E speranto. De nieuwe wereldtaal „Esperanto*- blijkt een steeds grooter belangstel ling te vinden. De Haarlemscho Toynbee-Vereeni- ging wil de verspreiding der taal be vorderen door een cursus in „Espe ranto" te houden. Daarvoor moeten minstens tien deelnemers zijn, welk getal wel over troffen zal worden, meenen we. U itgestel d. Wegens plaatsgebrek moeten enke le verslagen en andere kopy tot mor gen uitgesteld worden. Inde Groote Ho utstr aat. Zondagavond om half negen brach ten een paar half beschonken vrou wen van slecht allooi de Groote Hout straat in opschudding. Onder den toeloop van vele nieuws* gierigen bracht de politie haar naar het bureau. Coöp. Ba kker ij „De Een dracht". Den 14en October a. s. houdt de Coöp. Bakkerij „De Eendracht haar jaarvergadering, waarin een voorstel ter tafel zal komen van het bestuur, om de bakkerij uit te breiden door bij bouwing van een derde oven, noodig geworden door het steeds grooter worden van het ledental. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor het perceel Soaarnwouderstraat 150 aan te koo- pen voor 4000, omdat dan alle per ceelen. welke verbetering van den toegang van de Amsterdamsche Poort tot de Lange Heerenvest in den weg stonden, eigendom der gemeente zullen zijn. B. en W. vragen hiervoor een cre- diet van 4200 en machtiging om liet perceel na aankoop af te breken. De Avondschool voor Handels onderwijs is 7 September geopend met 189 leerlingen. Aan jaarwedden personeel zal dit jaar benoodigd zijn 2850 en 900 voor leermiddelen. Van den post voor de aanvullingsklasse van de Burgeravondschool blijft nu echter 2135 over. terwijl de school gelden 580 meer zullen bedragen. B. en W. stellen voor den post van 3750 nog te brengen op de begroo ting van 1909. Wegens het bedanken van den heer P. J. Kramer tot leeraar in de stoomwerktuigkunde aan den 3-jari- gen vervolgcursus der Burgeravond school, bevelen B. en W. den heer V. L. A. Razoux Schultz te 's-Graven- hage aan. Amsterdamscbe Beurs. Openingskoersen van 27 SepL LABOUCHLRK O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel, No. 577, STAATSFONDSENMARKT, 21/2 Certiific. N. W. S. 781/16, 31/2 Certi- fic. N. W. S. 93 5/8, Consols 87 1/4, Ho pe s 871/4, Russen 1909 93 3/8, Russe™ 1906 96 13/16. Z. AMERIK. STAATSFONDSEN. C- Peru 9 1/8, Pref. Peru 351/16. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 102, Deli Mij. 460, Medan 249, Nieuwe Asa- han 78, Rotterdam Deli 365, Senembah 412. PETROI.EUM-AANDEELEN: Koninklijke Petr. 445 1/2, Moeara Enim 189 3/4, Sumatra Palemhang 161, Perl. 143 1/2, Z. P. 187. MIJNAANDEELEN: Great Cobar 129 1/2. DE AMERIKAANSCIIE MARKT opende stil. Atchison Topeka 1171/4, Denver 471/4, Erie 34 5/8, Kansas 461/2 en 72 1/2, Missouri 41, Rock Island 38, Southern Rails 30 11/16, Southern Pa cific 1301/2, Union Pacific 204 1/2, Wabash 20 1/29, Steel 85 7/8, Carren 69 3/4, C. Marine's 7 1/4, 22 3//4, 71 1/8. Graan-en Zaad markt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 27 September 1909 30 H.L. roode tarwe, 8.50. 70 H.L. witte tarwe, ƒ9. 6 0H.L. haver, 3.62 1/2. HAARLEM. BEVALLEN Sept. 25. A. DuijffDuif, z., G* Moijs—Passchler, d., 26. J. G. Zwart Farber, z., J. GroenendaalBloem zaad, z., c. M. v. AmeronganLinay z., 27. H. J. Erbrink—Gieseke, r-, J. A* Kuijner—v. HLUo, s. OVERLEDEN Sept. 20. H. Bouwer, 83 j., Sophtfii straat, J. E. Oudolfv. d. Melde, 00 J., Schotersingel. ZANDVOORT. Getrouwd H. W. Veth mi J. C. Petegem. Bevallen A. van Koningsbruggen— De Mes, d., E. KoningKour, d., van der MijflKollenberg, d. Overleden A. Keesman. 8 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2