Rnbriek voor Vragen Bïnnealanis Leger tn Vlooi Sport en Wedstrijder, Pers-Overzicht Kerk en School Stoomvaartberichteo Onze Lachhoek Bén BfWrtaatie ten name van w J. Sf&rweif, aan bet politiebureau. 'Aangifte Is gedaan van bet wegloo jren van een zwairtharige taxhond. Qeabonneordcn bal-beu het voorreoht y*ageu op verecbillond geblad, jnlts voor beantwoording vatbsutr, in te ïondeu by de Bedactlo van Haarlem's Dagblad, Groote Bontstraat 58 Allo antwoorden worden geheel kosteloos Sgevcu on, voor too veel mogeiyk is, den g nc de Intending Aanvragen, die niet volledig naam on ^Woonplaats van den Inzender vermelden, wordt geen Aandacht geschonken. VRAAG t Ik ben slagersknecht Ik heb mij bij een baas verhuurd voor vasi geld en den bost en heb mijn ou- dsn baas met 14 dagen mijn betrek king opgezegd en drie dagen later )comt mijn toekomstige baas mij de betrekking woei: opzeggen. Is dat ge oorloofd? ANTWOORD: Neen., dat Is niet ge oorloofd. Wanneer u daardoor zon der werk komt en dus schade lijdt, kunt u ook s cl ladevergoeding el- (jchen. Vervoeg u bij het Bureau van Consultatie. VRAAG: rALs men In een civiele zaak gedagvaard wordt en men wil tiireot bij het doen der dagvaarding botalen, moet men dan de kosten ook betalen en hoe laat kan de deurwaar der de dagvaarding doen? ANTWOORD. Als de deurwaarder u betaling afvraagt en u betaalt on middellijk, dan behoeft u geene kos ten te betalen. Hot exploit kan ge daan worden iu&schen 7 ure des mor gens en acht ure des avonds. VRAAG: Een man ïs gehuwd met «ene weduwe met twee kinderen en er is geen testament. Als de vrouw nu komt te overlijden, heeft de man dan recht op den boedel of een ge deelte daarvan? Er zijn uit dit huwe lijk geene kinderen. ANTWOORD: Dit hangt geheel al Van hetgeen door ieder der echtgo- nooten ten huwelijk werd aange bracht of staande hetzelve werd ver kregen, zoodat wij zonder nadere en nauwkeurige gegevens op die vraag geen antwoord kunnen geven. VRAAG: Moeten voor den militie raad, die in October zitting houdt, ook diegenen verschijnen, die rede nen voor vrijstelling hebben opgege ven? ANTWOORD: .Voor den militieraad moet verschijnen de late ling, die Vrijstelling verlangt wegens ziekelij ke gesteldheid of gebreken, enz. Tijd en plaats der zitting wordt ten minste drie dagen vóór de ope ning aan elke loteling bekend ge maakt. DE VAANDELUITREIKING. Zaterdag heeft in de legerplaats bij ■Millingen de uitreiking van een fct and aard aan het 1ste regiment hu taren door Hare Majesteit de Ko ningin plaats gehad. Tegen negenen kwam er leven op de heide. Auto's snelden aan op den Amersfoortschen straatweg, rijtuigen en fietsen volgden in massa, en zoo Vulde zich de afgezette ruimte spoe dig met een publiek, waaronder vele dames en officieten. Toen arriveerden ook de escadrons fhet 1ste regiment huzaren hield geen verblijf in de legerplaats, kwam ex- Kesselijk ter ontvangst van zijn indaard). 't Was een marsch van 20 en 25 kilometer. Front makende naar het Oosten, S2lde het regiment zich in linie op. ooi gezicht, een regiment (400) hu- xaren in groot tenue, kolbak op met witte pluim en rooden kolbakzak met afhangende snoeren. Later kwam de commandant van biet le regiment huzaren, kolonel J. Th. H. Mingels, met zi]n staf het ter rein oprijden en spoedig volgden de putaties, die officii eel de regimenten «wamen vertegenwoordigen. Ook was er de muziek van het 1ste (regiment uit Deventer. We hebben al herinnerd, dat het le regiment cavalerie de voortzetting ts Van de ruiterschaar, door J. G. baron van Sytzama In 1813—1814, grooten- deels uit eigen middelen, voor den thins van Oranje aangeworven. Nu waren door H. M. tot deze plech tigheid de afstammelingen Van den oorspronkelijke» oprichter van het regiment, baron Van Sytzama, ge nood de oud-kolonel der cavalerie Jhr. Geevaarts uit Deventer, de oud- ritmeester Hai tam a Muiier, burge meester van Spaarndam, Maurits ba ron van Sytzama en*J. G. baron van Êytzama. Klokslag 10 uur klonk een langge rekt signaal „Geef acht I" De ko ninklijke stoet, per automobielen van Het Loo gearriveerd en op het terrein Van het Remonte-depót in rijtuigen overgestapt, was in het gezicht. Voor- Op, te paard ordonnansofficier baron Van Voo-rst en de adjudant der Ko ningin Sohlmmelpenninck dan volgt de open landauer, waar-in H. M. de Koningin was gezeten. Het vierspan Voor liet koninklijk rijtuig werd k Ia •dauimom bereden. Ter rechterzijde ging Prins Hendrik )W paard in zijn uniform van gene raal, terwijl de commandant van het rlleger, generaal Kool, links van M. reed. tn het eerste volgrijtuig zaten ge neraal Graaf du Monceau, chef van bet Militaire Huls van de Koningin in het tweede de Minister van Oor- Jog. Cool. Te paard nog o. a. de inspecteur iGer cavalerie, generaal-maj. Braaros, On de commandant der 4e divisie, Waartoe het le regiment huzaren be hoort, generaal-maj oor Nlerstrasz. Koningin Wllhelmina zag er gced yo opgewekt uit. H. M. droeg een tollet van wit laken en een toque mei IWLtte aigrette. Om haar schouders Was baande bont van marter tresla- ,tfen. Mot gejuich en „leve de Koningin wordt H. M. door het publiek be groet. Di het midden, tegenover de in breede lijn geschaarde troepen, hield het Koninklijk rijtuig halt. De sabels werden gepresenteerd, de officieren salueerden, en de muziek speelde hot „Wilhelmus". Haro Majesteit gaf kolonel Mingels den wensch te kennen, zijn regiment fco inspocteeren en nu we.rd langs den troop gereden, die escadronsgewljze de sabel presenteerde. Daarna werd teruggekeerd naar het geïmproviseer de platform, voor het midden van het regiment waar de plechtige uitreiking van den Standaard geschiedde. Kolonel Mingels stelde zich op te genover het Koninklijk rijtuig. Trom petten schalden, de „ban" werd ge opend. Rechtop in haar rijtuig staan de. den etandaard met de rechter hand omklemd, hield de Koningin de volgende toespraak „Officieren, onder-officieren en huzaren Gij zijt hierheen gemarcheerd, ten einde uit mijne hand den standaard te ontvangen, welken gij voortaan in uwe gelederen zult medevoeren. Het Intreden In uw regiment van het zinnebeeld van Vaderland en Ko ningin, legt op u een duren plicht düt. kleinood ongeschonden te bewa ren liet vordert uwe bereidJwillig- tootd den Standaard te vei-dedigen, desnoods ten koste van uw loven. Ofschoon eerst voor kort in dit ver band vereenigd, stammen meerdere eskadrons van het 8e regiment kara- binlars of, dat, toen de In 1818 pas herwonnen onafhankelijkheid des Vaderlands opnieuw bedreigd werd, zich op het slagveld van Waterloo zoo roemrijk onderscheidde. Daarom prijkt de naam en het jaar tal van dat gevecht op uwen stan daard. Mocht ooit weer, wat God verhoede, ons zelfstandig volksbestaan in ge vaar verkeeren, zoo vertrouw ik, dat gij uw eervol verleden zult voortzet ten en In moed niet zult onderdoen voor de dapperen van Waterloo. Ook uwe vredestaak vergt uwe on verflauwde en algeheele toewijding en vordert evenzeer een onverschrok ken rul tergeest en stalen volharding bij het doorstaan van vermoeienissen en het uitvoenen van al hetgeen van u gevraagd mocht worden. In de overtuiging, dat ik nimmer tevergeefs een beroep zal doen op uwe offervaardigheid, vertrouw ik dezen Standaard aan de hoede en de waakzaamheid van het le regiment huzaren toe". Kolonel Mingels nam uit handen der Koningin den standaard over en zeide -. Officieren, onderofficieren en huza ren van het le regiment brengen u eerbiedig dank, dat hei Uwe Majesteit heeft mogen behagen heden persoon lijk den Standaard aan hun regiment uit te reiken. Het regiment beleeft hiermede één der gedenkwaardigste gebeurtenissen waarvan zijne geschiedenis ooit zal kunnen gewagen. Den Standaard, dat zinnebeeld van eenheid en tropw, zal bet regiment voortaan met zich voeren. Hij zal een machtige steun zijn, om, onder welke omstandigheden ook, onze sol- da/lenplichten tot het uiterste stipt na te komen. Het regiment karablnlers No. 8, waaruit one korps is gesproten, strekte ons tot voorbeeld, waar het zich zoo ruiterlijk en roemvol heeft gedragen op liet slagveld van Water loo. Goedgunstig ls door Uwe Majesteit toegestaan, dat ter herinnering daar aan en tot ons voorbeeld, de Stan daard het opschrift Waterloo zal dra gen, voor welke bijzondere gunst het le regiment huzaren Uwe Majesteit zijn diep gevoelden dank verzoekt te brengen. Heine ons God deze voorgangers waardig te blijven in de vervulling onzer plichten tegenover Vaderland en Koningin l Een driewerf hoera golfde over de heide, terwijl de muziek weer liet oude Wilhelmus Inzette. Het le regiment huzaren had zijn standaard uit handen der Koningin ontvangen. „Peleton links 1 in elk escadron hoofd der colonne links 1" klonk het commando en toen daarop een „marsch" gevolgd was, zette het regiment zich in beweging en defi leerden do escadrons in galop voor II. M. de Koningin, waarbij ook de standaard hot eerste saluut bracht. Do plechtigheid was hiermede ten einde. Rijdende langs het front van den troep, die gericht en met de sa bels gepresenteerd stond, verliet de Koningin met Prins Hendrik en hef groote gevolg het terrein. De esca drons kregen hierna tijd tot ontspan ning, voor dat de terugmarsch naar de garnizoenen Ede en Amersfoort ondernomen werd. Ten paleize Het Loo zaten Zater dagavond aan de Koninklijke tafel aan minister Cool, de commandant van hot veldleger Kool, de generaals Braams en Nlerstrasz, kolonel Min gels, overste Piepers en majoor ba ron Boecop. WINKELSLUITING. Men meldt uit Enschedé: De 9-uur-winkelsluiting is thans vrijwel een voldongen feit. Na het herhaald bezoek van de commissie uit de vakvereenlgingen zijn de mees ten van de niet-sluitende winkeliers er toe overgegaan hun zaak te slui ten. Bij oen tweetal banketbakkers, die nog tot sluiting ongenegen zijn, zal door het bestuur der bakkersvereeni- ging pogingen worden aangewend om hen alsnog tot sluiting te bewegen. GEMOBDELIJK. Te Stellendam werden in de laatste gemeenteraadsvergadering door den burgemeester slechts twee van de drie raadsleden beêedigd. Nadat, na afloop der vergadering, de raadsleden, behalve de wethou ders, de zitting hadden verlaten, werd den voorzitter gevraagd, waaraan 't le toe te schrijven, dat de beide nieuw gekozen raadsleden wel, en het her kozen raadslid, de heer H., niet be êedigd 1» geworden. De voorzitteï geeft te kennen, daar aan geheel nlel te hébben gedaóhl en stelt voor, die aangelegenheid alsnog te regelen. De vertrokken raadsleden,, voor zoo ver nog In de omgeving, worden we der ten ïaadhuize geroepen. Nadat de zitting opnieuw ls, wordt terstond tot de beëediglng overgegaan en na wederzijdsche ge- lukwensch, de vergadering weer ge sloten. EEN HUIS INGESTORT, Omtrent de ramp te Breda kan nog het volgende gemeld worden. Er zijn twee dooden, niet zooals gemeld werd Verheyeu, maar Van Beers en Tal boom. Zeer zwaar gewond is de aan nemer Beekers. Verder bevinden zich met ernstige hoofdverwondingen in het gasthuis Verheyen en Van Geel, niet ernstig verwond zijn Sprenkels, Dlelen en Fruyters naar huis gezon den, verdei* zijn niet ernstig verwond Buysten, Janssen en Borgmans, allen werklieden. Uit liet onderzoek is (vol gens de Tel.) gebleken, dat in den houw absoluut geen samenhang was, dat de specie onvoldoende gemengd was en de bouwwijze onverantwoor delijk. Door do justitie zijn vier des kundigen beêedigd, die een onderzoek hebben ingesteld. Zaterdagmorgen had een gerechtelijke sectie plaats door de doctoren Klinkenberg en Lo- secaat van Nouhuys. Geconstateerd werd, dat de werkman Talboom on middellijk dood was. Van Beers had den hals gebroken. Vrijdagavond om half een waren de puinhoopen op straat opgeruimd. Een dag te voren moet reeds een kel der zijn ingestort. Men acht ook het toezicht der bouwpolitae onvoldoende geweest te zijn. De ramp wekt groote verslagenheid in de gemeente. Door B. en W. zijn de heeren J. M. Marijnen, F. P. Bilsen en H. Venker benoemd om hetzelfde onderzoek in te stellen. Door het gemeentebestuur is aan den plaatselijken commandant twee honderd gulden ter hand gesteld voor de militairen, die zicli zoo verdienste lijk hebben gemaakt bij het reddings werk, terwijl bij officieels bekendma king door B. en W. oprechten dank ls gebracht aan burgers en militairen die behulpzaam zijn geweest of hun dieneten hebben verleend bij de red ding. WAARSCHUWINGEN VOOR WERK ZOEKENDEN NAAR LONDEN. Blijkens van den consul-generaal te Londen ontvangen inlichtingen ko men geregold Nederlanders naar Lon den, die op grond van onjuiste voor spiegelingen of verouderde inlichtin gen de reis daarheen hebben gemaakt en doorgaans in hunne verwachtingen aldaar een bestaan te vinden, teleur gesteld worden. De beroepen waarvoor dit in het bij zonder geldt, zijn die van meubelma ker, sigai-©urnakor, kantoorbediende, bankwerker en verder alle beroepen in verband staande met het bouwen van huiizen en van schepen. Het ver schijnsel ia echter niet tot deze bepaal de bedrijven beperkt Daar velen dier Nederlanders bij hun komst te Londen niet in bet bezit zijn van voldoende geldmiddelen, ko men zij vaak reeds na eenige dagen de tusschenkomst inroepen van het con sulaat-generaal om op Staatskosten naar Nederland te kunnen terugkee- ren. Ten einde belanghebbenden teleur stellingen te besparen, vestigt de Mi nister van Buitenl. Zaken er de aan dacht op, dat de arbeidstoestanden in Groot-Britannië thans niet van dien aard zijn, dat verwacht kan worden spoedig werk te vinden en dat aan hen, die op avontuur daarheen zijn vertrokken bij mislukking hunner po gingen om werk te vinden geen gelde lijke steun vanwege den Staat kan worden verschaft. Zij die, niettegen staande den ongunstigen toestand, toch trachten willen zonder persoon lijke connecties een betrekking in Groot-Britannië te vermeesteren, zul len wel doen, zorg te dragen voor 1. het vooraf inwinnen van grondi ge inlichtingen 2. het medebrengen van voldoende middelen, om het daar eenigen tijd te kunnen uithouden en om bij niet sla gen de terugreis te kunnen bekosti gen 3. het medebrengen van getuig schriften, identiteitspapieren, enz. 4. het zich na aankomst persoonlijk aanmelden aan het consulaab-gene»- raal te Londen (resp. aan een der an dere consulaire posten) tot het beko men van eventueel noodige inlichtin gen. Zelfs al is aan deze vereischten vol daan, dan ie er nog geenerlei zeker heid dat pogingen om werk te vinden, met goeden uitslag zullen worden be kroond. NACHTARBEID VAN BAKKERS. Het bestuur van het Bakkerscomité doet ons mededeeling van verschil lende moties aan de Tweede Kamer toegezonden. Deze moties zijn aange nomen in vergadering van b akker s- paüroons van verschillende plaatsen. Een vergadering van bakkerspa troons te Almelo sprak als haar over tuiging uit „dat het ontwerp bak kerswet in de practijk onuitvoerbaar zal blijken"; de afdeeling Arnhem van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbak- kersbond, waarvan de meerderheid in principe voorstandster is van de afschaffing van nachtarbeid, dringt op nader onderzoek aan en op maat regelen tegen de buitenlandsche con currentie, overwegende, „dat nog niet voldoende Is aangetoond hoe ln de practijk het aanhangige wetsont werp worde het wet moet wor den uitgevoerd"; de Deventer bakkers- vereen Iging „hoewel uit moreel oog punt zich verklarend vóór afschaf fing van nachtarbeid" ls van mee ning, „dat de belangen van bet be drijf bet önfiiogelijk maken 'den nacht arbeid af te schaffen"; een vergade ring van bakkerspatroons te Zwolle eveneens in beginsel voor afschaffing van den nachtarbeid oordeelt als de bakk era te Arnhem en vraagt herzie ning van het ontwerp „en verzoekt het niet in behandeling to nemen, voordat duidelijk de gevolgen van het wetsontwerp voor de bakkerij zuilen zijn aangetoond"; en eindelijk dringt een vergadering van bakkerspatroons te Nijmegen aan op een „nader onder zoek van Regeeringswege omtrent de gevolgen van dit wetsontwerp en ver zoekt een weg te vinden, waarlangs de nachtarbeid in broodbakkerijen kan worden afgeschaft, zonder dat zich deze bezwaren doen gevoelen." BEZOEK VAN NEDERLANDSCHE OORLOGSSCHEPEN AAN MANILLA. De „Manila Times" meldt, dat de De Ruyter, Koningin-Regentes en Tromp den 17en Augustus op den tocht tot vlagvertoon in do Oost-Azia tische wateren van Manilla het an ker lieten vallen. De officieren verklaarden, dat zij op de reis van Java naar Manilla groote hitte hadden te verduren ge had en dat verscheidene» van de be manning dientengevolge imin of meer lijdend waren. Daags na aankomst wei-den de of ficieren in de gelegenheid gesteld de stad te bezichtigen, waarbij de waar nemende gouverneur-generaal For bes de commandeerende officieren in zijn eigen automobiel rondleidde, ter wijl ten behoeve van de overige of ficieren de automobielen der ver schillende bureaux tar beschikking waren gesteld. De waarnemende gouverneur-gene raal Forbes bood naar aanleiding van het bezoek een feestmaal aan in de Anny and Navy-Club, waarbij de command eerende officieren dor Ne- derlandsche oorlogsschepen en onze consul te Manilla, Meerkamp van Ernbden, aanzaten. Deze laatste gaf eene welgeslaagde garden-party ter eere van de bezoe kers. Het lag in de bedoeling, dat onze schepen, omstreeks 8 of 9 dagen voor Manilla zouden vertoeven, om dan de reis naar Hongkong voort te zet ten. Door het bestuur werd een stoom- barkas ter beschikking gesteld van de bezoekers. Even nadat de schepen voor Ma nilla het anker hadden laten vallen viel op de „Koningin-Regentes" een ongeluk voor. De matroos Doris de Haan viel uit liet want en sloeg daarbij met het hoofd tegen het toestel voor draadloo- ze telegraphie, zoodat hij waarschijn- lijk in bewustelooaen toestand te wa ter viel en vetrdronk, niettegenstaan de verscheidene kameraden zich te water begaven en naar hem doken. Het lijk werd twee dagen later aan heit strand gevonden en met militaire eerbewijzen tar aarde besteld, waar voor van het garnizoen te Manilla een detachement van 1 officier en 20 man was aangewezen, terwijl deta chementen van de drie oorlogssche pen in den stoet volgden. stellig nog meer zou zeggen dan hij In zijn eerste, algemeen ontoereikend geachte antwoord op de Volk-onthul lingen deed. De R. K. Tijd heeft, toen dr. Kuy- per van zijn reis terugkeerde, bericht dat er weldra een brochure van ziju hand zou verschijnen. Het gerucht liep dat daarin do beschuldigingen schitterend zouden wordon weerlegd. Waar blijft de brochure? Wij heli- ben vroeger, uit zeer goede bron, de verschijning van een brochure West- meyer aangekondigd deze echter is nooit verschenen; men zegt dat Mathilde, na een bezoek in de Kanaal straat, van het uitgeven van het ge schrift heeft afgezien. Wij kunnen ons zeer goed voorstellen dat dit door d'r. Iiuyper's invloed ls geschied maar mag men aannemen dat thans het omgekeerde zou plaats hebben en de brochure Kuyper achterwege zou blijven op aandrang van Mathilde? Het zou niet te gelooven zijn, indien er in deze zaak nog iets om zijn on waarschijnlijkheid te verwerpen ware! Hoe dit zij wij wagen met eeni gen aandrang oni de verklaring, wel ke dr. Kuyper aan do openbare niee- nlng van zijn land op 7 Juli 1909 be greep verschuldigd te blijven. Het be hoeft niet bepaald een brochure te wezen. Maar het wil ons voorkomen, dat een journalist en staatsman als hij, in ons midden teruggekeerd, zijn pen of zijn woord tot iets anders niet kan gebruiken, vóór hij de halve be lofte, bij zijn vertrek afgelegd, heeft Ingelost, H ANTWOORD VAN Dr. A. KUYPER De „Nieuwe Courant" herinnert aan het volgende briefje: Geachte Redactie. „Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder in de bekende zaak nader van mij te hebben doen hooren. De wijze echter waarop men, als T ware bij druppels, zijn ondersteld bewijsma teriaal publiceert, maakt mij dit niet wel doenlijk. Ik kan niet nogmaals 't woord nemen, zoolang ik niet weet, of nu al de stukken voor mij liggen. KUYPER. Vs-Gravejihage, 7 Juli 1909. Daarna vervolgt de Nieuwe Cou rant aldus: Dit briefje kwam voor in De Stan daard van 8 Juli. Den dag daarna vertrok dir. Kuyper naar buitenaf, waaronder later Zwitserland bleek te moeten worden verstaan. Het is thans 24 September. Het ge- druppel, waarover dr. Kuyper rich beklaagde, heeft sedert zijn vertrek naar bet buitenland opgehouden en hoewel niemand dan hijzelfweten kon of nu „al de stukken" voor hem lig gen, zoo is toch blijkbaar het voor handen „bewijsmateriaal" dat vooir publicatie beschikbaar is, thans uit geput Van het voornemen om een interpellatie te houden in de Kamer is, zoo meldde het Hbl., afgezien, al komt, misschien, de zaak bij de be grooting ter sprake. Dr. Kuyper Js sinds 7 September terug in het land en neemt weder aan hot openbare e- ven deel. Hij woonde enkele Kamer vergaderingen bij en men speurde reeds even zijn hand In De Stan daard. De tijd schijnt dus gekomen dat hij overeenkomstig de in zijn briefje te kennen gegeven voorkeur.handele: „Liefst was ik niet op reis gegaan, zonder in de bekende zaak nader van mij te hebben doen hooren..." Blijft hij thans zwijgen, dan schijnt er geen reden te bedenken waarom hij ooit zou spreken.- En dat wil hij zelf niet noch ook zijn bondgenooten en vrienden die bijna zonder uitzonde ring hebben verklaard te willen „af wachten", omdat ar geen voldoende gegevens wturen en omdat dr. Kuyper VOETBAL. Westelijke le Klasse. SPARTA—HAARLEM, 1—1. Ik ben te pessimistisch geweest ten opzichte van Haarlem, toen ik van een zekere nederlaag te Rotterdam" sprak veel te pessimistisch 1 Want Haarlem's oude roem van niet-opge ven heeft haar, na twaalf jaren ach tereen ie Rotterdam verloren te heb ben, eindelijk een succes doen beha len tegen dè Nederlandsche kampioe nen, dat er zijn mag. Maar wie zou het vermoed hebben, na al die nederlagen te Rotterdam i Weinigen, dat is zeker 1 Zondagmorgen. Vier elftallen zijn aan het Haarlemsche station present, om met trein 11.11 te vertrekken. Dat zijn Haarlem I, met bestemming naar Rotterdam, Haarlem I's supporters, met dito, H. F. C. II, op weg naar Den Haag, en E. D. O., op weg naar V. O. C. (Rotterdam). Als van minder belang zijnde, zal Ik de reis maar onbesproken laten, en liever vertellen, hoe we om 'n uur of twee op Sparta's groote tribune zaten, kijkend naar den regen, die neerplasto en het veld, dat al glad was drassig maakte. Hoe af en toe aen speler verscheen, en weer naar binnen vluchtte en hoe toch ten slotte om 2 uur 20 twee complete elf tallen onder commando van scheids rechter Tromp tegenover elkaar ston den. Utermark, van ouds populair bij de Rotterdamsohe jeugd, werd na tuurlijk weer met gejuich ontvangen In liet veld stonden Sparta: Van Nieuwenhuyzen Jr.,- De Bruyn, v. N'euwenliuyzen Sr., Konert, De Korver (capt.), Van der Meulen, Van der Wolk, De Groot, Ruffelse, Boerdara, Teschmacher, Haarlem: Haak, Filipse, Wilhelm, Verwey, Leslie Miller, Bouwmeester, Healey, Veen, De Wolff, Serné, Utermark (capt.) Het begin is een glijpartij van weerskanten. Sparta gaat uit den af trap naar voren en schiet vlak naast; daarna bederft het slechte veld de epel-quaJiteitde spelers zijn ea* zoo gauw niet aan gewend. Tackelen be- teekent vanjwel allebei vallen, zoo dat forsch spel voorloopig uitblijft. Na een twintig -minuten schijnen de spelers zicli wat op het veld ge oriënteerd te hebben, tenminste er wordt nu sneller en met meer animo dan in het begin gespeeld. Sparia's uitvallen zijn gevaarlijker, dan die van Haarlem, dikwijls brengt Ruffelse of De Korver de roodwitte voorhoede tot vlak bij Haarlem's doel inaar van goals geen sprake. Op het juiste moment springt de kleine De Wolff tusschen de aanvallers en de bal is weg. Serné doet weinig voor hem onder, de half back-linie ook Bouwmeester werkt lieel goed en captain Utermark stopt op zijn bekende massieve manier een paar lastige schoten. Overigens schieten De Korver en Ruffelse een paai* maal meters naast, terwijl De Groot zijn schot kwijt schijnt te zijn. De Haarlem-voorhoede aan den an deren kant doet haar best, en de rech tervleugel speelt dan ook goed. Pa trick Miller passeert netjes een paar maal Van der Meulen, maar zijn goe de voorzetten worden door de backs weggewerkt. Toch komt hij tenslotte alleen voor doel, zal schieten, maar wordt door Van Nieuwenhuyzen in den rug „genomen". Verwey neemt de penalty te veel op het midden, en de Sparta-keeper stopt Hierna wordt Sparta de baas ln 't veld, maar kan niet door de Haar lem-verdediging komen en schiet mi serabel. Het publiek ergert zich, en schreeuwt oni een goal. De uitwer king is negatief. Haarlem doet een uitval, een der Sparta-backs raakt den bal maar half, en Wilhelm, snel toeloopend. scoort met een hard schot in den lioek. Meteen is het rust, stand 0—1. De Haarlem-supporters weten niet hoe ze het hebben. Na de reprise is Sparta zoo onhan dig om de Haarlemmers, die spoedig met vier halfs gaan spelen, geheel op him doel terug te dringen, zoodat er voor de roodwitte voorhoede geen doorkomen meer aan ls. Utermark heeft betrekkelijk weinig te doen. hoe wel hij benauwd dicht bij het strljd- toone>el is en tweemaal plots een hard schot te stoppen krijgt. Maar de ver dediging ie ondoordringbaar. Even wordt gestopt als Utermark De Groot volkomen fair tackelt, waarvoor do Sparta-linesman penalty appelleert, 't Gebeurt niet. Even later een free- kick vlak buiten de penalty-lijn, maar de bal gaat via den paal achter. Het wordt nu toch benauwd, en Leslie Miller brengt de half back-linie op vijf man. De drie voorwaarts doen cca paai* tamme uitvallen. Onderiusschen is er een half uur na rust verloopen, en leidt Haarlem nog altijd. Taai houdt dc verdediging vol. steeds op het goede oogenblik snel aanvallend. De Sparta-voorhoede kan er niet door. 't gaat'niet... „Daar kóm je niet door', zeggen zo on de tribune. Eindelijk gelukt het tóch, als ex* nog twee minuten tijd is. Dan komt Van Nieuwenhuyzen, de back, mee naar voren, en drijft voor de zekerheid maar door tot vlak voor Utermark.... dan schiet hij. Het publiek is in razend enthousias me11. Even later tijd. Het was verdiend voor beide par tijen. Kranig heeft Haarlem verde digd, maar de voorhoede moet veel heter kunnen, en de volgende week tegen D. F. C. veel actiever zijn. Al leen Verwey en Leslie Miller volde- den daar wel. DE man bij Haarlem was de kleine, vroeger als voorhoede- pingelaar zoo verguisde De Wjplff, dio op de backplaa-ts werkelijk schitte rend speelde. Van Sparta allen goed, behalve Do Bruyn, die een droevig beetje goeds deed. Quick—Manchester U. F. C. 2—0. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Beroepen te Hippolitushoef en Shoe op Wieringen ds. M. van der Vegte te Wolvega. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Ottoland dooi' den heer J. G. Woelderink, cau- didaat te Hasselt (Ov.) Beroepen te Exmorra op Ailinga- wier ds. J. Visser te Foudgum en Raard te Suameer, Fr., (tooz.) ds» J. W. Knaap te Dantumawoude. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep als voor ganger te Ruinen door den heer J. de Braai, te Gronau (Westfaten). Bedankt voor het beroep te West maas door ds. H. Meulinb, te Melis- kerke (Walcheren)., Het stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, vertrok 25 Sept. van Suez. Het stoomschip Rindjani, van Rot terdam naar Java, passeerde 25 Sept. Kaap del Armi. Het stoomschip Medan, arriveerde 25 September van Rotterdam te Bata via. Het stoomschip Ixion vertrok 21 September van Batavia naar Amster dam. Het stoomschip Java vertrok 25 Sep- temb. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Frederik Hen drik, van Amsterdam naar Parama ribo, vertrok 24 Sept. van Madeira. Het stoomschip Osiris, met Bombay mails, arriveerde 23 September van Port Said te Brindisi. Het stoomschip Noordam vertrok 25 September van Rotterdam naar New- York. Het stoomschip Nassovia (Canada- Lijn), vertrok 25 September van Rot terdam naar Montreal. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java, vertrok 25 Sept. van Colombo. Het stoomschip Goentoer vertrok 25 September van Rotterdam naar Java.- Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Sept. van Lissabon. Het stoomschip Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 September van Singapore. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 25 Sept. Perim. Het stoomschip Amstelland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos Ayres, verLrok 24 September* van Lis sabon. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 24 Sept. van Rio Janeiro. MISVERSTAND. Schilderes„Hebt u er iets tegen, als ik uw boerderij schilder Krelïs„Ga je gang, m'n lieve inensch; Ik begrijp alleen niet, hoe je het met die kleine kwastjes wilt klaar spelen." EEN IJDEL HEERTJE. - U hebt 3000 zomerjassea voorhan den, nietwaar? Zou ik die niet eens allemaal kunnen aanpassen Een heer zag op straat een kleinen jongen een 6igaret rooken, en stapte verontwaardigd op het ventje toe. „Jongen gooi dio sigaret weg"', sprak hij op strengen toon. „Ik zou je danken", antwoordde hot kereltje. „Koop er zelf een, als je rooi ken wilt." „Wanneer je mijn pet kunt afne men, zonder langs me op te klim men", zei lange Klaas tot kleinen Kees, „dan koop ik je vijf taartjes." „Wanneer jij mij de klompen kunt uittrekken, zonder je te bukken", ant woordde Kees, „dan koop ik den hee- len winkel voor je leeg." fZoon van een beroemd man stelt zijn jongen voor). Je zult eens zien, deze jongen zal nog iets van beteeke- nis worden in de maatschappij, net als zijn grootvader. Bekende. Ja, het talent springt altijd een geslacht over. Wat kijk jij benepen 7 Ja, verbeeld je, tegen mijn doch ter is proces-verbaal opgemaakt, we gens rooken in een coupé nlet-roa ken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6