Verschijnt dagelijks, behalve op Zoor en Feestdagen. NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 'Mtenlaudscii Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. 27 e Jaargang. No. 8056 WOEKSDAG 29 SEPTEMBER 1909 B HAARLEM S DAGBLAD ABONHBMEHTBH PBR DRIB ffiAANDBNi Voot Haarlem l I 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)139 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijks nummers032M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en franco per post 0.45 ÜltgaY* der Yeflnooöeöap fcsarccs Coster. Elredear J. C. PEEREB90B* Tot de plaatsing van advertenti^n en reclames van buiten hel Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Biiiteniandscü Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon iniere. 0229. ADVERTENTSËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cta. Bulten het ArrondlasemeGt Haarlem van 1—5 regeis /tr-, elke regel meer ƒ0.28 Reclames 30 Cent per rtge£ Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratie! Groots Bootstraat IsforcommonaaJ Telefoonnummer der Redactie 500 ea der Administratie724 Drak&erQ: Zoidar Buitenspaarae S. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Brieyen uit St. Petersburg. Hat is von algemeen© bekendheid, {lat de Japanscho oorlog:, die vela dui zenden famiiiBn ln Rusland to jam- Er en rouw gedompeld heeft, ook en en tot grooton rijkdom gebracht tlL Inderdaad moet éene van de ve le oorzaken, die tot de jammerlijke re sultaten van dezen rampzaligen krijg Sevoerd hebben, gezocht worden in e gewatenlooze manipulatiën van meerdere personen, die, door hoogen jrang of samenloop van omstandighe den daartoe in staat gesteld, de balan- c&n vau het vaderland ten bate van hun eigen beurs verwaarloosden of ielfs regelrecht benadeelden. Reeds gedurende den oorlog en vooral na het einde daarvan werden de geruch ten daaromtrent zóó luid, dat de Re- geering het noodzakelijk oordeelde, *ene bijzondere commissie te benoe- tnen, belast met een gestreng onder hoek naar de gegrondheid dier klach ten. Deze commissie heeft nog pas een Heel van hare taak geëindigd en aan 4e Rijksdoema een voorloopig rapport uitgebracht omtrent haar onderzoek Van de afrekening der verschillende hitgaven, verhonden aan den Rus sisch-J apanechen oorlog. Het is niet oninteressant, van de resultaten van haar onderzoek kennis te nemen.! Tot 1 Augustus 1909 werden aan de pommissió ter revisie voorgesteld voor piet minder dan Ra. 1.824.400.000 aan documenten betreffende uitgaven van Verschillenden aard. Zij heeft hiervan tot dusverre ongeveer 1/3, voor een be drag van Rs. 594.000.000 gerenideerd en stootte bij hare werkzaamheid op een reeks van groote moeilijkheden. Vooreerst werd een zeer groot aantal afrekeningen over de gedane uitga- Ven. óf in het geheel niet ter revisie voorgesteld, óf door de militaire ad- toinistratiën ln andere instellingen voorgesteld, terwijl bovendien in vele rallen bij de afrekeningen niet eens meest noodige bewijsstukken wa ren overgelegd I En enkele gevallen Verkeerden de afrekeningen in een Boodanigen staat van wanorde, dat voor het in orde brengen,daarvan al- wonderlijke onder-ooxnmissiën moes ten worden benoemd. Ten slotte wer den tijdens de revisie verscheidene do cumenten opgevorderd door andere kommissiën, die met het onderzoek jvan dezelfde afrekeningen bezig wa ren. Het aanzienlijkste deel der oorlogs kosten, dat door de commissie onder zocht is, wordt gevormd door de kos ten van onderhoud en soldij, die meer dan een millard roebel bedragen heb ben. Hiervan is 555 millioen besteed aan het onderhoud van manschappen en paarden, 315 millioen aan gagan, 218 millioen aan kleeding en de ove rige 113 millioen aan kleinere behoef ten. Van de 555 millioen besteed aan het onderhoud, is door de commissie voorloopig voor 2G2 millioen gerevi deerd. En van deze 262 millioen is voor niet minder dan voor Rs. 14.658.000 zonder bewusstukken bevon den i Dit verpletterend resultaat heeft onmiddellijk ten gevolge gehad, dat vea'schiliende, meest hooggeplaatste, personen, wegens verduistering ver volgd worden. Bovendien vond de commissie in de afrekeningen curiosa als de volgende dat ontvangen gelden voor een min der bedrag waren ingeschreven, dat rien voor één en hetzelfde doeleto- tweemaal of meer waren uitgege ven, alsmede „telfouten", die hot to taal der uitgaven vermeerderden. Vöixlor bleek uit da afrekeningen, dat niet uitgegeven gelden na het ein digen van den oorlog niet aan de schatkist waren terugbetaald, dat in vele gevallen do opgaven omtrent het aantal dor verzorgde manschappen en paarden aanzienlijk do werkelijk heid overtroffen, enz. De op doze wijze gevonden afzonder lijke Verschillen zijn in sommige ge vallen zeer aanzienlijk. Zoo Week in een van de regimenten een bedrag van 108.640 roebel, ontvangen tot het aan schaffen van levensmiddelen, niet on der de ontvangsten opgenomen te zijn; in een onder was hij het transportee ren op een nieuwe bladzijde da som ven het beschikbare geld met Rs. 55.500 verminderd; en eene batterij had, door zich voor de ontvangst van de voor haar bestemde galden voor le vensmiddelen tegelijkertijd aan twee intendanten te wenden, een bedrag van Ra 45.926 dubbel ontvangen, doch slechts éénmaal gehoekt i Van de 315 millioen aan gagen be taald, heeft de commissie slechts voor 21 millioen gecontroleerd, doch reeds van deze 21 millioen werd voor Ra 1,973,000 verduisterd bevonden. Volgens de afrekening der genie werd voor het bouwen van verdedi gingswerken t spoorlijnon uitgegeven Van dit bedrag controleerde de com missie voor 42.600.000anderhalf mil lioen bleken .verdonkeremaand te zijn Het ministerie van marine heeft voor het bouwen en uitrusten van schepen en oorlogsmateriaal 218 mil lioen uitgegeven- De commissie con troleerde daarvan voor 80 millioen en bevond daarop een totaal van onregel matigheden van 2.680.000 roebeL Hoeveel het totaal van alle tijdens den oorlog verduisterde gelden be draagt, is nog niet bekend en zal wel nimmer met zekerheid vastgesteld kunnen worden. Dat eenige tientallen millioenen ermede gemoeid zijn, kan men, afgaande op de voorloopige re sultaten van het onderzoek, veilig aan nemen. Commentaar valt niet veel hierbij te geven j da geschiedenis van den Ja- panschen oorlog beslaat vele donkere bladzijden, doch het kan geen kwaad, van tijd tot tijd op dezse of gene daar van nog eens het licht t© doen schij nen 1 PETROWITSCH. gebouwen, wegen en itgegeven Rs. 106.600.000. NOG EENS 'T INTERVIEW VAN KEIZER WILHELM. *t Is alsof men in het land onzer Ooster-buurtjes nog volop in de jour nalistieke komkommerdagen leeft I Hoe Anders te verklaren, dat men zulke „oude koeien uit de sloot haalt" De November-storm van 1908 had uitgewoed. Althans dat dacht men algemeen, want ib eens werd de „af faire" Immers doodgezwegen. Het vuurtje brandde tel, maar vaderlands liefde heeft het gauw uitgetrapt. He laas, nu vinden eenigen 't jammer, dat iö niet den tijd genomen hebben, eens goed toe te zien, w a a r 't vuur 't felst brandde. Daarom gaan ze er nog wat over napraten, Freiherr Von Zedlilz, Md van het Pruisische Huis van afgevaardigden voor de vrij-conservatieve partij, heeft den steen aan het rollen gebracht. Deze behandelde in een artikel in „Der Tag/', de vraag, wie Fïlrst Bü low eigenlijk hebben doen struikelen. Elk zal 't antwocad klaar hebben „de houding van de conservatieven bij de belastingontwerpen, speciaal bij de erflasten". Volkomen waar, ook Von Bülow zelf heeft daaraan z'n po- Mtieken dood geweten. Maar hoe het zoo ver kon komen, dat do conserve tleven aan een betrekkelijk zoo weinig beteekenende quaestle een zoo uiterst belangrijk gevolg als een kanseliers- wisseling is, durfden knoopen, dAt tracht de heer Von Zedlitz te verkla ren. En wel uit het feit, dat er achter de coulissen een intrige is afgespeeld waarvan de leiders van het tegen woordige „bk>k" (de katholieke Cen trum-partij en de Conservatieven) da hoofdrollen hebben vervuld. De schrijver neemt als vaststaand aan, dat er eerst overeenstemming verkregen is tusschen conservatieven en centrum omtrent een financieele hervorming, nadat den leiders dezer partijen gebleken was, dat Ftirst Bü low sedert het onderhoud in No vember over het keizerlijk interview te Potsdam het vertrouwen van den Keizer voorgoed verloren had, en dat het dezen hoogsten persoon in den lande aangenaam zou zijn, wan neer de rijkskanselier vlei over de fi nancieele hervorming. Letterlijk schrijft de Freiherr i „Men zal de groep, die den val van den rijkskanselier wenschte, omdat hij zijn invloed zoo had weten te ver- stérken, dat er geen ruimte moer was voor de pogingen van onverantwoor delijke personen om macht te vei-krij gen, gerust een kam ar ilia kunnen noemen.'' Dit schrijven ia dus een soort aan klacht tegen de nieuwe blo Melders. De conservatieven hebben al geant woord. 't Partij-best u ur beeft ver klaard, dat de beschuldiging van be gin tot eind verzonnen is. Het eigenaardige is, dat er nu met een ook weer druk „geboomd" wordt over de eigenlijke interview-geschie denis. Dit dankt men aan de „Marki- sche Volkszeitung", een katholiek blad. Nieuw in de nu gedane onthul lingen is de bewering, dat over dit zoogenaamde toterview, doit eigenlijk nooit een interview is geweest, maar rneer een bloemlezing was uit ge sprekken, die de Keizer tijdens zijn verblijf te Highcliffe met Engelsche staatslieden bad gevoerd, Keizer en kanselier tot t laatste toe alles geza menlijk overlegd hebben, ln een zeer duidelijk manuscript, met de schrijf machine getypt later heette 't im mers officieel „onleesbaar hand schrift" werden de grondgedachten voor dit interview den Keizer voorge legd. De Keizer maakte eenige kantteeke- ningen. Auswartige Aint las en co- pieerda het driemaal en een kopie werd naai- Norderaey gezonden, op dat Von Bülow 't zou lezen. Alles werd goedgekeurd en voor publiciteit geschikt geacht en het manuscript verscheen als interview in de „Daily Telegraph". Maar toen het resultaat j uist anders was dan de verwachting toen in plaats van dat de gemoederen kalmeerden, 't begon te stormen, ook in het eigen land, toen sprang Bülow terug en liet den Keizer alleen staan. En toen 't in November op den on- schuldigen Keizer pijlen begon te ha gelen, hield Bülow zich van den dom me en raadde den Keizer aan, maar naar Donaueschingen op de jacht te gaan. Inderdaad, er zijn in deze onthul lingen dingen, die wanneer waar zijn zeer in het nadeel van den afgetreden rijkskanselier zijn. Wanneer ze waar zijn.... Von Bülow heeft al een gedeeltelijke tegenspraak gegeven. Hij verklaart over t nu te berde gebrachte niet in polemiek te willen treden en zegt „Het la noch in overeenstemming met de waarheid, noch in het belang der kroon en van het land, mijn af treden te willen ln verband brengen met de gebeurtenissen in November of verschillen met den Keizer. Natuur lijk vinden de partijen het onaange naam, dat zij voor het land de ver antwoordelijkheid voor mijn aftreden moeten dragen. Maar het mag hun niet worden toegestaan, het odium van hunne schouders op die der kroon te laden." Zal met deze tegenspraak de storm weer bedwongen zijn DE AANSTAANDE VERKIEZINGS STRIJD IN ENGELAND. 't Lagerhuis bestaat thans uit s Regeering Oppositie Engeland 837 128 Ierland (84) 19 Schotland 61 11 Wales 30 0 De volksvertegenwoordiging telt 670 leden, de kleinste meerderheid om te regeer en m ag wed op 40 gesteld wor den, zoodat 't Huis pas „om" is, wan neer de oppositie (partij Balfour) over 335 volgelingen kan beschikken. Op Ierland, Schotland en Wales ls weinig hoop ta vestigen. De uitslag kan daar hoogstens enkele winstzeieis geven, maar te zamen niet meer dan oo. De Engelsche kiezers hebben dus de beslissing in handen. Wanneer on der door hen gekozen 475 edelacht bare hoeren 820 oppositie-mannen zijn, dan h&slt Balfour c. s. ge won- Van de 475 dus 320 oppositie-man nen.... De bordjes moeten dus in dit geval geheel verhangen, want nu heb ben de regooringspartijen een over groot© meerderheid. 't Zal zeker een felle strijd worden. Schijnbaar gaat het alleen om de be grooting en de nieuwe belasting-wet ten, maar inderdaad, er staan nog veel belangrijker zaken op het spel. We denken aan een gewijzigde Grond wet ,aan de bestaanszekerheid van 't Hoogerhuie, enz. Zal de strijd met open vizier gestre den wordenVan de zijde der regee ring spar tij en zeker. Heeft minister As qui th dezer dagen in Birmingham niet zeer duidelijk gesproken? En de oppositie? Balfour heeft ook te Birmingham gesproken. Hij zal evenwel nog wel eens mogen spreken, want bijzonder duidelijk is hij niet ge weest. Men denkt, dat de oude politie ke rot dit met opzet heeft gedaan heel goed begrijpende, dat, wanneer hij zich uitspreekt voor de belasting op levensmiddelen, hij niet op den steun dor fabriekssteden kan rekenen en wanneer hij zich er tegen ver klaard, de voorstanders van tariefher vorming hom in den steek zuilen la ten. REGEERINGSMOEILUKHEDEN IN HONGARIJE. Hot ministerie-Wekerle ls nu toch na een half jaar schijndood geweest te zijn I heusch overleden I ln de gisteren gehouden Kamer-zitting ver klaarde dr. Wekerle, dat het ministe rie z'n ontslag had ingediend, omdat er geen overeenstemming meer heorscht tusschen de verschillende partijen. Hij voegde daaraan nog toe, dat hij had voorgesteld Kossuth tot zijn opvolger te benoemen en dat de keizer dit voorstel had aangenomen. Deze verklaring werd inct levendige toejuichingen ontvangen. 2,al de Kossu tb-partij 't nu klaar kuunen spelen, om de meerderheid in de woelige Kamer to verkrijgen, en te behouden HET GRIEKSCIIE VOLK EN Z'N EISCHEN. Enkele dagen geleden heeft te Athe ne een volksbetooging plaats gehad, waaraan 50,00 0 menschen deelna men, 't Moet een Indrukwekkende bij eenkomst geweest zijn I Het doel was, te betoogen voor in grijpende hervormingen, eischen in overeenstemming met het program van den officieren-bond. Een afvaardiging bood den koning een adres aan. De heeren werden vriendelijk ontvangen en kregen het volgende schriftelijke antwoord: „Ik wensch u er mede geluk, dat ge de wenschen des volks op vreedzame en loyale wijze, zooals ordelijken bur gers betaamt, hebt kenbaar gemaakt. Ik ben overtuigd, dat de regeering, die mijn volle vertrouwen geniet, en de Kamer, uw wenschen in ernstige overweging zullen nemen en dat de noodzakelijke wetten zullen tot stand komen. Gedurende mijn regeering heb ik slechts het belang des volks, hetwelk tevens dat dor Kroon is, op 't oog gehad. Weest er van overtuigd, dal de Koning nooit eenige hinder paal ln den weg gelegd heeft of in den weg leggen zal aan een maatregel die er toe strekt den vooruitgang des lands te bevorderen, altijd binnen de grenzen der grondwet, aan welke ik trouw heb gezworen." De Koning verscheen daarna op het balkon en werd zeer toegejuicht. BOMMEN IN BARCELONA. Barcelona en bommen.... Dat hoort bij elkaar I Maandag is er weer een bom ontploft, waardoor enkele perso nen weiden gewond. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken verklaarde, dat de nog steeds voorkomende gewelddadighe den bewijzen, dat hot besluit tot schor sing der grondwettelijke waarborgen ln Catalonië nog niet kan worden op geheven. DE PEARY-COOK-POLEMIEK. In deze nog duistere zaak is nu weer een mysterie in het bijzonder op den voorgrond getreden, leder wil nu weten, waarom Whitney de aan hem toevertrouwde documenten en instrumenten van Coog niet heeft meegenomen naai* de Vereenigde Sta ten wat weet Whitney van Cook en van Peary wat gelooft Whitney In een interview zei Whitney „Ik heb Cook nooit ontmoet vóór 7 April. Ik ontmoette hem met zijn Eskimo's op het ijs, zoowat acht miji van An- nootok, zijn Yoorraden-depót. Hij en zijn Eskimo's hadden hunne sleden een paar mijl terug achtergelaten op het ijs. Zij waren zwakeen van do Eskimo's was ziek geworden door het eten van oud pekeivleesch bij Kaap Sabine. Cook was verbaasd, een blan ke te zien en vroeg mij, wat ik daar uitvoerde. Wij gingen terug naar Etah, en hij vertelde mij, aan de Pool te zijn geweest, daar twee dagen te zijn gebleven, met het ijs in zuidelijke richting to zijn afgedreven eu ver plicht te zijn geweest, te overwinteren op North Devon, aan de Jones Sond. Hij liet mij kaarten zien, waaruit bleek, waar hij geweest was, en ver haalde mij zijn avonturen tot in bij hij E To< zonderheden, daaronder ook het vin den Yan nieuw land vermeldende, dot Bradley-land heeft genoemd, 'oen dr. Cook met sleden vertrok naar Upernlvlk, vertrouwde hij mij zijn sextant mot antificieelen horizont toe, toen ik hem vertelde dat ik zeker door een schip zou woerden gehaakL Ook vroeg hij mij, aan Peary te wil len zeggen, dat hij diens versta noor delijke breedte had overtroffen, maar hem (Peary) niet te vertellen, dat hij (Cook) aan de Pooi was geweest Ik beloofde dat, en ik heb het aan boord van de „Roosevelt" ook niet aan Peary of aan een der overige op varenden meegedeeld. Daar ik begon te vreezen, dat er geen schip voor mij zou komen, be sloot ik met Peary terug te gaan. Ik pakte de sextant en andere in strumenten van Cook en ook de vlag, waarop hij zooveel prijs stelde, Lu mijn kist. Maar Peary zelde mij op zeer besliste manier, dat ik niets aap boord mocht brengen, dat van Cook was. Hij verklaarde er niet verder over te willen spreken, maar op mijn eerewoord te vertrouwen, dat ik niets zou meenemen. Dat dwong mij, de instrumenten, de vlag, en ook doozen, van welke Üc den inhoud niet kende, uit te pakken, en die doozen achter te laten op een rots te Etah, waar zij nu nog zijn. Niemand op hot schip heeft Cook's instrumenten gezien, of weet van wel ke soort zij zijn. Ik twijfel er niet aan, of Cook is aan de Pool geweest en heeft de ontberin gen ondergaan van welke hij ver haalt. Ik geloof dat. Ik heb het niet alleen van hem zelf, maar ook heb Ik daarover van zijn Eskimo-bedienden in hun eigen taal gehoord, voor zoo ver ik het kon begrijpen". Tot zoover het interview. Wanneer, in deze twijfel-geschiede nis, waar is, wat Whitney vertelt, dan zal Peary wel voor drievierde deel da sympathie van x'u eerste bewonde raars verloren hebben, 't Is een treu rige houding I DE RAMP MET DE REPUBLIQUE. Enkele couranten hebben een natio nale inschrijving geopend, om Frank rijk weer een nieuw luchtschip te ge ven.' STUKKEN VAN DEN RAAD. De afd. Haarlem van den Chr. Bond voor Gemeente-werklieden en de on deraf <1 Gemeente-werklieden van den Ned- R. K. Volksbond, afd. Haarlem verzoeken den Raad mee te werken in den geest van het concept-Werklieden reglement, doch dringen nogmaals er op aan, dat de organisatie ook voor behandeling van persoonlijke zaken door de hoofdambtenaren erkend wor de dat in overeenstemming met den door de Commissie voorgesteldon ar beidsduur deze niet langer zij dan elf uur per dag dat er ingesteld wor de een scheidsgerecht, waar is voor gesteld een Commissie van advies. Naar aanleiding van het Raadsbe sluit, om aan de Burger-avondschool geen leerlingen meer toe te laten, die eene andere inrichting van onderwijs bezoeken, hoeft er een conferentie plaats gehad tusschen den wethouder yan onderwijs en enkele leden van de Commissie van toezicht op het M. CL eenerzijds en den inspecteur van het M. O., enkele leden van het bestuur van de Voreeniging „De Ainbachts- Naar het Engelsch, door Barones Orciy. 66) i O als ik maai- kon weten....- als $k hem maar kon zien I.,.. maar één minuut I.... één seconde L... als ik inaar kon weten L... Zij had een gevoel of die gruwelijke jpnzakjexkeid haar krankzinnig zou ®aak en. Als zij maar kon weteat I Als zij Snaar kon weten, wat hij wen plan jwas te doen De Voorzienigheid weet het I xel da oude man, met zijn gewone, [eenvoudige philosophic, en mis schien is het alles voor uw bestwil De kamer, die Chauvelin nu voor iMarguérlte had bestemd, was er een, 'die in verbinding stond met de groo tore, waarin hij den vorigen avond F* gewichtig onderhoud met haar ien Six Percy had gehad. Zij was klein, vierkant en donker, jjonder venster alleen met een klein Juchtgat hoog to <*en muur, waarvoor «ware tralies. Chauvelin, die wilde toonen, dat hij geen plan had, haar zielskwellin gen nóg dpor andere ongemakken te verhoogen, had bevel gegeven, dat het kleine vertrekje zoo gezellig moge lijk gemaakt moest worden. Een dik, zacht karpet was op den grond ge legd er stond een gemakkelijke stoel en een sofa, die er heel goed uitzag, met een paar kussens en een kleed er over heen en, o, wonder I, op de ronde tafel in het midden stond een vaas met een reusachtigen bouquet dah lia's van allerlei kleuren, die als het ware een aanzien van blijdschap aan dit vreemde en sombere kamertje gaf. In dien verst verwijderden hoek wa ren ij zeiien stangen met dwarsstan- gen, waaraan gordijnen waren vast gemaakt, die een soort van klein schuilhoek jo vormden, waarachter een nette waschtaM, fijn linnen handdoeken en een overvloed van frisch water. Blijkbaar waren de winkels van Boulogne afgeloopen, om het verblijf van Marguérite uiterlijk aangenaam te maken. Maar even vreemd als het vertrekje aan vensters was, even vreemd was het aan deuren. Da eene, die toegang gaf tót de grootere kamer, was uii haar hengsels genomen, mets over latend dan de lijsten, aan weerskan ten waarvan een man stond van de stadswacht, met de bajonet op het Chauvelin had zelf Marguérite naar haar nieuwe gevangenis geleid. Zij volgde hem zwijgend en onverschil lig zonder een spoor in haar uiter lijk van dien gruwelijken stroom van aandoening, die baar een half uur geleden had overstelpt, toen zij naast den ouden priester op haar knieën gevallen was en in hartstochtelijk schreien aan haar overkropt gemoed lucht gaf. Zelfs het aanschouwen der soldaten liet haar uiterlijk onver schillig. Toen zij over den drempel stapte, merkte zij op, dat de deur zelf was weggenomen toen wierp zij nog eens een blik op die soldaten, wier tegen woordigheid diende om ieder harer bewegingen te volgen. U ziet, Madame, zei die zalven de stem van haar meedoogenloozen vijand vlak bij haar oor. dat wij in alle nederigheid ons best gedaan hebben uw kort verblijf hier zoo aan genaam mogelijk te maken. Mag ik zoo vrij zijn te hopen, dat u het zich hier naar den zin weet te maken tot den tijd, waarop Sir Percy klaar zal zijn, u naar de „Day Dream" te ver gezellen Ik dank u, mijnheer, ant woordde zij kalm. En mocht u nog iets noodlg heb ben. wees dan zoo vriendelijk er om te vragen. Ik zal den geh celen dag in de kamer hiernaast en volkomen tot uw dienst zijn. Een jonge bediende kwam nu bin nen en droeg een klein ontbijt niet zich eierefl, brood, melk en wijn dat hij op de tafel in het midden zette. Chauvelin boog diep voor Mar guérite en ging heen. Daarop gal hij de twee schildwachten bevel aan den anderen kant van de deuropening te gaan staan, uit het gezicht Yan Mar guérite, zoodat zij in haar eigen klein gevangenisje de illusie zou hebben, alleen te zijn. Chauvelin dacht, dat alleen het zien der soldaten voor Marguérite voldoende was. Bovendien was er nog altijd de proclamatie, waarbij do kostwinners van Boulogne met don dood bedreigd werden, als Marguéri te Blakeney ontsnapte en die van kracht bleef totdat Sir Percy den brief, die het toeken was voor de alge meen© amnestie, had geschreven, ge- teekend en in de handen van Chauve lin afgeleverd. Chauvelin had inderdaad reden, met zijn maatregelen ingenomen ie zUn. Er behoefde geen vrees te be staan, dat zijn gevangenen zouden trachten te ontsnappen. Zelfs Collot d'Herbols moest toe stemmen. dat alles uitstekend ln el kaar was gezet. Hij had het voor beeld van den bewusten brief gelezen en was voldaan over den Inhoud. Langzamerhand had de overtuiging in ziin botte hersenen post gevat, dat Burger Chauvelin het bij het rechte eind had, dat die Roode Pim pernel en zijn gevolg van Engelsche spionnen veel meer afdoende onscha delijk gemaakt zouden worden, door in hun eer gekrenkt te zijn en als belachelijk beschouwd te worden, wat zoo'» brief, geschreven door den ge- heimzinnigen held, zeker ten gevolge zou liebben. dan ooit door liet mee- doogenloos werk der guillotine tot stand gebracht kon worden. Zijn eenige angst bestond nu daar in, of de Engelschman dien brief zou schrijven. Bah I hij zal het doen, zei hij, als hij over de zaak nadacht. Het is immers een gemakkelijk middel om zijn eigen lichaam te redden. Jij zoudt zoo'n brief zonder aar zelen teekenen, nietwaar, Burger Col- lot zei Chauvelin, met goed ver borgen sarcasme, toen hij eens met zijn collega sprak over het onder worp, dat beider gedachten geheel In beslag nam jij zoudt niet aarze len, als je leven op het spel stond, en de keus je werd gelaten tusschen het schrijven van dien brief, ende guillotine Zeker nietantwoordde Collot met overtuiging. En dan nog wel, ging Chauve lin op drogen toon voort, als je bovendien een millioen francs werd beloofd Je bent toch zeker niet van plan hem dat geld te geven Wij zullen het in ieder geval binnen zijn bereik neerleggen, zoodat het den indruk .maakt, alsof hij het werkelijk genomen heeft. Collot keek zijn collega vol onver holen bewondering aan. Chauvelin had toderdaad om alles gedacht, niets ongedaan gelaten om dezen vijand van Frankrijk geheel te kun nen vernietigen. Maar, zei Collot dringend, bewaar dien brief goed, als hij een maal in je handen is. Ik zal ine er doen dan dat, zei Chauvelin, ik zal hem aan jou overhandigen, burger Collot, en jij zult er dadelijk mee naar Parijs rij den. Vanavond I stemde Collot toe. met een triomfkreet, terwijl hij mei zijn-vuile ..vuist op de tafel sloeg. Ik zal een gezadeld paard voor de poort laten brengen\ en een gevolg van bereden mannen wij zullen riiden als de wind en niet rusten oiu adexn te halen, voordat die brief in de handen van Burger Robespierre is. Goed zoo, burger, zei Chauve lin voldaan. Ik verzoek je de noo dige orders te geven, dat de paarden gezadeld en de mannen gelaarsd en gespoord om zeven uur vanavond voor de Gayole poort staan te wach- tem /Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5