Onze Lachhoek Neemt U idioW «n Am directeur Har 'Am bachtsschool anderzijds. De directeur der Burgeravondschool Was door ziekte verhinderd* die bij eenkomst bi] te wonen. Het gevolg van deze eamenspreking is geweest, dat besloten word om bet aantal uren. dat thans aan de Am bachtsschool aan fcet theoretisch on derwijs wordt besteed, too te vermeer de ran, dat de leerlingen, die de school 'gedurende den 8-jarigen cursus be zocht hebben, op grond van hun ge tuigschrift toegelaten kunnen worden tot de ie klasse der Burgeravond- School. In verband met dit besluit moet door verbouwing aan do Ambachtsschool een tweede lokaal voor theoretisch on derwijs worden verkregen en inge richt. Voorts moet een leeraar in de na tuur- en werktuigkundige vakken aan gesteld en de noodige modellen en werktuigen aangeschaft worden. Daar de daarvoor benoodigde gel den niet uit de gewone joarlijksche inkomsten kunnen bestreden worden en tij het onmiddellijk gevolg zijn van de door den Raad vastgestelde nieuwe regeling van het vakonderwijs, ver- lookt het bestuur der Ambachtsschool ie mogen ontvangen voor kosten van verbouwing en In lichting in eens een som van 1000, en voor de aanstelling van een 1 eeraar «ene blijvende jaarlijksche suhsidle- Verhooging van ƒ600. B. en W. stellen voor, de som van 1000 beschikbaar te stollen. Omtrent de subsidie-verhooging rullen lij een bader voorstel doen. Hinderwet B. en W. doen weten, dat van he den op alle werkdagen, van 92 uur tot 12 October e.k., 's namiddags ten 1 ure, ter gemeente-secretarie (7e af- deeling) ter inzage ligt een verzoek schrift van A. Venen Hz., om vergun ning tot uitbreiding van de kleeren- Wasscherlj en drogerij, door liet plaat ien van eenen staanden stoomketel Van 18 vlerk. M. verwarmend oppers vlak, ter vervanging van den bestaan- den stoomketel van 7 viark. M. ver warmend oppervlak, In een te maken uitbouw (ketelhuisje) van het perceel aan het Zuider Buitenspaarne no. 118 rood, en dat op 12 October o.k., ten 1 ure op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in te bren gen. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het voorrecht Sagen op verschillend gebied, mits voor antwoording vatbaar, in te eenden b(j de Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos tegeveu en, voor socvoel mogelijk ia, den lag na da in sending AanvrageD, die niet volledig naam er Woonplaats van den inzender vermelden. Wordt gesn aandacht geschonken. VRAAG; Kunt u mij ook eenige adressen te Amsterdam opgeven van grossiers in meubelen en aanverwan te artikelen? ANTWOORD; Deze adtressen zijn ons niet bekend. Doat u niet beter met aan ©en Amsterdamschen winkelier meubelen te vragen? VRAAG; Is t waar, dat wanneer de H. IJ. S. M. de tram in exploitatie brengt deze niet gehouden is aan een zelfde spoorbreedte als de E.N.E.T.? ANTWOORD: Hieromtrent is nog niets geregeld. Er is nog slechts een beginselconcessie verleend, zoodat nog geene voorwaarden gemaakt zijn. VRAAG: Ik ben in het bezüt van een tinnen bordje, waarop aan den ach terkant twee merken staan. Het eene stelt een engeltje voor en het andere is in den vorm van eene roos. Kunt u mij ook zeggen wat de heteekenis van die marken is? ANTWOORD: Neen, daartoe zijn we niet in staat. Vraag het eens hij een antiquair* Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der meente Bioemendaal, op Donderdag 80 September e.k., 's avonds 8 uur. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanstelling van schoolartsen en regeling hunner bezoldiging. 3. Wijziging der verordening op de heffing van hondenbelasting. 4. Vaststelling eener verordening tot heffing van rechten voor het ge bruiken van openharen grond. 5. Benoeming van het onderwij zend personeel voor hot herhalings- enderwijs. 6. Benoeming van een lid In de Commissie tot wering van schoolver zuim. 7. Aankoop van grond .tot verbree ding van den Zijlweg. 8. Vaststelling eener varkeersver- ordening. ^9. Adressen van de Blnnenland- sche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen te Haarlem, be treffende overdracht van grond in 't Kweekduin, aankoop van een gedeel te sloot, overdracht van grond i Duin en Daal, wijziging van een w< genplan en vaststelling van een we genplan. 10. Opheffing der onbewoonbaar- verklaring van een onbewoonbaar verklaard buis. 11. Verbreeding van den Meeren- bergsoheweg. 12. Aankoop van grond voor het stichten van een raadhuis. ONAANGENAME TAAK, Dochter (die een kookschool ba- zoekt). .Vandaag i» op onzen kook cursus een nieuwe leerlinge gekomen; nu ts het ergste achter don rug. Mcedeay Hoe too? Dochten Wel, de Jongste moet altijd proeven* ALTIJD BH DB ZAAKI Gevangenisopziebter (tot een ver oordeelden woekeraar). - Wanneer kom je er uit? Woekeraar. Ik verval den 24enl ROYAAL BETAALD. Restaurateur. Diner apart Is 6 gulden, twee fleaschen Bordeaux f 5.50 en een halve fleaoh Champag ne is 4.60 maakt Barn en 15. Gast Neem me niet kwalijk geld heb Ik niet; maar Je kunt toch ha mooi voordeeltje hebben. Ze zitteen me op de hielen; wie me weet aan te wijzen, ontvangt f 100 belooning. Ik weet niet meer. wat te begin nen laat me arresteeren, en de rest is voor Jou. Me dunkt zelfs, kan er nog wèl koffie en *n cognacje op overschieten. Vrouw. Waarover ging buurman zooeven zoo te keer? Man. Dat hij ieder oogenblik nieuwe kousjes voor zijn lamp moet koopenl Vrouw (hatelijk). Dat komt er van, als de vrouw niet stoppen kan! GALGENHUMOR. Landlooper (tot automobilist). Gegroet, collega. Automobilist (woedend). Walt col lega? Wat verbeeldt gij je, brutale vlegel? Landlooper. Nou, jij maakt toch ook de straat onveilig. Ja, verhaalde de teruggekeerde Pool-onderzoeker, eenmaal waren we doodvriezen nabij. Gelukkig echter... ...we hadden de tegenwoordig heid van geest ons in een heet twist gesprek te wikkelen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per xegeL Wordt ge geplaagd door een gevoel van volheid, slaperigheid of zwaarte na maaltijden? Maagpijn, geelachtig heid van het wit der oogen, maag zuur? Lijdt gij aan slechte spijsver tering, galachtigheid of verstopping? Wanneer ge 's morgeus opstaat, hebt ge dan een onaangenamen 6maak in den mond en is de tong beslagen? Hebt gij moeilijkheid bij het ademha len, een gespannen gevoel over de borst? Al deze en vele andere symptomen worden veroorzaakt door de aanwe zigheid van vergiftigen afval In het gestel en het is gevaarlijk er geen acht op te slaan, het kan leiden tot slechte spijsvertering of bloedarmoe- do of de ongelukkige ontsteking van den blinden darm. Wanneer ge U niet zoo flink gevoelt zooals 't behoort neemt dan een dosis Foster's Maag- pillen en ge zult zien hoeveel opge wekter en geestkrachtiger ge den vol genden morgen zult zijn en wat beter is zult blijven, want Foster's Maagpillen genezen alle ongesteldhe den der lever, maag en Ingewanden en wel dadelijk en voor goed. Overtuigt U, dat U de echte Fos ter's Maagpillen krijgt, voorzien van de handteekening van James Foster op elke doos. (Inhoud 50 stuks). Deze pillen zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de Heeren K. van Eden, Spaarne 38; en J. J. Göppinger, Groo- te Houtstraat 147a, k f 0.65 voor één, of 3.60 voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL'» Haemato- gen onmiddellijk voor den hoofdmaaltijd 1 Uw eetlust wordt flinker, uw zenuw stelsel versterkt, de loom heid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichame lijk prettig gevoelen. Waar schuwing l Men verlange uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. BInaecland TR1NS HENDRIK TE AMERSFOORT. De Prins der Nederlanden kwam Maandagavond te 7 uur por auto van Hot Loo te Amersfoort aan om deel te nemen aan het diner der officieren van het lo regiment huzaren, waar toe ook waren genood de Inspecteur der cavalerie, de divisie-commandant, de commandeerende officieren te Amersfoort en afgevaardigden van de andere drie regimenten huzaren en van het korps rijdende artillerie. Het menu, waarvan een gedeelte aan historische herinneringen van 't korps was gewijd, prijkte met het portret van J. G. baron van Sytzama, den stichter van het regiment. De ver sierde zaal leverde een mooi en aan blik op. Te 10 uur vertrok de Prins weder. DE HEER LOVINK NAAR INDI8 De directeur-generaal van den land bouw, wiens benoeming tot directeur van liet iandbou w-departement in Indië door den Gouverneur-Generaal verwacht werd, zal tegen 1 November ontslag uR zijn tegenwoordig ambt aawrdgeQ ©n na een verlof van eenl- oe weken ln do tweede helft van No vember paar Indiê vertrekken, tege- liilt met Gouverneur-Generaal Iden- bunj, per „Rembrandt*. De heer Lo- vink zal op reis naar Batavia dr. Treub, «ijn voorganger, in het zuiden van Frankrijk ontmoeten tot het hou den van eenige besprekingen. KATHOLIEKENDAG, (Zie vorig nummer). 1 In deze afdeeling verdedigde de heer dr. R. van Oppenroay g. Katwijk de volgende conclusies i I. Naast het Bijzonder lager onder wijs moet het meer uitgebreid bijzon der onderwijs ln al zijn vertakkingen een voorwerp van edelmoedige zorg blijven voor geheel bet Katholieke volk. II. Middelbaar onderwijs voor allen en gemengde scholen zijn ook hierom te veroordeeIon, omdat de geestelijke vorming èn volgens waarschijn]ij ken werkkring èn volgens sekse geheel verschillend moet xijn. III. Niet alle begaafde, maar wel de uitstekende leerlingen van de lagere volksklassen, moeten tot volle weten schappelijke ontwikkeling kunnen ko men. mits ook hoogere sociale aanleg hun niet outbroke. IV. Het godsdienstig onderwijs moet minstens geëvenredigd zijn aan de profane ontwikkeling en aan de ge varen, die de geloofsovertuiging waarschijnlijk te doorstaan zal heb ben. Met algemeene stemmen, (bij ap plaus) werden de conclusies van pater Oppenraay aangenomen. Na de afdoelingsvergaderingen ver een! erd en de deelnemers zich ln de srroote Dierentuin zaal, die geheel was bezet, ook de gaanderijen bevatten vele belangstellenden. Op het mot plantengroepen versier de podium hadden plaats genomen de leden van het Algemeen Comité, waartoe o. a. behoorden de Ministers de heeren Kolkman, Regout en Ne- lissen. Mr. E. R. H. Regout, Bd van de Tweede Kamer, voorzitter van het uit voerend comité, opende deze alge meens vergadering met een toe spraak, waarin hij hulde bracht aan Paus en Koningin. Vervolgens bracht spreker dank aan den bisschop van Haarlem, onder wiens bescherming de katholiekenda gen in dit diocees ontstaan zijn, en herinnerde hij er aan, dat de eerste Katholiekendag geleid heeft tot do onranlsatfce van den Katholieken mid denstand, terwijl de Katholieke lec tuur en de Katholieke pers na den tweeden Katholiekendag, die daaraan was gewijd, zeer zijn vooruitgegaan Spreker eindigde met het vertrou wen uit te spreken, dat deze derde Ka tholiekendag moge bijdragen tot meerderen bloei van het Katholiek onderwijs. De heer L. J. J. Hageraats, rector aan het R. K. Wees- en oudelieden- huis, hield vervolgens een rede, waar in spreker uiteen zette, dat waar de opvoedende kracht dar patronaten, de veredeling van den arbeid door het vakonderwijs, de verrijking van den men9chelijken geest door het meer uitgebreid en middelbaar onder- wiis. evenzoo vele krachtige midde len der beschaving zijn dit alles moet doordrongen worden van den geest de>r kerk. Ten slotte hield mons. A. J. Collier, Bisschop van Haarlem, een toe- De vergadering eindigde daarna met hot geven van den Bisschoppelij- ken zegen door mgr. Callier. DE TWEEDE KAMER was gisteren slechts kort in openbare vergadering bijeen, Ln de eerste plaats om de heeren De Stuers en Van der Voort van Zijp, die een vorig maal door ziekte verhinderd waren, in de gelegenheid te stellen de bij de wet gevorderde eeden af te leggen, noodzakelijk om als lid te kunnen worden toegelaten. De beide heeren konden dus deelnemen aan de verkie zing van twee leden voor de Huishou delijk© Commissie, waarin de heeren Loeff en Eland en voor de Gemengde commissie voor de Stenografie, waar in de heeren Lobman, De Beaufort en Van Vlijmen herkozen werden. Op ziin beurt wees de voorzitter aan tot leden van de commissie voor de ver zoekschriften de heeren Duymaeir van Twist. Van Foreest, Jannink, Bo gaard! en Van Lennep. Vooraf had de Kamer ln zake de verkiezing van Jhr. Mr. Ruys de Bee- reuhrouck in het district Gulpen een conclusie van de Commissie voor on derzoek der geloofsbrieven aangeno men, houdende verzoek aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, om alle stukken, op die verkiezing be trekking hebbende, op te vragen en ter beschikking van de Kamer testel len. en om een onderzoek in te stellen naar de juistheid der grieven in een nader adres door de heeren Thomas en Cas«Ili te Valkenburg, tegen do verkiezing van Jhr. Ruys, ontwik keld. De gelegenheid tot het stellen van vragen zal ook voor dit parlementaire jaar weer openstaan eiken Vrijdag, des namiddags 3 1/4 uur. Met het oog op het spoedeischend karakter van het voorstel, werd be sloten Dinsdag 5 October a.s. te elf uur te behandelen het wetsontwerp tot goedkeuring eener overeenkomst met de Naamlooze Vennootschap ..Zeehaven- en kolenstation Sabang". Daarna vangt het onderzoek van de Staatsbegrooting aan in de afdeelin gen, die gisteren tot voorzitters kozen do heeren Van Nispen (Nijmegen), Smeenge, Van Vlijmen, Sasse van Ysselt en Nolens en tot onder-voorzit ters de heeren De Ridder, Lleftinck, v. d. Borch van Verwolde, De Visser en Van Vliet VEREENIGING VAN NEDERLAND- SCHE WERKGEVERS. Dinsdag werd te Amsterdam de Jaarvergadering der Vereeniging van Nederiandscba Werkgevers gehou den. De vergadering was druk be zocht van de 172 leden waren ongo- voer 120 vennootschappen of firma's vertegenwoordigd. Bij da opening der vergadering werd besloten een tele gram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin daarna hield de voorzit- Iter der vereeniging, mr. Th. M. Ver star, die in bet bestuur zitting heeft als vertegenwoordiger der Deli-Brour yerij, eene rede. Bpreketr verwees tfatu-het beiangrtj ké Werk van den secretaris Jhr. mr. H. Smissaert, die in een overzicht van het 10-Jarig bestaan vele belangwek kende bijzonderheden samenvatte, om zich daarna te bepalen tot de herin nering aan enkele belangrijke fallen en personalia De bemoeienissen der Vereeniging werden achtereenvolgens aangestipt Ook werd herinnerd aan de vergade ring. die tot het „incident-Treub' leidde en aan de uitspraak, waartoe de commissie, bestaande uit de hee ren dr. Byvanck, dr. Vermeulen en mr. v. d. Klugt kwam. Ik heb Intus- schen nog niet vernomen, zeide epr., dat mr. Treub zijne verontschuldigin gen aanbood voor zijne overijlde be schuldiging van onze Vereeniging en van den hoofdredacteur van do „Nieu we Courant"; doch ik ben overtuigd, dat hij daartoe slechte eene geschikte gelegenheid afwacht Spreker besloot met de volgende pe roratie. Wat onze Vereeniging nastreeft, Ie eene goede sociale wetgeving en daar door bevordering der belangen van allen, die bij ome nijverheid zijn be trokken, werkgevers, zoowel als werk nemers, van het kapitaal, zoowel als van den arbeid. Wanneer wij slagen, om de wetge ving te leiden in de door ons ge- wenschte richting, zullen wij daarme de de welvaart van ons land in hooge mate verhoogen, de volkskracht be langrijk versterken en het geluk van velen bevorderen. Zal onze Vereeniging misschien dat ideaal niet geheel kunnen verwezen- ïjLen, bel ligt nochtans in uwe han den, mijne heeren, om het zooveel mo gelijk te henaderen. Moge in net tweede decennium on zer Vereeniging zegen rusten op uwen arbeid en onze Vereeniging meer en meer worden een Bolwerk, tot hand having van de vrijheid en een Arse naal tot versterking van het Individu I De agenda dezer vergadering be vatte ditmaal weinig belangrijks. ONGELUKKEN. T« Zaandam is de 73-jarige wedu we Dolleman, terwijl zij van een be zoek aan haar schoonzoon terug keerde, bij het passeeren van den overweg der li. 8. M. bij het Ventje door een losse locomotief overreden en aan de gevolgen overledon. Terwij] uitweek voor een goederentrein, die aan het rangeeren was, zag zij niet, dat van de andere zijde een loco motief aankwam. Voor Druten sloeg de Nijinoegsche schilder De Vries van de stoomboot ..Concordia 8" en verdronk. KINDERVERLAMMING. In De Wijk (Dr.) doet zich bij een 4-jarig meisje een geval van kinder verlamming voor. TLIDGEESTLOTEN IN HANDEN VAN BEDRIEGERS. De Dordtsche CL schrijft: Zooals men weet, zijn reeds meer malen bedriegerijen gepleegd met eene nabootsing van het bankbiljet f 10, da.t op de strooibiljetten der „Tijdgeestloten" staat afgedrukt. De vorige week is weer een persoon te Dordrecht daarvan de dupe gewor den. Een koopman in groenten enz. aan de Gevulde Gracht aldaar, pas van eon ziekte hersteld, had ten be hoeve van zijn handel eene leening van 25 gesloten bij eene zg. bankin stelling te Amsterdam. Niet genoeg was het, dat de man daarvoor een woekerrente moet be ta len, maar de agent te Dordrecht die hem het geld uitbetaalde, wist hem bovendien twee ruggelings tegen el kaar geplakte Tijdgeestbiljetten voor een echt biljet van tien gulden ln handen te spelen. De koopman had daarvan niet het minste vermoeden en wilde dan ook Vrijdagmiddag op de Groentenveiling zijn schuld beta len met dat waardeloos papier. Natuurlijk zag de marktmeester dat terstond en maakte hij den koopman daarop opmerkzaam, waarop deze dadelijk den persoon, van wien hij het vod had ontvangen, opzocht Deze beweerde van niets te weten en het geld te hebben ontvangen van den hoofdagent, die op dat oogenblik af wezig was, maar wien hij over dit ge val zou 6preken. De koopman was daarmee echter niet tevreden, en stel de de politie van het geval in kennis, welke dadelijk maatregelen nam om dien persoon bij zijn terugkeor aan te houden. Aanvankelijk ontkende deze, maar al spoedig bood hij aan, den koopman schadeloos te stellen, wat door dezen werd geweigerd, waarop de agent, die hem het geld had uitbetaald zulks deed. De hoofdagent beweerde toen, dat alles slechts een aardigheid was geweest Bij bet bespreken van derge lijk bedrog had indertijd de agent ge snoefd, dat hij er niet kon inloopen, waarop de hoofdagent besloot hem op de proef te stellen, met het g dat hij er werkelijk Inliep en er ook den koopman mee liet Inloopen. Wat van die beweringen waatr is, zal de politie wel onderzoeken. Inmiddels zij ieder gewaarschuwd. MISHANDELING. Zekere B. te N.-Dordrecht en de gebrs. T. te Barger-Oosterveld, werk zaam in Duitschland, hebben aldaar Iemand zoo mishandeld, Hat deze overleden is. Ze zijn gearresteerd. ALGEiMEENE SALARISACTIE. De derde vergadering van gedele geerden van ondorwljzersvereenigin- gen werd onder leiding van den heer Th. Lancée, te Amsterdam gehouden. Alle onderwijzersverenigingen, zoo wel die van het bijzonder als van het openbaar onderwijs, besloten tot het voeren van een gezamenlijke actie. Al leen de Bond van N. O. wenschte het nemen van een beslissing uit ts stel len tot bet einde van dit jaar en be dankte voor de uitnoodiging van hei comité om voorlooplg aan öo bespre kingen deel te nemen. Besloten werd tot instelling van een comité van actie, bestaande uit2 ge delegeerden van het R.-K. bijzonder onderwijs, 2 van het Christelijk on derwijs, 2 van de Vereeniging van Hoofden van Scholen, 2 van het Ne- derlandsch Onderwij zers-Genootsch., terwijl het negende lid zal worden aangewezen door de federatie van R.- K. openbare onderwijzersbonden. Aangewezen werden reeds de hee ren H. Braam, J. H. Koeter, J. Th. R. Schreuder. J. P. Vring, J. G. Nijk, P. Otto, Th. Lancée en H. J. Bon. De benoeming van het negende lid wordt aan genoemde federatie overgelaten. Op verzoek der gedelegeerden ver klaarden de heeren H. J. Emous en M. L. van Gemert zich bereid, hun goede diensten ook aan het coanité van actie te blijven bewijzen. DOOR DEN HOND GERED. Men meldt uit Doesburg Bij de Middelwaard is een met 47,000 steenen van de fabriek van de heeren Arendsen en Ter windt geladen vaartuig op den IJsei op stroom gaan leggen ,om den volgenden morgen tij dig te kunnen vertrekken. Om half 5 werd de schipper gewekt door het janken van zijn hondje, waardoor hij en zijne vrouw nog juist den tijd had den om zich te kleeden en het vaartuig te verlaten, waarna het onmiddellijk zonk. Verzekering dekt de schade. MOORDAANSLAG TE HAZERS- WOÜDE. Aangaande den man, die door de rijkspolitie te Hazorswoude in hech tenis werd genomen, als verdacht van den moordaanslag op d8 beide oudjes Spijker, aldaar, te hebben ge- verneemt de Tel. nog het vol gende: De verdachte Is een Jonge man, IJ. genaamd, gehuwd en slager, wonen de te Bodegraven. Hij is een achter neef van Spijker en had eenige weken vóór den moordaanslag nog per brief aan oom 200 ter leen gevraagd, wat hem was geweigerd. Dit, in verband met verwijten, hem door een ander familielid gedaan, gaf de politie aan leiding, den man met de oude luidjes confronteeren. Dit geschiedde Vrijdagmiddag. Moeder Spijker zei- de toen dadelijk: „Dat Is hij, ga met hem weg uit mijn oogen". Het mensch is echter doof en ook al niet best van gezicht, zoodat men des avonds, na dat de man door den burgemeester in verhoor was genomen, wat weinig resultaat had opgeleverd, hem nog eens aan de beide oudjes vertoonde. Toen was zij reeds minder vast In haar verklaringen, hoewel Spijker zelf, die met het eene oog heelemaal niet en met het andere sleoht ziet, hem nog altijd aan de stem meende te herkennen. Zaterdagmiddag, toen men nogmaals met hem kwam, zeide de vrouw, dat hij het niet was en dat zij zich had vergist. Wellicht heeft op deze verandering van opinie ook Invloed gehad de vrees, dat zij nu In Den Ilaog voor de rechtbank zou moeten getuigen, waarmede de buurvrouwen het oude moedertje angstig maakten. Van meer beteekenLs is, dat IJ. zijn; alibi schijnt te kunnen bewijzen. Hij toonde een briefje van den waag- m oester te Bodegraven, waaruit bleek, dat hij op den avond van den moordaanslag thuis oen varken zou hebben geslacht Hij zeide, de buren tot getuigen te kunnen oproepen, die hem den avond bij het slachten heb ben geholpen. Met het oog op een en ander Is de man weder op vrije voeten gesteld, doch er is van het geval proces-ver baal opgemaakt Misschien acht de rechter van instructie een nader ver hoor wenschelijk. Dat de rijkspolitie en de rijksveld wachters Niekerk en Pont, te Hazors woude, wel hun best doen, om de da ders te vinden, blijkt wel hieruit, dat dit de achtste persoon reeds Is, die, in verband met deze zaak, door hen Is gehoord. DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEK BANKEN. In de te Groningen gehouden verga dering van de Vereeniging van direc teuren van hypotheekbanken werd 't jaarverslag uitgebracht, waaruit o.a. bleek dat zij thans telt 78 gewone le den-directeuren van 42 hypotheekban ken en 4 buitengewone leden. Tot eere lid werd benoemd de heer mr. A. H. Du Mosch, afgetreden secretaris. In hot verslag wordt het voornemen ge meld om in 1910 een tentoonstelling te houden betreffende de administratie bij het hypotheekwezen. TRAMONTSPORING. Maandagmiddag is de stoomtram tusscben Vlissingen en Middelburg bij de brug bij Souburg ontspoord. De looomotief viel in de Watergang, met den machinist en den stoker. Del den wisten zich echter te redden de laatste had eenige kneuzing opgeloo- pen. Twee personenwagens ontspoor den. doch bleven op den wal. De pas sagiers kwamen met den schrik vrij. Het verkeer ondervond weinig ver traging. UIT DE AMSTERDAMSCHE- EN HAAGSCHE BRIEVEN AAN DE VERSCHILLENDE BLADEN. Het cholera-geval, dat ik voorspeld heb, heeft zich aldus schrijft de Amsterdamscho briefschrijver van de Prov. Gron. CL dan eindelijk voor gedaan, in een buitenbuurt der stad, waar da hygiënische toestanden verre van gunstig zijn. De patiënt was over leden, alvorens de ziekte deugdelijk was geconstateerd, doch de verschijn selen waren zoo karakteristiek, dat het me zeer verwonderd heeft, dat de fondsdokter, wiens hulp werd inge roepen. er zoo weinig vermoeden van had, 3at hij zelfs weigerde óin te k'Chï men en volstond met e«n receptje raejj „vier maai daag» een poeder" voor l« schrijven. Het was meneer vroeg 6 uur ln den morgen om Met? voor zoo*n buspatiënt U derangeer en en zonder te pogen «en deugdelijk* diagnose te stellen wend maar een receptje geschreven. Zoo iets gebeurt hier meer Ik wil ei- la het algemeen onzen geneosheeren geen al le sterk verwijt van meken, dat zij niet op elk uur van den d&g of den nacht hun deur uitvliegen voor hun fondspatiën ten. daar dezen geweldig veel eischen en lastig kunnen zijn voor het schijn tje, dat do dokter aan hen verdient Maar ik ken goneesheeren, die er een voudig voor bedanken op voor hen on gewone uren hun armere patiënten te bezoeken, ik weet verschillende geval len, dat een boodschap 's morgens vroeg ontvangen, eerst des avonds door den geneesheer met oen bezoek wordt beantwoord, en hoe pijnigend, ontzenuwend en ellendig makend het wachten op dat met verlangen tege moet gezien bezuek ls, behoef ik nie mand tc zeggen, die wel eene een zie ke in eigen kring hoeft gehad of zelf ziek is geweesL En als nu in dagen, dat men kan verwachten, dat er zich te eeniger tijd een cholerageval zal voordoen, een geneesheer verneemt, dat een buftyatiënt ernstig ingesteld is, braakt en diarrhee heeft, dan maakt hij zich m. L aan plichtverzuim schuldig door rustig in zijn bed te blijven. Een oude dokter zou zoo iets niet doen, een jongere, die het vaak al erg gauw heeft over zijn rechten, moest dat zeer zeker nalaten. Wat zou de Geneeskundige Kring, of de Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst er wel van zeggen, indien door belang hebbenden bij een dezer „vak- vereenigingeu een klucht werd inge diend over de laksheid van den bij de zaak betrokken geneesheer? Enfant terrible in „Het Vaderland" vertelt Toen Ik, op "n tram gestapt, behoef te gevoelend om mijn blijdschap te genover een menschelijk wezen ie luchten, een haivestuiver stopte in de hand van een conducteur en daar door hel 8preekautomaat in bewegiug bracht, xreeg ik. op mijn ontboeze ming ten antwoord ,jes, ia akvo odoraa deiikate'- Gelukkig, dat ik zooveel ook nog ver sta van het Eespeeraantoo, anders had ik daar net gestaan als mijn vriend, <iie te Londen tot de ontdek king kwam, dat de En gelachen geco Engelsch verstonden. En nu ontdekte rk op de jas van den conducteur het geheimzinnige toe ken, het pentagram, dat in vroeger tijden diende om de booze geesten bul ten de deur te houden en tegenwoor dig om de volkeren van vijf wereiddee- len te vereenigen door één taai. Het is een verstandig idee. dat d« Haagsche tramconducteurs Esperan gaan leeren. Als de Fransch Duitsch en Engelsch sprekende bezoe kers van onze stad nu maar even verstandig zijn, schieten we al 'n lrnel •eind op en verdwijnt een internatio nale moeilijkheid, welke tot dusver aan de stichting van de wereldhoofd stad op den Musscbenberg in den weg stond. UIT EEN KLEINE GEMEENTE. Het „tLbld.' ontving het volgende stuk, dat het, na de namen van pan- sonen en plaats geschrapt te hebben, gaarue plaatst, daar het een merk waardig kijkje gosft op het leven m eer» kleine gemeente en op den stijl van een schoolhoofd. Mr. de Redacteur, mag ik beleefd een plaatsje verzoeken voor onderstaand, voorgevallen in het Raadhuis te X., op Zaterdag 18 Sept., 's avonds 7 uur. Tusschen tien Burgemeester en tien ondergeteekende bestaat verschil over do uitlegging der onderwijswet. Ik wenschte, zoo mogelijk, hem te over tuigen dat hij dwaalde, k Had door dei. agent van politie laten vragen, wanneer het zijn edelao.htb. geleger kwam om eens van gedachten te wis selen. l>e agent kwam terug en deelde mij mede vanavond 7 uur 'k Heb. toen beiden wethouders en twee leden van den Gemeenteraad verzocht bij de conferentie tegenwoordig te zijn, het geen door de heeren bereidwillig werd aangenomen. Om 7 uur liet de agent mij in de Raadzaal en weldra kwamen daar ook de beide leden van den Gemeente raad. Na een oogenblik wachten kwam de agent namens den Burgemeester vragen of ik maar bij hem aan huis kwam eu op mijne uitdrukkelijke wei gering dat de conferentie op het Raad huis moest plaats hebben, kwam zijn edelachtb. en de beide wethouders de deur van het Raadhuis binnen, doch niet de Raadzaal in. maar wel de traj> op naar boven. De agent kwam beneden en Invi teerde mij boven te komen en op mijne vraag deze Raadsleden daD kwam het antwoord, neen, u alieon- lk ging naar boven en dacht welnu dan zullen wij niet over onderw^zs- ken spreken en ging zitten. Burge meester indien de beide Raadsleden niet bij mogan zijn, dan ga ik maar heen. Nu mochten de heeren binnenko men. Ik had nu geen lust om over onder wijszaken te spreken en begon ah dus Bur gem oester I Hulpofficier van Justitie I In tegenwoordigheid van deze heeren verzoek ik a proces-ver baal te willen ojjraaken tegen den ambtenaar van den burgerlijken stand, den heer IJ alhier (IJ b da naam Yan den burgemeester, red.) Ik beschuldig genoemden ambte naar I. Van gebruikmaking van een on wettig uittrekseï u#<i hat register van huwolij ks-afkondiglng. II. Van het gebruik maken van een valsdh zegel. III. Van het zich onwettig verrijken Yan 0.75 uit de gftmeentenas. Daarna lichtte ik de drie punten van aanklacht in tegenwoordigheid dor genoemde heeren toe. Ik vertelde hun, dat een huwelijksafkondiging op een zegel van f 0.75 moet geschreven worden. En wat was hier gebeurd-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6