HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDb BLAD. gaitenlandsch Overzicht FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. TBIJDAG 1 OCTOBEB 1000 moest gaan, wilde hij ze niet allebei verliezen. Meer opwekkend was bet verbaal van een ander, die voor zaken in de stad was en dan terugkecren zou naar zijn boerderij bij Winnipeg. Brio jaar geleden was hij met acht pond in den zak in Canada gekomen en bad zich naar het Westen gekeerd, vastbeslo ten zich een weg door het leven te banen. Misschien was het land toen nog niet zoo gevuld met menschen, die geen vak veretaan, als het nu scheen te wezen, maar In elk geval had hij weldra voor den zomer werk gekregen en Iets overgespaard, daar hij vrij kost en inwoning genoot, lu- tuisschen had hij een stuk grond ont- boscht voor zichzelf en daar een hut op gebouwd, waarna hij zijn boerde rijtje was begonnen. Nog een ander bezwaar is, volgens dezen Engelschman, dat er in Canada heelwat dieven en oplichters rond zwerven, die er uit Europa schijnen te zijn aangekomen, in een tijd toen het Gouvernement niet zoo scherp toezag op de immigratie als het nu doet. Ziehier dus nog enkele modedeelin- gen over het verre Westen. liet gaat zeker niet aan, alle emigratie af te raden, maar wel om er hoogst voor zichtig mee te zijn. Wat zouden wij er van zeggen, als een Amerikaansche kruidenier in ons land kwam om boerenwerk te doen, en een klerk uit New-York op goed geluk hier een baantje zocht Zouden we, zelfs aangenomen dat de men schen onze taai geleerd hadden, niet zeggen, dat ze.... laat ik 't zacht zeg gen een dom ding hadden gedaan J. C. P. DE OORLOG IN MAROKKO. Over de gevechten is niets bijzon ders mee te doelen eenvoudig, omdat er in de laatste dagen niet meer ge vochten is. Gisteren wezen we er al op, dat het doel der S'paansche expeditie eigenlijk bereikt is. Of willen de Spanjaarden de Mooren nog verder vervolgen 't Einde der vijandelijkheden is evenwel nog in geen geval te verwach ten. Het vermoeden is, dat de Mooren zich in kleine afdeelingen gesplitst hebben en nu een soort guerilla be ginnen. Wanneer de Mooren deze taktiek voortzetten, en ontmoetingen met groote troepenafdeelingen ontwij kend, den kleinen oorlog gaan voeren, dan kunnen de Spanjaarden or nog plezier van hebben i Niets toch Is zoo demoraliseerend en ontmoedigend, als voortdurend op zijn hoede te moeten zijn en toch dagelijks een paar man te verliezen, zonder dat men den on- zichtbaren vijand aan het lijf kan ko men--—' audiëntie zal worden ontvangen, om hem over de crisis te raadplegen, heeft grooten indruk gemaakt. Toch heeft men te veel waarde aan deze tijding toegekend. Kossuth werd niet op het paleis ontboden, om hem de regeering op te dragen, maar om hem den leider der onafhankelijk heidspartij voor 't door Wekerle op gemaakte program van werkzaamhe den voor de Kamer, te winnen. Het geheel© doel van Z. M. zou dus zijn, de coalitie te behoudeneen coa litie-kabinet zou met de invoermg der kiesrechthervorming worden heiast en de nieuwe verkiezingen uitschrlj ven. Het antwoord van Kossuth en z'n partijgenoolen moet afgewacht wor den. We betwijfelen evenwel sterk, of op deze manier een overeenstemming verkregen zal kunnen worden. Dr. Wekerle heeft bovendien ont slag genomen. Zal hij weer lust heb ben om op dit ontslag terug te ko men Als minister heeft hij geen aan gename ervaringen opgedaan l HET ENGELSCHE HOOGER- EN LAGERHUIS. .Het Hoogerhuis nam in tweede le zing de Iersche landwet aan, die reeds door het Lagerhuis is goedge keurd en die ten doel heeft de toepas sing van het in Ierland reeds be staande stelsel van landaankoop te vergemakkelijken. Het wetsontwerp bevat tal van ingewikkelde financiee- le en administratieve bepalingen, o. a. een betreffende mogelijk noodzake lijken dwangaankoop in zekere ge deelten van Ierland. Hoewel het Hoo gerhuis het ontwerp in tweede lezing aannam, verwacht men, dat de lords er nog belangrijke wijzigingen in zul len aanbrengen en het lot van het ont werp is bij de derde lezing dan ook onzeker. in den loop der beraadslagingen werd aan lord Crewe de vraag gesteld of het Huis de financieele bepalingen van het ontwerp kon amendeeren. Lord Crewe antwoordde, dat het tot dusver niet tot de bevoegdheid van het Hoogerhuis werd gerekend om vermeerdering of vermindering aan te brengen In de bijdragen, welke uit de openbare fondsen worden gevraagd Deze laatste uitspraak is belangrijk voor de houding van hot Hoogerhuis bij de aanstaande behandeling der be grooting. DE KRETA-MOEILIJKHEDEN. In tegenspraak met het bericht, dat binnenkort een internationale confe rentie ter regeling van de Kreta- quaestie bijeengeroepen zal worden, verzexert een Weensch blad, dat de protectie-mogendheden integendeel de lvreta-zaak nog zooveel mogelijk op de lange baan wcnschen te schuiven. Het blad meent, dat de mogendheden thans, niet tot een bespreking der quaestie zuilen overgaan, wijl het verschillend standpunt, dat Turkije, Griekenland en de protectie-mogend heden innemen, licht aanleiding zal geven tot onverkwikkelijke discussiën die waarschijnlijk toch tot geen resul taat zullen leiden. Deze houding lijkt ons ook wel het waarschijnlijkst. Alle omstandighe den wijzen er althans op. DE SAMENZWERING IN DE TOESTAND IN SPANJE. In het moederland is men verheugd over het succes van generaal Marinas j MONTENEGRO, in Marokko. De koning ging voor en i Enkele dagen geleden deden we zond aan de troepen een telegram, eenige mededeelingen over een sa- waarin hq den Spaanschen soldaten menzwering in dit kleine vorstendom. in warme hewooruingen gelukwenscht Achteraf blijkt thans, dat de zaak van en dankt voor hetgeen zij voor het veel ernstiger aard Ss, dan de eerste vaderland deden. Maar.... alles is geen rozengeur en maneschijn 1 Over eenige weken zal de volksver tegenwoordiging bij elkaar komen, en dan zal menig hartig woordje gespro ken worden, 't Aftreden van het kabi net Maura, de uitbreiding die aan de straf-expoditie gegeven is, de uitgege ven gelden, hot optreden tegen de re volutionairen, enz., dat alles zal ze ker aan crïtiek worden onderworpen. Reeds eerder wilden de partijen de ze zaken in bespreking brengen, doch daarvan is wegens den toenmaals ern- stigen toestand in Marokko afgezien. Nu zijn daar in *t Mooreniand de bordjes verhangen en kan de critiek aangehoord worden. Nu.... olies te laat is I Wat geeft eigenlijk zulk nagepraat? Gedane za ken nemen immers toch geen keer. WIE WIL, WIE KAN, MINISTER WORDEN Zoo kan de keizer-koning Franz Jo zef in Hongarije uitroepen 1 De medodecliug, dat Franz Kossuth door den koning van Hongarije in bericiiieu aeden veimoedeu. Naar ver zekerd wordt, was ook de erfprins Da- nilo in het complot betrokken. Hij was n.l. met ontevreden officieren in verbinding getreden, daar hij de ont troning of de verwijdering van zijn vader wenscht. Niet vaderlandslievend en heelemaal niet vaderlievend 1 Voor den grijzen vorst moet deze zaak te pijnlijker zijn, daar het plan bestond het volgend jaar groote fees telijkheden te houden lor gelegenheid van zijn regeerings- en huwelijksjubi leum en het heette ze lis, dat er kans bestond, dat hij tot koning zou wor den uitgeroepen. Zelfs ai komen de feesten, de feest vreugde is nu al vergald. UITSTEL AFSTEL? Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat uit Petersburg aan de Ita- liaansche regeering is medegedeeld, dat de Tsaar rn dit jaar onmogelijk het -voorgenomen bezoek aan Italië kadi brengen en dat dit derhalve in den loop van het volgend jaar zal plaats hebben. DE STAKING IN ZWEDEN. Hoewel de staking officieel opgehe- ven is, zijn tbang nog 60.000 staker* in Zweden. VERKIEZINGEN IN PERZIë. Gisteren hebben de verkiezingen plaats gehad van 15 leden van het par lement (de Pers noemt de volksverte genwoordiging Medsjis). EEN REVOLUTIE LN PARAGUAY. Do revolutie, die 6©dert een maand In Paraguay heerschte, nam in de laatste dagen een ornstigen keer. Tal rijke benden trokken op verschillende punten de grenzen over. De revolutio naire beweging is georganiseerd door do Coloradopartij, wier leider Cabal- iero gesteund zou worden door de li berale partij-organisatie. De regee ring van Paraguay voerde de censuur op telegrammen in. DE AMERIKAANSCHE HANDELS MARINE. President Taft heeft op een ten toonstelling plechtig beloofd, niets onbeproefd te zullen laten om de Ame rikaansche handelsmarine op te beu ren en hij beval de aanneming aan van wetten, die zulks kunnen bevor deren. NOG EEN DUITSCHE PRINS. Hoewel de officieele berichten nog niet gepubliceerd zijn, wordt toch uit Potsdam al gemeld, dat het huis van den Kroonprins met een zoontje Is verrijkt. Stadsnieuws HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Staatscourant No. 228 bevat een koninklijk besluit, waarbij de Haar- leuisohe rechtbank wordt ingedeeld in de eerste klasse De samenstelling en de jaarwedden der leden zal zijn 1 president ƒ4000 ten hoogste 1 vice-president 3500 ten noogste 5 rechters, ieder 3000 1 officier 4000 ten hoogste 2 substituut-offi ciers, ieder 3000 1 griffier 2000 ten noogste 2 substituut-grif fiers, ieder 1500 Nu heeft de rechtbank een presi dent, een vice-president, 4 rechters, 3 officieren, 1 substituut officier en 1 substituut griffier. Drie der rechters hebben zitting in de strafkamer en civiele kamer, zóó, dat voor elk dier kamers één rechter is aangesteld en de derde zitting heeft in beide kamers. Thans zuilen voor iedere kamer 2 rechters beschik baar zijn. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 5 October 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door deu heer W. Ezerman. Programma No. 1. Einleitung und Fuge, W. T. Bess. No. 2. Largo, Hcindel. No. 3. Sonate No. 2, A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Larghetto. c. Allegro vivace No. 4. Fluit Concert, Ch. Rinck. Uit de Kechtszaal WEER DE GROOTE HOUT STRAAT. V. d. M. stond terecht, omdat hij op den lotingsdag nan het herrie- schoppen is geweest in de Groote Houtstraat en zich krachtig heeft ver zet tegen zijn overbrenging naar het politiebureau. Maar beklaagde zal ondervinden, dat dit zoo maar niet gaat. Eisch: DRIE WEKEN GEVANGE NISSTRAF. VERZET TEGEN DE POLITIE. II. H. en A. K. hadden zich in Overveen met een tiental anderen be zondigd aan nachtrumoer, en daar aanmaning van de zijde der politie weinig hielp, was tot arrestatie over gegaan. Dit ging echter verre van gemakkelijk H. H. werd gegrepen, doch weder door zijn makkers ontzet. Zijn pet bleef echter op het strijdperk achter, en was de ooi-zaak van zijn bekeuring. A. K. liet zich na veel moedto naar het bureau slepen, voor welke wederspannigheid beklaagdo ais verzachtende omstandigheid meende te moeten aanvoeren, dat hij jenever op bier gedronken had, en daardoor niet wist wat hij deed. Tegen beide beklaagden werd een maand gevangenisstraf geëischt. ZONDAGSRU1TER. S. H. besteeg op hol strand te Zand- voort een hitmaar ons hitje had geen zin in het ritje en bleef staan. Toen kwamen een tiental fietsend* jongelui, waaronder zekere I. B., die besloten het ros in gang te zet ten- Met stokslagen dreven zij liet dier voort, dat telkens om wou draaien, om weer naar zijn standplaats terug te keeren. Maar dan waren de fiet sers bij de hand, terwijl S. H. wan hopig aan de teugels trok, om het dier, dat begon te steigeren, in de goede richting te houden. De veldwachter D. D. zag dat aan, en toen I. B. zijn derden stok stukge slagen had op het vel van het paard, liep het hem over z'n schoenen, en maakte hij er een eind aan. Tegen S. H., die voor goed genoog van paardrijden had, en beweerd* geen deel aan de mishandeling te hebben gehad, en I. B.. beiden uil Amsterdam, werd eeu week gevange nisstraf geëischt. BELEEDIGING. Tegen I. v. d. V., uit Purmerend, die een politiedienaar had uitgeschei den, werd geëischt f 25 boete, sube. 20 dagen hechtenis. Voor eenzelfde feit werd tegen J. P. uit Wormerveer 10 dagen hechtenis geëischt. VERNIELING. P. J. G. maakte een eind aan een twistgesprek in een café te Zaandam, door een brandende lamp te grijpen, en tegen een kast te slingeren. De uit- stroomende petroleum vatte vlam, er ontstond brand, die gelukkig spoedig weixl gehluscht, doch ernstige gevol gen had kunnen hebben. Daarom werd geëischt een 'maand gevangenisstraf. DIEFSTAL. M. van V. nain behalve den in houd van een kogelfleschje, van twee glazen xneik en een broodje met kaas, waarvoor hij betaalde, drie biljart- ballen mee uit een café te Zaandam, waarvoor hij niet betaalde. Beklaagde beweerde de ballen zon der er bij te denkeu in zijn zakken te liebben laten glijden. Die onnaden- kendlieïd sproot volgens beklaagde voort uit het gebruik van sterken drank, waarvan hij voor het eerst na drie jaar weer gebruik gemaakt had. Op weg naar huis heeft hij de ballen ergens neergegooid, en toen hij den volgenden morgen wakker werd. had hij liet gevoel iets verkeerds gedaan te •hebben, zonder precies te weten wai. Twee dagen lang is hij toen dien weg op en neer gereden, steeds peinzende wat hij gedaan had, totdat een poli tieagent het hem kwam vertellen, en toen wist hij opeens waar de ballen lagen. Of nu de beklaagde met of zonder erg gehandeld heeft, geëischt werd 6 weken gevangenisstraf. STROOPER. J. de K., die In hooger beroep kwam tegen het vonnis, uitgesproken door het Kantongerecht, voor het zet ten van een wildstrik In het duin te Bloemendaal, hoorde bevestiging van dat vonnis ei3Chen. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben het roorreohf iregen op reraohilleud gebied, mits root beautwooniing vatbaar, in te ceadeu bij de Beuuctie you Haarlem'» Dagblad, Groote Houtstraat C8 Alle antwoorden worden geheel kosteloos Segoveu en, voor sooveel mogelijk ia, den ag na de In sanding Aanvragen, die niet volledig naam en voonplaats van den lnaender vermelden, rordt geen aandaoht geschonken. VRAAG. Onlangs las Ik in uwe courant ecu reeks concerten, te- geu geringen prijs door het Hnar- lemsch Muziekkorps te geveu, en la- ter, dat de rondgezonden inteekenlije- ton reeds volteekend waren. Kunt u mij ook zeggen of daarmee de gel* genheid om tot deze concerten toe gang te krijgen, is gesloten of was liet alleen te doeu om door een aan tal deelnemers een garantie voor hot slagen te krijgen Waar zou ik toegangsbewijzen voor deze concerten kunnen verkrijgen? ANTWOORD. De gelegenheid, om toegang te krijgen, Is natuurlijk go- sloten, daar de nj3ten volteekend zijn. Echter kunt u wel uw naam op de re servelijst laten plaatsen, waarop ook al zeer velen ingesclireven zijn. Wend u tot den lieer G. Wout, Lin- schotenstraat 26 zwart, alhier, lid der commissie. VRAAG. Bestaat er in Haarlem ook oen rijkscursus of een particuliere cursus tot opleiding van 4-muanders Zoo ja, bij wien moet ik mij vervoe gen ANTWOORD. Ja, te Haarlem be- OM ONS HEEN No. 1003. Landverhuizing naar Canada. In de vorige week ontleende ik aan een brief van zekeren heer Kuiper uit 'Amerika eenige beschouwingen over de kansen, die een landverhuizer daar en in Canada heeft om vooruit te ko men. Die artikeltjes zijn niet onopge merkt gebleven. Een paar lezers schreven er briefjes over cn vroegen, of dat nu toch alle8 wed waar zou wezen en een ander kwam er mij over spreken, omdat hij er ernstig over dacht, de zee over te steken en er zijn geluk te beproeven. Hij verkeerde ln de eigenaardige Stemming, die niet ongewoon Is bij menschen, welke een plan hebben 'opgevat, het waarschijnlijk lang ont wikkeld en gekoesterd en die nu niet kunnen verdragen, dat een ander er met ruwe vuist tegen stoot, zoodat liet in elkaar zakt. Waarom, zoo be toogde hij, zouden er honderdduizend in Amerika slagen en de honderddui zend en eerste niet Waarom, zoo vroeg ik hem ln ant woord, zou er één succes hebben en [liet twaalfbal, dat op hean volgde, niet Zou je op goed geluk naar Duitsch- land gaan Neen, dat nooit, zei hij. Dan naar Frankrijk of Engeland of Noorwegen Neen, evenmin. Daar zou hij alleen heentrekken, wanneer hij zeker was, daar vast werk te vinden. Waarom dan wel naar 'Amerika of 'Canada Dat kon hij niet goed verklaren. Ik heb hem aan de oplossing van het raadsel geholpen. Wij in de Oude Wereld beschouwen nog altijd de .Vereeni.gde Staten min of meer als een nieuw land, waar ruimte Is voor iedereen, dien 't maar behaagt er zich te vestigen. Nu, zoo vol als in Europa mag het er niet wezen, maar men schen hebben ze ook daar voorloopig genoeg. In de steden kunnen ze alleen flinke arbeiders gebruiken, die hun |v ak verstaan en dan nog alleen wan neer er overvloedig werk is en op de 'Amerikaansche maniervandaag aangenomen, morgen ontslagen. Op het land kan een flinke boerenarbei der, als er werk is, wel terecht, maar Wil hij zelf boer worden, dan moet hij .wat geld hebben. Maar waar moet nu die HollancLsche stakker blijven, dóe geen vak verstaat Hem kunnen ze al evenmin gebruiken, als wij in Ne derland. Daarom doet die beter met in zijn vaderland te blijven, waar hij 'de taal kent en de menschen, en te zien, dat hij er zoo goed mogelijk door het leven komt. Intusschen, er gaat In zulke dingen niets boven ervaring en daarom zal liet wie er over denken, den grooten stap te wagen, wel belangstelling in boezemen wat een Engelschman er van heeft gezegd in een van de Engel- 6che weekbladen. „Toen ik te St. John kwam, in Nieuw Brunswijk", zoo schrijft hij, „merkt* ik op, dat er veel menschen waren, even begeerig om Canada to verlaten, als ik en mijn medereizigers waren om het „land van belofte" bin- hen te gaan. Dit merkwaardige feit trof'mij zoo, flat ik besloot hier en daar eens te {nformeeren. Sommigen, die het land verlieten, gaven mij de geruststellen de verklaring, dat zij in Canada Woonden en alleen maar een uitstapje gingen maken naar Europa anderen Vertelden, dat zij Engelschen waren, maar na eenige jaren verblijvens in Canada, overstaken om de familie te bezoeken. De laatsten prezen luid de toestan den in Canada en verzekerden mij, dat er voor een jongen man, die wer ken wou, nog prachtige vooruitzich ten waren. Het was wel niet zoo voor- ieelig meer als toen zij kwamen, er- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 68) De vrouw, aldus vervolgde Chau- velln, zal dadelijk overgebracht wor den naar Parijs, en.... Maar, vriend Hébert, hij zal niet van gedachte ver- anderen, besloot hij plotseling op geheel anderen, ludhthartigen toon, hij aal niet yan gedachte veran deren. Het gesprek tusschen Chauvelin en zijn factotum was op f klisterenden toon gevoerd niet dat de Terrorist zich er over bekommerde, of Mar- guérito liet al dan niet zou hooren, maar fluisteren was een gewoonte ge worden voor dezen man, wiens ge- lielmzinnige manieren en plannen zich niet leenden tot een op luiden *bon gevoerd gesprek. Chauvelin zat aan de tafel in het midden van het vertrek, op dezelfde plaats, waar hij den vorigen avond gezeten had, toen de plotselinge komst van Sir Percy Blakeney zijne overpeinzingen verstoorde. Alle pa- kenden ze, maar werk was nog wel te krijgen, en ook een kansje, om voor eigen rekening een boerderij te beginnen. Ik moet erkennen, dat ik na deze verhalen aangehoord te hebben, hoe rooskleurig ze de zaak ook voorstel den, begon te begrijpen, dat Canada voor Iemand zonder geld, die dus al leen op zijn spieren en zijn ijver moest vertrouwen, niet zoo'n Dorado was, als de brochure van het Gouverne ment mij, misschien onwillekeurig, had doen gelooven. Ik besloot dus uit eigen oogen te zien en maakte een praatje met een man, die er somber en teleurgesteld uitzag en vergezeld was door zijn vrouw en vier Jonge kinderen. „Weer terug naar Engeland „Ja", antwoordde hij, „den hemel zij dank Dait gaf mij den indruk van een koudwaterbad, maar Ik vroeg verder en kreeg van hem een ontmoedigd verhaal. Hij had In Glasgow een kruideniers winkel gehad, met filialen in naburige steden en had het vrij goed. Gloeien de beschrijvingen van het vrije, ge zonde leven in Canada hadden hean ontevreden gemaakt met zijn betrek kelijk bekrompen bestaan, zoodat hij, na alle boekjes te hebben gelezen, die hij over Canada vinden kon, en de zaak met zijn vrouw besproken, zijn winkels had uitverkocht en vertrok ken was, om een nieuw leven onder betere omstandigheden te beginnen. In Canada aangeland, was hij da delijk naar Toronto gegaan en had daar van een 1 andagent goedkoop een aardig klein boerderijtje gekocht, on geveer 35 mijlen ver. De eenige ma nier om zijn familie en bagage naar hun nieuw tehuis te brengen, was in een paar wagens met paarden. Na een ellendige reis bereikten ze hun aardig klein boerderijtje. Daar bekeken ze hun eigendom, bleven er één nacht, om zich en de paarden rust te gunnen, en keerden daarop, teleurgesteld, naar Toronto terug. Nu waren ze weer op de thuisreis naar Engeland, 300 pond armer 3000) en een ervaring rijker Ik breek even het verhaal van den Engelschman af, om te vragen, wie er nu toch ook aan denken zou om als kruidenier aan 't hoeren te gaan. Deze man was wel 6poedig afge schrikt, maar was hij langer geble ven, dan zou toch wel gebleken zijn, dat hij voor het vak evenmin deugde, als een boer geschikt zou wezen voor kruidenier. Maar ik ga voort met de verhalen van den Engelschman. Hij maakte vervolgens kennis met een jongen man, die naar huis ging op een veeboot en over het vooruit zicht buitengewoon gelukkig was. Toen hij in Toronto gokomen was, bezat hij tien pond en had zijn intrek genomen in wat hij voor een hotel van den derden rang hield. Maar het leven In Canada Is duur, zoodat hij na ruim een week door de hótelreke- ning en de kosten van een paar uit stapjes om werk te zoeken, zijn kapi taaltje vrijwel opgegeten had en nog maar vijf dollare, iets meer dan twaalf gulden, rijk was. Gelukkig had hij op dat oogenblik werk gevonden. Met een vriend was hij houthakker geworden. Hoe vroo- 1 ijk zij ook hun nieuwe beroep hadden aanvaard, de gedaanteverandering van een Londenschen klerk in een Canadeeschen houthakker kan wel geleidelijk, maar niet plotseling gaan. Toch hield hij het uit gedurende de maand, dat hij zicih verbonden had, ook om het kleine sommetje, dat hij daarmee verdienen zou. Maar toen de maand om was, keerden zijn vriend en hij naar Toronto terug, hij had daar meer dan een week op straat geslapen. Tot overmaat van ramp was een van zijn oogen sleoht geworden, en had een dokter hem gezegd, dat hij maar zoo gauw mogelijk naar huis pieren en papiertjes, die eerst op de tafel gelegen hadden, waren nu ver dwenen. Er stond nu niets anders op dan_ een paar zwaar tinnen kande laars met de vetkaarsen, klaar om aangestoken te worden, er in. een inktkoker, een doos met zand en twee of drie \eenen pennen alles daar neergelegd voor het schrijven en tee kenen van den brief. In zijn verbeelding zag Chauvelin ziin onbeschaamden vijand, den stoutmoedigen avonturier, al naast die tafel staan en zijn naam zetten, waardoor hij onherstelbaar onteerd werd. Dat beeld bracht een straal van voldoening en verzadigd genot op zijn scherp, fretachtig gelaat, en een glans van intense vreugde verlichtte zijn kleine, bleeke oogen. Hij keek in de kamer rond, waarin het tooneeltje zou worden afgespeeld; twee soldaten stonden op wacht bij den ingang van Marguérite's gevan genis, nog twee stonden bij de deur, die naar de gang leidde zijn eigen half dozijn mannen wachtten In de gang. Straks zou de geheele kamer gevuld zijn met troepen, hij zelf en Collot met hun oogen gevestigd op den eer sten acteur van dit drama I Hébert met speciaal uitgezochte mannen hield de wacht over Marguérit© Neen, neen I hij had ditmaal niets aan het toeval overgelaten en bene den zouden de paarden gezadeld klaar etaan, die Collot en het kost- baar document naar Parijs zouden overbrengen. Neen I er was niets aan het toeval overgelaten, en in elk geval wits bij bestemd om te winnen. Sir Percy Bla keney zou óf den brief schrijven, om ziin vrouw te redden, en zichzelf met schande te overdekken, óf hij zou op het laatste oogenblik voor dat ver schrikkelijke lot terugdeinzen en zijn vrouw en zichzelf overgeven aan den wil van Chauvelin en het Comité van Algemeen Welzijn. In dat geval, vriend, wordt ge te pronk gesteld en daarna onmiddellijk opgehangen, besloot Chauvelin in zichzelf, en wat uw vrouw betreft... Bah i als gij eenmaal jiit den weg zijt, wat komt zelfs zij er dan nog op aan Hij liet Hébert op wacht in de ka mer. Een onweerstaanbaar verlangen greep hem aan, om eens naar zijn ln het nauw gebrachten vijand te gaan kijken, nieuwsgierig als hij was om te weten, wat hij nu uitvoerde. Aan Sir Percy was een kamer ge geven op een van de bovenverdiepin gen van de oude gevangenis. Hij werd volstrekt niet zorgvuldig bewaakt, en de kamer zelf was zoo gezellig moge lijk gemaakt. Hij had volmaakt te vreden en gelukkig geschenen, toen hii er den avond te voren door Chau velin heen werd gebracht Ik hoop, dat u goed begrijpt. Sir Peru/, dat u hedennacht hier mijn gast is, had auvelin vriendelijk gezegd, mua. u vrij is te komen en te gaan juist zooais u wilt. Wel, mijnheer, had Sir Percy vroolijk geantwoord, dat b alt mij uitstekend 1 Wij hebben alleen reden, Lady Blakeney tot morgen goed te bewa ken, voegde Chauvelin er veelbetee- kenend bij. Nietwaar, Six Percy Maar Sir Percy scheen altijd stok doof te zijn, als de naam van zijne vrouw in liet gesprek genoemd werd. Hij gaapte nu met zijn gewone ge maaktheid en vroeg hoe laat de hoo- gere standen in Frankrijk gewoon waren te ontbijten. Sinds dat oogenblik had Chauvelin hem niet gezien. Hij had herhaalde lijk gevraagd, hoe de Engelsche ge vangene zich voedde, en of hij goed sliep en at. De beambte van dienst berichtte onveranderlijk, dat do En gelschman gezond scheen te- zijn, maar niet veel at. Daarentegen had hij een groote hoeveelheid brande wijn en de eeno flosch wijn vóór en de andere na besteld, en daarvoor ook overvloedig betaald. Hm I wat ziin die Engelschen toch vreemde lui 1 peinsde Chau velin. Die zoogenaamde held is niets dan een onverzadelijke wijn drinker, die kracht zoekt voor het geen hem to waohten 6taat, in ltel drinken van groote hoeveelheden brandewijnMisschien geeft hij er ten slotte niets om 1.... Maar do wensch, om dien eigenaar dig gecompliceerden man dien held avonturier, of misschien enkel maar geluksvogel nog eens te zien, was hem te sterk en laat op den mid- da^ ging Chauvelin naar de kamer, die hij Sir Percy Blakeney als ver bluf had gegeven. Hij verplaatste zich nu heelemaal niet meer zonder escorte, en ditmaal gingen ook weer twee leden van zijn lijfwacht mee naar de bovenverdie ping Hij tikte tegen de deur, maar kreeg geen antwoord na een paar secon den verzocht hij den mannen van zijn gevolg in de gang te blijven wachten en draalde voorzichtig den knop om, waarna hij naar binnen stapte. Er hing een lucht van brandewijn in het vertrek, op de tafel stonden twee of drie loege flesscihen wijn en een glas, half gevuld met cognac, ge tuigde van de waarheid van hetgeen de beambte gezegd had, terwijl dwars over het veldbed heen, dat blijkbaar te klein was voor zijn lang lichaam, met achterover geworpen hoofd, open mond en hevig snorkend de onver stoorbare Sir Percy in diepen slaap gedompeld lag. Chauvelin ging naar het veldbed en keek naar de aonterovcr liggende ge stalte van den man. die dikwijle den gevaarlijksten vijand van de Fran- sche Republiek w&s genoemd Chauvelin moest liet in zichzelf be kennen, hij was een bijzonaor knap man, die lan^e, sterke ledomariï, rie breede borst en dii slanke, blank* 1 landen, dat alles verried den man van geboorte, van opvoeding en ener» gie ook het gelaat sprak van kracht en was fijn besneden, vooral nu de voortdurend half onnoozele glimlach niet om de lippen speelde, nu ie luie, indolente uitdrukking de gestreng heid der rechte wenkbrauwen niet wegnain. Een ondeelbaar oogenblik had Chauvelin haast spijt, dat zoo'n interessante carrière zoo onteerend zou eindigen. De Terrorist voelde, dat als zijn eigen toekomst, zijn eigen eer en goe de naam op het punt stonden zoo hopeloos vernietigd te worden, dat hij dan als een gevangen dier in deze kleine kamer op en neer nou .'-oopen, zichzelf niet meer meester van be rouw en zelfverwijt, en nijn zenuwen on hersenen afpijnigend, om een uit» komst te vinden uit deze vreeselijke moeilijkheid, die onteering of dood beteekendew Maar deze man dronk en sliep. Misschien gaf hij er h** om I En als in antwoord op die gepein zen van Chas^vUn, ontsnapte een vwaar ^r»ork aan geopende lip pen van den ofojDeuéen avonturier. (Vordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5