ft women, 'om hun waren te koöp aan le biedeü, werden zij onthaald op een 8 eonen-bombardement, en door de razend© menigte buiten de poort ge- jaogd. Zells vrouwen en kinderen deden aan deze klopjaclit op mensclie- 1-jk wild mede, WAARBIJ TWEE MO OREN HET LEVEN LIETEN. Een dergelijke gebeurtenis kan niet anders dan den haat dei' Kabylen nog ópeer aanvunen Generaal Ajxaon, de gouverneur 'Van Meliila, heeft nu een proclamatie uitgevaarligd, waarin hij verklaart knot de grootst© gestrengheid te zul len optreden tegen hen, die zioh schuldig maken aan mishandelingen van Mooren, die, vertrouwende op de bescherming van Spanje, naar Melil- lu komen. MINISTER-CRISIS IN .HONGARIJE. De leider der onafhankelijkheids- partij, Kossuth, is door den keizer koning in audiëntie ontvangen, maar Frans Jozef heeft de plannen van dezen leider voorïoopig als onaanne melijk verworpen. Kossuth had den koning .voorge steld, als leider dor onalhankelijk- Swidspartij, een kabinet te vormen voor de invoering der kiesrechther- Vorming en voor de aanneming der begrooting. De koning verklaarde dit onaannemelijk. Z. M. moet (zooals hij trouwens ook reeds tot Wekerle had gezegd) aandringen op de uitvoe ring van de overeenkomst van 1906 door de coalitie. Of daar iets van kon komen Heden komt de Hongaarsche Ka mer weder bijeen. Wekerle zal op nieuw de verdaging voorstellen. Men Verwacht evenwel ditmaal verzet van de Volkspartij, die het aftreden van den heer Justn als Kamer-president eal eischen, daar deze door de coalitie werd gekozen en het vertrouwen van de volkspartij niet meer bezit) Misschien zal het wel een rumoeri ge zitting worden KERK EN STAAT IN FRANKRIJK. Zondag is in alle Roomsche kerken van Frankrijk de herderlijke brief der bisschoppen tegen de staats- cn gemeentescholen afgelezen. Ln sommi ge bisdommen werd er een begelei dende hrief van den bisschop bij voorgelezen, waarin werd uitgelegd, dat de staatswetten slechts voorwaar delijk gezag hebben. Zoo schreef de bisschop van Versailles ij Als de Staat ons onder den onbe twistbaar heiligen, maar wederrech telijk aangenomen naam der wet be velen geeft, waarmede hij zijn be voegdheid te buiten gaat en die ons Christelijk geweten schenden, zullen wij niet deze wetgeving zonder aan dien, maar de Kerk en God gehoorza men." HET DEENSCHE VOLK ONTEVREDEN De koning van Denemarken heeft gisterenmiddag twee deputaties ont vangen, die samen 140.000 mannen en Vrouwen vertegenwoordigden, en die hem adressen aanboden, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de rechtbank een onderzoek in de zaak- Alberti zou instellen en waarin tevens leedwezen wordt te kennen gegeven, dat de heer Christensen als minister van landsverdediging in het Kabinet is opgenomen. De koning verklaarde, dat tot zijn Spijt in de adressen mededeelingen worden gedaan, waarop hy om con- etitutionneele redenen niet verder kan ingaan en waarin onrochtvaardigex- wijze mannen verdacht werden ge maakt, die hij geschikt acht om doel uit te maken van de regeering. FEESTEN IN BULGARIJE. Heden wordt in geheel Bulgarije de Jaardag van de onafhankelijkheids verklaring als nationale feestdag ge- Jvierd. De koninklijke familie, de mi nisters en de president van de Kamer Kijn te Tirnowa aangekomen, waai de gemeenteraad hedenavond ter eere van den koning een diner geeft. DOEBROWIN, die, zoo als men weet, beschuldigd Wordt van medeplichtigheid aan den Inoord op Herzenstein, hoeft tot zijn .vrienden gezegd, dat hij naar het Zui den van Frankrijk zal vertrekken, daar hij niet wil verschijnen yoor een insche rechtbank. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qeabonneerdun liebbeu het voorrecht ▼ragen op Yersohillond gebiod, mits voor beantwoording vatbaar, in te zouden bij' do Kodnctlö van Haarlem's Dagblad, Grootc Houtstraat 58 Alle antwoorden worde» fjeheel kosteloos ROgoven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Een getrouwde vrouw werd gekozen tot presidente van een vereeniglng tot algemeen welzijn. Toen nu hare hand toeken ing voor een notarieele acto werd geëischt, was die niet geldig, tenzij haar man ook tcekende. liet bovenstaande heb ik vernomen, maar kan dat waar rijn ANTWOORD. Ja. VRAAG. Wanneer iemand het metselwerk van een villa per duizend fcteenen aanneemt, zijn daaronder dan ook begrepen kleine steonen voor de straatjes, dakpannon, tegels voor wandbekleeding, enz. ANTWOORD. Als we u goed he grijpen, dan is uw bedoeling, of ptraatsteenen, pannen, siertegels en zoo meer door elkander wor den aanbesteed. Natuurlijk nietde prijs van de ©one soort is immers voel lioogcr dan die van d© andere. Uit de Omstreken HILLËGOM. Op de voordracht ter benoeming ▼an een onderwijzer aan de Openbare Lagere Scihool zijn geplaatst als No. 1. R .Visser, onderwijzer to Em men No. 2. H. J. Prins, onderwijzer te Vclseroord No. 3. D. Baarschers, onderwijzer le Epo. Vergadering van don Gemeenteraad van fiillegom, op Donderdag 7 Octo ber I960, des namiddags te 8 uur. i Te behandelen onderwerpen t 1. Beëcdiging van den heer H. Vold- huijzen van Zanten als raadslid, 2. Ingekomen 6tukken. 3. Benoeming onderwijzer aan de Openbare Lagere School, wegens ver leend eervol ontslag aan den heer K. van der Heide. 4. Verzoek van de Algemeene .Ver- eenig ing voor Bloembollencultuur te Haarlem, tot het beschikbaar stellen van één of meer ©ereprijzen of me dailles voor de in 1910 te Haarlem te houden nationale bloemententoon stelling. Missive van hoeren Burgemees ters dor gemeenten Bloemendaal, Heemstede en Vclsen, inzake bijdra gen in de kosten van het Middelbaar Onderwijs der gemeente Haarlem. 6. Rooilijn Weeresieinstraat tus schen de woning van A. Hermans en d© Treslongstraat 7. Vaststelling begrooting Gemeen tegasfabriek, dienst 1910. 8. Vaststelling kohier schoolgeld L O. 3e kwartaal 1909. Binnenland PRINS HENDRIK denkt tot 30 October in Mecklenburg te verblijven en dan naar het Loo te rug to keeren. KONINKLIJK BEZOEK AAN UTRECHT. De Koningin-Moeder zal hedenmid dag te 2 uur een bezoek hrengen aan de Zendingstentoonstelling te Utrecht aan het Tehuis voor Vrouwen, aan den Hortus Botanicus en aan de kli niek voor neus-, keel- en oorziekten aldaar. 'AUDIËNTIE. Donderdag 7 October geen audiën tie bij den Minister van Financiën. EEN NIEUW KLOOSTER. Naar de „Zwolsche Ct." uit goede bron verneemt, zijn er onderhande lingen gaande over den aankoop v^n groote uitgestrektheden grond in den Beekhoek, onder Losser nabij Gla- nerbrug. Deze gronden zullen moeten dienen voor de stichting van oen groot klooster met kapel, schoollooo- liteiten enz. enz. Keurt namelijk de Paus de vestiging der Duitsche zus- steu-s van de orde van St. Joseph" in Nederland goed, dan zal daar ©en klooster voor een 150-tal zusters dier orde worden gesticht. Naax verder word medegedeeld zullen deze zusters zich belasten met de opvoeding van weeskinderen eu 't onderricht van jonge dames in verschillende talen, onderwijs in handwerken, de huis houding, enz. Aan dit klooster, waar van 't moederhuis In Noorwegen is, zal tevens een rector verbonden zijn. Van de beslissing van Rome in dezen moet de al of niet vestiging van dit klooster aldaar afhangen. DE BRIEFKAART. Vrijdag is de briefkaart veertig jaar oud geworden. Die goede mak ker in 't dagelijksch verkeer; altijd bij de hand, niet veeleischend, on misbaar geworden. De briefkaarten hebben in die veer tig jaren naar haar uiterlijk heel wat wijzigingen doorgemaakt. Ze zijn grooter, steviger, eenvoudiger ge woer den. VALSCHE STUIVERSTUKJES. Te Amsterdam zijn blijkbaar een aantal valsche stuiverstukjes in om loop, slecht van lood nagemaakt Of de in circulatie zijnde muntstukken talrijk zijn, is nog niet bekend. DE BEDRIEGER BEDROGEN. Ln de buurtschap Driene .gemeente Lonnekeir, is H. gebeurd! Hannes, de knecht, 'die 's avonds op verzoek van zijn haas iets in de schuur moest ver richten, zou door dezen eens_op de proef gesteld worden, of hij ook bang was. De landbouwer gaat heel stille tjes de schuur binnen, kruipt daarna op handen en vooten, al brullende in de -richting, waar de knecht zich be vindt. De knecht treedt zonder blik ken of blozen op ,,'t gedierte" toe en geeft het onder toevoeging yan „sme rige bok' een slevigen trap. Zachtjes verlaat de boer de schuur. Den volgenden morgen had hij een blauw oog. Hij had zich zoo gestoo- ten, "s morgens in de vroegte, vertelde hij aan Hannes. VREEMDELINGENVERKEER. In de maand September hebben te Rotterdam iu hotels en logementen vertoefd: 210 Amerikanen, 265 Bel gen, 415 Duitschers, 2 Denen, 307 En- gelschen, 125 Franschen, 12 Italianen, 2 Japaneezen, 1714 Nederlanders, 4 Noren, 19 Oostenrijkers en Hongaren, 18 Pvtissen, 4 Spanjaarden, 3 Zweden, 13 Zwitschers. ln het geheel 3113 per sonen. LEIDEN'S ONTZET. Het feit dat 3 October ditmaal op Zondag viel, deed do 3-Octoberveree- niging besluiten de officieele viering van het ontzet der stad op Maandag te doou plaats liobben. 's Morgens te halfnegen vulden reeds honderden mannen en vrouwen liet Van der Werf-park en omliggen de straten, om t© luisteren naar de koraaliuuziek in den tuin van het Na tuurkundig Laboratorium, uitgevoerd door een groot koor van burgers en burgeressen, begeleid door 't Leidsch Muziekkorps. Middelerwijl had een commissie uit de burgerij hot druk met de uitdeeiing van brood en haring aan ruim 4<K)0 vrouwou en van tabak, pijpen, bier of koffie aan bijna 3700 mannen. Op de Veemarkt werd tegen 12 uur de stoet van gecostumeerde groepen opgesteld, waarbij zich aansloten Urf van vereenigingen. ONGELUKKEN, In de brouwerij van do firma Hage- dooyn en Kirchmann te Ambt-ALmelo is de keldermeester G. Kamp, bij het verplaatsen van vaten, daar tusschen geraakt en doodgedrukt. Op den Utrechtschen weg tusschen Zeist m. De Bilt is Zaterdagavond, nabij de villa „Berkenhoevo" een fietsrijder door een auto overreden. De auto reed tegen een boom, waar door de inzittende ei-uit werd geslin gerd, zonder eenig letsel te bekomen. De fietsrijder bleef bewusteloos lig gen en werd naar het zickonhpis te Zeist vervoerd. Zijn toestand is .vrij goed Op een opslagplaats van cementbul- zen aan den Bleekweg te Enschedé waren eenige kinderen aan het spelen in de nabijheid van een opstaande ka trol, die met een staaldraad aan den grond was bevestigd. Aan dit staal draad moeten de kleinen hebben ge peuterd of ze zijn er misschien tegen aan geloopen. Hoe het zij, het staal draad geraakte los en het toestel kan telde. Eén der kleinen, het 6-jarig zoontje van den vischliandelaar C. Oosterdijk, geraakte er onder en werd verpletterd. Het vierjarig dochtertje van den spoorwegarbeider G. Glas te War mond geraakte in een sloot achter de ouderlijke woning in het water. De moeder vond haar kind eenige oogen- blikken later en met behulp van een buurvrouw bracht zij het op het dro ge. De levensgeesten bleken toen ech ter reeds geweken. De kleine 4-jarige jongen, die Vrij dagavond te Naarden onder de Gooi- sche Stoomtram kwam, waardoor hem beide beentjes werden afgereden, is in 't ziekenhuis te Hilversum aan de gevolgen overleden. Te Gouda is uit de Fluweelen Sin gelgracht opgehaald het lijk van den heer H. E. Meijer, klerk bij de pos terijen en telegraphie aldaar. Nadat de heer M. Vrijdagavond laat het post kantoor had verlaten, maakte hij, zooals gewoonlijk, een wandeling en is waarschijnlijk ten gevolge van zijn bijziendheid in het water geloopen. Men meldt uit Den Haag: Gistermiddag is door de clectri- sche tram op de Prinsengracht nabij de Warmoezierslraat een 57-jarige vrouw overreden, toen zij plotseling de rails overstak. De bestuurder van de tram kon het ongeluk niet voor komen. Met vereende krachten wisten omstanders de vrouw uit haar be narde positie te redden. De ongeluk kige werd zeer ernstig verwond naar het Roomsch Katholiek ziekenhuis vervoerd. DE CHOLERA-BESTRIJDING. De Haagsche correspondent der Tel. meldt: De doeltreffende cholera-bestrij- ding, in verschillende plaatsen van ons land, en vooral te Rotterdam, toegepast, heeft, naar mij dezer da gen bleek, allerweg in het buitenland belangstelling gewekt. Uit weten schappelijke kringen toch en door mannen van naam op medisch gebied uit andere landen, zijn bij verschil lende autoriteiten, die de leiding der cholera-bestrijding hadden, heaihaal- delijk inlichtingen en nadere mede deelingen gevraagd, ten einde zelf daarmede, wanneer het te pas mocht komen, hun voordeel te kunnen doen. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Aan een veertigtal tijdelijke schrij vers werd een mededeeling van het bestuur der Rijksverzekeringsbank ter hand gesteld, waarbij hun werd aangezegd, dat zij met Ingang van 17 October uit den dienst zijn ontslagen, evenwel met behoud van salaris tot 1 Januari 1910. Onder de ontslagenen zijn velen, die reeds langen tijd, zelfs 5 jaren, In dienst der Bank werkzaam waren. Aon eonigen is de gelegenheid ge boden om in 's Rijks dienst tijdelijk werkzaam te zijn bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gra- venhage ten behoeve van de tienja rige volkstelling. PRESIDENT STEIJN. President Steijn en mevrouw Steijn zijn gister met de Batavier-lijn naar Engeland vertrokken en zullen 30 de zer uit Engeland -naar Zuid-Afrika lerugkeeren. CHOLERA. Te Ilattem is een \ijfjarig kind aan cholera overleden. Drie besmetten zijn onder observatie. BOND VAN POST- EN TELEGRAAF BEAMBTEN „DE POST." Door den Ned. Bond van Post- ©n Tclegraafbeambten „De Post' Ls oen adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin op hooger loon wordt aange drongen: 1. omdat alle levensproducten, zoo wel voor voeding als kleeding en dek king cn woninghuur in de laatste jar- ren enorm gestegen zijn; 2o. omdat aan de lagere ambtena ren na de verhooging van hunne jaar wedde in 1905 verschillende inkom sten zijn ontnomen; ZONDAGARBE1D DRUKKERIJEN. Door den minister van handel en nijverheid is tot de kamers van arbeid in de d rukker shedr ij ven het verzoek gericht inlichtingen te willen verstrek ken omtrent het voorkomen van Zon- dagarbeid in de door de Kamer ver tegenwoordigde d/rukkerijen en om trent de wenschelijkheid of mogelijk-1 hcid van een verbod daarvan. HOE VLUG PROCEDEERT MEN IN NEDERLAND? In één nummer van het Weekblad van het Recht vinden wij weder twee bijdragen tot beantwoording yan bo venstaande vraag (no. 8894 van 29 September 1809). lo. De eigenaar yan een huis te Zaandam beweert in zijn eigendom schade te hebben geleden door een werk, dat het gemeentebestuur heeft ondernomen: het bouwen van een sluis, waarbij „enorme" hoeveelheden zand zijn gestort Wanneer het pro ces is begounen, blijkt niet precies. Wèl zien wij, dat op 2 Februari 1904 de Ilaarlemsche Rechtbank daarin een tusschen-vonnis heeft gewezen. De uitspraak dier Rechtbank volgde op 27 Februari 1906. Hooger beroep w.erd aangeteekend op 6 April 1906. Het Gerechtshof le Amsterdam be sliste in appèl op 11 December 1908. Thans wordt de zaak in cassatie voortgezet. Een tijd van ongeveer zes jaren is dus zeker met deze zaak ge moeid. 2o. Iemand legde in Februari 1902 beslag op drie rijtuigen, bewerende dat die hem waren „ontvreemd." Over de vanwaairde-verklaring van dit beslag zijn de partijen sedert 1902 voortdurend aan het pleiten. Einde lijk heeft het Amsterdamsche Ge rechtshof bij arrest van 21 Mei 1909 uitgemaakt, dat het beslag ten on rechte is gelegd. Het arrest zegt, heel nuchter, „dat het gelegd beslag ruim zeven jaren op de drie rijtuigen heeft gerust, zoodat gedaagde al dien tijd het vrije gebruik daarvan heeft ge derfd", daarvoor krijgt hij 400 scha devergoeding! Ook dit zaakje is ech ter nog niet uit; „cassatieberoep is aanhangig." HET TRAMONGELUK TE ZEIST. Men deelt aan „De Tijd"' mode, dat de toestand van inej. Zuidveld, te Utrecht en mej. Jonkers, te Drieber gen, die bij hel tramongeluk tusschen Zeist en Driebergen verwondingen opliepen, wel vooruitgaande is en dat op een langzaam herstel kan worden gerekend, doch dat beider zenuwge stel ten zeerste geschokt Ls. De koet sier van de paardentram is ontsla gen. De man moot in den laatslen tijd veel last van zijn zenuwen gehad hebben, zoo zelfs, dat de paarden er onder leden en de maatschappij in den laatsten tijd enkele beesten ver loor. MOORD. De mijnstreek is opnie iw in beroe ring gebracht door een verschrikke lijk drama, dat zich Zaterdagavond weer te Kerkrade heeft afgespeeld. Weer, want het is de derde moord, die in een kort tijdsbestek onder deze belangrijke Zuid-Limburgsche ge meente is gepleegd. Omstreeks 9 uur werd te Bleijerliei- de gemeente Kerkrade zekere V. door een Duitsch mijnwerker, M. genaamd, met een revolverschot van het leven beroofd. De moord had plaats voor de woning des verslage nen. O ogenblikkelijk togen de mare chaussees op onderzoek uit, doch de moordenaar' was reeds gevlucht naar Duitschlaud. In Parniesheide is hij nog denzelf den avond door Duitsch© ambtenaren aangehouden, die hem overgaven aan den burgemeester van RoliLscheid. Bijzonderheden omtrent den moord zijn nog niet bekend. EXPEDITIE OP NIEUW-GUINEA. Bij h©l Bestuur der Maatschappij ter bevordering van het Natuurkun dig Onderzoek der Nederlandsche Ko loniën, is telegraphisch bericht inge komen, vermeldende, dat de Nieuw- Zuid-Guinea Expeditie, onder leiding van nir. H. A. Lorentz, op het Bivak eiland (Noord-Octoemboewerivier, Z.- Nieuw-Guinea) behouden ontscheept is. VOORTVLUCHTIG. Aangaande de vermissing van den 21-jarigen A. W. Jr., te Amsterdam, verneemt de Tijd nader, dat hij naar Antwerpen is uitgeweken. W. noemde zich makelaar, doch is dit feitelijk nietzijn vader was vroeger make laar en van hem heeft de zoon de zaak overgenomen. W. was bod© dier gymnastiekvereeniging „Spartacus", welke vereeniging een tekort lijdt van ongeveer ƒ300.—bode van een we duwen- en weczenfonds, agent van Lotisico, welke door de verdwijning van W. getroffen worden. Bovendien lijden een goud- ©n zilverhandelaar ongeveer 400.en een collecteur der loterij 500.verlies. Het geheel© passief moet een bedrag van ongeveer ƒ5000.beloopen. Verliezen, in speel huizen geleden, moeten aan dit geval niet vreemd zijn. EEN WEDDINGSCHAP. Men meldt uit 's-Gravenhage Twee onzer stadgenooten, C. Blonk, en C. Schutte, hobbeu het plan opge vat, om per taudem (tweepersoonsrij wiel) een rois om de wereld te maken. Aanleiding tot dit plan vormt een weddingschap. De reizigers, die zich vooraf goed getraind hebben, zullen hun tocht a. s. Woensdag 6 October om 4 uur des namiddags aanvangen en beginnen met een rondreis door Nederland. Daarna gaan zij naar België cn Frankrijk. Zij 'ondernemen de reis zonder geld en zullen in him levenson derhoud moeten voorzien, door het verkoopen van prentbriefkaarten, met een photo vun de beide wereldrei zigers. VROUWEN IN INDISCHEN DIENST. De vraag of vrouwen benoembaar zijn voor den Indischen dienst, zal vermoedelijk dit jaar in de Kamer ter sprake komen naar aanleiding van het feit, dat aan het jongste examen voor candidaat Oost-Indisch ambte naar werd deelgenomen door twee meisjes, vun wie een aan de gesteld© eischen van bekwaamheid voldeed, doch niet is aangesteld als candidaat- ambtenaar. Zliu wii wel ingelicht, dan moeten Iïierbij vooral gewogen hebben de be zwaren tegen aanwijzing van vrouwe lijke Oost-Indische ambtenaren, in dien dezen voor den bureaudiensf minder geschikt mochten blijken, spe ciaal op de Buitenbezittingen. Aange zien derhalve vrouwen alleen bij den bureaudienst werkzaam zoudeu kun nen worden gesteld en zij daarbij op den duur wellicht niet eens zouden kunnen blijven, hetzij wegens mindere geschiktheid, hetzij wegens gezond heidsredenen, zouden zulke umbteno- ren slechts als halve krachten zijn te beschouwen. EEN GEMEENTEBEGROOT1NG. Het schijnt met de financieele aan gelegenheden der gemeente Heesch bij Oss niet zeer naar wensch te gaan. Vooral de getneentebegrooting is het teore punt. Na talrijke onverkwikke lijke discussies is deze voor den ze venden keer weer met algemeene stemmen verworpen. (Geld.) VERSLAG DER POSTERIJEN, TE LEGRAPHIE en TELEPHONIE. Aan het vesslag der Posterijen enz. in 1908 is ontleend: Posterijen. Aantal gewisselde stuk ken bedroeg in het geheel 542.309.710, waaronder 142.176.730 brieven, 93.078.462 briefkaarten, 262.000.443 nieuwsbladen on andere gedrukte stukken, 5,485.598 monsters van koop waren, 14.249.800 dienstbrieven, 4,322.493 aangeteekende brieven en stukken, 6,871.331 postpakketten. De aan de post ter overmaking of ter invordering toevertrouwde waar de bedroeg 566.521 brieven met een aangegeven waarde van 240 1/2 mil- lioen gulden, 6.398.834 postwissels tot een bedrag van 102 millioen gulden; 5,114.077 quitantiën en wissels tot een bedrag van 94.245,118 gulden, 65.355 postbewijzen bedragende 484.181, pakketten met aangegeven waarde tot een bedrag van 10 1/2 millioen en met verrekening tot een bedrag van 3 millioen gulden, totaal 451 millioen gulden. In 1908 is het aantal behandelde stukken met bijna 21 millioen toege nomen, doch heeft de aan de post ter overmaking of ter invordering toe vertrouwde waarde, voor zoover die bekend is geworden, bijna 14 millioen gulden minder bedragen dan in het voorafgaande jaar. Wat de telegrapliie betreft, is liet binnenlandsch verkeer in 1908 eenigs- zins afgenomen. In het geheel wer den 2.952.975 telegrammen gewisseld tegen 3.011.690 in 1907. Deze afneming houdt reeds de laatste drie jaren aan, onafscheidelijk het gevolg van de toe neming van hst telephoonbedrijf. Het buitenlandsch verkeer nam met 47.662 telegrammen toe, het totaal verkeer bedroeg, 3.304.8S8 telegram men. 15e EEUWSCHE SCHILDERINGEN. Men schrijft uit Enkhuizen: Aan de gewelven dor voormalige St. Pancraskerk, thans Zuiderkerk te Enkhuizen zijn plafondschilderingen ontdekt, die waarschijnlijk reeds tij dens de Hervorming door een verf laag aan het oog zijn onttrokken. Van een klein oppervlak is de verflaag verwijderd; uit een onderzoek, door deskundigen ingesteld, is gebleken, dat de schilderingen nog in zeer goe den staat verkeeren, waarschijnlijk dagteekenen uit het begin der 15e eeuw en van groote waarde zijn, zoo dat het zeer wenschelijk is, ze weder bloot te leggen.De kosten daarvan zijn vrij belangrijk en werden geraamd op 10.000. Indien de benoodigde gelden kunnen worden verkregen, dan zou het werk in 10 jaar worden uitgevoerd, zoodat jaarlijks 1000 wordt besteed. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente is een ver zoek om subsidie tot het Rijk gericht. O pde begxooting ls 600 voor het doel uitgetrokken. Wordt dit bedrag toe gestaan, dan zal het overige door de vereeniging „Rembrandt", het Oud heidkundig Genootschap en do Kerk voogdij worden bijeengebracht. Kort Nieuws. Te Münster, in Westfalen, maakte zich een straatdief van een rijwiel meesier en reed er op weg. De eige naar ging hem terstond achterna. Toen de dief dit bemerkte, trok hij een revolver en schoot zijn vervolger dood. In Mandsjoerije waren sedert eeni- gen lijd de Japansche handelswaren door de Chineezen geboycot. Volgens eens telegram uit Moekden hebben de Japanneezen de onweerlegbare bewij zen in handen, dat aanzienlijke Chi- neesche ambtenaren de hand in die boycot-beweging hebben. Te Tokio zal binnenkort de voltrek king plaats vinden van een huwelijk, dat zeker wel de aandacht verdient. De bruid is een dochter van Ito, de bruidegom een jong Fransch adel borst, die door het marine-bestuur naar het Verre Oosten was gezonden om er talenkennis op te doen. Nog een andere rijkaard, de heer Spiess, heeft een bestuurbaar lucht schip aan de regeer ing van Frank rijk ten geschenke aangeboden. Deze luchtbol is al klaar. De luchtbol der| heeren Lebaudy zal worden gemaakt naar het voorbeeld van de Républi- que, met inachtneming van de les sen, die uit de ervaring der laatste maanden zijn te putten. In verband mét de gestolen Fran-| ache mitrailleuse zijn nu vier perso nen aangeklaagd, de gedeserteerde korporaal Dcschamps on drie artille risten. Deze vier worden beklaagd van verraad, spionnage, medepliph:' tigheid aan den diefstal van de ini> ti'aiUeuse en poging tot diefstal Yan een onderdeel van ccn kanon. Dcschamps is bovendien van desetrüe beklaagd. Een houtvester te Talischau had een hond met vijf jongen aan iemand te Beulhen ten geschenke gegeven. Al die dieren bleken dol te zijn. Vijftien menschen, die gebeten zijn, hebben zich naar Brcslau begeven, om zich aan de universiteitskliniek te lateji inenten. Het is een groote voldoening voor de Vlamingen, dat het officieele spoorboek in België voor het eerst in twee talen verschenen is. Letteren en KncsS LOUIS BOUWMEESTER IN INDIë. Naar wij vernemen, zal de heer Louis Bouwmeester, die in Januari en Februari Batavia bezocht, en in Maart eene tournée door de Preanger maakt, na April van het komende jaar-, drie maanden te Soerabaja blij ven en daar een tooneelscliool vesti gen. (Tel.) INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN: ,,De Hollaudsche Revue": Dit maandschrift geeft weer veel interessants en wetenswaardigs. Na tal van karikaturen volgt als frontis piece het portret van den oud-Haar lemmer Dr. A. J. T. van den Broek, nieuw benoemd hoogleeraar in do anatomie aan de Ufcrechtsche Univer siteit. De xuhriek wereldgeschiedenis be spreekt inzond er beid de operaties der Spanjaarden op het Rif-gebied, de ontdekking der Noordpool en de Kre- tenser quaestie. Als belangrijke onder werpen vinden we: de Tenioonstelling van Huisindustrie, 't Kurort Waldes- ruh en Garibaldi's karakter. De karakterschets is ditmaal van Jhr. rnr. J. Roëll, oud-voorzitter van da Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal. De heer Roëll, lezen we daarin, be hoort tot een familie, die het land van vader op zoon in hooge ambten gediend heeft. Nauwelijks 22 jaren oud, verwierf hij aan de Utrecbtsche Academie summa cum laude den graad van doctor in de beide rech ten, op proefschrift, getiteld: Histo- risch-Staatsrechterlijk onderzoek naar het algemeen en bijzonder bestuur van den Waterstaat in Nederland van 1795 tot 1848. In 1887 werd hij voor 't eerst tot Kamerlid gekozen. In 1894 volgde zijn benoeming tot Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Als Kamervoorzitter was hij bij alle par tijen zeer gezien. Het boek van de maand is ditmaal „Het goed recht van het spiritualisme' door J. J. van Broekhoven. Voorts volgen nog dc gewone rubrieken. Koloniëii ZEEROOF. Te Patjiran bij Soerabaja heeft, vol gens het „Soer. Nieuwsblad", een bende van 12 man een met rijst bela den prauw aangevallen, eu na de be manning overrompeld en gekneveld te hebben, deze aan eene schatting en derworpen en beroofd van al hare be schikbare contanten en 2 koijangs rijst. De mantri-politie van Patjiran, die hiervan door spionnen verwittigd werd, terwijl het zaakje nog aan den gang was, toog onmiddellijk met nog enkele anderen naar het strand, om de roovers op te wachten en in te ro- kenen. Bij' de ontmoeting werd een formeel gevecht geleverd, waarbij 4 der petingihs', die zich bij den man- trie hadden aangesloten, deerlijk ge wond werden. De dienaren dor gerechtigheid moes ten eindelijk, door de overmacht ge dwongen, den aftocht blazen, doch niet voordat zij zich meester hadden gemaakt van 2 leden van de piraten- bende, die eveneens zware kwetsuren hadden opgeloopen. In dit gevecht werden van beide zij den flink gebruik gemaakt van blan ke wapens. Uit de Arbeiderswereld STAKING OP UR'-' De losse gemeente-arbeiders te Urk besloten Zaterdag te staken, daar men hen slechts 4 per week wilde uitbetalen. t.Dc Tijd"). Gemengd Nieuws DE BEROOVING IN RUSLAND. Aangaande deze zaak, welke onge twijfeld nog wel eenige gevolgen zal hebben, wordt aan het „Vad." van bevoegde zijde het volgende medege deeld Benige dagen na het plaats viuden der berooving, namelijk 13 Juli 1.!., vervoegde zich de paardenhandelaar J. H. Ten Doesschate uit Goor ten kantore van mr. H. J. Ten Bruggen- cale, advocaat ©n procureur te Alme lo, ten einde diens raad in te win nen. Met het oog op het feit, dat zich onder de beroofden mede zekere Dü- ron uit Oost-Friesland, dus een Duitsch onderdaan bevond, die zich als zoodanig terstond tot de Duitsche Rogeering gewend had, raadde" oir. Ten Bruggencate den beroofden paar denhandelaar aan d© tusschenkomst van het Departement van Buitenland sche Zaken iu te roepen. Nog denzejf- den dag wendde mr Ten Bruggencate zich namens den paardenhandelaar, tot den Minister Yan Buitenlandsch©

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6