NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. KWARTJES-ADVERTENT1ËN 27e Jaargang. No. 8002 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. WOBNSDAG 6 OCTOBER 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRiB MAANDBNl Voor Haarlem 128 Voor de dorpen In den omtrek vaar een Ageni gevestigd is (kom der gemeente)o120 Franco per post door Nederland1.65 Atzonderlljke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem027K „de omstreken en franco pet post 0.45 Citgave der Vennootschap Lonreos Coster. Directeur J. C. PEEREBÜGSL AD VERTENHÊNi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel mesi 10 Cts, Eulten het ArrondbKaent Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer a ils Reclames 30 Cent per regel By Abonnement aanzleniyk rabat. Advertmtien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatslngi 50 Cis. voor 3 plaatsingen A contant Redactie es AdministratieGroote Houtstraat tatereommunaai Teletoonsammer der Redactie 600 et der Administratis 724. Drukkerij! Zolder Bulfeiispaaroe 6. Teiefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van builen het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. WAAROM hebben onze voor Vraag en Aanbod zooveel succes OMDAT de oplaag van onze Courant zoo groot is en steeds stijgt, zoodat onze advertentiën door vele duizende abonné's gelezen worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA BONDERDAG 7 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Soc. Vereeniging: Concert Mischa El man, 8 uur. Schouwburg: Koninkl. Vereen. Het Nederl. Tooneel: De Redder, 8 uur. Café de Karsebooin: Concert van Het Amsterdamsch Trio, 7£ uur. St. Bavo: Cursus in de katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: De Dragors der onfeilbaarheid. Hillegom, Raadsvergadering, 8 u Stadsnieuws OmOns Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het Brongebouw en zijn buren", in de rubriek Om 'Ons Heen. Bet Brohgebouw en zijn Buren Dat na de feesten op het Oud Haar- lemsch Marktplein vele omwonenden bezwaren hadden tegen het Bronge bouw, was ons natuurlijk reeds lang 'tor oore gekomen. Wij achtten het evenwel nuttig, daairover geen mede- deelingen te doen vóórdat bekend was op welke wijze belanghebbenden te dien aanzien zouden optreden. Thans kunnen wij mededeelen, dat op initiatief van de heeren Jhr. P. Gevaerts van Geervliet en P. van de Water door vijf en dertig omwonen den een request aan den Gemeente raad is gezonden van den navolgen den inhoud: Aan den Raad der gemeente Haar lem, geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekenden, ingeze tenen van Haarlem, liewoners en om wonenden van het Frederikspark, dat ingevolge beschikking van Uwen Raad, d.d. 24 Februari 1909 op het desbetrekkelijk verzoek van direc teur en commissarissen der Maat schappij tot Exploitatie van Staalwa- terbronnen alhier, eenige dagen lang een eindeloos gehamer en getimmer voor het opstellen der daarbij aange vraagde gebouwtjes is noodig geble ken, terwijl zulks, zij het dan ook ge durende karteren tijd, toch in gelijke mate weder het geval is geweest bij het sloopen der getimmerten; Dat het vanzelf spreekt, hoezeer het aan zulke werkzaamheden ver bonden lawaai zeer hinderlijk is en de in deze omgeving door velen zoo zeer gezochte en gewenschte rust ten eenenmale verstoort; Dat hierbij wel in herinnering mag worden gebracht, dat zij, die jaren geleden de oude Koekamp als rustig landelijk plekje ver van het stadsge woel boven vele andere plaatsen ver kozen om zich in Haarlem te vesti gen, zich toch al in hun illusiën bitter bedrogen hebben gezien door de op richting van het Brongebouw, welks oorspronkelijke bestemming thans geheel is ontaard en gewijzigd in een plaats van vermaak; Dat echter aan een kermisherrie, als daarin dezen zomer heeft plaats gevonden, ondergeteekenden nooit hebben kunnen denken en deze dan ook wel mag worden aangemerkt als een last grootcr dan redelijker wijze aan de bewoners van het Frede rikspark kan worden opgelegd, al ware het alleen ofïï die reden, dat de zelve gedurende eenigo wsken heeft geduurd, terwijl de termis- drukte zich dan toch tot slechts ééne week bepaalt: Dat behalve de vorengeschetste ge durende slechts enkele dagen bij op zet en afbraak der gebouwtjes onder vonden bezwaren, bet van 2en van 8—11 1/2 uur iederen dag al maar door maken van harmonie en andere muziek op den duur ondrage lijk is om aan te hooren en het den dichtstbijwonenden veelal onmogelijk is geweest om tête reposée te ver richten, wat gedaan moest worden; Dat ei* van correspondentie of werkzaamheden van eenigszins ernsti- gen aard geen sprake kon zijn, tenzij alle deuren en ramen waren geslo ten en gesloten bleven, ten einde zoo veel doenlijk die openluchtmuziek met nagenoeg altijd dezelfde deunen weer te ontvlieden; Dat echt or de dagelij ksche omme gangen het hinderlijkst van alles waren, waai- immers daarbij de meest populaire straatdeunen het meejoelen en hossen van de tallooze bezoekers in de hand werkten, welk een en ander voortduurde totdat de uitputting van het publiek aan dit schreeuwen en krijschen een einde maakte; Dat gedurende deze zomerweken onder deze omstandigheden het heb ben van logeergasten, die met het oog op hunne gezondheid hier rustig bui ten hoopten te zijn, eens en vooral was uitgesloten Dat bij voortgezette herhaling van dergelijke vermakelijkheden enkele ondergeteekenden allicht genoopt zouden worden, om hun respectieve perceelen van de hand te doen, waar bij dan vermoedelijk zoude blijken, hoezeer dezelve door bovengemelde omstandigheden in prijs achteruit ge gaan waren, terwijl dit voor enkelen zelfs het gevolg zou kunnen hebben, om zich buiten Haarlem metterwoon te vestigen Dat al het hiervoren in den breede uiteengezette, waarbij ondergeteeken den zich in geen enkel opzicht aan overdrijving hebben schuldig ge maakt, toch geenszins in de bedoeling van uw college kan liggen en ook nimmer gelegen heeft, zooals blijkt uit het in de overeenkomst met ge zegde maatschappij zoo zorgvuldig gestipuleerde, omtrent de gehouden heid van deze, om het afgestane ter rein niet te ontsieren en om zich bij het aanbrengen van meerdere gebou wen en getimmerten op de zoo noode afgestane landelijke Koekamp telkens om goedkeuring barer plan nen tot Uwen Raad te wenden Dat een zelfde geest nog te sterker spreekt uit het besluit van Uwen Raad, d.d. 24 Februari 1909, houden de beschikking op het verzoekschrift door directeur en commissarissen van genoemde maatschappij aan Uw Edel- Achtbaar college ingediend Dat daarin toch uitdrukkelijk het verlof tot het plaatsen der verlangde getimmerten is verleend onder voorwaarde, dat daarin geen kermisvermakelijkheden zouden plaats vinden Dat in strijd met deze beschikking de vertoon ing van trouw- en scheid- lustige paren, de kraam van Consael en dergelijke, toch wel als kermis achtige genoegens zijn te beschou wen Dat zoowel uit het vorenstaande volgt en door ieder oog- en oorgetuige kan worden bevestigd de dezen zomer in den tuin van bet Brongebouw ge houden feestelijkheden in niets ver schilden van de gewone kermispret, waarbij joelen, hossen en schreeuwen veelal den boventoon voerden Dat ondergeteekenden dan ook tot het indienen van het onderhavige verzoekschrift gereede aanleiding hebben gevonden in de omstandighe den, dat deze feestelijkheden hebben geleid tot huldeblijken, aan heeren ondernemers aangeboden, en tot de in de plaatselijke bladen uitgesproken hoop op een spoedige herhaling, zoo dat de vrees gerechtvaardigd mag heeten, dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop een verzoek om ver gunning, als in deze werd gevraagd, andermaal tot Uwen Raad zal worden gericht Redenon waarom ondergeteekenden zich eerbiedig wenden tot Uwen Raad met het eerbiedig verzoek, dat het Uw Coxfcge moge behagen voor het geval, dat andermaal esn dergelijk verzoek om gemelden tuin te mogen gebrui ken voor feestelijkheden als de hier voren geschetste tot Uwen Raad mocht worden gericht, daarop óf af wijzend te beschikken, óf onder zoo danige voorwaarden, dat aan onder geteekenden de nu ondervonden last, welke voor sommigen inderdaad on draaglijk, toch voor allen zonder on derscheid meer of minder bezwaarlijk is geweest, niet wederom zal worden aangedaan, met voorschrift van zoo- danigen maatregel, dat aan de door U gestelde voorwaarden ook deugde lijk de hand gehouden wordt. Tot zoover het request, waarover in ons Tweede Blad een beschouwing is te vinden. LIBERALE UNIE. In de Dinsdagavond gehouden le denvergadering van de Liberale Unie deelde de voorz., de heer J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, mede, dat het be stuur der afdeeling een conferentie heeft gehad met het hoofdbestuur, naar aanleiding van de omstandig heid, dat inde Vaderlander, het orgaan der Liberale Unie, een artikel was verschenen, waarin de houding van de Haarlemsche afdeeling bij de Kamerverkiezing zeer werd afgekeurd en aan haar do niet-herkiezing van het aftredende liberale lid verweten. In die conferentie bleek, dat het hoofdbestuur zich in geenen deele verantwoordelijk stelt voor stukken, die in de Vaderlander voorko men en van de plaatsing van het be doelde stuk dan ook niets afwist. Hiermede achtte zich de deputatie uit het bestuur van de Haarlemsche afdeeling voldaan, daar het onver schillig was voor de persoonlijke mee ning van den schrijver van het ar tikel. Voor de aanstaande Raadsverkie zing, vacature Gravestein, werd het navolgende grostal opgemaaktJ. van den Ban, G. Adrian, G. J. Droste en Mr. Dr. VV. P. Vis, waaruit nader een keuze zal'worden gedaan. ST. ELISABETII-VEREENIGING. Ons wordt gemeld Zondag 10 October, 's namiddags half 2, wordt de jaarlijksche tentoon stelling van geschonken voorwerpen voor de loterij der St. Elisabeth-Ver eeniging geopend. De Vereeniging mocht dit jaar we derom grooten steun ontvangen en is dankbaar voor de vele fraaie hand werken en andere voorwerpen, haar toegezonden. Zelfs een blinde zond eigengemaakte voorwerpen, als be wijs van sympathie voor de Vereeni ging- Tot opwekking van een druk be zoek aan de tentoonstelling heeft het bestuur dit jaar den heer Schramade, die de booge eer had voorstellingen te geven voor H. M. de Koningin, H. M. do Koningin-Moeder, H. K. H. do Prinses von Wied, enz., uitgenoodigd om voorstellingen te geven met de poppenkast. De toegangsprijs behoeft niemand af te schrikken en daarom vertrouwt het bestuur op een druk bezoek ten voordeelo der arme zieken. Ant o-a a n r ij d i n g. Dinsdagavond werd de vrachtwa gen van de gebr. De Boer op den Amsterdamschen weg van achteren aangereden door de auto van Mr. N. G. Cnoop Koopmans, van hier. In de auto zaten een chauffeur en een knecht van den heer C. door den schok ging de hand van den laatste door de voorruit, en werd licht ver wond. Een der wieten van de auto werd verbrijzeld, die daardoor, even als do beschadigde vrachtwagen, niet verder kon. De .gebr. De Boer bekwa men geen letsel, het paard een lichte verwonding aan een der achterpoo- ten. Vanmorgen zijn de voertuigen weggehaald. Als oorzaak van het ongeluk geeft de chauffeur op 't helle licht van een hem tegemoetkomende electrische tram, waardoor hij niet goed kon zien. Examens. De heer J. C. Kampstra alliier, is geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten. MilitaireZaken. In plaats van den bij het 7de regi ment infanterie overgeplaatsten ser geant-majoor Schrijver J. van der Werf, van het 10de regiment infante rie, is aangesteld tot sergeant-schrij ver en werkzaam gesteld bij de hoofd administratie alhier do sergeant J. Zipp, van opgemeld korps. LANGS DE STRAAT. EEN GELUKKIG OUD MANNETJE. Wanneer een journalist voor één dubbeltje een half kolommetje kopy kan koopen, is hij gelukkig. Maar als hij voor da tzelfde dubbeltje óók nog een oud mannetje verblijden kan, "jij natuurlijk! dubbel in z'n jes. Eeö sigarenhandelaar had in de uit- staciast zakjes tabak tentoongesteld. Niets bijzonders dus. Ook was 't niet buitengewoon, dat daar een bewoner van het oude-mannenhuis vol bewon dering naar stond te kijken. Toch ik yveet niet waardoor trok 't oudje mi aandacht. Daarom ging ik naast hem staan quasi al m'n belangstel ling aan de plaat van „de Groene" wijdend iioewel er aan den dikken Taft niet veel te zien is 1 Wat keek 't oudje begeerig naardien voorraad tabak 1 Z'n diep-liggende oogen in het rimpelige gezicht flikker den... Eenzelfde uitdrukking in de kij kers, als bij een kind, dat tegen St. Ni- colaas voor een speelgoedwinkel of binketbakkerij staat te gluren.... Hij stak met veel moeite de hand in den achterzak van z'n jas en bracht een houten pijp te voorschijn. Ze was leeg, maar toch stak hij ze in den tande- loc^en mond en begon werktuigelijk talenAl zoog hij de wangen zoo in, er kwam natuurlijk geen aldoor waren z'n verlang-oogen ,1e zakjes tabak gericht.... !u voelde hij in z'n vestjeszak en tide daar iets uit. Binnensmonds 'elde hij ,,'t zijn er maar twee...." tr naar de tabak gekeken, waarop iote letters den prijs verkondigden, zeven, acht en tien cent. Oudje zag nog eens in z'n hand. De twee centen hadden zich nog niet vermenigvuldigd 'k Geloof zeker, dat hij slechts één begeerte had, namelijk, dat 't wonder gebeurde, dat de twee centen zich verdriedubbelden. Zoo heeft 't mannetje wel een tien minuten voor den winkel gestaan. Eindelijk begon de dikke Taft me zóó te vervelen, dat ik besloot er een eind aan te maken. Wat kon 't me kosten Op mijn beurt greep ik nu in m'n vestjeszak en haalde een dubbeltje te voorschijn. Hier oudje, je hebt zeker wel zin in een half onsje tabak O, m'nheer, alstublieft.... dank u Met beverige hand nam hij 't munt stukje over en vroeg„hoeveel mag ik besteden Na m'n antwoord „alles", schreed bij den winkel bin nen. 'k Hoorde hem zeggen „een half ons tabak van zes cent." Even later kwam hij dampend met z'n pijpje de straat op. Z'n oud ge zicht straalde van zalig-welbehagen... Voor den winkel bleef hij even staan om de terug-ontvangen centen in z'n zak te steken. Hoewel ik al een eindje opgeloopen was, hoorde ik hem toch nog in zich zelf overleggen„vier en twee is zes, dat is nog voor een vol genden keer." NATIONALE BLOEMENTEN TOONSTELLING. Bij de in 1910 te houden tentoonstel ling zullen optreden als Eerevoorzit ters A. S. Talma, Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Mr. G. van Tienhoven, Commissa ris der Koningin in Noord-IIolland. Mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Mr. H. J. Dijckmeester, Commissa ris der Koningin in Zeeland. Het Eere-Comité is samengesteld als volgt Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem, eerelid der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, voorzitter. C. Blokhuis, voorzitter der Bloemis- tenvereeniging te Haarlem. Mr. W. C. Baron van Boetzeloer, voorzitter der Nederlandsche Orchido- philenclub. A. Brum meikamp, lid van de Twee de Kamer der Staten-Gencraal voor het kiesdistrict Loosduinen. Mr. Joh. Enschedé, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Mr. J. A. C. Everwijn, hoofd der af deeling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. P. B. J. Ferf, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Hoorn. Jhr. Mr. P. van Foreest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Alkmaar. G. baron de Senarclens de Grancy, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde. J. G. Heydanus, burgemeester van Aalsmeer. P. van Hoek, inspecteur van het Landbouwonderwijs. D. A. Koster, voorzitter der Pomo- logische Vereeniging te Boskoop. J. Krol Kz., voorzitter van de Ver eeniging tot Verfraaiing van Haar lem en omliggende Gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer. J. H. Krusenian, voorzitter van het HoUandsch Bloembollenkweekersge- nootschap. G. Kruijff, voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Mr. D. E. von Lennep, burgemees ter van Heemstede. Jhr. Mr. F. K. van Lennep, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal voor het kiesdistrict Haarlem. F. Lieftinck, keizer der Sociëteit „Trou moet Blijcken" te Haarlem. F. B. Löhnïs, inspecteur van den landbouw. P. Loosjes, voorzitter van directeu ren van Teyler's Stichting. Dr. J. P. Lotsy, secretaris der IIol- landsche Maatschappij der Weten schappen. N. Oosterbaan, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Enkhuizen. W. C. J. Passtoors, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Beverwijk. Mr. R. J. H. Patijn, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zierikzee. J. C. Peereboom, voorzitter der Ver eeniging „De Haarlemsche Pers". E. A. von Saher, directeur van het Museum voor Kunstnijverheid. W. A. Swaan, burgemeester von Boskoop. Dr. J. Timmer, voorzitter van het bestuur der Sociëteit „Vereeniging" te Haarlem. F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van den Raad van Beheer van het Centraal Bureau voor Vreemdlingenverkeer. Dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Leiden. Prof. Dr. Hugo de Vries, hoogleer aar aan de Universiteit van Amster dam, eerelid der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur. Mr. O. J. E. baron van Wassenaar van Catwijck, lid van de Tweede Ka- mor der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Katwijk. J. H. Wentholt, oud-voorzitter en eerelid der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. F. H. van Wichen, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Haarlemmermeer. Brongebouw. Van het Brongebouw ontvingen wij do lijst der abonnementsconcerten over de maanden October, November en December 1909. Daaruit blijkt, dat bijzondere con certen worden gegeven op: 17 October: Wedstrijd voor solo zang, 8 uur. 20 October: Buitengewoon concert te geven door het Hoarlemsch Mu ziekkorps met medewerking van de dames Wyers, pianisten uit Berlijn. 7 November: Wedstrijd voor solo zang, 8 uur. 14 November: Wedstrijd voor solo zang, 8 uur. 25 November: Straussavond Haarl. Muziekkorps. Bal na. 28 November: Wedstrijd voor solo zang, 8 uur. 12 December: Wedstrijd voor solo zang 2 uur. 19 December: Wedstrijd voor Solo zang 8 uur. Bovendien worden gewone concer ten (Haarlemsch Muziekkorps) gege ven op 10 October, 4 November, 12 December, 21 December en 26 Decem ber; na het laatste concert heeft de prijsuitreiking van den wedstrijd voor solozang plaats. Al deze concerten zijn uitsluitend toegankelijk voor abonné's van het Brongebouw. Voor Vaderland en Kon ing. Omstreeks half October zal de schietvereeniging „Voor Vaderland en Koning" een feestavond geven in de bovenzaal van de Soc. Vereeniging en tegelijker tijd de prijsuitdeeling houden van den onlangs gehouden schietwedstrijd. Barbiers en Kappers. Maandag j.l. werd op de leden-ver gadering der afd. Haarlem van den Nederlandschen Kappers- en Bar biersbedienden-Bond eenparig beslo ten, zich als afd. aan den N. K. en B. B. B. te onttrekken en in een plaatse lijke vereeniging te veranderen. J u b i 1 De heer J. J. Wijkhuizen verzoekt mede te deelen, dat hij niet op 17 Oc tober, doch eenige weken later 25 jaar in dienst is bij don heer D. Bijleveld, borstelfabrikant. HET TOONEEL „GEORGE DE LALAING" BIJ „CREMER". „Cremer heeft gisteren-avond het seizoen geopend met oen opvoering van „George de Lalaing". Nieuw is dit historisch drama van D. F. van Heijst niet; „Teyler's Ge nootschap" heeft 't al jaren geleden bekroond. Mogelijk, ja, waarschijn lijk heeft „Cremer" hjet in vroeger jaren dus ai eens gegeven, maar wij hebben 't van haar nog nooit gezien. Misschien was 't dus wel een reprise uit vroeger tijden. Maar dit drama heeft altijd een aantrekkelijkheid en bekoring voor dilettanten behouden: dat loopen in mooie costumes, met degens op zij, met halskragen om, in wapenrustin gen en in sleepende gewaden oefent een aantrekkingskracht op spelers uit, welken dit zelden overkomt. En van de costumes en de enscênee- ring was door Cremer veel werk ge maakt. Baronesse Cornelia, Ida (de burgemeestersdochter) en George de Lalaing zelf waren fraai gekleed en met de tooneelrequisieten was gewoe kerd; de zaal in het derde bedrijf zag er waarijk met de bescheiden midde len waarover men beschikte heel aar dig uit. Het geheel van tooneel en costume deed prettig aan. Ook de gri meur was ditmaal goed op dreef ge weest; hij had eenige zeer goede kop pen gemaakt, die 't in den toon van de historische omgeving goed deden; enkelen lieten denken aan de koppen, die men op oude schilderijen ziet; de grimeur had zich goede modellen voorgesteld. „Cremer" is er sinds verleden jaar toe overgegaan om zich onder leiding van een beroepsrégïsseur te stellen. En 't plukt, er nu al reeds de goede vruchten van. Denkt er u een oogenblik in wat t beteekent een gezelschap dilettanten verzen te lee»ren zeggen, in een his torisch drama standen te laten aan nemen, te leeren staan en gaan, een degen te laten dragen, behoorlijk een buiging te doen maken of een groet met een barret of pluimhoed te doen verrichten! 't Is soms een onbegonnen werk, en men mag gerust den regis seur bewonderen, die daar iets van terecht brengt. Over 't algemeen kwam „Crc-mer'' met dit drama niet kwaad voor den dag en hebben haar leden 't or goed afgebracht. We moeten eerlijk zeg gen, dat 't verzen zeggen door de Cre- merleden ons zelfs is meegevallen. Er waren er natuurlijk bij, die beter waren dan de anderen we kunnen de lange rij der medespelenden hier niet één voor één bespreken maas* 't gemiddelde viel ons zeer mee; het vers kwam er over het algemeen goed af. Voor een paar personen dienen wê een uitzondering te maken. Bij hen bleek 't, dat men veel voor heeft, wanneer men zijn stem heeft leeren vormen en gebruiken. We hebben hier in dc eerste plaats den Hopman Vinkenborch op 't oog, die les heeft gehad van Jan C. de Vos en wiens stem en geluid meer „af' waren en die het vers en zijn klank zuiver de den hooren. En in de tweede plaats Cornelia, de zuster van George de Lalaing. Wie die dame is, weten we niet, maar 't leek ons, dat zij een be roepsactrice was; mocht zij echter een dilettante wezen, dan is zij er een met veel aanleg en een toekomst in die kringen. Zij acteerde, zei het vers en was meesteresse over haar zelve en haar geluid zooals men dat zelden of nooit van een liefhebster ziet. De billijkheid gebiedt ook nog mel ding te maken van het spel van Ida, de dochter van den burgemeester van Groningen, die als dilettante heel aardig spel, zoowel van geste als van spraak, te zien gaf, en van George de Lalaing zelf, vol en breed van spel, maar wel wat bejaard van uiter lijk voor den man, die Ida op zich weet te doen verlieven. De Crcmerleden, die met hun dar mes in grooten getale waren opgeko men, hadden een pleizierigen avond, die een aangenamen inzet voor den winter beteekende. FRANS NETSCHER.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1