Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD» AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. Ho. 8063 DONDERDAG T OCTOBER 1909 A ABONNBMENTEH AD VERTENTiÊNi PB® D*tB haandbn. ÏS&'W Van 1—5 regels 5C Cis.: iedere regel meer 10 Cts» Buiten het Arrondissement voor Haarlem 1>23 Y* Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0.18 reclames 3ü Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bi| Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. -J-fg Advertenüén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! franco per post door Nederland 1.65 W 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Afzonderlijke nummers0.02K 3r .3 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem s 037 H Redactie fifl Administratie' Groote Houtstraat Oe omstreken en franco per post ,0.45 teiercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 ee der Administratie 724 ^Bltgavo der Veacootscbap Loareaa Coster. Directeor J. PEERESöölrDrukkerij! Zolder Büitenspaarae 6. Teistoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentlün en reclames van buiten hei Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA,/' Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 8 OCTOBER. De Kroon: Alberts Frè-. es: Gala- Openingsvoorstelling, 8 uur. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Het Brongebouw en zijn buren", II, in de rubriek Om Ons Heen. 0e Groote lloutstraot-sclianilalen Veel is er al geschreven en gespro ken over de wan-toestanden in onze hoofdstraten. Toch is deze quaestie inderdaad 't is een quaestie gewor den nog lang niet uitgevochten, zoodat 'k niet behoef te schromen, óók nog m'n aandeeltje voor 't dossier te geven. 't Hoofd onzer politie stelt blijk baar belang >n de zaak. Gedachtig aan 't ware spreekwoord „ondervinding is de beste leermeesteres", heeft de bur gemeester Vrijdagavond een wande ling door enkele hoofdstraten ge maakt, om eigen ervaring op te doen. Dit zullen velen met vreugde verno men hebben. Maar we schreven 't al in een stadsbericht de keus Is niet bijzonder-gelukkig geweest. Vrij dagsavonds toch is 't altijd veel stil ler en rustiger, dan andere avonden, b.v. Zaterdag, Zondag, en Woensdag. Daarom hopen we, dat Jhr. Boreel nog op zoo'n avond een uurtje kan vinden, om het onderzoek voort te zet ten en volledig te maken. Intusschen ben ik ook eens op expe ditie gegaan en koos den Woensdag avond voor m'n ouderzoek'ngstocht. 't Was zeldzaam-mooi weer 1 M'n taak eenige keeren van da Houtpoort naar het station te wandelen en daar na een dozijn keer in de Houtstraat visa-versa te kuieren was dus geen beklagenswaardige bezigheid. Alleen, 't begon op bet laatst vervelend te worden Door 't weer uit buis gelokt, waren er veel wandelaars en was 't ook in onze hoofdstraten druk. Een goede ge legenheid voor m'n waarnemingen Precies zeven uur stevende ik het kantoor uit en bevond me dus dade lijk op 't tooneel van den strijd. Pas stonden m'n voeten op de Houtstraat keien, of ik moest me ergeren aan een kwajongen, die 't nood:g vond ipe j te herinneren, dat er een lorgnet op m'n neus staat. De bengel riep me wel j vijf keer nabril, bril, leelijke bril.... In de Kruisstraat was er nieuwe re den, om een stel bengels kwaad aan te kijkeu. Op 't hoekje der Ridder straat hielden jongens van 14 tot 17 jaar een soort vergadering. Aan schreeuwen, vloeken en schelden geen gebrek 1 Toen werd midden in do Kruisstraat een., partijtje geworsteld; wat gepaard ging met bet uiten van zonderlinge geluiden, die deden den ken aan de strijdkreten van op 't oor logspad-zijnde Indianen 1 E'ndelijk begon ook dat te vervelen en werd wat nieuws verzonnen. Eenige jon gens g'ngen nu op de tramrails lig gen, om een komende tram tot stop pen te dwingen. Twee fietsers belden uit alle macht, om ruim-baan te vra gen, maar de deugnieten bleven als zoutpilaren liggen. Als de fietsers niet afgesprongen waren, zouden er zeker ongelukkeu gebeurd zijn. Lachend stonden de bengels na dit succes op, om in optocht naar de Barteljoris- straat te gaan, en daar n;euwe avon turen te beleven. Lollend klonken hun gemeeue straatliedjes, ruw alle taal, aie ze uitsloegen In de Barteljorisstraat stond een deur open, wat aanleiding gaf om eenige kameraden in den winkel te duwen. De gegooiden hadden schik ln 't geval, want ze riepen brutaal „goeien avond, juffrouw 1" Ouder de heen-en-weer drentelende wandelaars waren opmerkelijk veel infanteristen en huzaren. Eenige mi nuten heb ik achter twee „van 't paar denvolk" geloopen. 't Was een fraai duo Elk meisje, dat ze tegenkwamen moest eenige woorden ter begroeting hooren dikwijls heel gemeeue praat jes. Ook een dienstmeisje, dat nog aan 't straat schrobben was, werd op deze wijze gehinderd. Dat alles was evenwel slechts kinder spel, vergeleken bij wat ik even later bij de Centraal-apotbeek zag. Daar liep een vijftal balf-be6Chonken man nen en een zesde, die voor 100 dron ken was. Deze zesde molesteerde alle Voorbijkomende vrouwen. Bij een da me ging hij zelfs zóó ver, dat, wan neer ik politie-agent was geweest, hij van mil een proces-verbaal zou heb ben gehad. Natuurlijk ook nog een wegens dronkenschap 1 En 't politie-toezicht In de Houtstraat heb ik geregeld vier agenten gezien, die daar de wacht hadden. Over 't aantal is dus niet te klagen. Wel heb ik iets op hun optreden aan te merken. Ze maakten zich m. i. nog ai gemakkelijk van hun taak af. Toen de hierboven bedoelde dronkaard, met z'n gezellen, door de Houtstraat zwaaide, stond eerst agent no(ik heb 't nummer onthouden 't stel na te zien zonder iets te zeggen of te doen 1 25 pas ver der zag agent no.... 't zestal de revue passeeren, en geloofde 't ook wel. M. i. zou er reden geweest zijn, om den belhamel naai- de Smedesiraat te brengen. 't ls waar, de agenten hadden mis schien van 't molesteeren der vrou wen niets gezien. Maai-.... waarom bleven ze ook herhaaldelijk bij de Oude Gracht staan Op een moment (7 uur, 45 minuten) stonden er daar dri el Was 't niet wenschelijker ge- j weest, om elk in een straat-gedeelte j heen en weer te ioopen Wellicht had een hunner gezien, wat ik nu wel zag. Zooals altijd stonden er ook nu weer op de trottoirs groepjes Jongens en meiden te vergaderen en veelal ook spectakel te maken. Vooral bij de Anegang, waar om iets te noe- i men 1 voor den boekwinkel van den beer Schipper er een poosje wel 15 gestaan hebben, zoodat de toegang tot de deur vrijwel versperd was. Een enkelen keer maanden de agen- ten de staanders tot doorloopen aan, maar 't hielp niet veel, even later stonden ze er weer. Men toonde al heel j weinig ontzag voor de dienaren van den Hermandad. Is tegen zulke on wil ligen niet krachtiger op te treden KEES. Heden deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen een jongen man, die zich in de Groote Houtstraat tegen de politie verzet heeft en een arrestatie van een beschonkene bemoeilijkte. Drie weken gevangenis straf luidde het vonnis. Ook de rechtbank blijkt dus streng tegen de orde-verstoorders op te wil len treden! INZEGENING VAN DIACONESSEN. Gisterenavond had te zeven ure in de Jansketrk de inzegening van eenige diaconessen plaats, t. w. de dames A. Zambeek, B. Cieremans, D. Brondars, B. Voorthuizen, II. Snor en A. v. d. Burg. Van dit zestal zal mej. H. Snor bin nenkort naar Ned-Indië vertrekken, om aldaar in gelijke betrekking werk zaam te zijn. Na een inleidend woord van Jhr. Dr. M. F. van Lennep, beklom ds. A. J. Montijn het spreekgestoelte en sprak naar aanleiding van 1 Johan nes 4 vers 12, eenige toepasselijke woorden, die niet nalieten grooten indruk te maken. Hierop had<de inzegening onder leiding van Ds. F. Kampstra, direc teur der stichting, plaats. Na dit plechtig oogenblik zong de gemeente den juistbevestigden zusters: „Dat 's Heeren zegen op u daal", toe. Vele belangstellende vrienden en kennissen kwamen des avonds aan de inrichting de diaconessen hunne gelukwenschen aanbieden. Tram ontspoord. Gistermiddag ontspoorde even over tweeën een der wagens der E. S. M., komend van Bloemendaal, bij *t ne men van een scherpen hoek aan de Klevcrlaan. Het gevolg was, dat het rijtuig dwars over de rails kwam te staan, gelukkig geen ongelukken ver oorzakend. Een reparatie-wagen werd onmiddellijk ontboden, met be hulp waarvan de tram spoedig weer in 't goede spoor stond. De dienst on dervond slechts geringe vertraging, 't Geval lokte heel wat kijkers. Protestantenbond. De Nederlandsche Protestant en- bond, afdeeling Haarlem, vergadert dezer dagen. Op de agenda staat: Behandeling der begrooting en vaststelling der subsidiën aan de commissiën; reke ning en verantwoording van den penningmeester en door de reken- plichtige commissiën; jaarverslag van den secretaris; behandeling van den beschrijvingsbrief voor de a.s. Algem. Verg. en benoeming van een afge vaardigde naar die vergadering; ver kiezing van leden der commissiën. Inbraken. De inbrekers zijn weer aan het werk. In den afgeloopen nacht heeft een vrij brutale inbraak plaats gehad in de caoutchoucfabriek der firma Gebr. Merens, Zuider Buitenspaarne 56, alhier. De fabriek, die vrij open ligt, biedt verschillende toegangswegen, waarlangs men binnen kan komen. Of de inbreker kan over 't hek aan den voorkant klimmen, óf zich, wat nog gemakkelijker is, aan de achter zijde toegang verschaffen, waarbij hij slechts eenige lage schut tingen heeft over te klimmen. Men vermoedt, dat de dief of die ven aan de tuin- en bergplaatszijde in de fabriek gekomen zijn. Het spoor is daar zelfs vrij gemakkelijk te vol gen. Na zich toegang verschaft te heb ben tot het terrein bij 't perceel, heb ben de ongenoode gasten, door het intrappen van twee tamelijk zware openslaande houten deuren, zich toe gang weten te verschaffen toi een soort bergplaats, waar behalve tal van werktuigen en grondstoffen ter vervaardiging van caoutchouc-artike- len ook nog eenige fietsen bewaard worden. Een dier fietsen nu, is naar buiten gesleept, maar niet meegeno men, waarschijnlijk omdat de inbre kers onraad meenden te bespeuren. Hierna moest, om in 't kantoor te komen een deur geforceerd worden, wat dan ook naar behooren met een looper gedaan is, welk werktuig blijk baar later verloren is. Deze looper is gevonden en zal der recherche mis schien op een spoor kunnen brengen. Do brandkast heeft dadelijk hun begeerlijkheid opgewekt. De pogingen om haar open te krijgen waren ech ter vergeefs, de sloten hebben zich goed gehouden. Toen 't personeel he denmorgen ten kantore kwam, lag de zware stalen brandkast voorover op den grond. De nikkelen ornamenten waren er afgebroken. Er is dus wel aan „ge werkt". Toen de brandkast aan hun pogin gen weerstand bood, hebben de in brekers de laden der lessenaars van 't kantoorpersoneel eens nagekeken. Deze sloten waren minder solied, maar de lessenaars bevatten weinig waarde. Nota's, kwitanties, brieven, waren doareengegooid, alles haar fijn nagekeken. De heeren schijnen dus nog al den tijd aan zich gehad te hebben. Ten slotte maakten eenige 2 1/2-cents postzegels, ter waarde van f 1, de heele buit uit. Ten slotte onderzochten zij de kan toorjasjes. De buit was ook hier niet aanzien lijk. Twee sigaren, twee sleutels, van kasten op de eerste en de tweede verdieping, hebben ze alleen verbeurd kunnen verklaren. Toen zijn ze, waarschijnlijk vrij te leurgesteld, heengegaan. Voetsporen zijn hier niet gevonden; er wordt in die doorloop ook zóóveel geloopen, dat zooiets wel een heel toeval zou mogen zijn. Wel lagen over den grond without-lucifers ver spreid, die zeker van de nachtelijke bezoekers afkomstig moeten zijn, want de firma gebruikt nooit andere dan roode lucifers. Voorts vernamen we nog, dat de politie op twee individuen beslag ge legd heeft, die van de daad verdacht worden, D. en K. Een bewijs ontbreekt evenwel ten i eenenmale. De tweede inbraak had plaats bij den kruidenier R. Leijenaar, wonen de Jansshraat 44, op den hoek van de Ceciliasteeg. Van een raam in die stee guitkomende is eene ruit geheel uitgesneden, en van twee ruiten in dat zelfde raam de stopverf verwij derd. Vermoedelijk is men in de verdere uitvoering gestoord, daar blijkbaar de woning niet is bezocht In de ka- mor, waarmede men door bedoeld raam toegang verkrijgt, lag geld op tafel, dat onaangeroerd is gebleven; terwijl ook verder niets wordt ver mist. De vorige week zijn van be doeld raam des avonds twee ruiten opzettelijk ingeslagen, dus was de stopverf nog versch en gemakkelijk te verwijderen. L. vermoedt, dat de ruiten zijn vernield om de inbraak gemakkelijk te maken. Hij werd hedenmorgen ten 6 uur door de politie gewaarschuwd, dat de inbraak was gepleegd. Bij de gebroeders Renout, vroeger in dat perceel woonachtig, is tot 3 malen ingebroken en diefstal ge pleegd. Met den ingang van hun seizoen zijn de inbrekers weer op het dieven pad. Men zij dus voorzichtig en voor zie deuren en ramen eens extra. Dat laat nog wel eens wat te wenschen over. TIENJARIG BESTAAN VAN DEN HAARLEMSCHEN VOETBAL BOND. Den 23sten October a.s. is het tien jaar geleden, dat de Haarlemsche Voetbalbond werd opgericht. Vijf vereenigingen met negen elf tallen vormden in den beginne den kleinen, onbeteekenenden Bond na tien jaar beeft bij zich uitgebreid tot een-en-dertig elftallen, die in vier afdeelingen verdeeld, dit seizoen aan de competitie-start verschenen. Zoo heeft de Bond dus in een be trekkelijk kort tijdsverloop een enor me uitbreiding ondergaan eene uitbreiding, die gepaard ging met nog vele verbeteringen, met vermeer dering van de animo bij de reeds spe lende elftallen, die elk jaar tegenover nieuwe krachten en krachtjes kwa men en ook met een belangrijke versterking van de eerste klasse ver eenigingen, van Haarlem en H. F. C., die beiden door den H. V. B. eene groote en sterke reserve van jonge spelers kregen. In Je drie klassen van den H. V. B. hebben ze allen gelegen heid om het spel te leeren, hun voet bal-capaciteiten te vergrooten, om later in 't „eerste" te komen, en mee te strijden voor een kampioenschap... hm, 't is tegenwoordig wat ver af maar 't zal nog eens komen I In 't kort willen we hier even de geschiedenis van den H. V. B. memo ree ren. Den 23sten October 1899 werd de Haarlemsche Voetbalbond opgericht, vijf vereenigingen wanen vertegen woordigd cp die eerste vergadering, waar een voorloopig bestuur gekozen werd. Kort daarna werd het bondsbestuur definitief als volgt samengesteld: Ed. Gerth van Wijck (voorzitter), Th. Phlippeau (secretaris), J. Rijkens (penningmeester), M. Theunissen en Makx (commissarissen). Voor de oompetities schreven negen elftallen in, die in deze volgorde ein digden le klasse Oranje, H. F. C. II, Haarlem II, Unitas 2de klasse H F. C. III, Oranje II, Unitas II, Voorwaarts, Haarlem aspiranten. De bondswedstrijden werden bij voorkeur cp Woensdag- en Zaterdag middag gespeeld wel eene merk waardigheid. In Februari 1900 trad de bond tot den Nederiandschen Voetbalbond toe en werd dus erkende bond een paar bestuursveranderingen hadden in datzelfde jaar plaats. De heer J. Rij kens, thans nog voorzitter, werd secretaris-penningmeester. Van de op richting van den Bond af is hij be stuurslid geweest en zijn ijver heeft veel bijgedragen om den H. V. B. tot ziin tegenwoordigen bloei te bren gen. In 1902 speelden elf elftallen in den Bond, waarvan Haarlem en H. F. C. er ieder met drie uitkwamen. E. D. O 1 kwam in de tweede klasse voor het eerst uit. In Februari 1903 stelde de N. V. B. hare duhbele Westelijke le klasse iu, waardoor de Haarlem—II. F. C.-mat- ches vervielen. Om die te behouden, loofde de II. V. B. de gouden plaque uit, die drie keer gewonnen moest worden, om eigendom te worden. In 1903 werd ze door H. F. C. gewonnen, na drie matches tegen Haarlem (4—1, 02, 42). In dit jaar begon de animo in den Bond te verflauwen. In het volgende seizoen zond de H. V. B. haar eerste vertegenwoordigend elftal uit, dut liet Leidsche V. B.-elftal driemaal achtereen sloeg. In 1905 weigerde de Bond een voor stel van den Noord-Hollandschen Voetbalbond tot een fusie als Centrale Noord-Hollandsche Bond. Dit jaar was er een derde klasse. H. F. C. had een groote reserve-voor sprong op Haarlem gekregen H. F. C. VI en VII speelden met Haarlem IV, E. D. O. III en O. V. V. II in de tweede klasse. Haarlem won dit j'aar de gouden plaque (44, 3—2) eene belangrijke reglementsherzieriing van den H. V. B. kwam dit jaar tot stand. In 1906 kwamen maar 12 elftallen uit, de derde klasse was opgeheven. H F. C. won dit jaar voorgoed de plaque. In 1908 speelden 28 elftallen in den Bond, die zich in deze laatste jiren geweldig uitbreidde. Het H. V. B.-elf tal speelde nu alle jaren, gewoonlijk zeer succesvol. Haarlem's reserve bad zich inmiddels ook tot Haarlem VII uitgebreid. De Bond loofde in dit jaar een zil veren plaoue uit, te verspelen tus- schen Haarlem II, H. F. C. II en E. D. O. in een halve competitie. Haarlem II werd houdster voor het eerste jaar, door met 2—1 en 4—1 te winnen, en won ook de tweede maal in 1909, op de feesten ter gelegenheid van het tienjarig bestaan iets te vroeg gehouden met 2—0 en 42. Dit seizoen is de Bond met een-en- dertig elftallen begonnen. De H. V. B. is op een hoog punt van bloei geko men, hij vormt een groote en uitste kende leerschool voor de N. V. B.com petities, en geeft ook den in de klei nere clubs uitkomenden Haarlem- schen voetballers gelegenheid hun spel geregeld en prettig te beoefenen. Een schitterende toekomst gaat de Haarlemsche Bond ongetwijfeld tege moet en we hopen hem op zijn twintigjarig bestaan als een nog veel grootere voetbal-organisatie als den eerste onder de plaatselijke bonden wellicht te zien. STATISTIEK VAN GEBOORTEN EN STERFTE OVER AUG. 1909. Aan de Staatscourant ontleenen we dat Haarlem op 1 Aug. had 70087 in woners. De maand Aug. telt 125 levend ge borenen, 5 levenloos aangegevenen! 12 kinderen zijn overleden beneden 1-jarigen leeftijd, 3 van 14 jaar, 3 van 5—13 jaar, 1 van 1419 j., 4 van 20—29 j., 6 van 30—39 j., 3 van 40— 49 j., 16 van 50—64 j., 8 van 65-79 j., 5 boven 79 jaar. Overleden zijn aan longtuberculose 10, aan hersentuberculose 2, aan kan ker 4, aan meningitis 1 aan apoplexie 2, aan hortgebreken 6, aan chroni sche bronchitis 2, aan gasforo-interitis en diarrhee (kinderen beneden 2 j.), 5, aan darmocclusie 1, aan levercirr- hose 1, aan nephritis en briglsche ziekte 6, aan kraambedziekten 2, aan aangeboren zwakte 5, ouderdoms zwakte 2, gewelddadigen dood 2, an dere ziekten 9, onbekende ziekte 1, wat aan totaal van overledenen, zon de levenloos aangegevenen, aanwijst 61, Gasfabriek. Woensdagmiddag brachten en 20-tal onderwijzeressen en ouderwijzers, le den van het N. O. G. een bezoek aan de gemeentelijke gasfabriek. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 September tot en met 5 October zijn voorgekomen: In Haarlemmermeer 1 geval van typhus, in Schoten 2 gevallen van roodvonk en 1 van diphtheritis en in Sloten 1 geval van roodvonk. BLOEMENTENTOONSTELLING 1910. De Raad van Aalsmeer heeft beslo ten, naar aanleiding van een aan vraag van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en een adres van de locale afdeeling van de Ne derlandsche Maatschappij van Tuin bouw en Plautkunde, om f 100 ter be- schikkiug te stellen van laatstgenoem de afdeeling, waarvan 50 voor ie schenken medailles eu f 50 als bijdra ge in do kosten, vallende op inzendin gen uit Aalsmeer, ten behoeve van do groote bloemententoonstelling. Eenkoeophol. Gistermiddag wist op de Nieuwe Gracht een koe van den landbouwer Meijland zijn begeleider te ontsnap pen. In woeste vaart rende zij naar den Koudenhorn, waar het dier door een slager werd gegrepen en tot staan gebracht. Op haar renpartij kwam zij een jongen tegen, dien zij met den kop tegen den grond gooide, zonder hem noemenswaardig te bezeeren, zoodat het wonderlijk goed afgeloo pen is. Volksweerba arheid. Zaterdag a. s. zullen de vereenigin gen Volksweerbaarheid afd. Haarlem en Bloemendaals Commando een velddienstoefening houden in de rich ting van Vogelenzang. De leden zullen te half negen verzamelen aan het station Overveen. Bij de oefening wordt gebruik ge maakt van losse patronen. Mill taire Zaken. De korporaal Van Gorkum, van het 10e regiment infanterie wordt op 9 October a. s. bevorderd tot sergeant en blijft alhier in garnizoen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. HEEMSTEDE. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den Amsterdamschen gemeenteraad is 't voorstel van B. en W. (onlangs door ons uitvoerig be, schreven) betreffende de waterleve ring aan onze gemeente, zonder dis cussie goedgekeurd. HILLEGOM. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de af deeling Hillegom en Omstreken van de Sociaal-Democratische Arbeiders partij in Nederland, te Hillegom. Het doel en streven van deze ver eeniging is mede te werken aan de verwezenlijking van het beginselpro gram der Sociaal-Democratische ar beiderspartij in Nederland, luidende: De sociaal-democratische Arbei derspartij in Nederland is de organi satie van allen die instemming heb ben betuigd met het doel en streven dier partij, zooals dit is neergelegd in haar program. De vereeniging tracht dat doel te bereiken langs wettigen weg, en wel door: a. het deelnemen aan verkiezingen voor alle openbare, besturende en ver tegenwoordigende lichamen; b. het bevorderen en steunen det vakorganisatie; c. het bevorderen en steunen de» door het congres aan te wijzen vor men van arbeiders-coöperatie; d. het uitgeven van dag-, week- en andere bladen; e. het uitgeven, verspreiden en ver- koopen van boeken, brochures, en vlugschriften en het handel drijven daarin, ook als zij niet door de pavtU uitgegeven zijn; f. het beleggen van openbare cur sus- en andere vergaderingen, het doen houden van lezingen en voor drachten, benevens het bevorderen der volksontwikkeling met alle daar toe dienstige middelen: g. het richten van verzoekschriften aan vertegenwoordigende en bestu rende lichamen; h. het gebruik makeu van bij da Grondwet en bij de overige wetten aan de Nederlandsche burgen toege kende rechten. HALFWEG. Vanmorgen is de campagne aan 3a suikerfabriek begonnen. De najaarsveeinarkten zullen al hier gehouden worden op Dinsdagen 26 October en 9 November a.s. BEVERWIJK. Door het Mannenkwartet Zanglust zal eerstdaags een populair concert worden gegeven met medewerking van onzen stadgenoot, den heer An ton Smit, bariton en het duettistcn- paar, mejuffrouw Bruin en de lieer Müller. IJMUIDEN. Op de gisteren binnengeko men stoomtrawler Elsa werd be slag gelegd namens de reederij van Duitsehe hariugloggers te Dortmund, Naar aanleiding van de vele aan vragen tot bezichtiging heeft het be stuur van de vereeniging het Witte Kruis te IJmuiden besloten haar nieuw wijkgebouw tevens reddings station voor schipbreukelingen, dat in het laatst van de vorige maand door Z. K. H. den Prins der Neder landen werd ingewijd, voor het pu bliek open te stellen op Dinsdag 12 en Woensdag 13 October e.k., van dea morgens 9 tot des middags 5 uur. Lichtende zeemuis. Naar aanleiding van ons berichtjé in het vorig nummer over een licht gevend diertje, dat te IJmuiden ge vangen is, deelt een van onze lezers mee, dat het een soort van Her- mi one zal wezen, een zeemuis, waarvan een tiental soorten bestaan en waarover men nadere bijzonderlie- den kan vinden in Brohms werk „liet leven der diereu", afd. visschen. DE VERKIEZING IN GULPEN. Een der afdeelingschefs der pro» vinciale griffie van Limburg, vertoef de in opdracht van de Ged. Staten van Limburg, te Gulpen, ten einda de verzegelde pakketten met stem-, biljetten en processen-verbaal van de jongste Kamerverkiezing in ont»; vangst te nemen en naar Maastriebto over te brengen. De bedoelde bescheiden werden reeds van daar naar Den Haag ver zonden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1