Verachijnt dageHjlta, behalve op Zoo» en feestdagen- NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8084 VRIJDAG 8 OCTOBER 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONHEMENTEN PBR DRIB KAANDBNl Voor Haarlem 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente) 1.30 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers m 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H 5e omstreken en franco per post 0.45 Ü1 Égave der Vennootschap Loorens Coster, streetcar J. C. PEEREB00E ADVERTENTlÊWi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /Ir—, elke regel meer ƒ0. tè Reclames Sc Cent per regd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Adverterrttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie; Groote Houtstraat gfttercommtmaai Telefoonnummer der Redactie 600 sq der Administratis^ Drukkerij: Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 9 OCTOBER. Schouwburg: De Hagespelers: „De oelangrijkheid van Ernst," 8 uur. Rrongebouw: Voorstellingen door "Wilson en Rinaldini, 2 en 8 uur. De Kroon: Alberts Frères, 2 en 8 u. OM ONS HEEN No. 1008. Een gesprek met Dr. Borgman Dezer dagen heb ik een gelegenheid gezocht om kennis te maken met den man, die voorbestemd is om in onze stad een belangrijke rol te spelen op onderwijsgebied, als paedagoog zoo wel als wegbereider. Dr. A. Borgman, directeur van onze nieuwe Hoogere burgerschool met driejarigen cursus en van onze tweejarige handelsschool, had mij welwillend op mijn verzoek de gelegenheid gegeven, hem op zijn werkterrein te ontmoeten. Wie in 't gebouw in de Jacobijnestraat binnengelaten, een oogenblik heelt zitten wachten in de holle wachtka mer, waar zelfs geen poging is ge daan om er eenige gezelligheid aan te brengen, wie daar zat te turen op een tuinmuur, die als ware hij melaatsch, groote brokken Yan zijn kalkopper- huid verloren heeft, die krijgt wel den indruk van een tijdelijken toestand. Nog sterker wordt deze gewaarwor ding, wanneer hij, den concierge vol gende, door duffe gangen gaat en ein delijk den directeur begroet in een kamer van den volmaakt verleden tijd. Ben nieuwe driejarige H. B. S. met handelsschool ja, maar in een overoud gebouw. Geen wonder, dat dit ons eerste on derwerp van gesprek vormde, ür. Borgman, van flinke gestalte, met blonden, grij zenden knevel en haar en die nu en dan het voorhoofd in diepe rimpels trekt, sprak met de zachte stem van den paedagoog, die weet, dat kalmte in dit vak van de grootste be- teekenis is. En hij beschreef de in- convenienten van de school, die ik wel kende afgescheiden nog van de slech te indeeling, de nabijheid van de Ma- xiaschool, die wel niet anders dan hinderlijk wezen kan, die van de school van den hoer Kingma, gedeta cheerd van de opleidingsschool voor jongens en waarvan ik leerlingen on der leiding van een onderwijzeres zag rondspringen op het grasperk, de overlast ook van do Jacobijnestraat, waarvan het rumoer verschillende lo kalen onbruikbaar maakt „ik hoop, dat ik een nieuwe school zal krijgen, op een andere plaats, rustig gelegen, en vooral zóó ingericht, dat ze uitgebreid kan worden. Daar was in Enschedé ook niet op gerekend, de school was er gebouwd op de ach- tergrens van het terrein. Toen ik er kwam, waren er 200 leerlingen met zeventien of achttien leeraren, nu ik wegging zeshonderd, met een corps van 57 leeraren." Ik vroeg, of er voor het handelson derwijs, dat toch in ons land betrek kelijk nieuw is, altijd geschikte leer krachten te vinden zijn. Dat beant woordde Dr. Borgman beslist bevesti gend. „In dat opzicht", zei hij, „be hoeven wij volstrekt niet onder te doen voor Duitschland en België, wel wat de gebouwen aangaat. Daar heb ben wij Nederlanders zoo nog geen kijk op. Kom in Hamburg, Leipzig en andere Duitsche steden en je ziet er paleizen voor vakscholen, waar niets ontbreekt. Waar de Duitschers het vandaan halen, begrijpen wij niet, maar het komt er. In Reudlingen, een klein plaatsje bij Stuttgart, heb ik een Spinnschule gezien, waar al les, letterlijk alles voorbanden was, dat tot onderricht in 't vak kon die nen, met een zaal voor lezingen en voordrachten, die honderd personen bergen kon. Dat laatste zou lk, om maar iets te noemen, ook zoo graag in mijn nieu we school hebben. Anders moet je al tijd weer in een koffiehuis terecht ko- men. Zal in Haarlem een handels school tut ontwikkeling geraken, dan zou ik zoo graag een doorloopend ten toonstellinkje maken van wat er op handelsgebied voor nieuws aan de markt komt. Kleine machinerieën op 't gebied van handwerknijverheid zou den daar bijvoorbeeld kunnen worden opgesteld en aan de belanghebbenden toegang verschaft tegen een kleinen entreeprijs. Het zou de gemeente niets anders behoeven te kosten, dan het lokaal, met licht en verwarming." En terwijl Dr. Borgman zat te pra ten, met de rustige zelfbewustheid van iemand, die weet wat hij wil, zag ik het ideaal opdagen van middelbaar onderwijs aansluitend bij de practijk van 't leven. Dat is de groote beteeke- nis van de nieuwe school, dat zij niet als de vijfjarige alle leerlingen wil gelukkig maken met theoretische ken nis. Maar daaruit mag niet afgeleid, dat er weinig zou worden geleerd. Dat ondervond ik, toen ik ging veronder stellen, wat een nieuw gebouw voor driejarigen cursus en handelsschool niet zou noodig hebben een gymnas tieklokaal, dat immers met de leerlin gen van den vijfjarigen cursus zou kunnen worden meegebruikt, een che- mielokaal „Wacht even", zei Dr. Borgman, „we hebben natuurlijk geen behoefte aan een uitgebreid laboratorium, maar voor de warenkennis is toch ruimte noodig, opdat de leerlingen de zuiverheid van de stoffen kunnen on derzoekan en zooveel opdoen van de theorie, dat ze later het résumé van een scheikundig rapport kunnen be grijpen. Daarvoor zijn kleine proeven noodig en een bezoek aan de fabriek zelf, zooals we nu op dit oogenblik in de derde klasse bezig zijn met de gas- fabricage en binnenkort een bezoek zullen brengen aan de gasfabriek. Ook over de constructie van lampen dienen de leerlingen iets te weten en over verwarming. Er wordt dus wel natuur- en scheikunde gegeven, maar heel anders ingericht, dan de be staande leerboeken aanwijzen: het zal meer handelsscheikunde zijn. We moeten ook monsters hebben van allerlei dingen en litteratuur, zoo dat iemand, ook van buiten de school, in een of ander onderdeel, natuurlijk met goedvinden van het gemeentebe stuur, kan komen werken. Er moet invloed uitgaan van de school. Zoo kreeg ik te Enschedé voor het plaat sen van de jongens steun van de ver- eeniging HetBuitenlanden -van de Nederlandsche consuls in den vreemde. Ook do leerlingen zelf kun nen later een steun voor de school wezen. Ik heb oud-leerlingen overal, tot in Japan en China toe. Eén daar van kwam na een reis van achttien dagen uit Dalny langs den Siberi- schen spoorweg in Europa terug en bracht me een bezoek. Hij verklaarde zich bereid, over zijn reis en zijn er varingen een voordracht te houden in een van onze klassen. En danhij is procuratiehouder van een groote fir ma te Dalny en zal, wanneer er plaats is op zijn kantoor, een leerling die ik hem aanbeveel, zeker voorthelpen. Zoo kunnen ook de leerlingen de school steunen. lk hecht er heel veel aan, dat de jongelui wat ik zou willen noemen eens een bad nemen in het buitenland. De een heeft inoeito met Engelsch, een ander met Duitsch, een derde met rekenen. Ik wil probeeren, of ik in Haarlem en omgeving bij kooplieden en fabrikanten steun kan vinden voor een plan, om zulke jongens in de va- cantie voor een week of vier geplaatst te krijgen op een Engelsch of Duitsch kantoor, waar ze de taal moeten spreken en daarin toegesproken wor den, of op een Nederlandsch kantoor, waar ze de practijk van 't rekenen en boekhouden zien kunnen. Allicht geeft zoo'n tijdelijke plaatsing ook wel aanleiding tot blijvende relatie. Ik zei u, dat de leerkrachten in ons land goed zijn, de jongens zijn vooral niet minder, dan in 't buitenland. Ons onderwijs is goed en deugdelijk, zoo dat ook Nederlandscho jongens, die avondcursussen ln het buitenland be zoeken, gauw tot de eersten behooren. Maar voor een goede opleiding is het noodig, dat de leerlingen dagelijks ge bracht worden in een goede, beschaaf de omgeving." En het oog van Dr. Borgman ging onwillekeurig langs de wanden van zijn kamer 1 Ik nam afscheid. Er waren al een paar maal jeugdige discipelen aan de deur geweest. De handelsschool is nog maar pas aan haar begin, ze telt veer tien leerlingen. Maar ik zou mij sterk moeten vergissen, wanneer niet Dr. Borgman binnen korten tijd zijn stem pel zal hebben gedrukt op ons middel baar onderwijs en ons hebben doen in zien, van hoe veelzijdig nut de stich ting van de nieuwe school worden kan, ook verder dan den kring van de leerlingen alleen. In Enschedé heeft hij allerlei cur sussen georganiseerd, overal hield hij lezingen over het vakonderwijs, waaraan hij zijn hart heeft wegge schonken. Wie met hem spreekt, ge voelt dat hij om zoo to zeggen met rus tig enthousiasme daarvoor vervuld is. Aan het gemeentebestuur de plicht, om zijn streven vruchtdragend te ma ken, door zoo spoedig mogelijk een ge schikt gebouw tot zijn beschikking te stellen 1 J. C P- Stadsnieuws Een Haarlsmsche jongeling ter (lood veroordeeld? Er loopt in onze stad 't gerucht, dat twee Haarlemsche jongelingen m Duitschland ter dood veroordeeld zijn. De een zei, dat ze hebben ingebroken en een vrouw met twee kinderen ver moord een ander, dat ze een politie agent hebben doodgestoken Wij vernamen, dat 't verteld is 5n een cafétje in de Burgwal-buurt. De herbergierster had ei' wel veel over hooren praten, maar wat eigenlijk de zaak is, dè,t kon ze niet met zekerheid zeggen. De betrokken jongelingen zijn Willem H. en Hoin G. De eerste zou wegens moord tot de doodstraf ver oordeeld zijn en de tweede, als mede plichtige, tot 10 jaren tuchthuisstraf. Ze vertelde verderIk kan 't van Willem niet gelooven.... De jongen kwam hier dikwijls in 't café, dronk dan ook wel eens een borreltje te veel, maar nooit hoorde je van liem over vechten, of zoo iets.... lleusch, 't was een goeie jongen 1 'k Begrijp er ook niets van Na wat verder praten, hoorden we, dat YViLlem's ouders in een steegje van een zijstraatje van een onzer hoofdstraten wonen. Hein, die vroe ger in de Haarlemmermeer leefde, was, na den dood zijner ouders, in Haarlem bij een getrouwde zuster gaan huizen. Dat was alles, wat de vrouw me kon zeggen. 't Beste was, nu naar de ouders van Willem te gaan. 'k Moest een poosje naar het huisje zoeken, maar einde lijk was ik toch aan 't juiste adres. Een vrouw van 'n 40 jaar deed na 't kloppen open. Vrouwtje, heb je een zoon, die in Duitschland werkt Ja, Willem Is hem soms een of ander onge luk overkomen? - Dat is te zeggen, hij zit in de ge vangenis, beschuldigd van moord.... Toen ging ze vertellen: Willem is 22 jaar, een flinke jongen, die altijd goed oppaste. Een jaar geleden ging hij, omdat hier geen werk was, met Hein (iemand van 30 jaar) naar Duitsclüand, om bij Homburg aan den Rijn in de mijnen te werken, 't Ging hem daar goed; zóó zelfs, dat hij enkele keeren geld overstuurde, omdat vader als grondwerker 's win ters vaak zonder werk was en er dan in 't gezin wel armoe geleden werd. Zeg u zelf, wanneer er geen goed ka- rakier in den jongen zat, had hij dat niet gedaanTegen kermis is Wil lem nog overgekomen, om hier als verlofganger inspectie te maken. Pas was hij weer naar Duitschland, of daar hooiden we, dat hij in de ge vangenis zat, beschuldigd van moord. 't Vrouwtje liet me een brief van Willem lezen. Hij schreef o. a Vader en moeder, lk laat u weten, dat ik gezond ben. Maar ik en Hein zitten in de gevange nis en dat wel voor moord. U weet, dat ik in een menage (dat is een groot kost- of commensaien- huis) thuis was. Daar heb ik met een man ruzie gehad en die heb ben ze dienzelfden avond doodge stoken gevonden. Omdat ik ruzie met hem heb gehad, denken dat ik dat gedaan heb. Maar ik weet voor mij, datik onschul- d i g b e n. Dus ik hoop, dat ik niet onschuldig gestraft zal worden.... ....U weet, ik had een scheermes en dat was ik van Pinkster af al kwijt. Nu is die persoon doodge stoken en is ook dat sclieermes te recht "-©komen. Ik weet niet hoe. 't Zijn hier allemaal Noord- Brabanters. D'"e verraden elkaar natuurlijk nietZe schuiven nu op ons de schuld. Maar toen die persoon gestoken was, was ik er niet, dus weet ik er ook niets van. Juist omdat ik ruzie gehad heb met dien man, zal ik den moord gedaan hebben 't Ziet er treurig uit, maar ik hoop, dat ik maar gauw weer vrij zaj zijn.... ....'t Eten is hier ('t betreft de gevangenis te Kleef), goed, maar de vriiheid is beter.... ,„„lk hoop, dat u er maar niet over treurt, dat ik hier ben. Ik hoop niet gestraft te worden en dat God geeft, dat ik spoedig in vrijheid weer een brief aan u mag schrijven Ziehier de belangrijkste mededee- lingen uit den brief. Willem schreef o. a. ook nog, of vader dan naar Duitschland wilde komen, waar werk is en ook wel goed geld te verdienen valt. 't Vrouwtje deelde ons nog mee, dat ze met dezen brief naar onzen burge meester 's gegaan. Die heeft toen aan den Nederlandschen gezant in Duitschland om inlichtingen geschre ven, waaruit bleek, dat voor tie recht bank tegen Willem de doodstraf ge- eischt is en tegen Hein tien jaar tucht huisstraf. De burgemeester zei, dat nu binnenkort het vonnis te verwach ten is, maar de ouders moesten zich niet veel van een mogelijke vrijspraak voorstellen, omdat volgens den gezant de bewijzen voor een veroordeeling aanwezig schijnen te zijn. Tot op heden hebben de ouders nog geen mededeel'ng van de uitspraak ontvangen en leven nog in bange on gerustheid. 't Vrouwtje zeiMn 'man is er „kapot" van 's nachts kan hij cr niet van slapen't Is niet mijn kind, ik ben z'n tweede moeder, maar ook ik vind het verschrikkelijk. Als 't dan je eigen oudste zoon is.... M'n man zou zoo graag naar Duitschland gaan, om daar z'n zoon nog eens te spreken, 't Zou misschien voor den laatsten keer zijn..... Maar we hebben geen geldeen grondwerker verdient niet veel en dan een groot gezin.... Mogelijk dat door deze publicat'ede aandacht der regeering bij vernieu wing op de zaak gevestigd wordt, mis schien is er dan nog iets te doen door liooger beroep aan te teekenen. Is *t b.v. niet van belang, dat de ouaers kunnen verklaren, dat Willem bij z'n overkomst in Augustus al bier gezegd heeft, dat hij z'n scheermes kwijt was? De geschiedenis met dit mes schijnt toch in dit proces een belangrijke rol te spelen I Indien er onder de lezers een is d'e zóóveel medelijden heeft met den zwaarbeproefden vader en hem de middelen wil verschaffen, om z'n zoon nog in Kleef te bezoeken, is onze re dactie bereid, hem die over te bren gen. Maatschappij „TotNut van 't Algemeen". Het departement Haarlem zal Maan dagavond een vergadering houden. De agenda vermeldt o. a.: Voorstel tot uitreiking van een di ploma voor 25-jarige trouwe dienst vervulling. Benoeming van een commissaris van de Kweekschool voor Onderwijze ressen. (Vacature Dr. E. van der Ven). Op de voordracht zijn geplaatst de heeren Dr. D. J. Bierens de Haan en II. D. Tjeeuk Willink Jr. Benoeming van twee commissaris sen van de Kweekschool voor Onder wijzeressen (periodieke aftreding van mr. Th. de Haan Ilugenholtz en Ph. van der Ley). Op de voordracht zijn geplaatst de heeren le voordrachtmr. Th. de Haan Ilu genholtz en mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk 2e. voordrachtPh. van der Ley en J. C. Tadema. Benoeming van een commissaris der Volksbibliotheek (vacature Men- singa). Op de voordracht zijn ge plaatst de heeren H. J. M. Bernelot Moens te Heemstede, en E. A. J. Ro vers. Voorts verslagen, begrootingen, enz. O n d e r w ij s. Op de voordracht voor onderwijze res aan gemeenteschool no. 9 te Leeu warden komt mej. M. Frenkel alhier als na 1 voor. MISCHA ELMAN. Ja, 't is er wel degelijk weër een van den echten stempel die jonge violist Mischa Elman, dien wij gister avond in de groote helaas maar voor de kleinste helft bezette con certzaal der „Vereeniging" hebben gehoord. Een, die in techniek zeker niet behoeft onder te doen voor al wat wij aan jongere en oudere violisten in onze concertzaal alzoo zagen op treden. En in hevigheid van tempera ment ook niet En het allerminst misschien wel in durf. Ja, de geweldige durf van dezen 19- jarigen viool-titaan is wel het eerste wat opvalt. Als een die volkomen ze ker is van ziju overwinning treedt hij voor het publiek. Dat applomb van optreden doet, bij dat kleine, kortbee nige figuurtje met het wat te groote hoofd, aanvankelijk wat mal aan maar al heel gauw komen wij tot de conclusie dat deze jonge man hei vol ste recht heeft zich in de concertzaal een heerscher te voelen. Zijn fierheid is geen zelfoverschatting en zijn durf geen waaghalzerij. Want wat hij durft dat kan hij ook en hij durft alles. Een heerlijkheid moet het zijn zoo, zonder belemmering van tech nische bezwaren, zich geheel vrij aan de ingevingen van zijn gevoel te kun nen overgeven al wil ik hiermede volstrekt niet het, uit aestetisch oog punt, altijd aanbevelenswaardige daarvan bepleiten. Integendeel kwam het mij voor en dit is dan ook de eenige beperking in mijn lof dat de voor dezen virtuoos eenvoudig niet bestaande teugel van technische moei lijkheden hem wel eens wat al te overmoedig met de uitgevoerde wer ken deed omspringen. Maar in ieder geval, zonder die jonge, frisch opbruisende zij het dan nu en dan tot baldadigheid over slaande levensvreugde, zou hij b.v. de finale van Brueh's vioolconcert nooit met zooveel gespierdheid geest en Schwung hebben kunnen spelen als hij nu deed. Opmerkelijk ook is de buitengewoon groote en altijd van pure welluidendheid verzadigde toon die Mischa Elman uit zijn instrument weet te halen. Bewonderenswaardig in dit opzicht was vooral de langza me sats uit Handel; Sonate in E. Zoo zou ik ln elk nummer van het pro gramma een andere hoedanigheid van den speler kunnen prijzen: het gevoelig zangerige in Gluck's „Me lodie", heit gcestig-gemoedelijke in „Deutscher Tanz" van Dittersdorf, het innige in Beethoven's „Menuctti", het leuk-humoristische in de „Gavotte" van Gosseck, enz. Laatstgenoemd stukje lokte een zoo aanhoudend ap plaus uit, dat de concertgevex zich tot bisnummor genoopt zag. Hij koos daarvoor een dezer dagen door hem zelf gearrangeerd lied van Schubert (St&ndchen). Na de pauze gaf hij Wieniawski's Faust-Fantasie waarin hij ons o.m. verbaasde door zijn zeldzaam klank rijke flageolet-tonen. Daarop volgde een transcriptie van Chopin's nu wel wat vervelend geworden (Es-dur-) Nocturne en tot slot „Introduction ct Jota?' van Sarasate grootendeels schitterend vuurwerk. De weinige toehoorders zullen van hun paar in de „Vereeniging" door gebrachte uurtjes nog lang in herin nering nagenieten. PHILIP LOOTS. Op vrije voeten. De twee door de politie aangehou den verdachten van de inbraken ln de gomfabriek der firma Gebr. Mc- rens en bij den winkelier Leijenaar, genaamd D. en K. zijn na verhoor, wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Gemeenteraads verkiezing. Hedenavond vergadert het bestuur van de Vrijz.Dem. kiesvéreen. ter be spreking van de gemeenteraadsvaca ture en enkele andere aangelegenhe den. In *i begin der volgende weck vergaderen de leden. Het voornemen is met een eigen candidaat op te treden. Benoemd. De gemeenteraad van Utrecht be noemde tot tijdelijk leer aar in de Ne derlandscho taal aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus den heer F. W. Nie mann te Haarlem, op een jaarwedde van 100 per wekeliiksch lesuur. GEMEENTEFONDS TER BEVORDE RING VAN DE VERZEKERING TEGEN DE GELDELIJKE GE VOLGEN VAN WERKLOOSHEID TE HAARLEM. Aan het jaarverslag van bovenge meld. fonds ontleenen wij hier de be langrijkste medeelingen. De scbrij-. er begint met uiteen te zetten, waarom dit verslag, hoewel loopende over een vol jaar, nog niet in elk opzicht vol ledig die ervaringen kan weergeven, welke volgende jaren kunnen leveren. De aanleiding hiertoe is het huishou delijk reglement van liet fonds, dat pas den 14den Mei van het vorig jaar klaar kwam verschillende vereeni- gingen nu hadden met de uitwerking harer plannen gewacht tot het fouds- reglement was goedgekeurd, on moesten daarna nog aan het tijd- roovende werk van statuten- en huis houdelijk reglement ontwerpen. Nadat deze arbeid door het fonds bestuur was goedgekeurd, konden de vereenigingen nog niet deelen in de door het gemeentefonds geboden voor deden, omdat de leden eerst een half jaar gecontribueerd moeten hebben vóór zij uitkeering van hunne kassen mogen omvangen. Daar inmiddels de winter intrad, besloot de Raad voor een b ij z o n- deren bijslag f 3400 beschikbaar te stellen, dit in verband met de hulp, door het i enigings-Comité geboden, waarvan door het fondsbestuur een uitvoerig verslag aan den Raad gege ven werd. Bij Raadsbesluit van den 12den Fe bruari 190S nr. 19 werden de heeren J. L. E. I. Breda Kleijnenberg, L.- Modoo en Jhr. Ch. F. v. d. Poll als bestuursleden van het. fonds gekozen pas later werden uit do toegetreden vereenigingen twee bestuursleden toe gevoegd. De heer J. L. E. I. Breda Kleijnenberg werd door het bestuur als voorzitter gekozen later werd door den Raad do heer J. Gerritsz als secretaris aan het bondsbestuur toe gevoegd. Op een schrijven van het fondsbe stuur aan eenige vereenigingen, om toe te treden, hebben drie gereageerd. Twee daarvuu hadden bezwaar tegen eene wekelijksche contributie van vijf cents voor hare vverkloosheidskas, en wezen op de veel lagere bijdragen in andere gemeenten, o. a. Amsterdam. Het fondsbestuur meende zich streng aan het voorgeschreven minimum van vijf cents te moeten houden, van moening zijnde, dat eene vereeniging, die eene lagere contributie zou heffen, den gemeentelijken steun ontberen kon. Voor een derde vereeniging ont wierp do secretaris statuten en regle ment, doch er werd verder niets van vernomen. Nadat nog vele verzoeken om toela ting waren gedaan, besloot de be stuursvergadering van 31 Juli 1908 tot toelating van lo. de afdeeling Haarlem van den Algemeeneu Nederlandschen Melaal- bcwerkersbond (met 79 leden) 2o. afdoeling Haarlem van den Al- gemeenen Nederlandschen Timmer- liedenbond „Door Eendracht Verbete ring" (mot 74 leden) 4o. de Algemoene Haarlemsche Ver eeniging tot Bestrijding der Werk loosheid (mot 151 leden). Later werden nog toegelaten de Al- gemeene Haarlemsche Vereeniging ter Verzekering tegen Werkloosheid (mot 434 leden) en do Eerste Haarlemsche Vereeniging ter Be strijding dor Werkloosheid (met 155 leden), zoodat de aangesloten veree nigingen samen 883 leden hebben. Als normale bijslag werd uitge keerd aan de afdeeling Haarlem van den Algomeenen Nederlandschen Timmerliedcnbond „Door Eendracht Verbetering"' f 115.50, en aan de afd. Haarlem van den Algemeenen Neder landschen Metaalbewerkersbond 15, totaal dus f 130.50. Over vijf maanden verdeeld werd aan 22 leden van de eerste vereeniging bijslag verleend, en in April aan 2 leden van de tweede vereeniging. De gemiddelde wcek- bijdrage, door do vereenigingen per lid betaald, bedraagt 9 h 10 ct. Den 30stón April had van de veree nigingen de Algemeene Haarlemscho Vereeniging ter Verzekering tegen Werkloosheid het grootste saldo in kas, namelijk 952.65. In den loop van het jaar werd door het bestuur de belangrijke beslissing genomen aan een ongehuwde (geen kostwinner) boven 20 jaar slechts 50 pCt. van den hijslag te verstrekken, die een gehuwde werklooze of een ongehuwde kostwinner ontvangt. Nog niet alle vereenigingen bezitten rechtspersoonlijkheid dit was blijk baar een te zware eisch, en het be stuur heeft overwogen om dien te la ten vallen, maar wacht met zijn oor deel tot de beslissing over de aan hangige wijziging in de wet van 1855 zal zijn gevallen. Tot zoover ons uittreksel uit dit jaarverslag. Er aan toegevoegd is een bijlage, waarin na de opmerking, dat het fonds geen eigen beheer voert van door de gemeente verstrekte credie- ten, geeft het fondahestuur nog een

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1