Dit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Sport en Wedstrijden Kerk en Schao! Leger en Vloot Pers-Overzicht INGEZONDEN «ohoten te Hébben op grdnd> niet hoorendo tot Jachtterrein. Het gal hein echter voorloopig niets, geSischt Iferd bevestiging van bet vonnte. Belastingontduiking. De Rijksadvocaat, rnr. Mouthaan, elschto ten behoeve van Z. Ecx. den Minister van Financiën een oplegging van twee maal 20 boete aan I. F. E., Uit IJmulden, die als huurwaarde van een door hom bewoond perceel had opgegeven f 1000 in plaats van f1560. Do officier van justitie verklaarde tich conform aan dezen eisch be klaagde intusschen zit in Amerika. DIEFSTAL. Een schipper kocht in 1905 een Rijn- «chip op afbetalingzoodra f 500 zou tón voldaan, was het schip het zijne. Li 1097 hoorde de verkoopcr, dat het fichip In handen van derden was over gegaan, terwijl hij nog slechts f 80 Ontvangen had. Een deurwaarder werd gewaar schuwd de schipper was zoek, bleef lang zoek, doch de Gerechtigheid achterhaal db hem in 1909 Eisch 3 maanden gevangenisstraf, Jn aanmerking genomen de waarde van het gestolen©. EEN ANDERMANS GRAS GEMAAID. Do eeno maaide het gras, de ander 'deed het in een zak. Samen reden ze er mee weg. Een veldwachter in Schoten verbaliseerde. EIsoh wegens grasdiefstal van par ticulieren grond drie dagen hech tenis. EEN OUDE VEETE. Als ontknooping van een oude veete etond terecht een caféhouder uit het Leidsclie kwartier een fotograaf uit die huurt moet, toen hij met zijn foto apparaat een straathoek passeerde, door beklaagde's vrouw in het gezicht tij»1 geslagen, wat weer verband hield met voorafgaande twisten. Onze foto graaf heeft toen zijn toestellen voor zichtig neergezet, en de vrouw een .verwonding toegebracht. Haar man werd op de hoogte gebracht, die den fotograaf, die met zijn zoon wandel de achterop fietste. De fotograaf werd door geroep gewaarschuwd, dat de vertoornde echtgenoot naderde. De fotograaf trok zijn jasje uit, vol gens verklaring, omdat hij niet veel jasjes had, en hij dat kleedlngstuk niet, zooals bij een vorigen keer, van zijn lijf wou laten scheuren. De caféhouder, een zware man, had ei maling aan, dat hij vader en zoon tegenover zich had, greep den vader bij de schoudeis, wierp hom tegen den grond en sloeg er op. Een der getuigen heeft ten slotte den caféhouder van den fotograaf, die onder lag, afgetrokken. De beklaagde vertelde nog, dat de fotograaf zich een beitel had aange schaft, om die door des caféhouders Jichaom te jagen, maar vóór dien was de laatste het huls van den eer ste binnengedrongen en had het wa pen bemachtigd. De lezer ziet het, pais en vrede heerschte geenszins in het Leidsclie 'kwartier en of het Ingrijpen van het gerecht den vrede zal herstellen, wi betwijfelen het. De caféhouder wer< veroordeeld tot 10 boete, subs, tien dagen hechtenis, doch deze vroeg meteen, of hij een vervolging tegen den fotograaf kon Instellen wegens mishandeling van zijn vrouw. Leer om leer, dacht de man. BELEEDIG1NG. J de B. onthaalde een poliiiehgenti voor den zooveelsten keer op eenige uitgezochte scheldwoorden en hoorde daarvoor 3 dagen hechtenis tegen zich eisclwn. CIIERCHEZ LA FEMME. G. N. was getrouwd en leefde zeer gelukkig met zijn vrouw te Purmer- end. llij hield een café en schafte zich op afbetaling aan een muziek-auto- Wiaat. Doch ziet» zijn vrouw werd hem ontrouw en schonk haar liefde aan een ander. N. werd onverschillig Bn verdrietig daarover, verkocht in teen dolle bui zijn heelen café-inventa ris voor een luttele som, en daarbij den automaat, die nog niet afbe taald was, en dus nog niet zijn eigen- 'dom. Vervolgens ging N. naai- Rot terdam en Antwerpen, waar hij eeni- Se jaren als bootwerker den kost ver- ieude, om ten slotte op de roepstem (van zijn ouders, die het alleen niet Ïieer bolwerken konden, naar Pur- lerend terug te keeren, om voor lien en kost te verdienen. Doch de longe arm van liet gerecht «reep hem en voerde hem .voor ^Rechtbank. De officier yan justitie nam verzach tende omstandigheden en het overi- Jyens zeer gunstig verleden van den Beklaagde in aanmerking, en vroeg $4 dogen gevangenisstraf, wegens Verduistering van den automaat. ORGELBESPELING S& Dinsdag 12 Oct., des nainid. van Ï-—2 uur, in de Grcote- ol Sint Bavo- fcöfk alhier, door den Heer \V. Ezer- fpan. *fo. 1, Preludium en Fuga, No. 2, Mendelssohn. Wo. 2. Adagio, C. A. Fischer, ïjo. 3. Festsonate, W. Volckmar. a. Allegro moderato. b. Andante. C. Allegro moderata 4. Choral (Meistersinger), R. Wagner. ^o. 5. Terzet uit de Schepping, Haydn Rubriek voor Vragen Qcnbouneorden hebben het voorreoht jrrogen op versohillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, ln te zenden bij de Jfedactlo van Haarlem'! Dagblad, Groote pontstraat 68 Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogeiyk 1b, den Qag na de inzending Aanvragen, die niet volledig naam en Woonplaats van den inzender vermelden, Wordt geen ftandaebtgeaohonkin, VRAAG. Wij hebben een Japan- pchen nachtegaal die de laatste dagen «rg stij 1b en in elkaar rit. Ook schijnt hij moeilijk af te gaan, daar hij dan terg piept en het achterlijf geheel te (voorschijn kemt. Zoudt u ona kunnen inlichten, wat dit ls en wat er tegen te doen Ie Men heeft mij geraaen ^tukjes peer te geven, doch dit lijkt Zoo vreemd. CawoonüJSs eet Wj Wt)e' Icr&cfctr» Jder. 'ANTWOORD. Geef hem gedurende drie dagen eiken morgen en avond telkens 2 druppels wonderolie in. Voe der bij het Wijs' voeder eiken dag wat af8chraapsel van wortel en een paar krenten, vervolgens veel vruchten, zooals druiven, een stukje peer, si naasappel enz. Verzuim niet. eiken dag een flink waterbad te geven. VRAAG. Ik zou over veertien dagen vertrekken, daar er geen werk meer was. Maandagmiddag heb ik een an dere betrekking gezocht, en den vol genden dag heeft mijn patroon me, na gevraagd te hebben, waar ik ge weest was, gezegd, dat ik Zaterdag dan wel kon vertrekken. Heeft hij daar recht op, of moet hij me de daarop volgende week uitbetalen ANTWOORDUw vraag is niet duidelijk, omdat er niet bij staat, hoe laat u Maandagmiddag op een betrok king is uitgeweest. In den werktijd? Dat had u dan niet mogen doen, zon der den patroon daartoe verlof te vragen. In zooverre Is u derhalve zelf in gebreke geweest. VRAAG. Wanneer begint de Tiel sche kermis? ANTWOORD. Wij weten 't niet Kan misschien een onzer lezers ons inlichten? Wend u anders tot het Tielacho Gemeentebestuur I1ILLEGOM. GEMEENTERAADS VERGADERING Gisteravond te acht uur vergaderde Hillegom's vroedschap, onder presi dium van den lieer D. Weniliolt, bur gemeester. Beëedigd wordt dc herkozen heer M. Veldhuijzen van Zanten, die daarna met zijn beuoeming door den Voorzit ter geluk gewenscht wordt en wien de belangen van de gemeente Hillegom ln zijn aandacht worden aanbevolen. Alsnu deelt de Voorzitter mede, dat een schrijven van den heer v. Til is Ingekomen, houdende bericht, dat hij verhinderd is deze. vergadering bij te wonen. Nog zijn van Ged. Staten eenige stukken ontvangen, houdende goed keuring van raadsbesluiten. Deze missives worden voor kennis geving aangenomen. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Het volgend drietal is opgemaaktR. Vis ser te Emmen, H. J. Prins te Veiser- oord, D. Baarsens te Epe. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer R. Visser te Emmen. Punt 4. De algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem verzoekt één of meer eere-prijzen be schikbaar te stellen voor de in 1910 te Haarlem te houden nationale bloe mententoonstelling. B. en W. stellen voor een gouden medaille ter waarde van ƒ50 beschik baar te stellen. De heer H. A. van Waveren vraagt, of de beambten van de secretarie, wanneer die medaille gegeven wordt, vrijen toegang tot het tentoonstel lingsterrein zullen hebben De Voorzitter antwoordt, dat zulks aan de beleefdheid van het bestuur zal moeten worden overgelaten. De medaille wordt hierop toege staan. Punt 5. Missives zijn ingekomen van hceren burgemeesters der ge meenten Bloemendaal, Heemstede en Velsen, inzake bijdrage in de kosten van het M. O. dor gemeente Haarlem. B. en W. stellen naar aanleiding daarvan den Raad voor, in principe tot het geven van eventueele bijdra gen over te gaan. De heer H. Veldhuijzen van Zanten zou liever de kinderen te Leiden ter school laten gaan er zou tijd mee uitgewonnen worden. De heer v. Zanten wordt evenwel spoedig van zijn ongelijk overtuigd wat 's morgens aan tijd zou worden gewonnen, zou bij 't naar huis komen weer verloren gaan. De heer v. d. Schoot is tegen zulk een subsidiedc geldmiddelen der gemeente verkeeren in geen schitte renden toestand en de lasten zouden hierdoor nog zwaarder gaan druk ken. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht en aangenomen met acht tegen twee stemmen, die der heeren v. d. Schoot en II. Veldhuijzen van Zanten. Punt 6. B. en W. stellen voor do rooilijn aan do Weeresteinstraat, tus- schen de woning van A. Hermans on de Treslongstraat, vast te stellen op 6 meter uit den weg. De heer Guldemond wil de rooilijn op acht meter uit den weg gesteld zien. In theorie is 't wel waar, dat men vrij is zooveel achteruit te bouwen als men zelf wil, de practijk leert evenwel anders. Wanneer de rooilijn op zes meter wordt bepaald, is men ook vrijwel ge dwongen op zes meter te bouwen. De heer G. Veklhuijzen van Zanten antwoordt, dot de hoofdgedachte, die steeds gevolgd is, ook nu langs de zes meter Joop). Acht meter zou 'n incon sequentie zijn en is ook yolstrektniet noodig. De heer II. Veldhuijzen van Zanten is vóór aanhoudinghij heeft de zaak nog niet voldoende kunnen bestudee- ren. De heer Guldemond vraagt, wien inen schado doet, wanneer d© rooilijn op acht meter wordt bepaald Nie- man. Waarom het dan niet gedaan De heer Sluis zou voor dit tamelijk groote terrein een uitbreiding van hot stratenplan willen maken. De Voorzitter deelt mede, dat zillk eon plan zal worden ingediend. De rooilijn vaststelling wordt nu aan gehouden tot de volgende vergade ring. HAARLEMMERMEER. Gisteren werd te Amsterdam 'de Jaarlijksehe algemeene vergadering gehouden van onderwijzers en onder wijzeressen uit bet arrondissement Haarlemmermeer, onder voorzitter schap van den Schoolopziener, den heer J. M. van Meetelen. De vergade ring werd bijgewoond door den schoolopziener In bet district Haar lem en deai burgemeester der ge meente NieuwerrAmstel. Na afdoening van enkele hulshoh delijke zaken, gaf de voorzitter bet woord aan de. L. C, Schuller tot Peursum, tot het houden eener rede over J. P. Heije. Het deed spreker genoegen, nogmaals over dezen dich ter te kunnen spreken, daar hij zijn opvoeding heeft genoten ln den tijd, waarin Heije's dichtkunst en begrip pen nog op prijs werden gesteld. Ver volgens gaf hij een korte schots van den levensloop van dezen geneesheer en dichter en van wat hij was ge weest voor de Haarlemmermeer ou Abenes. Als dichter had Heije ten doel zijn landgenooten tot godsdienst zin en vaderlandsliefde zonder partij schap aan te sporen. Spreker vergelijkt Heije met het boogje boven de noten, dat deze met elkander verbindt. Zoo was het bi hem met de partijen. Daarna schets spreker Heije als kinder- en volks dichter en hoe hij vaderlandsliefde en liefde voor de natuur aanwakker de, om ten slotte er op te wijzen, wat Heije voor den onderwijzer was nog kan zijn. Door den heer llerrevoets, vroeger hoofd der school te Abenes, werd aan de vergadering medegedeeld, dat liet voortbestaan en het onderhoud van Heije's graf long niet verzekerd is. HOFBERICHTEN. De Koningin zal, Ier beëediglng ln hun ambt, op Het Loo ontvangen Dinsdag a.s. den heer Idenburg, be noemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-IndiS en Donderdag 14 dezer graaf Van Rechteren Limpurg, benoemd Commissaris der Koningin in Overijsel. De nieuw benoemde gouverneur-ge neraal van Nederlandsch-Indië, de heer Idenburg, en mevrouw Idenburg, hebben zich gisterenochtend naar Soestdijk begeven. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren zonder stemming het wetsontwerp tot het aangaan van een overeenkomst met de Naamlooze Ven nootschap „Zeehaven- en Kolensta tion Sabang" aangenomen. De bezwa ren, die de heer Van Karnebeek Dins dag j.l. had ontwikkeld tegen de exor bitante vergoeding die z. i. de Staat zou hebben te betalen, wanneer de Regeering bij dreigende politieke moeilijkheden tot plotseling naasting van het bedrijf overging, werden gis teren door de Commissie van Rappor teurs, bij monde van den heer De Beaufort, niet overwegend geacht. Te minder nu de Regeeiring door eene wijziging in het contract eene conces sie aan den heer Van Karnebeek had gedaan. De afgevaardigde Van Utrecht erkende het gewicht van deze concessie en liet, zijn bezwaren varen, nu hem achteraf gebleken was, dat èn door het geringe kapitaal waarme de de Maatschappij zou werken èn door den kleinen omvang van het be drijf, nooit een hooger dividend van 6 8 mogelijk zou zijn. Waar nu het dividend de grondslag was voor de berekening der schade vergoeding bij plotselinge naasting van het bedrijf, zou van eene exorbi tante uitkeering geen sprake zijn. De Minister van Koloniën volstond na deze tegemoetkomende houding van den eenigen aanvankelijken be strijder van het wetsontwerp, met een enkele opmerking en daarmee was 't debat uitgeput. De Kamer besloot, op voorstel van den voorzitter, Dinsdag 19 October, de openbare behandeling aan te vangen van een reeks wetsontwerpen, w. o. dat betreffende den accijns op het ge distilleerd. UIT DE AFDEEL1NGEN DER KAMER. In de afdeelingen der Tweede Ka mer was men Woensdag nog druk no- zig met de algemeene beschouwingen waarhij 's lands financieele toestand de voornemens der Regeering ten op zichte van het tarief van invoerrech ten en de bekende ridder or tien zaak de meest op den voorgrond tredende pun ten moeten gevormd hebben. (Ilbld.) DE RAMP TE LOEMADJANG. Het Alg. Hbki. schrijft Men weet welke ramp in den nacht van 30 Augustus do hoofdplaats Loe- madjang trof. l)e resident van Pasoe- roean seinde het bericht ei* van. Door een overstrooming, een band- .ir van de rivieren Laben en Basoc- iiat werden vele plaatsen zwaar be schadigd, vele bruggen, waaronder spoorbruggen en een viertal steen- bruggen ter hoofdplaats vernield en tal van sawahs en teg-als zijn door zand bedolven, terwijl vele inlandscho woningen vernield en een vijfhon derdtal inlanders omgekomen zijn, onder wie het dessahoofd Yan Djo- kerto. In Batavia, waar nu alle bijzonder heden bekend zijn, acht men het ge- Yen van hulp dringend. Wij vernemen per telegram, dat zich aldaar een comité heeft gevormd, onder presidium van den heer R. II. Ebbink, lid in den Raad Yan Neder land sch-Indiö, mot mr. G. Vissering, iresident van do Javasche Bank, als hesaurier. De Javasche Bank te Ara- sterdam, Keizersgracht 668, is bereid giften in ontvangst te nemen en wil die gaarne aan dat comité overma ken en verantwoorden. Wij hopen hartelijk, dat uit Neder land aan de geteisterde bevolking eenige hulp gezonden zal worden. MELKSTRIJD. Men meldt uit Hoeranveen: Onze melktappore hadden beden den prijs van de melk verhoogd. De huismoeders vonden dat ver van goed maakten een afspraak en lieten om- echellen, dat de burgerij met haar protesteeren moest Het had succes. Men wei geide den hoogexen prijs te baaien en do melkventer van de zui velfabriek to Veensluis, die niet den »rlje verhoiogd had, kreeg er in een 70 nieuwe klanten bij.- Per tele foon waarschuwde hij de directie morgen te zorgen voor een dubbele portie te Heerenveen. Sommige meik tappers besloten de melk weer op den ouden prijs te tetellen, maar zijn klan ten kwijt VERWAARLOOSDB KINDEREN. Het Hoofdbestuur der „Vereeniging tot opvoeding van halfverweesde, ver waarloosde en verlaten kinderen ln liet Huisgezin", voorzitter de heeir Jhr. mr. W. F. IloëlI, penningmeester de heer Chr. Nu ijs, ontving van de Koningin-Moeder honderd gulden voor het deel dier vereeniging. KAPPERSWENSCHEN. De Amsterdamsche Barbiers Kappersvereeniging „Standvastige Hulp ln Tegenspoed", heeft een motie aangenomen, waarin naast wettelijke Zondagssluiting de wenschclijkheid wordt uitgesproken voor wettelijke sluiting op werkdagen te 9 uur des avonds, uitgezonderd Zaterdags. De vereeniging verklaart zich tegen deeltelijke Zondagssluiting, b.v. om 10 uur voormlddage. Met deze motie zal de minister van landbouw, nij verheid en handel worden in kennis gesteld. ONGELUKKEN. Te Genemuiden is het twee-jarig jongetje van J. N. te water geraakt en verdronken. Do bejaarde echtgenoote A. van Son te Smilde, is ln de Drentsche Hoofd vaart aldaar te water geraakt en ver dronken. Te Zuid-Scharwoude ls een 3-jarig kind te water geraakt en verdronken. Een knaapje, dat aan de Tunnel aan don Lerdschen weg te Utrecht aan het spelen was, viel van den muur, juist toen een zwaar beladen kolenwagen passeerde. De wagen ging het arme knaapje over den buik, met het noodlottig ge volg, dat het kind oogenblikkelijk een lijk was. Het lijk van het knaapje, zekere S., is naar de ouderlijke woning aan de Bleekerskade gebracht STAATSPENSIONNEER1NG. Het H. B. van den Bond voor Staatspensionneering heeft aan de ai- deelingen toestemming gevraagd tot het houden van een voikspetitlonne- ment. BEROUWHEBBEND ZONDAAR. Door een inwoner van Vlissingen werd eenige dagen geleden een porte- monnaie, inhoudende een groot be drag aan goud, Engelsch en Duitsch 1, verloren. Tot zijn groote vol doening werd in de brievenbus van het postkantoor liet verloren bedrag weder teruggevonden, echter in eene andere portemonnaie, dan waarin hij het verloren had. Do vinder, die het geld eenige dagen in zijn bezit had gehouden, schijnt op het lezen eener advertentie in een der plaatselijke bladen tot inkeer ie zijn gekomen. ALKMAAR S ONTZET. Gistermiddag verschenen plotseling in de anders zoo stille straten van Alkmaar 48 jonge dames, omhangen met breed lint in de nationale kleu ren. Ze kwamen handen te kort om een feestcourant te verknopen, die onder redactie van den heer- C. Nan- Gorter was samengesteld en uit gegeven werd door de Vereeniging tot viering van den Gedenkdag van Alk- maar's ontzet in 1573 en ter bewaring van andere belangrijke historische herinneringen. Behalve het officieel feestprogram ma voor den dag van heden, bevat deze feestcourant verschillende bij dragen, o. m. van den Minister van Oorlog, den heer W. Cool, den feest redenaar van voor 2 jaren, dr. J. B. Schepers en den archivaris der ge meente, den heer C. W. Bruinvis. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Gister had de officieele opening plaats, vari de lighallen der Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose te Arnhem aan de Thomas Kempis- laan. Er zijn twee lighallen met een dienstgebouw opgericht. VERGIFTIG EETGEREEDSCHAP. Naar aanleiding van de uitkomsten van ons onderzoek in zake loodhou dende eetlepels {die, blijkens nadere berichten, te Milaan vervaardigd woïden), hebben wij onze enquête te dezer zake voortgezet, en vonden in ongemerkte theelepeltjes 75 lood, terwijl alhier gekochte lepeltjes '0.011/2, uit ijzer met een sterk lood houdend tinlaagjo overtrokken be stonden. Andere lepeltjes, te Rotter dam f 0.01 gekocht, bleken eveneens in hooge mate loodhoudend te zijn. Het is inderdaad onbegrijpelijk, dat de gezondheidswetten bij een voor hel volk zoo belangrijke zaak geheel werkloos schijnen te zijn. Men zij door deze publicatiën ten minste tegen dergelijke vergiftige waar gewaarschuwd (M. t. d. V.) Mr. VEEGENS DIRECTEUR-GENE RAAL VAN DEN LANDBOUW? Uit Den Haag wordt aan de Tel. ge meld, dat de oud-minister en ex-Ka merlid mr. J. D. Veegens zeer waar schijnlijk de heer Lovink als direc teur-generaal van den landbouw, zal opvolgen MOORDAANSLAG TE VEENDAM. De caféhouder M. loste in dronkon- manswaanzin drie revolverschoten op zijne vrouw. Slechts één schot, was raak, de kogel trof haar in de dij. De toestand van de vrouw is niet ge vaarlijk. De dader is gearresteerd.- UIT CHINA TERUG. Te Werkendam zijn van de werklie den, die voor een paar jaar naar Chi na togen, er 10 teruggekeerd. Ze heb ben ftr flink geld verdiend.- Van hun tractement werd aan het gezin een behoorlijk deel per wéék verstrekt en nu zij nze nog persoonlijk met 1500 a 2000 overschot thuis gekomen. VALSCHIIEID IN GESCHRIFTE Voor het Amsterdanische Gerechts hof werd ln hooger beroep de zaak behandeld van G. J. R., 22 jaar, ka merdienaar, geboortig uit Den Haag, bij vonnis op 21 Juli 1909 der Anister- damscho Rechtbank veroordeeld tot eeu gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar (cle eisch was 2 jaar en zes maanden), wegens voortgezet misdrijf en valschheid in geschrifte. Beklaagde had namelijk op 22 April j.l. bij verschillende Amsterdamsche bankinstellingen geld geïnd, op val- sclielijk door nam met zijns meesters naam onderteekende reis-chêques van de American Express Compagny, wel ke chèques hij Yan zijn meester"— den Londenschen tooneelspeler S. Daily had gestolen. Ook werden door be klaagde juweelen gestolen, doch voor dat feit werd, op verzoek van zijn meester, geen rechtsingang tegen hem verleend. De procureur-generaal, mr, De Jos- sclin do Jong, eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank De verdediger, mr De Visser, pleit te clementie. DUIVEN. De postduivenvereniging „de Ooie vaar te Haarlem, hield een concours van Geldermalsen op Zondag 8 Oc tober. Afstand ongeveer 75 KM. De duiven werden te 9 urn* mei don ker weer losgelaten. De eerste prijs werd behaald door J. Moerkerk in 1 uur, 4 minuten en 57 seconden. In klasse II verwierf Balm den len prijs in een uur, 56 min. 39 sec. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Boskoop door ds. B. Tuinstra te Hekelingen, die voor het beroep te Oostvoorne (toez.) heeft bedankt. Beroepen te Hoevelaken ds. J. M. Ph. Schippers, te Ede (Geld.) Aangenomen het beroep te Eenigen- burg door ds. II. Huizlnga, emeritus predikant te Groningen. GER. KERKEN. Beroepen te Ter Neuzen ds. O. Boersma, te Ezinge. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd 1ste natuur kundig ex. de heer J. E. Iiubbeling. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heer B. van Giffen, geb. te Geesteren (Geld.). Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na het verdedigen van Stellingen, de heer J. Santman, geboren te Hengelo (O.). UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is eervol ontslag yerleend uit den milit. dienst, onder toekenning van pensioen, ter zake van langdurigen dienst, met ing. van 1 Nov. aan: den generaal-maj'oor van den grooten staf J. D. N. de Fremery, comm. der Stelling van het Hol- landsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de Hide mil. afd.; den kolonel van den staf der artillerie W. A. P. F. L. Rovers, hoofd der IVde afd. van het Dep. van Oorlog, tevens dir. der artillerie-inrichtingen. A. L. BOONACKER. Te Utrecht is overleden de luite nant-kolonel der infanterie A. L. Boonacker, commandant van het garnizoen te Gouda. STAATKUNDIGE BRIEF VAN Mr. VAN HOUTEN. In den 16en Staatkundigen Brief vangt mr. Van Houten aan met een verzuchting, door hem geslaakt in de „Vragen des Tijds" van 1884: „Zeker was het steeds mijn doel en wensch om een ruimer kiesstelsel te doen in voeren, maar geenszins om vijftien ja/ren en misschien nog meer, aan dit ontwerp te besteden." En hij voegt daaraan toe: Het einddoel, in 1884 als het beste geschetst, is in de eerste helft dier peiiode bereikt. De economisch zelf standige burgers zijn sedert 1897 kie- 2ors of kunnen het worden en de ar men zijn uitgesloten. Maar de voor standers van klasseregeer ing der loonarbeiders 2ijn steeds voortgegaan het slib der maatschappij om te woe len en ook andere groepen hebben het niet beneden zich geacht, op jaloezie en begeerte naar gratis-verstrekkin gen te speculeeren. In de na de invoe ring van het nieuwe kiesrecht ook al weder verloopen twaalf jaren heeft onze wetgeving er de slechte gevolgen van ondervonden. Verblijdend ls bij de laatste verkie zing, dat eigenlijk de teekenen des tijds er op wijzen, dat het slib begint te bezinken en vage beloften der can did aten hun evenveel tegenstanders als aanhangers bezorgen. De bedrie- gelijke leus „algemeen kiesrecht" heeft uitgewerkt In hoogere en lage re kiezerskringen dringt het bewust zijn door, dat het enkel nog om ar- menkiesrecht gaat, en hiervan is de grootê meerderheid niet gediend. DE Dr. KUYPER-ZAAK. „Het Volk" schrijft Er zijn kerkelijke bladen in den nood klampt men zich aan een stroo- halm vast die hot zwijgen van dr. Kuyper goedpraten willen met het smoesje, dat wij hebben laten ver staan, nog meer materiaal ter onzey beschikking te hebben. En dat de be schuldigde eerst moet weten wat er i« alvorens zich f© kunnen verdedigen. Ieder begrijpt, dal in zoo'n zaak een aantal momenten zijn, die op ziek* zelf geen bcteekenis hebben, doch die door een bepaald verweer bcteekenis kunnen krijgen. Dat was o. a. het geval niet de do. cumenten, die bewezen dat dr. Kuy. per met juffr. Westmeyer in een vrij intieme briefwisseling bad gestaan. Op zichzelf genomen, heeft zoo'n feit geenerlei beteekems. Doch toen dr. Kuyper deed alsof hij de juffrouw zoo goed als niet kende, toen kreeg dat feit bcteekenis. Doch het kreeg die beteekenis alleen omdat dr. Kuyper onwaarheid schreef. Zoo kan het met meer stukken gaan. De aanklacht is onzerzijds gepubli ceerd, volledig, zonder terughouding van wat ook dat voor staving noodig was. Als dr. Kuyper de waarheid en niets dan de waarheid ter verdedi ging wil aanvoeren, dan heeft men onzerzijds geen enkel document meer te wachten. Probeert hij echter zich er uit te liegen, dan zou het kunnen ziin, dat zaken, die thans geen betee kenis hebben, ze door zijn bewerin gen krijgen. Aan dr. Kuyper zelf do beslissing, of hij op zijn verdediging, die toch komen moet, reeds bij voorbaat de verdenking wil doen rusten, dat ze door niemv materiaal weer zal kun nen worden gewraakt. Van ingezonden stukkeu, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet teruggegeve Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedactie zich niet aansprakelijk. L. S. Op 22 September j.l. lier dacht het Blind en-Instituut, St. Henricus-Ge- sticht te Grave, den 50sten verjaar dag zijner stichting. Zeker werd te Grave nooit een gedenkdag met zóó- »veel geestdrift en met zóó algemeene belangstelling der bevolking gevierd, als dit gouden jubelfeest van hc-fc Blinden-Instituut, dat de glorie is van Grave, maar dat ook ten heil en zegen is aan talrijke blinden uit alle streken van ons dierbaar Vaderland. Op zulke vierdagen, onder den zachten, weideenden glans eener gou- dene jubelzonne, voelt men zich ver heugd en trotsch om hetgeen in 50 jaren aan blinden is gedaan; doch wordt men te gelijker lijd vervuld met weemoed om hetgeen do blinde moet missen, om zoovéél, dat nog meer kon worden gedaan voor die armsten der armen, indien de mid delen toereikend waren. Daarom hebben onderteekenaars, leden der feest-commissie van het gouden jubelfeest van 22 September j.l., zich vereenigd, om door geheel ons vaderland bij gelegenheid 'van dit jubelfeest eene Inschrijving te openen, ten einde door de opbrengst het St. Heriricus-Gesticht in staat te stellen nog méér voor de blinden to kunnen doen dan in 50 jaar reeds met zoo veel offervaardigheid en op offering is geschied. Is dit noodig? Is het nuttig en noo dig buiten het vele dat jaarlijks door onze landgenooten aan de blinden wordt gedaan, nog eene extra-gave te verzamelen om deze nuttige inrich ting voor blinden te steunen? Ieder, die maar ©enigszins een idee heeft van de moeite en inspan ning, die er noodig 13 om blinden op te voeden en te onderwijzen, hen een ambacht aan te leeren, om ze in staat te stellen door eigen arbeid ten minste gedeeltelijk in het levenson derhoud. te voorzien; ieder die weet hoe, op alle gebied, een menigte hulp en leermiddelen, speciaal voor blin den ingericht, daartoe noodig zijn, zal die vragen met een volmondig ja beantwoorden. Daarenboven ver klaart ons het Bestuur van het In stituut, dat er op de inrichting een schuldenlast rust van ver over de tienduizend gulden, welke schuld, door telkens grooter wordende be hoeften, jaarlijks nog vermeerdert. Met het volste vertrouwen zijn on- dergeteekenden dan ook dit goede werk begonnen en zij zijn er zeker van, dat niemand in geheel ons va derland zijn steun en milde bijdrage zal weigeren. Zijn er méér ongeluk kig dan blinden, die nooit genieten de schoonheid en heerlijkheid der natuur, die derven de weelde van bet zien en eeuwig rondwandelen in don keren nacht, gevangen in duister nis? Hun het licht der oogen terugschen ken is eene onmogelijkheid. Doch mogelijk is het, door milde bijdragen te hunnen bate, een zon van vreugde vrede te doen schijnen in het hart der blinden en hunne lichtlooze oo gen te doen stralen van blij geluk. Wie zou kunnen weigeren dit te doen? De Commissie: G. H. L. FRIESEN, Wethouder, Voorzitter. Dr. H. J. L'. R. SCHOEP!», Apo theker, Secretaris, LAMERS, Bouwkundige, Penningmeester.. P. v. d. WIELEN, Directeur Blind en-Instituut. IGN. G. MULLER, Gemeente raadslid. 'A. J. M. KANTERS, Arts. J. S. P. P. VAN OPPENRAAIJ» Notaris. Th. A'. JANSSEN—SNIJDERS, Industrieel» J. D. P. J. VAN DIEREN, Uitgever. Alle giften zullen ook gaarne door den Peningmeester in ontvangst war den genomen. (Andere bladen worden beleefd ver zocht dit over te nemen).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6