Verschijn! dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Binnenland 27e Jaargang. Nc. 8069 MAANDAG 11 OCTOBER 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDBNi Voor Haaiiera i l l f \3B Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.® Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H Qe omstreken en franco per post 0.45 ÖltgavederVennootscbap Leorens Cosier. Directear J. C. PEEREBQOft ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elke regel meer ƒ0.28 Reclames 3C Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlek rabat Advertenüén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 5G Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administratie! Groote Houtstraat tatercommonaal Telefoonnummer der Redactie 600 ea der Administratie 72^. Drukkerij: Zolder Bnitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. Het aantal 5s-ü.^-5rert< voor Vraag en Aanbod dat wi] plaatsen, bedraagt vele duizenden en stijgt nog altijd. Het is Uw belang, om bij gelegenheid van deze rubriek gebruik te maken. Ze is goedkoop en levert veel succes op. DIT N UMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 12 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Schouwburg: N. V. liet Tooneel: Adam in Ballingschap, 8 uur. De Kroon: HaatrL Toonoel vereen. Jacob van Lermep: Met den Hand schoen getrouwd. Soc. Vereenigiug: Openb. Protest- vergadering. Spr. F. Domela Nieu- wenhuis, 8 1/2 uur. St. Bavo: Cursus in de Katholieke geloofs- en zedenleer. Onderwerp: Onfeilbaarheid van den Paus. Stadsnieuws KORPS VAN DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE WEERBAAR- HEIDS-VEREENIGING. AF- DEELING „HAARLEM". Men schrijft ons De commandant van het korps der Koninklijke Nederlandsche W( baarheidsvereeniglng de reserve 1ste luitenant van het 7de regiment infan terie J. \V. Klein, heeft zich gedwon gen gezien, wegens ongesteldheid tij delijk non-activiteit aan te vragen. Het commando over het korps wordt nu waargenomen door den 1ste luite nant van het 7de regiment infanterie, W. J. M Linden, te Naarden in gar nizoen. De korps-coxnmandant heeft be paald, dat de oefening, welke jaar lijks gedurende twee dagen in de Kerst-vacantie wordt gehouden, dit jaar waarschijnlijk in de omstreken van Haarlem zal plaats hebben. Aan deze oefening neemt bet heele korps deel, zoodat bier dus in de Kerst- vacantie (waarschijnlijk 27 en 28 De cember) een honderdtal blauwkragen ingekwartierd moeten worden. Alle leden en verscheidene inwo ners van Haarlem hebben zich al be reid verklaard, aan een of meer leden inkwartiering te verleenen, doch voor allen is nog geen kwartier gevonden. Om de kosten voor de deelnemers zoo gering mogelijk te maken, en daar door de mogelijkheid te scheppen, dat de oefening hier in de stad gehouden zal kunnen worden, wordt er nog ijverig onder leiding van den korpo raal Draste aan gewerkt om kwartie ren te vinden. Tot de opleiding voor korporaal tijn door den afdeelings-commandant toegelaten de geoefende manschappen Wenckebach, Thijsse, Janssen, Lever, Boes en Stork, en verder vier recru- ten. Deze laatsten echter onder voor waarde, dat zij het a.s. examen voor geoefend-man met gunstig gevolg zul len afleggen. Dit examen, hetwelk in Haarlem zal worden gehouden, en waaraan ook nog zullen deelnemen eenige adspiranten der afdeeling Lei den en één van het correspondent schap Noord-Holland, is als volgt ge regeld Zaterdag 23 October, 2 uur n.m. op den Doelen militaire bekwaamheid, uitgezonderd practische velddienst. 7 uur n.m. in de gymnastiekzaal aan de Bakenessergracht, gymnas tisch gedeelte. Zondag 24 October zal op een veld dienstoefening, waartoe de Leden zich 's middags zullen verzamelen, examen worden afgenomen in practischeu velddienst. In de examen-commissie zullen zit ting nemen de reserve 2e-luitenant van het 7e regiment infanterie Joh. Ph. Tuytde sergeant-majoor-in- structeur en do afdeelings-comman dant. De eischen voor genoemd exa men zijn, wat gymnastiek betreft, ge lijk aan die voor bet examen voor fcViermaander". Politie-jubilea. Zaterdag heeft de beer J. A". J. Nolthenius, hoofdinspecteur van Po litie op plechtige wijze uitgereikt de verg. zilv. med. voor trouwen 30-jari gen dienst van den Nederl. Politie bond aan den agent le klasse C. H. Voetelink en de bronzen medaille van den bond voor 10 jaar trouwen dienst ami den agent der 3e klass© W. van der Hulst. HET COLLECTIEF ARBEIDSCON TRACT IN HET BOUWBEDRIJF. 31 Deoember a.s. is de termijn ver streken van het collectief arbeidscon tract tusschen de patroonsorganisa tie en de vier werkliedenvereenigin- gen in bet timmervak. Deze week zijn de besprekingen aangevangen tus schen de vertegenwoordigers der werklieden-organisaties en die der patroonsvereeniging. De timmerlieden hebben verzocht bet bestaande con tract le vernieuwen, evenwei met de voigeude wijzigingen lo. Het minimum-uurloon, thans bedragende 25 cts. per uur, worde verhoogd met 2 of 3 cts. 2o. De maximum arbeidstijd worde van 10 uur op 9 uur teruggebracht, mede om mogelijke werkloosheid zoo veel doenlijk tegen te gaan. 3o Voor Christelijke feestdagen en den vrijen kennis-Maandag worde het loon uitbetaald. 4o. De bepalingen omtrent uitkee- ring bij ziekte worden vastgelegd in het collectief contract. Het bestuur der patroons-organisa tie zal deze voorstellen in een verga dering zijner vereeniging, die waar schijnlijk de volgende week gehou den wordt, ter tafel brengen. Slagen de plannen, dan zal het col lectief contract een groote uitbrei ding krijgen. Werd tot nu slechts met vier timmerliedenvereenigingen ge contracteerd, bij succesvolle onder handelingen zal het contract thans met 8 vereenlgingen, die het geheele bouwvak omvatten, worden aange gaan Vorst. Vannacht heeft het weder iets ge vroren in den vroegen morgen was dat op de bruggen en graslanden dui delijk te zien. VECHTPARTIJ. Men schrijft ons De anders zoo stille Westergracht gaf Zondagnamiddag een tooneeltje te aanschouwen, dat verre van verhef fend was. Een aangeschoten persoon was uit een ander deel der stad naar een der bewoners van de H. IJ. S. M.- huizen gekomen, om hem duchtig uit te schelden en te tarten een vechtpar tij aan te gaan. Familiezaken schenen daartoe aanleiding te geven. Eindelijk geraakten beide mannen slaags en vloeide er bloed. Gelukkig wist een wandelaar door krachtdadig optreden de vechtenden te scheiden en den be woner te overreden naar binnen te gaan. Onbegrijpelijk is het, dat zoo veel publiek dit walgelijk tooneel bleef gadeslaan, zonder maar in het minst handelend op te treden. COLLEGE VAN REGENTEN OVER DE GEVANGENISSEN TE HAARLEM. Bij Kon. besluit van 7 October is: aan mr. A. A. Yan der Mersch, lid, tevens voorzitter van het college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, op zijn verzoek, uit die be trekkingen eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en zijn benoemd bij gemeld college, tot voorzitter, jhr. mr. F. W. van Styrum, lid van het college, en tot leden mr. W. F. C. C. Pijnackor Hordijk, adjunct-directeur van de Haarlemse he Brandverzeke ring Maatschappij, en de heer G. Roodenburch, district-schoolopziener en civiel ingenieur heiden alhier. Remonstr. Leeskring. Een stem uit de Remonstrantsche gemeente roept de mede-hroeders en zusters op tot het oprichten van een Reinonstrantschen Leeskring. In den aan frissche, diepe denkbeelden zoo vollen tijd lijkt aan den initiatiefne mer het samenbespreken, bedenken en lezen aangewezen voor de loden van eene „Broederschap". Hulpspaarbank. Op de voordracht voor Directeur der Hulpspaarbank Haarlem van 't Ned. Onderwijzers-Genootschap zijn geplaatst de hoeren F. W. Fick en Dx. P. G. Buekers. Zaterdagmiddag 23 Oct. a.s. heeft ineen vergadering van deelhebbers, welke in de le Doopsge zinde school gehouden wordt, de verkiezing plaats. ARBEIDSGESCHIL.; Men schrijft ons: De wet op de arbeidsovereenkomst heeft o.m. geregeld de behoorlijke opzegging van den overeengekomen arbeid, zoowel voor den patroon als voor den arbeider.. Toch zijn de be treffende bepalingen nog niet zoo bij belanghebbenden doorgedrongen, of er doen zich herhaaldelijk feiten voor die ten ©enenmale in strijd zijn met deze bepalingen. Zoo werd kort geleden de tusschen- konist der Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te dezer stede in geroepen door een kapperspatroon, wiens bediende met 14 dagen opzeg ging zijn dienst kon verlaten, maar die om ongeldige redenen na 5 dagen zijne betrekking verliet. De patroo ndiende hierover bij de ze Kamer eene klacht in, omdat voor het kappersbedrijf geen bepaalde Ka mer is aangewezen en elke andere in de gemeente gevestigde Kamer derge lijke klachten in behandeling kan nemen. Na bet gewone onderzoek gaf de Kamer als hare meening te kennen, dat de bediende eene onrechtmatige daad pleegde en de patroon zelfs een schadevergoeding van zijn bediende kon eischen. Aan dit laatste werd door den par troon echter geen gevolg gegeven. Het geven van eenige publiciteit kan tot leering strekken aan kappersbedien den niet alleen, maar ook aan an deren. Mischa Elman. Naar men ons meedeelt, Is heden avond de zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, alwaar de beroemde violist Mischa Elman een concert geeft, geheel uitverkocht. De muziekliefhebbers maken wij hierdoor attent, dat M. Elman eerst daags alhier in de Vereeniging zijn tweede en laatste concert geeft met een geheel nieuw programma De Eendracht. Dezer dagen vergadert de Coöpera tieve Broodbakkerij „De Eendracht." De notulen vermelden o. m.: Versla gen van secretaris en penningmees ter, verkiezing van bestuursleden, vaststelling van het dividend, bene vens het benoemen van een admini strateur. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De vijftiende algemeene vergade ring van Doopsgezind Zangkoor droeg als herinnering aan het 15-ja- rig bestaan een eenigszins feestelijk karakter. Vooral het lid der vereeni ging, de heer J. Swart, had zich ver dienstelijk gemaakt, door aan de ver gaderzaal een gezellig uiterlijk te geven door middel van schilden en draperieën. De druk bezochte vergadering werd o.m. bijgewoond door den eere-voor- zitter, den beer H. J. Overbeek en den oud-voorzitter, den heer E. Lie- ra. Eenige tijd ging heen met de ge wone jaarlijksche bezigheden: versla gen en bestuursverkiezingen, met ac clamatie werd de heer J. de Nobel als directeur herkozen. Tot lid van verdienste benoemde de vereeniging haren vice-voorzitter den heetr Ant C. Maas en tot eeirelid den heer J. Swart. Na afloop der vergadering had er een gezellig samenzijn plaats, waar bij voordrachten en onderlinge wed strijden, elkaar afwisselden, terwijl ook een dansje niet verzuimd werd. Vroeg in den morgen scheidde men. Esperanto. Wij vestigen de aandacht op de voordracht over „Esperanto" te hou den voor leden van de Haarlemsche afdeeling van „Mercurius" en genoo- digden; voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande ad vertentie. De gevangen genomen Haarlemmer. Tegenover de groote belangstelling, die onze lezers toonen voor den Haar lemmer, tegen wien de doodstraf is geëischt, is het ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat deze zaak een voor hem gunstige wending schijnt te hebben genomen. Althans wij ontvingen op onze vraag, van het Landgericht te Kleef de mededeeling, dat Willem H. wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel (schwe- rer Körperverletzung) veroordeeld is tot een jaar gevangenisstraf. Is de zaak dus niet zóó erg als ze zich liet aanzien, een jaar gevangenis straf is in elk geval ernstig genoeg. De vader gaat dus zijn zoon in Ifleef bezoeken, waarschijnlijk morgen, Dinsdag, en wordt daarbij vergezeld door Mr. Thiel of Mr. Andreae, die on derzoeken zal, in hoeverre rechts bijstand voor den jongen man nuttig wezen kan. In Duitschland bestaat namelijk niet, als hier te lande, de be paling, dat aan «en beklaagde, die in voorloopige hechtenis zit, ambtshalve een verdediger wordt toegevoegd. Het is dus zeer wel mogelijk, dat H. in 't vreemde land zonder rechtsbijstand is gebleven. Wij hebben inmiddels nog enkele bijdragen ontvangen, die wij in ons volgend nummer zullen verantwoor den. Zoodra een der bovengenoemde ad vocaten en de vader uit Kleef zijn teruggekeerd, zullen wij al de bijzon derheden der zaak meedeelen. Met waardeering vermelden wij, dat Mrs. Thiel en Andreae voor hun optreden geenerlei honorarium wenschen. Wij zijn zeker de eenigen niet, dia deze breede opvatting apprecieeren. Inkrimping der Zomervacantle? Naar wij vernemen zijn bij de on derwij s-autoriteiten plannen in be spreking tot verkorting der zomerva cantle op het gymnasium, de twee hoogere burgerscholeu en de middel bare school voor meisjes. De bedoeling zou dan zijn, de vacan- tie, die nu zeven weken duurt, in te krimpen tot éen maand, n.l. de maand Augustus en dan een week najaars- vacantie te geven, b.v. einde October of begin November. Engelsche lessen. Door het E. N. E. T- en E. S. M.- personeel is mej. Mary Fleischman aangezocht thans haar Engelsche cursus-lessen aan genoemd perso neel voort te zetten. Men heeft daar voor nu een zaal in het café de Karse- boom gehuur<L Vanavond vangen de ze lessen aan. De coöperatieve vereeniging H. IJ. S. M. heeft aan mej. Fleischmann verzocht een plan te ontwerpen om door het geheele land dergelijke cur sussen te houden voor het Holland- sche-SpoorperBoneeL Bekroond. Op de tentoonstelling ten bate van half verweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen, Zaterdag te 's-Gra- venhage in de Golhische zaal door den voorzitter der afd. 's-Gravenhage en omstreken, den heer A. L. Schmidt geopend, behaalde mej. B. Bake uit Bloemendaal in de afdeeling „Boek banden' de zilveren medaille van Z. K. H. den Prins, en mevr. W. Mac- donald uit Haarlem een diploma in de aid. Canapé-kussens en ook in de afd. schermen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken OVERVEEN. Zondagmorgen werd het hondje van den stationschef alhier door een auto overreden. Het aardige beestje was direct dood. BLOEMENDAAL. Tot onderwijzeres aan de Christ. School voor m. u. L o. is benoemd mej. J. Wegerif, te Nijmegen. Er is proces-verbaal opgemaakt we gens het zonder last van het bevoegd gezag afscheuren van eén namens het bevoegd gezag aangeplakte bekendma king van besmettelijke ziekte, tegen mejuffrouw H. S. H., alhier. (BL W.) BENNEBROEK. Door den heer F. H. van Kempen is wegens zijn benoeming tot burgemees ter van Montfoort en Willeskop ont slag aan den Raad gevraagd als se cretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand. Het telephoonkantoor is van heden af aangesloten voor het verkeer met België voor die plaatsen, waarvoor Amsterdam ook teiephonisch aanslui ting heeft. Ter gelegenheid van den Hervor mingsdag zai door Ds. J. A. Gerth van Wijk op 30 dezer in do Ned. Herv. kerk eene lezing worden gehouden, getiteld „Na de Unie van Utrecht". AERDENHOUT. Door de aannemers Sluiter cn Ju- riuns, zal voor rekening van den lieer P. van Cranenburgh alhier, een villa worden gebouwd op een terrein aan de westzijde van de Eikenlaan en ten zuiden van Aerdenhoutsduinweg. SCHOTEN. Voor de ouders. Dinsdag 19 October, des namiddags te 4 uur, zal er gelegenheid wezen voor kostelooze vaccinatie in de schooi op het dorp. HAARLEMMERLIEÜE c. a. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben dieven een bezoek ge bracht op de werf Neerlandia, aan den overkant van 't Spaarne. In het kantoor werd erg huisgehou den, boeken en teekeningen werden nagesnuffeld, tot zelfs de schrijfma chine werd onderzocht. Geld werd echter niet gevonden. De politie doet onderzoek. SPAARNDAM. Landweer. De inspectie over do Verlofgangers zal worden gehouden voor deze ge meente op 4 en 5 Nov. a.s. te Sloter- dijk op Donderdag 4 Nov. voormid dags 9 1/2 en die der lichting 1904 1905 en dien zelfden dag namiddags 1 uur, de lichtingen 190G en 1907. Op Vrijdag 5 Nov., voormiddags 9 1/2 uur lichting 1909, en dienzelfden dag nam. 1 uur, lichting 1908. HAARLEMMERMEER. Wegens den nog drukken veld arbeid zal dit jaar de laudbouwcursus te Hoofddorp een aanvang nemen op 1 November a.s. Een ernstige snijpartij had Zater dag plaats op den publieken weg in de nabijheid van Hoofddorp. Zekere S.. instekei' aan de dorschwachiue bij K-, aan den IJweg, zat rustig in de herberg bij B., toen zekere P. binnen kwam, die al spoedig met S. ruzie maakte. Men besloot dit buiten af te maken. P. trok onverwachts zijn mes en bracht S. gevaarlijke 6neden in het aangezicht toe, zoodat hij zich, hevig bloedend, onder geneeskundige behandeling moest stellen. De politie heeft tegen P. proces-verbaal opge maakt. VELSEN. De bekende veemarkten alhier zul len gehouden worden op Zaterdagen 6 en 20 November a. s. IJMUIDEN. Vriendenkring. De tooneelvereeniging „Vrienden kring'' viert haar 20-jarig bestaan en heeft bij die gelegenheid uitgeschre ven een nationalen tooneelwedstrijd. Daaraan zal in bet winterseizoen worden deelgenomen door de veree- nigingen Eendracht en Vooruitgang van AmsterdamDr. E. Laurillard van KrommenieKunst na Studie van Amsterdam Eensgezindheid van Assendelft; Door Inspanning Uitspan ning van Haarlem Jacob van Len nep van Haarlem Thalia van Zaan dam Inter Amicos van Amsterdam Varia van IJmuiden, en Kennemer- land, van Beverwijk. De prijzen zijn verguld zilveren medaille en 150 zilveren medaille en f 75 zilveren medaille en 40, en zilveren medaille en 15. Voor de beste uitspraak der Neder landsche taal verguld zilveren me daille en personeele prijzen voor de beste tooneelspeelsters en tooneel- spelers. De jury voor den dezen wedstrijd bestaat uit de heeren J. v. d. Hoeve, hoofdonderwijzer R. de Boer, direc teur van een stoomtrawler-maat schappij F. J. H. Schneiders, boek houder aan den Rijksvischafslag (de ze beiden oud-onderwijzers), A. H. Clerkx, loodscommissaris, en P. Mun- nik, commies H. S. M. ZANDVOORT. Dinsdag 12 October a s. zal het strand benoorden het Grand Hotel on veilig zijn, daar er alsdan des voorm. tusschen S en 12 uur schietoefeningen met scherpe patronen zullen gehou den worden door het 3de bataljon van het 10de regiment infanterie uit Haarlem. Aan mej. J. Enschedé is op haar verzoek eervol ontslag verleend ais tijdelijk onderwijzeres aan tchool B.. alhier. De heeren J. L. Pfundt, M. Wijzen- beek, P. A. van Alphen en J. Steenhui zen, allen werkzaam geweest zijnde aan het station alhier, zijn overge plaatst respectievelijk naar do sta tions Amsterdam, IJinuiden, Amster dam en Bussum. Door zuster Van Melle is onder veel blijken van belangstelling de dag herdacht, waarop zij vóór 10 jaren in functie trad als hoofd van liet Diaco niehuis der Ned. Herv. Gemeente al hier. HET CZAAR PETERHUISJE. De heeren K. Kat te Zaandam en P. Nieuwkamp te Koog aan de Zaan zijn bezig met de vervaardiging van eon Czaar Peterhuisje op ware grootte en zooals liet was, toen Czaar Peter 1 hel bewoonde. Van de Russische re geering werd de toestemming verkre- gen, ook voor de noodige opmetingen. Het zal worden ingezonden op de na tionale huisvlijttentoonstelling, die van 15 Juli tot 15 September 1910 te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Er zullen dan voorwerpen van Zaan- sche kunst in geëxposeerd worden. DE VERGANE „SNIP". Naar uit Soerabaja d.d. 11 Sept.- aan de „Deli Crt." wordt geseind, ia Colijn te Soerabaja aangekomen en deelt mede, dat de „Snip" tegen de rotsen werd verpletterd. Bij de stranding is diens geheele garderobe verloren. Hij kan daarom voorloo- pig niet verder. EEN GESCHENK VOOR DE KO NINGIN. Reeds vroeger heeft het Soer. Nbl„ er met een enkel woord melding van gemaakt, dat de Chineescho veree niging Tjong Hwa Ilwee Kwan aan H. M. de Koningin het verzoek had laten doen, of deze genegen zou zijn te aanvaarden, als blijk van hulde en erkentelijkheid voor den steun door de Chineezen op Java van regeerings- wego genoten, een album met photo's van de verschillende Inrichtingen van onderwijs, na dien tijd hier te lande gesticht. Zooals het blad later meldde, heeft het II. M. de Koningin behaagd hare instemming met deze plannen te be tuigen en ingevolge van die beschik king zijn de Chineezen aan het werk getogen en hebben een reuzenalbum doen vervaardigen, dat gezien mag worden. HAAGSCHE DEFTIGHEID. Er is geen stad in ons land, waar zooveel aan den schijn wordt geofferd al.3 in Den Haag. Het woord Haagsch heeft, in dien zin genomen, een slech te beleekenis. De echt Ilaagsche fa milie, die een geschilderde ham op tafol zette, en zóó ging zitten eten, dat ieder voorbijganger hen kou zien zitten, is misschien de wat overdre ven creatie van eene rijke fantasie. Verder staat de correspondent van de „Arnh. Ct." volstrekt niet in voor de waarheid van het verhaal aangaande een ambtenaarsfamilie, waar iederen dag een fruitschaaltje met nagemaakt fruit op tafel stond, terwijl mevrouw eens in een openhartige bui getuigde, dat het aanschaffen wel wat kostbaar was geweest, maar dat het toch 00 den duur nog 't goedkoopst was. Dat is oude, overgeleverde kost, waaraan een ouderwetsch luchtje is. Er is op hot Plein een aan alle Haagsche jonge dames bekende ban ketbakkerswinkel van Sprecher. Men' gaat er taartjes eten, hetgeen lekker is en chic staat. Sprecher, weet u, is niet do eerste de beste. Bij Sprecher taartjes te gaan ©ten, plaatst iemand direct in de klasse der Ilaagsche high life. En waar zijn sierlijk wagentje voor de deur stil houdt, woont iemand die niet alleen van lekker eten houdt, maar dat ook betalen kan. Welnu, een verhaal, dat hier aan iedereen bekend Is en karakteristiek mag genoemd worden voor de Haag sche opvattingen, Is, dat Sprecher ook abonnementen aanneemt alleen en uitsluitend voor het eens of meer malen in de week laten stilhouden van zijn wagentje voor de deur en t afleveren van een groote ledige doos* Voor de waarheid van het verhaal sta ik niet in. Dat het hier in Den Haag kon ontstaan, illustreert de gewoon ten en neigingen der Hagenaars op zich zelf reeds voldoende. Er zijn ambtenaarsfamilies, die een abonnement op het Kurhaus hebben, des winters geregeld een serie opera- en comedievoorstellingen bijwonen, terwijl papa lid is van de Vitte en de familie des zomers van de concerten in „de tent in 't Bosch" er maar zel den een overslaat, doch die, om zich dat alles niet te moeten ontzeggen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1